Начало Авансцена Хора и улици. Град като град
2616
Авансцена

Хора и улици. Град като град

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 26 Юни 2024, 13:45 ч.

Постерната изложба „ Хора и улици. Град като град“ бе открита днес в Търговище. Тя съдържа шест метални табла с двустранни постери, проследяващи историята на търговищките улици и на част от хората, чиито имена носят. Паната са подредени в централната част на града.

Филми на режисьорите Джафар Панахи, Жулия Дюкурно, Уес Андерсън, Жан-Пиер и Люк Дарден са включени в конкурсната програма на кинофестивала в Кан, предаде АФП.

Президентът на форума Ирис Кноблох и фестивалният директор Тиери Фремо обявиха официалната селекция за 78-ото издание на филмовия фестивал, което ще се проведе от 13 до 24 май. 

В надпреварата за "Златна палма" са също филми на Клебер Мендонса Фильо, Кирил Серебренников, Сергей Лозница, Ричард Линклейтър. 

Конкурсната програма включва продукции на шест режисьорки. 

Председател на журито на кинофестивала в Кан ще бъде френската актриса Жулиет Бинош. Испанският режисьор Родриго Сорогойен ще оглави журито на "Седмицата на критиката".

В деня на откриването - 13 май, холивудският актьор Робърт де Ниро ще бъде удостоен с почетна "Златна палма". 

Друга звезда на Холивуд - То

Израел представи в неделя песента си за конкурса "Евровизия", озаглавена New Day Will Rise („Ще изгрее нов ден“), два месеца преди провеждането на надпреварата в швейцарския град Базел, съобщи ДПА.

Песента ще бъде изпълнена от 24-годишната Ювал Рафаел, оцеляла при нападението на "Хамас" срещу музикалния фестивал „Нова“ в Израел на 7 октомври 2023 г. Тя остава жива, като успява да се скрие. 

Песента на Рафаел е тъжна балада, която деликатно препраща към събитията от 7 октомври преди две години. Във видеоклипа към нея се виждат млади хора, които се разхождат сред зелен пейзаж и червени анемонии - символи на южния регион на Израел. „Ще изгрее нов ден. Животът ще продължи“, пее Рафаел.

Изпълнителката, която прекарва част от детството си в Швейцария, пее на английски, с реплики на иврит и френски.

През 2024 г. критици

Изложбата „От ателието“ на Емил Стойчев бе открита тази вечер в столичната галерия „Академия“. С нея авторът отбелязва своята 90-ата годишнина и представя непоказвани досега платна от последните пет години.

Експозицията бе открита от проф. д-р Здравка Василева, зам.-ректор – художественотворческа дейност и кариерно развитие в Националната художествена академия (НХА). Тя припомни, че Емил Стойчев е доктор хонорис кауза на академията от 2010 г. и, по думите й, неговото творчество няма нужда от представяне. 

„Днешната експозиция, озаглавена „От ателието“, показва 32 работи, като в голямата си част са нови, рисувани през последните пет-шест години“, уточни проф. Василева. Тя прочете поздравителен адрес към автора на изложбата от името на ректора на НХА проф. Георги Янков. 

„Авmopсkо, типично и разпо

Документален филм разказва за американския период на френската писателка Симон дьо Бовоар (1908-1966). )Лентата ще има безплатна прожекция за журналисти днес в зала „Максим“.

Събитието е част от програмата на десетото издание на фестивала Master of Art. 

Режисьори на „В търсене на Симон дьо Бовоар“ са Натали Маздуро и Валери Уреа.

„Филмът ни отвежда в Съединените щати, на местата, които са вдъхновили Симон дьо Бовоар и са подхранвали нейните философски теории. Американско пътешествие, което включва както най-лошото, така и най-доброто, хищния капитализъм и страстната любов, в компанията на някои от най-великите мислители на нашия век. Интимно и политическо търсене, обединяващо най-значимите фигури в историята на феминизма – Джудит Бътлър, Чимаманда Нгози

Биографичната криминална драма „Рицарите от Алто“ (The Alto Knights), в който известният актьор Роберт де Ниро изпълнява две главни роли, беше представен премиера в Лондон, съобщава Ройтерс.   

Действието на филма, базиран на истински събития, се развива през 50-те години на миналия век в Ню Йорк, а двукратният носител на „Оскар“ се превъплъщава в образите на съперничещите си босове на италиано-американската мафия Франк Костело и Вито Дженовезе.

„Рицарите от Алто“ разказва за общото минало на старите приятели, за събитията, довели до разрива между тях, и за неуспешния опит за убийство на Костело. Борбата им за власт се разиграва в напрегнати сцени, в някои от които Костело и Дженовезе се сблъскват лице в лице.

