Начало Калейдоскоп Биография: Никола Ганушев
5535
Калейдоскоп

Биография: Никола Ганушев

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 15 Юни 2024, 11:11 ч.

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

Театър „Хенд” ще изнесе с благотворителна цел представлението „Ромео и Жулиета” – на 23 март в Пловдив, съобщават организаторите.

Представлението е добавено извънредно в програмата от възпитаниците на младежката школа по актьорско майсторство към театъра в града. По този начин те изразяват своята съпричастност и човешка позиция, добавят от екипа на театъра.

Събраните средства ще отидат в помощ на пострадалите и опечалените семейства след трагедията в Кочани, РС Македония.

/АДМ

Райън Фльор бе повишен в президент и главен изпълнителен директор на Филаделфийския оркестър и Ensemble Arts – институция, за която той работи от 2012 година, съобщава Асошиейтед прес. 

Фльор беше временен президент от януари, когато Матиас Тарнополски напусна, за да оглави Нюйоркската филхармония. Фльор заяви, че ще съсредоточи усилията си за запълване на онези 20% от капацитета на залата, които невинаги се продават.

"Също така искам да направя нашите зали достъпни за обществени и образователни групи, които иначе може да не знаят, че тези пространства са отворени за тях," каза той. "Искам всеки ученик във Филаделфия от първи до 12-и клас да премине през нашите врати поне три пъти през своите години на израстване – независимо дали идва на открита репетиция на оркестъра, училищен концерт или на нашата програма „Джаз за свобода“, която свързва

Актрисата Станислава Каменова-Зафирова спечели наградата "Сивина" за дебютно постижение на млад актьор. Призът бе връчен тази вечер от актрисата Балена Ланджева, дъщерята на Сивина Сивинова (1972-2008).

"Не съм очаквала да спечеля, може да звучи като клише, но е вярно. Усещането ме кара да не знам къде се намирам в момента. За мен отличието значи много, защото моят труд, който съм постигнала досега, по някакъв начин, е възнаграден, за което съм благодарна на всички хора, които ми помогнаха да извървя този път", каза Зафирова . Тя е актриса от Държавния куклен театър в Бургас.

"Искам да кажа на младите таланти, които тепърва ще бъдат номинирани за "Сивина", да не се отказват, защото аз не съм вярвала, че мога да бъда номинирана за такава награда, камо ли да я спечеля. Когато някой ти каже, че не става, и когато някой ти каже, че това което правиш не е това, което трябва

Изложбата „Дизайн срещу съвременно изкуство“ идва след два неслучили се опита – сякаш самата тя е чакала своя точен момент, време, в което да може да бъде разказана. Този момент настъпва три години след предишната съвместна изложба на творческия тандем YoKo+Ina, белязан сега и от отсъствието на Йонко.

Това разказва Десислава Зафирова, куратор на изложбата, чието откриване е на 7 април в столичната галерия Doza.

По думите й творбите поставят под въпрос ролята на обекта – дали той съществува, за да бъде използван, или за да бъде разбиран: „Те също така проблематизират позицията на автора – дизайнер или артист, комуникатор или критик – и насочват вниманието към това, как възприемаме визуалното в контекста на културната икономика на съвремието. В този смисъл п

„Не затваряй очи“ се завръща в кината в цялата страна на 18 април, съобщават от екипа на филма.

По думите им решението идва в отговор на стотиците съобщения от зрители от всички краища на България, които искат да споделят историята със свои близки – с онези, които все още не са я преживели на голям екран.

Филмът, вдъхновен от едноименния роман на Мартин Ралчевски, говори за вярата, изцелението и чудото на втория шанс.

„Това са теми, които звучат още по-силно именно в дните на Възкресение  Христово, в седмицата, в която празнуваме победата на живота над смъртта“, коментират от екипа.

В „Не затваряй очи“ участват Павел Поппандов, Мария Каварджикова, Кръстю Лафазанов, Николай Урумов, Христо Гърбов, Ирена Милянкова, Ирен Кривошиева, Александър Кънев, Михаела Па

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен художник.

През 1920 г. Никола Ганушев започва да преподава рисуване и живопис в Художествената академия в София. Две години по-късно той поставя пред академичния съвет въпроса за обучението в часовете по рисуване, като се аргументира, че не трябва да се налагат на ученика нито материалите за работа, нито начинът на изпълнението. Той участва активно в обсъжданията за продължителността на следването в академията, разпределението на часовете и методиката. От 1923 до 1928 г. Никола Ганушев живее във Франция, където участва в изложби на Дружеството на френските художници и специализира в Париж. Завръща се в България през 1932 г. и става професор по живопис в Художествената академия в София.

