Начало Творчески отражения Версайският дворец показва гигантска бродерия на визуалната артистка Ева Жоспен
2766
Творчески отражения

Версайският дворец показва гигантска бродерия на визуалната артистка Ева Жоспен

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 18 Юни 2024, 20:02 ч.

Гигантска бродерия на едно от най-големите имена в света на френското модерно изкуството е изложена в постройката „Оранжерия“ на двореца Версай край Париж, съобщава АП.

Филмовият фестивал в Кан избра едно от най-известните лица на френското кино в света – актрисата Жулиет Бинош, за председател на журито на 78-ото му издание от 13 до 24 май, съобщава АФП.

Актрисата наследява на поста режисьорката на филма „Барби“ Грета Гъруиг, която беше председател миналата година. Тогава журито присъди „Златна палма“ на американския филм „Анора“ с режисьор Шон Бейкър.

„За втори път в историята на фестивала две жени творци ще си предадат този престижен факел на председателството на журито“, подчертават организаторите в съобщение за медиите. Първият път е през 60-те години на миналия век, когато италианската филмова икона София Лорен пое поста от Оливия де Хавиланд („Отнесени от вихъра“).

Шест десетилетия по-късно най-големият филмо

Вилиана Вълчева ще бъде гост диригент зад пулта на операта „Палячи“ от Руджеро Леонкавало на 9 април в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град. 

Под палката на диригента от Държавната опера в Русе ще се изявят сопраното Мария Цветкова-Маджарова, тенорът Валерий Георгиев, баритоните Александър Крунев и Валери Турманов, както и тенорът Яни Николов, заедно с артистите от хоровия състав и музикантите от оркестъра на Държавна опера – Бургас. 

Сопраното Мария Цветкова-Маджарова играе кокетката Неда, тенорът Валерий Георгиев, който е солист на варненската и бургаската опера, ще влезе в ролите на Канио и Палячо, баритон Александър Крунев ще е Тонио, а баритонът Валери Турманов публиката ще види и чуе в ролята на Силвио, любимия на Неда.  

Режисурата на драматичния спектакъл е на вече покойния проф. Пав

Младежкият театър „Николай Бинев“ отбелязва 80-годишнината си с нови постановки, премиери на книги и специално събитие.

На 25 януари се навършва юбилеят от основаването на театъра. На тази дата има празник за настоящия екип.

„Ключов момент обаче ще бъде голямо празненство в края на настоящия театрален сезон, в което ще се включат както всички от настоящия екип на театъра, така и много забележителни личности, които имат значим принос в развитието на Младежкия театър през годините“, допълват от трупата.

Кръглата годишнина ще бъде припомняна с още редица събития през следващите месеци.

До 8 февруари предстоят още три премиери, две от които са за детската публика – „Вълшебната флейта“ по операта на В. А. Моцарт (драматизация и режисура Христина Арсенова) и „Буратино

Макети на часовникови кули от различни краища на България са изложени във фоайето пред зала „Пленарна“ в сградата на Община Варна. 

Те са изработени от наградени участници от 14-тия Национален ученически конкурс „Българските архитектуртни паметници в макети“, организиран от Общинския детски комплекс в града.

Специално жури разгледа и оцени общо 137 макета на ученици от 39 населени места в страната, съобщиха от пресцентъра на общината.

Награждаването на призьорите е утре, 1 март.

На 3 март Художествената галерия в Силистра ще представи изложба, посветена на националния празник на Република България и на 53 години от създаването си.

Експозицията съдържа творби на художници, живели и творили в крайдунавския град от 40-те години на 20 век до наши дни, съобщиха от екипа на културната институция.

По разкази на директора на галерията Йордан Колев в средата на миналия век културният живот в Силистра е бил на много високо ниво.

Петима жители на града са учели в Художествената академия в София. Това са Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Йордан Маринов, Георги Куртев и Огнян Мирчев. По същото време големият наш скулптор Павел Метеоров е учил в чужбина.

Те заедно с други силистренски автори като Бедиг Бедросян, Петър Чаушев, Тодор Добруджански са създали местната художествена школа, която сред водещите в страната. Всички тези автори са представ

Творбата на парижката художничка Ева Жоспен е дълга над 100 метра, с обща площ от 350 квадратни метра, и се нарича Chambre de soie, или „Копринена стая“.

Родената през 1975 г. Ева е дъщеря на бившия френски министър председател Лионел Жоспен и е едно от утвърдените имена във френското модерно визуално изкуство.

Монументалната творба се разгръща като панорамна картина под каменния свод на сградата от 17-ти век. Тя представлява въображаема градина с гори, водопади и пещери.

