Начало Калейдоскоп Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"
3140
Калейдоскоп

Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 15 Юли 2024, 11:08 ч.

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 17 юли, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и куратор на експозицията. Тя ще бъде разгърната в четири различни пространства в централната сграда на галерията и в нейните филиали - къща музей „Дечко Узунов“ и къща музей „Ненко Балкански“. Изложбата ще открие председателят на Съюза българските художници Любен Генов.

На 12 март започва 25-ият „Европейски музикален фестивал“ в София. Предвидени са общо 19 събития, които ще се реализират в пролетно и есенно издание, съобщават организаторите от „Кантус фирмус“.

По думите им богатата програма обединява музика от барока до нашето съвремие и в нея ще вземат участие забележителни чужди и български музиканти от световна класа. Точно четвърт век след създаването си фестивалът продължава да привлича многобройна и възторжена публика за всички свои прояви, следвайки своята мисия да представя у нас водещите изпълнители на класическа музика и да подкрепя младите български таланти, коментират от „Кантус фирмус“. 

Сред гостите на фестивала ще бъдат Литовски камерен оркестър с ръководител и солист Сергей Крилов. Ансамбълът има репутацията на един от най-добр

В Музея на киното на американската Академия за кинематографично изкуство и наука тази пролет ще бъдат открити две изложби, които ще отведат посетителите в света на южнокорейския режисьор и носител на "Оскар" Пон Джун-хо и дизайнерките на продукция на филми като "Барби", "Ана Каренина" и "Красавицата и Звяра", предаде Асошиейтед прес. 

Музеят на американската киноакадемия ще бъде домакин на изложбите "Вдъхновението на режисьора: Пон Джун-хо" и "От "Барби" до "Ана Каренина": Кинематографичните светове на Сара Грийнуд и Кейти Спенсър".

Първата от двете експозиции е посветена на получилия международно признание южнокорейски режисьор, чийто филм "Паразит" сътвори история на наградите "Оскар" през 2020 г. Във фокуса й ще бъдат творческият процес, филмографията и кинематографичните влияния на Пон Джун-хо.

Независимо дали действието се развива в Корея през 80-те г

Третата по ред история за британското мече "Падингтън в Перу" остава най-гледана и след миналия уикенд, сочат обобщените данни от киносалоните. Търсенето на изчезналата леля Луси от дома за пенсионирани мечки и пътуването из джунглата в Перу са гледали вече 63 061 зрители, а приходите от билетите им са 791 104 лева.

На второ място е българският филм "Не затваряй очи", разказващ две житейски истории - на Петър и Павел. Разказът с времева разлика от 30 години, в който са преплетени историите на двамата, е гледан от 13 510 зрители и има 161 670 лева приходи за двете седмици в кината.

Трети е "Соник: Филмът 3", който е вече втори месец сред най-гледаните филми у нас. Третото завръщане на екран на синия таралеж, който този път заедно с Кникълс и Тайлс обединява сили срещу Шадоу е със 145 310 зрители и 1 817 135 лева приходи от билетите им.

Четвърти е анимационният "Муф

Момчетата от южнокорейската кей-поп група"Стрей Кидс" увенчаха подобаващо изключително успешната си 2024 година, записвайки името си в историята на престижната класация за албуми Билборд 200 и продължавайки да пишат собствената си история.

Преди броени дни групата дебютира с шести пореден албум на първо място в албумния чарт на "Билборд". Този път "Стрей Кидс" се позиционираха директно на върха с новата си тава HOP. С това свое постижение южнокорейската кей-поп група стана първият изпълнител в близо 69-годишната история на Билборд 200, дебютирал начело с първите си шест албума. 

"Стрей Кидс" в състав лидерът на групата Чан, Лий Ноу, Чанбин, Хюнджин, Хан, Феликс, Сюнмин и Ай Ен преди са оглавявали престижния седмичен чарт с албумите си ODDINARY и MAXIDENT през 2022 г., с ROCK-STAR и 5-STAR през 2023 г. и с ATE по-рано тази година.

