Начало Тонът на времето Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив
4730
Тонът на времето

Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 20 Юни 2024, 13:18 ч.

Находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, община Асеновград, представя изложбата “Магията на Долнослав”, подредена в Регионален археологически музей (РАМ) - Пловдив и финансирана от Министерството на културата. 

Картината "Дойрански позиции" на Марин Устагенов (1872 - 1937) е експонирана в сградата на Минната дирекция в Перник.

Градът е първият в страната, в който творбата се представя официално пред публика. 

Произведението, създадено около 1918 година, е сред знаковите работи на художника, пресъздаваща изключително важен исторически момент от историята на България, каквато е Дойранската епопея.

Творбата има панорамен формат и е с дължина четири метра.

Картината гостува в Перник със съдействието на галерия "Лоранъ". Експонирането бе отбелязано със стилна церемония с участието на Духовия оркестър и представители от местния клон на Национално дружество "Традиция".

Сред присъстващите бяха областният управител Людмил Веселинов, кметът Станислав Владимиров, собственикът на галерия "Лоранъ" Лаврен Петров, ученици и представители на културни институции.<

Изложба „Ухание на пролет“ с творби на ученици от Природоматематическа гимназия "Проф. Емануил Иванов" в Кюстендил и плевенското Национално училище по изкуствата (НУИ) „Панайот Пипков“ беше представена в Арт център 3 – Творителница О,Писменехъ! в Плевен. Работите са създадени по време на Петия младежки пленер “Ухание на пролет”, който се състоя в читалище „Пробуждане 2020” в с. Смоличано, Община Невестино.

В изложбата със свои картини участват пет плевенски ученика от десети и единадесети клас на преподавателя по рекламна графика Любомир Минчев. Това са: Ивана, Никола, Виктория, Биляна и Ванеса. Те получиха грамоти от своя преподавател. Плевенското НУИ участва за втори път в пленера.

Домакинът на Творителница О,Писменехъ!, художникът Диян Павлов – Джими, каза , че е щастлив, че в тези светли дни галерията е ос

Artmark България представя нова изложба на бижута, оценени на над 225 000 евро. Аукционното събитие ще се проведе на 27 март 2025 в галерия Artmark, съобщават организаторите.

Красиви бижута от злато и платина, украсени със скъпоценни камъни – диаманти, сапфири, изумруди и перли, очакват любителите и ценителите на ювелирното майсторство, в новата изложба със свободен вход в Галерия Artmark, която предшества първия аукцион за старинни и съвременни бижута. Над 100 бижута ще бъдат предложени на търг с начална цена от 100 евро. Повечето от селектираните бижута за тези събития произхождат от семейства с традиции, наследство и препродажби или идват в резултат от промени в личния вкус, като аукционната къща е ефективна алтернатива за тяхното повторно включване на пазара, допълват организаторите.

Сред аукционните предложения са  пръстен от бяло злато с

Режисьорът Гинтс Зилбалодис спечели наградата „Оскар“ за пълнометражен анимационен филм с „Потоп“. Това е първият „Оскар“ за страната му.

Филмът на Зилбалодис печелеше симпатии и отлични отзиви, откакто дебютира през май 2024 г. на кинофестивала в Кан, в секцията „Особен поглед“. Той спечели Европейска филмова награда, награда „Златен глобус“, наградата "Независим дух" за най-добър международен филм и номинации от наградите „Изборът на критиците“, „Ани“ на холивудския клон на Международната асоциация за анимационно кино, БАФТА. Заради успеха му Зилбалодис получава почетно гражданство на Рига през 2024 г. 

„Потоп“ е съпродуциран от френска и белгийска компании. Сюжетът е за черна котка, куче, капибара, лемур и птица секретар, които се опитват да оцелеят след катастрофалн

Холивудският актьор Мики Рурк прекратява участието си в британското издание на предаването "Биг брадър" заради "употреба на неподходящ език" и "неприемливо поведение", предаде Би Би Си.

Той се включи в риалити шоуто в понеделник, 7 април. Този сезон в британското предаване участват известни личности от сферата на киното, телевизията и социалните медии. 

"Мики Рурк се съгласи да напусне къщата на "Биг брадър" след разговор... относно по-нататъшната употреба на неподходящ език и неприемливо поведение", се казва в съобщение на канала Ай Ти Ви, ангажиран с предаването. 

