Начало Творчески отражения Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа" от основаването му през 1964 година
2909
Творчески отражения

Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа" от основаването му през 1964 година

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 27 Юни 2024, 09:06 ч.

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.

Варненската галерия „Ларго“ представя изложба рисунки с туш и перо на Боян Янев, известен с илюстрациите си за над двадесет книги на български и чуждестранни автори. 

Колекцията си авторът е озаглавил „Капричио“ или „Каприз“. той обясни, че причината за названието е, че този начин на рисуване му дава почивка от обичайната работа, в която трябва да бъде максимално обяснителен и разказвателен. В рисунките си той умишлено бяга от фигурата, търсейки някаква фантастична естетика, в която формите само напомнят на нещо. 

Една от обединяващите теми в изложбата е музиката. Като страстен меломан, художникът непрестанно търси нови произведения, музиканти и композитори, които да го вдъхновяват. Тази дълбока връзка намира израз в творбите „Малка нощна музика“, „Адажио“, а „Rondo Veneziano” отдават почи

Това е изложба на човечността, каза скулпторът Живко Седларски, който откри благотворителната изложба „Изкуството помага“ за недоносените деца.

Експозицията, подредена в галерия „София“ на Столична библиотека, представя 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури, отбелязва артистът.

Тя ще остане там до 9 февруари.

ЛИЧНАТА ИСТОРИЯ КАТО ПОВОД ЗА БЛАГОТВОРИТЕЛНОСТ

Поводът за изложбата е лична история на скулптора. Миналата година неговото внуче Боян се ражда по-рано и се налага да остане в Интензивно отделение на Клиниката по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“. В знак на признателност към екипа, помогнал на семейството му, Седларски решава да дари всички средства от тази изложба на клиниката.

„Нашата цел е повече хора да чуят тази новина и да се включат в тази дарителс

Изложба „Модата в огледалото на едно столетие 1850-1950 година“ бе открита в Монтана от кмета на града Златко Живков и директора на клона на Държавна агенция „Архиви“ в града Ангелина Емилова.

Изложбата е подбрана от фонда на Държавна агенция „Архиви“ и в Монтана е посветена на празника на жената 8 март. 

Чрез множество снимки от различни периоди е показана модата от времето на Възраждането до първите години на социализма у нас. Ангелина Емилова проследява промяната на облеклото в България през тези години. Тя посочи, че през Възраждането основно се е носела народна българска носия, която е изцяло изработена на ръка от жените в семейството, които сами произвеждат преждите, тъканите, украсите и шевиците.

За 10 години - от 1850 до 1860 година, носията се променя, като става по-семпла. След Освобождението има модернизация и

Театърът в Пазарджик ще представи първата си премиера за годината на 30 януари, съобщиха от културната институция.

Режисьор на представлението "Тиха луда нощ" е Богдан Петканин, а актьорският състав включва Руслан Мъйнов,  Кирил Ефремов, Антоан Петров, Милена Маркова, Асен Лозанов, Стиляна Маркова, Виктория Христова,Радослав Владимиров и Тихомир Благоев.

Сценограф е Милен Боричев, а костюмите са дело на Жанета Иванова.

Една нощ може да бъде нежна, страстна, чаровна, вълшебна, тиха и луда. Английски лорд от парламента се усамотява със секретарката на опозицията в стая на луксозен хотел. Което само по себе си е безнравствено, но много демократично. И всичко би му се получило, ако изведнъж не установяват, че има жив труп в стаята. Опитвайки се да го скрият, героите още повече потъват в дебрите на нощта. След като в хотела се появява ревнивият мъж на секретарк

Бохдан Слама ще получи специалната награда на 29-ия „София филм фест“, съобщават от „Арт фест“.

 Режисьорът ще представи в София най-новия си филм „Краят на света“ – на 15 март в кино „Одеон“, предвидена е и ретроспектива в Чешкия център – между 10 и 14 март. 