До излизането на HOP, "Стр

В южната част на Мароко, близо до град Уарзазат, ще се проведат част от снимките на новия филм на британския режисьор Кристофър Нолан „Одисея“, съобщава сайтът IMDB.com.

Снимките на мащабния проект, базиран на епоса на древногръцкия поет Омир, ще бъдат в древното селище Аит Бен Хаду, разположено на около 30 км западно от Уарзазат. Монтажът на декорите вече е в разгара си, отбелязва уебсайтът.

Аит Бен Хаду е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО от 1987 г. 

Мароко ще бъде една от основните локации за филма заедно с Великобритания и Италия.

В „Одисея“ на Нолан ще участват световни звезди като Мат Деймън, Том Холанд, Ан Хатауей, Зендая, Лупита Нионго, Робърт Патинсън и Чарлийз Терон, като все още не е разкрито кой каква роля ще изпълнява.

Нолан е режисьор на реди

Това е първият по рода си опит за цялостно оглеждане на творчеството на едно от най-ярките живи артистични присъствия в Долината на розите, имащо вече своето място в разказа за историята на българското изкуство през последните пет десетилетия, посочи д-р Петров. В експозицията са включени творби от фондовете на Националната галерия в столицата, Софийска градска галерия, Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“, галериите във Варна, Димитровград, Ловеч, Раднево, Разград, Сливен, Стара Загора и Търговище, както и от частни колекции.

Изложбата представя творби от професионалния път на Стефанка Стойчева, които се въздигат срещу ни като свидетелства за една изключителна и естествена емоция, оставаща непокътната от вихрите на живеенето, коментира д-р Пламен Петров. 

По думите му „въоръжена с акробатичност на дете, с хладнокръвие на хирург, с лекота на глухарче, със сърце на птица, със страст на куртизанка, с чувствителност на философ, и до днес тя търси в изкуството си невидимото за очите. 

Стефанка Стойчева рисува бавно, трудно дори“. Авторката често се връща към една и съща тема и мотиви, към едни и същи композиционни решения и преповтаря цели свои картини. Често се връща и към някое старо, завършено вече платно, за да нанесе поредната нова промяна и това нестихващо дописване в творчеството и продължава и до днес.  

Според куратора това е нещо „като избор, като травма, като обяснение в любов, като хладен стон, като тих поетичен, но не сантиментален зов - "Погледни ме!“

Шест пълнометражни български заглавия ще имат премиери на „София филм фест“, съобщават от „Арт фест“.

По думите им това е част от общо 12-те премиери в програмата „Ново българско кино“, която съдържа общо рекордните 22 български игрални филма в 29-ото издание на фестивала.

„Добри родители“ е дебют на Къци Вапцаров. Той разказва за борбата на майка, която се опитва да върне обратно отнетите при развода деца. За да спечели обратно любимите си същества, тя трябва да възстанови добрите отношения със съпруга си и да се прости с миналото си. Участват актьорите Лина Златева, Пьотр Кшемински, Леара Тансое, Йохан Тансое, Катерина Райкова, Аннки Стефанов, Виржиния Събева, Хайди Митова, Бьорн Холстрьом и Август Попов. Оператор е Калоян Божилов, а продуцент е Николай

Майсторите от Улицата на занаятите в Стария град на Пловдив посрещат от днес посетители с коледни работилници, изложби и игри. Съвместно с Регионалната занаятчийска камара до 22 декември на творческата улица се организира Коледен панаир на занаятите.  

Всички 11 ателиета, разположени в четирите къщи на Улицата на занаятите, ще бъдат отворени за посетители, каза Албена Халачева от занаятчийската камара. Гостите ще имат възможност да изработят сами коледна украса под ръководството на майстор, както и да прекарат време в автентичната атмосфера на възрожденските къщи. Посетители ще могат да научат повече за историята на занаятите като терзийство, иконопис, художествена керамика и тъкани, грънчарство, рисувано стъкло, дърворезба, пекарство и изработка на накити. Ателиетата на сръчните занаятчии ще са отворени от 11 ч. до 18 ч. всеки ден.

