Начало Цветни аспекти Юлия Винер: Биография
3020
Цветни аспекти

Юлия Винер: Биография

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Юни 2024, 11:25 ч.

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. 

Столичната галерия „Слон“ представя сборната изложба „Изкуство за Коледа“.

Експозицията ще бъде открита на 19 декември и ще продължи до 31 януари 2025, съобщават организаторите.

В изложбата със свои творби участват Алая Цанова, Александрия Макова, Валерий Янчев, Красимир Нядялков, Ирина Василиева, Красимир Яков, Мариана Георгиева, Марияна Иванова и Паола Стоева.

„На 19 декември, представяме специалното участие на Гергана Стоянова. Авторът ще разкаже за своите произведения, вдъхновени от зимната красота и празничния дух на Коледа“, отбелязват от екипа.

/ВСР

Дружеството на пазарджишките художници откри годишната си изложба в галерия "Георги Машев“.

На нея бяха представени най-новите творби на авторите. Десетки граждани имаха възможността да разгледат произведенията.

Участниците са общо 28 на брой, като всеки от тях е взел участие с по две-три творби. Бяха представени  иконни образи, изображения на манастири, живописни картини, дигитални картини, както и скулптури - бронз и гранит. 

Кметът на община Пазарджик Петър Куленски отличи художниците Бояна Попова, Васил Петров, Михаил Маламски и Петя Стойнова , а 95-годишният Борис Резов получи специалната награда на името на Георги Машев. 

Впечатлена съм от творбите, които мога да разгледам. Тук може да се види разнообразие от техники и стилове и това е много вълнуващо, каза Мария Иванова, която беше сред посетителите на събитието.

Концертът на открита сцена по повод Никулден с участието на Тони Димитрова и дуета на братя Аргирови, на който бяха включени светлините на коледната елха в Бургас, постави и началото на празничната музикална програмата, която ще продължи да подгрява настроението на бургазлии и гостите на града до Нова година.

Това съобщиха инициаторите от Община Бургас. 

Всеки ден на откритата сцена ще се изявяват различни групи и формации от града, като пауза е предвидена само за коледните празници и в последните дни преди Нова година.

На 9 декември програмата на площад "Тройката" предлага концерт на Веси Бонева. В следващите дни публиката може да гледа и слуша изпълнители и формации като "Бъг", "Горещ пясък", Debby&Charly, Петя Методиева, Stone Shadow, Burgas Big Band, Once.

На 14 декември ще се представят също битова група за фолклорни песни "Златни кестени"

Къща музей „Панчо Владигеров“ в София ще отбележи 20 години от откриването на своята постоянна експозиция. Тържествената церемония ще се проведе на 28 март в Литературен клуб „Перото“ в Национален дворец на културата, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че събитието ще включва кратка музикална програма с произведения на патрона на музея – големия български композитор и педагог Панчо Владигеров. „Като една от най-бележитите фигури в българската културна история, неговата творческа дейност оставя дълбока следа върху развитието на класическата музика в България. Произведенията, от които струи любовта му към родината, продължават да вдъхновяват поколения композитори и изпълнители. Владигеров не само утвърждава българската музика на международната сцена, но и активно се ангажира с образованието и подкрепата на млади таланти“, каз

Пет парични и една специална награди бяха връчени на избрани проекти на Пазара за филмови копродукции Co-Production Market на "Берлинале", който се провежда между 15 и 19 февруари, съобщи сайтът на кинопроявата.

Сред селектираните в програмата тази година беше и проектът "Блокова вселена" на Стефан Командарев. България бе представена като развиващ се творчески център на дискусионен панел на "Берлинале", посветен на новия български сериал Shattered Bonds, по романа "Майките" на Теодора Димова, съобщиха на страницата си във Фейсбук от Националния филмов център (НФЦ).

Филмовият педагог Ралица Асенова участва в програмата Berlinale Talents.

Пазарът за копродукции на "Берлинале" е част от Berlinale Pro* - цялостната индустриална инфраструктура на фестивала, която служи на световната филмова индустрия като инкубатор, подобрител и поддръжник на всички етапи от разрабо

„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.

„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.

