Начало Под прожектора Художници от Нидерландия и България подреждат обща изложба във Варна
2598
Под прожектора

Художници от Нидерландия и България подреждат обща изложба във Варна

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 19 Юни 2024, 13:47 ч.

Изложба с название „Пасажери между две морета“ откриват в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна художници от българския крайморски град и нидерландския град Дордрехт. Колекцията включва произведения на 13 автори от двете страни в различни направления на визуалните изкуства от живопис и скулптура до видео арт и инсталация.

Нова изложба в Амстердам разкрива вдъхновението, което германският художник Анселм Кифер е почерпил от Винсент ван Гог, предаде Асошиейтед прес. 

Когато е на 17 години, Кифер тръгва по стъпките на Ван Гог от Нидерландия през Белгия и Франция.

Близо половин век по-късно музеят, който носи името на нидерландския майстор, за първи път обединява усилия със съседния музей за модерно и съвременно изкуство "Стеделийк" (Stedelijk) в Амстердам, за да организира мащабна изложба на творчеството на Анселм Кифер. 

Експозицията е озаглавена Sag mir wo die Blumen sind - препратка към емблематичния пацифистки химн Where Have all the Flowers Gone ("Къде отидоха всички цветя?") на певеца Пит Сийгър (1919-2014). 

Анселм Кифер казва, че не си е поставял за цел да прави антивоенна изложба, въпреки че следи отблизо събитията по света, включително конфликта, пр

„Живеем във век на фалшивите етикети, навсякъде, не само в света на изкуството. Трябва да настояваме за истината и безкомпромисно да сочим с пръст фалша“ - коментира българският цигулар Евгений Шевкенов в интервю за сайтa за здраве и култура на българите в Австрия “Sanus et Salvus”.

Светлана Желева и Десислав Паяков споделиха с рубриката „БГ Свят“ втората част от интервюто си с Евгений Шевкенов. (Първата вижте тук). 

Г-н Шевкенов, на 9 януари 2025 година ще чуем проекта Ви, посветен на 30 творчески години в австрийската столица. Разкажете ни малко повече за събитието?

- Много се радвам, че и кметството на град Виена активно се ангажира с продуцирането на този проект, така да се каже в епицентъра. Концертът ще бъде от 19:00 ч. в залата на 4 Бецирк, Favoritenstrasse точно срещу Терезианума, организатор е K

Съд в Ню Йорк определи датата 9 март 2026 г. за начало на съдебния процес между актрисата Блейк Лайвли и нейния колега и режисьор Джъстин Балдони, с когото работиха заедно по филма „Никога повече“, съобщава Асошиейтед прес. 

В края на декември Лайвли обвини Балдони и продуцентската му компания в сексуален тормоз на снимачната площадка на филма „Никога повече“.

Предполагаемото лошо отношение включва коментари от страна на Балдони за телата на Лайвли и други жени. В иска се казва също, че Балдони и продуцентът Джейми Хийт “са обсъждали личните си сексуални преживявания и предишната си пристрастеност към порно и са се опитали да окажат натиск върху Блейк Лайвли да разкрие подробности за интимния си живот“.

В жалбата си прочутата актриса обвинява Балдони също така в последва

Носителите на две награди „Латино Грами“ – Quinteto Astor Piazzolla, пристигат за първия си концерт в София на 2 юни в зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им публиката ще се потопи в автентичното звучене на музиката на Астор Пиацола, чийто квинтет ще изпълни музикални шедьоври в техните оригинални аранжименти.

Квинтетът ще представи и новия си албум Oblivion, който излиза през 2025 г. Вече 27 години съставът се ръководи от музикалния директор Хулиан Бат, който е работил с Пиацола в последните години от живота му, а след смъртта му се грижи за съхраняването и популяризирането на неговото наследство. 

Програмата на концерта включва, освен утвърдени произведения като Libertango, Adiós Nonino и Milonga del Án

Зала „Съединение“ на Регионален исторически музей – Пловдив ще бъде домакин на музикално събитие „Чуйте гласа на планините и изворите – Годината на змията ни дарява с благополучие“.

Спектакълът ще може да бъде видян на 11 януари, съобщиха от културната институция.

Той е част от националното турне, организирано от Китайски културен център - София, което започва на 10 януари във Варна. 

В представлението танцьорите от Театъра на фенерите в провинция Гуейджоу ще покажат на публиката богатото културно наследство и артистичния чар на етническите малцинства в Гуейджоу чрез традиционни етнически народни танци. Певците им ще накарат българската публика да оцени неповторимия характер на китайската провинция.

