Начало Калейдоскоп Биография: Доньо Донев
3103
Калейдоскоп

Биография: Доньо Донев

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 27 Юни 2024, 09:14 ч.

„Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията“, казва в интервю през 1988 г. Доньо Донев - художник-карикатурист, сценарист и режисьор, известен най-вече с анимационния си филм „Тримата глупаци“. Припомняме днес тези негови думи по повод навършването на 95 години от рождението му. 

В изложба, посветена на 70-годишнината му, Олег Гочев показва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел.

Експозицията, озаглавена „Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30)“, ще бъде открита на 2 април в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6, съобщават организаторите.

„Темата на тази изложба е плод на случайност. Миналата година успях да прибера от Германия колекцията си от творби, с които от 1994 г. бе оперирал в продължение на 30 години търговският ми мениджър Волфганг Баум, представител на фирмата Nikolaj und Son. Става дума за 47 творби, от които 5 са картини с маслени бои, а останалите – живописни работи малък формат. Независимо че са с богата германска и от съседните страни изложбена биография, както и че са били репродуцирани и каталогизирани многокр

С изложбата „Колелото на живота“ на Хубен Черкелов изкуството още веднъж показва, че няма нужда от пропаганда, когато целите са истински. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването на експозицията тази вечер в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5.

„Изключително много се радвам, че посветихте изложбата на нашето приемане в Еврозоната и дано тя е един добър предвестник на това, че само след броени месеци ще се присъединим и това ще стане нашата официална парична единица. Всъщност Вашата изложба е много по-убедителна от дискусии по тази тема“, каза още тя.

Йотова отбеляза, че преди няколко месеца е имала възможността да разгледа албум с творби на Хубен Черкелов с част от тези картини. „Имах си една мечта да видя този албум във вид на изложба в тази чудесна изложбена зала и когато човек силно мечтае за нещо, най-

Националната галерия отново отваря вратите на Лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Това ще се случи на 28 май, съобщават от екипа . 

Посетителите ще имат възможността да надникнат „зад кулисите“ на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството.

„Реставратори ще ги запознаят с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с различните видове материали и пособия, с които си служат. По финансирания от Министерството на културата проект „Консервация и реставрация на два знакови портрета, свързани с историята на България, и оригиналните им рамки“ работи голям екип от специалисти“, казват от екипа. 

По думите им участниците ще имат възможност да научат повече за намесите на реставраторите Лилия Мичева, Светла Соколова и Йоана Тавитян по една

Постоянна авиационна изложба ще бъде открита в угърчинското село Лесидрен. Това ще стане в Международния ден на авиацията и космонавтиката, 12 април, съобщиха Тодор Попов, председател на авиационно сдружение „Инж. Цветан Лазаров – 2023”, и Тотко Съев, член на неправителствената организация. Изложбата е посветена на българските военновъздушни сили и на родната авиация през годините.

Идеята води началото си отпреди четири-пет години, когато двамата намерили изоставен самолет МиГ-17 в двора на детска градина в гр. Априлци. „Понеже Тошко се занимава с авиомоделизъм от много малък, си поставихме за задача да го приберем и възстановим. Много трудно беше, докато успяхме да го вземем от там, и преди три години с помощта на наши приятели от Национално дружество „Традиция“ – клуб Троян-Априлци, го закарахме в Лесидрен”, разказа Съев. 

Представителният танцов ансамбъл „Албена“ към Младежки дом – Пазарджик получи девет отличия на международния фестивал SunDance в град Сандански, съобщиха от културната институция, уточнявайки, че са завоювани три първи, четири втори и две трети места.

В надпреварата са участвали над 900 участници от повече от 60 формации от България и чужбина.

Присъдените награди са заслужено признание за високото художествено ниво, професионалната подготовка и отдадеността на младите изпълнители. Въпреки силната конкуренция и интензивната програма, всички представени хореографии получиха заслужена оценка от журито и публиката, добавят още от Младежки дом - Пазарджик.

