Начало Тонът на времето Бьорн Улвеус от АББА искал групата да има по-хубаво име
2610
Тонът на времето

Бьорн Улвеус от АББА искал групата да има по-хубаво име

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 24 Юни 2024, 18:35 ч.

Бьорн Улвеус от ABBA заяви, че световноизвестната група има "глупаво име" и той лично искал формацията да се казва по друг начин, предаде ДПА /Пи Ей мидиа.

Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.

Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.

Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.

С  „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.

„ТОРТИЛА ФЛЕТ“

Рапърът Кендрик Ламар дебютира на първо място в класацията на „Билборд“ за албуми с GNX, съобщи сайтът на изданието.

Ламар се позиционира на върха на класацията с GNX, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 319 000 еквивалентни единици.

Преди това Ламар е оглавявал класацията на „Билборд“ с албумите Mr. Morale & the Big Steppers през 2022, DAMN. през 2017, Untitled Unmastered през 2016 и To Pimp a Butterfly през 2015. По-рано през 2024 г. той се изкачи на две първи позиции в класацията „Хот 100“ на „Билборд“  за сингли със соло парчето си Not Like Us и с Like That заедно с рапърите Фючър и Метро Бумин. Нито една от двете песни не е включена в новия албум на рапъра.

Ламар ще бъде хедлайнер в предстоящото шоу на полувремето на „Супербоул“ на 9 февруари 2025 г.

Японският пианист Масахико Сато идва за първия си концерт в София.

Събитието е на 23 октомври в зала „Сингълс“ на НДК и е част от „Аларма пънк джаз“, съобщават организаторите. 

По думите им месечната програма на концертната поредица през октомври е с акцент „Азия“. 

Масахико Сато е роден през в 1941 г. в район Сумида, Токио. Той излиза на професионалната сцена като пианист още на 17-годишна възраст. През 1959 г. е вече част от групата на барабаниста Джордж Кавагучи, заедно със саксофонистите Садао Уатанебе и Акира Миядзауа. Завършва университета „Кейо“ и през 60-те заминава за колежа „Бъркли“.

В края на десетилетието се завръща в Япония и записва първия си авторски албум - Palladium (1969), заедно с барабаниста Масахико Тогаши (1940-2007). Още на следващата година излиза и албумът му

Английската анимация "10 живота", която беше показана първо на филмовия фестивал "Сънданс", е най-гледаната от българските зрители в кината в края на месец август, сочат обобщените данни от миналия уикенд.

Приключенията на котарака Бекет, който се връща под различна форма на Земята, след като губи деветия си живот, са приковали интереса на 9292 зрители и отчитат 106 480 лева от първите три дни у нас.

На второ място е  "Аз, проклетникът 4", който вече девет седмици е сред най-гледаните филми у нас. Новата порция от пакости на миньоните, които за малко се разделят с Гру, но и се събират отново за взривоопасен финал, е с вече 190 108 зрители и постъпления от 2 325 169 лева.

Трети по ред е двуседмичният първенец - "Пришълецът: Ромул". Случващото се с екипажа на космическия кораб "Ромул" и изправянето лице в лице с най-ужасяващата форма на живот във Вселената с

Най-големият музей на открито в Европа се намира в румънския град Сибиу. Става дума за Националния музеен комплекс “Астра”. Цяла седмица ще ви е нужна, ако искате да го обходите обстойно.

Той е разположен на площ от 96 хектара, сред прекрасен пейзаж, в природен резерват. 10-километровите алеи, които можете да обиколите пеш, с колело или с файтон, ще ви преведат през над 400 къщи и домакинства, занаятчийски работилници, малки дървени църкви, плевни, водни и вятърни мелници. По пътя си ще срещате коне, крави и кучета, които се разхождат свободно. А докато надничате в къщите, добре запазените им оригинални интериори ще ви нашепват приказки за живота на село в периода между XVII и XIX век. 

Любопитните истории от миналото се допълват от колекциите от текстил, бродерия, керамика, дърво, икони, снимки или общо над 200 000 предмета. Със сигурност ще ви заинтр

Шведският музикант, който е на 79 години и е един от основателите на формацията, каза, че с колегите му Агнета Фелтскуг, Ани-Фрид Люнгста, и Бени Андершон споделяли това име с "много известна фабрика за херинга в Швеция".

