Начало Творчески отражения Русенската галерия представя изложба с картини на художници - юбиляри
5826
Творчески отражения

Русенската галерия представя изложба с картини на художници - юбиляри

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 13 Юни 2024, 15:04 ч.

Художествената галерия в Русе представя изложба на художници-юбиляри, чиито творби са част от фонда на културния институт. Това съобщи директорът на Русенската галерия Елена Великова.

Спектакълът „Моби Дик“ на режисьора Диана Добрева ще представи Народния театър „Иван Вазов“ на дванадесетото издание на международния театрален фестивал MITEM (Madách International Theatre Meeting) в Националния театър на Унгария през 2025 г., съобщават от Народния театър.

По думите им един от най-значимите театрални форуми в Централна и Източна Европа събира в Будапеща водещи театрални трупи и режисьори от целия свят.

Между 25 април и 25 май там ще присъстват творци като Римас Туминас, Силвиу Пуркарете и Теодорош Терзопулос.

„Интерпретацията на „Моби Дик“ по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философски въпроси като страха от времето, копнежа по вечността и търсенето на абсолю

Графики на Пикасо от колекцията на Националната галерия ще бъдат показани в „Квадрат 500“ от днес до 18 май 2025.

Официалното откриване на експозицията ще бъде на 8 януари 2025, съобщават организаторите.

„Колекцията на Националната галерия съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973), тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. В тях е разкрита страстта и виртуозността на големия художник към рисунката, постигнати с възможностите на литографията, офорта, гравюрата и акватинтата в свободно изявявяне на материала, на черните и бели пространства и щриха“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че между януари 1957 и август 1959, чрез метода на автоматичното писане, Пикасо създава поемата „Погребението на граф Оргаз“ (El entierro del conde de Orgaz). Загл

Изкуственият интелект (ИИ) e новата пиратска заплаха, но и новото „оръжие“ за справяне с незаконното онлайн използване на музика. Това казва в интервю Катрин Лойд, старши правен съветник на Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI).

Преди дни тя, заедно с Рийс Уикънс – мениджър разследвания, защита и правоприлагане, посетиха България, за да участват в специализирания семинар „Дигитално музикално пиратство: нови тенденции и практически подходи“, организиран от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), в партньорство с IFPI и дирекция „Киберпрестъпност“ при ГДБОП-МВР. Двете страни обмениха опит в борбата с незаконното използване на музика в дигиталното пространство и разгледаха конкретни практически казуси

Юбилейното десето издание на Националния конкурс за млади пианисти "Димитър Ненов" в Разград ще се проведе на 29 и 30 март.

Организатор на културната проява, която се провежда всяка нечетна година, е Музикалната школа „Илия Бърнев“ в партньорство с Регионалния исторически музей, а домакин е Народно читалище „Развитие 1869“, съобщи секретарят на културната институция Виолета Антонова.

Музикалният форум се провежда с финансовата подкрепа на Община Разград. В това утвърдено събитие от националния и местния културен календар, има и международно участие, посочи Антонова.

Конкурсът е адресиран към деца и младежи, изучаващи пиано в музикални школи, школи по изкуствата, музикални паралелки, при частни педагози.

Стратегическата му цел е да открива и популяризира млади и талантливи изпълнители.

Националният конкурс „Димитър Н

Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи или „куди”, както ги наричат местните тук. Над 400 коледари участват в пресъздаването навръх Рождество Христово на тази уникална традиция, без аналог в цяла България.

Тежките стъпки от танца с ботуши с шпори, стегнати мъжки редици, писък на гайди и песните на ямболските коледари са преживяване, което всеки трябва да изпита. Видиш ли ги, няма как сърцето ти да не трепне, казват с гордост хората в Ямбол.

От сутринта и през целия ден продължава надиграването на коледарите по улиците на града. Затворени бяха участъци по централни улици, за да може публиката да се наслади на дефилето на танцуващите състави.

