Начало Творчески отражения Йордан Камджалов: Спектакълът "Мистерия и свобода" е музикална алхимия, която минава през вековете на европейската култура
3038
Творчески отражения

Йордан Камджалов: Спектакълът "Мистерия и свобода" е музикална алхимия, която минава през вековете на европейската култура

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 24 Юни 2024, 13:42 ч.

Мистерията и свободата са двете основни неща, които винаги са ме интересували в изкуството. Изкуство, в което няма мистерия, свобода или дух, не може да докосва човешкото сърце. А ние излизаме на сцената точно за сърцето и душата. Това заяви в интервю диригентът Йордан Камджалов часове преди първата среща на новия му музикален спектакъл "Мистерия и свобода" с публиката на Бургас, която предстои тази вечер в Летния театър.  

"Мистерия и свобода" е описван като музикална смесица от класика, фолклор и романси, но Камджалов предпочита да определя съчетанието като органична спойка, в която всичко е съчетано по безпрецедентен начин. 

"Трудно е да се опише с думи - трябва да се чуе. Има класика от цяла Европа с произведения на Паганини, Вивалди, Сарасате, Брамс. Ще бъдат изпълнени и руски романси, българска фолклорна музика, но също така джаз, суинг. Резултатът е музикална алхимия, която минава през вековете на европейската култура и след всеки концерт публиката е на крака и дори плаче и хората се прегръщат. Случва се онова докосване, което е нашата голяма борба и цел в изкуството. В случая е постигнато чрез три-четири музикални епохи", коментира още диригентът. 

Според него мистерията е свързана с древността, античността и вечността, докато свободата на сцената може да бъде постигната само от свръх подготвени хора. По думите му обаче Софи Маринова владее импровизацията и емоцията, а това са неща, които не са възможни със схоластичен подход. Затова и импровизацията е втъкана и е централен елемент в тяхното съвместно изпълнение.

"Без да издавам тайна и за да има известна изненада за публиката довечера в Бургас, ще кажа само, че в края Софи Маринова се разплаква и това докосване, което ние мечтаем и без което изкуството би било загуба на време, се случва с пълен размах", заяви още Камджалов.

За диригента спектакълът е нещо повече от прекрачване на жанрови граници. По думите му това е по-скоро смесване на на пръв поглед несъвместими неща, при които две плюс две не прави четири, а четиридесет. "Нашата борба е за тези четиридесет, защото нас четворката отдавна не ни интересува", казва още той.

Камджалов коментира, че заедно с музикантите от квартета Eastern, които пристигат от Швейцария, както и останалите участници, на сцената излизат изключително образовани хора, сред които има възпитаници на консерваториите в Берлин, Цюрих и Базел.

"Ние излизаме с претенцията, че правим нещо, което не може да бъде описано, а само да бъде споделено с душа. Тази наша визия се сбъдва в пълен мащаб. Ние всъщност искаме да постигнем прегръдка, която хората смятат за несъвместима. Както, когато морето среща сушата - две радикално различни същности, които обаче се достигат на брега, за който хората мечтаят. Бургазлии ще разберат това повече от всички останали, защото в пълния музикален смисъл брегът среща морето и морето среща брега", допълни диригентът.

Той обясни и свое предишно изказване, в което заявява, че с "Мистерия и свобода" ще се късат дипломи. "Истината е, че когато Лист, Моцарт, Прокофиев и Вагнер са правили своите чудеса, те изобщо не са имали дипломи. Софи Маринова също никой не я пита за дипломата. Моцарт през живота си не е стъпвал и един ден в детска градина, училище или университет. Той започва кариерата си на пет години и когато казвам, че никоя диплома не може да догони таланта, това е толкова еднозначно и логично. Затова и в този спектакъл се случват наддипломни неща - как иначе ще има мистерия и свобода? В същото време обаче това може да се случи само в ръцете на свръх подготвени хора. С други думи - за мен това е апогей на професионализма, който се е отдал на свободата", коментира още Камджалов.

След Бургас националното турне на "Мистерия и свобода", започнало в края на май в София и преминало през Пловдив, ще завърши с повторното си гостуване във Варна на 30 юни. 

Яке на Майкъл Джексън и първият усилвател, който Джон Ленън използва с "Бийтълс", се очаква да бъдат продадени за стотици хиляди британски лири, когато бъдат предложени на търг във Великобритания следващия месец, съобщават Ройтерс и Пи Ей мидия/ДПА.

