Начало Цветни аспекти Лятното издание на Culturama 2024 завършва с изложбата Fluid Contact на Марта Джурина
3735
Цветни аспекти

Лятното издание на Culturama 2024 завършва с изложбата Fluid Contact на Марта Джурина

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 05 Юли 2024, 11:29 ч.

Лятното издание на Culturama 2024 завършва с изложбата Fluid Contact на Марта Джурина. Aртистичният проект може да бъде разгледан до 8 юли в градинката „Кристал“ в София, съобщават от екипа на фестивала.

Филмът „Клас 90“ е много човешки, каза в интервю актрисата от пазарджишкия театър Людмила Даскалова. Тя е част от актьорския състав на продукцията, която тръгва по кината на 24 януари.

Стефка (в чиято роля влиза Людмила Даскалова) е съпруга на Гюлето, жена с внушителна фигура и променлив характер. В училище е душата на компанията, но с годините става лесно ранима и често търси съчувствие. Макар да обвинява Гюлето за семейните неуспехи, е силно привързана към него и винаги го подкрепя, дори в кроенето на план как да се измъкнат от затрудненията на гърба на "старите" съученици, става ясно от представената роля в официалната страница на филма.

За мен тази роля е поредна в киното. Бойко Боянов е режисьорът, филмът е посветен на поколението на големите мечти. Едни хора, които се събират на 30-годишнината от тяхното завършване. В продукцията се разказва за технит

Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“ ще представи пиесата „Албена“ в памет на актрисата Емилия Ованесян, съобщи Катя Петров – експерт „Връзки с обществеността“ в театъра.

Актрисата загина миналата година при пожар в дома си. 

Спектакълът „Албена“ ще бъде изигран на 28 януари. Сценичен вариант и режисурата са дело на Делян Илиев, а музиката е на Мира Искърова. 

В театралния афиш през януари са включени образователният спектакъл „Ученическо царство“ – пиеса, изиграна от ученици за ученици, „Капризите на любовта“ - две комедии от А. П., „Обичай ме!“ от Себастиен Тиери със специалното участие на Йоана Буковска.

Изложба на Милко Диков (1930 – 2023) ще бъде подредена в Съюза на българските художници (СБХ).

Експозицията „Между карикатурите на Милко Диков“ може да бъде разгледана от 6 до 26 март в залата на СБХ на ул. „Шипка“ 6, съобщават организаторите.

„С целия си абсурд и илюзорност карикатурата е универсално средство за общуване между хората. Не е нужно да знаеш езици, за да я разбираш. Самата карикатура е език. Не се налага да я разчиташ като уводна статия. Не търсиш текста под нея, когато го няма. Разчитах рисунката, нейната графична лексика, посланието, което носи, смешното и тъжното, мисловната изобретателност, дискретността на поднасянето, интелигентността“, казва Милко Диков.

Милко Диков (1930 – 2023) е един от най-награждаваните български художници в България и в чужбина. Беше сред малцината, достойни приживе

Евгени Недев представя изложбата си „Размисли за времето“ в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията ще бъде показана там от 12 декември до 16 януари, съобщават организаторите.

„Пейзажът представлява опит на художника Евгени Недев да осъзнае пространството, неговите закони, времеви рамки и да се доближи до разбирането на универсалните значения, присъщи на природата. Независимо дали е кътче от дивата природа, или част от голям град, в неговия пейзаж няма други действащи лица освен самия пейзаж като такъв. Това важно обстоятелство, от една страна, го прави универсален, извежда го отвъд човешкото разбиране за време, а от друга страна, позволява на зрителя да изследва неговите пространствено-времеви характеристики, неговата геометрия“, казва Станислав Гончаров.

Евгени Недев е роден в Габрово през 19

Виенският Музей за приложно изкуство (МАК) откри изложба, посветена на гениалния приложник Дагоберт Пеше.

Неговият художествен език „отговаря“ на геометричния език на Йозеф Хофман и Коломан Мозер, основатели на Виенските работилници за приложно изкуство, с пищни декоративни орнаменти, почерпени от формите и багрите на природата.

Пеше придава на предметите от ежедневието сложност, която съзнателно подкопава логиката и полезността.

Музеят за приложно изкуство (МАК) посвещава мащабна изложба на визионера и "ужасно дете" на Виенските работилници за приложно изкуство.

Експозицията включва 700 предмета и показва следите на художника до наши дни, неповторимият космос на Пеше и завладяващото влияние на творчеството му върху дизайна през XX и XXI век: от стила ар деко до постмодернизма и съвремието. 