Макар тази завладяваща традиция да съществува само тук, в града, през го

В експозицията са включени творби на Васил Стоилов, Борис Иванов, Георги Баев, Петър Дочев, Александър Терзиев, Георги Чапкънов, както и на русенските художници Йордан Денев, Йордан Парашкевов, Димитър Хинков, Димитър Радков, Лъчезар Станев и Даниела Максимова, Александър Симов, Десислав Михайлов и Иван Хубанов.

"Тази изложба е възможност да бъдат припомнени творби, от които русенската публика ще остане приятно изненадана. Част от тях предстои да участват в национални изложби", обясни Великова.

Експозицията може да бъде видяна до края на месеца. 

Както всяка година и днес Виенската филхармония представя на своята публика програма от богатия репертоар на династията Щраус и нейните съвременници.

Новогодишните концерти във виенската зала „Музикферайн“ се радват и на голяма популярност в страната и чужбина, благодарение на телевизионните предавания, които дават възможност на зрителите да се насладят на виенската музика.

Австрийската телевизия и радио ОРФ излъчва събитието за 67-и път с 14 камери по целия свят, които предават концерта в близо 100 държави от петте континента.

Тази година програмата отдава особена почит на Йохан Щраус-син, чийто 200-годишен юбилей се чества през 2025. В програмата са включени общо осем пиеси, създадени от Краля на валса, без да се брои традиционният бис  „На хубавия син Дунав“. Концертът представя и творби на Йохан Щраус-баща, както и на Едуард Щра

На 29 ноември ще е юбилейното 50-о представление на „Хаос“ от Мика Миляхо в „Театър 199“, съобщават от трупата.

„Хаос“ от Мика Миляхо е пиеса, която имаше нужда да отлежи по-дълго време в тъмнината на „режисьорското ми чекмедже“. Тя е едно от онези драматургически изключения, които отместват фокуса си от мъжа и го насочват към жената и нейната гледна точка към живота“, отбелязва режисьорът на постановката Марий Росен.

Според него пиесата се заиграва с това, като разгръща мотивите на мъжките герои през призмата на женската актьорска интерпретация.

„В този смисъл текстът е феминистичен. Нещо, от което и драматургията като цяло, и света като още по-голямо цяло имат нужда. Красивото в случая е, че пиесата не остава просто в „женските проблеми”, каквото и да значи това, а коментира глобални теми

Концерт на Ина Кънчева и Кито Гато завладя тази вечер публиката в Историческия музей в Петрич. Българската певица и аржентинският китарист и лютнист впечатлиха гостите с класическия концерт "Отвличането на Европа“, посветен на италианската музика от XVII до XX век.

Събитието е част от предвидените прояви за представяне на Петрич и региона като дестинация за фестивален туризъм, информираха от Историческия музей в Петрич.

Концертът е една от проявите, включени в "Културама фест", част от проекта за реставрация, консервация и популяризиране на античния град Хераклея Синтика.

Фестивалът продължава на 7 декември с джаз концерт "Картини от една изложба“ по Модест Мусоргски с участието на Константин Костов, Димитър Карамфилов и Христо Йоцов.

Той е с начален час 19:00.

Предвидено е през тази година събитията да се реализират в Историческия м

На 11 октомври ще бъде открит Есенен салон на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серякова къща“ в Троян, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Залите на галерията ще приютят най-новите живописни, керамични и пластични творби, създадени от членовете на дружеството.

През миналата година в рамките на салона са представени над 90 творби, а очакванията на галеристката са в изложбата през настоящата година да вземат участие между 20 и 30 автори.  Тя допълни, че галерията работи и с други троянски и гостуващи художници, който не са членове на ДТХ.

Събитието, което се провежда вече повече от 30 години, традиционно е съпътствано от музикални изпълнения. Този път ще гостува пианистът Краси Тодоров, член на група Jeremy. През годините той е бил пианист на Д2, работил е с Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Мастило и много други.

