Начало Творчески отражения Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа" от основаването му през 1964 година
2909
Творчески отражения

Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа" от основаването му през 1964 година

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 27 Юни 2024, 09:06 ч.

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.

Американският саксофонист Кен Вандермарк и норвежкият барабанист Паал Нилсен-Лов ще свирят в София на 17 април.

В зала „Сингълс“ на НДК те ще се качат на сцената в специален квинтет с музикантите от триото „Светлост“, съобщават от „Аларма пънк джаз“.

По думите им поводът Кен Вандермарк и Паал Нилсен-Лов да са на Балканите за цяла седмица е съвместен албум, който записват с групата от Република Северна Македония „Светлост“.

Във формацията участват Нинослав Спировски (тенор саксофон, кларинет), Кристиян Новковски (барабани) и Дени Омерагич (контрабас, баскитара, електроника).

„Светлост“ смесват в музиката си джаз, нойз и ембиънт елементи, с които умело, по пътя на спонтанното композиране, изграждат хипнотично и същевременно първично изживяване“, посочват от „Аларма пънк джаз“.

Двама дейци на културата от Нашвил започнаха онлайн петиция за преименуване на летището на града на името на музикалната легенда Доли Партън и вече са събрали повече от 50 000 подписа, съобщи ЮПИ.

Комедиантката Лидия Попович и собственикът на комедийния лейбъл Goat Song Records Дан Дион стартираха петицията в Change.org. Инициативата им идва след неуспешния опит от януари т. г. на щатския законодател от Тенеси Тод Уорнър да преименува международното летище в Нашвил на името на президента Доналд Тръмп.

Дуото заяви, че за първи път са започнали да обсъждат кампанията за преименуване на летището в чест на Партън преди около две години и най-накрая са стартирали петицията, когато моментът им се е сторил подходящ.

„Доли е велика представителка на щата Тенеси и велика обединителка, която придава легитимност на Юга, защото нейната история резонира с всички - богати

Актьорът Джон Хам, който стана известен с ролята си на рекламния директор Дон Дрейпър в сериала „Момчетата от Медисън авеню“, бе обявен за Мъж на годината от театралната трупа „Бухнал пудинг“ на Харвардския университет, предаде Асошиейтед прес.

Наградите се връчват на хора, които имат траен и впечатляващ принос към света на развлеченията.

Театралната трупа „Бухнал пудинг“, която датира от 1844 г. и нарича себе си третата най-стара театрална трупа в света, връчва наградата за Мъж на годината от 1967 г. насам. 

Сред скорошните лауреати на Мъж на годината са Бари Киогън („Баншите от Инишерин“) през миналата година, Боб Оденкърк през 2023 г. и Джейсън Бейтман през 2022 г. 

Джон Хам ще получи наградата си на официална церемония на 31 януари. След това той ще присъства на представлението на 176-ата пос

Ивайло Мирчев показва 21 платна в изложба живопис в галерия „Астри“ в София. Експозицията ще продължи до 22 март, съобщават домакините на събитието. 

От екипа отбелязват, че в настоящата си изложба „Живопис“ авторът показва картини, част от които публиката е виждала в салоните на „Шипка“ 6 - акварели върху хартия и маслени бои върху платно. Другата половина са нови и непоказвани произведения в различни техники и следват развитието на неговите цикли „Храм“, „Старите складове“, „Цигански работи“, „Интимно“.

„Той е и част от ядрото на годишната изложба за живопис „Формат 30/30“, където излага 23 поредни години. Следата, която оставя със своето творчество и личност - на човек и общественик - в съвременното изкуство, както и с мисията си на преподавател в знаковото ате

Продължава набирането на творби за участие в Националната изложба "Лудогорие" в Разград, съобщи Тодор Тодоров, директор на художествената галерия „Проф. Илия Петров“ в Разград.

Културната институция е сред организаторите на форума заедно с Община Разград и Съюза на българските художници.

Събитието се реализира със съдействието на Министерството на културата. 

Срокът за изпращане на творбите е до първи април.

Всеки автор може да представи до три произведения за категориите живопис и скулптура и до пет в раздел графика.

Жури от художници и изкуствоведи, избрано от Управителния съвет на Съюза на българските художници, ще определи най-добрите авторски изработки до 10 април.

