Начало Под прожектора Тино записа песен с украинския музикален продуцент Томаш Лукаш
5993
Под прожектора

Тино записа песен с украинския музикален продуцент Томаш Лукаш

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 14 Юни 2024, 10:08 ч.

Новата песен на Тино – „Дишай“, е първата съвместна работа между младия български изпълнител и украинския музикален продуцент Томаш Лукаш, съобщават от „Орфей мюзик“.

Среща-разговор със скулптора Панайот Димитров-Понката организира ръководството на Художествена галерия „Борис Денев“ във Велико Търново, съобщиха от културната институция.

Събитието е част от поредицата „Живото наследство“ и ще се проведе на 24 април.

В първата среща за настоящата година великотърновската публика ще опознае едно от емблематичните имена в българската скулптура. Панайот Димитров – Понката е почетен гражданин на Велико Търново, носител на орден „Св. св. Кирил и Методий“ I степен и награди от национални изложби.

Той е роден на 29 юли 1934 г. в Сливен. През 1958 г. завършва висшето си образование в София при доц. Михаил Кац, а от 1965 г. макар и за кратко става асистент във Факултета по Изобразително изкуство към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Оттогава житейският и творче

Александър Грозев. „Когато основах този фестивал през 1993 г., Варна беше първият град в България, който стана столица на световното кино. Днес Варна ще бъде първият български град, в който няма да има кинофестивал“, коментира проф. Грозев.

На този етап не е взимано такова решение, казаха в интервю от ПР екипа на Националния дворец на културата (НДК).

Проф. Грозев разказа, че от месеци се водят разговори с ръководството на НДК, откъдето преди две седмици обявили „една сума“, която трябва да бъде заплатена, за да се използват салоните, залите на Фестивалния и конгресен център във Варна. „Тук е мястото да отбележа, че фестивалът няма никакви амбиции да търси пари от Националния дворец на културата. Той иска да се самоиздържа. Но поставянето на такива ембаргови условия са доста нелепи в сегашната ситуация, когато всички говорим, че културата

Две изложби, представящи творчеството на японската артистка Йоко Оно, ще бъдат открити в Берлин в петък, съобщава ДПА.

92-годишната мултимедийна художничка е спечелила милиони почитатели по света със своите експериментални инсталации, обекти и филми.

Оно е вдовицата на Джон Ленън от "Бийтълс". Двамата се женят през 1969 г. и са добре познати със своята ангажираност към мира, музиката и изкуството, преди Ленън да бъде убит в Ню Йорк през 1980 г.

Изложба със заглавие „Йоко Оно: Музика на ума“ (Yoko Ono: Music of the Mind) ще бъде открита в музея „Гропиус Бау“ в центъра на Берлин, след като преди това беше представена в галерията „Тейт Модърн“ в Лондон и в западногерманския град Дюселдорф. Колекцията събира над 200 произведения на Оно.

Друга изложба, озаглавена „Йоко О

Документална изложба „Азбука и история“, представяща етапите в развитието на глаголицата и кирилицата, ще бъде открита в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен на 3 май от вицепрезидента Илияна Йотова, кмета на областния град проф. Христо Христов и директора на културната институция д-р Росица Добрева, съобщават от културната институция. 

Експозицията представя в 24 пана етапите в развитието на двете славянски азбуки – глаголицата и кирилицата, промените им като писмени системи и ролята им в културната история на славянските народи. Идеята й е осмислянето на славянската азбука като културен феномен в съвременното общество.

Изложбата разкрива още ключовото място на Първото и Второто българско царство в оформянето на кирилицата като общославянска писмена система през Средновековието, както и значението на писмеността за съхранението н

Нямаме право да забравим великите си актьори. Това каза в интервю художникът Марин-Мичо Вардолов по повод поп арт изложбата „Моите стъпки стоят по пясъка“ с образи на български артисти, напуснали този свят, която тази вечер бе открита в културното пространство Po Art Culture Music Hub & Garden в София.

В изложбата са показани единадесет портрета на актьори. Сред тях са Тодор Колев, Стоянка Мутафова, Татяна Лолова, Георги Парцалев, Стефан Данаилов.

Те са изобразени в черно-бяла гама на тъмен фон.