Британският музей показва 97 гравюри на Пабло Пикасо, които представляват своеобразен личен дневник на художника от пристигането му в Париж до последните години от неговия живот, предаде АФП.     

"Пикасо е направил около 2400 гравюри през цялата си кариера. Хората са по-запознати с картините му, така че ние решихме да покажем, че гравюрата е важна част от неговото творчество", каза кураторката на изложбата Катрин Даунт пред АФП.

Експозицията, озаглавена "Пикасо: Гравьорът", се открива с офорт от 1904 г., наречен "Оскъдно ядене". Пет години по-рано, когато е само на 17 години, Пикасо създава първата си гравюра "Левичарят". 

Испанският художник продължава да изследва почти всички техники на гравиране: офорт, суха игла, литография, акватинта и линогравюра, посочва Катрин Даунт. В ранните си творби той се интересува от хората, които го заобикал

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув ...
фотографът Гаро Кешишян: В изкуството всичко е разрешено, стига да води до познание за духовността на човешката общност (интервю)
В изкуството всичко е разрешено, стига то да води до познание за духовността на човешката общност.Тогава изкуството напуска своята много тясна алея да доставя само удоволствието от ...
Франс прес: Музеят "Гети" - крепост, проектирана да устои на пламъците
Пред заплахата на пламъците музеят „Гети“  е крепост, проектирана да им устои, отбелязва Франс прес. В музея, известен и като „Център Гети“, извисяващ ...
Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас в Регионалния исторически музей - Пловдив
Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас тази вечер в Регионалния исторически музей в Пловдив. Музикалният спектакъл “Чуйте гласа на ...
Кинофестивалът в Палм Спрингс постави началото на световния културен календар за 2025 година
Началото на световния културен календар за 2025 г. постави кинофорумът в Палм Спрингс. Той започна на 2 януари, а прожекциите продължават до 13 януари. В програмата са включени н ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своята дълга кариера се чувства призната като актриса. Това каза тя, докато произнасяше реч по повод пър ...
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Община Смолян организира представянето на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“, съобщи Виолета Филипова – експерт &bdquo ...
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Конкурс за рисунка, посветен на местния традиционен празник "Сурова", организира Общинският исторически музей (ОИМ) в Брезник. Това съобщиха от екипа на институцията. Целта на орг ...
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув ...
Юбилейна изложба на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев"
Изложба, посветена на 75-годишнината на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев" в Смолян. Това съобщи Антоанета Николова - главен експерт "П ...
Тикер в 04:00 ч.
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своя ...
Начало Творчески отражения
5826
Творчески отражения

Русенската галерия представя изложба с картини на художници - юбиляри

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 13 Юни 2024, 15:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Художествената галерия в Русе представя изложба на художници-юбиляри, чиито творби са част от фонда на културния институт. Това съобщи директорът на Русенската галерия Елена Великова.

В експозицията са включени творби на Васил Стоилов, Борис Иванов, Георги Баев, Петър Дочев, Александър Терзиев, Георги Чапкънов, както и на русенските художници Йордан Денев, Йордан Парашкевов, Димитър Хинков, Димитър Радков, Лъчезар Станев и Даниела Максимова, Александър Симов, Десислав Михайлов и Иван Хубанов.

"Тази изложба е възможност да бъдат припомнени творби, от които русенската публика ще остане приятно изненадана. Част от тях предстои да участват в национални изложби", обясни Великова.

Експозицията може да бъде видяна до края на месеца. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
фотографът Гаро Кешишян: В изкуството всичко е разрешено, стига да води до познание за духовността на човешката общност (интервю)
Франс прес: Музеят "Гети" - крепост, проектирана да устои на пламъците
Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас в Регионалния исторически музей - Пловдив
Кинофестивалът в Палм Спрингс постави началото на световния културен календар за 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Калейдоскоп
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Тонът на времето
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.