Начало Под прожектора Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на Чехия на Венецианското биенале тази година
5861
Под прожектора

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на Чехия на Венецианското биенале тази година

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 13 Юли 2024, 10:17 ч.

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

Голяма изложба, посветена на бароковия майстор Караваджо, ще бъде открита в Рим, предаде Ройтерс.

Експозицията включва обикновено недостъпни творби от частни колекции и произведения, които от векове не са виждани в родината на художника Италия. 

Караваджо, роден като Микеланджело Меризи, е виртуоз на техниката на светлосянката (киароскуро) - драматично осветяване на отделни фигури на тъмен фон. Той води кратък и бурен живот, включващ принудително изгнание от Рим след убийството на човек в разпра. 

Изложбата в "Палацо Барберини" обхваща 15 години от творческия живот на Караваджо - от пристигането му в Рим през 1595 г., където се утвърждава като рядък талант, до смъртта му в Южна Тоскана през 1610 г. на 39 години. 

"Картините, които показваме тук, представляват пътуване през неговия забележителен живот. Изложбата проследява трансформацията му к

Живка Маринова показва „Вечният град“ в столичната галерия „Астри“. Експозицията ще бъде открита на 11 февруари и ще продължи до 28-и, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният град“ не е туристическа разходка из Рим. Тя има много по-дълбок и обобщаващ характер и е още едно потвърждение на високата естетика и хуманистичните принципи на художника. В нея са включени няколко картини с маслени бои, формат 100/140 и серия от миниатюри 20/30 см., рисувани през изминалата година“, казва Вихра Пешева от галерия „Астри“. 

По думите й градовете на Живка Маринова са градове-убежища, градове-светлина, чистота и респект към човека и създаденото от него. „Градове, с които се идентифицираме с доза носталгия и копнеж. Те са енциклопедия на човешките чувства и разпознаването ни в тях е естествено“, казва о

Заедно ще продължим да работим за справедлив и устойчив мир, не само в Украйна, но и в Европа, ще продължим нашите сътрудничества и приятелства. Това каза посланикът на Украйна в България Олеся Илашчук при откриване на фотоизложбата „Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ в Регионален исторически музей - Хасково.

В нея са показани документални кадри на фотокореспондентите Олександър Барон от Украйна и Румен Сарандев от България. На фотосите авторите са запечатали моменти от живота на хората в Украйна. Отразяват военната действителност, но и предизвикателствата, с които украинците от градове Одеса, Миколаев и Херсон трябва да се справят всеки ден.

Чрез обективите на своите камери авторите ни показват две страни на една дълбока, болезнена, но истинска история, каза украинският посланик. „Това не са просто кадри от войната, а са портрети

Изложба, посветена на 75-годишнината на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев" в Смолян.

Това съобщи Антоанета Николова - главен експерт "Програми, културна дейност и връзки с обществеността".

Експозицията ще бъде открита на 14 януари. В изложбата ще бъдат включени 26 платна – пейзажи, натюрморти, портрети и композиции.

Катя Савова е била 4 години учител на изобразително изкуство в Чепеларе, след което целият й творчески път преминава в преподавателска дейност във Филиал - Смолян на Пловдивски университет "Паисий Хилендарски".

Плеяда от световни звезди на музиката се качиха на сцената на благотворителния концерт FireAid, като сред тях се открояваха Стинг, Род Стюарт, Стиви Уондър, Били Айлиш, Пинк, Кейти Пери, „Ред Хот чили Пепърс“, „Нирвана“ и Д-р Дре, предадоха световните осведомителни агенции.

Благотворителният концерт FireAid в нощта на 30 септември в Лос Анджелис имаше за цел да подпомогне усилията за възстановяване на щетите след двата най-големи пожара в историята на града. Над 20 изпълнители от различни жанрове свириха по време на петчасовото шоу, което се проведе едновременно в две големи зали в града, а приходите от него са предназначени за подпомагане на пострадалите от горските пожари.

Eдин от водещите - актьорът Били Кристъл, който по-рано този месец едва се спаси от пожара в Пасифик Палисейдс, приветства публиката в зала

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди да намери своя нов, не напълно щастлив дом в Пражкия зоопарк. Временните и незадоволителни условия на първия чехословашки жираф скоро се отразяват на здравето й и вероятно в резултат на суровата зима Ленка се разболява, спира да яде и умира през март 1956 г., пише чешкото издание Seznam Zpravy.

