Начало Авансцена Националната галерия показва ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие
3393
Авансцена

Националната галерия показва ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 10 Юли 2024, 11:13 ч.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Изложбата ще бъде подредена от куратора Яна Братанова от 16 юли до 20 октомври в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

От 11 до 15 февруари в театър „Аристон“ в италианския курорт Сан Ремо ще се проведе 75-ото издание на Фестивала на италианската песен.

Тази година фестът има нов творчески директор и водещ и  това е Карло Конти. За него това няма да е напълно ново начинание. Конти има богат опит във водене на телевизионни програми и конкурси. В периода 2015-2017 г. той е водил три издания на фестивала в Сан Ремо. 

В предходните пет издания на Сан Ремо, от 2000 до 2024 г., водещ беше любимецът на италианската публика Амадеус. Тогава фестът отчете рекордна гледаемост в някои от фестивалните вечери. В крайна сметка Амадеус, който беше и водещ на други предавания по обществената телевизия РАИ, получи примамлива оферта в частната телевизия "Нове" и напусна РАИ заедно с други известни водещи и журналисти, недоволни от условията на труд или редакционната политика на меди

Дженифър Лопес и Бен Афлек официално са разведени и необвързани, предаде Асошиейтед прес. 

Съдия от Лос Анджелис одобри споразумението им за раздяла от 6 януари и обяви, че то влиза в сила на 21 февруари. Вчера изтекоха установените в Калифорния шест месеца, след като Лопес подаде молба за разтрогване на двегодишния им брак. 

В документа се посочва, че звездната двойка се е споразумяла чрез медиация през септември, с което е избегната продължителната съдебна битка, през която преминават други семейства от Холивуд, отбелязва Асошиейтед прес.

Сега Лопес ще премахне фамилията Афлек от името си. Повечето от финансовите подробности бяха запазени в тайна, но нито един от бившите вече съпрузи няма да плаща на другия издръжка. Лопес и Афлек нямат общи деца, така че попечителството не е проблем. 

Те сключиха брак през юли 2022 г. Певицата и актрис

Американският град Боулдър в щата Колорадо от 2027 г. ще се превърне в нов център на независимото кино в САЩ, след като организаторите на един от най-големите и престижни фестивали за тези продукции - "Сънданс", решиха да провеждат там събитието. 

Над четири десетилетия "Сънданс" събира киномани в Парк Сити, щата Юта, като благодарение на него градът придоби световна слава и се превърна в желана дестинация за зимна почивка. Фестивалът традиционно се провежда в края на месец януари, а годишно около 20 000 души идват специално за него, отбелязва в. "Гардиън". Догодина за последен път той ще е в Парк Сити. 

Кинофорумът е сериозен източник на доходи в щатската хазна - през 2024 г. общият му икономически принос се оценява на 132 млн. щатски долара, създадени са 1730 работни места за жителите на Юта, показват данни на организаторите, цитирано от в. "Ню Йорк таймс".

Актрисата Сейди Синк, позната с ролята си в сериала "Странни неща" на Нетфликс, ще се снима в четвъртия филм от поредицата "Спайдър-Мен", съобщи Би Би Си, позовавайки се на публикация в "Дедлайн". 

Холивудското издание пише, че 22-годишната Синк е част от актьорския състав на филм, в който Том Холанд ще се завърне в ролята на супергероя.

Все още не е известно какъв персонаж ще изиграе Сейди Синк изиграе, но феновете предполагат, че тя може да бъде представена като мутантката Джийн Грей от "Х-Мен".

Съобщенията все още не са потвърдени от компаниите "Марвел" или "Сони пикчърс", които трябва да пуснат филма през 2026 г.

В Холивуд е обичайно новините за кастинга да бъдат съобщавани в специализирани издания, преди студиото да ги потвърди. 

Това може да се дължи на различни причини - актьорът може да е в процес на финални преговори, но все още не

Културното ни наследство не е просто спомен от миналото, каза заместник-министърът на културата Калин Вельов по време на дискусията "Бранд Пазарджик", която се проведе днес в в художествена галерия "Станислав Доспевски".

Ролята на младите е ключова и те са тези, които ще пренесат това, което имаме. Днешната среща е още една стъпка в тази посока, добави още заместник-министърът като допълни, че е важно да бъде открит точният баланс при представянето на културните обекти.

В дискусията взеха участие още областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова, кметът на Община Пазарджик Петър Куленски и главният редактор на медия "Стандарт" и председател на Общество "Културно наследство" Славка Бозукова.

Основен акцент в дискусията бяха развитието на културно-историческия туризъм в региона чрез създаването на нови туристически маршрути. Ще бъдат представени знакови обек

„Националната галерия продължава своята мисия и политика да запознава публиката с автори от български произход, получили професионално признание извън границите на страната. Бистра Льошевалие е сред малцината съвременни концептуални творци с международно присъствие“, отбелязват от Националната галерия. 