„Никога не бих си и помислил, че ще излагам на това историческо място“, казва 49-годишната художничка, като обяснява, че пространството представлява огромна зала без никаква украса и рядко е отворено за публика. 

Бродерията е създадена от дъщерята на бившия премиер социалист на Франция за ревю на висша мода на Dior през есента и зимата на 2021/22 г.

София ще бъде домакин на нов музикален конкурс, който от 9 до 11 май ще събере млади цигулари от Европа и света, съобщават организаторите от „Кантус фирмус“. 

В състезанието могат да участват цигулари на възраст до 30 години от всички страни и националности.

„След четири успешни издания на националния конкурс за млади инструменталисти Cantus Firmus в България, отваряме за първи път сцена за международни участници.

Това първо международно издание се радва на възможността да работи с изтъкнати музиканти и преподаватели в журито“, коментира Васил Димитров, изпълнителен директор на „Кантус фирмус“.

Изпълненията на младите таланти ще бъдат оценявани от майстори на цигулковото изкуство като проф. Марио Хосен (председател на журито), проф. Михае

Актрисата Елена Георгиева, която е новото попълнение в актьорския състав на Държавен куклен театър “Дора Габе” в Добрич, е номинирана за наградата "Сивина", съобщиха от театъра.

Наградата отличава млади актьори, работещи в сферата на кукленото изкуство.

Номинацията на Елена Георгиева е за ролята на Дребосъчето в спектакъла на режисьора Леонард Капон "Лудориите на Карлсон" по Астрид Линдгрен.

Наградата "Сивина“ ще бъде връчена на 21 март, когато се отбелязва Световния ден на кукления театър.

Тя е учредена през 2009 г. от режисьорската колегия към Акт-Унима, България, по идея на доц. Петър Пашов и Кирякос Аргиропуло

Премиерата на постановката "Лудориите на Карлсон“, по книгата на Астрид Линдгрен, беше през юни месец 2024 година.

 

Над 250 археологически находки открити в Калиакра, столицата на Добруджанското деспотство, бяха представени на изложба ,,Реликвити на Калиакра" в Регионален исторически музей – Благоевград. Изключително съм щастлив, да видя едно мнозинство от хора, които се интересуват от постиженията на българската археологическа наука, каза директорът на музея д-р Кирил Алексиев по време на откриването.

Автор на експозицията е доц. д-р Бони Петрунова, която е и ръководител на археологическите проучвания. В нея са включени знакови находки от археологическите проучвания, проведени на нос Калиакра през последните години.

Сред експонатите  представени в изложбата са „пръстен-убиец“ със специална кухина за скрита отрова от края на 14 век, напълно запазен кръст – енколпион, за съхранение на частици от мощи на светци с изображение на Богородица, както и накити,

Гласовете на едни от най-големите имена на българския театър оживяват в „Безкрайните сцени“ – спектакъл на Мартина Новакова и Мигел Валентин, създаден специално за Народния театър.

На 22 март премиерната постановка ще отведе зрителите на необикновено пътуване из историята на най-емблематичната сцена в България, коментират от трупата.

Публиката няма определено място в салона – тя следва актьорите и звуците.

„Театърът не е само декор – той е жив, шепне, разказва, припомня. Сцените оживяват, чрез архивни записи и специално създадени звукови композиции. За първи път в Народния театър спектакъл съчетава сценично действие и специално създадени аудиосцени – зрителите ще бъдат водени не само от актьорите, но и от гласове и звуци, чрез специални слушалки“, разказват от арт

Шведската прогресив метъл група Opeth идва с новото си шоу в София на 10 октомври – в Asics Arena, съобщават организаторите от Blue Hills.

По думите им акцентът в програмата ще падне върху актуалното им издание – концептуалния албум The Last Will and Testament (2024, Reigning Phoenix Music/Moderbolaget Records).

„И този път Opeth ще представят шоу, което ще ни накара да се почувстваме така, сякаш ги гледаме на живо за първи път. Но при Opeth винаги е така – очаквай неочакваното. Те са отворени към експеримента, с лекота придават нов и винаги свеж израз на идеите си, без да забравят корените си. В забележителната си над 30-годишна кариера бандата не само преминава през множество промени в състава, но и през истински метаморфози, отправяйки музикални предизвикателства както к

За първи път обаче тя се представя във Версай в цялостен вид. Художничката е добавила допълнителни сцени към бродерията специално за ревюто в двореца, като е използвала Версайската градина като модел.

„Вдъхнових се от градината „Енселад“ и една гравюра на градината „Лабиринт“, която вече не съществува“, обяснява тя.

Бродерията е изработена от коприна, памук и юта и е произведена в индийския град Мумбай.