Повече от 350 редки и уникални музикални принадлежности, включително инструменти, ръкописни текстове и автографи, ще бъдат предложени на търга на "Пропстор" на 15 ноември в рамките на четиридневно събитие. 

Сред колекцията са и предмети, носени и използвани от покойни музикални звезди, сред които Джордж Майкъл, Принс и Джими Хендрикс, както и от настоящи звезди като Хари Стайлс и Стормзи.

Якето в черно и златисто в стил милитъри на Майкъл Джексън, придружено от снимки от частната колекция на норвежкия рапър Омер Бхати, който е приятел на семейство Джексън, е с оценка между 200 000 и 400 000 британски лири.

Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф. Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази вечер, а втората изява пред публика по случай юбилея ще бъде в столичната зала „България“ на 29 ноември. На диригентския пулт ще застане настоящият директор на Симфониета-Шумен Славил Димитров. Солисти ще са пианистката проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев.

В дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава, заяви Калина Василева, дългогодишен диригент на оркестъра, сега в майчинство. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт. "Държавният статут през 1954 г. донася на оркестъра така жадуваната стабилност и закрила, като същевременно

С предпремиера на „Сватба“ ще бъде отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов (1919-2002). Юбилейните чествания ще продължат четири дни, а новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, съобщават организаторите.

Официалната премиера на лентата е на 8 ноември 2024 г., а предпремиерната прожекция е на 13 септември в Cineland на бул. „България“.

„За всеки един кинотворец, който застава зад текст на Хайтов, е изпитание. Цялото му творчество е фокусирано върху човешките взаимоотношения, а той притежава уникалната способност да превръща обикновеното в приказно", казва режисьорът Магдалена Ралчева. Тя е позната с филмите „Още нещо за любовта“ и „12 А“.

Сценарист е Юрий Дачев, а оператор – Емил Христ

Майката на покойната операторка Халина Хъчинс бойкотира световната премиера на филма „Ръжда“ на филмов фестивал в Полша в сряда, казвайки, че смята това за опит на Алек Болдуин „несправедливо да се възползва“ от смъртта на дъщеря й, предаде Асошиейтед прес. 

Премиерата на уестърна е на Международния фестивал за операторско майсторство Energa Camerimage в полския град Торун три години след като Хъчинс бе застреляна на снимачната площадка.

Болдуин изпълнява главна роля и е съпродуцент на филма „Ръжда“. Той насочва пистолет към операторката Халина Хъчинс по време на репетиция на снимачната площадка край Санта Фе през октомври 2021 г. Пистолетът гръмва и я убива, като ранява режисьора Джоел Соуза. Болдуин твърди, че е дръпнал ударника, не и спусъка, а пистолетът е стрелял. 

Премиерата на филма бе посветена на Хъчинс. &b

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа. 

На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат пр

Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.

В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария. 

„Изложбата е интересна и впечатляваща. Само със средствата на чистата художествена фотография Лео Зограф изразява и своята чувствителност и това, което през последните години работи. Аз като художник виждам цветовите хармонии и усещането му за цвят, но изразени чрез обектива и фотоапарата. Той ни представя и съвършени по своята същност фотографии“, каза  Валентин Узунов, директор на художествената галерия.

Това е втората изложба на Лео Зограф, която той представя в Ловеч. Творецът е познат в града и с това, че е бил и учител по немски език в Лов

В Художествена галерия в Силистра, за първи път в България, ще бъде представена изложбата "Гьоте - шедьоври, вдъхновени от шедьоври". Това съобщиха от културната институция.

В експозицията са включени 52 творби на световноизвестните художници от 19-и и 20-и век  - Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали и Хенри Мур. Тя ще бъде открита на 31 октомври и ще остане в Силистра до края на годината.

Всички творби са част от колекцията на фамилия Кесаури от Грузия. Това е шестата изложба, която те представят в Силистра. През февруари в крайдунавския град бе открита изложба с оригинални рисунки на френски импресионисти. Експозицията включваше творби на Пол Гоген, Анри дьо Тулуз-Лотрек, Пиер Огюст Реноар, Едуар Мане, Алфред Сисле, Арман Гийомен и Пол Сезан. Всички те са част от колекцията на семейство Кесаури.

Представителите на грузинската фамилия са колекционери и меценати

Общо 32 филма ще участват във фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в Попово.

Те са подбрани от селекционна комисия, в чийто състав са режисьорът проф. д-р Михаил Мелтев, операторът Калоян Божилов и кинокритикът Людмила Дякова.

