Начало Цветни аспекти История, изкуство и мистика ще си дадат среща във фестивала „Белите нощи на Разград”
2879
Цветни аспекти

История, изкуство и мистика ще си дадат среща във фестивала „Белите нощи на Разград”

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 18 Юни 2024, 16:36 ч.

История, изкуство и мистика ще си дадат среща и в тазгодишното издание на „Белите нощи на Разград”. 

Електротехник изнася моноспектакъл в Сатирата.

Майсторът всъщност е актьорът Михаил Сървански, който в продължение на час показва, че професията понякога е нещо съвсем условно и не би могла да попречи на това да разкриеш себе си и своите истински възможности и таланти. 

Пиесата „Бушон за смяна“ е написана от младия автор Михаил Тазев, който е един от драматурзите на театъра, носещ името на Алеко Константинов.

Подобно на Алеков герой, Исо минава през перипетиите на всекидневието, което му поднася изпитания от най-различен характер – от баба Грозда, която го „спасява“ от смъртта, до чичо Гошо, чиято самотност търси компания. Заради мутри, Тазевият герой е принуден да пее чалга или да се подлага на унижения, поставящи под въпрос неговата хетеросексуалност. В така

Режисьорът Коста Биков получава специалната награда на 29-ия „София филм фест“ (СФФ), съобщават от „Арт фест“.

Коста Биков е един от филмовите творци на България, който посвещава повече от пет десетилетия на магията кино. То е неугасима страст за режисьора, сред чиито учители и вдъхновители са легендарни личности като Бинка Желязкова и Христо Ганев, Константин Павлов, Рангел Вълчанов, Людмил Кирков, Тодор Андрейков, посочват от СФФ.

Коста Биков е неразривно свързан с киното и като член на творчески колективи, които работят с новите поколения по техни дебютни творби, както и с развитието на емблематичния Дом на киното в София през 90-те години, като част от ръководството на Съюза на българските филмови дейци (СБФД№, допълват от СФФ.

Филмът „Смелата Ваяна 2“ за трета поредна седмица оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде Асошиейтед прес.

Анимацията добави 26,6 млн. щатски долара към приходите си на американския пазар през третата си седмица и 57,2 млн. щатски долара на международния пазар, с което общата му равносметка достигна 717 млн. долара. Сега "Смелата Ваяна 2" е четвъртият най-печеливш филм за годината, изпреварвайки „Дюн: Част втора“.

„Злодеида“, който е в четвъртата си седмица, донесе още 22,5 млн. щатски долара и зае второто място. Мюзикълът на „Юнивърсъл“ е спечелил над 359 млн. долара на американския пазар и над 500 млн. долара в световен мащаб. 

„Крейвън Ловеца“ е на трета позиция с приходи от едва 11 милиона щатски долара за първия си уикенд. Филмът с Арън Тейлър-Джонсън в главната роля е с един о

Актьори, студенти, ученици, общественици и граждани се събраха пред паметника на Георги Калоянчев в Морската градина в неговия роден град Бургас, за да почетат паметта му по повод 100-годишнината от рождението на актьора. 

Ритуалът постави своеобразно начало и на поредица от обществени и културни събития, с които през цялата година Община Бургас ще отбележи 100-годишнината от рождението на Калоянчев, обяви по време на събитието кметът Димитър Николов.

"Той е един от малцината известни български артисти, оставили такава сериозна и силна следа в българското изкуство. Като негови съграждани се гордеем, че той е роден тук. Той също винаги се е гордял с произхода си и родния си град", заяви градоначалникът.

Кметът пожела на всички присъстващи млади ученици и студенти, тръгнали по стъпките на Калоянчев, от Националното училище по музикални и сценични изкуства "П

Близо 60 творби на силистренски художници в областта на графиката, живописта, скулптурата и рисунката са представени в коледната изложба, която бе открита днес в Художествената галерия в крайдунавския град.

