Радиопрограми
|
Подкасти |
Горе
|
НА ЖИВО
Радио NRD2 Култура
Програма / Култура, Музика
|
Тикер в 05:00 ч.
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своята дълга кариера се чувства призната като актриса. Това каза тя, докат ...
|
6144
Творчески отражения
Картини, представени като творби на Пикасо, предизвикаха война между половете в музей в Австралия
Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
Костадин Новаков | 12 Юли 2024, 19:40 ч. Те са представени като произведения на Пабло Пикасо - картини, които са толкова ценни, че решението на австралийски музей да ги покаже в изложба, предназначена само за жени, предизвиква съдебно дело за полова дискриминация, предаде Асошиейтед прес. Творбите пак станаха обект на интерес от световните медии, когато бяха окачени в женска тоалетна, за да се заобиколи съдебно решение, според което на мъжете не може да се забранява достъп. Оказва се, че картините в центъра на скандала всъщност не са дело на Пикасо или на други известни художници, обявени за техни създатели. Това стана ясно тази седмица, когато кураторката на изложбата, предназначена само за жени, призна, че тя ги е нарисувала. Кърша Кейчил написа в блога на Музея за старо и ново изкуство в Тасмания, че се разкрива като автор на творбите, след като е получила въпроси от репортер и от организацията, която се грижи за наследството на Пикасо във Франция, относно тяхната автентичност, отбелязва Асошиейтед прес. "Представях си, че изследователка на Пикасо, или може би просто почитателка на неговото изкуство, или пък някой, който проверява в Гугъл, ще види, че картината е обърната и ще ме изобличи в социалните мрежи", пише Кейчил. Но никой не го е направил. Сагата започва, когато през 2020 г. Кейчил създава зона само за жени в музея, за да могат посетителките да "се наслаждават само на дамска компания" и като несъгласие с изключването им от доминираните от мъже пространства в историята. Така нареченият Дамски салон предлага чай, масажи и шампанско, сервирани от мъже, и е отворен за всеки, който се определя за жена. Наред с фалшивите картини са показани антики и бижута, които "съвсем очевидно са нови и в някои случаи пластмасови", добавя тя. Идеята е там да се показват "най-важните произведения на изкуството в света", пише кураторката, за да могат мъжете "да се чувстват възможно най-изключени". Това сработва. През март съд в Тасмания нареди на музея - известен в Австралия със своите странни и подривни изложби и събития, да спре да отказва достъп на мъже до Дамския салон след жалба от посетител. Той е разстроен, че не е допуснат до пространството по време на посещение през 2023 г.
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева |
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
|
фотографът Гаро Кешишян: В изкуството всичко е разрешено, стига да води до познание за духовността на човешката общност (интервю)
|
Франс прес: Музеят "Гети" - крепост, проектирана да устои на пламъците
|
Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас в Регионалния исторически музей - Пловдив
|
Кинофестивалът в Палм Спрингс постави началото на световния културен календар за 2025 година
|
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия |
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
|
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
|
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
|
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
|
Юбилейна изложба на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев"
|
Тикер в 05:00 ч.
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своя ...
|
Те са представени като произведения на Пабло Пикасо - картини, които са толкова ценни, че решението на австралийски музей да ги покаже в изложба, предназначена само за жени, предизвиква съдебно дело за полова дискриминация, предаде Асошиейтед прес.
Творбите пак станаха обект на интерес от световните медии, когато бяха окачени в женска тоалетна, за да се заобиколи съдебно решение, според което на мъжете не може да се забранява достъп.
Оказва се, че картините в центъра на скандала всъщност не са дело на Пикасо или на други известни художници, обявени за техни създатели. Това стана ясно тази седмица, когато кураторката на изложбата, предназначена само за жени, призна, че тя ги е нарисувала.
Кърша Кейчил написа в блога на Музея за старо и ново изкуство в Тасмания, че се разкрива като автор на творбите, след като е получила въпроси от репортер и от организацията, която се грижи за наследството на Пикасо във Франция, относно тяхната автентичност, отбелязва Асошиейтед прес.
Творбите са изложени повече от три години, преди да бъде поставен под въпрос техният произход, казва кураторката. Тя отбелязва, че чак сега е провокиран интерес към тях, въпреки че случайно е окачила една от фалшивите картини неправилно.
"Представях си, че изследователка на Пикасо, или може би просто почитателка на неговото изкуство, или пък някой, който проверява в Гугъл, ще види, че картината е обърната и ще ме изобличи в социалните мрежи", пише Кейчил. Но никой не го е направил.
Сагата започва, когато през 2020 г. Кейчил създава зона само за жени в музея, за да могат посетителките да "се наслаждават само на дамска компания" и като несъгласие с изключването им от доминираните от мъже пространства в историята.
Така нареченият Дамски салон предлага чай, масажи и шампанско, сервирани от мъже, и е отворен за всеки, който се определя за жена. Наред с фалшивите картини са показани антики и бижута, които "съвсем очевидно са нови и в някои случаи пластмасови", добавя тя.
Идеята е там да се показват "най-важните произведения на изкуството в света", пише кураторката, за да могат мъжете "да се чувстват възможно най-изключени".
Това сработва. През март съд в Тасмания нареди на музея - известен в Австралия със своите странни и подривни изложби и събития, да спре да отказва достъп на мъже до Дамския салон след жалба от посетител. Той е разстроен, че не е допуснат до пространството по време на посещение през 2023 г.
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
|
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
|
фотографът Гаро Кешишян: В изкуството всичко е разрешено, стига да води до познание за духовността на човешката общност (интервю)
|
Франс прес: Музеят "Гети" - крепост, проектирана да устои на пламъците
|
Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас в Регионалния исторически музей - Пловдив
|
Кинофестивалът в Палм Спрингс постави началото на световния културен календар за 2025 година
|
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия |