Начало Авансцена Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви, са представени пред публика
2972
Авансцена

Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви, са представени пред публика

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 24 Юни 2024, 09:44 ч.

Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви навремето, са показани в изложба в Троа, след като бяха преоткрити след пожара в катедралата, съобщи ДПА. 

Владимир Ампов-Графа ще пее за русенци в новогодишната нощ. Това съобщи Десислава Пеева, старши експерт в общинския отдел "Култура" в Русе. 

Началото на празничната програма ще бъде поставено в 23:00 часа на централния площад "Свобода".

За доброто настроение ще се погрижат актьорите от Русенския куклен театър Димитър Пишев и Светлина Станчева, които ще бъдат водещи. От няколко години те са познати и като дует "Послепис". По този повод артистичната двойка е подготвила изпълнения и на свои авторски песни.

Кметът на Русе Пенчо Милков ще отправи своите благопожелания. Събралите се на градския площад ще могат да чуят и новогодишното поздравление на президента Румен Радев.

След това празнична заря ще освети небето. Ще се извие и традиционното Дунавско хоро, след което концертът на Владимир Ампов-Графа ще продължи до около 1:00 часа. 

Националната галерия посреща 10 години от две почти едновременно настъпили събития – обединяването на Националния музей на българското изобразително изкуство и Националната галерия за чуждестранно изкуство в една институция и построяването на „Квадрат 500“, информират от екипа.

Те уточняват, че сградата, замислена като национален музеен комплекс, е първата в страната, в която условията за съхраняване, консервация и реставрация на произведенията на изкуството отговарят на съвременните музейни изисквания. Фондохранилищата заемат почти 6000 кв.м от над 24 000 кв.м обща площ, а над 150 кв.м са предоставени за дейностите на Лабораторията по консервация и реставрация.

От екипа отбелязват, че обединението на специалистите по българско и чуждестранно изкуство от четири континента позволи транскултурни изследвания, атрибуции, идентификации и експониране на произ

Русенският театър ще представи премиерно "Последният страстен любовник" от Нийл Саймън, на 25 февруари в крайдунавския град.

Това съобщи директорът на културната институция Боян Иванов. 

По думите му "Последният страстен любовник" е една от най-популярните и най-известни пиеси на Нийл Саймън, като текстът е много интересен. 

Режисьор е Ивайло Ненов. 

"Пиесата "Последният страстен любовник" я харесвам от много време и реших, че е удачен вариант. Имаме и необходимата актьорска мощ, за да се случи тази пиеса, защото комедия не се прави лесно. Отделно, като щатен режисьор на театъра трябва да гледам освен за публиката, но и за актьорите да им се дават неща, които да ги предизвикват и развиват", обясни Ненов. 

Той каза още, че това е изключително актьорска пиеса. 

"Нийл Саймън говори в нея с много чувство за хумор за

В историята на киното има доста примери за успешна интеграция с операта. В средата на XX век тенорите Бениамино Джили и Марио Ланца например правят много силна кариера в седмото изкуство.

Не такъв е случаят обаче с Лучано Павароти – един от най-добрите певци се препъва при опита си да влезе в Холивуд. Филмът с негово участие „Да, Джорджо“ е такъв провал, че малцина знаят или си спомнят за него.

През 1981 година Павароти е на 46 и вече е станал най-прочутият жив оперен певец в света. Славата му отдавна е излязла извън пределите на сравнително малките оперни зали и той изнася концерти с по-леки и по-популярни произведения пред десетки хиляди души, а хонорарите му са рекордни.

По това време италианският тенор вече е бил на кориците на списанията „Тайм“ и „Нюзуик“, а милионната телевизионна

Певицата Пати Смит припадна по време на свое представяне в Бразилия в сряда вечерта, а по-късно се върна, за да се извини, че се налага да прекрати шоуто си по-рано, предаде Асошиейтед прес.

Във видеоклип, публикуван в социалните медии, се вижда как изпълнителката лежи на пода.

Организаторите на изявите на Смит в Сао Паоло съобщиха в четвъртък сутринта, че през последните дни певицата е имала силна мигрена и на сцената се е почувствала замаяна.

"За нея се грижат най-добрите лекари и нашият екип", се казва в изявление на театъра "Култура артистика" в Инстаграм. Оттам обаче не отговориха на запитване, изпратено от Асошиейтед прес. 

Пати Смит е в Сао Паоло за двудневно представяне на проекта си Correspondences, който реализира съвместно с берлинската група "Саундуок кълектив". По време на сценичната си изява тя рецитира свои текстове заедно с музикант

Витражите са били скрити от погледа след премахването им през 1939 г. Част от тях са били открити в кутии след пожара, опустошил "Нотр Дам" преди пет години. 