Провинция Гуейджоу, разположена във вътрешността на Югозападен Китай, е една от провинциите с най-голям брой етниче

Съвместната инициатива е продължение на традицията за обмен на изкуство, развивана през последните четири десетилетия. Двата града са побратимени от 2001-а. Настоящата изложба е организирана от Община Варна и Фондацията за побратимяване „Дордрехт - Варна“ и ще остане в градската галерия до 10 юли. Откриването е тази вечер.

Варненските автори в експозицията са Ангел Атанасов, Велина Гребенска, Владимир Иванов, Илия Янков, Милко Божков, Стефка Георгиева и Цветан Кръстев. Холандската страна е представена от Аника Хокстенбак, Бабс ван Хюйтен, Герхард Лентинк, Ян Стров, Нико Парлевлийт и Сами Шекел. Селекцията на българските артисти е направена от Ирена Димитрова, експерт в дирекция „Култура и духовно развитие“ на Община Варна.

Идеята за тази експозиция е от две години, когато имаше визита на част от настоятелството на холандската фондация във Варна, каза Димитрова. Тогава решихме, че е хубаво отново да дадем тласък на тази традиция за обмен на визуално изкуство, която датира от 80-те и 90-те години. Съвместни инициативи е имало и в началото на нашия век, със съдействието на фондацията на Тон Делемаре и Ада Д’Амкур „Проекти Източна Европа“, добави тя. 

Названието на настоящата изложба „Пасажери между две морета“ припомня мотото на предишния проект „Черно море - Северно море“, защото исках да има приемственост, но не сме ограничавали тематично артистите какво да творят, уточни кураторката. Авторите са избрани съвместно с холандската страна, като двама от българите - Владимир Иванов и Ангел Атанасов, са участвали и в предишните обмени на изкуство между Варна и Дордрехт. 

В изложбата присъства скулптурна работа на Герхард Лентинк, който по думите на Димитрова е един от най-сериозните холандски съвременни артисти, работещ в областта на монументалната пластика. Той има мащабни творби, реализирани в Германия, Южна Африка и други държави. Лентинк ще изнесе лекция в галерия „Графит“ във Варна на 21 юни от 10:00 ч. посветена на Музея на Дордрехт, който е един от най-старите в Нидерландия.

Виенският Музей за приложно изкуство (МАК) откри изложба, посветена на гениалния приложник Дагоберт Пеше.

Неговият художествен език „отговаря“ на геометричния език на Йозеф Хофман и Коломан Мозер, основатели на Виенските работилници за приложно изкуство, с пищни декоративни орнаменти, почерпени от формите и багрите на природата.

Пеше придава на предметите от ежедневието сложност, която съзнателно подкопава логиката и полезността.

Музеят за приложно изкуство (МАК) посвещава мащабна изложба на визионера и "ужасно дете" на Виенските работилници за приложно изкуство.

Експозицията включва 700 предмета и показва следите на художника до наши дни, неповторимият космос на Пеше и завладяващото влияние на творчеството му върху дизайна през XX и XXI век: от стила ар деко до постмодернизма и съвремието. 

Творецът работи с различни материали

Две вълнуващи изложби ще поставят началото на изложбения сезон  в галерия „Никола Петров“ във Видин през тази година, каза ръководителят на галерията Богдан Александров.

Първата изложба, с която ще започне сезонът, е „Вълшебствата на цветния кръг“. Тази изложба е подсказана от Иван Гергов.

След нея е юбилейната самостоятелна  изложба на Чавдар Петров  „Стъпки по пътя“. Очакваме я с голям интерес, защото всяко негово представяне се превръща в духовен празник за града. Той е един от много сериозните съвременни артисти в българското изкуство, каза Богдан Александров.

2024 г. завърши със самостоятелната изложба на Богдан Александров „Обратно протичане“ в Музей на книгата в румънския град Крайова, която отбеляза огромен интерес и успех за българското изкуство.

Богдан Александров е представил 30 к

Румънският президент Клаус Йоханис е подписал указ за награждаване на служебния министър на културата маестро Найден Тодоров с орден „Културни заслуги“ с ранг „Велик офицер“, за „Популяризиране на културата“. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на културата.

По думите им наградата е признание за дългогодишните усилия на Тодоров в сближаването на културата на двете държави и е по предложение на посланичката на Румъния в София Бръндуша Предеску.

В последните 20 години Найден Тодоров дирижира румънски оркестри, сред които Националния радио-оркестър в Букурещ, Националната опера в Букурещ, Националната филхармония „Джордже Енеску“ в Букурещ, Филхармонията на Брашов, оркестъра на Операта на Брашов, оркестъра на Операта на Констанца и др. В Румъния той беше диригент на „Концерт за рок-група и оркестър” н

Калоян Иванов представя 30 произведения в изложбата „Триадица“.