УЧИ СТУДЕНТИТЕ СИ НА ПОРЯДЪК, ДИСЦИПЛИНА И СИСТЕМНОСТ 

Никола Ганушев се утвърждава като педагог, който установява точни изисквания и последователни принципи. Той учи студентите си на порядък, дисциплина и системност в изграждането на етюда. Сред неговите студенти са художниците Петър Михайлов, Георги Богданов, Елена Панева и др.

Актрисата от състава на Драматичен театър "Адриана Будевска" Пепа Николова е новото попълнение в журито на тазгодишното 23-то поред издание на "София филм фест на брега", който ще се проведе в Бургас между 20 и 28 март, съобщават организаторите от "Арт фест".

Тя ще се присъедини към седемчленното жури, съставено още от Александра Ингилизова, Диана Саватева, Лорис Мануелян, Мария Бенчева, Слави Георгиев и Стефани Райчева. Тяхната задача ще бъде да решат кой да бъде носителят на наградата "Сребриста чайка". 

Родената в Бургас през 1997 г. актриса е възпитаник на НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”, където завършва през 2020 г. в последния клас на проф. Стефан Данаилов. Веднага след това става част от трупата на театъра в Бургас и изиграва роли в редица постановки с режисьор Борислав Чакринов. Участва още в “Летните оси ни хапят даже през ноември” н

Културно и научно наследство в областта на астрономията и космонавтиката са акценти в изложбата „Звездното небе – митология и наука“ в Националния етнографски музей – БАН, съобщават от екипа на музея.

По думите им експозицията представя светогледните представи на българския народ за планетите, Слънцето, Луната, звездите и останалите небесни обекти, а от друга страна – научните открития, които разкриват и обясняват законите на Вселената. 

„Нещо повече, изложбата проследява устрема на България към космоса, разказвайки за нашите космически технологии по един увлекателен начин. Така в експозицията се срещат две коренно противоположни полета на човешкото познание – традицията и народната памет, с изследователските хоризонти, науката и технологиите“, разказват от екипа.

Те посочват, че изложбата е плод на близо дву

Крайно политически и социално обвързаната посока на изкуството го продава, но носи и риск то да загине. Това каза в интервю художничката Бора Петкова, която в понеделник вечерта откри във Варненската градска галерия изложба рисунки, озаглавена „Към себе си“. Това е първата й самостоятелна изява от десет години. 

Според Петкова влиянието на актуалните теми отделят твореца от него самия и прибутват изкуството в посока да влияе на обществото, да създава нагласи, да променя манталитет и в крайна сметка да бъде политически инструмент, което няма нищо общо с него. Тя не споделя твърденията, че творчеството винаги е политически ангажирано и не работи по този начин. За нея не е правилно и подценяването на естетическите качества и занаятчийския момент в правенето на художествени произведения.  

Всички серии рисунки, които авторката показва в изложбата си в

Изложба „Военен плакат“ отбелязва 80-годишнината от края на Втората световна война. Експозицията, подготвена от Института по военна история в Прага и чешкия Военен исторически архив, може да бъде разгледана от 8 до 30 май в Чехословашкия клуб „Т.Г. Масарик“ в София, съобщават организаторите.

По думите на екипа пропагандният плакат представлява медия с богато минало. Това е и едно от значимите явления на двете световни войни. Хартиеният плакат се оказва евтин, достъпен и много мощен инструмент за масова комуникация.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ще бъдат открити две изложби, посветени на годишнината от рождението на акад. Светлин Русев
В Плевен ще бъдат открити две изложби, посветени на годишнината от рождението на българския художник и дарител акад. Светлин Русев, роден на 14 юни 1933 година. По този начин родн ...
Изложба „Трилогия на едно приятелство“ ще бъде открита в галерия "Мисията"
Изложба „Трилогия на едно приятелство“ с куратор Надя Розева ще бъде открита на 16  юни 2025 г. в 18:30 ч. в галерия „Мисията“ в София. Това съобщиха ...
Акордеонистката Ксения Сидорова ще дебютира в зала „България“ със Софийската филхармония
Ксения Сидорова ще дебютира в зала „България“ със Софийската филхармония на 19 юни. Под диригентството на Михал Нестерович тя ще представи премиерата за България на Ко ...
Йордан Камджалов: Ако повече хора работим тотално отдадено, мощно и подготвено, предстои нещо велико за българския народ
Ако повече хора работим тотално отдадено, мощно и подготвено, предстои нещо велико за българския народ, каза в интервю диригентът Йордан Камджалов. Той коментира състоянието на ку ...
Театър 199 „Валентин Стойчев“ отбелязва своята 60-годишнина
Театър 199 „Валентин Стойчев“ отбелязва своята 60-годишнина днес, 12 юни. В рамките на настоящия 60-и юбилеен сезон се реализираха постановките „Тортила Флет&ldq ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Плакати с личния подпис на Христо Явашев-Кристо са показани в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“
Плакати с подписа на Христо Явашев-Кристо, книги и картички са част от изложбата, с която Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ), отбелязва 90-годишнинат ...
Музеят за нова история на Варна припомня за Жул Верн със специална кино прожекция
Музеят за нова история на Варна кани на поредната среща от инициативата „Кино в музея“. На 15 юни ще бъде прожектиран филмът „20 000 левги под водата“, прод ...
Ще бъдат открити две изложби, посветени на годишнината от рождението на акад. Светлин Русев
В Плевен ще бъдат открити две изложби, посветени на годишнината от рождението на българския художник и дарител акад. Светлин Русев, роден на 14 юни 1933 година. По този начин родн ...
Новият сезон на Софийската филхармония ще започне с програма от Чайковски
Новият сезон на Софийската филхармония ще започне на 11 септември с Концерт за пиано №1 и Симфония №4 от Чайковски, със солист Емануил Иванов и диригент маестро Найден Тодоров, съо ...
Наградите "Грами" въвеждат нова категория за обложки на албуми
Американската Национална звукозаписна академия, която присъжда водещите музикални награди "Грами", промени някои от правилата си за 2026 г., включвайки нова самостоятелна категория ...
Тикер в 22:00 ч.
Плакати с подписа на Христо Явашев-Кристо, книги и картички са част от изложбата ...
Начало Калейдоскоп
5535
Калейдоскоп