Допуснати до участие са седем игрални филма – пълнометражни и късометражни, 15 документални и десет студентски филма, съобщават от общинската администрация в Попово.

В XII-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ ще се проведе от 15 до 19 октомври в Попово.

Форумът се организира в памет на големия български оператор Димо Коларов.

В Попово ще бъдат представени продукции от съвременното национално киноизкуство с публичен показ от последните две години – от юли 2022 г. до юли 2024 г. Организатор е Община Попово, съорганизатор е Съюзът на българските

Художникът Красимир Желев ще представи в Самоков изложба живопис с около 20 платна. Тя ще бъде официално открита на 13 септември в Сарафската къща в града, съобщи кураторът Георги Георгиев. 

Той посочи, че творбите са живописни – масло върху платно. Георгиев каза, че е съученик с Красимир Желев и заедно са участвали в множество изложби.

Желев участва и в пленера "Нишки на времето", който се състоя през месец август в Самоков. 

Изложбата се открива съвместно между самоковската „Ретро арт галерия“ и Национален дарителски фонд „13 века България“. 

Красимир Желев е роден на 27 февруари 1968 година в село Василево, област Добрич. Завършва Средно специално художествено училище (дн. Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“) в Казанлък и педагогика на пластичните изку

Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети. 

Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Със социално меренге Хуан Луис Гера завладя сърцата на латиноамериканците
Доминиканският музикант, певец, композитор и продуцент Хуан Луис Гера е звезда не само в родината си, но и в цяла Латинска Америка, като четири десетилетия песните му са неизменна ...
"Смелата Ваяна 2" измести "Гладиатор II" от първото място по зрителски интерес у нас
Осем години след първата хитова анимация, "Смелата Ваяна 2" беше приета добре от българската публиката, сочат обобщените данни от киносалоните. Сблъсъкът с митични същества, загадк ...
Европейски театри протестират срещу "посегателствата върху свободата на изкуството"
Почти 200 европейски културни институции, предимно театри, отправиха в събота призив към евродепутатите да предприемат "спешни действия" срещу "атаките срещу свободата на изкуствот ...
Възпоменателна изложба на художника Кристиян Канев
Възпоменателна изложба на художника Кристиян Канев се подготвя в Смолян, съобщи председателят на Клуба на дейците на културата (КДК) Светозар Казанджиев. Експозицията, озаглавена ...
Франция връща археологически артефакти на Етиопия
Министърът на външните работи на Франция започна предаването на около 3500 археологически артефакта, принадлежащи на Етиопия, които от 80-те години на миналия век са били във Франц ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Конфискувани от мафията картини, сред които творба на Кристо, ще бъдат показани в Милано
Повече от 80 картини, сред които шедьоври на Салвадор Дали, Анди Уорхол, Кристо и Джорджо де Кирико, конфискувани от мафията, ще бъдат изложени от днес в "Палацо Реале" в Милано, п ...
Уилям Дефо и други холивудски актьори бяха в Берлин за световната премиера на "Носферату"
Холивудските звезди Уилям Дефо, Ема Корин и Николас Холт бяха в понеделник в Берлин за световната премиера на хоръра "Носферату", съобщи ДПА. По червения килим пред кино Zoo Palas ...
Картини на Жул Паскин, Златю Бояджиев и Дечко Узунов ще бъдат показани в галерия Artmark
Творби на Жул Паскин, Светлин Русев, Златю Бояджиев и Дечко Узунов са сред 140-те произведения, които може да бъдат разгледани до 16 декември в столичната галерия Artmark. На 17 д ...
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач, са Яна Маринова и Петър Петров-Перо в постановката „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев. Премиерните представления са на 5 и ...
Университетски театър към НБУ ще представи постановката "Птици" по текстове на едноименната пиеса на Константин Павлов
Университетски театър към Нов български университет (НБУ) ще представи на сцената си на 10 декември постановката "Птици" по текстове на Константин Павлов, съобщиха от екипа на висш ...
Тикер в 22:00 ч.
Повече от 80 картини, сред които шедьоври на Салвадор Дали, Анди Уорхол, Кристо ...
Начало Творчески отражения
3038
Творчески отражения

Йордан Камджалов: Спектакълът "Мистерия и свобода" е музикална алхимия, която минава през вековете на европейската култура

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 24 Юни 2024, 13:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Мистерията и свободата са двете основни неща, които винаги са ме интересували в изкуството. Изкуство, в което няма мистерия, свобода или дух, не може да докосва човешкото сърце. А ние излизаме на сцената точно за сърцето и душата. Това заяви в интервю диригентът Йордан Камджалов часове преди първата среща на новия му музикален спектакъл "Мистерия и свобода" с публиката на Бургас, която предстои тази вечер в Летния театър.  