Освен, че предлага коледни

Третият филм на режисьора Милко Лазаров – „Стадото“, тръгва по кината в цялата страна на 21 февруари, съобщават от екипа на продукцията.

Световната премиера бе в рамките на един от най-големите и стари кинофестивали в света – BFI Лондон.

През ноември филмът откри „Киномания“ в зала 1 на Националния дворец на културата (НДК).

Филмът беше представен на кинофестивали в Кайро и Калкута, където получи наградата за най-добър филм.

„Темата на филма е изключително актуална днес в света в който живеем, защото все по-трудно приемаме различните от нас и сме готови с ярост да браним, онова, което ние вярваме за правилно“, посочва режисьорът Милко Лазаров.

„Стадото“ разказва за Тарика - момиче с особени способности. То живее в погранична местност, където хора от различни етноси привидно живеят в раз

Кураторът Иво Милев подрежда изложбата „Емил Стойчев. Въображението е моята кръвна система“.

Експозицията ще бъде представена от 27 февруари до 6 май в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че експозиция е ретроспективна и се организира по повод 90-годишнината на автора.

В нея участват творби от фондовете на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), Национална галерия, Художествена галерия - Казанлък, Градска художествена галерия - Пловдив, Художествена галерия „Жорж Папазов“ - Ямбол, Художествена галерия „Никола Маринов“ - Търговище, Художествена галерия - Смолян, Художествена галерия „Илия Бешков“ - Плевен, Художествена галерия „Христо Цокев“ - Габрово, Музей на хумора и сатирата - Габрово, Художествена галерия - Добрич и от ателието на х

Бохдан Слама ще получи специалната награда на 29-ия „София филм фест“, съобщават от „Арт фест“.

 Режисьорът ще представи в София най-новия си филм „Краят на света“ – на 15 март в кино „Одеон“, предвидена е и ретроспектива в Чешкия център – между 10 и 14 март. 

За пълнометражния си дебют „Диви пчели“ (2001) Слама печели наградата „Тигър“ на фестивала в Ротердам. За „Щастие“ (2005) е удостоен със „Златна раковина“ в Сан Себастиан. Сред филмите му са „Провинциалният учител“ (2007), „Четири слънца“ (2012), „Земята на сенките“ (2020), „Суша“ (2024). От 2008 година Слама е препо

В изложените творби публиката ще може както да премине през различните пластически домогвания на Стефанка Стойчева от всички нейни творчески периоди, така и да се доближи до личността чрез споделени от нея самата по време на подготовката на изложбата мисли за изкуството и живеенето. В експозицията са представени и нейни фотографски опити, в които тя е увековечила образа на сина си Павлин, както и множество рисунки и акварели. 

Стефанка Стойчева израства като момиче от малкия град, влюбено в акробатиката, в света около себе си, в пейзажа, изпълнен с лъкатушещите улички, със силуетите на храма, схлупените къщи, хората. Влюбена е в хоризонта, откриващ се през прозореца, и една растяща пред очите вишна, посочи още кураторът. "Дървото, което всяка есен ще бъде събличано от студените ветрове, за да може оголено да посрещне зимата, а напролет, като истинско природно чудо, да се възражда за битието си, белязано от неумолимия цикъл на времето. Именно в тези години на първи увлечения, благодарение на срещите си с творчеството на художника Никола Заров, тя ще открие и смисъла на своето съществуване – изкуството", посочи той.

Днес, 72 години след рождението си, художничката споделя - „да вграждам времето в платното и мотива – минута след минута, час след час, ден след ден, година след година. Или да пилея времето си в живеене? Живеенето, подвластно на материята и нейните неумолими закони. Един голям художник беше казал, че когато рисува, времето спира. Вграждам се в платното, фиксирам чувствителността си, за да я съхраня и заявя. Там съм аз. Друго няма значение. Другото не съм го избирала“.

Тя подрежда първата си важна изложба през 1983 година. Тогава вече е дипломирана художничка, понесла отговорността на майчинството, но въоръжена с наученото от  своя преподавател проф. Добри Добрев. 