Творецът работи с различни материали

„Fluid Contact представлява иновативно и артистично изследване, прибягващо до творчески методи за възприемане на света през призмата на водата. Той е и част от стремежа за деконструиране на традиционните фотографски методи, фокусирани върху човешката природа, като предлага ново изразно средство, основано на флуидността на водата, преодоляващо конвенционалните граници на фотографията и позволяващо използване на безкамерни експериментални техники“, разказват организаторите на събитието.

Те отбелязват, че серията от творби е създадена в съучастие със силите на природата, по-конкретно слънчевата светлина и водата на Сена в Париж. „Fluid Contact съответства на идеята за докосване във фотографското изображение и кореспондира с художествената практика на Марта Джурина за „съприкосновение във фотографското изображение“. Тя бе приложена при съществуващи творби, разработени от 2019 г. насам, които съчетават ефектите от естествена светлина като биолуминесценция или въздействие на водата и слънчевата светлина върху фотографски материали с исторически фотографски техники и директно излъчване на светлина върху аналогова фотохартия, за създаване на уникални произведения“, разказват от екипа на Culturama.

Марта Джурина (родена през 1991 в София) учи в Хумболт университет в Берлин, Техническия университет в Берлин, Берлинския университет по изкуствата и Академията по изкуства в Глазгоу. През 2024 г. е артист-изследовател в Кралската академия на Антверпен в Белгия. От 2020 г. Джурина преподава експериментална фотография в  Берлинския университет по изкуствата. Нейни творби са показвани в множество международни изложби, последно в Berlinische Galerie -  Музей за съвременно изкуство, Софийски Арсенал – Музей за съвременно изкуство, Feldbusch Wiesner Rudolph (Берлин), Eskenazi Museum of Art към Университета в Индиана (САЩ), Гьоте-институт България (София), ИСИ-София и др.

Джурина е носителка на награда БАЗА за съвременно изкуство (2021), стипендията Eberhard-Roters (Фондация Preussische Seehandlung, награда на Berlinische Galerie, 2020), Artist in residence на Федералното външно министерство (2022), награда за фотография Marianne Brand (2022 г.), стипендия за издаване на публикации на град Берлин (2023 г.) и много други. През 2023 г. тя прекарва два месеца в RU Residency Unlimited в Ню Йорк (като част от наградата БАЗА 2021) и три месеца в Cité internationale des arts в Париж (с програмата ADP Artist Development Program на EiB Institute в Люксембург). През 2024 г. тя работи върху разширяването на проекта „Fluid Contact“ в резиденция в Museum Landskrona Foto в Швеция.

През 2024 г. Джурина  публикува първата си обширна монография на три езика (български, немски и английски) с помощта на издателство DISTANZ Berlin. Марта Джурина е стипендиант на Национална стипендия „С усилия към звездите“.

Разликата между копие и фалшификат на картина е в намерението на художника. Това каза художникът копист Владимир Рогожаров.

Според него в днешно време е изключително сложно да се направи фалшификат.

„Бих казал, че е почти невъзможно. Защото технологията е на много високо ниво и буквално с микроскопи се изследват картините, знае се химичният състав на боите от различните векове. Така че в момента надали фалшификат може да мине за оригинал. По-скоро това се е случвало в миналия, по-миналия век и то точно поради липсата на толкова задълбочено изследване“, казва Рогожаров.

Той отбелязва, че боите, ползвани преди са били с различни химичен състав. Примерно старите майстори използват оловна бяла. Това е окис от олово и в момента тази боя не се произвежда. Тя е забранена, защото нанася доста сериозни щети върху дихателната система, изобщо върху художника.

Графа и Дара Екимова представят общ сингъл – „Нито миг“.

Музикалната идея за дуета идва от Графа, който създава бийта и част от мелодията, докато завършва новия си албум, разказват от „Монте мюзик“.

Вдъхновен от уникалния почерк на Дара Екимова, той я кани да се включи в проекта, а тя композира своя куплет. Двамата заедно пишат текста на песента, превръщайки я в истински музикален диалог.

„Аз съм фен на Дара Екимова. Харесвам дълбочината и емоционалността на гласа и музиката . Когато един артист е искрен и истински, няма как да не вълнува силно. Дара е и страхотен автор на песни, с усет към запомнящи се мелодии и ясна визия за развитието си. Работата ми с нея по „Нито миг“ беше изключително лека и вдъхновяваща. Получи се синергия между нас като ав

Биляна Токмакчиева представя първата си самостоятелна изложба „Всичко, което остава“ в столичната галерия „Доза“.