Останките на младия жираф били дарени от Пражкия зоопарк на Националния музей, където работниците го разрязали, разтворили ненужните вътрешности и ги пуснали в канализацията на Прага, а препарираното тяло било изложено като един от най-атрактивните експонати до 2000-ата година, отбелязват местните медии.

СЛОЖНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ХОРАТА И ПРИРОДАТА

„Тази инсталация представя критичен поглед към екологичните и деколониалните аспекти на улавянето и излагането на животни в плен. Тя включва различни арт обекти и звукови композиции, базирани на документи и разкази за живота и смъртта на Ленка, и има за цел да подтикне посетителите да размишляват върху начините, по които възприемаме и взаимодействаме с животинския свят“, пише изданието Майер Ригер. 

Катрин Томова представя нова изложба в Съюза на българските художници (СБХ). Експозицията „(Не)възможни убежища“ ще бъде открита днес, 4 март, в галерията на СБХ на ул. „Шипка“ 6, съобщават домакините на събитието.

„С изявите си през годините Катрин Томова все по-уверено налага шеговитата си репутация на „дребната жена, рисуваща големи формати“. В действителност тя се оказва вече утвърдено име сред неособено многобройните художници у нас, осъзнато и целенасочено развиващи се творчески в областта на едрите мащаби на нефигуративната маслена живопис“, казват домакините на експозицията.

По думите им новата изложба в известен смисъл е хронология на работата на авторката през последните 10 години – от изложбата „150 Х 210“ в галерия „Юзина“ до днес. „Тя е и осъществената необходимост десеткит

Нараства броят на знаменитостите, изгубили имотите си в пожарите в Лос Анджелис, обобщава „Венити феър“.

При пожара „Палисейдс“, засегнал квартала Пасифик Палисейдс бяха унищожени имотите на Антъни Хопкинс, Джеймс Уудс, Мило Вентимиля,  Мелис Ривърс, Спенсър Прат, Хайди Монтаг,  Юджийн Леви, Сандра Лий,  Джон Гудман, Анна Фарис, Били Кристъл, Адам Броуди, Майлс Телър.

В Алтадена пожарът нанесе щети на имотите на Манди Мур и Камерън Матисън.

Пожарът в Малибу остави без имоти композиторката Даян Уорън, Кедни Спелинг, майката на актрисата Тори Спелинг и вдовица на телевизионния продуцент Аарон Спелинг, актрисата Роузи О’Донъл, Рики Лейк, Тина Ноулс, майката на Бионсе Ноулс, Парис Хилтън и Мел Гибсън.

Пожари са унищожили и имотите на Джеф Бриджис и Дженифър Грей.

Знаменитости се включват и усилията за под

Мецосопраните Валентина Куцарова и Грациела Вълчева-Фиеро ще изнесат концерт с оркестъра на Варненската опера под диригентската палка на маестро Григор Паликаров, съобщават от Театрално-музикалния продуцентски център във Варна.

Събитието, озаглавено „Барокови страсти“, е тази събота на сцена „Филиал“.

Двете оперни прими имат световна кариера, но са родом от Варна, припомнят от театъра. Валентина Куцарова живее в Австрия, а Грациела Вълчева-Фиеро – в Швейцария. Свързва ги дългогодишно приятелство. И двете са се обучавали при една и съща учителка по пеене в родния си град, живели са заедно в София като студентки в Консерваторията. 

Концертът във Варна е първият им общ сценичен проект. Идеята за него се ражда преди две години. Двете решават да подготвят съвместна програма, която да е по-интересна и необичайна, споделя Куцарова. С

Членовете на Дружеството на троянските художници ще открият своята традиционна пролетна изложба в галерия „Серякова къща“ на 17 април.

Вернисажът традиционно се организира на Велики четвъртък от Страстната седмица.

Това съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията. Художниците ще представят своите най-нови творби - картини, икони, керамика и др.