Изложбата ще продължи до 29 септември.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Кен Карсън оглави за първи път класацията на „Билборд“ с албума си More Chaos
Американският рапър Кен Карсън спечели първия си №1 в класацията за албуми „Билборд 2000“ с последният си проект More Chaos, обяви сайтът на класацията. More Chaos, изд ...
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Кьолнската катедрала ще заблести в нова, енергийно ефективна светлина от неделя вечерта, тъй като повече от 700 LED лампи ще заменят халогенните, които досега осветяваха архитектур ...
Спектакълът „Пиано на Луната“ отбелязва пет години от премиерата си
Спектакълът „Пиано на Луната“ по мотиви от Валери Петров отбелязва пет години от премиерата си. Юбилейното 46-о представление е на 23 април, съобщават от театър &bdquo ...
„Великден“ е първата пиеса от триптих на младия драматург Румен Троев
„Великден“ е първата пиеса от триптих на младия драматург Румен Троев. Второто премиерно представление е на 23 април в кино-театър „Освобождение”, съобщават ...
Проф. Александър Грозев: Варна може да остане без „Любовта е лудост“
Александър Грозев. „Когато основах този фестивал през 1993 г., Варна беше първият град в България, който стана столица на световното кино. Днес Варна ще бъде първият българск ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджанско надсвирване
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджанско надсвирване в Генерал Тошево. С музикалния празник бе отбелязан вторият ден от Възкресение Христ ...
Рапърът Кен Карсън оглави за първи път класацията на „Билборд“ с албума си More Chaos
Американският рапър Кен Карсън спечели първия си №1 в класацията за албуми „Билборд 2000“ с последният си проект More Chaos, обяви сайтът на класацията. More Chaos, изд ...
„Грешници“ изпревари “Minecraft: Филмът“ и оглави боксофис класацията на Севeрна Америка
Историческият хорър филм „Грешници“ на Райън Куглър - режисьор на „Черната пантера“ и „Крийд“ и Майкъл Б. Джордан, изпревари мегахита „Min ...
Великобритания празнува 200 г. железопътен транспорт с масово гласуване за най-добра картина по темата
Масово гласуване определи краткия списък с най-харесваните произведения във Великобритания, свързани с железопътния транспорт, по повод 200-годишнината на съвременната железница, п ...
Общо 23 троянски художници представят свои творби в рамките на Пролетна изложба в галерия „Серякова къща“
Общо 23 троянски художници представят свои творби в рамките на Пролетна изложба в галерия „Серякова къща“ в планинския град. В експозицията са представени около 60 от н ...
Тикер в 05:00 ч.
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджан ...
Начало Творчески отражения
2766
Творчески отражения

Версайският дворец показва гигантска бродерия на визуалната артистка Ева Жоспен

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 18 Юни 2024, 20:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Гигантска бродерия на едно от най-големите имена в света на френското модерно изкуството е изложена в постройката „Оранжерия“ на двореца Версай край Париж, съобщава АП.

Творбата на парижката художничка Ева Жоспен е дълга над 100 метра, с обща площ от 350 квадратни метра, и се нарича Chambre de soie, или „Копринена стая“.

Родената през 1975 г. Ева е дъщеря на бившия френски министър председател Лионел Жоспен и е едно от утвърдените имена във френското модерно визуално изкуство.

Монументалната творба се разгръща като панорамна картина под каменния свод на сградата от 17-ти век. Тя представлява въображаема градина с гори, водопади и пещери.

„Никога не бих си и помислил, че ще излагам на това историческо място“, казва 49-годишната художничка, като обяснява, че пространството представлява огромна зала без никаква украса и рядко е отворено за публика. 

Бродерията е създадена от дъщерята на бившия премиер социалист на Франция за ревю на висша мода на Dior през есента и зимата на 2021/22 г.

За първи път обаче тя се представя във Версай в цялостен вид. Художничката е добавила допълнителни сцени към бродерията специално за ревюто в двореца, като е използвала Версайската градина като модел.

„Вдъхнових се от градината „Енселад“ и една гравюра на градината „Лабиринт“, която вече не съществува“, обяснява тя.

Бродерията е изработена от коприна, памук и юта и е произведена в индийския град Мумбай.

Изложбата ще продължи до 29 септември.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Кен Карсън оглави за първи път класацията на „Билборд“ с албума си More Chaos
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Спектакълът „Пиано на Луната“ отбелязва пет години от премиерата си
„Великден“ е първата пиеса от триптих на младия драматург Румен Троев
Проф. Александър Грозев: Варна може да остане без „Любовта е лудост“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджанско надсвирване
Творчески отражения
Рапърът Кен Карсън оглави за първи път класацията на „Билборд“ с албума си More Chaos
Тонът на времето
„Грешници“ изпревари “Minecraft: Филмът“ и оглави боксофис класацията на Севeрна Америка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.