За пълнометражния си дебют „Диви пчели“ (2001) Слама печели наградата „Тигър“ на фестивала в Ротердам. За „Щастие“ (2005) е удостоен със „Златна раковина“ в Сан Себастиан. Сред филмите му са „Провинциалният учител“ (2007), „Четири слънца“ (2012), „Земята на сенките“ (2020), „Суша“ (2024). От 2008 година Слама е препо

Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт. Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък. 

Концертът е с вход свободен, а в него ще вземат участие вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева, хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев и военен духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев. Повечето песни са свързани със събитията на Шипка и Бузлуджа, някои от тях са известни, а някои гостите ще чуят за пръв път, посочи Мая Миланова. 

Тя напомни, че през 1964 Национален парк-музей „Шипка“ и Национален парк „Бузлуджа“, които са били под общинско ръководство, са обединени. Тогава НПМ „Шипка – Бузлуджа“ се оформя като държавен културен институт със свое седалище, щат и директор.

През годините музеят е стопанисвал няколко силно посещавани обекта. Освен Паметника на свободата на връх „Шипка“ и музея на открито, това са храм-паметникът „Рождество Христово“ в град Шипка и паметниците на Хаджи Димитър, на основаването на Българската социалдемократическа партия и паметникът на загинали партизани от Габровско-севлиевския отряд, които са в подножието на връх „Бузлуджа“. Мая Миланова уточни, че Дом-паметникът на Българската комунистическа партия на върха никога не е бил под управлението на парк-музея. НПМ „Шипка – Бузлуджа“ стопанисва още Парка на победата край село Шейново. 

По думите и през тези 60 години основно посещаваните туристически обекти са Паметникът на свободата, паметниците под връх „Булзуджа“ и храм-паметникът. Тези 22 милиона включват и посетителите на националните чествания край Паметника на свободата и отбелязването на Бузлуджанската епопея, уточни тя. Най-много са били посетителите през 1971 - 1 милион и 182 хиляди души. При първия официален отчет за 1964 година като посетители са посочени малко над 845 хиляди души, а над шест хиляди са изнесените беседи. След 1981 година обектите в подножието на връх „Бузлуджа“ преминават към Българската комунистическа, от тогава е спряна статистиката на посещенията там. След затварянето на Дом-паметника те отново се поддържат от НПМ, но не се води статистика на посещенията, посочи Миланова. 

„Червената къща“ представя за първи път „Бродим из Бродски“.

Премиерата е на 7 февруари, съобщават от културния институт.

Постановката изследва света на Йосиф Бродски – един от най-влиятелните поети на XX век, и поставя под въпрос границите между вътрешната свобода и ограниченията на времето, в което живеем.

Драматургичната композиция и постановката са на Снежина Петрова. Участват студенти от университетския театър на НБУ.

Програмата за февруари предлага още заглавия, сред които „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев – на 14 февруари, пиесата на Георги Марков – „Асансьорът“, на 9 февруари, „Част от колекция“ – на 28 февруари, „Колега“ – на 6 февруари, „Демоня“ – на 16

Певицата "Джису" от популярната момичешка кей-поп група "Блекпинк" подписа самостоятелен договор с "Уорнър Рекърдс", съобщи "Холивуд рипортър", позовавайки се на звукозаписната компания. 

Тридесетгодишната Джису - най-възрастната измежду четирите певици от "Блекпинк", предстои да издаде първия си самостоятелен мини-албум.

Тя ще бъде и част от актьорския състав на предстоящия романтичен южнокорейски сериал Newtopia на Амазон Прайм Видео, чиято премиера е на 7 февруари. 

С подписването на договора с "Уорнър Рекърдс" Джису започва нов етап от кариерата си.

