Начало Под прожектора Изложба в къщата музей „Анание Явашов“ разказва за живота и делото на журналиста, театрала и видния разградски общественик Григор Попов
3042
Под прожектора

Изложба в къщата музей „Анание Явашов“ разказва за живота и делото на журналиста, театрала и видния разградски общественик Григор Попов

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 24 Юни 2024, 13:28 ч.

Изложба в къщата музей „Анание Явашов“ в Разград разказва за живота и делото на журналиста, театрала и видния разградски общественик Григор Попов. Тя е организирана от Община Разград и Регионалния исторически музей като част от програмата на двудневния фестивал „Белите нощи на Разград“. Експозицията е посветена на 145 години от рождението на Григор Попов. 

Веселин Начев показва нова изложба в столичната галерия „Стубел“. Експозицията „10 филма от ХХ век“, чийто куратор е Филип Зидаров, ще бъде представена от днес, 20 май, до 7 юни, съобщават организаторите.

От екипа посочват, че това е петата изложба на Начев в галерията. „В поредната си самостоятелна изложба художникът разкрива своя пиетет към седмото изкуство. Творбите, създадени през последната година, ни припомнят знакови ленти на Микеланджело Антониони, Лукино Висконти, братя Тавиани, Мартин Скорсезе... Припомняне съкровено, не-разказно, а припознато, уловило състояние и атмосфера“, казват те. 

„Харесвам киното – особено онова от миналото, което е оставило много по-дълбоки следи у мен отколкото повечето филми днес. Не съм търсил връзка между филмите. Подборът е заради възможността да открия визуален еквивалент на

Украинската хардрок Noapology идва за първи път в България – на 20 септември в клуб Joy Station, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ) .

Sershen & Zaritskaya (Сергей Сершен и Даря Зарицкая) започват като YouTube феномен, чиито кавъри на рок и метъл класики натрупват над 200 милиона гледания. Прераждайки се като Noapology, те се утвърждават като едни от най-силните нови имена на съвременната рок сцена със своята авторска музика, съчетаваща мелодичен метъл и бунтарски дух. Техният звук е суров, емоционален и зареден с послание, което няма как да остави публиката безразлична. Те носят със себе си не само мощни рифове и страстни текстове, но и историята на едно поколение, което отказва да бъде сломено, коментират от СМЕ. 

Дебютният им сингъл Ashes поставя началото на

Реставрирани 15 икони ще покажат в плевенската художествена галерия „Илия Бешков“.

Откриването на изложбата ще бъде на 21 март, съобщават организаторите от галерията.

Иконите са били съхранявани във фондохранилището на галерията. Те са от различни плевенски села като Згалево, Койнаре. Предадени са на културния институт в много лошо състояние. Това показват и фотоархивите.

Рисувани са през 18-и и 19-и век върху дървени панели. Има олтарни на Свети Георги и Свети Димитър, рисувани, вероятно, от иконописци от тревненската школа.

Реставраторът към плевенския Регионален военноисторически музей Татяна Трифонова каза, че почти всички са претърпели предишна реставрация, която е била извършена професионално, но факторът „време“ е оказал своето въздействие върху тях. Сега тя е отстранила някои лакови покрития, укрепила е някои от слоевете

Plovdiv Jazz Fest започва тази година на 11 юли с два камерни градински концерта във вилната зона на село Марково, съобщават организаторите. 

По думите им за пореден път лятната програма на фестивала е посветена на смесването на джаз звученето с традиционна музика.

Фестивалът се открива с градински концерт на братя Владигерови, които ще представят различни изпълнения на своята музика.  Двамата са възпитаници на НМУ „Любомир Пипков“ и ДМА „Панчо Владигеров“ в София, както и на Университета за музика и сценични изкуства и консерваторията във Виена, където вече повече от 25 години живеят и работят. Различните проекти, които създават заедно представят музикалната традиция на фамилията Владигерови и нейното развитие през три поколения. Съхраняването на автентичността на музикалното наследство играе водеща роля в разработването на всяка тяхн

Чудомир продължава да бъде моя кауза, каза режирьорката Невена Митева пред журналисти преди премиерата на спектакъла "Курортът" в Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът, който е по разкази на писателя-хуморист, художник и краевед, ще бъде изигран за първи път пред публика на 18 март.

Митева каза, че в последните 20 години не спира да изследва и да работи върху творчеството на Чудомир. Това е нейното шесто представление по текстове на автора и много й се иска да вярва, че заедно с героите тя също се развива в неизчерпаемите дебри на чудомировото творчество.

В този спектакъл героите са същите, които публиката познава от "Не сме от тях", но действието се развива три години по-късно и показва какво се е случило, обясни режисьорката на двата спектакъла на Великотърновския театър. Според Митева "Курортът" е много по-сполучлив като сю

Журналист, режисьор, редактор, участник в македонското революционно движение, Григор Попов оставя трайна следа в обществения и културен живот на Разград. Той е роден през 1879 г. в семейството на Никола Икономов и Станка Николица Спасо-Еленина. Неговият житейски път е разннобразен, разказа ръководителката на отдел „Нова и най-нова история“ в РИМ – Разград проф. д-р Росица Ангелова. Тя припомни, че едва 16-годишен Григор Попов постъпва в театралната група на читалище "Развитие" в Разград. Известно време той заема чиновническа длъжност в министерството на финансите в София. След 1922 г. се завръща в Разград, където се отдава на основното си призвание - да издава вестник "Разградско слово". Това е най-дълго тиражирания окръжен вестник, добави Ангелова.