Експозицията ще бъде показана в столичната галерия „Кредо Бонум“ от 12 декември до 12 януари 2025 г, съобщават домакините на събитието.

Куратор на изложбата е Диана Драганова – Щир. По думите й произведенията в експозицията разкриват възприятието за света, на автора, посредством силата и красотата в контраста на два цвята - черно и бяло.

„Картините на художника от серията „Триадица“ определят съотношението и съпоставянето на една безкрайна синтезирана насока, която изследва границите и преосмисля ролята и смисъла на знаковата функция. Калоян Иванов изследва символите и разработва оригинална интерпретативна визия, която ни отвежда към много разнопосочни етимологични смисли. Триадица е едно от имената на град София, което е съществувало паралелно с

Големите победители на 28-мото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов.

На церемония тази вечер в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в различните категории.

Генералният директор Кирил Вълчев връчи голямата награда „Златен Ритон“ за анимационно кино на режисьора Анри Кулев за филма "Бяло рамо за черен мъж"., каза Кирил Вълчев.

Той прочете тази първа информация  за фестивала и добави, че има такива информации от половин век. "Този фестивал носи един голям символ, България има традиции и има рамене, на които да стъпим, за да продължаваме в изкуството, за което е този фестивал“, каза генералният директор на .

Сътрудничеството между Варна и Дордрехт

започва в края на 70-те години на миналия век, когато основателите на фондация „Проекти Източна Европа“ Тон Делемаре и Ада Д’Амкур се срещат с Румен Скорчев, който предизвиква техния интерес към България. По думите на художника Владимир Иванов двамата са искали да протегнат ръка на Източна Европа, която тогава за живеещите в Западна Европа е „бяло петно“ на картата. По тяхна покана в Дордрехт гостува и трупата на Варненския куклен театър.

През 1984 г. фондацията кани две групи художници по 15 души да направят изложби. Сред тях са Ванко Урумов, Стоимен Стоилов, Петьо Маринов, Георги Лечев, Милко Божков, Владимир Иванов, Альоша Кафеджийски, фотографът Росен Донев. Творци от двете държави обменят опит в местния арт център „Пиктура”, който датира от XVIII век и е подобен на варненските ателиета „Вулкан”. Според Иванов след тези посещения в Нидерландия съвременното изкуство намира своята почва във Варна и в града за първи път в България се случват подобни събития. През 1989 г. седем художници от „Вулкан“ правят в салона на СБХ във Варна изложба и издават първата българска арт книга в 13 екземпляра, където всеки от авторите има представяне с текст и образи на четири страници.

Връзката на Варна с Дордрехт има продължение през 90-те години, когато скулптори от България гостуват в Нидерландия и правят своеобразен пленер на място, наречено „Буш“, обрасло с растителност, от която Альоша Кафеджийски, Кирил Янев, Венелин Иванов, Валентин Иванов създават произведения. Техните творби са разгледани от кралицата на Нидерландия и издадени в каталог. След това се осъществява и проектът „Северно море - Черно море / Черно море - Северно море”, в който се разменят визити между двата града.  

След изложбата във Варна има намерение наши автори да бъдат поканени в Дордрехт, посочи Ирена Димитрова.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
На 10 април в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив Международен музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи пред почитателите на класическата музика концерта ...
Празник на кукленото изкуство предстои в Пловдив
За поредна година Държавният куклен театър в Пловдив ще се включи в инициативата на Асоциацията на куклените театри в България (АКТ-УНИМА), по повод Световния ден на кукления театъ ...
Съвременни български художници ще представят изложбата „Майстори“
Художничката Елена Стоева поднася своята почит към съвременните български художници с изложбата „Майстори“. Експозицията ще бъде открита на 21 март във Велико Търново ...
Марин Маринов показва „Тяло и мощ“ в нова експозиция
Новата изложба на Марин Маринов, озаглавена „Тяло и мощ“, ще бъде представена в столичната галерия Depoo. Експозицията може да бъде разгледана от днес, 17 март, до 31 ...
Започна реставрация на кула и шпил на базиликата "Сен Дени" в Париж
Положен беше първият камък за възстановяването на западната кула и шпила на базиликата "Сен Дени", некропол на френските крале в Парижки район, съобщи АФП. Шпилът е разрушен от 18 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Евана Линч от филмовата поредица „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con в София. Ирландската актриса, позната с ролята си на Луна Лъвгуд, гостува на 5 юли в „ ...
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
На 10 април в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив Международен музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи пред почитателите на класическата музика концерта ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
Филмът "Новокаин" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Екшън комедията "Новокаин", чийто герой страда от рядък синдром на нечувствителност към болка, оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде АФП. Филмът, в който главната ...
Тикер в 19:00 ч.
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският ...
Начало Под прожектора
2598
Под прожектора

Художници от Нидерландия и България подреждат обща изложба във Варна

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 19 Юни 2024, 13:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Изложба с название „Пасажери между две морета“ откриват в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна художници от българския крайморски град и нидерландския град Дордрехт. Колекцията включва произведения на 13 автори от двете страни в различни направления на визуалните изкуства от живопис и скулптура до видео арт и инсталация.

