Начало Тонът на времето Японското дуо Heavenphetamine идва за първи път в България
2563
Тонът на времето

Японското дуо Heavenphetamine идва за първи път в България

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 19 Юни 2024, 16:18 ч.

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“

С концерт тромпетистът Илия Рибицов отбеляза своя 70-годишен юбилей и 50-годишната си творческа дейност.

Двете годишнини на инструменталиста от Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ уважиха близки, приятели и почитатели.

В концерта, наречен „50 години на сцена“, под диригентската палка на маестро Борис Тодоров прозвучаха произведения на френски, испански и руско-цигански.

След своеобразното пътуване из света с песните на Франк Синатра, Едит Пиаф, Горан Брегович, музикантите се завърнаха в родината с изпълнение на песента „Моя страна, моя България“.

В празничния концерт участваха солистките Росица Метаниева - сопрано, и Миглена Славова - сопрано. Пред публиката в залата на Общинския културен център се представиха и артистите от сцена "Назъм Хикмет".

Своя дълбок поклон и специален поздрав към Илия Рибиц

Американската певица Карди Би ще добави още една престижна награда към множеството си трофеи, предаде Асошиейтед прес.

Американското дружество на композиторите, авторите и издателите (ASCAP) обяви, че тя ще бъде отличена като член на ASCAP, за влиянието си върху музиката и културата.

Певицата ще бъде удостоена на събитие на авторите на песни и издателите на ритъм и соул музика на ASCAP на 8 юни в Лос Анджелис.

„Това признание за влиянието, което моите песни са оказали върху културата, означава много за мен“, каза Карди Би в изявление.

„Винаги съм искала музиката ми да остане вярна на това, което съм, и да вдъхновява другите да правят същото, така че тази чест е особено важна.“

Наградата се връчва на членове на ASCAP, които са оказали значимо влияние върху музиката и културата, като се признава техният успех като творци и

В Художествената галерия в Силистра бе открита изложба с 45 оригинални графични творби на Едгар Дега. Всички те са илюстрации към сатиричната книга „Семейство Кардинал” на френския писател и драматург Людовик Халеви. В нея авторът пресъздава атмосферата на парижкият уличен и нощен живот.

От екипа на Художествената галерия казаха , че поводът за изложбата е, че днес се навършват 151 години от първата изложба на импресионисти в Париж. В нея свои творби подреждат седем забележителни творци – Клод Моне, Едгар Дега, Пиер-Огюст Реноар, Франсиско Писаро, Пол Сезан, Алфред Сисле и Берта Моризо.

Всички творби в изложбата са част от колекцията на семейство Кесаури от Грузия. Това е шестата изложба, която те представят в Силистра. Представителите на грузинската фамилия са колекционери и меценати на изобразителното изкуство. Колекцията им наброява над 3000 творби

Свеж пролетен венец от естествени клонки, цветя и други природни съкровища е една от идеите за празнична украса за 8 март, които ще се пресъздават в работилницата за устойчива декорация на творческо пространство „Гнездото“ в Смолян.

Това съобщиха основателите на новооткритото арт пространството. „Гнездото“ е първото по рода си творческо пространство в областния град, което събира хора с интереси към рисуване, приложни изкуства и различни творчески техники.

Пролетната работилница за устойчива декорация се организира на 8 март и е посветена на създаването на красиви и екологично устойчиви декорации за празника. Участниците в арт ателието ще научат как да събират и изсушават диви растения по устойчив начин, ще се запознаят с техники за създаване на естетични композиции от природни материали.

В творческо пространство „Гнездото“ п

За първи път в 22-годишната история на Фестивала на камерния танц, който се провежда в Хасково,  ще бъде връчена статуетка за нова хореография.

Това съобщи Катя Демирева, директор на Младежки център в областния град по повод предстоящото издание на тридневния фестивал, който започва на  25 април.

„С това ново отличие се стремим да стимулираме хореографите да творят“, отбеляза Катя Демирева. Тя припомни, че според регламента на фестивала в него имат право да участват състави, които са в численост до осем души, с два нови непоказвани в състезателната част танци.

В предстоящото издание е коригиран регламентът относно възрастовите групи, като най-малките участници вече ще са на седем години.

„Повишихме минималната възраст за участие с цел да подобрим нивото на фестивалната програма“, посочи Галина Щерева, представител на до

По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете. 

Групата е формирана още в Япония, в края на миналото десетилетие, откъдето пътуват на турнета в Австралия и Нова Зеландия, но истинското разгръщане на творческия капацитет започва именно между Грузия (където основно живеят, свирят и записват) и Украйна (където откриват местната ъндърграунд сцена и дори стават част от нея буквално два месеца преди избухването на войната).

В началото на войната, през 2022 г., предприемат 5-месечно благотворително турне в подкрепа на Украйна, като даряват всичките средства от него на пострадали от войната. Проектът се нарича NOM (Not Only Money). През 2023 правят две европейски турнета със същата цел – този път с двама украински музиканти – Евгений Корол (електрически китари) и Кира Кремпова (флейта).