Филмът е режисиран от Бари Левинсън, съ

„Темата за Търговище в миналото и днес, като присъствие и хора в него, вълнува нашите съграждани. Постерната изложба е форма да се излезе от музея и да достигнем до повече съграждани“, коментира идеята директорът на Регионалния исторически музей (РИМ) в Търговище Магдалена Жечева.

Автори са главните уредници в отдел „Нова и най-нова история” на РИМ – Търговище д-р Тоня Любенова и Светлана Аврамова. Изложбата е посветена на 90 години от преименуването на града и 65 години от обявяването му за окръжен център и се реализира с финансовата подкрепа на Община Търговище по Програма „Култура плюс“.

Тоня Любенова разказа, че отдавна се вълнува от темата за улиците в Търговище и историята на тяхното формиране и кръщаване. Заглавието на експозицията е подбрано целенасочено. „Искахме да фигурира „Град като град“, защото по нищо нашият град не се отличава от другите български градове - задължително улиците са кръщавани на видни личности, на поети и писатели“, каза Любенова.

По думите й комисията, която е избрана през 1926 г. да даде имена на улиците на града, включва изявени търговищенци, които осъзнато кръщават по-важните улици на местни личности, допринесли за развитието на  Търговище. Първата улица, която получава име, е на ген. Симеон Янков, който е и първия почетен гражданин на Търговище. По-късно през 1927 г. голяма част от улиците са кръстени на личности и на български планини и реки. През годините и историята на улиците е леко политизирана – някои от тях за 50 години сменят имената си по три или четири пъти, посочи Тоня Любенова. 

Любопитна е историята и за преименуването на града от Ески Джумая на Търговище през 1934 г. Реално още през 1926 г. с преименуването на улиците, се надига глас за преименуването и на града. Има различни предложения. Комисия от историци в София предлага с оглед точния превод градът да се казва Търговище. Половината гражданство не приема това име. Дори три години по-късно Общинският съвет решава Търговище да бъде преименувано на Симеоновград – в чест на раждането на княз Симеон Търновски. Но името си остава Търговище и през 1959 г. градът е обявен за окръжен център. 

Националният литературен музей (НЛМ) ще гостува в Чирпан в рамките на „Яворови януарски дни – 2025 г.“ с изложбата Българийо, аз всичко тебе дадох…“.

Откриването е на 13 януари в експозиционната зала на къща музей „П. К. Яворов“ в града.

Събитието е свързано със 175-ата годишнина от рождението на Иван Вазов, която се отбелязва през настоящата година съобщават от музея.

Експозицията е посветена на живота и творчеството на Иван Вазов.

Тя включва 20 документални пана, които проследяват основни моменти от житейската и творческа биография на писателя. Сред акцентите в изложбата е семейството на поета - майката Съба Вазова, братята ген. Владимир Вазов, ген. Георги Вазов и д-р Борис Вазов. Проследен е животът на Иван Вазов като емигрант в Румъния, престоят му в Свищов, Русе, Берковица, годините, които прекарва и твори

Ще изсвирим едни от най-прочувствените творби, които могат да се чуят с оркестър, каза исландската цигуларка Вера Панич по повод предстоящия на 7 март със Симфониета-Враца, озаглавен „Германски романтични колоси“.

„Винаги е добра идея да се ходи на концерт, защото дори и да познаваш музиката - винаги може да научиш нещо ново. Мисля, че тази специална програма, която ще представим, е събирателна за широката публика“, обясни Панич.

Тя добави, че със сигурност публиката ще има много приятно преживяване и топли чувства след музикалното събитие.

В програмата на концерта са включени Макс Брух – „Концерт за цигулка и оркестър № 1 в сол минор“, оп. 26; Ралф Воън Уилямс – „Издигащата се чучулига“ за цигулка и оркестър и Йоханес Брамс – „Симфония № 2 в ре мажор“, оп. 73.

„Този кон

Русенският театър ще представи премиерно "Последният страстен любовник" от Нийл Саймън, на 25 февруари в крайдунавския град.

Това съобщи директорът на културната институция Боян Иванов. 

По думите му "Последният страстен любовник" е една от най-популярните и най-известни пиеси на Нийл Саймън, като текстът е много интересен. 

Режисьор е Ивайло Ненов. 

"Пиесата "Последният страстен любовник" я харесвам от много време и реших, че е удачен вариант. Имаме и необходимата актьорска мощ, за да се случи тази пиеса, защото комедия не се прави лесно. Отделно, като щатен режисьор на театъра трябва да гледам освен за публиката, но и за актьорите да им се дават неща, които да ги предизвикват и развиват", обясни Ненов. 