Откриването на изложбата и обявяването на победителите ще е на 22 май.

Освен награди за най-добри авторски творби в трите категории, отличия ще и

Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт. Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък. 

Концертът е с вход свободен, а в него ще вземат участие вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева, хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев и военен духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев. Повечето песни са свързани със събитията на Шипка и Бузлуджа, някои от тях са известни, а някои гостите ще чуят за пръв път, посочи Мая Миланова. 

Тя напомни, че през 1964 Национален парк-музей „Шипка“ и Национален парк „Бузлуджа“, които са били под общинско ръководство, са обединени. Тогава НПМ „Шипка – Бузлуджа“ се оформя като държавен културен институт със свое седалище, щат и директор.

През годините музеят е стопанисвал няколко силно посещавани обекта. Освен Паметника на свободата на връх „Шипка“ и музея на открито, това са храм-паметникът „Рождество Христово“ в град Шипка и паметниците на Хаджи Димитър, на основаването на Българската социалдемократическа партия и паметникът на загинали партизани от Габровско-севлиевския отряд, които са в подножието на връх „Бузлуджа“. Мая Миланова уточни, че Дом-паметникът на Българската комунистическа партия на върха никога не е бил под управлението на парк-музея. НПМ „Шипка – Бузлуджа“ стопанисва още Парка на победата край село Шейново. 

По думите и през тези 60 години основно посещаваните туристически обекти са Паметникът на свободата, паметниците под връх „Булзуджа“ и храм-паметникът. Тези 22 милиона включват и посетителите на националните чествания край Паметника на свободата и отбелязването на Бузлуджанската епопея, уточни тя. Най-много са били посетителите през 1971 - 1 милион и 182 хиляди души. При първия официален отчет за 1964 година като посетители са посочени малко над 845 хиляди души, а над шест хиляди са изнесените беседи. След 1981 година обектите в подножието на връх „Бузлуджа“ преминават към Българската комунистическа, от тогава е спряна статистиката на посещенията там. След затварянето на Дом-паметника те отново се поддържат от НПМ, но не се води статистика на посещенията, посочи Миланова. 

Столичната галерия Heritage представя изложба живопис на младата авторка Моника Христова.

Експозицията, озаглавена „Сила“, ще бъде открита на 30 януари и ще продължи до 10 февруари, съобщават организаторите.

Изложбата включва общо 72 живописни кръгли платна на авторката от два нейни творчески периода:

Ппърви етап - до 2017 г., който е нейния зрящ период и от 2019 г., когато тя отново започва да рисува, но не с очите, а със сърцето си, отбелязват от екипа.

„Към днешна дата Моника е физически незряща, но за сметка на това изключително сензитивна и духовно „будна“. Тук е засегната и темата за невидимия и духовния свят с една лека препратка към Екзюпери: „Най-хубавото се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите...“, отбелязват те.

По думите им изложбата има дълбоко послание.

„Тя

Копие на Варненското златно съкровище ще бъде показано в Попово.

Археологическата реликва ще бъде представена в Историческия музей в града през април, съобщават от ръководството на културната институция.

Смята се, че находките са част от най-старото обработено злато в Европа и света, причислявано към така наречената „Култура Варна“. Датирани са от петото хилядолетие преди Христа, посочват от музея в Попово.

Оригиналното съкровище представлява гробен инвентар, открит в югоизточния сектор на Варненския халколитен некропол – в гроб № 36, до който археолози достигат през 1972 г. в района на Варненското езеро.

В гробната яма липсват човешки останки, тъй като това е символично погребение (кенотаф). Открити са единствено гробни дарове, които впечатляват със своята ювелирна изработка, посочват от ИМ – Попово. Очаква се откриването на екс

Мобилната изложба „Разградските законодатели“ (1879-1991 година) бе открита в Съдебната палата в града от председателя на Окръжния съд Лазар Мичев и директора на Регионалния исторически музей Таня Тодорова, съобщиха от пресслужбата на съда.

Експозицията акцентира върху ролята на разградските конституционалисти в седемте Велики народни събрания. Те са представени със снимки, професионални и житейски биографии и документи, по които са работили като законотворци. 