Изкуствоведът Георги Геров я определя като „художник на малкия град“- клише, с което той описва не присъствието на националната ни художествена сцена, а онази чувствителност към малките неща, която големият и космополитен град опустошава безвъзвратно още в детството. 

Още тогава критиката забелязва, че творчеството на художничката е пропито от една особена поетика, но не литературщина, както настоява самата Стефанка Стойчева. Това са картини, в които „няма приятен колорит, лекота и артистичност на изпълнението, неочаквана образност. Оголени от всичко онова, което наричаме аспекти на формалното изграждане, картините на Стефанка Стойчева имат преди всичко една основна цел – да изразят колкото е възможно по-просто и естествено емоцията“. 

Оттогава до сега на художничката се е наложило да премине през немалко житейски несгоди, странствания, разочарования, раздели, смърти, влюбвания и обич, които не тя е избирала, но е понасяла в името на избора си да бъде щастлива със своето изкуство. Стефанка Стойчева говори за „житейските си бедствия“ някак хладно, отстранено и винаги благодари, защото това са поредните препятствия, които не е избрала, но трябва да премине, за да посегне към молива, въглена, цветовете и четката. 

Стефанка Стойчева е родена на 13 юни 1952 г. в град Шипка в семейството на Лальо и Марийка Стойчеви. Първите срещи с изкуството са провокирани от художника Никола Заров. Още от дете се занимава с акробатика и развива специално отношение към собственото си тяло. Средното си художествено образование получава в Казанлък, а сред съучениците са бъдещите художници Ганчо Карабаджаков, Вихрони Попнеделев и Димитър Лалев. След дипломирането си в Художествената гимназия в Казанлък, като част от първия випуск на специалност „Изобразителни изкуства“ на учебното заведение, основано на 3 юли 1968 г. като филиал на Художествена гимназия – София към Министерството на културата, тя е приета през да учи живопис във ВИИИ „Николай Павлович“. Синът Павлин Бакар Канара се ражда през 1974 г., а три години по-късно Стефанка Стойчева се дипломира като част от един от най-ярките випуски на проф. Добри Добрев, в който по това време нейни състуденти са Андрей Даниел, Валентин Колев, Милко Божков, Мими Добрева, Николай Каранфилов, Стефан Янев, Стефка Аройо и др. Дипломира се с тематичната композиция „Африкански студенти“. 

През лятото на 1977 г. Стефанка Стойчева взема участие в Международен пленер по живопис във Вършец, където работата впечатлява художниците Найден Петков и Дечко Узунов, част от журито. Това довежда и до първото професионално признание – наградата за млад автор. Същата година е разпределена на работа в Стара Загора в градското предприятие „Културен отдих и художествена украса“. През 1978 г. участва с нюрморта си „Сухи треви“ в Общата художествена изложба „Младост – Стара Загора“. Същата година в Общата художествена изложба, посветена на 35-годишнината на социалистическата революция в България и създаването на Българската народна армия, се представя с картината си „Казанлъшка къща“. Отново през есента на 1978 г. е назначена на работа като учител по рисуване в Средното специално художествено училище – Казанлък. Година по-късно взема участие в пленера по живопис, организиран в Казанлък. 

От 1980 г. е на свободна практика, като за целта е предоставено ателие за работа в известната със стенописите на Иван Милев Стайнова къща в Казанлък. През 1983 г. се включва с две свои творби – пейзажи от Боженци, в организираната Обща художествена изложба на акварела в Търговище. В края на годината осъществява първото си значимо представяне в София в съвместна изложба с Ралица Велчева в клуба на Младата художествено-творческа интелигенция към Народния дворец на културата „Людмила Живкова“. Експозицията е открита от изкуствоведа Георги Геров. На следващата година е удостоена с наградата „Стара Загора“за високите си творчески постижения, показани в изложбата в София. През 1986 г., в рамките на  Общата художествена изложба „Ястребино“, организирана в Търговище, представя картините си „Контражур“ и „Черно грозде“. През 1987 г. се подготвя за своя самостоятелна изява в Клуба на дейците на културата в Стара Загора, а на следващата година подрежда и първата си, останала и единствена до днес, самостоятелна изложба в Казанлък. Същата година се явява на конкурс за членство в Съюза на българските художници. Приета е официално през 1989 г. Синът Павлин напуска страната през 1992 г. 