„Имам още четири портрета, които все още не съм завършил. Тодор Колев беше първият, когото започнах да рисувам, затова заглавието е такова (стих от неговата песен „Фалшив герой“, бел. ред.). Искам по-често хората да си спомнят за тези наши велики личности, защото те са наистина велики - огромни таланти. Просто не ни е позволено да ги за

В края на лятото на 2022 година, Тино създава текста и музиката на първата версия на песента, която звучи по неговите концерти. По реакцията на публиката певецът решава това да е неговият следващ сингъл, но и вече го терзае нуждата да развие новото звучене, което е в главата му и типично за него отново да покаже всеизвестното си умение да пресича стилове. 

„Идвам от алтернативната клубна сцена и свирене в група с барабани и китари, но последните години у мен все повече взима превес електронната музика – и като слушател, и като изпълнител, и като автор", казва Тино. 

Запознава се с украинския музикален продуцент Томаш Лукаш, който отскоро е в България и, благодарение на общите им музикални интереси, и това, че и двамата са рускоговорящи, между Тино и Томаш съвсем естествено започва добро приятелство и съвместна работа.

„Томаш е продуцент и музикант от особено високо ниво, работил с огромни украински, руски и въобще звезди от цял свят. Още от запознанството ни се въодушеви да ми покаже с какво може да допринесе и бързо разбрах, че е неизбежно да се сработим и сприятелим", казва Тино.

Томаш чува демото на „Дишай", което Тино му пуска, казвайки му „Покажи ми какво би направил ти". Оттогава двамата работят заедно като първата им обща продукция е вече факт. „Работата с Томаш е удоволствие, поради някои прости причини – той е наистина световен професионалист и чудесен човек", казва Тино.    

„Сбирките на Лудвиг Куба са документ, който ни предоставя нови музикални сведения и без съмнение, има своя принос за изучаването на един период на трансформации в музикалната култура“, каза доц. д-р Веселка Тончева.

Тя представи своето проучване на тема „Лудвиг Куба и българската песенна култура от края на XIX и началото на XX век: между града и селото“ пред аудитория от експерти в областта на етнологията и фолклористиката.

Събитието се проведе в зала 19 на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН (ИЕФЕМ – БАН) и беше част от семинара „Музика и танц в етноложки изследователски терени – 2“.

В своята лекция доц. д-р Тончева разгледа сбирките Písn makedonské („Македонски песни“) и Písn bulharské („Български песни“), издадени съответно п

Според Любка Тинчева, директор на Национален музей на образованието (НМО), както справедливо наричат Габрово „огнище на знание и родолюбие“ и „люлка на новобългарското образование“, така и музеят на образованието е получил своето признание – определят го като „паметта на българското образование”.

Музеят участва в образованието и възпитанието на подрастващите като актив за обогатяване знанията на хора от всички възрасти. Нашата мисия е да предаваме искрата на просветлението, да носим с гордост в сърцата си свещеното дело на първоучителите, да съхраним за поколенията традициите и любовта към знанието.

Любка Тинчева започва работа в Националния музей на образованието през 1986 г. като екскурзовод.  През годините е заемала различни длъжности – Уредник, Завеждащ отдел „Връзки с обществеността“, Главен уредник, &

„Джени Савил. Поглед“ е новата изложба във виенския музей „Албертина“.

Джени Савил, която е родена през 1970 година, е една от най-значимите представителки на младите британски художници. Тя изследва традицията на изобразяване на тялото и създава картини, които се характеризират с взаимодействие на нови и стари изобразителни средства, а фигурите се нареждат между идеализация и деконструкция. 

„Тази година общо шест самостоятелни изложби в „Албертина“ са посветени на жени. Започваме с изложбата на Джени Савил, която за първи път се показва в музейна експозиция в Австрия и Германия. Художничката предлага нов поглед към човешкото тяло, като черпи вдъхновение от стари майстори като Леонардо да Винчи и Тициан, но и от съвременни величия като Шиле, Бейкън и Лусиан Фройд. Това я прави особено подходяща за изложбената програма на

Лия Петрова гостува на симфоничния оркестър на БНР в „Духът на съвремието“.

Събитието е в зала „България“ на 6 юни, съобщават от БНР. Диригент ще е Екхард Вичик.

