Начало Творчески отражения Музеят на мозайките в Девня обявява Ден на отворените врати в събота
5458
Творчески отражения

Музеят на мозайките в Девня обявява Ден на отворените врати в събота

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 12 Юни 2024, 19:14 ч.

Музеят на мозайките в Девня обявява Ден на отворените врати в събота, 15 юни, съобщиха днес от Общината.

Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие.

„Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България, родната земя, от хората, които живеят в Западните покрайнини и от тези, които живеят тук, в Северна Македония. Целта на срещата ни е да имаме взор напред и да си покажем, че заедно сме по-силни, макар, че не винаги е лесно”, каза при откриването на събитието, осъществено в дните на Западните покрайнини директорът на Българския културно-информационен център в Скопие Антония Велева.

За председателят на сдружението „Глас” в Босилеград, Александър Димитров фактът, че Босилеград гостува в Скопие е радостен. 

„Босилеград, макар и малък, има какво да представи, защото фотосите от изложбата предизвикват емо

Творби, създадени в последните 20 години от скулптора Иван Стоянов, ще бъдат представени с визуална беседа в галерия „Жорж Папазов” в Ямбол на 10 декември.

Събитието е озаглавено „От Ябланица до Япония” и рамкира периода от създаването на първата му скулптура до последното му представяне в Япония през октомври тази година, разказа самият той .

Иван Стоянов е роден през 1981 в Ямбол. През 2000 г. завършва Средното художествено училище „Дечко Узунов“ в Казанлък, специалност „Изящни изкуства“, а след това „Скулптура“ в класа на Емил Попов в Националната художествена академия. Член е на International Sculpture Symposium Alliance от 2018. Работи скулптура, живопис и графика, но знакови за неговото творчество си остават монументалните му творби от камък.

Последната му изява е от октомври т. г. в Япония, по в

Първото издание на Sofia Art Fair превърна София в истинска световна сцена на съвременното изкуство, обявиха от екипа на първото международно изложение за изобразително изкуство в България, което се проведе от 3 до 6 октомври.

„Sofia Art Fair показа, на първо място, че интересът към съвременното изкуство в България е много значим. Изглежда е чакал това голямо събитие, което да го изведе на повърхността.

Пазарният потенциал е огромен, а публиката е жадна за информация, за пряк контакт с изкуство и художници. Именно подобно мащабно и стилно събитие, което отговаря на най-добрите световни практики, откликва на тези потребности“, казват организаторите.

От екипа отбелязват, че в рамките на изложението са реализирани рекордни продажби за първо издание на форум от подобен характер в Европа. в

„Tворби на български и международни артисти намери

Габровският спектакъл „Приятнострашно“ от Яна Борисова гостува отново в София, в „Театро“ , на 22 ноември, съобщават от драматичния театър „Рачо Стоянов".

Режисьор е Валерия Минева-Георгиева.

„Какво си представяте, когато чуете думата „приятнострашно“? Приятнострашно е да признаеш, че си влюбен.  Приятнострашно е да се довериш на приятел. Приятнострашно е да не знаеш истината. Приятнострашно е да си самотен. Приятнострашно е да имаш мечта. Приятнострашно е да се оставиш на съдбата“, се казва в анонса към спектакъла. 

„Текстът на Яна Борисова е докосване до фините страни на човешките взаимоотношения. Разминаванията в живота и съзидателната скрита сила на самотата са представени с топлота и разбиране.

Университетски театър към Нов български университет (НБУ) ще представи на сцената си на 10 декември постановката "Птици" по текстове на Константин Павлов, съобщиха от екипа на висшето училище.

Това е първият спектакъл на сцената на НБУ на випуск 2023/24. В него, освен текстове от едноименната пиеса на Константин Павлов, са използвани и цитати от негови размисли и стихове.

В специална част постановката включва и автобиографични щрихи моменти от живота на студентите. Така се създава мост между времето на големия български автор и съвременните му читатели – актьори, казват от НБУ.

Режисьор на спектакъла е Василена Радева. Хореограф е доц. д-р. Анна Пампулова, а сценографията е на Елена Шопова. Участват Радост Гарабийска, Ива Генчева, Никола Иванов, Станислава Левенова, Калоян Жеков, Дионис Кралев, Касим Касимов, Виктория Драганова, Елиса Читак, Виктория Михо

На тази дата се навършват и 38 години от откриването на културния институт. Музеят е построен по проект на архитект Камен Горанов върху останките на голяма късноримска сграда с мозайки. В древността сградата е заемала площта на цял квартал. Около вътрешния двор, настлан с каменни плочи, със зидан кладенец по средата и заобиколен от три страни с покрита галерия с варовикова колонада, са били разположени 21 жилищни, стопански и складови помещения с обща площ от 1 402 квадратни метра.