Те посочват, че свободата е първостепенен код за Бистра Льошевалие. Първите й композиции „Полет на птици“ (1964), емблематичната серия „Прозорци“ („Блокиран прозорец“, „Изгорял прозорец“, „Бял прозорец“) и „Болни столове“ от 1970-те са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна.

„Създаденото от Бистра Льошевалие е мощна машина за полет над ограниченията. Творбите на художничката са изградени едновременно от естествени и промишлени материи. Тя използва гипс, комбиниран с дърво, слама и стъкло, на които придава особена изтънченост. Борави умело с хартия, смола, каучук, чугун, олово, лят алуминий и бронз, полиестер, неопренова гума, огледална повърхност, плат, въжета и др., с помощта на които осъществява своите сънища и идеи. Трансформира материята с плавни преходи от обем към плоскост и обратно с вродена способност за търсене на нови форми“, отбелязват още от екипа. 

В Националната галерия пристигат знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошевалие и колекцията на Дарителския фонд Enseigne des Oudin в Париж. Сред включените емблематични серии е и непоказваната мащабна инсталация „След“ (2024), изцяло съобразена с пространствените характеристики на изложбената зала. Двадесетте скулптурни форми, издигащи се на височина от 2,5 м, символизират бъдещето – онова „ново, светло начало, което винаги излиза над разрухата“, за което авторката пише в текста си „Синята планета“.

Бистра Льошевалие е родена в София през 1933 г. След 15 септември 1946 г. баща й изчезва безследно. В началото на 1950-те тя е приета в Националната художествена академия. По време на следването си е отстранена, като й е отказан достъп до учебното заведение. Решена да продължи образованието си с надеждата баща й да се върне и да види творбите й, Бистра Льошевалие завършва специалността „Скулптура“ през 1962. Тези години определя като „черен период“ в живота си. От средата на 1960-те се установява в Париж, където започва да излага активно в редица знакови галерии и да работи по свои проекти за публични пространства във Франция. Изявите й не остават незабелязани от френската критика. Сред пишещите за нея през годините са Ален Оден, Дени Каминад, Дора Валие, Жак дьо Лонгвил, Мишел Пенсон и Себастиен Дубински. Положителните отзиви и категоричните изяви разширяват кръга от галерии по света, с които тя работи и до днес. 

Ейдриън Броуди произнесе най-дългата реч в историята на наградите "Оскар", подобрявайки 80-годишен рекорд с монолога си, когато прие статуетката за най-добър актьор, предаде АФП. 

Отличеният за ролята си в "Бруталистът" Броуди на няколко пъти обеща да бъде кратък, но прекара на сцената пет минути и 40 секунди или с десет секунди повече от британската актриса Гриър Гарсън, чийто рекорд датира от 1943 г. 

Именно заради Гарсън американската Академия за кинематографично изкуство и наука налага времеви ограничения за речите на отличените с "Оскар" и въвежда обичая да пуска музика, за да ги прикани да слязат от сцената. 

Тази ограничения обаче не спряха Ейдриън Броуди да произнесе дълъг монолог пред публиката в театър "Долби", показващ прилики с "Бруталистът" - огромна 3,5-часова фреска с антракт, режисирана от безкомпромисния идеалист Брейди Корбет.

Подводни фотографии на Александър Шинков и Веселин Киров ще бъдат показани в изложбата „Малките обитатели на голямото море“, която ще бъде открита днес в Националния музей „Земята и хората“, съобщават организаторите.

Сред представените в изложбата морски видове е доматената риба клоун (Amphiprion frenatus).

От екипа на музей разказват, че тя е вид морска риба от семейство Pomacentridae, рибите клоуни и рибите дамселии. Открива се във водите на Западния Пасифик, от Япония до Индонезия. 

Организаторите на изложбата посочват, че рибите клоун се срещат в по-топлите води на Индийския и Тихия океан, и Червено море в защитени рифове или в плитки лагуни.

В групата на  рибите клоуни има строга йерархия на господството. Най-голямата и агресивна риба е женската и се намира на върха. Само две риби клоуни, мъжка и женска, в група се

С концерт на квартет към Пловдивската опера започна Пролетният салон на изкуствата, организиран от Община Варна. Съставът е сформиран от цигуларите Балаш Шварц и Божидар Бенев, виолиста Христо Аролски и виолончелистката Анет Артинян. В Градската галерия музикантите изпълниха Квартет №2 от В. А. Моцарт и Квартет №2 от Александър Бородин. 