Фестивалът има за цел да свърже танцови ентусиасти, танцьори, треньори, хореографи и експерти в танцовата област, създавайки приятелска, но и конкурентна атмосфера за насърчаване на млади таланти

ПЪРВИТЕ СИ КАРИКАТУРИ СЪЗДАВА КАТО УЧЕНИК

Доньо Донев е роден на 27 юни 1929 г. в Берковица. Завършва Четвърта мъжка гимназия в София. През 1954 г. се дипломира в Художествената академия в ателието по „Графика“, ръководено от проф. Илия Бешков. „Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията. Като дете мечтаех да стана моряк, но вместо това, сякаш на шега, завърших Художествената академия в класа на Илия Бешков. После, по случайност, благодарение на Тодор Динов, попаднах в анимационното кино“. – споделя художникът в интервю през 1988 г.

След дипломирането си започва работа в Студията за анимационни филми. През 1959 –1960 г. специализира в „Союзмултфилм“ в Москва, Русия при режисьора Леонид Амарлик. Първите си карикатури създава още като ученик, а след завършването на висшето си образование започва работа като художник на хумористичната страница във в. „Вечерни новини“. През целия си творчески път сътрудничи на много вестници и списания. Илюстрира детски книжки. Започва работа в студията за анимационни филми като аниматор, преминавайки през всички видове на анимацията, за да стане един от най-изявените творци на националната ни школа със свой принос в нейното развитие.

Доньо Донев работи като художник във в. „Вечерни новини“ (1954 – 1956), художник и режисьор в отдела за мултипликационни филми в Студиата за игрални филми „Бояна“ (1956 – 1970) и в Студиата за анимационни филми „София“ (1970 – 1993), където е и ръководител на творчески колектив. Първият му анимационен филм като художник е „Грух и Грушка“ (1957). Основател и главен редактор е на вестника, носещ името на популярните му герои – „Тримата глупаци“ (1989 – 1997), а от 1997 г. – на в. „Четиримата глупаци“. През 1988 г. Доньо Донев застава от другата страна на камерата като актьор във филма „Вагнер“ на Андрей Слабаков.

ПРЕПОДАВА В НАТФИЗ

Цъфналите през ранната пролет в лилаво планински минзухари на Роженските поляни са любим обект за заснимане от фотографи и видео оператори от цялата страна.

За да уловят с обективите пролетната красота на прочутите поляни са пристигнали операторът Димитър Таков от Смолян и Даниел Апостолов - любител фотограф.

„Всяка година идвам да снимам цъфналите минзухари, защото цветовете, които придават на тези обширни поляни, са уникални и никъде другаде не може да се види“, каза Таков, който е и запален планинар. Той издигна и дрон, за да снима от високо поляните, тъй като местността е едно от най-обширните находища на планински минзухар в страната.

В момента Роженските поляни са оцветени целите в лилаво от първите минзухари. Цветето, предвестник на пролетта, все още е в начална фаза на цъфтеж. Въпреки че лилавият цвят е обагрил поляните, на места все още има

Кураторите Елица Терзиева, Пламен Моневски и Станислав Памукчиев събират 12 художници в изложбата „Шест зими... едно лято“.

Експозицията живопис и скулптура може да бъде разгледана от 3 до 26 април в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка 6“, съобщават организаторите.

„Изложбата „Шест зими... едно лято“ е мащабен проект, който включва творческия потенциал на 12 от най-значимите художници на съвременната българска художествена сцена“, казват от екипа.

Със свои творби в изложбата участват Николай Майсторов, Захари Каменов, Емил Попов, Милко Божков, Станислав Памукчиев, Свилен Блажев, Иван Русев, Чавдар Петров, Зиятин Нуриев, Веселин Начев, Стилиян Атанасов, Иво Бистрички. 

Поканените от кураторския екип автори интерпретират предложената тема в новосъздадени произв

Райън Фльор бе повишен в президент и главен изпълнителен директор на Филаделфийския оркестър и Ensemble Arts – институция, за която той работи от 2012 година, съобщава Асошиейтед прес. 

Фльор беше временен президент от януари, когато Матиас Тарнополски напусна, за да оглави Нюйоркската филхармония. Фльор заяви, че ще съсредоточи усилията си за запълване на онези 20% от капацитета на залата, които невинаги се продават.