В самата експозиция са обособени няколко теми, представящи многопластовата личност на именития разградчанин. Чрез текст, фотоси и документи е показана семейната среда, в която израства той. Отделни витрини разказват за Григор Попов като театрал, като журналист, като деец на Македонското движение, като са показани движими културни ценности, свързани с този аспект от неговата дейност, които се съхраняват във фонда на музея в Разград. 

Посетителите на изложбата ще могат да видят също разнообразни образци и юбилейни броеве от периодичното издание, на страниците на което се засягат важни стопански, благоустройствени и културни въпроси. Показан е автентичният първи брой на вестника, табелата на редакцията, както и ордена за гражданска заслуга, получен от Григор Попов за неговата обществена и журналистическа дейност.

Експозицията може да бъде разгледана в къщата музей през следващия месец. Тя е интересна за посетители от различни възрасти. 

Дванадесет световни музикални идоли идват във Враца през юли месец за ReWind Festival, съобщава общинска администрация на фейсбук страницата си.

Изпълнителите, които ще посетят града, са NANA, East 17, Haddaway, La Bouche, Dr. Alban, Earth, Wind & Fire, Мorandi, Culture Beat, Queen Sensation, Deep Zone Project, Danzel, DJ Marti G.

Те ще гостуват в три последователни вечери от 18 до 20 юли, когато се провежда събитието. 

Фестивалът ще се състои на стадион „Христо Ботев“ – Враца, а билетите са вече в продажба, уточняват от общината.

Парк „Back to the 90’s“ с тематични фотокътове, street-food & craft алея с местни вкусове, дневен арт-базар и семейни активности са част от съпътстващите дейности по време на събитието. 

Rewind Festival Vratsa е съвместна инициатива на Община Враца и туристическата

Представителна изложба с творби на Димитър Казаков-Нерон гостува в Ямбол. Експозицията е от фонда на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна и е подредена в културно-информационния център „Безистен“. 

Около 50 произведения на Нерон, показващи различни периоди от творчеството му, са представени в изложбата. Сред тях са маслени платна, пана с дърворезба, рисунки с туш, керамика, автопортрет. Подредени са и дървени пластики на брат му – Никола Казаков.

Постарали сме се да покажем творчеството му в пълнота, което е доста трудно, защото той работи с много техники, изключително продуктивен, каза Константин Малчев, уредник в Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна.

Музеят за резбарско и зографско изкуство в Трявна притежава най-голямата у нас колекция с близо 300 творби на Димитър Казаков-Нерон.

„Мадрид в София“ е наречена постоянната изложба на испанския фотограф Хосе Романов, открита в Ливанското училище в София, съобщават организаторите.

По думите им кадрите на Романов са обиколили света и за втори път гостуват в България със съдействието на испаноезичната писателка Бойка Николас, председател на Испанско-българската асоциация за интеграция и развитие, Мадрид.

Темата на изложбата е Мадрид, фламенко културата, бикоборството, испанската архитектура и история, като носители на арабското наследство в Испания, което бележи своето начало от 711 година с установяването на Арабския халифат на Иберийския полуостров.

Ливанското училище в София ,с директор Нажа Гази, всяка година организира конкурс по български език и литература с награди и грамоти за първо, второ и

Смесен хор "Добрич“ при Народно читалище "Йордан Йовков-1870 г.” ще отбележи 45 години от създаването си с концерт на 1 април в зала “Добрич”, съобщи диригентът на хора Николай Нейчев.

На празника на хоровото изкуство ще гостуват Смесен хор "Родни звуци“ при Народно читалище "Добри Войников-1856 г.“ в Шумен и Смесен хор "Черноморски звуци“ при Народно читалище „Паисий Хилендарски-1870 г.“ в Балчик.

“Голямата изненада на вечерта ще е изпълнението за първи път на произведението "Химн на будителите“ от композитора проф. Красимир Тасков, по текст на нашата съгражданка Светлана Попова. Тази година проф. Тасков отбелязва своя 70 годишен юбилей”, каза диригентът Николай Нейчев и допълни, че аранжиментът към произведението е негов.

Той разказа, че за концерта по повод 45 години на Смесен хор “

Премиерата на спектакъла "Последна стъпка“ - постановка, която разтърсва, вълнува и разкрива най-дълбоките пластове на човешката душа, ще се състои на 16 и 17 април, на камерната сцена в Народния театър "Иван Вазов". Това съобщиха от театъра. 

Сценичната версия и режисурата са дело на Йордан Славейков, който пренася на сцената емоционалния заряд на едноименния си роман, носител на престижни награди и предстоящ за издаване на немски и испански език.