Вярват повече в човешкото общуване на живо, отколкото онлайн в постинтернет епохата, както е и заглавието на първия им миниалбум от 2019 г.

На пловдивския концерт ще има и специални гости, които ще открият вечерта. Това е група „Стрък“, чието звучене е оригинален синтез на постпънк, постелектроника, постшекспир и ню уейв. Музикантите са Трифон Ташев (вокали, текстове, ефекти), Иван Шумилов (бас), Иво Атанасов (барабани) и Огнян Колев (електрическа китара). Извън родния си Пловдив, където досега са свирили в различни ъндърграунд пространства (включително на годишната изложба „Ономатопея“ в „Галерията“ при Ателиетата), имат изяви още в Асеновград и Бургас. 

„Стъпки във времето – поколения“ е заглавието на изложбата, в която се обединяват творбите на режисьора и актьор Иван Андонов и Сава Цонев.

Експозицията представя живопис и скулптура и ще бъде показана в столичната галерия „Арте“ от днес - 27 март, до 16 април, съобщават организаторите.

От екипа разказват, че идеята на „Стъпки във времето – поколения“ е да се отдаде почит на традициите в българското изобразително изкуство, демонстрирайки тяхната актуалност и приемственост. Той отбелязва, че проектът предоставя платформа за изява на автори, които са нови в програмата на галерия „Арте“ (Сава Цонев), съпоставяйки ги с утвърдени автори (Иван Андонов), чийто произведения многократно сме показвали през годините и подчертава значимостта на връзката между поколенията. 

Това е осма изложба на Иван Андонов

Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден.

Цветната инициатива е на групата „С любов за Стара Загора“ и се организира за втори път.

Целта на организаторите е да се оживят градските улици и пространства под шапката на карнавал, в съчетание със спорт на открито, музика, танци, йога, театър, изкуство и кулинария.

Програмата започна със състезателни игри за най-малките, организирани от Спортен клуб по лека атлетика „Берое“ и с водещ Мартин Банчев, който е треньор в клуба. Последва зумба на открито и хип-хоп танци с група Do It Crеw.

Кулминацията бе мултижанров интерактивен пърформънс от цирк и театър, който бе представен от Тихомир Димитров. Музикални изпълнения на възпитаници на Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова", театрални етюди на открито от акть

По време на откриващата пресконференция на Международния пленер по живопис „Дружба“ в Стара Загора художниците, които ще творят в тазгодишното издание на форума, се обединиха около мнението, че градът ги вдъхновява да разкрият своите емоции и очакват предстоящата седмица с нетърпение.

На събитието бяха представени част от участниците, които ще се включат в 29-ото издание на пленера.

Пълният списък на творците включва девет ярки и талантливи художници от страната и чужбина – Фелиция Жинка, Ваня Итинова, Галина Цветкова, Пламена Димитрова, проф. Валери Чакалов, Айхан Четин, Димо Генов, Иван Димитров и Бистра Бакалова.

Дамян Баев, председател на Представителството на Съюза на българските художници - Стара Загора, определи включилите се творци като много различни и индивидуални автори, но това, което ги обединява е, че са огромни таланти.

Творби на дипломирани и настоящи студенти от бакалавърските курсове на специалността „Графика“ на Националната художествена академия (НХА) са показани в изложбата Artis Graphicae Ex Academia.

Експозицията ще бъде открита на 1 април в галерия „Свети Лука“ към Националната гимназия за приложни изкуства, съобщават организаторите.

Тя включва графични листове, създадени чрез различните техники, които се изучават в бакалавърския и магистърския курс на обучение – висок печат, дълбок печат, литография, сериграфия, дигитален печат.

„Обучението в специалност „Графика“ предполага овладяването на сложен технологичен и творчески речник, чрез който студентите придобиват необходимите умения и познания, посредством които могат да изразяват своите идеи и творчески търсения. Изящната графика, в контекста на академичното образование

Националният музикален театър „Стефан Македонски“ ще гостува за първи път в Шумен със спектакъла „Криворазбраната цивилизация“.

Представлението ще се играе на 29 май в салона на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“, съобщават от пресцентъра на Община Шумен.

Режисьор на „Криворазбраната цивилизация“ е роденият в Шумен Николай Гундеров, който стана носител на „Златната значка на град Шумен“. Тя му бе връчена на 11 май по време на тържествената сесия на Общинския съвет по повод Деня на Шумен. 

Асистент-режисьорът Тодор Велков, който ще влезе в главната роля в спектакъла, също е роден в Шумен. Шуменец е и оперетният певец Александър Мутафчийски. На пианото е Томислав Вичев - племенник на допринеслата за творческото развитие на Шумен проф. Венета Вичева, добавят от пресцентъра на местната админист