Успехите на германския диригент са както в симфоничната, така и в оперната музика – с „Вълшебната флейта“ в Шотландската опера влиза в „Топ 10 на класическата музика“ на Guardian, а с „Хензел и Гретел“ в Театро Комунале ди Болцано – в селекцията на най-добрите продукции в Европа на OperaClick, разказват от БНР.

Лия Петрова ще изпълни Първия цигулков концерт на Прокофиев.

„Тази ранна творба, писана по време на войната и в навечерието на революцията, е всъщност едно от най-лиричните произведения на композитора. Това е настроението на ма

Изложба с творби на Албрехт Дюрер събра стотици негови почитатели във Велико Търново.  

Колекцията включва репродукции от дърворезби, създадени в края на 15 век, издадени от Ермитажа, както и два оригинала от Германия.  

Дюрер е първата звезда на северния ренесанс по отношение на печатното изкуство, след Гутенберг, пресата и новия начин на печатане на книги, той се явява представител на второто поколение след Гутенберг, който вече е истински ренесансов автор, каза художникът график Петър Лазаров, който е куратор на изложбата.

По думите му Дюрер е уникален творец, автор е на трактати по перспектива, по пропорции на човешката фигура, а е живял само 58 години, в които е създал невероятно творчество. Огромна част от това творчество са нещата, представени в Художествената галерия „Борис Денев“, по идея и организация на художника Денислав Сирако

Видеоклипът е режисиран Свилен Славов в екип с Виктор Добрев. "Мисля, че малко побърках Свилен този път с няколкото промени в аранжимента на песента, но той отговори подобаващо с един от най-вълнуващите снимачни процеси, в които съм участвал", казва Тино. В клипа той си партнира с Мария Толин, която, освен модел, е и автор на поезия. „Когато показах на Свилен лицето на Мария, търсенето ни приключи. Тя носи точно тази бунтарска енергия и неподправена красота, която ни беше нужна, за да разкажем историята на тези двама калпазани открили се случайно в нощта, докато целият свят спи", казва Тино. 

Във видеото той показва и своята страст към автомобилите: „От самото начало искахме да изровим от някъде класически американски масъл кар, но не ни се отдаваше. Бяхме открили компромисен вариант, но сутринта, на първия снимачен ден, по възможно най-случайния начин разбрах, че имаме общи приятели с човек, който съвсем случайно има шевролет каприз от 1984 г. в отлично състояние. Беше като подарък от съдбата, не можехме да повярваме. Та много специални благодарности на нашия нов приятел и автомобилен ентусиаст Димитър Тилев".

„Това е вторият ни проект с новия лейбъл East Art и заедно с моят екип много се вълнуваме, че се задава вълна от ново звучене в моето творчество. Демо записите ми се трупат и чувствам, че няма да се бавим много с още и още песни. Приоритетът ми сега е да им дам възможност да се появят на бял свят възможно най-скоро", казва Тино.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова правят изложба „Между два свята”
Изложбата на Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова предлага едно пътуване - съзерцание с възможности за дълбок размисъл и интерпретация. Експозицията „Между два свята“ ще ...
Десето юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал
Британският документален филм "Да станеш Мадона" на режисьора Майкъл Огдън ще открие десетото юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film ...
Изложението „Арт Базел“ започна с високи продажби въпреки забавянето на пазара
Още преди официалното откриване за публиката в четвъртък, престижното международно изложение за съвременно изкуство „Арт Базел“ вече отбеляза продажби за милиони щатски ...
Филм за Милена Славова тръгва по кината
„И никой не пита защо“, филмът за Милена Славова, тръгва по кината от 18 юли. Това съобщават от екипа на продукцията, които представят пътя на рок певицата през години ...
Енчо Багаров: Трудно се устоява на жадните за изкуство очи на публиката
Сто години от рождението на големия български актьор Енчо Багаров се навършват днес. Той е роден в Сопот. Учи в Държавното висше театрално училище при Стефан Сърчаджиев и Боян Дано ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Нидерландия реституира 119 бенински бронзови скулптури на Нигерия
Нидерландия върна на Нигерия 119 артефакта, откраднати от страната, включително фигури на хора и животни, плакети, кралски регалии и камбана, съобщи АП. Артефактите, известни като ...
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Платформата за популяризация на съвременна драматургия и нови театрални практики „ПроТекст“ представя пърформанс-четения на непоказвани досега български пиеси. Те са с ...
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Трима артисти от българската независима сцена представят своите експериментални музикални проекти в рамките на втория сезон на Lampa Sessions, съобщават инициаторите от Lampa Colle ...
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
С бурни аплодисменти препълнената галерия “България” в центъра на Рим посрещна Вежди Рашидов, който откри тук представителна изложба от 28 рисунки и 8 скулптури, съобща ...
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
На четвъртото издание на младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" в Хасково ще се играят 10 постановки на две сцени. Форумът ще продължи една седмица от 23 до 29 юни. ...
Тикер в 07:00 ч.
Нидерландия върна на Нигерия 119 артефакта, откраднати от страната, включително ...
Начало Под прожектора
5993
Под прожектора

