Начало Тонът на времето Във Варненския природонаучен музей посетителите могат да разгледат изложба за Понто-сарматските степи
2700
Тонът на времето

Във Варненския природонаучен музей посетителите могат да разгледат изложба за Понто-сарматските степи

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 25 Юни 2024, 14:29 ч.

Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“. Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие. Изложбата е вдъхновена от научната работа на д-р Мария Касчиева по проект, свързан с осъществяване на възстановителни дейности в степните местообитания, които са изключително чувствителни към човешката дейност. 

Маските на артистите Пепа Николова и Григор Вачков ще бъдат поставени в Сатирата до вече съществуващите на Георги Парцалев, Татяна Лолова, Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев, Никола Анастасов, Невена Коканова и Радой Ралин, съобщават от театъра.

Откриването е на 15 май, заедно с изложбата „60 години Сатирата има дом на ул. „Стефан Караджа“ № 26“ с подбрани снимки от визията на сградата от 15 май 1965 г., когато трупата се настанява в новия си дом.

Ще бъдат изложени и снимки от първото премиерно представление – „Много шум за нищо“ от Уилям Шекспир с режисьор Гриша Островски, с което за първи път са вдигнати завесите и е открита сцената на Сатирата.

Подредените в изложбата снимки са запечатали първите стъпки по новата театрална сцена на Невен

Програмата „Мобилност“ финансира културни организации и физически лица, които могат да кандидатстват до 31 октомври, не по-късно от 60 дни преди реализацията на събитието, съобщават от Столичната община (СО).

Столичният общински съвет е утвърдил съдържателния обхват на програмата в края на февруари. Тя надгражда досегашното направление „Мобилност" на столичната програма „Култура".

Програмата е инструмент за целенасочена подкрепа за повишаване капацитета на софийските културни организации и индивидуални артисти, чрез участие в международни сътрудничества, творчески обмен в международни и национални културни и образователни форуми и проекти, обясняват от СО.

Програмата ще подкрепя мобилност на културни организации и физически лица, участия във фестивали, събития и инициативи в страната и ч

Националният исторически музей (НИМ) отмени откриването на изложбата „Море, четка и длето през погледа и сърцето на съвременни творци“ днес в съответствие с обявения ден на траур в Република България заради трагичните събития в Северна Македония и загубата на човешки животи, съобщават от екипа на музея.

Откриването на изложбата „Море, четка и длето през погледа и сърцето на съвременни творци“, трябваше да се състои днес, но ще бъде открита утре, 19 март. „Тази мярка е израз на нашето уважение към жертвите на трагедията и съпричастност към болката на техните близки и всички засегнати“, уточняват от НИМ.

Както информирахме, изложбата обединява произведения на съвременни български и международни художници (Сирия, Грузия, Турция, Азарбейджан и др.), вдъхновени от красотата и символиката на морето. Творбите са създадени в рамките на

Василка Монева празнува 80-годишнината си с изложба живопис.

Експозицията ще бъде открита на 13 март, съобщават организаторите.

„Не правя ретроспективна изложба. Просто продължавам напред. Все пак тук се усещат тенденциите и търсенията ми в последните няколко години. Мисля, че това е последната изложба, която правя в София. За моя радост в любимата ми галерия „Арте“, казва художничката. 

Изложбата включва най-новите й произведения, разкриващи ни живот на неспирна творческа работа, изпълнен с цвят и хармония. В галерията са познатите интериори, натюрморти и пейзажи на Василка Монева – визитната й картичка сред познавачи и любители на изкуството, казва д-р Надежда Джакова. 

Тя посочва, че през 1963-1966 г. учи аранжорство в Техникума за художествени занаяти в София.

„А театралният жест, с който организира ка

На 26 юни се открива 17-ият международен конкурс „Млади виртуози“ с клавирен концерт „Един пианист. Пет композиторски свята“, съобщават организаторите. 

В залата на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ Марио Ангелов ще представи творби от Бах, Бетовен, Шопен, Равел и Димитър Ненов.

През 2025 година изданието на конкурса ще бъде в категорията „Пиано“ и ще носи името на Златка Златкова.

На 27-и и 28-и са конкурсните дни, а на 29 юни - галаконцертът на победителите, отново в Залата на НМА. 

Международният конкурс „Млади виртуози" e предназначен за млади изпълнители от цял свят. Той предоставя нови възможности за всички участници да се състезават и контактуват със свои колеги, да изследват и о

Понто-сарматските степи са крехка екосистема, изцяло зависима от хората, които я палят, разорават, застрояват или замърсяват и са отговорни за нейното постоянно свиване и промяна, посочва авторката на фотосите. Тя уточнява, че кадрите съдържат малка част от растителното разнообразие, което е срещнала, докато работи по проекта си в района на Калиакра. 