На 14 февруари кей-поп звездата ще издаде първия си самостоятелен албум Amortage. Той е описан като нейната "най-всеобхватна солово творба" досега, която бележи "прераждането на глобалната суперзвезда".  Amortage е първият мини-албум на Джису, която през 2023 г. издаде соловото си пар

С опознавателен разговор в Българския културно-информационен център започна снощи международната панел-дискусия на тема „Театрални връзки между Република България и Република Северна Македония – Актуално състояние и европейски перспективи”. В конференцията участват представители на театри от Пловдив, Благоевград, Велес, Скопие, Куманово, варненската опера, на неправителствени организации, работещи в областта на театралното изкуство, на Факултета за драматично изкуство в Скопие, консултантски компании. В свободна дискусия те ще разговарят за институционалните и неинституционални връзки в театралните практики и сътрудничества.

Участниците в конференцията, организирана от посолството на България в Скопие и Българския културно-информационен център в Скопие, ще обсъждат новите пътища за сътрудничество и развитие на театралните връзки между двете страни и възможнос

Най-новият филм на режисьорския тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов "Триумф" ще бъде показан премиерно на 20 март в Бургас и ще открие програмата на 23-ото издание на "София филм фест на брега", който ще се проведе между 20 и 28 март в Културен дом НХК, съобщават организаторите от "Арт фест".

Ден по-късно копродукцията между България и Гърция, в която участва родената в Бургас българска актриса - номинираната за "Оскар" Мария Бакалова, ще тръгне по киноекраните в цялата страна. 

“Триумф” е черна комедия, чийто сюжет се върти около загадъчни случай с дупката в село Царичина. Сценарият на Дечо Таралежков, Кристина Грозева и Петър Вълчанов връща зрителите в началото на 90-те години на миналия век, в периода след падането на комунизма. Тогава секретна работна група от високопоставени офицери от българската армия, ръководена от ясновидка, започва да ко

Изложба на съвременни португалски стрийтарт художници ще бъде показана в столичната галерия „Риволи“. Експозицията ще бъде открита на 30 януари, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че изложбата обединява водещи артисти, които пресъздават духа на Лисабон, Порто, Фаро и други португалски градове чрез микс от цветове, текстури и културни влияния. Осем творби представят двамата братя португалци Филипо и Лоренцо Фиуани, родени, съответно, през 1987 и 1989 г., които стоят зад артистичния псевдоним Мани-Кюр. Братята представят общ артистичен план, който обединява изкуството на шаблоните и рисуването със свободна ръка. В творчеството си пресъздават духа на уличното изкуство.

„Всяка от картините на Мани-Кюр е оригинална творба. Братята предизвикват сериозен интерес от уважавани колекционери от Европа, САЩ и Азия. Друг автор, който представяме е Гонс

Тя отбеляза, че до 1989 година най-голям брой чуждестранни посетители е имало от разпадналия се Съветски съюз. След промените на 10 ноември същата година настъпва срив в посещаемостта - през 1990 година посетителите са наполовина от предходната, а през 1991 година спадат тройно, разказа Мая Миланова. 

По думите й това се дължи от една страна на липсата на съветски туристи, които дотогава са били над 50 на сто от посетителите, а от друга - на икономическата криза от началото на 90-те години на миналия век. 

През втората половина на 90-те години посещаемостта постепенно нараства. Идват туристи от Европа, Израел, Азия, Канада, Австралия. Интересът е ориентиран най-вече към храм-паметника в Шипка, тъй като чуждестранните посетители не са запознати със събитията, свързани с Паметника на свободата, посочи още Миланова. 

След доста упорита работа посещаемостта около 2000 година отново се покачва, но през 2004 година управлението на храм-паметника се поема от Старозагорската света митрополия. 

Според Мая Миланова доказателство за това, че се работи упорито по разширяване на кръга на посетителите на Паметника на свободата на връх „Шипка“, е, че в първата година след отделянето на храм-паметника посетителите на върха са били 60 хиляди, а към днешна дата са около сто хиляди годишно. „Това ни прави един от най-посещаваните музеи в страната“, посочи тя. 

Музеят е посещаван през годините от редица известни личности от всякакви сфери. 

„От основаването на музея всички български държавни ръководители са били на Шипка, а до 1989 година обектите са посещавали и всички съветски ръководители“, разказа още Мая Миланова.