Божидар Бенев и Балаш Шварц са концертмайстори на оркестъра на Пловдивската опера. Бенев, който е роден в Германия, свири още във Варненската опера и в Български камерен оркестър - Добрич. Шварц е роден в Унгария и е учил цигулка и камерна музика при Йосиф Сиво и Михаел Шнитцлер във Виена. Работи дълги години в австрийски оркестри. В Пловдив е от 2022 г. Христо Аролски има дългогодишен опит в камерни състави. Анет Артинян е учила във висшето училище Фолкванг в Есен, Германия, в класа на проф. Янг Чанг Чо. Завършва степен Kонцертекзамен. С

Съвременна френска пиеса поставя премиерно Драматичният театър в Търговище.

„Девет нощи и половина или Историята на мечките панда, разказана от един саксофонист, който имаше приятелка във Франкфурт“ ще бъде представена на 24 февруари под режисурата на директора на театъра - Владимир Петков. Той е не само режисьор, но и неин преводач", съобщават от пресцентъра на културната институция.

Пиесата не е поставяна досега на българска сцена. Неин автор е Матей Висниек - един от най-интересните съвременни автори, чийто произведения се играят по целия свят. Роден в Румъния, Висниек живее и твори във Франция. Пиесите му са били забранявани от цензурата преди промените в Източна Европа, но днес той е признат и ценен, а негови пиеси участват в престижни фестивали, посочват от театъра в Търговище.

„Девет нощи и половина или Историята за мечките панда, разка

Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели, почти месец преди самостоятелния му концерт в София.

Любимецът на няколко поколения меломани идва със своята група, съобщават организаторите от BGTSC. 

„Май е месецът, когато аз ще дойда при вас. Предстои един невероятен концерт в двореца на културата. Не го пропускайте, за да не съжалявате“, казва артистът във видеото.

Както информирахме, концертът е на 10 май в зала 1 на НДК. Ще звучат хитове Sharazan, Felicità, Nostaglia canaglia, Nel sole, Liberta, Ci sarà, È la mia vita.

Ал Бано е роден на 20 май 1943 г. в Италия. Звездният му път започва през 1967 година, когато постига първият си голям успех с песента Nel sole. Седеминчовата плоча поставя рекорд с продадените един милион и трист

През годините осъществява множество самостоятелни и съвместни изложби в Япония (Кобе, Киото, Осака, Нишиномия). Работи с известните художници Такесада Матсутани и Садахару Хорио, водещи членoве на легендарната японска авангардна група „Gutai“. С Такесада Матсутани излага в галерия „Rosa Turetsky”, Женева.

Изкуството на Бистра Льошевалие присъства във фондовете на престижни световни галерии и частни колекции като Националния фонд за съвременно изкуство (FNAC),Париж (Франция); фондацията Toms Pauli, Лозана (Швейцария); Националната галерия, София (България); Дарителския фонд Enseigne des Oudin, Париж (Франция); галерията Rosa Turestky, Женева (Швейцария); колекцията Yoko Hoshida, Киото (Япония); колекцията Horio, Кобе (Япония).

/ВСР

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общо 23 троянски художници представят свои творби в рамките на Пролетна изложба в галерия „Серякова къща“
Общо 23 троянски художници представят свои творби в рамките на Пролетна изложба в галерия „Серякова къща“ в планинския град. В експозицията са представени около 60 от н ...
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Мемориала на миньорския труд в Перник, съобщиха от пресцентъра на Община Перник. Експозицията е дело на Държавния кул ...
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели, почти месец преди самостоятелния му концерт в София. Любимецът на няколко поколения меломани идва със своята група ...
Йордан Славейков: Театърът е друга медия, която дава друга възможност
Театърът е друга медия, която дава друга възможност, казва в интервю режисьорът Йордан Славейков, минути преди премиерата на драматизацията по романа му „Последна стъпка&ldqu ...
Пламена Гиргинова за първи път ще гостува като солист на сцената на бургаската опера
Сопраното Пламена Гиргинова за първи път ще гостува като солист на сцената на Държавна опера - Бургас във великденския концерт на 17 април, съобщават от културната институция в мор ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджанско надсвирване
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджанско надсвирване в Генерал Тошево. С музикалния празник бе отбелязан вторият ден от Възкресение Христ ...
Рапърът Кен Карсън оглави за първи път класацията на „Билборд“ с албума си More Chaos
Американският рапър Кен Карсън спечели първия си №1 в класацията за албуми „Билборд 2000“ с последният си проект More Chaos, обяви сайтът на класацията. More Chaos, изд ...
„Грешници“ изпревари “Minecraft: Филмът“ и оглави боксофис класацията на Севeрна Америка
Историческият хорър филм „Грешници“ на Райън Куглър - режисьор на „Черната пантера“ и „Крийд“ и Майкъл Б. Джордан, изпревари мегахита „Min ...
Великобритания празнува 200 г. железопътен транспорт с масово гласуване за най-добра картина по темата
Масово гласуване определи краткия списък с най-харесваните произведения във Великобритания, свързани с железопътния транспорт, по повод 200-годишнината на съвременната железница, п ...
Общо 23 троянски художници представят свои творби в рамките на Пролетна изложба в галерия „Серякова къща“
Общо 23 троянски художници представят свои творби в рамките на Пролетна изложба в галерия „Серякова къща“ в планинския град. В експозицията са представени около 60 от н ...
Тикер в 04:00 ч.
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджан ...
Начало Авансцена
3393
Авансцена