Той каза още, че това е изключително актьорска пиеса. 

"Нийл Саймън говори в нея с много чувство за хумор за

Мецосопраното Бет Тейлър и цигуларят Стефан Апроду гостуват за концерта „Любов и драми“ на Симфоничния оркестър на Българското национално радио (БНР).

Събитието е на 7 февруари в зала „България“, съобщават от общественото радио.

По думите им радиосимфониците ще представят емоционална програма, подготвена от диригента Константин Илиевски.

Концертът ще започне с „Поема на екстаза“ от Александър Скрябин, за която композиторът е удостоен с „Премията на Глинка“ през 1908 г. Радиосимфониците ще представят още „Нестинарско хоро“ из танцовата драма „Нестинарка“ от Марин Големинов.

Програмата „Любов и драми“ включва три цигулкови творби: „Севдана“ от Георги Златев-Черкин, „Кармен“ Фантазия и „Цигански напеви“ от Пабло Сарасате. Концертът ще зав

Следващият филм от поредицата "Аватар" ще въведе ново предизвикателство за семейство Съли на луната Пандора, каза режисьорът Джеймс Камерън, докато студиата "Уолт Дисни" представяха първите кадри от него на изложението "СинемаКон" в Лас Вегас, предаде Ройтерс.

"Аватар: Огън и пепел" ще бъде пуснат в киносалоните през декември. Той ще продължи сагата за племето на`ви. Сам Уъртингтън отново е в ролята на Джейк Съли, а Зоуи Салдана е съпругата му Нейтири.

Джеймс Камерън участва в презентацията по видеовръзка от Нова Зеландия, където завършва работата по продукцията. Той каза, че врагове на на`ви вече няма да са само нашествениците от Земята, но и от друго племе.  

"Изпращам ви кадри, за да получите представа за спектакъла и увеличената емоционалност", добави Камерън.

Първата част на "Аватар" води в класацията за касови хитове на всички времена, а втор

Това се случва през януари 1959 г. , припомни Светлана Аврамова. Включва Търговищка, Омуртагска и Поповска околии. Слага се старт на мащабна строителна програма, която предвижда коренна промяна на центъра на града. Още през пролетта и лятото започва да се събарят постройките по главната улица, разчиства се и се копаят основите, чува се техника. „Тихият провинциален град е разтърсен от шума на автомобили. В крайна сметка за три години са построени централната улица, сградата на Общината, днешните Съдебна палата и Областната управа – тогава Профсъюзи, киното и театърът. Оформя се нов център на Търговище, който през 60-70 -те години става визитна картичка на града и се тиражира в множество пощенски картички“, добави Аврамова. В едно табло се показва как през 1992 г. има новото преименуване на улици – около 30 променят имената си. 

Светлана Аврамова бе категорична, че тази изложба е знак за памет – по улиците вървят хора, които трябва да знаят своя род, своя корен и своя град. 

Постерната изложба може да бъде разгледана до есента. Екипът на музея се надява тя да бъде опазена от търговищенци. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели, почти месец преди самостоятелния му концерт в София. Любимецът на няколко поколения меломани идва със своята група ...
Йордан Славейков: Театърът е друга медия, която дава друга възможност
Театърът е друга медия, която дава друга възможност, казва в интервю режисьорът Йордан Славейков, минути преди премиерата на драматизацията по романа му „Последна стъпка&ldqu ...
Пламена Гиргинова за първи път ще гостува като солист на сцената на бургаската опера
Сопраното Пламена Гиргинова за първи път ще гостува като солист на сцената на Държавна опера - Бургас във великденския концерт на 17 април, съобщават от културната институция в мор ...
Скулптура на творец от Ямбол посреща посетителите на българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония
Скулптурната творба „Молитва за мир” на ямболския художник Иван Стоянов посреща посетителите на българския павилион от Международното изложение ЕКСПО 2025 в Осака, Япон ...
Плоча на „Нирвана“, подписана и от тримата членове на групата, излиза на търг с оценка над 11 000 евро
„Изключително рядка“ обложка на плоча, подписана от тримата членове на „Нирвана“, се очаква да бъде продадена за повече от 10 000 британски лири (11 700 евр ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели, почти месец преди самостоятелния му концерт в София. Любимецът на няколко поколения меломани идва със своята група ...
Белгийското дуо Ultra Sunn идва в София през декември
Белгийското дуо Ultra Sunn ще има своя първи концерт у нас – на 5 декември в София, съобщават организаторите. Домакин е клуб Singles. „Сам Хюдж (вокал) и Гаел Суфле (кл ...
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум, който е продължение на микстейпа Kush + Orange Juice от 2010 г., предаде Асошиейтед прес.  Kush + Orange Juice 2 ще излезе на музика ...
Изложба „Живопис-пастел" на художника доц. Валентин Кулев беше открита
Изложба „Живопис-пастел" на художника доц. Валентин Кулев беше открита на втория етаж на Радио Шумен. С нея авторът отбеляза своята 75-годишнина. Пред публиката акварелните ...
Шон „Диди“ Кумс иска двумесечно отлагане на съдебния процес, който трябва да се състои на 5 май
Адвокатите на американския рапър и продуцент Шон „Диди“ Кумс поискаха от федерален съдия в Ню Йорк да отложи с два месеца делото му за трафик на хора с цел сексуална ек ...
Тикер в 11:00 ч.
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели, почти месец пре ...
Начало Авансцена
2616
Авансцена