Експозицията е традиционна, а тази година свои произведения показват 16 автори - членове на Дружеството на художниците в Силистра. Те бяха поздравени от областния управител Стефан Пенчев и председателя на Дружеството Стефан Пенчев. 

Изложбата може да бъде разгледана до края на месеца.

Във фондовете на Художествената галерия в Силистра са събрани около 1600 творби на големи български художници. Над 200 от тях са представени в постоянната експозиция на галерията.

Музейните обекти ще отворят отново широко врати, за да посрещнат гости за фестивала, посветен на културно-историческото наследство на града и неговите паметници. 

Програмата на двудневните празници, организирани от Община Разград със съдействието на културните институти в град,а представи на пресконференция кметът Добрин Добрев. Присъстваха също зам.-кметът по хуманитарните дейности Елка Неделчева и началникът на Отдел "Култура, туризъм и международни връзки" Катерина Ганева.

Фестивалът се провеждат всяка година в две поредни нощи винаги на 23 и 24 юни – в нощта срещу Еньовден и на самия празник. По традиция първата нощ е на градските къщи музеи, като всяка от тях има своя тема. Втората "бяла нощ" е посветена на античната история на Разград и се провежда в Археологическия резерват "Абритус", припомни кметът.

Поредицата от събития ще започнат от Художествената галерия „Проф. Илия Петров“, където традиционно символичен домакин е Центърът за работа с деца (ЦРД). Посетителите на събитието ще се насладят на възпитаниците на Градския мажоретен състав и Танцова формация „Феникс“. Гости и участници ще имат възможността да разгледат и творбите от последното издание на пленера „Мистика и реалност“. 

В къщата музей "Станка и Никола Икономови" телевизионната водеща, журналист и продуцент Мира Добрева ще представи романа си "Светулки зад решетките". Книгата разглежда съдбите на две жени, белязани от поглъщаща ума и тялото алкохолна зависимост. Символичен домакин на творческата среща е Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“. 

Най-старата известна каменна плоча с Десетте Божи заповеди беше продадена за повече от 5 млн. долара на търг в Ню Йорк, съобщиха световните осведомителни агенции.

От „Сотбис“ съобщиха, че мраморната плоча с тегло 52 килограма е придобита от анонимен купувач, който планира да я дари на израелска институция.

Базираната в Ню Йорк аукционна къща уточни, че крайната цена е надхвърлила предварителната оценка от 1 до 2 млн. долара и е последвало повече от 10-минутно „интензивно наддаване“ по време на търга.

Плочата датира от 300 до 800 г. от н.е. и на нея са изписани заповедите на староеврейски език, като тя е единственият цялостен артефакт от този вид от древността, според „Сотбис“.

Тя е открита по време на железопътни изкопи по южното крайбрежие на Израел през 1913 г. и първоначално не е призната за исторически значима.

Фотографът Петър Вълчев и арт терапевтът Елица Великова създават заедно изложбата „Семейна гравитация“ и интерактивната инсталация „Паметта на предметите“.

Експозицията ще бъде открита на 2 февруари в галерия „Топлоцентрала - Куб“ и ще бъде закрита на следващия ден, съобщават организаторите.

Проектът повдига въпросите „Знам ли достатъчно за семейството си?“, „Знам ли наистина кой играе ролите на майка, баща, брат, сестра, баба, дядо?“, „Познавам ли истинските хора в неговата архитектура?“, „Мога ли да удържа могъщата му притегателна сила, или мога да го видя и отстрани?“.

В тази спирала на времето и родовите връзки се спуска Петър Вълчев, за да създаде своята „Семейна гравитация“, казват от екипа. 

Те посочват, че изложбата е показана за първи път през 2

От всяко нещо може да стане изкуство, каза художникът Иван Нинов.

Тази вечер в галерия Vejdi той откри своя изложба със седемнадесет графики.