Улвеус разказа подробности в подкаста Rosebud.

"... Направихме първите си записи като Агнета, Бени, Бьорн и Ани-Фрид. Диджеите по радиото и навсякъде другаде, в нашия офис, се умориха да казват това ... , можете да си представите. Затова просто го съкратиха до инициалите AББA", разказа музикантът.

Според него с колегите му не са има избор по този въпрос. "Мислех, че това е толкова глупаво име. И то е!", отбелязва Бьорн Улвеус.

Той допълни, че "това е и името на една много известна фабрика за херинга в Швеция - маринована херинга".

Майстори от страната представят продукция в Седемнадесетата традиционна занаятчийска среща „Живата традиция“ в Нова Загора, съобщиха от Община Нова Загора, които са организатори на изложението, заедно с фирма „Експоконтакт“.

От 9 до 14 октомври на централната пешеходна алея в града са разположени щандовете на гостуващите майстори от различни краища на България, които показват своите занаятчийски умения в дърворезбата, керамиката, грънчарството, бижутерството, стъклописа и др.

В рамките на изложението няколко вечери Община Нова Загора организира ателиета на открито и демонстрационни техники на грънчарство, тъкачество, свещолеене, дърворезба, декориране на керамични съдове и др.

Целта е занаятчиите от различни етнографски райони да покажат своите умения, популяризирайки и съхранявайки жив интереса към българските традиции и занаяти.

<

Изложба на художника Иво Узунов ще бъде открита днес в Общинската художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.

Експозицията е озаглавена „Копнеж за светлина" и е посветена на празника на Нови пазар 14 октомври.

По думите на Борисова със своите над 35 години творческа дейност, с участия в престижни международни фестивали и пленери, Иво Узунов вече се е утвърдил като значима фигура на съвременното българско изкуство.

"Иво не е просто художник, а и активен организатор на редица благотворителни пленери, които обединяват изкуството и хуманността. Неговата инициатива „Луди в рая” е пример за това как изкуството може да бъде мост между хората и да създава положителна промяна в обществото", каза още Борисова.

Тя анонсира, че на откриването на изложбата Иво Узун

В Сливен на 27 септември ще бъде открита обновената постоянна експозиция "Старият Сливен от палитрата на Добри Добрев" в къща „Миркович“. Това съобщиха от Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.

Галерията притежава 101 произведения, дело на бележития сливенски художник, педагог и изследовател Добри Добрев (1898 – 1973). В съхраняваните живописни композиции е представено историческото и културно минало на Сливенска област – творбите пресъздават облика на града през първата половина на изминалия век, а също и измененията, настъпили в него, както и характерните за местното население занаяти и поминък, начин на живот и редица бележити личности – културни дейци и общественици, оставили значима диря в историята на града и региона от периода. 

През 70-те години на изминалия век описаните творби са организирани в п

С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съобщиха от музея.  

Отворена ще бъде изложбата „Петьофи обикаля света“, която е за известния унгарски поет и революционер Шандор Петьофи, изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”.

Посетителите ще могат да посетят и „Времето на Алафрангата“ – изложба на Регионалния етнографски музей в Пловдив, представяща времето през 19 век, когато стилът „Алафранга” става популярен и отразява влиянието на европейската култура.

В зала „Традиции и съвременност“ е изложено новопостъпилото дарение от наследниците на гайдаря Стою Чонга

Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левски“, броени дни преди да отбележи 66-ия си рожден ден.

По време на целия двучасов спектакъл, на сцената бяха част от Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и оркестъра на Софийската филхармония. На диригентския пулт бе маестро Марчело Рота, работил с Пласидо Доминго, а с Андреа Бочели е непрекъснато през последните 25 години. 

Осемнадесет от най-известните оперни арии, песни и филмова музика звучаха в изпълнение на Бочели и неговите специални гости – румънското сопрано Кристина Пазару, италианската певица и композитор Елиза Гаиото, и фл

Улвеус си спомня, че трябвало да помолят фабриката за разрешение да използват това име. "И тогава те казаха: "Стига да не се занимавате с мариноване", каза той.