"Последна стъпка" разказва как членовете на едно разпиляно семейство се събират отново, за да изрекат всичко премълчавано през годините. Време е за равносметка, за болезнени истини и за прошка. Време е да се премине отново през неслучилите се любови и незарасналите рани с надеждата да се открие… надежда.

В спектакъла участват изключителните Веселин Мезеклиев, Велислав Павлов, Вяра Табакова, Ева Тепа

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова правят изложба „Между два свята”
Изложбата на Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова предлага едно пътуване - съзерцание с възможности за дълбок размисъл и интерпретация. Експозицията „Между два свята“ ще ...
Десето юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал
Британският документален филм "Да станеш Мадона" на режисьора Майкъл Огдън ще открие десетото юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film ...
Изложението „Арт Базел“ започна с високи продажби въпреки забавянето на пазара
Още преди официалното откриване за публиката в четвъртък, престижното международно изложение за съвременно изкуство „Арт Базел“ вече отбеляза продажби за милиони щатски ...
Филм за Милена Славова тръгва по кината
„И никой не пита защо“, филмът за Милена Славова, тръгва по кината от 18 юли. Това съобщават от екипа на продукцията, които представят пътя на рок певицата през години ...
Енчо Багаров: Трудно се устоява на жадните за изкуство очи на публиката
Сто години от рождението на големия български актьор Енчо Багаров се навършват днес. Той е роден в Сопот. Учи в Държавното висше театрално училище при Стефан Сърчаджиев и Боян Дано ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Нидерландия реституира 119 бенински бронзови скулптури на Нигерия
Нидерландия върна на Нигерия 119 артефакта, откраднати от страната, включително фигури на хора и животни, плакети, кралски регалии и камбана, съобщи АП. Артефактите, известни като ...
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Платформата за популяризация на съвременна драматургия и нови театрални практики „ПроТекст“ представя пърформанс-четения на непоказвани досега български пиеси. Те са с ...
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Трима артисти от българската независима сцена представят своите експериментални музикални проекти в рамките на втория сезон на Lampa Sessions, съобщават инициаторите от Lampa Colle ...
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
С бурни аплодисменти препълнената галерия “България” в центъра на Рим посрещна Вежди Рашидов, който откри тук представителна изложба от 28 рисунки и 8 скулптури, съобща ...
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
На четвъртото издание на младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" в Хасково ще се играят 10 постановки на две сцени. Форумът ще продължи една седмица от 23 до 29 юни. ...
Тикер в 07:00 ч.
Нидерландия върна на Нигерия 119 артефакта, откраднати от страната, включително ...
Начало Под прожектора
3042
Под прожектора

Изложба в къщата музей „Анание Явашов“ разказва за живота и делото на журналиста, театрала и видния разградски общественик Григор Попов

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 24 Юни 2024, 13:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Изложба в къщата музей „Анание Явашов“ в Разград разказва за живота и делото на журналиста, театрала и видния разградски общественик Григор Попов. Тя е организирана от Община Разград и Регионалния исторически музей като част от програмата на двудневния фестивал „Белите нощи на Разград“. Експозицията е посветена на 145 години от рождението на Григор Попов. 

Журналист, режисьор, редактор, участник в македонското революционно движение, Григор Попов оставя трайна следа в обществения и културен живот на Разград. Той е роден през 1879 г. в семейството на Никола Икономов и Станка Николица Спасо-Еленина. Неговият житейски път е разннобразен, разказа ръководителката на отдел „Нова и най-нова история“ в РИМ – Разград проф. д-р Росица Ангелова. Тя припомни, че едва 16-годишен Григор Попов постъпва в театралната група на читалище "Развитие" в Разград. Известно време той заема чиновническа длъжност в министерството на финансите в София. След 1922 г. се завръща в Разград, където се отдава на основното си призвание - да издава вестник "Разградско слово". Това е най-дълго тиражирания окръжен вестник, добави Ангелова.

В самата експозиция са обособени няколко теми, представящи многопластовата личност на именития разградчанин. Чрез текст, фотоси и документи е показана семейната среда, в която израства той. Отделни витрини разказват за Григор Попов като театрал, като журналист, като деец на Македонското движение, като са показани движими културни ценности, свързани с този аспект от неговата дейност, които се съхраняват във фонда на музея в Разград. 

Посетителите на изложбата ще могат да видят също разнообразни образци и юбилейни броеве от периодичното издание, на страниците на което се засягат важни стопански, благоустройствени и културни въпроси. Показан е автентичният първи брой на вестника, табелата на редакцията, както и ордена за гражданска заслуга, получен от Григор Попов за неговата обществена и журналистическа дейност.

Експозицията може да бъде разгледана в къщата музей през следващия месец. Тя е интересна за посетители от различни възрасти. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова правят изложба „Между два свята”
Десето юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал
Изложението „Арт Базел“ започна с високи продажби въпреки забавянето на пазара
Филм за Милена Славова тръгва по кината
Енчо Багаров: Трудно се устоява на жадните за изкуство очи на публиката
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Нидерландия реституира 119 бенински бронзови скулптури на Нигерия
Тонът на времето
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Цветни аспекти
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.