От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера –  камерзингерин, за големи заслуги в развитието на певческото изкуство. Оперната прима гастролира на оперните сцени в Италия, СССР, Япония, Белгия, Франция, Куба, Полша

МЕЧТАЕ ДА СТАНЕ БАЛЕРИНА

Юлия Винер е родена на 17 юни 1929 г. в София, в семейство на руски емигрант от еврейски произход. Певческата си дарба наследява от баба си по майчина линия, която била много гласовита.

За мен рисуването е естествено състояние, както дишането. И затова никога в живота си не съм си правила равносметка защо и какво съм нарисувала.

Това каза Текла Алексиева тази вечер на откриването на изложбата „Енциклопедия на необозримото“ в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

„Нямам нито една подписана картина, не помня и дати. Не съм си броила творенията, както не съм си броила вдишванията и издишванията. Когато кураторите Даниела Радева и Любен Домозетски се заеха с тази изложба, те ми направиха равносметка“, каза художничката.

Любен Домозетски посочи, че целта на екипа била да се направи картография творчеството на Текла Алексиева. В експозицията са включени класически произведения, участвали в изложби, знакови корици, научни илюстрации, библейски композиции, експерименти с анилинови бои, както и по-малко известните й ст

Комедията на Боян Папазов „Муа у тупан“ е първата премиера за тази година на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“.

Премиерите са на 17 и 18 януари на сцена „Филиал“. 

Много е хубаво, че започваме годината с български изключително интересен драматург. Другото важно е развитието на нашите артисти, на които даваме възможност да покажат и свои други творчески възможности, посочи директорката на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна Даниела Димова.

Тя припомни, че режисьорът Николай Кенаров е бил и актьор в трупата, но се развива успешно като режисьор. За него това е четвъртата постановка във Варна след „Приятели“, „Владимир“ и „Вечеря за глупаци“.

Димова обърна внимание и на интересната сценография и хубавите нестандартни костюми на Александра

Соня Йончева представи рецитала „На една звезда“ за първи път у нас. Събитието се състоя в зала „България“ тази вечер.

На сцената тя излезе заедно с шотландския пианист Малкълм Мартино, удостоен с ордена на Британската империя през 2016 г. за своята отдаденост и заслуги към музиката в световен мащаб.

В програмата на рецитала бяха включени произведенията Sole e amore, Terra e mare, Mentia l`avviso и Canto d`anime на Джакомо Пучини, Al folto bosco, placida ombria на Джузепе Мартучи, L`ultimo bacio и Ideale на Паоло Тости, In solitaria stanza, Ad una stella, L`esule на Джузепе Верди. Във втората част на рецитала звучаха арии на Пучини от „Вилите“, „Тоска“, „Бохеми“ и „Мадам Бътерфлай“. Малкълм Мартино остана сам на сцената за Tango en re на Исак Албенис.

Концертът в зала „България“

Най-големият и утвърден американски сайт за късометражни филми - shortoftheweek.com, включи в колекцията си филм за Априлското въстание. Сценарист и режисьор на Red April („Червен април“) е 24-годишният Борис Веселинов, възпитаник на университета „Лойола Меримаунт“ (Academy Nicholl Fellowship Quarterfinalists), Лос Анджелис, Калифорния, Съединени американски щати.

Red April е дипломната работа на Борис Веселинов, която той представи пред академична публика през декември 2023 г.

Веселинов е роден на 16 септември 2000 г. в Плейно, Далас, САЩ. Родителите му са българи, преселили се зад океана след началото на промените у нас. Автор е на няколко късометражни филма и на два сценария за пълнометражни продукции, избрани като четвъртфиналисти за стипендията на „Академия Никол“ (Academy Nicholl Fellowship Quarterfinalists, USA). Работил е с л

Поредната фотографска работилница „На фокус“ ще бъде с тема „Крайбрежие“, съобщават организаторите от младежка фондация „Аморфа“.

Тя ще се провежда през месеците април и май и ще завърши с изложба.

До 21 март е отворено записването за участие на младежи от Варна на възраст между 16 и 26 години. 

В работилницата участниците ще имат задача да търсят неочаквани пресечни точки между теми като морския туризъм, културното наследство, екологията и индустрията, видени чрез взаимодействието между хората и пейзажа.

Ментор за втора поредна година е документалната фотографка Михаела Аройо, която е носител на международното отличие „Инге Морат“ 2023 на престижната фотографска фондация „Магнум“.