Руският президент Владимир Путин също е посещавал парк-музея два пъти. Сред добре познатите имена, посещавали НПМ „Шипка-Бузлуджа“, са Леонид Брежнев, Михаил Горбачов, Ицхак Шамир, италианският актьор Микеле Плачидо и много други. Идвали са и много космонавти - като например Юрий Гагарин, Валентина Терешкова, посочи Миланова. Интересен факт е, че пред загиналите на връх „Шипка“ се е поклонил и професорът от Истанбулския университет проф. Рауф Версан, който в правнук на Вейсел паша - командир на централната османска армия по време на боевете при Шипка и Шейново през 1878 година. 

През настоящата година, освен 60-ата годишнина от основаването на НПМ „Шипка-Бузлуджа“, се навършват и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
С вдъхновение от природата Стоян Добрев представя първа самостоятелна изложба
Стоян Добрев представя първа самостоятелна изложба в галерия „Форум“ в Хасково, която ще бъде открита тази вечер и ще остане на вниманието на публиката в следващата сед ...
Александър Шинков и Веселин Киров показват подводни фотографии в изложбата „Малките обитатели на голямото море“
Подводни фотографии на Александър Шинков и Веселин Киров ще бъдат показани в изложбата „Малките обитатели на голямото море“, която ще бъде открита днес в Националния му ...
Деклан Донелан: Радина Кърджилова беше нашето вдъхновение за „Медея“
Радина Кърджилова беше нашето вдъхновение за „Медея“. Това казва Деклан Донелан в интервю, специално предоставено от Народния театър, където световноизвестният британск ...
Проф. Лилия Райчева: Телевизията е част от мен
Телевизията е част от мен. Това каза проф. Лилия Райчева - сценарист, режисьор, телевизионен продуцент, медиен изследовател и дългогодишен преподавател във Факултета по журналистик ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април, съобщават от културния център. Акцентът е на 24 април с гостуването на белгийския ...
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Премиера на бродуейския мюзикъл „Продуцентите“ от Мел Брукс и Томас Мийхън ще има на 28 март в Дом на културата „Борис Христов“, съобщават от пловдивската о ...
Триото Don Antonio Trinidad представя алтернативен блус
Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блус и джаз сцена, пристига с триото си за два концерта – на 26 март в софийския  клуб &bdqu ...
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби в пролетна изложба
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби на пролетна изложба в областния град, съобщиха от Дружеството на художниците „Тенец“. Експозицията, озаглавена ...
Тикер в 17:00 ч.
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян До ...
Начало Творчески отражения
2909
Творчески отражения

Над 22 милиона души са посетили Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа" от основаването му през 1964 година

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 27 Юни 2024, 09:06 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Над 22 милиона туристи са посетили Националния парк-музей (НПМ) „Шипка- Бузлуджа“ в рамките на 60-те години от неговото основаване, а 267 хиляди са изнесените беседи на различни езици.

Това съобщи в интервю Мая Миланова, дългогодишен служител и екскурзовод в културния институт. Музеят ще отбележи своята годишнина днес с тържествен концерт в Народно читалище „Искра – 1860“ в Казанлък. 

Концертът е с вход свободен, а в него ще вземат участие вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева, хор „Петко Стайнов“ с диригент Младен Станев и военен духов оркестър към 61 Стрямска механизирана бригада с диригент капитан Йордан Илиев. Повечето песни са свързани със събитията на Шипка и Бузлуджа, някои от тях са известни, а някои гостите ще чуят за пръв път, посочи Мая Миланова. 

Тя напомни, че през 1964 Национален парк-музей „Шипка“ и Национален парк „Бузлуджа“, които са били под общинско ръководство, са обединени. Тогава НПМ „Шипка – Бузлуджа“ се оформя като държавен културен институт със свое седалище, щат и директор.

