Начало Авансцена Изложбата "Македония в европейската етническа картография" ще гостува у нас
1940
Авансцена

Изложбата "Македония в европейската етническа картография" ще гостува у нас

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 08 Юли 2024, 16:23 ч.

Изложба "Македония в европейската етническа картография" за периода от средата на XIX в. до Балканските войни от 1912 - 1923 г. ще бъде открита на 15 юли в Културен дом НХК в Бургас от проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, съобщават от Регионалния историческия музей в града.

Експозицията представя десетки етнографски карти, правени предимно от европейски картографи. Включени са и такива, създадени в балканските страни. Организаторите на изложбата уточняват, че изложените карти са публикувани в периодичния печат, в широко раз­пространени памфлети и в училищни атласи. Именно те оказват силно въздействие върху обществените настроения и позволяват да се проследи какви са били основните нагласи към централната част на полуострова в периода от среда­та на XIX в. до Балканските войни 1912 – 1913 г.

Учениците от начален етап от самоковските училища гледаха постановката „Изгубената Коледа“ на Драматичен театър - Ловеч. Тя бе представена в салона на читалище–паметник „Отец Паисий-1859“. 

Пред журналисти тримата герои, участващи в пиесата, Боряна Бабанова, Георги Грозев, Явор Костов-Яша казаха, че това е тазгодишният коледен спектакъл. Той е авторски по текст и режисурата на Петко Венелинов, който е вдъхновен от неговата дъщеря Маргита. 

Постановката разказва за брат и сестра – Тони и Линда, които търсят изгубеното коледно дърво. Те минават през различни приключения, съпътствани от митични същества, но накрая откриват не само коледното дърво, а и смисъла на Коледа – любовта.

„Изгубената Коледа“ е едно четирите премиерни заглавия, което подготвят от Ловешкия театър. 

С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс. Музикантите предложиха в програмата си и Адажио из балета „Спартак“ от Арам Хачатурян и Деветата симфония на Дмитрий Шостакович. 

Юлиус Конюс създава своя Концерт за цигулка и оркестър през 1896 г. с посвещение на преподавателя в Московската консерватория Ян Хримали. Често произведението е било изпълнявано от Фриц Крайслер и Яша Хайфец, който прави първия му запис през 1952 г. Марио Хосен сподели, че не е свирил виртуозния концерт от младежките си години и с радост е посрещнал идеята на диригента Георги Димитров да се върне към него. 

Ци

Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град. 

Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи. 

През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu

Един от важните моменти за развитието на симфоничния оркестър в Шумен е неговото одържавяване през 1954 година, каза Славил Димитров - диригент и директор на Симфониета - Шумен.

Той отбеляза, че до тази дата съществува симфоничен оркестър в града, но след 1954 година той вече може да се нарече държавен и професионален.

"70 години са една зряла годишнина, но да не забравяме, че оркестърът съществува и преди 1954 година, така че ние възприемаме това одържавяване като едно особено стъпало в изграждането на оркестъра и въобще на професионалното изкуство в нашия град и в страната ни, защото около тази дата се одържавяват доста оркестри и театри в цялата държава", добави Димитров.

Той припомни, че програмата в първия концерт на одържавения симфоничен оркестър в Шумен е била много дълга. По думите му самият концерт е бил в бившето кино "Георги Димитров". Диригент е би

Валентин Бакарджиев представя устойчив арт проект, озаглавен „Възкресение“.

Той ще бъде показан от 14 до 31 октомври в музея „Борис Христов“, съобщават организаторите.

„Проектът „Възкресение“ има за цел да създаде мозаечни творби, наречени „Нови хоризонти“, които свързват миналото, настоящето и бъдещето. Това ще се постигне чрез използване на счупени парчета ръчно изработена керамика – символи на старите занаяти и човешките знания. Чрез натрошаване и преподреждане на тези парчета в нова композиция, се създава усещане за надежда. Първоначалният дизайн на керамичните предмети се запазва, като всички символи и орнаменти остават разпознаваеми“, казват от екипа.

„С проекта „Възкресение“ искам да вдъхновя хората да създадат по-добро бъдеще за себе си и за планетата. Изображе

Изложбата гостува в Бургас, след като преди това е в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Националния исторически музей, Регионалната библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив и столицата на Републиката Северна Македония, Скопие.

През септември предстои тя да бъде представена и в Регионалния исторически музей в Стара Загора. 

Кураторът Любен Домозетски подрежда изложба, посветена на отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство.

Експозицията е озаглавена „Европа в България“ и ще бъде в Софийската градска художествена галерия от 17 октомври до 16 февруари 2025 г., съобщават организаторите.

„Диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и силно преплетена мрежа от връзки между личности, събития, художествени центрове, тенденции, произведения, явления“, разказват от екипа.

Експозицията включва творби на едни от най-значимите автори в българското изкуство: Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов, Иван Лазаров, Кирил Цонев, Иван Ненов, Сирак Скитник и др. В изложбата са представени произведени

Лили Иванова обяви първите си концерти за 2025 година, съобщават от екипа на най-голямото име в българската попмузика.

В столицата са предвидени три събития – на 14 февруари в Joy Station, на 19 май в Народния театър „Иван Вазов“ и на 12 декември – в зала 1 на НДК.

В турнето са включени Варна – 13 (Летен театър), 15 юли – Бургас (Летен театър) и 13 септември – Пловдив (Античен театър).

Концертите са със специалното участие на Grand LI Orchestra, с диригент Константин Добройков. Музикален продуцент е Ангел Дюлгеров. 

На 14 декември в „Арена 8888 София“ е финалът на тазгодишното турне.