По повод своята 50-годишнина подрежда самостоятелна изложба в залата на Съюза на българските художници в София, а от 2008 г. се налага да напусне родния си град Шипка и да се установи в село Дъбово, където живее и работи и до днес. През 2014 г. се включва със свои разработки в Третото биенале на рисунката във Велико Търново. Стефанка Стойчева работи предимно в полето на живописта, като се изявява предимно в жанра на пейзажа, портрета и натюрморта. Нейни творби са част от колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, Художествените галерии в Стара Загора, Варна, Казанлък, Сливен, Раднево, Димитровград, Ловеч и др. Немалка част от творбите се съхраняват в частни колекции у нас и в чужбина.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Къща музей „Панчо Владигеров“ в София ще отбележи 20 години от откриването на постоянната си експозиция
Къща музей „Панчо Владигеров“ в София ще отбележи 20 години от откриването на своята постоянна експозиция. Тържествената церемония ще се проведе на 28 март в Литературе ...
За трите жени на Йохан Щраус-син разказва ново представление в Музикалния театър
„Мадам Йохан Щраус“ ще има премиера в Музикалния театър, в Международния ден на театъра – 27 март, съобщават от трупата. По думите им с това представление се отбе ...
Филмът „Одухотворяването на Джеф Бойд“ е част от пограмага на „София филм фест“
„Одухотворяването на Джеф Бойд“, копродукция между Швейцария, България и Индия, разказва за търсенето на истината в различни аспекти на живота. Филмът е част от пограма ...
Правдолюб Иванов: В изложбата „Истината за истината“ аз предлагам една забавна и странна игра на зрителя
Аз смятам, че предлагам една игра на зрителя – от една страна забавна, от друга страна – това ще му отвори едно поле за интерпретация. Това каза художникът Правдолюб И ...
Михаил, Кристина и Константин Белчеви почетоха Хачо Бояджиев с концерт в зала 1 на НДК
Всеки от нас пази в сърцето си своя Хачо, каза телевизионният водещ Драгомир Драганов на концерта, организиран от Михаил, Кристина и Константин Белчеви, посветен на академик Хачо Б ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Евана Линч от филмовата поредица „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con в София. Ирландската актриса, позната с ролята си на Луна Лъвгуд, гостува на 5 юли в „ ...
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
На 10 април в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив Международен музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи пред почитателите на класическата музика концерта ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
Филмът "Новокаин" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Екшън комедията "Новокаин", чийто герой страда от рядък синдром на нечувствителност към болка, оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде АФП. Филмът, в който главната ...
Тикер в 20:00 ч.
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският ...
Начало Калейдоскоп
3140
Калейдоскоп

Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 15 Юли 2024, 11:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 17 юли, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и куратор на експозицията. Тя ще бъде разгърната в четири различни пространства в централната сграда на галерията и в нейните филиали - къща музей „Дечко Узунов“ и къща музей „Ненко Балкански“. Изложбата ще открие председателят на Съюза българските художници Любен Генов.

Това е първият по рода си опит за цялостно оглеждане на творчеството на едно от най-ярките живи артистични присъствия в Долината на розите, имащо вече своето място в разказа за историята на българското изкуство през последните пет десетилетия, посочи д-р Петров. В експозицията са включени творби от фондовете на Националната галерия в столицата, Софийска градска галерия, Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“, галериите във Варна, Димитровград, Ловеч, Раднево, Разград, Сливен, Стара Загора и Търговище, както и от частни колекции.

Изложбата представя творби от професионалния път на Стефанка Стойчева, които се въздигат срещу ни като свидетелства за една изключителна и естествена емоция, оставаща непокътната от вихрите на живеенето, коментира д-р Пламен Петров. 

