Начало Авансцена Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"
2836
Авансцена

Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 18 Юни 2024, 13:31 ч.

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Режисьорът Франсис Форд Копола, групата "Грейтфул дед", джаз тромпетистът Артуро Сандовал, блус легендата Бони Райт и театърът "Аполо", поставил началото на кариерите на поколения чернокожи артисти, получиха ежегодните награди на центъра за сценични изкуства „Кенеди“, съобщават световните осведомителни агенции.

На церемонията във Вашингтон те бяха отличени за цялостно творчество, като за първи път бе връчена награда на конкретно място за изпълнения. 

„Аполо“ означава толкова много за нас“, каза губернаторът на Мериленд Уес Мур, докато пристигаше на червения килим. Мур посочи емблематичните изпълнения на Лорин Хил и на младия Майкъл Джексън като скъпи спомени от младостта му. 

Почитта към „Аполо“ подчерта огромното разнообразие от форми на изкуство, които се представят в 90-годишния театър. По време на церемони

На турне в Република Северна Македония заминава Симфониета-Враца, съобщи пред журналисти директорът Христо Павлов.

Оркестърът ще изнесе два коледни концерта в Крива паланка и Струмица заедно с Васил Петров, Зорница Иларионова, Таня Лазарова и триото на Йордан Тоновски.

Те ще се състоят на 16 и 18 декември.

Това ще е последната за годината сценична изява на Симфониетата за тази година, каза Христо Павлов.

„Удоволствие е, че оставихме следа тази година и нещата, които направихме се случиха добре. За следващата година сме приготвили още по-големи солисти и диригенти да ни идват на гости тук, във Враца, и на концертите в страната. Все по-ясно желание да свирят с нас имат хора, за които до преди две-три години можехме само да си мечтаем“, отбеляза Павлов и отправи пожелания за здраве, повече спокойствие, по-приятен за живеене свят и доколкото е в

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, научи от Министерство на културата.

Следващите действия ще бъдат съгласно, договора, подписан между Министерството и музея. По всяка вероятност експозицията, която е застрахована, ще бъде преместена в трезор до овладяване на бедствието.

Служебният министър на културата Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които е и Панагюрското златно съкровище, да бъдат прибрани на сигурно място.

Изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия, бе открита в музея "Гети" в Лос Анджелис в начал

Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“. 

Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.

Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената. 

Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор

Осемдесетгодишният вокалист на "Ху" Роджър Долтри каза, че "пее по-добре, отколкото от години" и че с рок групата му имат "какво още да покажат", предаде Пи Ей мидия/ДПА.  

Долтри споделя, че догодина ще започне самостоятелно турне, тъй като ако не продължи да пее, гласът му ще "изчезне", както и че иска да "изследва музиката", подхождайки към познати песни по нов начин.

Говорейки за най-скорошните си изпълнения, Роджър Долтри каза пред Пи Ей мидия: "Чувствам, че пея може би по-добре, отколкото съм пял от години".

Визирайки изявите си с "Ху", музикантът споделя: "Нашата музика е много, много различна от повечето рок музика и трябва да продължим да я правим". 

"За да го направя, трябва да продължа да пея в паузите между две шоута, защото тези паузи могат да бъдат доста дълги, а ако не бъде използван, човешкият глас може да изчезне", допълва Дол

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига революционни за първата половина на 19 век звукови хоризонти в клавирната техника, като в някои отношения отива по-далеч и от инструменталните търсения на Бетовен.  

Полският институт е традиционен домакин на млади изпълнители на пиано от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и от музикалните училища в страната. Техни концерти – индивидуални или сборни, се организират поне два пъти месечно.

Люлюа Ал Шамлан от ранна възраст е лауреат на различни конкурси. Завършва през 2019 г. средното си образование в едно от четирите специализирани музикални училища във Великобритания. Продължава обучението си в Консерваторията Manhattan School of Music в Ню Йорк, където от септември 2023 г. следва в магистърската програма по музика и класическо пиано. Тя е лауреат на наградата Roy M. Rubinstein, която се връчва на пианистка с изключителни изпълнения на пиано. Младата пианистка е работила с Националния симфоничен оркестър на Узбекистан и с Катарската филхармония в Доха, Катар. В Кувейт Люлюа получава наградата Young Talent Award на the Arab Woman Awards. Тя е представена и в книгата Those Who inspire Kuwait, създадена със съдействието на ЮНЕСКО.  

Близо петдесет вярващи евреи от Йерусалим отбелязаха в Силистра празника Ханука, който тази година започна на 25 декември.