Изложбата представя хронологично историята на парламентаризма в България – от Учредителното събрание през 1879 г., което изработва и приема Търновската конституция на Княжество България, до Седмото велико народно събрание, което през 1991 година приема действащата в момента Конституция на Република България, отбелязаха от пресслужбата на Окръжния съд в Разград. 

Като депутати

Актрисата от състава на Драматичен театър "Адриана Будевска" Пепа Николова е новото попълнение в журито на тазгодишното 23-то поред издание на "София филм фест на брега", който ще се проведе в Бургас между 20 и 28 март, съобщават организаторите от "Арт фест".

Тя ще се присъедини към седемчленното жури, съставено още от Александра Ингилизова, Диана Саватева, Лорис Мануелян, Мария Бенчева, Слави Георгиев и Стефани Райчева. Тяхната задача ще бъде да решат кой да бъде носителят на наградата "Сребриста чайка". 

Родената в Бургас през 1997 г. актриса е възпитаник на НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”, където завършва през 2020 г. в последния клас на проф. Стефан Данаилов. Веднага след това става част от трупата на театъра в Бургас и изиграва роли в редица постановки с режисьор Борислав Чакринов. Участва още в “Летните оси ни хапят даже през ноември” н

Художничката Боряна Боко превърна ненужни вещи в изкуство за самостоятелната си изложба „Времеви клетки“, подредена в галерия "Аргус" в Перник.

„Боко е много даровита, работата й е модерна. Тя съчетава сръчност, мисъл и вкус. Вплела е и мои ненужни вещи, не мога да повярвам, че моето време е вместено във „Времевите клетки“ на Боряна“, каза Веска Николова.

Боряна Боко твори и живее в Перник. Изложбата включва 31 картини в размер 27/27 см., поясниха от галерия „Аргус“.

Творбите са изработени от текстил, пластмаса и найлон. Идеята на творбите е свързана с консуматорството и ненужните вещи, които използва, за да създава изкуство. „В съвременния свят ежедневно се сблъскваме с проблема на свръхконсумацията и изхвърлянето на излишни материали“, допълниха още от арт пространството.

Боко добави, че с ра

Тя отбеляза, че до 1989 година най-голям брой чуждестранни посетители е имало от разпадналия се Съветски съюз. След промените на 10 ноември същата година настъпва срив в посещаемостта - през 1990 година посетителите са наполовина от предходната, а през 1991 година спадат тройно, разказа Мая Миланова. 

По думите й това се дължи от една страна на липсата на съветски туристи, които дотогава са били над 50 на сто от посетителите, а от друга - на икономическата криза от началото на 90-те години на миналия век. 

През втората половина на 90-те години посещаемостта постепенно нараства. Идват туристи от Европа, Израел, Азия, Канада, Австралия. Интересът е ориентиран най-вече към храм-паметника в Шипка, тъй като чуждестранните посетители не са запознати със събитията, свързани с Паметника на свободата, посочи още Миланова. 

След доста упорита работа посещаемостта около 2000 година отново се покачва, но през 2004 година управлението на храм-паметника се поема от Старозагорската света митрополия. 

Според Мая Миланова доказателство за това, че се работи упорито по разширяване на кръга на посетителите на Паметника на свободата на връх „Шипка“, е, че в първата година след отделянето на храм-паметника посетителите на върха са били 60 хиляди, а към днешна дата са около сто хиляди годишно. „Това ни прави един от най-посещаваните музеи в страната“, посочи тя. 

Музеят е посещаван през годините от редица известни личности от всякакви сфери. 

„От основаването на музея всички български държавни ръководители са били на Шипка, а до 1989 година обектите са посещавали и всички съветски ръководители“, разказа още Мая Миланова.

Руският президент Владимир Путин също е посещавал парк-музея два пъти. Сред добре познатите имена, посещавали НПМ „Шипка-Бузлуджа“, са Леонид Брежнев, Михаил Горбачов, Ицхак Шамир, италианският актьор Микеле Плачидо и много други. Идвали са и много космонавти - като например Юрий Гагарин, Валентина Терешкова, посочи Миланова. Интересен факт е, че пред загиналите на връх „Шипка“ се е поклонил и професорът от Истанбулския университет проф. Рауф Версан, който в правнук на Вейсел паша - командир на централната османска армия по време на боевете при Шипка и Шейново през 1878 година. 