Експозицията ще бъде открита на 20 януари и ще продължи до 8 февруари, а неин куратор е Гергана Минкова, съобщават организаторите.

По думите на екипа експозицията обхожда границите на възможното, реалното и въображаемото.

„Авторката приканва публиката да пристъпи в тъмнината на свят от органични форми, вдъхновени от Х.Ф. Лъвкрафт, изпълнени с усещане за древност, травма и неизбежност. Съществата, или по-точно това, което е останало от тях, се намират в студеното и нестабилно пространство между измеренията и времето. Едновременно мъртви и живи, напомнящи за меса, тела, кръв – те са животни, предизвикващи едновременно ужас и странна интимност“, отбелязват те.

Организаторите посочват, че в основата

Кание Уест и съпругата му Бианка Ченсори обмислят да се разведат, предаде АФП, като цитира американски медии.

Това се случва по-малко от две седмици след противоречивата им поява на червения килим на наградите "Грами". 

Двамата поотделно са потърсили правен съвет за развод, съобщи развлекателният сайт TMZ. Според "Дейли мейл" 30-годишната Ченсори се е съгласила да получи пет млн. щатски долара за уреждане на раздялата им. 

Двойката предизвика смут на церемонията на наградите "Грами" на 2 февруари. Тогава Ченсори се появи почти гола на червения килим под ръка с Кание Уест, който сякаш я показваше и й нареждаше какво да прави, припомня АФП. 

Породиха се опасения, че 47-годишният рапър и музикален продуцент упражнява натиск върху съпругата си, която често се появява гола по време на двугодишния им брак.
   
Няколко дни след ц

Старозагорският куклен театър изпраща 2024 г. с три спечелени проекта през декември, както и с европейско отличие, съобщиха от пресцентъра на културната институция.  

Два от трите спечелени проекта са от Национален фонд „Култура“. Те са свързани с паралелната програма на Международния куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ 2025, която ще бъде оповестена скоро, заедно с основната програма фестивала. Третият спечелен проект през декември ще бъде финансиран от Министерството на културата, който касае реализирането на нови заглавия в репертоара на театъра през 2025 година, уточниха от културната институция.

За  поредна година Международния куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ е отличен от Европейската фестивална асоциация с EFFE (European Festivals Fund for Emerging) - лейбъл за значимост, потвърждаващ прина

/ВСР

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рокпевицата Роберта и Симфониета - Шумен ще изнесат концерт в зала „Проф. Венета Вичева“
Рокпевицата Роберта заедно със Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в зала „Проф. Венета Вичева“ в Шумен на 27 март. В концерта „Нощни песни“ ще се съчетая ...
Акад. Пламен Карталов поставя в Италия международна копродукция на „Селска чест“ и „Палячи“
Премиерата на оперите „Селска чест“ от Пиетро  Маскани и „Палячи“ от Руджиеро Леонкавало се е състояла вчера в театро комунале „Павароти-Френи&ld ...
В Художествена галерия „Димитър Добрович“ бяха демонстрирани калиграфската красота и символика на глаголицата
Калиграфска акция в рамките на изложбата „Калиграфия и малко повече“ с автор Маргарита Дончева се състоя в Художествена галерия "Димитър Добрович" в Сливен. "Калиграфи ...
Бина Харалампиева за „Случаят Джем“: Това, което прилича на приказка, всъщност е жестока истина
Това, което се случва в романа на Вера Мутафчиева и което прилича на приказка, всъщност е жестока истина. Нещо, което провокира мен, въображението ми, актьорите, с които работя. Ст ...
Световната звезда Хосе Кура дирижира новата постановка на “Риголето”
Първата премиера в юбилейната 2025 г. за старозагорската опера ще бъде “Риголето” от Джузепе Верди. Това става ясно от програмата с предстоящи събития на културната ин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Цъфналите в лилаво минзухари привличат масово фотографи на Роженските поляни
Цъфналите през ранната пролет в лилаво планински минзухари на Роженските поляни са любим обект за заснимане от фотографи и видео оператори от цялата страна. За да уловят с обектив ...
Бургаската опера ще представи "Тоска" по повод 125 години от премиерата на творбата на Пучини
Под диригентската палка на Иван Кожухаров на 24 март бургаската опера ще представи операта "Тоска" на Джакомо Пучини, съобщават от културната институция в морския град. От там доп ...
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден. Цветната инициатива е на групата „С любов за Стара Загора“ и се организира з ...
Ремонтът на Центъра „Жорж Помпиду“ в Париж ще направи сградата по-екологична и достъпна
Националният център за изкуство и култура „Жорж Помпиду“ в Париж ще бъде затворен за посетители до 2030 г. за мащабен ремонт, чиято цел е да обнови сградата по съвремен ...
Маестро Григор Паликаров: Има завръщане на интереса към музикалните професии
Има завръщане на интереса към музикалните професии, но ще ни е нужно още време, за да достигнем високото ниво, което България винаги е имала. Изпуснати са поне две поколения в годи ...
Тикер в 20:00 ч.
Цъфналите през ранната пролет в лилаво планински минзухари на Роженските поляни ...
Начало Цветни аспекти
3735
Цветни аспекти