Рано тази сутрин те запалиха свещи в мемориалния комплекс на равина Елиезер Папо в крайдунавския град и се молиха за спасението и просперитета на евреите по целия свят.

„За нас Ханука е празник на светлината. Той продължава осем дни, през които си спомняме за повторното освещаване на храма в Йерусалим, който е бил разрушен от елините. Почти всички в нашата група сме млади хора и се помолихме скоро да създадем семейства и да станем родители“, каза 20-годишният Йосиф Бергер, който бе сред поклонниците.

Той допълни, че от Силистра групата ще отпътува за украинския град Уман, където по традиция за празника ще се съберат хиляди евреи от цял свят. Там е погребан равинът Нахман, основател на течение в хасидизма.

Мемориалният ко

Изложбата „Бестиарият на Лем според Мроз“ гостува в Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха от там. Събитието ще се проведе утре и е организирано от Полския институт в София.

Станислав Лем е един от най-известните полски писатели в света, преведен на 41 езика и издаван в милиони екземпляри. Литературният жанр, в който Станислав Лем постига най-големи успехи и който той прекрасно използва, прославя и издига до художествени висоти, е научнофантастичният роман, поясняват още от библиотеката.

Творчеството на Лем е световен феномен, с огромна сила на въздействие и роля във формирането на културата. В кръга на неговите интереси попадат и се разискват такива значими теми като етичните проблеми, свързани с появата на самоосъзнати роботи и изкуствен интелект, както и правни проблеми, породени от постиженията на съвременната медицина, добавят

Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ в Амстердам, предаде Ройтерс .

Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, като използват различни техники и изкуствен интелект. Процесът се извършва пред посетителите на музея в остъклено пространство. Целта на експертите е да отстранят слой лак върху шедьовъра, за да разкрият оригиналния цвят. 

„Рембранд рисува с много ясен контраст между светлината и сенките. Това обаче не е очевидно в картината „Нощна стража“. Затова смятам, че след като бъде реставрирана, тя ще придобие много по-голяма дълбочина и фигурите в картината ще оживеят“, каза директорът на музея Тако Дибиц.

Експертите започват да се подготвят да работата по карти

Шотландският актьор Юън Макгрегър каза, че е "така развълнуван" да се завърне на лондонска сцена за пръв път от 17 години, съобщи Пи Ей медиа/ДПА.

Звездата от "Трейнспотинг" ще участва в постановка на My Master Builder, нова пиеса от американската драматуржка и сценаристка Лила Райчек, която ще се играе от април до юли в театър "Уиндамс".

Макгрегър ще работи отново с режисьора Майкъл Грандейдж, с когото си сътрудничи по продукциите на "Отело" и "Момчета и кукли" в "Донмар Уеърхаус", където Грандейдж бе творчески директор.

Така развълнуван съм, че се завръщам на сцената и отново ще работя с Майкъл, режисьор, с когото съм имал някои от най-щастливите ми творчески опити, каза Макгрегър.

Актьорът, който е на 53 години, се прочу, след като изигра Рентън в "Трейнспотинг" през 1996 г., преди да влезе в образа на Оби-Уан Кеноби в трилогия от култовата сага "Меж

Фестивалът „Синелибри“ за пореден път ще гостува във Варна.

Между 17 и 31 октомври зрителите ще имат достъп до отбрани литературни адаптации за голям екран, триумфирали на престижни световни филмови форуми като Кан, Венеция, Торонто, Сан Себастиан, Локарно, съобщават домакините на проявата от Фестивалния комплекс в града.

Програмата ще предложи премиерни заглавия, които се състезават в конкурса за пълнометражен игрален филм на фестивала. Това са съдебната драма „Един обикновен случай“ на Даниел Отьой, „Плуване към дома“ (адаптация по провокативния роман на Дебора Леви), новият филм на Беноа Жако с Шарлот Генсбург и Гийом Кане „Бел“.