По думите му „въоръжена с акробатичност на дете, с хладнокръвие на хирург, с лекота на глухарче, със сърце на птица, със страст на куртизанка, с чувствителност на философ, и до днес тя търси в изкуството си невидимото за очите. 

Стефанка Стойчева рисува бавно, трудно дори“. Авторката често се връща към една и съща тема и мотиви, към едни и същи композиционни решения и преповтаря цели свои картини. Често се връща и към някое старо, завършено вече платно, за да нанесе поредната нова промяна и това нестихващо дописване в творчеството и продължава и до днес.  

Според куратора това е нещо „като избор, като травма, като обяснение в любов, като хладен стон, като тих поетичен, но не сантиментален зов - "Погледни ме!“

В изложените творби публиката ще може както да премине през различните пластически домогвания на Стефанка Стойчева от всички нейни творчески периоди, така и да се доближи до личността чрез споделени от нея самата по време на подготовката на изложбата мисли за изкуството и живеенето. В експозицията са представени и нейни фотографски опити, в които тя е увековечила образа на сина си Павлин, както и множество рисунки и акварели. 

Стефанка Стойчева израства като момиче от малкия град, влюбено в акробатиката, в света около себе си, в пейзажа, изпълнен с лъкатушещите улички, със силуетите на храма, схлупените къщи, хората. Влюбена е в хоризонта, откриващ се през прозореца, и една растяща пред очите вишна, посочи още кураторът. "Дървото, което всяка есен ще бъде събличано от студените ветрове, за да може оголено да посрещне зимата, а напролет, като истинско природно чудо, да се възражда за битието си, белязано от неумолимия цикъл на времето. Именно в тези години на първи увлечения, благодарение на срещите си с творчеството на художника Никола Заров, тя ще открие и смисъла на своето съществуване – изкуството", посочи той.

Днес, 72 години след рождението си, художничката споделя - „да вграждам времето в платното и мотива – минута след минута, час след час, ден след ден, година след година. Или да пилея времето си в живеене? Живеенето, подвластно на материята и нейните неумолими закони. Един голям художник беше казал, че когато рисува, времето спира. Вграждам се в платното, фиксирам чувствителността си, за да я съхраня и заявя. Там съм аз. Друго няма значение. Другото не съм го избирала“.

Тя подрежда първата си важна изложба през 1983 година. Тогава вече е дипломирана художничка, понесла отговорността на майчинството, но въоръжена с наученото от  своя преподавател проф. Добри Добрев. 

Изкуствоведът Георги Геров я определя като „художник на малкия град“- клише, с което той описва не присъствието на националната ни художествена сцена, а онази чувствителност към малките неща, която големият и космополитен град опустошава безвъзвратно още в детството. 

Още тогава критиката забелязва, че творчеството на художничката е пропито от една особена поетика, но не литературщина, както настоява самата Стефанка Стойчева. Това са картини, в които „няма приятен колорит, лекота и артистичност на изпълнението, неочаквана образност. Оголени от всичко онова, което наричаме аспекти на формалното изграждане, картините на Стефанка Стойчева имат преди всичко една основна цел – да изразят колкото е възможно по-просто и естествено емоцията“. 

Оттогава до сега на художничката се е наложило да премине през немалко житейски несгоди, странствания, разочарования, раздели, смърти, влюбвания и обич, които не тя е избирала, но е понасяла в името на избора си да бъде щастлива със своето изкуство. Стефанка Стойчева говори за „житейските си бедствия“ някак хладно, отстранено и винаги благодари, защото това са поредните препятствия, които не е избрала, но трябва да премине, за да посегне към молива, въглена, цветовете и четката. 