В събота 72-годишният Рурк е използвал поведение и език, считани за заплашителни и агресивни, спрямо съквартиранта си Крис Хюз, придобил популярност с участието си в друг телевизионен формат във Великобритания, съобщава Би Би Си. Не се е стигнало до физическа разправа.

В средата на

Експонатите датират от ранния неолит, края на VII век преди новата ера до късната каменно-медна епоха, наричана още халколит или енеолит, средата на IV хилядолетие пр. н.е., разказа археологът Росица Миткова, по чийто проект се осъществява изложбата. 

Голяма част от тях се представят за пръв път пред публика, а на други се прави нова интерпретация.

Проучването на могилата е продължило 10 години, като е започнало през 1983 г. от археолозите Ана Радунчева от Националния археологически институт и Бистра Колева от РАМ - Пловдив. Цялата площ на могилата е 1500 кв. метра. Тя има диаметър при основата 120 м и височина 6,25 м. Източно от нея тече река Луда Яна, а югоизточно блика извор. 

Разкрити са основите на над 25 сгради, които се интерпретират от проучвателите като храмови постройки. Разкрити са елементи от архитектурната им декорация, както и голям брой предмети, свързани с бита и ритуалните практики на обитателите. 

Колекцията от находки до момента наброява общо 5347 движими културни ценности - сечива, инструменти, дребни пластични изображения на хора и животни, багрила, накити, предмети, свързани с култа и магията. Най-много са находките от късната каменно-медна епоха, която е в синхрона на Варненския некропол, посочи Миткова.

Цигуларят Роберт Лакатош и пианистката Мартина Табакова ще са солисти в концерта „Музиката на европейския изток“, който Симфониета-Враца ще представи на 11 април, съобщиха от културната институция. Диригент ще е маестро Христо Павлов.

Публиката ще чуе „Концертна увертюра „Отело“, оп.93 от Антонин Дворжак, „Концерт за цигулка и оркестър в ре мажор“, оп.35 от Пьотр Илич Чайковски и премиерното за Враца произведение от Албена Врачанска – „Концерт за пиано и оркестър №2“.

Комбинацията в един концерт на съвременно произведение с класика като Чайковски няма нищо нетипично, в съвременния свят те се редуват в една и съща програма, обясни пред журналисти маестро Павлов. По думите му солистът Лакатош е изключително добър, прекрасен цигулар, който за втори път работи с врачанския оркестър.

В програмата на Симфони

Изложба, посветена на художника Данаил Дечев, ще бъде представена в столичната галерия „Лоранъ“.

Експозицията ще покаже дълго събирана колекция от 61 картини, с които да бъде представен „един по-интимен и вглъбен поглед към изкуството му“.

Експозицията „Ноктюрно“ може да бъде разгледана от 16 юни до 12 юли, съобщават организаторите.

В салона на галерията ще видите пейзажи от Тракийското поле, Родопите, Софийско, Созопол, Балчик, женски образи и други сюжетни линии, характерни за творчеството на Дечев.

Нашата колекция не претендира за представителност, но чрез изящните му и точни рисунки с въглен и пастел, както и чрез камерните маслени платна, обагрени с неговите типични мазки, добиваме усещане за „лабораторията на артиста“ – за процеса на търсене и изграждане на образа. Именно това прави съвременния

Изложбата "На тяхно място" на Владимир Карамазов се открива на 15 април в Националната галерия "Двореца", на площад "Княз Александър Първи", съобщиха организаторите. 

Те отбелязват, че "изложбата е социално значимо изследване на Владимир Карамазов по темата за свободата като изконно човешко право, което движи света". В основата на идеята е индивидуалното тълкуване за свободата и житейските ситуации, които ни ангажират с преразглеждане на дефиницията за понятието.

Общо 81 фотографии, видео и аудио инсталации, както и автентични предмети и обекти от затворническите килии, представят осъдени на лишаване от свобода лица, които изтърпяват зад решетките на затвора в Белене една от най-тежките присъди - доживотен затвор без право на помилване.

Разказани са някои от техните лични истории, показани са моменти от ежедневието им, които имат за цел пълнокръвното въвеж

„Сцена без граници“ посреща през юни в София девет спектакъла от осем държави и три филмови прожекции, съобщават организаторите на инициативата – Народен театър „Иван Вазов“ (НТ) и 19-ото издание на платформа „Световен театър в София“ на фондация „Виа фест“.