Прозорците са били смятани за твърде модерни заради ярките им цветове и стила, напомнящ кубизма. 

Стъклописите са изложени в Центъра за витражи в Троа, Североизточна Франция, и могат да бъдат разгледани до следващата година. Това са творби на 12 художници. Сред тях има розов прозорец от Андре Ринюи, както и ланцетен прозорец от Жан Ебер-Стивънс, представяща свети Мартен. 

Първоначално противоречивите в стилово отношение витражи е трябвало да заменят стъклописите в сиво, бяло и черно, изпълнени с гризайл. Вместо това обаче те са предизвикали дебат за съвременното изкуство в историческите паметници, продължил с години. 

Дебатът започна наново през декември м.г., след като френският президент Еманюел Макрон обяви поставянето на витражите в "Нотр Дам". Това предизвика подписването на петиция срещу проекта. 

Кабинетът прие решение за финансиране на неразплатени текущи и капиталови разходи на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства.

Министерският съвет прие решение на редовното си заседание за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното изкуство и на централна администрация на Министерството на културата в размер на 15 000 000 лв.

Средства в размер на 5,6 млн. лв. са за държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. За централна администрация на Министерство на културата са предвидени 9,4 млн. лв.,

Изложба от 46 живописни платна на Вихрони Попнеделев е подредена в Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен.

Експозицията бе открита тази вечер, като събра почитатели на изящното изкуството в най-голямата галерия в града.

Експозицията бе представена от изкуствоведа проф. д-р Аксиния Джурова, която подчерта, че тя може да бъде наречена рестроспективна. 

"Изложбата ме провокира да се върна по-назад, за да кажа, че Вихрони е част от онези художници, които белязаха нашето изкуство и до ден днешен го бележат в продължение на повече от 40 години. Това е поколението, родено между 1953 и 55 г., което през 80-те години излъчи една от най-емблематичните художествени формации в нашата страна – прословутата група Градът", отбеляза проф. Джурова.

Тя подчерта момчешкия, по думите й, и импулсивен подход на Вихрони Попнеделев към живота, и към

Американският мегаполис Ню Йорк стана поредният голям град в света, посрещнал 2025 година. Там настъпването на 2025 година по традиция беше отбелязано със спускането по пилон на почти 6-тонното (5,4 тона) кристално кълбо на "Таймс Скуеър".

Топката, символ на новогодишния празник, е с 2688 кристала, отбелязва Асошиейтед прес. На емблематичния нюйоркски площад пя една от най-популярните американски момчешки групи - "Джонас Брадърс".

"Това е най-голямото парти в света. Няма друго място, по-подходящо да посрещнеш Нова година, от "Таймс Скуеър", каза за АП Томи Онолфо от Лонг Айлънд, който отпразнува настъпването на новата година в центъра на Ню Йорк за осми пореден път.

Около 340 000 души наблюдаваха в Лас Вегас, щата Невада, изстреляните от покривите на казината фойерверките. Разположената наблизо музикалната арена „Сфера“ за първи път показа отброяван

Американската актриса Деми Мур спечели първата си награда в кариерата си, продължаваща вече пет десетилетия, като получи „Златен глобус“ за „Веществото“, предаде Ройтерс.

В категорията за най-добра актриса за филм-комедия или мюзикъл бяха номинирани и Ейми Адамс, Синтия Ериво, Карла София Гаскон, Майки Мадисън и Зендая.

„В момента съм в шок“, каза Мур в речта си докато приемаше на наградата. „Занимавам се с това от дълго време, повече от 45 години. Това е първият път в кариерата ми, когато печеля нещо, и се чувствам смирена и много благодарна“.

Мур, която започва актьорската си кариера в началото на 80-те години на миналия век, е известна с филми като „Огън на свети Елм“, „Призрак“, „Неприлично предложение“ и „Стриптийз“.

Видимо изненадана от победата си, тя

Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блус и джаз сцена, пристига с триото си за два концерта – на 26 март в софийския  клуб „Паве“ и на 29 март в Пловдив, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“. 

Триото Don Antonio Trinidad представя пиеси от различни периоди от творчеството на Граментиери, повлияно от Мориконе, нюйоркския no wave, алтернативния блус, Лос Лобос и мексиканския рок, сърф/американа класиката и средиземноморския фолклор.

Това е първата група на дон Антонио, в която той залага на суровия звук на двете китари (без бас) и барабани, като на сцената с него са китаристът Фабио Мацини и барабанистът Енрико „Мао“ Бочини, разказват от „Аларма пънк джаз“. 

Идеята за смяна на витражите е от 1935 г. и принадлежи на Никола Дорман, главен куратор на културното наследство и директор на музея в Троа. Проектът е критикуван от самото начало и предизвиква негодувание при поставянето на прозорците през декември 1938 г. Витражите са премахнати през 1939 г. 

Творбите на само един от художниците - Жан Льо Шевалие, са били поставени повторно през 1956 г., макар и за кратък период от време. След враждебността, с която са посрещнати, Льо Шевалие започва да използва само техниката гризайл за стъклописите си и така работата му остава в катедралата. 

Сега някои от стъклописите са показани за първи път след повече от 80 години. Изложбата "Нотр Дам": противоречиви витражи" ще продължи до 5 януари 2025 г.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Георги Петров представя изложбата „Пътят“
Изложбата „Пътят“ на Георги Петров ще бъде подредена в Художествена галерия – Добрич. Това съобщават от културния институт. Експозицията ще бъде официално предст ...
Хoсе Кура ще представи "Риголето" в среща с публиката "Преди премиерата"
Световноизвестният оперен изпълнител и диригент Хoсе Кура ще представи пред публика първата премиера в юбилейната 2025 г. за старозагорската опера “Риголето” от Джузепе ...
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън, става известно от публикация на сайта на Националното изложение на художественит ...
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден. Цветната инициатива е на групата „С любов за Стара Загора“ и се организира з ...
Биография: Калин Терзийски
Петдесет и пет години от рождението на поета, писател и сценарист Калин Терзийски се навършват днес.  Той е роден на 22 март 1970 г. в гр. София. През 1988 г. завършва Национ ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Мюзикълът "Снежанка" превзе зрителския интерес у нас
Римейкът на анимацията от 1937 година - мюзикълът "Снежанка" застана начело на зрителския интерес у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Преобразуването на Рейчъл Зеглър и ...
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април, съобщават от културния център. Акцентът е на 24 април с гостуването на белгийския ...
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Премиера на бродуейския мюзикъл „Продуцентите“ от Мел Брукс и Томас Мийхън ще има на 28 март в Дом на културата „Борис Христов“, съобщават от пловдивската о ...
Триото Don Antonio Trinidad представя алтернативен блус
Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блус и джаз сцена, пристига с триото си за два концерта – на 26 март в софийския  клуб &bdqu ...
Тикер в 18:00 ч.
Римейкът на анимацията от 1937 година - мюзикълът "Снежанка" застана начело на з ...
Начало Авансцена
2972
Авансцена

Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви, са представени пред публика

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 24 Юни 2024, 09:44 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви навремето, са показани в изложба в Троа, след като бяха преоткрити след пожара в катедралата, съобщи ДПА. 

Витражите са били скрити от погледа след премахването им през 1939 г. Част от тях са били открити в кутии след пожара, опустошил "Нотр Дам" преди пет години. 

Прозорците са били смятани за твърде модерни заради ярките им цветове и стила, напомнящ кубизма. 

Стъклописите са изложени в Центъра за витражи в Троа, Североизточна Франция, и могат да бъдат разгледани до следващата година. Това са творби на 12 художници. Сред тях има розов прозорец от Андре Ринюи, както и ланцетен прозорец от Жан Ебер-Стивънс, представяща свети Мартен. 

Първоначално противоречивите в стилово отношение витражи е трябвало да заменят стъклописите в сиво, бяло и черно, изпълнени с гризайл. Вместо това обаче те са предизвикали дебат за съвременното изкуство в историческите паметници, продължил с години. 

Дебатът започна наново през декември м.г., след като френският президент Еманюел Макрон обяви поставянето на витражите в "Нотр Дам". Това предизвика подписването на петиция срещу проекта. 

Идеята за смяна на витражите е от 1935 г. и принадлежи на Никола Дорман, главен куратор на културното наследство и директор на музея в Троа. Проектът е критикуван от самото начало и предизвиква негодувание при поставянето на прозорците през декември 1938 г. Витражите са премахнати през 1939 г. 

Творбите на само един от художниците - Жан Льо Шевалие, са били поставени повторно през 1956 г., макар и за кратък период от време. След враждебността, с която са посрещнати, Льо Шевалие започва да използва само техниката гризайл за стъклописите си и така работата му остава в катедралата. 

Сега някои от стъклописите са показани за първи път след повече от 80 години. Изложбата "Нотр Дам": противоречиви витражи" ще продължи до 5 януари 2025 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Георги Петров представя изложбата „Пътят“
Хoсе Кура ще представи "Риголето" в среща с публиката "Преди премиерата"
Петима български керамици са одобрени за участие в резидентна програма в китайския град Дзиндъджън
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Биография: Калин Терзийски
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Мюзикълът "Снежанка" превзе зрителския интерес у нас
Творчески отражения
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Цветни аспекти
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.