Тино записа песен с украинския музикален продуцент Томаш Лукаш

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 14 Юни 2024, 10:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Новата песен на Тино – „Дишай“, е първата съвместна работа между младия български изпълнител и украинския музикален продуцент Томаш Лукаш, съобщават от „Орфей мюзик“.

В края на лятото на 2022 година, Тино създава текста и музиката на първата версия на песента, която звучи по неговите концерти. По реакцията на публиката певецът решава това да е неговият следващ сингъл, но и вече го терзае нуждата да развие новото звучене, което е в главата му и типично за него отново да покаже всеизвестното си умение да пресича стилове. 

„Идвам от алтернативната клубна сцена и свирене в група с барабани и китари, но последните години у мен все повече взима превес електронната музика – и като слушател, и като изпълнител, и като автор", казва Тино. 

Запознава се с украинския музикален продуцент Томаш Лукаш, който отскоро е в България и, благодарение на общите им музикални интереси, и това, че и двамата са рускоговорящи, между Тино и Томаш съвсем естествено започва добро приятелство и съвместна работа.

„Томаш е продуцент и музикант от особено високо ниво, работил с огромни украински, руски и въобще звезди от цял свят. Още от запознанството ни се въодушеви да ми покаже с какво може да допринесе и бързо разбрах, че е неизбежно да се сработим и сприятелим", казва Тино.

Томаш чува демото на „Дишай", което Тино му пуска, казвайки му „Покажи ми какво би направил ти". Оттогава двамата работят заедно като първата им обща продукция е вече факт. „Работата с Томаш е удоволствие, поради някои прости причини – той е наистина световен професионалист и чудесен човек", казва Тино.    

Видеоклипът е режисиран Свилен Славов в екип с Виктор Добрев. "Мисля, че малко побърках Свилен този път с няколкото промени в аранжимента на песента, но той отговори подобаващо с един от най-вълнуващите снимачни процеси, в които съм участвал", казва Тино. В клипа той си партнира с Мария Толин, която, освен модел, е и автор на поезия. „Когато показах на Свилен лицето на Мария, търсенето ни приключи. Тя носи точно тази бунтарска енергия и неподправена красота, която ни беше нужна, за да разкажем историята на тези двама калпазани открили се случайно в нощта, докато целият свят спи", казва Тино. 

Във видеото той показва и своята страст към автомобилите: „От самото начало искахме да изровим от някъде класически американски масъл кар, но не ни се отдаваше. Бяхме открили компромисен вариант, но сутринта, на първия снимачен ден, по възможно най-случайния начин разбрах, че имаме общи приятели с човек, който съвсем случайно има шевролет каприз от 1984 г. в отлично състояние. Беше като подарък от съдбата, не можехме да повярваме. Та много специални благодарности на нашия нов приятел и автомобилен ентусиаст Димитър Тилев".

„Това е вторият ни проект с новия лейбъл East Art и заедно с моят екип много се вълнуваме, че се задава вълна от ново звучене в моето творчество. Демо записите ми се трупат и чувствам, че няма да се бавим много с още и още песни. Приоритетът ми сега е да им дам възможност да се появят на бял свят възможно най-скоро", казва Тино.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова правят изложба „Между два свята”
Десето юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал
Изложението „Арт Базел“ започна с високи продажби въпреки забавянето на пазара
Филм за Милена Славова тръгва по кината
Енчо Багаров: Трудно се устоява на жадните за изкуство очи на публиката
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Нидерландия реституира 119 бенински бронзови скулптури на Нигерия
Тонът на времето
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Цветни аспекти
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.