Пет от тях са покрити с многоцветни подови мозайки – едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство от това време, открити в България. Три от мозайките са представени в музея на място в помещенията, където са открити, а останалите, след консервация и частична реставрация, са пренесени върху нова носеща основа. Най-впечатляващата, която е и емблема на музея, представя щита на богиня Атина Палада с отрязаната глава на Горгона Медуза.

В Деня на отворените врати, когато входът ще бъде свободен, за пръв път пред посетителите ще бъдат представени и реставрираните находки, открити през миналата година – глинени съдове и лампи, изработени в стила на майсторите от Марцианопол.

Италианският квартет от китаристи 40 Fingers бе специален гости на коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena, в Краков. Това съобщават от „БГ саунд стейдж“, организаторите на концертите на 40 Fingers и Матео Бочели у нас догодина.

Пред 12 000 зрители 40 Fingers са представили своя кавър на хита на Саймън и Гарфънкъл – The Sound of Silence, а заедно с младия Бочели са изпълнили Hallelujah.

40 Fingers вече имат сътрудничество, не само с бащата Андреа Бочели, но и с други големи имена от световната сцена като Анди Съмърс от The Police, американката Тори Кели. Признати са от Queen за версията им на „Бохемска рапсодия”, а обширният им репертоар включва аранжименти на поп и рок парчета за четири китари (Sultans of Swing, Africa, Sound of S

Спектакълът „С България в сърцето“, с който отбора на България спечели сребърните медали на световния шампионат по сценични изкуства PERFORMER CUP 2024 в Италия, ще бъде представен в Монтана, съобщи директорът Центъра за подкрепа и личностно развитие – Обединен детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана Миглена Георгиева.

Концертът ще се състои на 18 октомври в залата на драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана. Начело на отбора ще бъде капитанът Симеон Славеев от Горна Оряховица, като освен него ще участват и талантливи деца и младежи от детския комплекс в Монтана, които бяха голяма част от българския отбор на световния шампионат по сценични изкуства.

С концерта ще се отбележи началото на учебната 2024/2025 година на Обединен детски комплекс "Ние, врабчетата" в Монтана, а също и 25-тата годишнина от създаването на детск

Филмът "155 години БАН – живият дух на създателите" ще бъде излъчен премиерно по БНТ 2 на 12 декември от 19:00 часа, съобщават от Българската академия на науките.

Автор на филма - от първоначалната идея, през заснемането, до финалния монтаж - е доц. Ина Анева, научен секретар на направление "Биоразнообразие", биоресурси и екология.

Ролите на Михаил Арнаудов, Марин Дринов, Васил Стоянов, Васил Друмев и Васил Левски са пресъздадени от водещи в своята научна област български учени проф. Петър Желев, проф. Георги Гаджев, доц. Димитър Антонов, доц. Светослав Георгиев и студентът Стоимен Шопов.

За първи път филмът беше представен на 11 октомври 2024 г., след което последваха излъчвания в ИЯИЯЕ – БАН, Ботаническата градина на БАН и сесията на Ученическия и

Холивудска звезда, муза на Алфред Хичкок, модна икона, принцеса на Монако - американката Грейс Кели покорява света през 50-те години на миналия век.

Днес се отбелязват 95 години от рождението на актрисата, сложила край на успешна, макар и кратка кинокариера, увенчана с награда "Оскар", в името на любовта и семейството. 

Грейс Кели се сбогува с Холивуд през 1956 г., когато се омъжва за принца на Монако - Рение Трети, и напълно се отдава на новата си житейска роля - на принцеса. Тогава мнозина приемат историята й като сюжет на съвременна приказка - американка без благородническо потекло успява да впечатли един от най-желаните ергени - младият принц, който вече е на трона. 

Докато Рение Трети превръща Монако в модерна монархия, то Грейс Кели й придава блясък с красотата, вродената си елегантност и благотворителни  дейности. Наричат принцесата "изгря

На 10 януари Александрина Пендачанска ще направи своя дебют като Турандот в едноименната опера на Джакомо Пучини, съобщават от Софийската опера – домакин на събитието.

„С този театър е свързан целият ми живот, включително и несъзнателния, тъй като съм се хранила в стола на операта, докато майка ми Валери Попова репетираше. Първите си големи роли съм изпълнила именно в Софийската опера и балет“, спомня си Александрина Пендачанска. От всичките ми над 70 роли, тази – на Турандот, е най-дълго чаканата, допълва сопраното.

На следващата вечер Габриела Георгиева влиза в образа на мистичната китайска принцеса – една от коронните роли.