На концертите в София и Велико Търново съпътстващата програма ще бъде пред- и афтърпарти със съвременна азиатска авангардна и ъндърграунд музика – селекция на Тсетун Тсентанауа Първи, създател на „Аларма пънк джаз“.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Новият сезон на Софийската филхармония ще започне с програма от Чайковски
Новият сезон на Софийската филхармония ще започне на 11 септември с Концерт за пиано №1 и Симфония №4 от Чайковски, със солист Емануил Иванов и диригент маестро Найден Тодоров, съо ...
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Майк Лав от групата "Бийч бойс" беше въведен в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г. само ден, след като беше обявено, че колегата му Брайън Уилсън е починал, предаде А ...
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" във Велико Търново ще отбележи 40 години от своето създаване с три програми на три сцени, съобщиха организаторите на форума. Програмата ...
Даниела Димова: „Опера в Летния театър“ вече е бранд на Варна
„Опера в Летния театър“ се превърна в бранд на Варна, България и света. Тя поставя града на картата като българската черноморска оперна столица за три месеца. Това каз ...
Концерт, посветен на 175 години от създаването на първия български оркестър
Концерт, посветен на 175 години от създаването на първия български оркестър, организират Народно читалище (НЧ) „Добри Войников – 1856“ и  Симфониета Шумен. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Плакати с личния подпис на Христо Явашев-Кристо са показани в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“
Плакати с подписа на Христо Явашев-Кристо, книги и картички са част от изложбата, с която Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ), отбелязва 90-годишнинат ...
Музеят за нова история на Варна припомня за Жул Верн със специална кино прожекция
Музеят за нова история на Варна кани на поредната среща от инициативата „Кино в музея“. На 15 юни ще бъде прожектиран филмът „20 000 левги под водата“, прод ...
Ще бъдат открити две изложби, посветени на годишнината от рождението на акад. Светлин Русев
В Плевен ще бъдат открити две изложби, посветени на годишнината от рождението на българския художник и дарител акад. Светлин Русев, роден на 14 юни 1933 година. По този начин родн ...
Новият сезон на Софийската филхармония ще започне с програма от Чайковски
Новият сезон на Софийската филхармония ще започне на 11 септември с Концерт за пиано №1 и Симфония №4 от Чайковски, със солист Емануил Иванов и диригент маестро Найден Тодоров, съо ...
Наградите "Грами" въвеждат нова категория за обложки на албуми
Американската Национална звукозаписна академия, която присъжда водещите музикални награди "Грами", промени някои от правилата си за 2026 г., включвайки нова самостоятелна категория ...
Тикер в 22:00 ч.
Плакати с подписа на Христо Явашев-Кристо, книги и картички са част от изложбата ...
Начало Тонът на времето
2563
Тонът на времето

Японското дуо Heavenphetamine идва за първи път в България

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 19 Юни 2024, 16:18 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Японското краутрок психеделик постпънк дуо Heavenphetamine идва за първи път в България – в три български града: Пловдив – 23 юни, София – 24 юни (Singles, НДК), и Велико Търново – 25 юни, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“

По думите им Хироки (клавири/вокали) и Сара Ода (барабани/вокали) са необикновена двойка музиканти от Токио, които от три години живеят в Тбилиси (Грузия) и създават музика, повлияна от краут и психеделик рока, постпънка, J-попа, минимализма и нойз-жанровете. 

Групата е формирана още в Япония, в края на миналото десетилетие, откъдето пътуват на турнета в Австралия и Нова Зеландия, но истинското разгръщане на творческия капацитет започва именно между Грузия (където основно живеят, свирят и записват) и Украйна (където откриват местната ъндърграунд сцена и дори стават част от нея буквално два месеца преди избухването на войната).

В началото на войната, през 2022 г., предприемат 5-месечно благотворително турне в подкрепа на Украйна, като даряват всичките средства от него на пострадали от войната. Проектът се нарича NOM (Not Only Money). През 2023 правят две европейски турнета със същата цел – този път с двама украински музиканти – Евгений Корол (електрически китари) и Кира Кремпова (флейта).

Вярват повече в човешкото общуване на живо, отколкото онлайн в постинтернет епохата, както е и заглавието на първия им миниалбум от 2019 г.

На пловдивския концерт ще има и специални гости, които ще открият вечерта. Това е група „Стрък“, чието звучене е оригинален синтез на постпънк, постелектроника, постшекспир и ню уейв. Музикантите са Трифон Ташев (вокали, текстове, ефекти), Иван Шумилов (бас), Иво Атанасов (барабани) и Огнян Колев (електрическа китара). Извън родния си Пловдив, където досега са свирили в различни ъндърграунд пространства (включително на годишната изложба „Ономатопея“ в „Галерията“ при Ателиетата), имат изяви още в Асеновград и Бургас. 

На концертите в София и Велико Търново съпътстващата програма ще бъде пред- и афтърпарти със съвременна азиатска авангардна и ъндърграунд музика – селекция на Тсетун Тсентанауа Първи, създател на „Аларма пънк джаз“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Новият сезон на Софийската филхармония ще започне с програма от Чайковски
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Даниела Димова: „Опера в Летния театър“ вече е бранд на Варна
Концерт, посветен на 175 години от създаването на първия български оркестър
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Плакати с личния подпис на Христо Явашев-Кристо са показани в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“
Цветни аспекти
Музеят за нова история на Варна припомня за Жул Верн със специална кино прожекция
Калейдоскоп
Ще бъдат открити две изложби, посветени на годишнината от рождението на акад. Светлин Русев
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.