През годините музеят е стопанисвал няколко силно посещавани обекта. Освен Паметника на свободата на връх „Шипка“ и музея на открито, това са храм-паметникът „Рождество Христово“ в град Шипка и паметниците на Хаджи Димитър, на основаването на Българската социалдемократическа партия и паметникът на загинали партизани от Габровско-севлиевския отряд, които са в подножието на връх „Бузлуджа“. Мая Миланова уточни, че Дом-паметникът на Българската комунистическа партия на върха никога не е бил под управлението на парк-музея. НПМ „Шипка – Бузлуджа“ стопанисва още Парка на победата край село Шейново. 

По думите и през тези 60 години основно посещаваните туристически обекти са Паметникът на свободата, паметниците под връх „Булзуджа“ и храм-паметникът. Тези 22 милиона включват и посетителите на националните чествания край Паметника на свободата и отбелязването на Бузлуджанската епопея, уточни тя. Най-много са били посетителите през 1971 - 1 милион и 182 хиляди души. При първия официален отчет за 1964 година като посетители са посочени малко над 845 хиляди души, а над шест хиляди са изнесените беседи. След 1981 година обектите в подножието на връх „Бузлуджа“ преминават към Българската комунистическа, от тогава е спряна статистиката на посещенията там. След затварянето на Дом-паметника те отново се поддържат от НПМ, но не се води статистика на посещенията, посочи Миланова. 

Тя отбеляза, че до 1989 година най-голям брой чуждестранни посетители е имало от разпадналия се Съветски съюз. След промените на 10 ноември същата година настъпва срив в посещаемостта - през 1990 година посетителите са наполовина от предходната, а през 1991 година спадат тройно, разказа Мая Миланова. 

По думите й това се дължи от една страна на липсата на съветски туристи, които дотогава са били над 50 на сто от посетителите, а от друга - на икономическата криза от началото на 90-те години на миналия век. 

През втората половина на 90-те години посещаемостта постепенно нараства. Идват туристи от Европа, Израел, Азия, Канада, Австралия. Интересът е ориентиран най-вече към храм-паметника в Шипка, тъй като чуждестранните посетители не са запознати със събитията, свързани с Паметника на свободата, посочи още Миланова. 

След доста упорита работа посещаемостта около 2000 година отново се покачва, но през 2004 година управлението на храм-паметника се поема от Старозагорската света митрополия. 

Според Мая Миланова доказателство за това, че се работи упорито по разширяване на кръга на посетителите на Паметника на свободата на връх „Шипка“, е, че в първата година след отделянето на храм-паметника посетителите на върха са били 60 хиляди, а към днешна дата са около сто хиляди годишно. „Това ни прави един от най-посещаваните музеи в страната“, посочи тя. 

Музеят е посещаван през годините от редица известни личности от всякакви сфери. 

„От основаването на музея всички български държавни ръководители са били на Шипка, а до 1989 година обектите са посещавали и всички съветски ръководители“, разказа още Мая Миланова.

Руският президент Владимир Путин също е посещавал парк-музея два пъти. Сред добре познатите имена, посещавали НПМ „Шипка-Бузлуджа“, са Леонид Брежнев, Михаил Горбачов, Ицхак Шамир, италианският актьор Микеле Плачидо и много други. Идвали са и много космонавти - като например Юрий Гагарин, Валентина Терешкова, посочи Миланова. Интересен факт е, че пред загиналите на връх „Шипка“ се е поклонил и професорът от Истанбулския университет проф. Рауф Версан, който в правнук на Вейсел паша - командир на централната османска армия по време на боевете при Шипка и Шейново през 1878 година. 

През настоящата година, освен 60-ата годишнина от основаването на НПМ „Шипка-Бузлуджа“, се навършват и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
С вдъхновение от природата Стоян Добрев представя първа самостоятелна изложба
Александър Шинков и Веселин Киров показват подводни фотографии в изложбата „Малките обитатели на голямото море“
Деклан Донелан: Радина Кърджилова беше нашето вдъхновение за „Медея“
Проф. Лилия Райчева: Телевизията е част от мен
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Цветни аспекти
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Калейдоскоп
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.