Сред запечатаните на снимките цветя има диви зюмбюли, божури, адониси, ириси и други дребни пълзящи видове, които „обличат“ камъните в грееща премяна в продължение на поне пет-шест месеца от ранна пролет до есента. Виждат се и развяваните от вятъра стръкове добруджански овес и грациозните осили на коилото. Степта предлага билкови аромати на мащерка, жълт равнец, пелин, сминдух и жасмин, казва още авторката. Тя посочва, че птиците, които се срещат в местообитанието, са няколко вида чучулиги и овесарки, полска бъбрица, обикновено каменарче, алпийски бързолет, сива врана, обикновен мишелов, гургулица, пъдпъдък, фазан, яребица. Много от тях могат да се видят и като експонати в Природонаучния музей във Варна. 

Мария Касчиева е родена в Шумен, където е завършила висшето си образование. Става доктор на науките в Селскостопанската академия в София. От 2010 г. свързва професионалният си път с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, където е главен асистент в катедра „Растителна защита, ботаника и зоология“. В научната си работа опознава културните, плевелните, лечебните растения, както и флората в застрашени природни местообитания. Съчетава своята теренна работа с фотографията, за да покаже прелестния свят на растенията и на публиката. Съавтор и автор е на част от снимките в електронното издание на Факултета по природни науки „Албум на лечебните растения в България“ 2015, има публикации в научни и художествени издания, участва в пленери и конкурси по фотография. 

Столичната галерия "Нюанс" представя изложбата "Следобедът на един фавн" на художника Бисер Лазаров, съобщиха от галерията.

Вернисажът е на 15 април, изложбата може да бъде разгледана до 11 май.

"Следобедът на един фавн" е плод на около десетгодишен труд, като голяма част от произведенията от тази колекция не са показвани досега пред публика. Други пък са участвали спорадично, макар и рядко в общи изложби, една от картините с най-малък формат е печелила награда на международен конкурс за абстрактна живопис, посочват организаторите.

"Животът е безкрайно широкоспектърен, не бих се ограничавал в тематичност и не съм търсил сюжетна последователност, макар че между произведенията от тази експозиция би могла да бъде прозряна логическа връзка. В повечето от картините тук са използвани чисто абстрактни живописни изразни средства, само в няколко от тях има препратка към

Изключително рядка обложка на албума Nevermind на музикалната група „Нирвана“, подписана от всички членове на групата, беше продадена за 18 600 британски лири, съобщи Би Би Си.

Тримата членове на „Нирвана“ слагат подписите си след концерт пред едва 700 души в Бристол на 4 ноември 1991 г.

Покойният вокалист на групата Кърт Кобейн, барабанистът и настоящ фронтмен на „Фу файтърс“ Дейв Грол, както и басистът Крис Новоселич са дали автографи на местен фен.

След като е бил съхраняван повече от 30 години на таванско помещение, албумът бе продаден на търг от аукционната къща „Уесекс окшън румс“ в Уилтшър.

Аукционерът и специалист по музика Мартин Хюз каза пред Би Би Си, че албумът е „възможно най-добрият подписан екземпляр, който някога е излизал на пазара“. То го определя като „изключително рядъ

"Лъжкини", "продажници", "истерички", такива думи, отправени към тъжителките в процеса срещу Жерар Депардийо в Париж, спомагат показанията им да бъдат поставени под съмнение и да им бъде вменена вина, което някои юристи определят като "вторична виктимизация", предаде АФП.

Пред вцепенената съдебна зала адвокатът на френския актьор Жереми Асу посочи с пръст Амели и Сара и им извика: "Някой лъже тук и това не е моят клиент!"

По време на четирите дни на изслушванията Жереми Асу редовно вземаше на подбив тези две жени, които обвиняваха актьора в сексуална агресия на снимачната площадка на филма Les Volets verts през 2021 г.

"Не съм направил нищо нередно", каза адвокат Асу по телевизия Бе Еф Ем (BFM). Според него терминът "истеричен" е използван първо срещу него от адвокатите на жалбоподателките по време на "напрегнато изслушване", което според него все пак му е позволи

Албена Щениовска-Еглофф представя около 30 картини в изложбата „Състояния на хоризонта“.

Експозицията ще бъде показана от 20 юни до 9 юли в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6 в София, съобщават домакините на събитието.

Албена Щениовска-Еглофф е родена през 1968 г. Детството преминава в Стара Загора, където живее до 1993-а. Творческите търсения са свързани с живописта и художествения текстил.

За нейното формиране като творец в ранните години важно място заемат старозагорските художници Атанас Вънчев и Янаки Кавръков, както и по-късно обучението в едно от най-старите училища за текстил – „Добри Желязков“ в Сливен, където се насочва вече професионално към живописта, художествената тъкан и модата.

Нейното професионално обучение в годините преминава между 1993 и 1996 в Свободната акаде

В Драматичен театър - Пловдив започват репетициите на комедията „Берлин, Берлин“ от Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор, съобщават от културната институция в града.

Пиесата ще се поставя за първи път на сцената на театъра.