Организаторите припомнят, че първата документална изложба на Аройо се откри на железопътната гара във

„Учех в католическия пансион „Санта Мария“ на ул. „Гургулят“. Там изучавахме немски и пеехме по малко. Аз обаче научавах веднага всички нови шлагери и си пеех в банята. Но мечтата ми беше да стана балерина. От петгодишна учех балет, но фаталното число 13 ме препъна – до тринайсетата си година стигнах до 13 фуетета. А всяка балерина трябва стигне до 32... След фуететата свирех на пиано, обучавах се при пианиста Ото Либих, но ми се струваше, че е по-лесно да се пее“, спомня си певицата. От пианото и балета тя усвоява умения, които й помагат за сценичното присъствие на сцената – стойката, позицията на ръцете, усет за всеки тон.

В КОНСЕРВАТОРИЯТА НА 16

На 16 години и три месеца Юлия Винер се явява на приемните изпити в Държавната консерватория, които взема успешно, но за да я запишат се налага да й извадят нови документи, тъй като няма навършени 18 години. Тя е приета в класа на Елена Ангелова-Орукин, а от следващата година учи в класа на Димитър Кожухаров. За него казва: „Той винаги ми е бил педагог и стимул. Когато не сме могли да учим някоя партия заедно, се е отразявало на изпълнението ми. От него съм усвоила един принцип – да се опитам неизменно да пея по-трудни партии“. 

През 1951 г., докато е още студентка, Юлия Винер се явява на Второто общобългарско състезание за певци и инструменталисти и печели трета награда. „Това беше голямо отличие за един студент. За повече не можеше и да се мечтае, защото конкуренти бяха най-добрите и вече утвърдени оперни певци. На този конкурс моят глас направи впечатление на проф. Веселин Стоянов и на диригентите Асен Найденов и Саша Попов“, разказва певицата.

СОЛИСТ В СОФИЙСКАТА ОПЕРА НА 24

От 1953 г. Юлия Винер е редовна артистка в Софийската народна опера. Дебютира през следващата година, точно на рождения си ден – 17 юни, в  ролята на Леонора от операта „Трубадур“ на Джузепе Верди. Този миг Юлия Винер определя за най-щастливия си момент на сцената.

„Когато дебютирах в „Трубадур“, по същото време се играеше и „Евгени Онегин“. На 24 години логично беше да изпея Татяна. Но моят музикален педагог проф. Димитър Кожухаров каза: „Като ще се давиш, в големи води да е“. Така изпях от прощъпалника си Леонора от „Трубадур“, а на 26 години – Аида. Всички ми казва, че някъде ще закъсам, но не познаха. Това беше най-щастливият ми миг“, казва певицата.

В репертоара й на софийска сцена са и ролите на Ярославна от операта „Княз Игор“, Лиза в „Дама пика“, Дездемона от „Отело“, Елизабета в „Дон Карлос“, Тоска, Виолета в „Травиата“. Ангажиментите в операта Юлия Винер съвместява с концерти из страната, на които, заедно със Софийската държавна филхармония, изпълнява арии от опери на Моцарт и Верди и други песни.

Юлия Винер е омъжена за оперния режисьор Димитър Ченишев.

ПРИЗНАНИЕ

За постиженията в кариерата си оперната прима е многократно награждавана. Носителка е на орден „Кирил и Методий“ (първа и втора степен, 1957, 1966), лауреат е на Димитровска награда (1959), отличена е с орден „Народна република България“ (1979). На 22 юли 1999 г. получава орден „Стара планина“ (първа степен) – за изключителните й заслуги към българската култура в областта на оперното изкуство.

Юлия Винер-Ченишева умира на 22 октомври 2010 г. след кратко боледуване.