Изложбата е сборна и представя едни от най-характерните творби на художника през творческият му живот, посочват организаторите

Вежди Рашидов, домакин на събитието, изказа благодарност към всички присъстващи, любители на изкуството, дошли да уважат труда на един от най-добрите по думите му графисти в България.

Рашидов добави, че за него е истинска привилегия да има дългогодишен приятел в лицето на Иван Нинов. 

Нинов разказа още, че през цялото си творчество е черпил вдъхновение от природата. Въпреки че рисува графика, за него светът далеч не е черно-бял, а напротив, той е различно цветен за всеки автор.

Иван Нинов е роден на 19 август 1946 г. в с. Цонево, Варненско. Завършва Художествената

Директорът на Софийската опера и балет – акад. Пламен Карталов е избран в ръководството на Opera Europa. Това е е първият българин на такъв пост.

Opera Europa е организация, която работи с професионални оперни компании и оперни фестивали в цяла Европа. В момента има над 240 членове от 46 страни.

Бордът на директорите на Opera Europa се оглавява от Мартин Глейзър, директор на Национален театър в Бърно. Негови заместници са Сърдж Дорни (Германия) и Ива Храсте-Сочо (Хърватия).

Освен акад. Карталов, има още 12 членове на борда – от Нидерландия, Полша, Естония, Италия, Италия, Ирландия, Германия, Австрия, Норвегия, Испания. Белгия.

Творби на десет автори ще бъдат показани в галерия „Лоранъ“.

Експозицията е озаглавена „Светогледи“ и ще бъде представена от днес до 30 март, съобщават организаторите.

В салона са подредени творби на Михалис Гарудис, Иван Попчев, Лика Янко, Генко Генков, Христо Стефанов, Йордан Кацамунски, Георги Божилов-Слона, Димитър Казаков-Нерон и Емануил Попгенчев, отбелязват от екипа.

Първият салон на галерия „Лоранъ“ отваря врати на 6 август 2006 г. „Опирайки се на традицията и спомена за миналото и тези преди нас, ние избрахме за свое име псевдонима „Лоранъ“, с който в началото на миналия век се е подписвал известният български художник Цанко Лавренов (1896 – 1978). Благодарение на широко скроения си светоглед, големите български интелектуалци от неговото поколение са живяли и са творили със съзнание за род

В къщата музей „Акад. Анание Явашов“ разградчани ще се потопят във времето, в което е живял режисьорът, журналист и редактор на най-дълго излизалия до 1944 г. разградски вестник „Разградско слово“ Григор Николов Попов (Гришата). Със свои изпълнения в програмата в музейния обект, със символичен домакин Народно читалище „Развитие 1869“ ще участват млади музикални таланти от Музикална школа „Илия Бърнев“, артисти от Театрално-танцова фармация „Пулс“ и актьори от театралната трупа към Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици “Екзарх Йосиф“. В къщата музей ще бъде подредена и изложба, посветена на 145 години от рождението на Григор Попов.

Мистика и вълшебство в навечерието на Еньовден очакват посетителите на Етнографския музей в Разград. Магичните ритуали по Еньовден ще бъдат пресъздадени от артистите от Капанския ансамбъл. Чрез различните форми на изкуството те ще увлекат публиката в мистиката на празника и ще разкажат за лечебната сила на билките. Ще бъде спазена и традицията всеки гост на Етнографския музей да премине под Еньовския венец и да отпие глътка червен пелин. Всеки, който пожелае ще може да прескочи и огъня и да си вземе въгленчета, които да отнесе в дома си.

Вечерната разходка из градските значими културни обекти ще завърши в пространството до Часовникова кула в центъра на Разград. Под мотото „Времето… 160 години Часовникова кула в Разград“ ще бъде отбелязана годишнината от построяването на един от символите на града. Културната програма на това място ще бъде поднесена от актьори и музиканти от Театрално-музикалния и филхармоничен център - символичен домакин на събитието. Часовниковата кула ще бъде художествено осветена, а на специална видео стена ще бъдат мултимедийно представени снимки на часовниковата кула, правени от разградския фотограф Данче Бозаджиева, която е наследник на майстор уста Тодор Тончев.