Режисьор е Стоян Радев, сценографията е на Никола Тороманов (Фичо), а превода е на Снежина Русинова-Здравкова. Костюмите са дело на Елица Георгиева, хореографията на спектакъла е на Теодора Попова, композитор – Милен Кукошаров. 

Участват актьорите Радина Думанян, Иван Горанов, Тодор Дърлянов, Мария Сотирова, Алексей Кожухаров, Добрин Досев, Ивайло Христов и Красимир Василев. 

Пиесата „Берлин, Берлин“ ни отвежда в сърцето на Източен Берлин през 80-те години – време на страх, тайни и отчаяни опити за бягство към свободата. Главната героиня, Ема Келер, постъпва като болногледачка на възрастната

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност
Българската поп певица Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност. Събитието е на 12 юли, на летния театър в Пловдив, съобщиха организаторите. По ...
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Платформата за популяризация на съвременна драматургия и нови театрални практики „ПроТекст“ представя пърформанс-четения на непоказвани досега български пиеси. Те са с ...
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
С бурни аплодисменти препълнената галерия “България” в центъра на Рим посрещна Вежди Рашидов, който откри тук представителна изложба от 28 рисунки и 8 скулптури, съобща ...
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
На четвъртото издание на младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" в Хасково ще се играят 10 постановки на две сцени. Форумът ще продължи една седмица от 23 до 29 юни. ...
Съюзът на артистите в България отличи русенския драматург Крум Гергицов по повод на 50 години творческа дейност
Специално отличие по повод на 50 години творческа дейност от Съюза на артистите в България получи днес драматургът Крум Гергицов. Церемонията се състоя между работните ателиета по ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Българската инди рок/пост пънк група Scarlet издава на 24 юни песента си „Слънчоглед“, с която спечели второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ в ...
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
17-ти международен конкурс „Млади виртуози“
На 26 юни се открива 17-ият международен конкурс „Млади виртуози“ с клавирен концерт „Един пианист. Пет композиторски свята“, съобщават организаторите.  ...
Галерия „Люнион“ отбелязва 90-годишнината от рождението на Георги Божилов-Слона
Изложба, посветена на 90-годишнината от рождението на известния български художник Георги Божилов-Слона, ще бъде открита на 26 юни в галерия „Люнион“, в Пловдив, съобщи ...
Тикер в 23:00 ч.
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България&l ...
Начало Тонът на времето
2700
Тонът на времето

Във Варненския природонаучен музей посетителите могат да разгледат изложба за Понто-сарматските степи

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 25 Юни 2024, 14:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Варненският природонаучен музей предлага на своите посетители до 14 юли изложбата „Био логично“. Фотосите от нея са вписани в част от постоянната експозиция на институцията и показват рядко срещаното природно местообитание Понто-сарматски степи, намиращо се в Северното Черноморие. Изложбата е вдъхновена от научната работа на д-р Мария Касчиева по проект, свързан с осъществяване на възстановителни дейности в степните местообитания, които са изключително чувствителни към човешката дейност. 

Понто-сарматските степи са крехка екосистема, изцяло зависима от хората, които я палят, разорават, застрояват или замърсяват и са отговорни за нейното постоянно свиване и промяна, посочва авторката на фотосите. Тя уточнява, че кадрите съдържат малка част от растителното разнообразие, което е срещнала, докато работи по проекта си в района на Калиакра. 

Сред запечатаните на снимките цветя има диви зюмбюли, божури, адониси, ириси и други дребни пълзящи видове, които „обличат“ камъните в грееща премяна в продължение на поне пет-шест месеца от ранна пролет до есента. Виждат се и развяваните от вятъра стръкове добруджански овес и грациозните осили на коилото. Степта предлага билкови аромати на мащерка, жълт равнец, пелин, сминдух и жасмин, казва още авторката. Тя посочва, че птиците, които се срещат в местообитанието, са няколко вида чучулиги и овесарки, полска бъбрица, обикновено каменарче, алпийски бързолет, сива врана, обикновен мишелов, гургулица, пъдпъдък, фазан, яребица. Много от тях могат да се видят и като експонати в Природонаучния музей във Варна. 

Мария Касчиева е родена в Шумен, където е завършила висшето си образование. Става доктор на науките в Селскостопанската академия в София. От 2010 г. свързва професионалният си път с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, където е главен асистент в катедра „Растителна защита, ботаника и зоология“. В научната си работа опознава културните, плевелните, лечебните растения, както и флората в застрашени природни местообитания. Съчетава своята теренна работа с фотографията, за да покаже прелестния свят на растенията и на публиката. Съавтор и автор е на част от снимките в електронното издание на Факултета по природни науки „Албум на лечебните растения в България“ 2015, има публикации в научни и художествени издания, участва в пленери и конкурси по фотография. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
Съюзът на артистите в България отличи русенския драматург Крум Гергицов по повод на 50 години творческа дейност
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Авансцена
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Цветни аспекти
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.