Хора и улици. Град като град

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 26 Юни 2024, 13:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Постерната изложба „ Хора и улици. Град като град“ бе открита днес в Търговище. Тя съдържа шест метални табла с двустранни постери, проследяващи историята на търговищките улици и на част от хората, чиито имена носят. Паната са подредени в централната част на града.

„Темата за Търговище в миналото и днес, като присъствие и хора в него, вълнува нашите съграждани. Постерната изложба е форма да се излезе от музея и да достигнем до повече съграждани“, коментира идеята директорът на Регионалния исторически музей (РИМ) в Търговище Магдалена Жечева.

Автори са главните уредници в отдел „Нова и най-нова история” на РИМ – Търговище д-р Тоня Любенова и Светлана Аврамова. Изложбата е посветена на 90 години от преименуването на града и 65 години от обявяването му за окръжен център и се реализира с финансовата подкрепа на Община Търговище по Програма „Култура плюс“.

Тоня Любенова разказа, че отдавна се вълнува от темата за улиците в Търговище и историята на тяхното формиране и кръщаване. Заглавието на експозицията е подбрано целенасочено. „Искахме да фигурира „Град като град“, защото по нищо нашият град не се отличава от другите български градове - задължително улиците са кръщавани на видни личности, на поети и писатели“, каза Любенова.

По думите й комисията, която е избрана през 1926 г. да даде имена на улиците на града, включва изявени търговищенци, които осъзнато кръщават по-важните улици на местни личности, допринесли за развитието на  Търговище. Първата улица, която получава име, е на ген. Симеон Янков, който е и първия почетен гражданин на Търговище. По-късно през 1927 г. голяма част от улиците са кръстени на личности и на български планини и реки. През годините и историята на улиците е леко политизирана – някои от тях за 50 години сменят имената си по три или четири пъти, посочи Тоня Любенова. 

Любопитна е историята и за преименуването на града от Ески Джумая на Търговище през 1934 г. Реално още през 1926 г. с преименуването на улиците, се надига глас за преименуването и на града. Има различни предложения. Комисия от историци в София предлага с оглед точния превод градът да се казва Търговище. Половината гражданство не приема това име. Дори три години по-късно Общинският съвет решава Търговище да бъде преименувано на Симеоновград – в чест на раждането на княз Симеон Търновски. Но името си остава Търговище и през 1959 г. градът е обявен за окръжен център. 

Това се случва през януари 1959 г. , припомни Светлана Аврамова. Включва Търговищка, Омуртагска и Поповска околии. Слага се старт на мащабна строителна програма, която предвижда коренна промяна на центъра на града. Още през пролетта и лятото започва да се събарят постройките по главната улица, разчиства се и се копаят основите, чува се техника. „Тихият провинциален град е разтърсен от шума на автомобили. В крайна сметка за три години са построени централната улица, сградата на Общината, днешните Съдебна палата и Областната управа – тогава Профсъюзи, киното и театърът. Оформя се нов център на Търговище, който през 60-70 -те години става визитна картичка на града и се тиражира в множество пощенски картички“, добави Аврамова. В едно табло се показва как през 1992 г. има новото преименуване на улици – около 30 променят имената си. 

Светлана Аврамова бе категорична, че тази изложба е знак за памет – по улиците вървят хора, които трябва да знаят своя род, своя корен и своя град. 

Постерната изложба може да бъде разгледана до есента. Екипът на музея се надява тя да бъде опазена от търговищенци. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Йордан Славейков: Театърът е друга медия, която дава друга възможност
Пламена Гиргинова за първи път ще гостува като солист на сцената на бургаската опера
Скулптура на творец от Ямбол посреща посетителите на българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония
Плоча на „Нирвана“, подписана и от тримата членове на групата, излиза на търг с оценка над 11 000 евро
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Под прожектора
Белгийското дуо Ultra Sunn идва в София през декември
Под прожектора
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.