Начало Под прожектора Камбоджа празнува връщането на произведения на изкуството, които досега са били в музея "Метрополитън"
5019
Под прожектора

Камбоджа празнува връщането на произведения на изкуството, които досега са били в музея "Метрополитън"

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 04 Юли 2024, 16:53 ч.

Камбоджа празнува връщането на произведения на изкуството от периода на кхмерската империя, които досега са били в музея "Метрополитън" в Ню Йорк, САЩ, съобщи АФП. 

Съвместна изложба „Палитра“ бе открита в Търговище, като представя преподаватели-художници от партньорски университети в Шумен и Истанбул. 

Домакин на експозиция е Художествена галерия „Никола Маринов“. В нея са подредени повече от 70 платна на общо 16 творци.

Представени са шестима автори от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и десет от университета „Гилешим“ в Истанбул. Показани са творби на живописта, графиката, дигитални принтове.

Куратори на изложбата са съответно проф. Димитър Чолаков от българското висше учебно заведение и проф. д-р Исмет Чавушоглу от партньорския университет.

Събитието откри директорът на галерията в Търговище Пламен Проданов. Той обяви, че чрез изложба „Палитра“ пространството на Художествена галерия „Никола Маринов“ става пресечна т

Селекция от класическа българска живопис ще бъде представена в галерия „Нюанс“ от 3 декември до 9 февруари 2025.

Експозицията е озаглавена „Зимни акценти … с носталгия към лятото”, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че всяка година галерия „Нюанс“ представя изложбата „Зимни акценти“. „Този път, някои от произведенията носят носталгия към морето. Тазгодишната селекция събира вълнуващи платна, пресъздали морските брегове в разнообразна и неочаквана светлина“, казват те.

Организаторите посочват, че в изложбата са включени и любопитни творения на някои от големите български класици, както и по-малко познати, но за сметка на това изключително стойностни автори от началото и средата на ХХ век.

В изложбата може да бъдат разгледани произведения на Атанас Михов, Роза Дайчева, Елисавет

В Милано ще бъде открита изложба, на която ще бъдат представени произведения на изкуството, конфискувани от мафията, съобщи електронното издание „Италианисмо“.

 Целта на местните власти е да повишат осведомеността за действията за борба с организираната престъпност.

Изложбата ще се проведе в Кралския дворец в Милано (Palazzo Reale) и ще бъде открита на 3 декември, като ще продължи до 26 януари 2025 г. В експозицията ще бъдат показани повече от 90 творби на значими италиански и международни художници, които са били откраднати от мафиоти.

„Взехме шедьоврите от престъпниците и ги върнахме на обществото“, казва Доменико Пираина, директор на Кралския дворец. „Това не е просто културна инициатива, а въпрос на справедливост“, допълва той. Изложбата включва картини на Джорджо де Кирико, Карло Кара, Салвадор Дали и Анди Уорхол.&n

Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП.

Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар.

Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция. Дати вярва, че „Нотр Дам“ може да послужи като модел за усилията на страната за опазване на околната среда.

„В

Музеят "Ван Гог" в Амстердам празнува 150-ата годишнина на импресионизма с мащабната ретроспективна изложба Vive l`impressionnisme! Masterpieces from Dutch Collections, съобщи пресслужбата на културната институция. 

Експозицията става факт в резултат на сътрудничество между 15 нидерландски музея и частни колекции и представя повече от сто от най-значимите произведения на френския импресионизъм в нидерландски колекции, сред които "Дъгата" и "Понтоаз" (1877) на Камий Писаро и "Маково поле" (1881) на Клод Моне.

На 15 април 1874 г. неколцина млади художници подреждат своя изложба на парижки булевард. Те сами организират изложбата и така се освобождават от стриктните правила за участие в официалната годишна изложба, налагани от утвърдените автори. Клод Моне, Берта Моризо, Огюст Реноар, Пол Сезан, Едгар Дега и Алфред Сисле шокират публиката с ярките цветове и смелото дв

Министърът на културата Пхоеанг Сакона нарече артефактите "съкровища", подчертавайки, че има още такива предмети в хранилищата на "Метрополитън". 

Сред изложените в четвъртък в националния музей в Пномпен предмети има каменна скулптура на богиня от 10-и век, бронзова статуя на Буда, датирана ок. 10-12-и в. 

"Метрополитън", който е сред най-престижните музеи в света, обяви през декември 2023 г. връщането на произведенията на изкуството след действия на правосъдните органи в САЩ, свързани с борбата срещу международния трафик на артефакти. Прокуратурата на Ню Йорк вече върна 30 предмета в Камбоджа през август 2022 г.

Според американското правосъдие хиляди статуи, скулптури и фронтони на кхмерите са били обект на трафик от десетилетия. Те са били изнасяни от Камбоджа към Банкок, а след това транспортирани нелегално и насочвани към колекционери, търговци и музеи в Азия, Европа, САЩ. 

Лили Иванова обяви първите си концерти за 2025 година, съобщават от екипа на най-голямото име в българската попмузика.

В столицата са предвидени три събития – на 14 февруари в Joy Station, на 19 май в Народния театър „Иван Вазов“ и на 12 декември – в зала 1 на НДК.

В турнето са включени Варна – 13 (Летен театър), 15 юли – Бургас (Летен театър) и 13 септември – Пловдив (Античен театър).

Концертите са със специалното участие на Grand LI Orchestra, с диригент Константин Добройков. Музикален продуцент е Ангел Дюлгеров. 

На 14 декември в „Арена 8888 София“ е финалът на тазгодишното турне.