Традиционно втората „Бяла нощ на Разград“ ще посрещне гости на територията на Археологическия резерват „Абритус”. В Интерактивния музей посетителите ще могат да разгледат Вълчитрънското златно съкровище. В концерта на открито под звездите и сред духа на древния Абритус, на импровизираната сцена на вила „Урбана“ концерт ще изнесат музикантите от група 12 BAR. Вечерта и фестивалната програма на „Белите нощи на Разград“ ще завърши със светлинно дрон шоу, което ще бъде осъществено чрез 100 дрона. Представянето, създадено специално по поръчка на Община Разград, носи и запазеното име Светлинно дрон шоу „Абритус“, каза кметът Добрин Добрев. Той покани жителите и гостите на Разград да посетят събитията от двудневния фестивал.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април, съобщават от културния център. Акцентът е на 24 април с гостуването на белгийския ...
Рапърът Плейбой Карти оглави класацията на "Билборд" за албуми
Американският рапър и автор на песни Плейбой Карти оглави за втори път в кариерата си класацията за албуми на "Билборд", съобщи сайтът на изданието. Изпълнителят си осигури първен ...
Христо Мутафчиев: Парцалев е един от актьорите, които оставят трайни следи
Георги Парцалев е един от актьорите, които оставят трайни следи с присъствието си в българското кино, българската телевизия и всички роли, които хората помнят, каза председателят н ...
"Мери Бойс Бенд" започва издаването на албумите си на плочи
По повод своята 30-а годишнина бургаската група "Мери Бойс Бенд" започва издаването на албумите си на плочи. Музикантите съобщиха, че първи на винил излиза албумът "Само за теб&ld ...
Дванайсет са номинираните пиеси в Националния конкурс за българска драматургия „Иван Радоев“
Дванайсет са номинираните пиеси в Националния конкурс за българска драматургия „Иван Радоев“. Това съобщи Тинна Панайотова, експерт реклама в Драматично-куклен театър ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април, съобщават от културния център. Акцентът е на 24 април с гостуването на белгийския ...
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Премиера на бродуейския мюзикъл „Продуцентите“ от Мел Брукс и Томас Мийхън ще има на 28 март в Дом на културата „Борис Христов“, съобщават от пловдивската о ...
Триото Don Antonio Trinidad представя алтернативен блус
Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блус и джаз сцена, пристига с триото си за два концерта – на 26 март в софийския  клуб &bdqu ...
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби в пролетна изложба
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби на пролетна изложба в областния град, съобщиха от Дружеството на художниците „Тенец“. Експозицията, озаглавена ...
Тикер в 17:00 ч.
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян До ...
Начало Цветни аспекти
2879
Цветни аспекти

История, изкуство и мистика ще си дадат среща във фестивала „Белите нощи на Разград”

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 18 Юни 2024, 16:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

История, изкуство и мистика ще си дадат среща и в тазгодишното издание на „Белите нощи на Разград”. 

Музейните обекти ще отворят отново широко врати, за да посрещнат гости за фестивала, посветен на културно-историческото наследство на града и неговите паметници. 

Програмата на двудневните празници, организирани от Община Разград със съдействието на културните институти в град,а представи на пресконференция кметът Добрин Добрев. Присъстваха също зам.-кметът по хуманитарните дейности Елка Неделчева и началникът на Отдел "Култура, туризъм и международни връзки" Катерина Ганева.

Фестивалът се провеждат всяка година в две поредни нощи винаги на 23 и 24 юни – в нощта срещу Еньовден и на самия празник. По традиция първата нощ е на градските къщи музеи, като всяка от тях има своя тема. Втората "бяла нощ" е посветена на античната история на Разград и се провежда в Археологическия резерват "Абритус", припомни кметът.