Биография: Никола Ганушев

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 15 Юни 2024, 11:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен художник.

През 1920 г. Никола Ганушев започва да преподава рисуване и живопис в Художествената академия в София. Две години по-късно той поставя пред академичния съвет въпроса за обучението в часовете по рисуване, като се аргументира, че не трябва да се налагат на ученика нито материалите за работа, нито начинът на изпълнението. Той участва активно в обсъжданията за продължителността на следването в академията, разпределението на часовете и методиката. От 1923 до 1928 г. Никола Ганушев живее във Франция, където участва в изложби на Дружеството на френските художници и специализира в Париж. Завръща се в България през 1932 г. и става професор по живопис в Художествената академия в София.

УЧИ СТУДЕНТИТЕ СИ НА ПОРЯДЪК, ДИСЦИПЛИНА И СИСТЕМНОСТ 

Никола Ганушев се утвърждава като педагог, който установява точни изисквания и последователни принципи. Той учи студентите си на порядък, дисциплина и системност в изграждането на етюда. Сред неговите студенти са художниците Петър Михайлов, Георги Богданов, Елена Панева и др.

Никола Ганушев е майстор по изобразяването на голото тяло в българската живопис. В периода от 1914 до 1918 г. той рисува картините „Голо женско тяло”, „Голо тяло на легнало момиче”, „Голо тяло на жена, легнала върху меча кожа”. В основата на неговото цялостно творчество са портретите на видни общественици, аристократи, хора на изкуството и негови съграждани. Първите му портретни картини са озаглавени „Глава на мъж” (1922) и „Глава на момиче”(1923). Портретите, които рисува Никола Ганушев, се отличават с реалистичност и пластичност на образа, както и с внимание към детайлите. В периода 1923 – 1937 г. той представя картините си: „Митрополит Варненски”, „Портрет на млада жена”, „Портрет на В. Йорданова”, „Портрет на Мария Гендович”, „Портрет на Александър Стамболийски”, „Портрет на Зоя Паприкова” и др. Никола Ганушев участва в изографисването на фасадата на Духовната академия в София, както и рисува стенописи и икони в няколко църкви.

През 1949 г. Никола Ганушев прекратява академичната си работа, поради заболяване. Умира на 19 февруари 1958 г. в София.

Използвани източници: в. „Век 21“, бр. 39/26.12.1990 г., „Българска художествена академия“, очерк. Атанас Божков, 1962 г., Голяма българска енциклопедия, т. 4, 2011 г., https://djurkovigallery.com/artists/%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%B2-1889-1958/, https://ekip7.bg/2024/01/30/razgrad-vinagi-e-bil-bogat-na-belezhiti-lichnosti/, https://www.actualno.com/chronicles/roden-e-nikola-ganushev-bylgarski-hudojnik-news_1991510.html 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ще бъдат открити две изложби, посветени на годишнината от рождението на акад. Светлин Русев
Изложба „Трилогия на едно приятелство“ ще бъде открита в галерия "Мисията"
Акордеонистката Ксения Сидорова ще дебютира в зала „България“ със Софийската филхармония
Йордан Камджалов: Ако повече хора работим тотално отдадено, мощно и подготвено, предстои нещо велико за българския народ
Театър 199 „Валентин Стойчев“ отбелязва своята 60-годишнина
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Плакати с личния подпис на Христо Явашев-Кристо са показани в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“
Цветни аспекти
Музеят за нова история на Варна припомня за Жул Верн със специална кино прожекция
Калейдоскоп
Ще бъдат открити две изложби, посветени на годишнината от рождението на акад. Светлин Русев
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.