Пролетната изложба е традиционно събитие, което винаги е съпътствано и от музикални изпълнения, които внасят допълнително настроение у публиката. Обединяват се две изкуства в едно, а хората се чувстват посветени на предстоящия християнски празник, разказа Шошкова.

Непосредствено след официалното откриване на изложбата, публиката ще чуе суинг гала концерт на Джак Хюз (пиано) и Иля Гиндин (кларинет).

Джак Хюз учи класическо пиано в Кралския уелски колеж по музика и драма. След дипломирането се ф

Групите Mastodon и Fear Factory се присъединяват към тазгодишното издание на Hills of rock (25-27 юли, Пловдив). С това фестивалната програма е напълно завършена, съобщават организаторите от Fest Team.

По думите им, главната сцена на фестивала ще събере едни от най-големите имена от съвременната рок и метъл сцена – Gojira, Machine Head, The Smashing Pumpkins, Mastodon, Fear Factory, Skunk Anansie, Sepultura, Extreme, Static-X, While She Sleeps, Landmvrks, Rise Of The Northstar, As Everything Unfolds, Wolfmother и Vukovi.

Гребната база в Пловдив отново ще посрещне традиционните партньорски сцени на Hills of rock – „На тъмно“ и „Строежа“. Към вече обявените американци от Dope, се присъединяват още 15 имена.

Пълният списък от имена включва български и чужди артисти H-Blockx, Kultur Shock, „Тъмно“, „Ревю“,

„Тази история е пример за сложните взаимоотношения между хората и природата и подчертава необходимостта от преосмисляне на нашите подходи към опазването и представянето на животни в съвременния свят“, казва Дейвид Вон в материал за Чешкото радио.  

Ева Котяткова научава историята на жирафа Ленка съвсем случайно. „Когато направих изложбата „Моето тяло не е остров“ в Националната галерия в Прага миналата година, тя включваше голямо табло за обяви, където посетителите можеха да оставят своите истории. И една от тях беше история за жираф и легендата, свързана с него. Твърди се, че по време на дисекцията са изпуснали останките от вътрешностите му в канализацията, което е трябвало да доведе до замърсяване на въздуха в горната част на Вацлавския площад и последващото му временно затваряне. Това ми се стори мощна метафора за токсичния въздух, който всички дишаме, който съдържа различни неразказани истории за потисничество. И може би малко метафорично отмъщение за мъртвото животно“, разказва авторката на проекта пред чешкото издание DenikN.

„Много ни интересуваха метафоричните трансформации на тялото – от диво животно, уловено в Кения до времето, когато е била част от Британската империя, през Ленка в зоопарка, до музеологичен обект и обект на науката“, обяснява кураторът на проекта Хана Янечкова, цитирана от местни медии.

ЕКИПЪТ

Освен Ева Котяткова и куратора Хана Янечкова по инсталацията на Венецианското биенале работят също Химали Сингх Соин и Дейвид Соин Тапесер, артистично дуо, живеещо в Лондон, както и колективът Gesturing Towards Decolonial Futures и колектив от деца и зрелостници, които влизат в ролята на разказвачи на историята за жирафа. Тяхната обща цел бе да създадат произведение, което да предложи на посетителите критичен поглед върху това как трябва да се отнасяме към света и природата, разказват от екипа на чешкия павилион. 

„Всички те разглеждат начините, по които срещаме животните, гледаме ги и научаваме за тях, като в същото време критикуват йерархиите, насилието и експлоатацията на природата, която често е част от тези процеси. Следователно проектът предлага различни начини на ангажираност, в които въображението и емоцията са толкова важни, колкото и историческият разказ“, разказват още от екипа на проекта. 

„Историята на Ленка за мен е нещо повече от изложбен проект. Възприемам го преди всичко като отворена рамка, в която могат да се чуят гласове в цялото им многообразие, които се отклоняват от официалната концепция за историята. Много съм благодарен за всички вдъхновяващи сътрудничества, които се надявам да продължат и да се развият дори след края на Биеналето – защото силно вярвам, че е еднакво важно историята на Ленка да се разказва и в училищата, и в други неартистични контексти, така че да може да стимулира въображението на други, по-равни и съпричастни светове“, казва Ева Котяткова.