По думите им публиката ще може да се наслади на творчеството на две емблематични имена в европейския театър – Деклан Донелан и Силвиу Пуркарете, както и на продукции на български режисьори, поставени в чужбина.

Началото е на 4 юни с гостуване на Силвиу Пуркарете в Младежкия театър „Николай Бинев“ с „Орачът и смъртта“. Пуркарете ще бъде представен и с моноспектакъла „Йона“ от Марин Сореску, с участието на световноизвестни

Изложба живопис "Фрагменти от Сливен" ще бъде открита на 2 май в галерия "Седем" в града, съобщи авторът Дора Куршумова.

В експозицията са включени 50 картини, нарисувани с акрилни бои, част от тях са на платно, други - на восъчен батик. На платната са изобразени много сливенски пейзажи и фрагменти от сгради.

Градът и неговите емблематични сгради и забележителности често са тема на картините на художничката. През ноември м.г. тя представи свои творби, посветени на Стария бряст, който, по думите й, е любима тема за сливналии.

Изложбата продължава до 25 май.

Археологическият обект „Долнослав" повдига темата за наличие на храмове и култови обекти в селищата от късния халколит, коментира Миткова. По думите й тя провокира множество дискусии върху религиозните вярвания, появата на нови култове и ритуални практики. Обектът става известен като „култов комплекс".

През ранната новокаменна епоха, през втората половина на VII век преди Христа в полите на Средна гора, Родопите и Тракийската низина възникват първите постоянни селища. Постепенно в земите ни се развива една загадъчна, все още малко позната древноевропейска култура, достигнала високо икономическо и обществено развитие и оказала съществено влияние върху културата на Гръцката античност и Близкия изток. 

Култура, която немският езиковед Харалд Харман определя като най-старата високоразвита култура в Европа или наречената от него „Дунавската цивилизация", разказа Миткова. Сред създателите на тази цивилизация са и древните обитатели на селището в местността Лопките край с. Долнослав, Пловдивско. То възниква на границата между Родопите и Тракийската низина, на един от пътищата, свързващи Тракия с Егейския бряг. Благоприятните условия за живот - вода, плодородна равнина и планина са ресурси, позволили дълготрайно, почти три хилядолетия, обитаване на това място. Така от разрушените постройки и отпадъците от обитаване на това място се натрупват дебели пластове, в резултат на което се образува селищната могила, допълни археологът.

Акцент в изложбата са следите от металургична дейност, керамично, текстилно производство и голямото количество находки от рог на елен, сред които и недовършени екземпляри, даващи основание да се предположи наличието на работилница за обработка на складираната в ями суровина. В постоянната експозиция на музея е представена най-древната в региона стенна живопис от къснохалколитен храм в Долнослав. Във временната изложба тя присъства на фотос. “Очите на богинята“ са изобразени и върху миниатюрни модели на керамични столчета и някои “култови” масички, символизиращи Богинята – майка.

Целта на изложбата е чрез находките от един обект да се представи кръговрата в природата и в човешкия живот, каза Миткова. По думите й посланието е, че нищо не е вечно, всичко тече и се променя. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Французите от Pareidolia ще имат три концерта у нас, съобщават организаторите. Младата алтернативна рок група ще гостува в София на 6 юли – във „Фабрика Автономия&ldqu ...
Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност
Българската поп певица Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност. Събитието е на 12 юли, на летния театър в Пловдив, съобщиха организаторите. По ...
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Платформата за популяризация на съвременна драматургия и нови театрални практики „ПроТекст“ представя пърформанс-четения на непоказвани досега български пиеси. Те са с ...
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
С бурни аплодисменти препълнената галерия “България” в центъра на Рим посрещна Вежди Рашидов, който откри тук представителна изложба от 28 рисунки и 8 скулптури, съобща ...
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
На четвъртото издание на младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" в Хасково ще се играят 10 постановки на две сцени. Форумът ще продължи една седмица от 23 до 29 юни. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложба на художника Илия Йончев се открива в галерия „Димитър Георгиев“
Живописна изложба на художника Илия Йончев ще бъде открина на 26 юни в Пловдив, съобщават от галерия „Димитър Георгиев“, домакин на събитието. По думите им изложбите н ...
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Французите от Pareidolia ще имат три концерта у нас, съобщават организаторите. Младата алтернативна рок група ще гостува в София на 6 юли – във „Фабрика Автономия&ldqu ...
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Българската инди рок/пост пънк група Scarlet издава на 24 юни песента си „Слънчоглед“, с която спечели второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ в ...
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
Тикер в 00:00 ч.
Живописна изложба на художника Илия Йончев ще бъде открина на 26 юни в Пловдив, ...
Начало Тонът на времето
4730
Тонът на времето

Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 20 Юни 2024, 13:18 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, община Асеновград, представя изложбата “Магията на Долнослав”, подредена в Регионален археологически музей (РАМ) - Пловдив и финансирана от Министерството на културата. 

Експонатите датират от ранния неолит, края на VII век преди новата ера до късната каменно-медна епоха, наричана още халколит или енеолит, средата на IV хилядолетие пр. н.е., разказа археологът Росица Миткова, по чийто проект се осъществява изложбата. 

Голяма част от тях се представят за пръв път пред публика, а на други се прави нова интерпретация.

Проучването на могилата е продължило 10 години, като е започнало през 1983 г. от археолозите Ана Радунчева от Националния археологически институт и Бистра Колева от РАМ - Пловдив. Цялата площ на могилата е 1500 кв. метра. Тя има диаметър при основата 120 м и височина 6,25 м. Източно от нея тече река Луда Яна, а югоизточно блика извор. 

Разкрити са основите на над 25 сгради, които се интерпретират от проучвателите като храмови постройки. Разкрити са елементи от архитектурната им декорация, както и голям брой предмети, свързани с бита и ритуалните практики на обитателите. 

Колекцията от находки до момента наброява общо 5347 движими културни ценности - сечива, инструменти, дребни пластични изображения на хора и животни, багрила, накити, предмети, свързани с култа и магията. Най-много са находките от късната каменно-медна епоха, която е в синхрона на Варненския некропол, посочи Миткова.

Археологическият обект „Долнослав" повдига темата за наличие на храмове и култови обекти в селищата от късния халколит, коментира Миткова. По думите й тя провокира множество дискусии върху религиозните вярвания, появата на нови култове и ритуални практики. Обектът става известен като „култов комплекс".

През ранната новокаменна епоха, през втората половина на VII век преди Христа в полите на Средна гора, Родопите и Тракийската низина възникват първите постоянни селища. Постепенно в земите ни се развива една загадъчна, все още малко позната древноевропейска култура, достигнала високо икономическо и обществено развитие и оказала съществено влияние върху културата на Гръцката античност и Близкия изток. 

Култура, която немският езиковед Харалд Харман определя като най-старата високоразвита култура в Европа или наречената от него „Дунавската цивилизация", разказа Миткова. Сред създателите на тази цивилизация са и древните обитатели на селището в местността Лопките край с. Долнослав, Пловдивско. То възниква на границата между Родопите и Тракийската низина, на един от пътищата, свързващи Тракия с Егейския бряг. Благоприятните условия за живот - вода, плодородна равнина и планина са ресурси, позволили дълготрайно, почти три хилядолетия, обитаване на това място. Така от разрушените постройки и отпадъците от обитаване на това място се натрупват дебели пластове, в резултат на което се образува селищната могила, допълни археологът.

Акцент в изложбата са следите от металургична дейност, керамично, текстилно производство и голямото количество находки от рог на елен, сред които и недовършени екземпляри, даващи основание да се предположи наличието на работилница за обработка на складираната в ями суровина. В постоянната експозиция на музея е представена най-древната в региона стенна живопис от къснохалколитен храм в Долнослав. Във временната изложба тя присъства на фотос. “Очите на богинята“ са изобразени и върху миниатюрни модели на керамични столчета и някои “култови” масички, символизиращи Богинята – майка.

Целта на изложбата е чрез находките от един обект да се представи кръговрата в природата и в човешкия живот, каза Миткова. По думите й посланието е, че нищо не е вечно, всичко тече и се променя. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложба на художника Илия Йончев се открива в галерия „Димитър Георгиев“
Тонът на времето
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Творчески отражения
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.