, НП/Отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 22.10.2010; „Българска музикална култура“, с. 199; „Кой кой е в България“, с.119; сп. „Българска музика“, бр. 3/1973; сп. „Народна култура“, бр. 40, 5.10.1979; в. „Вестник за жената“, 7.1.1994; в. „Континент“, 11.3.1994; в. „Труд“, 20.10.2012 и 17.6.2007; „Държавен вестник“, бр. 68, 30.7.1999;  https://www.bnr.bg/horizont/post/101134446/spomen-za-pevicata-ulia-viner.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Песни на Джеймс Тейлър ще бъдат използвани в нов мюзикъл
Следващата музикална икона, която ще превърне своите песни в мюзикъл, е Джеймс Тейлър, пише Асошиейтед прес.  Песните на Тейлър ще бъдат използвани в обявения нов мюзикъл Fir ...
Тенорът Калин Душков за мюзикъла „Матилда“: Това е урок по любов
„Матилда“ е урок по любов. Ние го учихме този урок в продължение на два месеца“, казва тенорът Калин Душков по повод предстоящата премиера в Софийската опера и ба ...
Иранският режисьор Мохамад Расулоф: Създаването на произведения на изкуството е мое право и няма причина да не се боря за това право
Иранският режисьор Мохамад Расулоф получи късно снощи специалната награда „ФИПРЕССИ Платиниум“ , посветена на 100-годишнината на Международната асоциация на филмовата к ...
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата, организиран от Община Варна. Съставът е сформиран от цигуларите Балаш Шварц и Божидар Бенев, вио ...
Актрисата Неда Спасова е претендент за наградата "Полет в изкуството" на фондация "Стоян Камбарев"
Актрисата Неда Спасова е победител в категория „Актьорско майсторство“, съобщават от фондация "Стоян Камбарев". Заедно с още четирима артисти тя е претендент за награда ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Холивудски режисьор арестуван, защото измамил Нетфликс с 11 млн. долара
Холивудски сценарист и режисьор беше арестуван по обвинение, че е измъкнал 11 млн. долара от Нетфликс за научнофантастичен сериал, който така и не е излъчен, като вместо това е нас ...
Песни на Джеймс Тейлър ще бъдат използвани в нов мюзикъл
Следващата музикална икона, която ще превърне своите песни в мюзикъл, е Джеймс Тейлър, пише Асошиейтед прес.  Песните на Тейлър ще бъдат използвани в обявения нов мюзикъл Fir ...
Изложбата „Посоки 2“ бе открита с минута мълчание заради трагичните събития в Република Северна Македония
С едноминутно мълчание бе открита изложбата „Посоки 2“ в галерия „Мисията“ на Държавния културен институт към министъра на външните работи днес. Поводът за ...
Осъдиха крадците на златната тоалетна от Маурицио Кателан
Британци бяха осъдени за кражбата на тоалетната от 18-каратово злато, изложена като произведение на изкуството в родния дом на Уинстън Чърчил, съобщи Ройтерс.  Напълно функци ...
„Куин“, Хърби Хенкок и Барбара Ханиган са новите носители на наградата „Полар“
Легендарната британска рок група „Куин“, американският джаз пианист Хърби Хенкок и канадското сопрано и диригент Барбара Ханиган са тазгодишните носители на престижната ...
Тикер в 18:00 ч.
Холивудски сценарист и режисьор беше арестуван по обвинение, че е измъкнал 11 мл ...
Начало Цветни аспекти
3020
Цветни аспекти

Юлия Винер: Биография

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Юни 2024, 11:25 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. 

„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.

„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.

От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера –  камерзингерин, за големи заслуги в развитието на певческото изкуство. Оперната прима гастролира на оперните сцени в Италия, СССР, Япония, Белгия, Франция, Куба, Полша

МЕЧТАЕ ДА СТАНЕ БАЛЕРИНА

Юлия Винер е родена на 17 юни 1929 г. в София, в семейство на руски емигрант от еврейски произход. Певческата си дарба наследява от баба си по майчина линия, която била много гласовита.

„Учех в католическия пансион „Санта Мария“ на ул. „Гургулят“. Там изучавахме немски и пеехме по малко. Аз обаче научавах веднага всички нови шлагери и си пеех в банята. Но мечтата ми беше да стана балерина. От петгодишна учех балет, но фаталното число 13 ме препъна – до тринайсетата си година стигнах до 13 фуетета. А всяка балерина трябва стигне до 32... След фуететата свирех на пиано, обучавах се при пианиста Ото Либих, но ми се струваше, че е по-лесно да се пее“, спомня си певицата. От пианото и балета тя усвоява умения, които й помагат за сценичното присъствие на сцената – стойката, позицията на ръцете, усет за всеки тон.