Според Бьорн Улвеус групата трябвало да има "хубаво име като "Ролинг стоунс" или нещо подобно... И ето ни АББА".

Това е най-успешната шведска група за всички времена в британските музикални класации, като имат девет сингъла под номер едно.

Формацията постига световна слава, след като печели песенния конкурс "Евровизия" през 1974 г. с хита си Waterloo, припомня ДПА.

Миналия месец музикантите от АББА бяха удостоени с престижния кралски Орден на Васа, връчен за първи път от близо 50 години. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетот ...
Уилям Дефо и други холивудски актьори бяха в Берлин за световната премиера на "Носферату"
Холивудските звезди Уилям Дефо, Ема Корин и Николас Холт бяха в понеделник в Берлин за световната премиера на хоръра "Носферату", съобщи ДПА. По червения килим пред кино Zoo Palas ...
Университетски театър към НБУ ще представи постановката "Птици" по текстове на едноименната пиеса на Константин Павлов
Университетски театър към Нов български университет (НБУ) ще представи на сцената си на 10 декември постановката "Птици" по текстове на Константин Павлов, съобщиха от екипа на висш ...
Черната комедия "Различен човек" изненадващо триумфира на наградите "Готам"
Изненадващо за публиката на отличията за независимо кино "Готам" - първото голямо събитие в холивудския награден сезон, призът за най-добър филм спечели черната комедия "Различен ч ...
Сливенският драматичен театър „Стефан Киров“ получи отлична оценка от Министерството на културата
Сливенският драматичен театър „Стефан Киров“ получи отлична оценка от Министерството на културата, съобщиха от културния институт.       Той се кла ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен концерт в Националния дворец на културата (НДК). Това каза маестро Емил Табаков по повод събитието, което ...
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят „Кратка следобедна изложба-базар“. Тя ще се състои само на 7 декември в галерия „Етюд“, съобщават организатор ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетот ...
Тикер в 23:00 ч.
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен конце ...
Начало Тонът на времето
2610
Тонът на времето

Бьорн Улвеус от АББА искал групата да има по-хубаво име

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 24 Юни 2024, 18:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Бьорн Улвеус от ABBA заяви, че световноизвестната група има "глупаво име" и той лично искал формацията да се казва по друг начин, предаде ДПА /Пи Ей мидиа.

Шведският музикант, който е на 79 години и е един от основателите на формацията, каза, че с колегите му Агнета Фелтскуг, Ани-Фрид Люнгста, и Бени Андершон споделяли това име с "много известна фабрика за херинга в Швеция".

Улвеус разказа подробности в подкаста Rosebud.

"... Направихме първите си записи като Агнета, Бени, Бьорн и Ани-Фрид. Диджеите по радиото и навсякъде другаде, в нашия офис, се умориха да казват това ... , можете да си представите. Затова просто го съкратиха до инициалите AББA", разказа музикантът.

Според него с колегите му не са има избор по този въпрос. "Мислех, че това е толкова глупаво име. И то е!", отбелязва Бьорн Улвеус.

Той допълни, че "това е и името на една много известна фабрика за херинга в Швеция - маринована херинга".

Улвеус си спомня, че трябвало да помолят фабриката за разрешение да използват това име. "И тогава те казаха: "Стига да не се занимавате с мариноване", каза той.

Според Бьорн Улвеус групата трябвало да има "хубаво име като "Ролинг стоунс" или нещо подобно... И ето ни АББА".

Това е най-успешната шведска група за всички времена в британските музикални класации, като имат девет сингъла под номер едно.

Формацията постига световна слава, след като печели песенния конкурс "Евровизия" през 1974 г. с хита си Waterloo, припомня ДПА.

Миналия месец музикантите от АББА бяха удостоени с престижния кралски Орден на Васа, връчен за първи път от близо 50 години. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Уилям Дефо и други холивудски актьори бяха в Берлин за световната премиера на "Носферату"
Университетски театър към НБУ ще представи постановката "Птици" по текстове на едноименната пиеса на Константин Павлов
Черната комедия "Различен човек" изненадващо триумфира на наградите "Готам"
Сливенският драматичен театър „Стефан Киров“ получи отлична оценка от Министерството на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
Цветни аспекти
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Под прожектора
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.