"Също така искам да направя нашите зали достъпни за обществени и образователни групи, които иначе може да не знаят, че тези пространства са отворени за тях," каза той. "Искам всеки ученик във Филаделфия от първи до 12-и клас да премине през нашите врати поне три пъти през своите години на израстване – независимо дали идва на открита репетиция на оркестъра, училищен концерт или на нашата програма „Джаз за свобода“, която свързва

Новите поколения губят вкуса си към красотата, към възприемането й със сетивата. Разчитат на компютърни изображения, а екранът е плосък, двуизмерен и на него не може да се усети истинската красота на живота, която дават книга или графика.

Това каза в интервю белгийската галеристка Кристин Верхейен. Тя бе част от журито на шестото издание на Международния екслибрис конкурс във Варна, организиран от галерия „Ларго“. Според нея обаче процесите в изкуството вървят както нагоре, така и надолу, и хората отново ще влизат в музеите, за да възприемат изкуството на живо с очите си. Музеите ще съществуват и след стотици години, убедена е тя.

Галеристката не вижда тенденция по-малко артисти да се насочват към графиката. „Преди 50 години си мислех, че концептуалното изкуство ще убие графиката, но тя все още съществува. За съжаление, колекционерите остаряват, а не

Ивайло Мирчев показва 21 платна в изложба живопис в галерия „Астри“ в София. Експозицията ще продължи до 22 март, съобщават домакините на събитието. 

От екипа отбелязват, че в настоящата си изложба „Живопис“ авторът показва картини, част от които публиката е виждала в салоните на „Шипка“ 6 - акварели върху хартия и маслени бои върху платно. Другата половина са нови и непоказвани произведения в различни техники и следват развитието на неговите цикли „Храм“, „Старите складове“, „Цигански работи“, „Интимно“.

„Той е и част от ядрото на годишната изложба за живопис „Формат 30/30“, където излага 23 поредни години. Следата, която оставя със своето творчество и личност - на човек и общественик - в съвременното изкуство, както и с мисията си на преподавател в знаковото ате

Преподава анимационна режисура в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, доцент и извънреден професор, работи и като главен редактор на сп. „Фрас“.

Като карикатурист той участва в много изложби в България и в чужбина. Художник, сценарист и режисьор е на над сто анимационни филма, сред които „Шега“, „Хепи енд“, „Умно село“, „Приятелите на Гошо Слона“, „Де факто“, „Кауза пердута“, „Мишената“, „Върни се пак в Соренто“, „Пардон“, „Нарекохме ги Монтеки и Капулети“, „Серенада“, „Хамлет“, „Екограма“. За филма „Де факто“ е публикувана страница в „Енциклопедия Британика“. Филмът „Умно село“ е изучаван в кинокатедра в Ню Йорк.

Наричат лентата му „Тримата глупаци“ визитка на българската анимация по света. Филмът се появява през 1970 г., като героите му преминават през множество „роли“ през годините – „Тримата глупаци – ловци“, „Тримата глупаци – атлети“, „Тримата глупаци – педагози“, „Тримата глупаци – рибари“, „Тримата глупаци в ресторанта“, „Тримата глупаци и автомобилът“, „Тримата глупаци и кравата“, „Тримата глупаци в бита и спорта“. Куклите на „Тримата глупаци“ са единствените анимационни герои, покорили Еверест заедно с алпинистите Николай Петков и Кирил Досков. При откриването на 25-та му изложба през 1994 г. бащата на „Тримата глупаци“ Доньо Донев е обявен от колегите си за пожизнен носител на титлата – „Главен глупак на републиката“. Той приема това определение за себе си само поради една-единствена причина – глупостта е присъща на човека, уточнява самият той.

ОТЛИЧИЯ И ПРИЗНАНИЕ

Сред многобройните му отличия са орден „Кирил и Методий“ – втора степен (1965), Наградата за анимационно кино на Съюза на българските филмови дейци (СБФД) за 1979 г. за цялостно творчество. Лауреат е на Димитровска награда за 1980 г. за анимационните филми „Умно село“, „Де факто“, „Кауза пердута“. Удостоен е със званието „Заслужил артист“ (1972), „Народен артист“ (1986), с Голямата награда на СБФД за цялостното му творчество (1989). Награден е с орден „Народна република България“ (1989), наградата за карикатура и рисунка „Чудомир“ (1993). Лауреат е на Наградата за цялостно творчество и изключителен принос в българската филмова култура (1995). Удостоен е с годишната награда на Фонда за поддържане на изкуството в България при Съюза на българските художници (СБХ) (1998). Носител е на орден „Стара планина“ – първа степен (2000). Удостоен е с наградата за цялостно творчество на секция „Карикатура“ на СБХ (2005). Лауреат е на Специалната награда на Дома на хумора и сатирата в Габрово за най-остроумна карикатура (2007).