В КОНСЕРВАТОРИЯТА НА 16

На 16 години и три месеца Юлия Винер се явява на приемните изпити в Държавната консерватория, които взема успешно, но за да я запишат се налага да й извадят нови документи, тъй като няма навършени 18 години. Тя е приета в класа на Елена Ангелова-Орукин, а от следващата година учи в класа на Димитър Кожухаров. За него казва: „Той винаги ми е бил педагог и стимул. Когато не сме могли да учим някоя партия заедно, се е отразявало на изпълнението ми. От него съм усвоила един принцип – да се опитам неизменно да пея по-трудни партии“. 

През 1951 г., докато е още студентка, Юлия Винер се явява на Второто общобългарско състезание за певци и инструменталисти и печели трета награда. „Това беше голямо отличие за един студент. За повече не можеше и да се мечтае, защото конкуренти бяха най-добрите и вече утвърдени оперни певци. На този конкурс моят глас направи впечатление на проф. Веселин Стоянов и на диригентите Асен Найденов и Саша Попов“, разказва певицата.

СОЛИСТ В СОФИЙСКАТА ОПЕРА НА 24

От 1953 г. Юлия Винер е редовна артистка в Софийската народна опера. Дебютира през следващата година, точно на рождения си ден – 17 юни, в  ролята на Леонора от операта „Трубадур“ на Джузепе Верди. Този миг Юлия Винер определя за най-щастливия си момент на сцената.

„Когато дебютирах в „Трубадур“, по същото време се играеше и „Евгени Онегин“. На 24 години логично беше да изпея Татяна. Но моят музикален педагог проф. Димитър Кожухаров каза: „Като ще се давиш, в големи води да е“. Така изпях от прощъпалника си Леонора от „Трубадур“, а на 26 години – Аида. Всички ми казва, че някъде ще закъсам, но не познаха. Това беше най-щастливият ми миг“, казва певицата.

В репертоара й на софийска сцена са и ролите на Ярославна от операта „Княз Игор“, Лиза в „Дама пика“, Дездемона от „Отело“, Елизабета в „Дон Карлос“, Тоска, Виолета в „Травиата“. Ангажиментите в операта Юлия Винер съвместява с концерти из страната, на които, заедно със Софийската държавна филхармония, изпълнява арии от опери на Моцарт и Верди и други песни.

Юлия Винер е омъжена за оперния режисьор Димитър Ченишев.

ПРИЗНАНИЕ

За постиженията в кариерата си оперната прима е многократно награждавана. Носителка е на орден „Кирил и Методий“ (първа и втора степен, 1957, 1966), лауреат е на Димитровска награда (1959), отличена е с орден „Народна република България“ (1979). На 22 юли 1999 г. получава орден „Стара планина“ (първа степен) – за изключителните й заслуги към българската култура в областта на оперното изкуство.

Юлия Винер-Ченишева умира на 22 октомври 2010 г. след кратко боледуване.

, НП/Отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 22.10.2010; „Българска музикална култура“, с. 199; „Кой кой е в България“, с.119; сп. „Българска музика“, бр. 3/1973; сп. „Народна култура“, бр. 40, 5.10.1979; в. „Вестник за жената“, 7.1.1994; в. „Континент“, 11.3.1994; в. „Труд“, 20.10.2012 и 17.6.2007; „Държавен вестник“, бр. 68, 30.7.1999;  https://www.bnr.bg/horizont/post/101134446/spomen-za-pevicata-ulia-viner.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Песни на Джеймс Тейлър ще бъдат използвани в нов мюзикъл
Тенорът Калин Душков за мюзикъла „Матилда“: Това е урок по любов
Иранският режисьор Мохамад Расулоф: Създаването на произведения на изкуството е мое право и няма причина да не се боря за това право
С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата
Актрисата Неда Спасова е претендент за наградата "Полет в изкуството" на фондация "Стоян Камбарев"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Холивудски режисьор арестуван, защото измамил Нетфликс с 11 млн. долара
Цветни аспекти
Песни на Джеймс Тейлър ще бъдат използвани в нов мюзикъл
Под прожектора
Изложбата „Посоки 2“ бе открита с минута мълчание заради трагичните събития в Република Северна Македония
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.