Лятното издание на Culturama 2024 завършва с изложбата Fluid Contact на Марта Джурина

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 05 Юли 2024, 11:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Лятното издание на Culturama 2024 завършва с изложбата Fluid Contact на Марта Джурина. Aртистичният проект може да бъде разгледан до 8 юли в градинката „Кристал“ в София, съобщават от екипа на фестивала.

„Fluid Contact представлява иновативно и артистично изследване, прибягващо до творчески методи за възприемане на света през призмата на водата. Той е и част от стремежа за деконструиране на традиционните фотографски методи, фокусирани върху човешката природа, като предлага ново изразно средство, основано на флуидността на водата, преодоляващо конвенционалните граници на фотографията и позволяващо използване на безкамерни експериментални техники“, разказват организаторите на събитието.

Те отбелязват, че серията от творби е създадена в съучастие със силите на природата, по-конкретно слънчевата светлина и водата на Сена в Париж. „Fluid Contact съответства на идеята за докосване във фотографското изображение и кореспондира с художествената практика на Марта Джурина за „съприкосновение във фотографското изображение“. Тя бе приложена при съществуващи творби, разработени от 2019 г. насам, които съчетават ефектите от естествена светлина като биолуминесценция или въздействие на водата и слънчевата светлина върху фотографски материали с исторически фотографски техники и директно излъчване на светлина върху аналогова фотохартия, за създаване на уникални произведения“, разказват от екипа на Culturama.

Марта Джурина (родена през 1991 в София) учи в Хумболт университет в Берлин, Техническия университет в Берлин, Берлинския университет по изкуствата и Академията по изкуства в Глазгоу. През 2024 г. е артист-изследовател в Кралската академия на Антверпен в Белгия. От 2020 г. Джурина преподава експериментална фотография в  Берлинския университет по изкуствата. Нейни творби са показвани в множество международни изложби, последно в Berlinische Galerie -  Музей за съвременно изкуство, Софийски Арсенал – Музей за съвременно изкуство, Feldbusch Wiesner Rudolph (Берлин), Eskenazi Museum of Art към Университета в Индиана (САЩ), Гьоте-институт България (София), ИСИ-София и др.

Джурина е носителка на награда БАЗА за съвременно изкуство (2021), стипендията Eberhard-Roters (Фондация Preussische Seehandlung, награда на Berlinische Galerie, 2020), Artist in residence на Федералното външно министерство (2022), награда за фотография Marianne Brand (2022 г.), стипендия за издаване на публикации на град Берлин (2023 г.) и много други. През 2023 г. тя прекарва два месеца в RU Residency Unlimited в Ню Йорк (като част от наградата БАЗА 2021) и три месеца в Cité internationale des arts в Париж (с програмата ADP Artist Development Program на EiB Institute в Люксембург). През 2024 г. тя работи върху разширяването на проекта „Fluid Contact“ в резиденция в Museum Landskrona Foto в Швеция.

През 2024 г. Джурина  публикува първата си обширна монография на три езика (български, немски и английски) с помощта на издателство DISTANZ Berlin. Марта Джурина е стипендиант на Национална стипендия „С усилия към звездите“.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рокпевицата Роберта и Симфониета - Шумен ще изнесат концерт в зала „Проф. Венета Вичева“
Акад. Пламен Карталов поставя в Италия международна копродукция на „Селска чест“ и „Палячи“
В Художествена галерия „Димитър Добрович“ бяха демонстрирани калиграфската красота и символика на глаголицата
Бина Харалампиева за „Случаят Джем“: Това, което прилича на приказка, всъщност е жестока истина
Световната звезда Хосе Кура дирижира новата постановка на “Риголето”
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Цъфналите в лилаво минзухари привличат масово фотографи на Роженските поляни
Тонът на времето
Бургаската опера ще представи "Тоска" по повод 125 години от премиерата на творбата на Пучини
Авансцена
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.