Носител е на награди от Международни фестивали за анимационни филми: „Златен пеликан“ на Втори световен фестивал за анимационни филми в Мамая, Румъния (1968) за филма „Стрелци“, „Златна богиня“ за филма „Приятелите на Гошо Слона“ в Хихон, Испания (1969), „Златната воденичка“ за филма „Тримата глупаци“ , Барселона, Испания (1971), Специална награда на кинофестивала в Техеран, Иран за филма „Умно село“ (1972), Голямата награда в Оберхаузен, ФРГ и Първа награда на кинофестивала в Лайпциг (1974) за филма „Де факто“ и много др.

На 29 юни 2004 г. е представена книгата „Ум патки пасе“ на Доньо Донев, Виктор Самуилов и Димитър Бежански, популярни като творчески колектив „Тримата глупаци“.

Доньо Донев умира на 28 ноември 2007 г.

ЛЮБИМИ ФРАЗИ

Една от крилатите му фрази е: „Когато водата ти дойде до устата, горе главата“. „Единствената истина, която съм искал да докажа е, че простакът е голямото обществено зло, а не глупакът“ споделя създателят на „Тримата глупаци“ в интервю от 1980 г.

„Човечеството най-много се нуждае от смях. Повече са хората, които искат да се смеят, отколкото да плачат. И затова се повишиха и изискванията към хумориста. Хората все по-трудно се смеят, но все повече искат да се смеят…“ споделя Доньо Донев през 1980 г.

„Не обичам козметиката в изкуството, ценя раждането в изкуството“ – анкета „Моята изповед“ за в. „Труд“, 1993 г.

/МВ/ДС/Отдел „Справочна“

Използвани източници: в. „Народна култура“, бр. 50/ 13.12.1969 г., сп. „Български войн“, 1988 г., в. „Труд“, 1993 г., Кой кой е в България, София 1998, с. 242, Кой кой е в българската култура, Варна 1998, с. 173, В. „Стандарт“, бр. 348 от 2911.2007 г., Голяма енциклопедия на България, т. 4, София 2011, с. 1835

/ВСР

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба „Трилогия на едно приятелство“ ще бъде открита в галерия "Мисията"
Изложба „Трилогия на едно приятелство“ с куратор Надя Розева ще бъде открита на 16  юни 2025 г. в 18:30 ч. в галерия „Мисията“ в София. Това съобщиха ...
Акордеонистката Ксения Сидорова ще дебютира в зала „България“ със Софийската филхармония
Ксения Сидорова ще дебютира в зала „България“ със Софийската филхармония на 19 юни. Под диригентството на Михал Нестерович тя ще представи премиерата за България на Ко ...
Йордан Камджалов: Ако повече хора работим тотално отдадено, мощно и подготвено, предстои нещо велико за българския народ
Ако повече хора работим тотално отдадено, мощно и подготвено, предстои нещо велико за българския народ, каза в интервю диригентът Йордан Камджалов. Той коментира състоянието на ку ...
Театър 199 „Валентин Стойчев“ отбелязва своята 60-годишнина
Театър 199 „Валентин Стойчев“ отбелязва своята 60-годишнина днес, 12 юни. В рамките на настоящия 60-и юбилеен сезон се реализираха постановките „Тортила Флет&ldq ...
Концерт с двама диригенти и три премиерни произведения ще представи Симфониета-Враца
Концерт „Мистичност от ХХ век“ с две световни премиери на произведения и една премиера за Враца, и с двама диригенти ще представи на 13 юни Симфониета-Враца, съобщи еди ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Майк Лав от групата "Бийч бойс" беше въведен в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г. само ден, след като беше обявено, че колегата му Брайън Уилсън е починал, предаде А ...
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" във Велико Търново ще отбележи 40 години от своето създаване с три програми на три сцени, съобщиха организаторите на форума. Програмата ...
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник, съобщиха от културната институция. Постановката, която ще се играе ...
Театърът в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма заради намален бюджет
Драматично-кукленият театър в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма, както и планираните нови творчески проекти. Това съобщи директорът на културната институция ...
Изложба на Руси Стоянов по повод 70-годишнината от рождението му
"Руси Стоянов. Този мечтател с грандиозни планове ни напусна твърде рано - едва на 48 години. Мащабната му дейност обаче оставя в наследство емблематични творби, превърнали се в гр ...
Тикер в 20:00 ч.
Майк Лав от групата "Бийч бойс" беше въведен в Залата на славата на авторите на ...
Начало Калейдоскоп
3103
Калейдоскоп