Поредицата от събития ще започнат от Художествената галерия „Проф. Илия Петров“, където традиционно символичен домакин е Центърът за работа с деца (ЦРД). Посетителите на събитието ще се насладят на възпитаниците на Градския мажоретен състав и Танцова формация „Феникс“. Гости и участници ще имат възможността да разгледат и творбите от последното издание на пленера „Мистика и реалност“. 

В къщата музей "Станка и Никола Икономови" телевизионната водеща, журналист и продуцент Мира Добрева ще представи романа си "Светулки зад решетките". Книгата разглежда съдбите на две жени, белязани от поглъщаща ума и тялото алкохолна зависимост. Символичен домакин на творческата среща е Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“. 

В къщата музей „Акад. Анание Явашов“ разградчани ще се потопят във времето, в което е живял режисьорът, журналист и редактор на най-дълго излизалия до 1944 г. разградски вестник „Разградско слово“ Григор Николов Попов (Гришата). Със свои изпълнения в програмата в музейния обект, със символичен домакин Народно читалище „Развитие 1869“ ще участват млади музикални таланти от Музикална школа „Илия Бърнев“, артисти от Театрално-танцова фармация „Пулс“ и актьори от театралната трупа към Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици “Екзарх Йосиф“. В къщата музей ще бъде подредена и изложба, посветена на 145 години от рождението на Григор Попов.

Мистика и вълшебство в навечерието на Еньовден очакват посетителите на Етнографския музей в Разград. Магичните ритуали по Еньовден ще бъдат пресъздадени от артистите от Капанския ансамбъл. Чрез различните форми на изкуството те ще увлекат публиката в мистиката на празника и ще разкажат за лечебната сила на билките. Ще бъде спазена и традицията всеки гост на Етнографския музей да премине под Еньовския венец и да отпие глътка червен пелин. Всеки, който пожелае ще може да прескочи и огъня и да си вземе въгленчета, които да отнесе в дома си.

Вечерната разходка из градските значими културни обекти ще завърши в пространството до Часовникова кула в центъра на Разград. Под мотото „Времето… 160 години Часовникова кула в Разград“ ще бъде отбелязана годишнината от построяването на един от символите на града. Културната програма на това място ще бъде поднесена от актьори и музиканти от Театрално-музикалния и филхармоничен център - символичен домакин на събитието. Часовниковата кула ще бъде художествено осветена, а на специална видео стена ще бъдат мултимедийно представени снимки на часовниковата кула, правени от разградския фотограф Данче Бозаджиева, която е наследник на майстор уста Тодор Тончев.

Традиционно втората „Бяла нощ на Разград“ ще посрещне гости на територията на Археологическия резерват „Абритус”. В Интерактивния музей посетителите ще могат да разгледат Вълчитрънското златно съкровище. В концерта на открито под звездите и сред духа на древния Абритус, на импровизираната сцена на вила „Урбана“ концерт ще изнесат музикантите от група 12 BAR. Вечерта и фестивалната програма на „Белите нощи на Разград“ ще завърши със светлинно дрон шоу, което ще бъде осъществено чрез 100 дрона. Представянето, създадено специално по поръчка на Община Разград, носи и запазеното име Светлинно дрон шоу „Абритус“, каза кметът Добрин Добрев. Той покани жителите и гостите на Разград да посетят събитията от двудневния фестивал.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Рапърът Плейбой Карти оглави класацията на "Билборд" за албуми
Христо Мутафчиев: Парцалев е един от актьорите, които оставят трайни следи
"Мери Бойс Бенд" започва издаването на албумите си на плочи
Дванайсет са номинираните пиеси в Националния конкурс за българска драматургия „Иван Радоев“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Цветни аспекти
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Калейдоскоп
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.