Инсталацията може да бъде разгледана до 24 ноември в чешкия павилион във Венецианските градини. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Великобритания празнува 200 г. железопътен транспорт с масово гласуване за най-добра картина по темата
Масово гласуване определи краткия списък с най-харесваните произведения във Великобритания, свързани с железопътния транспорт, по повод 200-годишнината на съвременната железница, п ...
Новият филм "Междузвездни войни" с Райън Гослинг ще излезе през 2027 г.
Актьорът Райън Гослинг ще участва в нов филм от поредицата "Междузвездни войни", който ще излезе в киносалоните през май 2027 г., съобщиха Ройтерс и ДПА, позовавайки се на "Лукасфи ...
Белгийското дуо Ultra Sunn идва в София през декември
Белгийското дуо Ultra Sunn ще има своя първи концерт у нас – на 5 декември в София, съобщават организаторите. Домакин е клуб Singles. „Сам Хюдж (вокал) и Гаел Суфле (кл ...
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум, който е продължение на микстейпа Kush + Orange Juice от 2010 г., предаде Асошиейтед прес.  Kush + Orange Juice 2 ще излезе на музика ...
Изложба „Живопис-пастел" на художника доц. Валентин Кулев беше открита
Изложба „Живопис-пастел" на художника доц. Валентин Кулев беше открита на втория етаж на Радио Шумен. С нея авторът отбеляза своята 75-годишнина. Пред публиката акварелните ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджанско надсвирване
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджанско надсвирване в Генерал Тошево. С музикалния празник бе отбелязан вторият ден от Възкресение Христ ...
Рапърът Кен Карсън оглави за първи път класацията на „Билборд“ с албума си More Chaos
Американският рапър Кен Карсън спечели първия си №1 в класацията за албуми „Билборд 2000“ с последният си проект More Chaos, обяви сайтът на класацията. More Chaos, изд ...
„Грешници“ изпревари “Minecraft: Филмът“ и оглави боксофис класацията на Севeрна Америка
Историческият хорър филм „Грешници“ на Райън Куглър - режисьор на „Черната пантера“ и „Крийд“ и Майкъл Б. Джордан, изпревари мегахита „Min ...
Великобритания празнува 200 г. железопътен транспорт с масово гласуване за най-добра картина по темата
Масово гласуване определи краткия списък с най-харесваните произведения във Великобритания, свързани с железопътния транспорт, по повод 200-годишнината на съвременната железница, п ...
Общо 23 троянски художници представят свои творби в рамките на Пролетна изложба в галерия „Серякова къща“
Общо 23 троянски художници представят свои творби в рамките на Пролетна изложба в галерия „Серякова къща“ в планинския град. В експозицията са представени около 60 от н ...
Тикер в 05:00 ч.
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджан ...
Начало Под прожектора
5861
Под прожектора

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на Чехия на Венецианското биенале тази година

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 13 Юли 2024, 10:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Историята на първия чехословашки жираф е акцент в проекта на чешкия павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале. В инсталацията, озаглавена „Сърцето на жирафа в плен е с дванадесет килограма по-леко“, Ева Котяткова и екипът й разказват за първия чехословашки жираф Ленка.

ТРАГИЧНАТА ИСТОРИЯ НА ЛЕНКА

Жирафът Ленка е заловен в Кения през 1954 г. и транспортиран до зоопарка в Прага, разказват от екипа на чешкия проект за Биеналето. Заради дългото пътуване и факта, че е била отделена от майка си твърде малка, както и че е било трудно да я изхранят в централноевропейския климат, Ленка умира от пневмония след две години в чешки плен. В местните медии се посочва, че пътят й до Прага също е нелек. „За да стигне от Кения до зоологическата градина в Прага, тя е трябвало да премине през труден, стресиращ транспорт до Хамбург и шестмесечна карантина, преди да намери своя нов, не напълно щастлив дом в Пражкия зоопарк. Временните и незадоволителни условия на първия чехословашки жираф скоро се отразяват на здравето й и вероятно в резултат на суровата зима Ленка се разболява, спира да яде и умира през март 1956 г., пише чешкото издание Seznam Zpravy.