"Мистерия и свобода" е описван като музикална смесица от класика, фолклор и романси, но Камджалов предпочита да определя съчетанието като органична спойка, в която всичко е съчетано по безпрецедентен начин. 

"Трудно е да се опише с думи - трябва да се чуе. Има класика от цяла Европа с произведения на Паганини, Вивалди, Сарасате, Брамс. Ще бъдат изпълнени и руски романси, българска фолклорна музика, но също така джаз, суинг. Резултатът е музикална алхимия, която минава през вековете на европейската култура и след всеки концерт публиката е на крака и дори плаче и хората се прегръщат. Случва се онова докосване, което е нашата голяма борба и цел в изкуството. В случая е постигнато чрез три-четири музикални епохи", коментира още диригентът. 

Според него мистерията е свързана с древността, античността и вечността, докато свободата на сцената може да бъде постигната само от свръх подготвени хора. По думите му обаче Софи Маринова владее импровизацията и емоцията, а това са неща, които не са възможни със схоластичен подход. Затова и импровизацията е втъкана и е централен елемент в тяхното съвместно изпълнение.

"Без да издавам тайна и за да има известна изненада за публиката довечера в Бургас, ще кажа само, че в края Софи Маринова се разплаква и това докосване, което ние мечтаем и без което изкуството би било загуба на време, се случва с пълен размах", заяви още Камджалов.

За диригента спектакълът е нещо повече от прекрачване на жанрови граници. По думите му това е по-скоро смесване на на пръв поглед несъвместими неща, при които две плюс две не прави четири, а четиридесет. "Нашата борба е за тези четиридесет, защото нас четворката отдавна не ни интересува", казва още той.

Камджалов коментира, че заедно с музикантите от квартета Eastern, които пристигат от Швейцария, както и останалите участници, на сцената излизат изключително образовани хора, сред които има възпитаници на консерваториите в Берлин, Цюрих и Базел.

"Ние излизаме с претенцията, че правим нещо, което не може да бъде описано, а само да бъде споделено с душа. Тази наша визия се сбъдва в пълен мащаб. Ние всъщност искаме да постигнем прегръдка, която хората смятат за несъвместима. Както, когато морето среща сушата - две радикално различни същности, които обаче се достигат на брега, за който хората мечтаят. Бургазлии ще разберат това повече от всички останали, защото в пълния музикален смисъл брегът среща морето и морето среща брега", допълни диригентът.

Той обясни и свое предишно изказване, в което заявява, че с "Мистерия и свобода" ще се късат дипломи. "Истината е, че когато Лист, Моцарт, Прокофиев и Вагнер са правили своите чудеса, те изобщо не са имали дипломи. Софи Маринова също никой не я пита за дипломата. Моцарт през живота си не е стъпвал и един ден в детска градина, училище или университет. Той започва кариерата си на пет години и когато казвам, че никоя диплома не може да догони таланта, това е толкова еднозначно и логично. Затова и в този спектакъл се случват наддипломни неща - как иначе ще има мистерия и свобода? В същото време обаче това може да се случи само в ръцете на свръх подготвени хора. С други думи - за мен това е апогей на професионализма, който се е отдал на свободата", коментира още Камджалов.

След Бургас националното турне на "Мистерия и свобода", започнало в края на май в София и преминало през Пловдив, ще завърши с повторното си гостуване във Варна на 30 юни. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Със социално меренге Хуан Луис Гера завладя сърцата на латиноамериканците
"Смелата Ваяна 2" измести "Гладиатор II" от първото място по зрителски интерес у нас
Европейски театри протестират срещу "посегателствата върху свободата на изкуството"
Възпоменателна изложба на художника Кристиян Канев
Франция връща археологически артефакти на Етиопия
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Конфискувани от мафията картини, сред които творба на Кристо, ще бъдат показани в Милано
Тонът на времето
Уилям Дефо и други холивудски актьори бяха в Берлин за световната премиера на "Носферату"
Калейдоскоп
Картини на Жул Паскин, Златю Бояджиев и Дечко Узунов ще бъдат показани в галерия Artmark
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.