Биография: Доньо Донев

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 27 Юни 2024, 09:14 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

„Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията“, казва в интервю през 1988 г. Доньо Донев - художник-карикатурист, сценарист и режисьор, известен най-вече с анимационния си филм „Тримата глупаци“. Припомняме днес тези негови думи по повод навършването на 95 години от рождението му. 

ПЪРВИТЕ СИ КАРИКАТУРИ СЪЗДАВА КАТО УЧЕНИК

Доньо Донев е роден на 27 юни 1929 г. в Берковица. Завършва Четвърта мъжка гимназия в София. През 1954 г. се дипломира в Художествената академия в ателието по „Графика“, ръководено от проф. Илия Бешков. „Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията. Като дете мечтаех да стана моряк, но вместо това, сякаш на шега, завърших Художествената академия в класа на Илия Бешков. После, по случайност, благодарение на Тодор Динов, попаднах в анимационното кино“. – споделя художникът в интервю през 1988 г.

След дипломирането си започва работа в Студията за анимационни филми. През 1959 –1960 г. специализира в „Союзмултфилм“ в Москва, Русия при режисьора Леонид Амарлик. Първите си карикатури създава още като ученик, а след завършването на висшето си образование започва работа като художник на хумористичната страница във в. „Вечерни новини“. През целия си творчески път сътрудничи на много вестници и списания. Илюстрира детски книжки. Започва работа в студията за анимационни филми като аниматор, преминавайки през всички видове на анимацията, за да стане един от най-изявените творци на националната ни школа със свой принос в нейното развитие.

Доньо Донев работи като художник във в. „Вечерни новини“ (1954 – 1956), художник и режисьор в отдела за мултипликационни филми в Студиата за игрални филми „Бояна“ (1956 – 1970) и в Студиата за анимационни филми „София“ (1970 – 1993), където е и ръководител на творчески колектив. Първият му анимационен филм като художник е „Грух и Грушка“ (1957). Основател и главен редактор е на вестника, носещ името на популярните му герои – „Тримата глупаци“ (1989 – 1997), а от 1997 г. – на в. „Четиримата глупаци“. През 1988 г. Доньо Донев застава от другата страна на камерата като актьор във филма „Вагнер“ на Андрей Слабаков.

ПРЕПОДАВА В НАТФИЗ

Преподава анимационна режисура в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, доцент и извънреден професор, работи и като главен редактор на сп. „Фрас“.

Като карикатурист той участва в много изложби в България и в чужбина. Художник, сценарист и режисьор е на над сто анимационни филма, сред които „Шега“, „Хепи енд“, „Умно село“, „Приятелите на Гошо Слона“, „Де факто“, „Кауза пердута“, „Мишената“, „Върни се пак в Соренто“, „Пардон“, „Нарекохме ги Монтеки и Капулети“, „Серенада“, „Хамлет“, „Екограма“. За филма „Де факто“ е публикувана страница в „Енциклопедия Британика“. Филмът „Умно село“ е изучаван в кинокатедра в Ню Йорк.