Останките на младия жираф били дарени от Пражкия зоопарк на Националния музей, където работниците го разрязали, разтворили ненужните вътрешности и ги пуснали в канализацията на Прага, а препарираното тяло било изложено като един от най-атрактивните експонати до 2000-ата година, отбелязват местните медии.

СЛОЖНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ХОРАТА И ПРИРОДАТА

„Тази инсталация представя критичен поглед към екологичните и деколониалните аспекти на улавянето и излагането на животни в плен. Тя включва различни арт обекти и звукови композиции, базирани на документи и разкази за живота и смъртта на Ленка, и има за цел да подтикне посетителите да размишляват върху начините, по които възприемаме и взаимодействаме с животинския свят“, пише изданието Майер Ригер. 

„Тази история е пример за сложните взаимоотношения между хората и природата и подчертава необходимостта от преосмисляне на нашите подходи към опазването и представянето на животни в съвременния свят“, казва Дейвид Вон в материал за Чешкото радио.  

Ева Котяткова научава историята на жирафа Ленка съвсем случайно. „Когато направих изложбата „Моето тяло не е остров“ в Националната галерия в Прага миналата година, тя включваше голямо табло за обяви, където посетителите можеха да оставят своите истории. И една от тях беше история за жираф и легендата, свързана с него. Твърди се, че по време на дисекцията са изпуснали останките от вътрешностите му в канализацията, което е трябвало да доведе до замърсяване на въздуха в горната част на Вацлавския площад и последващото му временно затваряне. Това ми се стори мощна метафора за токсичния въздух, който всички дишаме, който съдържа различни неразказани истории за потисничество. И може би малко метафорично отмъщение за мъртвото животно“, разказва авторката на проекта пред чешкото издание DenikN.

„Много ни интересуваха метафоричните трансформации на тялото – от диво животно, уловено в Кения до времето, когато е била част от Британската империя, през Ленка в зоопарка, до музеологичен обект и обект на науката“, обяснява кураторът на проекта Хана Янечкова, цитирана от местни медии.

ЕКИПЪТ

Освен Ева Котяткова и куратора Хана Янечкова по инсталацията на Венецианското биенале работят също Химали Сингх Соин и Дейвид Соин Тапесер, артистично дуо, живеещо в Лондон, както и колективът Gesturing Towards Decolonial Futures и колектив от деца и зрелостници, които влизат в ролята на разказвачи на историята за жирафа. Тяхната обща цел бе да създадат произведение, което да предложи на посетителите критичен поглед върху това как трябва да се отнасяме към света и природата, разказват от екипа на чешкия павилион. 

„Всички те разглеждат начините, по които срещаме животните, гледаме ги и научаваме за тях, като в същото време критикуват йерархиите, насилието и експлоатацията на природата, която често е част от тези процеси. Следователно проектът предлага различни начини на ангажираност, в които въображението и емоцията са толкова важни, колкото и историческият разказ“, разказват още от екипа на проекта. 

„Историята на Ленка за мен е нещо повече от изложбен проект. Възприемам го преди всичко като отворена рамка, в която могат да се чуят гласове в цялото им многообразие, които се отклоняват от официалната концепция за историята. Много съм благодарен за всички вдъхновяващи сътрудничества, които се надявам да продължат и да се развият дори след края на Биеналето – защото силно вярвам, че е еднакво важно историята на Ленка да се разказва и в училищата, и в други неартистични контексти, така че да може да стимулира въображението на други, по-равни и съпричастни светове“, казва Ева Котяткова.

Инсталацията може да бъде разгледана до 24 ноември в чешкия павилион във Венецианските градини. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Великобритания празнува 200 г. железопътен транспорт с масово гласуване за най-добра картина по темата
Новият филм "Междузвездни войни" с Райън Гослинг ще излезе през 2027 г.
Белгийското дуо Ultra Sunn идва в София през декември
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум
Изложба „Живопис-пастел" на художника доц. Валентин Кулев беше открита
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Над четири часа продължи тридесетото юбилейно издание на Великденското добруджанско надсвирване
Творчески отражения
Рапърът Кен Карсън оглави за първи път класацията на „Билборд“ с албума си More Chaos
Тонът на времето
„Грешници“ изпревари “Minecraft: Филмът“ и оглави боксофис класацията на Севeрна Америка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.