През настоящата година, освен 60-ата годишнина от основаването на НПМ „Шипка-Бузлуджа“, се навършват и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Седмицата на китайското кино ни запознава с богатството на древната цивилизация чрез киното.
Започна Седмицата на китайското кино в Търговище. Организатори на инициативата и тази година са Институт "Конфуций"  - Велико Търговище, Сдружение "Приятели на Китай" от Търго ...
„Кралят на валса“ – eдна виенска музикална феерия
Едва ли има някой, който да не се сеща за кого става дума. Роден преди 200 години, надградил и надминал баща си /със същото име/, пръв сред славна музикантска фамилия от ярки имена ...
Юбилейна изложба ще представи художникът Тодор Деков
Юбилейна изложба, 85 години и 60 години творческа дейност, ще представи художникът Тодор Деков в Монтана, съобщиха от Дружество на художниците „Тенец“. Експозицията ще ...
Аарон Рот прави тур по софийските улици за изложбата „Тази изложба щеше да е кич“
Градска разходка и тур в изложбата „Тази изложба щеше да е кич“ ще се проведе на 26 април. Тя ще започна на спирката на Сточна гара в София и ще завърши в арт прос ...
Мариан Бачев отчете постигнатите цели в първите 100 дни от управлението
Министерството на културата (МК) отчете постигнатите цели в първите 100 дни от управлението на кабинета на Мариан Бачев. От първия ден на встъпването си в длъжност министърът започ ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Седмицата на китайското кино ни запознава с богатството на древната цивилизация чрез киното.
Започна Седмицата на китайското кино в Търговище. Организатори на инициативата и тази година са Институт "Конфуций"  - Велико Търговище, Сдружение "Приятели на Китай" от Търго ...
Балет „Арабеск” обявява 12-ия конкурс за съвременна хореография на името на Маргарита Арнаудова
Балет „Арабеск” обявява 12-ия конкурс за съвременна хореография върху българска музика за наградата на името на Маргарита Арнаудова.  Могат да участват хореографи ...
„Моите места“ е четвъртият сингъл от предстоящия нов албум на Mary Boys Band
„Моите места“ е четвъртият сингъл от предстоящия нов албум на Mary Boys Band, съобщават от групата. Албумът е посветен на 30-ата годишнина на Mary Boys Band се очаква д ...
Фестивалът „Берлинале“ обяви датите за 2026 г., избягвайки припокриване с наградите БАФТА за първи път от шест години
Международният филмов фестивал в Берлин ще проведе своето 76-о издание от 12 до 22 февруари 2026 г., съобщиха организаторите на официалния уебсайт на форума. Тези дати ще позволят ...
Операта в Дубай обмисля разширено сътрудничество с китайски изпълнители
Дубайската опера обмисля музикално и артистично сътрудничество с китайски изпълнители, за да укрепи културните връзки и да привлече повече туристи от Китай, предаде Синхуа. Открита ...
Тикер в 04:00 ч.
Започна Седмицата на китайското кино в Търговище. Организатори на инициативата и ...
Начало Творчески отражения
2909
Творчески отражения

Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа" от основаването му през 1964 година

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 27 Юни 2024, 09:06 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.

Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт. Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък. 

Концертът е с вход свободен, а в него ще вземат участие вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева, хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев и военен духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев. Повечето песни са свързани със събитията на Шипка и Бузлуджа, някои от тях са известни, а някои гостите ще чуят за пръв път, посочи Мая Миланова. 

Тя напомни, че през 1964 Национален парк-музей „Шипка“ и Национален парк „Бузлуджа“, които са били под общинско ръководство, са обединени. Тогава НПМ „Шипка – Бузлуджа“ се оформя като държавен културен институт със свое седалище, щат и директор.