Наричат лентата му „Тримата глупаци“ визитка на българската анимация по света. Филмът се появява през 1970 г., като героите му преминават през множество „роли“ през годините – „Тримата глупаци – ловци“, „Тримата глупаци – атлети“, „Тримата глупаци – педагози“, „Тримата глупаци – рибари“, „Тримата глупаци в ресторанта“, „Тримата глупаци и автомобилът“, „Тримата глупаци и кравата“, „Тримата глупаци в бита и спорта“. Куклите на „Тримата глупаци“ са единствените анимационни герои, покорили Еверест заедно с алпинистите Николай Петков и Кирил Досков. При откриването на 25-та му изложба през 1994 г. бащата на „Тримата глупаци“ Доньо Донев е обявен от колегите си за пожизнен носител на титлата – „Главен глупак на републиката“. Той приема това определение за себе си само поради една-единствена причина – глупостта е присъща на човека, уточнява самият той.

ОТЛИЧИЯ И ПРИЗНАНИЕ

Сред многобройните му отличия са орден „Кирил и Методий“ – втора степен (1965), Наградата за анимационно кино на Съюза на българските филмови дейци (СБФД) за 1979 г. за цялостно творчество. Лауреат е на Димитровска награда за 1980 г. за анимационните филми „Умно село“, „Де факто“, „Кауза пердута“. Удостоен е със званието „Заслужил артист“ (1972), „Народен артист“ (1986), с Голямата награда на СБФД за цялостното му творчество (1989). Награден е с орден „Народна република България“ (1989), наградата за карикатура и рисунка „Чудомир“ (1993). Лауреат е на Наградата за цялостно творчество и изключителен принос в българската филмова култура (1995). Удостоен е с годишната награда на Фонда за поддържане на изкуството в България при Съюза на българските художници (СБХ) (1998). Носител е на орден „Стара планина“ – първа степен (2000). Удостоен е с наградата за цялостно творчество на секция „Карикатура“ на СБХ (2005). Лауреат е на Специалната награда на Дома на хумора и сатирата в Габрово за най-остроумна карикатура (2007).

Носител е на награди от Международни фестивали за анимационни филми: „Златен пеликан“ на Втори световен фестивал за анимационни филми в Мамая, Румъния (1968) за филма „Стрелци“, „Златна богиня“ за филма „Приятелите на Гошо Слона“ в Хихон, Испания (1969), „Златната воденичка“ за филма „Тримата глупаци“ , Барселона, Испания (1971), Специална награда на кинофестивала в Техеран, Иран за филма „Умно село“ (1972), Голямата награда в Оберхаузен, ФРГ и Първа награда на кинофестивала в Лайпциг (1974) за филма „Де факто“ и много др.

На 29 юни 2004 г. е представена книгата „Ум патки пасе“ на Доньо Донев, Виктор Самуилов и Димитър Бежански, популярни като творчески колектив „Тримата глупаци“.

Доньо Донев умира на 28 ноември 2007 г.

ЛЮБИМИ ФРАЗИ

Една от крилатите му фрази е: „Когато водата ти дойде до устата, горе главата“. „Единствената истина, която съм искал да докажа е, че простакът е голямото обществено зло, а не глупакът“ споделя създателят на „Тримата глупаци“ в интервю от 1980 г.

„Човечеството най-много се нуждае от смях. Повече са хората, които искат да се смеят, отколкото да плачат. И затова се повишиха и изискванията към хумориста. Хората все по-трудно се смеят, но все повече искат да се смеят…“ споделя Доньо Донев през 1980 г.

„Не обичам козметиката в изкуството, ценя раждането в изкуството“ – анкета „Моята изповед“ за в. „Труд“, 1993 г.

/МВ/ДС/Отдел „Справочна“

Използвани източници: в. „Народна култура“, бр. 50/ 13.12.1969 г., сп. „Български войн“, 1988 г., в. „Труд“, 1993 г., Кой кой е в България, София 1998, с. 242, Кой кой е в българската култура, Варна 1998, с. 173, В. „Стандарт“, бр. 348 от 2911.2007 г., Голяма енциклопедия на България, т. 4, София 2011, с. 1835

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба „Трилогия на едно приятелство“ ще бъде открита в галерия "Мисията"
Акордеонистката Ксения Сидорова ще дебютира в зала „България“ със Софийската филхармония
Йордан Камджалов: Ако повече хора работим тотално отдадено, мощно и подготвено, предстои нещо велико за българския народ
Театър 199 „Валентин Стойчев“ отбелязва своята 60-годишнина
Концерт с двама диригенти и три премиерни произведения ще представи Симфониета-Враца
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Тонът на времето
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Авансцена
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.