Сред гвоздеите в конкурса се нареждат и биографичната драма „Лимонов“ на Кирил Серебренников, създадена по мотиви от книгата на Еманюел Карер, както и екранизацията на знак

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Миналото и настоящето се преплитат в премиерното заглавие „Откога те чакам“
Премиерното заглавие на Драматичния театър в Търговище „Откога те чакам“ ще потопи зрителите в свят, в който миналото и настоящето се преплитат по неочакван начин. Спе ...
"Бърлога на крадци: Пантера" оглавява боксофис класацията на Северна Америка
"Бърлога на крадци: Пантера" оглави боксофис класацията на Северна Америка, предадоха Асошиейтед прес и АФП. В спокоен уикенд в киносалоните, докато голяма част от вниманието на Х ...
Актрисата Фернанда Торес пише нова глава в историята на бразилското кино, след като спечели “Златен глобус”
"Фернанда Торес е гордостта на Бразилия…", написа в социалната мрежа "Екс" бразилският президент Луиз  Инасио Лула да Силва, след като сънародничката му триумфира с наг ...
В Планетариума в Смолян откриха космическа изложба "Цветовете на вселената"
Космическа изложба "Цветовете на вселената" бе открита днес в Планетариума в Смолян. Експозицията представя авторски фотографии на космически обекти, заснети от Михаил Мамчуров от ...
Родопски драматичен театър представя пиесата „Албена“ в памет на актрисата Емилия Ованесян
Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“ ще представи пиесата „Албена“ в памет на актрисата Емилия Ованесян, съобщи Катя Петров – експерт &bd ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общинският театър „Апостол Карамитев“ отбелязва месеца на Радичков с „Лазарица“ на Крикор Азарян и изложба на театрални плакати по пиеси на автора
Общинският театър в Димитровград „Апостол Карамитев“ се включва в инициативата “Януари - месец на Радичков“ с постановка на пиесата му „Лазарица&ldquo ...
Изложба с нови картини от фонда на галерия „Кирил Петров“
Изложба с 37 нови картини на 19 творци, постъпили през 2024 година във фонда на художествена галерия „Кирил Петров“ в Монтана, бе открита днес в салона на галерията.&nb ...
Торино и Пашата започват годината с „100 игли“
Торино и Пашата започват годината с нова песен, наречена „100 игли“. Песента е по идея, музика и текст на Димитър Марианов-Marianoff, който я създава специално за Тодо ...
Рапърът Лил Бейби оглави класацията на "Билборд" за албуми
Рапърът Лил Бейби е начело на класацията за албуми на "Билборд" с WHAM, съобщи сайтът на изданието.  До върха на чарта американският изпълнител стига с четвърта своя продукци ...
Започна записването за ежегодната научна конференция, посветена на делото на Чудомир
Започва записването за тазгодишната научна конференция, посветена на живота и творчеството на казанлъшкия художник и писател Димитър Чорбаджийски – Чудомир, която ще се състо ...
Тикер в 23:00 ч.
Общинският театър в Димитровград „Апостол Карамитев“ се включва в ин ...
Начало Авансцена
2836
Авансцена

Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 18 Юни 2024, 13:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига революционни за първата половина на 19 век звукови хоризонти в клавирната техника, като в някои отношения отива по-далеч и от инструменталните търсения на Бетовен.  

Полският институт е традиционен домакин на млади изпълнители на пиано от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и от музикалните училища в страната. Техни концерти – индивидуални или сборни, се организират поне два пъти месечно.

Люлюа Ал Шамлан от ранна възраст е лауреат на различни конкурси. Завършва през 2019 г. средното си образование в едно от четирите специализирани музикални училища във Великобритания. Продължава обучението си в Консерваторията Manhattan School of Music в Ню Йорк, където от септември 2023 г. следва в магистърската програма по музика и класическо пиано. Тя е лауреат на наградата Roy M. Rubinstein, която се връчва на пианистка с изключителни изпълнения на пиано. Младата пианистка е работила с Националния симфоничен оркестър на Узбекистан и с Катарската филхармония в Доха, Катар. В Кувейт Люлюа получава наградата Young Talent Award на the Arab Woman Awards. Тя е представена и в книгата Those Who inspire Kuwait, създадена със съдействието на ЮНЕСКО.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Миналото и настоящето се преплитат в премиерното заглавие „Откога те чакам“
"Бърлога на крадци: Пантера" оглавява боксофис класацията на Северна Америка
Актрисата Фернанда Торес пише нова глава в историята на бразилското кино, след като спечели “Златен глобус”
В Планетариума в Смолян откриха космическа изложба "Цветовете на вселената"
Родопски драматичен театър представя пиесата „Албена“ в памет на актрисата Емилия Ованесян
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Общинският театър „Апостол Карамитев“ отбелязва месеца на Радичков с „Лазарица“ на Крикор Азарян и изложба на театрални плакати по пиеси на автора
Под прожектора
Изложба с нови картини от фонда на галерия „Кирил Петров“
Тонът на времето
Торино и Пашата започват годината с „100 игли“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.