През годините музеят е стопанисвал няколко силно посещавани обекта. Освен Паметника на свободата на връх „Шипка“ и музея на открито, това са храм-паметникът „Рождество Христово“ в град Шипка и паметниците на Хаджи Димитър, на основаването на Българската социалдемократическа партия и паметникът на загинали партизани от Габровско-севлиевския отряд, които са в подножието на връх „Бузлуджа“. Мая Миланова уточни, че Дом-паметникът на Българската комунистическа партия на върха никога не е бил под управлението на парк-музея. НПМ „Шипка – Бузлуджа“ стопанисва още Парка на победата край село Шейново. 

По думите и през тези 60 години основно посещаваните туристически обекти са Паметникът на свободата, паметниците под връх „Булзуджа“ и храм-паметникът. Тези 22 милиона включват и посетителите на националните чествания край Паметника на свободата и отбелязването на Бузлуджанската епопея, уточни тя. Най-много са били посетителите през 1971 - 1 милион и 182 хиляди души. При първия официален отчет за 1964 година като посетители са посочени малко над 845 хиляди души, а над шест хиляди са изнесените беседи. След 1981 година обектите в подножието на връх „Бузлуджа“ преминават към Българската комунистическа, от тогава е спряна статистиката на посещенията там. След затварянето на Дом-паметника те отново се поддържат от НПМ, но не се води статистика на посещенията, посочи Миланова. 

Тя отбеляза, че до 1989 година най-голям брой чуждестранни посетители е имало от разпадналия се Съветски съюз. След промените на 10 ноември същата година настъпва срив в посещаемостта - през 1990 година посетителите са наполовина от предходната, а през 1991 година спадат тройно, разказа Мая Миланова. 

По думите й това се дължи от една страна на липсата на съветски туристи, които дотогава са били над 50 на сто от посетителите, а от друга - на икономическата криза от началото на 90-те години на миналия век. 

През втората половина на 90-те години посещаемостта постепенно нараства. Идват туристи от Европа, Израел, Азия, Канада, Австралия. Интересът е ориентиран най-вече към храм-паметника в Шипка, тъй като чуждестранните посетители не са запознати със събитията, свързани с Паметника на свободата, посочи още Миланова. 

След доста упорита работа посещаемостта около 2000 година отново се покачва, но през 2004 година управлението на храм-паметника се поема от Старозагорската света митрополия. 

Според Мая Миланова доказателство за това, че се работи упорито по разширяване на кръга на посетителите на Паметника на свободата на връх „Шипка“, е, че в първата година след отделянето на храм-паметника посетителите на върха са били 60 хиляди, а към днешна дата са около сто хиляди годишно. „Това ни прави един от най-посещаваните музеи в страната“, посочи тя. 

Музеят е посещаван през годините от редица известни личности от всякакви сфери. 

„От основаването на музея всички български държавни ръководители са били на Шипка, а до 1989 година обектите са посещавали и всички съветски ръководители“, разказа още Мая Миланова.

Руският президент Владимир Путин също е посещавал парк-музея два пъти. Сред добре познатите имена, посещавали НПМ „Шипка-Бузлуджа“, са Леонид Брежнев, Михаил Горбачов, Ицхак Шамир, италианският актьор Микеле Плачидо и много други. Идвали са и много космонавти - като например Юрий Гагарин, Валентина Терешкова, посочи Миланова. Интересен факт е, че пред загиналите на връх „Шипка“ се е поклонил и професорът от Истанбулския университет проф. Рауф Версан, който в правнук на Вейсел паша - командир на централната османска армия по време на боевете при Шипка и Шейново през 1878 година. 

През настоящата година, освен 60-ата годишнина от основаването на НПМ „Шипка-Бузлуджа“, се навършват и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Седмицата на китайското кино ни запознава с богатството на древната цивилизация чрез киното.
„Кралят на валса“ – eдна виенска музикална феерия
Юбилейна изложба ще представи художникът Тодор Деков
Аарон Рот прави тур по софийските улици за изложбата „Тази изложба щеше да е кич“
Мариан Бачев отчете постигнатите цели в първите 100 дни от управлението
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Седмицата на китайското кино ни запознава с богатството на древната цивилизация чрез киното.
Цветни аспекти
Балет „Арабеск” обявява 12-ия конкурс за съвременна хореография на името на Маргарита Арнаудова
Под прожектора
„Моите места“ е четвъртият сингъл от предстоящия нов албум на Mary Boys Band
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.