Съвместната инициатива е продължение на традицията за обмен на изкуство, развивана през последните четири десетилетия. Двата града са побратимени от 2001-а. Настоящата изложба е организирана от Община Варна и Фондацията за побратимяване „Дордрехт - Варна“ и ще остане в градската галерия до 10 юли. Откриването е тази вечер.

Варненските автори в експозицията са Ангел Атанасов, Велина Гребенска, Владимир Иванов, Илия Янков, Милко Божков, Стефка Георгиева и Цветан Кръстев. Холандската страна е представена от Аника Хокстенбак, Бабс ван Хюйтен, Герхард Лентинк, Ян Стров, Нико Парлевлийт и Сами Шекел. Селекцията на българските артисти е направена от Ирена Димитрова, експерт в дирекция „Култура и духовно развитие“ на Община Варна.

Идеята за тази експозиция е от две години, когато имаше визита на част от настоятелството на холандската фондация във Варна, каза Димитрова. Тогава решихме, че е хубаво отново да дадем тласък на тази традиция за обмен на визуално изкуство, която датира от 80-те и 90-те години. Съвместни инициативи е имало и в началото на нашия век, със съдействието на фондацията на Тон Делемаре и Ада Д’Амкур „Проекти Източна Европа“, добави тя. 

Названието на настоящата изложба „Пасажери между две морета“ припомня мотото на предишния проект „Черно море - Северно море“, защото исках да има приемственост, но не сме ограничавали тематично артистите какво да творят, уточни кураторката. Авторите са избрани съвместно с холандската страна, като двама от българите - Владимир Иванов и Ангел Атанасов, са участвали и в предишните обмени на изкуство между Варна и Дордрехт. 

В изложбата присъства скулптурна работа на Герхард Лентинк, който по думите на Димитрова е един от най-сериозните холандски съвременни артисти, работещ в областта на монументалната пластика. Той има мащабни творби, реализирани в Германия, Южна Африка и други държави. Лентинк ще изнесе лекция в галерия „Графит“ във Варна на 21 юни от 10:00 ч. посветена на Музея на Дордрехт, който е един от най-старите в Нидерландия.

Сътрудничеството между Варна и Дордрехт

започва в края на 70-те години на миналия век, когато основателите на фондация „Проекти Източна Европа“ Тон Делемаре и Ада Д’Амкур се срещат с Румен Скорчев, който предизвиква техния интерес към България. По думите на художника Владимир Иванов двамата са искали да протегнат ръка на Източна Европа, която тогава за живеещите в Западна Европа е „бяло петно“ на картата. По тяхна покана в Дордрехт гостува и трупата на Варненския куклен театър.

През 1984 г. фондацията кани две групи художници по 15 души да направят изложби. Сред тях са Ванко Урумов, Стоимен Стоилов, Петьо Маринов, Георги Лечев, Милко Божков, Владимир Иванов, Альоша Кафеджийски, фотографът Росен Донев. Творци от двете държави обменят опит в местния арт център „Пиктура”, който датира от XVIII век и е подобен на варненските ателиета „Вулкан”. Според Иванов след тези посещения в Нидерландия съвременното изкуство намира своята почва във Варна и в града за първи път в България се случват подобни събития. През 1989 г. седем художници от „Вулкан“ правят в салона на СБХ във Варна изложба и издават първата българска арт книга в 13 екземпляра, където всеки от авторите има представяне с текст и образи на четири страници.

Връзката на Варна с Дордрехт има продължение през 90-те години, когато скулптори от България гостуват в Нидерландия и правят своеобразен пленер на място, наречено „Буш“, обрасло с растителност, от която Альоша Кафеджийски, Кирил Янев, Венелин Иванов, Валентин Иванов създават произведения. Техните творби са разгледани от кралицата на Нидерландия и издадени в каталог. След това се осъществява и проектът „Северно море - Черно море / Черно море - Северно море”, в който се разменят визити между двата града.  

След изложбата във Варна има намерение наши автори да бъдат поканени в Дордрехт, посочи Ирена Димитрова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
Празник на кукленото изкуство предстои в Пловдив
Съвременни български художници ще представят изложбата „Майстори“
Марин Маринов показва „Тяло и мощ“ в нова експозиция
Започна реставрация на кула и шпил на базиликата "Сен Дени" в Париж
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Тонът на времето
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Под прожектора
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.