Принц Калаф и в двата спектакъла ще бъде тенорът Хорхе де Леон, когото в същата роля публиката аплодира при откриването на

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув ...
фотографът Гаро Кешишян: В изкуството всичко е разрешено, стига да води до познание за духовността на човешката общност (интервю)
В изкуството всичко е разрешено, стига то да води до познание за духовността на човешката общност.Тогава изкуството напуска своята много тясна алея да доставя само удоволствието от ...
Франс прес: Музеят "Гети" - крепост, проектирана да устои на пламъците
Пред заплахата на пламъците музеят „Гети“  е крепост, проектирана да им устои, отбелязва Франс прес. В музея, известен и като „Център Гети“, извисяващ ...
Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас в Регионалния исторически музей - Пловдив
Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас тази вечер в Регионалния исторически музей в Пловдив. Музикалният спектакъл “Чуйте гласа на ...
Кинофестивалът в Палм Спрингс постави началото на световния културен календар за 2025 година
Началото на световния културен календар за 2025 г. постави кинофорумът в Палм Спрингс. Той започна на 2 януари, а прожекциите продължават до 13 януари. В програмата са включени н ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общинският театър „Апостол Карамитев“ отбелязва месеца на Радичков с „Лазарица“ на Крикор Азарян и изложба на театрални плакати по пиеси на автора
Общинският театър в Димитровград „Апостол Карамитев“ се включва в инициативата “Януари - месец на Радичков“ с постановка на пиесата му „Лазарица&ldquo ...
Изложба с нови картини от фонда на галерия „Кирил Петров“
Изложба с 37 нови картини на 19 творци, постъпили през 2024 година във фонда на художествена галерия „Кирил Петров“ в Монтана, бе открита днес в салона на галерията.&nb ...
Торино и Пашата започват годината с „100 игли“
Торино и Пашата започват годината с нова песен, наречена „100 игли“. Песента е по идея, музика и текст на Димитър Марианов-Marianoff, който я създава специално за Тодо ...
Рапърът Лил Бейби оглави класацията на "Билборд" за албуми
Рапърът Лил Бейби е начело на класацията за албуми на "Билборд" с WHAM, съобщи сайтът на изданието.  До върха на чарта американският изпълнител стига с четвърта своя продукци ...
Започна записването за ежегодната научна конференция, посветена на делото на Чудомир
Започва записването за тазгодишната научна конференция, посветена на живота и творчеството на казанлъшкия художник и писател Димитър Чорбаджийски – Чудомир, която ще се състо ...
Тикер в 22:00 ч.
Общинският театър в Димитровград „Апостол Карамитев“ се включва в ин ...
Начало Творчески отражения
5458
Творчески отражения

Музеят на мозайките в Девня обявява Ден на отворените врати в събота

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 12 Юни 2024, 19:14 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Музеят на мозайките в Девня обявява Ден на отворените врати в събота, 15 юни, съобщиха днес от Общината.

На тази дата се навършват и 38 години от откриването на културния институт. Музеят е построен по проект на архитект Камен Горанов върху останките на голяма късноримска сграда с мозайки. В древността сградата е заемала площта на цял квартал. Около вътрешния двор, настлан с каменни плочи, със зидан кладенец по средата и заобиколен от три страни с покрита галерия с варовикова колонада, са били разположени 21 жилищни, стопански и складови помещения с обща площ от 1 402 квадратни метра.

Пет от тях са покрити с многоцветни подови мозайки – едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство от това време, открити в България. Три от мозайките са представени в музея на място в помещенията, където са открити, а останалите, след консервация и частична реставрация, са пренесени върху нова носеща основа. Най-впечатляващата, която е и емблема на музея, представя щита на богиня Атина Палада с отрязаната глава на Горгона Медуза.

В Деня на отворените врати, когато входът ще бъде свободен, за пръв път пред посетителите ще бъдат представени и реставрираните находки, открити през миналата година – глинени съдове и лампи, изработени в стила на майсторите от Марцианопол.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
фотографът Гаро Кешишян: В изкуството всичко е разрешено, стига да води до познание за духовността на човешката общност (интервю)
Франс прес: Музеят "Гети" - крепост, проектирана да устои на пламъците
Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас в Регионалния исторически музей - Пловдив
Кинофестивалът в Палм Спрингс постави началото на световния културен календар за 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Общинският театър „Апостол Карамитев“ отбелязва месеца на Радичков с „Лазарица“ на Крикор Азарян и изложба на театрални плакати по пиеси на автора
Под прожектора
Изложба с нови картини от фонда на галерия „Кирил Петров“
Тонът на времето
Торино и Пашата започват годината с „100 игли“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.