Националната галерия показва ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 10 Юли 2024, 11:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Изложбата ще бъде подредена от куратора Яна Братанова от 16 юли до 20 октомври в „Квадрат 500“, съобщават организаторите.

„Националната галерия продължава своята мисия и политика да запознава публиката с автори от български произход, получили професионално признание извън границите на страната. Бистра Льошевалие е сред малцината съвременни концептуални творци с международно присъствие“, отбелязват от Националната галерия. 

Те посочват, че свободата е първостепенен код за Бистра Льошевалие. Първите й композиции „Полет на птици“ (1964), емблематичната серия „Прозорци“ („Блокиран прозорец“, „Изгорял прозорец“, „Бял прозорец“) и „Болни столове“ от 1970-те са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна.

„Създаденото от Бистра Льошевалие е мощна машина за полет над ограниченията. Творбите на художничката са изградени едновременно от естествени и промишлени материи. Тя използва гипс, комбиниран с дърво, слама и стъкло, на които придава особена изтънченост. Борави умело с хартия, смола, каучук, чугун, олово, лят алуминий и бронз, полиестер, неопренова гума, огледална повърхност, плат, въжета и др., с помощта на които осъществява своите сънища и идеи. Трансформира материята с плавни преходи от обем към плоскост и обратно с вродена способност за търсене на нови форми“, отбелязват още от екипа. 

В Националната галерия пристигат знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошевалие и колекцията на Дарителския фонд Enseigne des Oudin в Париж. Сред включените емблематични серии е и непоказваната мащабна инсталация „След“ (2024), изцяло съобразена с пространствените характеристики на изложбената зала. Двадесетте скулптурни форми, издигащи се на височина от 2,5 м, символизират бъдещето – онова „ново, светло начало, което винаги излиза над разрухата“, за което авторката пише в текста си „Синята планета“.

Бистра Льошевалие е родена в София през 1933 г. След 15 септември 1946 г. баща й изчезва безследно. В началото на 1950-те тя е приета в Националната художествена академия. По време на следването си е отстранена, като й е отказан достъп до учебното заведение. Решена да продължи образованието си с надеждата баща й да се върне и да види творбите й, Бистра Льошевалие завършва специалността „Скулптура“ през 1962. Тези години определя като „черен период“ в живота си. От средата на 1960-те се установява в Париж, където започва да излага активно в редица знакови галерии и да работи по свои проекти за публични пространства във Франция. Изявите й не остават незабелязани от френската критика. Сред пишещите за нея през годините са Ален Оден, Дени Каминад, Дора Валие, Жак дьо Лонгвил, Мишел Пенсон и Себастиен Дубински. Положителните отзиви и категоричните изяви разширяват кръга от галерии по света, с които тя работи и до днес. 

През годините осъществява множество самостоятелни и съвместни изложби в Япония (Кобе, Киото, Осака, Нишиномия). Работи с известните художници Такесада Матсутани и Садахару Хорио, водещи членoве на легендарната японска авангардна група „Gutai“. С Такесада Матсутани излага в галерия „Rosa Turetsky”, Женева.

Изкуството на Бистра Льошевалие присъства във фондовете на престижни световни галерии и частни колекции като Националния фонд за съвременно изкуство (FNAC),Париж (Франция); фондацията Toms Pauli, Лозана (Швейцария); Националната галерия, София (България); Дарителския фонд Enseigne des Oudin, Париж (Франция); галерията Rosa Turestky, Женева (Швейцария); колекцията Yoko Hoshida, Киото (Япония); колекцията Horio, Кобе (Япония).

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общо 23 троянски художници представят свои творби в рамките на Пролетна изложба в галерия „Серякова къща“
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Йордан Славейков: Театърът е друга медия, която дава друга възможност
Пламена Гиргинова за първи път ще гостува като солист на сцената на бургаската опера
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджанско надсвирване
Творчески отражения
Рапърът Кен Карсън оглави за първи път класацията на „Билборд“ с албума си More Chaos
Тонът на времето
„Грешници“ изпревари “Minecraft: Филмът“ и оглави боксофис класацията на Севeрна Америка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.