Стефанка Стойчева е родена на 13 юни 1952 г. в град Шипка в семейството на Лальо и Марийка Стойчеви. Първите срещи с изкуството са провокирани от художника Никола Заров. Още от дете се занимава с акробатика и развива специално отношение към собственото си тяло. Средното си художествено образование получава в Казанлък, а сред съучениците са бъдещите художници Ганчо Карабаджаков, Вихрони Попнеделев и Димитър Лалев. След дипломирането си в Художествената гимназия в Казанлък, като част от първия випуск на специалност „Изобразителни изкуства“ на учебното заведение, основано на 3 юли 1968 г. като филиал на Художествена гимназия – София към Министерството на културата, тя е приета през да учи живопис във ВИИИ „Николай Павлович“. Синът Павлин Бакар Канара се ражда през 1974 г., а три години по-късно Стефанка Стойчева се дипломира като част от един от най-ярките випуски на проф. Добри Добрев, в който по това време нейни състуденти са Андрей Даниел, Валентин Колев, Милко Божков, Мими Добрева, Николай Каранфилов, Стефан Янев, Стефка Аройо и др. Дипломира се с тематичната композиция „Африкански студенти“. 

През лятото на 1977 г. Стефанка Стойчева взема участие в Международен пленер по живопис във Вършец, където работата впечатлява художниците Найден Петков и Дечко Узунов, част от журито. Това довежда и до първото професионално признание – наградата за млад автор. Същата година е разпределена на работа в Стара Загора в градското предприятие „Културен отдих и художествена украса“. През 1978 г. участва с нюрморта си „Сухи треви“ в Общата художествена изложба „Младост – Стара Загора“. Същата година в Общата художествена изложба, посветена на 35-годишнината на социалистическата революция в България и създаването на Българската народна армия, се представя с картината си „Казанлъшка къща“. Отново през есента на 1978 г. е назначена на работа като учител по рисуване в Средното специално художествено училище – Казанлък. Година по-късно взема участие в пленера по живопис, организиран в Казанлък. 

От 1980 г. е на свободна практика, като за целта е предоставено ателие за работа в известната със стенописите на Иван Милев Стайнова къща в Казанлък. През 1983 г. се включва с две свои творби – пейзажи от Боженци, в организираната Обща художествена изложба на акварела в Търговище. В края на годината осъществява първото си значимо представяне в София в съвместна изложба с Ралица Велчева в клуба на Младата художествено-творческа интелигенция към Народния дворец на културата „Людмила Живкова“. Експозицията е открита от изкуствоведа Георги Геров. На следващата година е удостоена с наградата „Стара Загора“за високите си творчески постижения, показани в изложбата в София. През 1986 г., в рамките на  Общата художествена изложба „Ястребино“, организирана в Търговище, представя картините си „Контражур“ и „Черно грозде“. През 1987 г. се подготвя за своя самостоятелна изява в Клуба на дейците на културата в Стара Загора, а на следващата година подрежда и първата си, останала и единствена до днес, самостоятелна изложба в Казанлък. Същата година се явява на конкурс за членство в Съюза на българските художници. Приета е официално през 1989 г. Синът Павлин напуска страната през 1992 г. 

По повод своята 50-годишнина подрежда самостоятелна изложба в залата на Съюза на българските художници в София, а от 2008 г. се налага да напусне родния си град Шипка и да се установи в село Дъбово, където живее и работи и до днес. През 2014 г. се включва със свои разработки в Третото биенале на рисунката във Велико Търново. Стефанка Стойчева работи предимно в полето на живописта, като се изявява предимно в жанра на пейзажа, портрета и натюрморта. Нейни творби са част от колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, Художествените галерии в Стара Загора, Варна, Казанлък, Сливен, Раднево, Димитровград, Ловеч и др. Немалка част от творбите се съхраняват в частни колекции у нас и в чужбина.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Къща музей „Панчо Владигеров“ в София ще отбележи 20 години от откриването на постоянната си експозиция
За трите жени на Йохан Щраус-син разказва ново представление в Музикалния театър
Филмът „Одухотворяването на Джеф Бойд“ е част от пограмага на „София филм фест“
Правдолюб Иванов: В изложбата „Истината за истината“ аз предлагам една забавна и странна игра на зрителя
Михаил, Кристина и Константин Белчеви почетоха Хачо Бояджиев с концерт в зала 1 на НДК
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Тонът на времето
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Под прожектора
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.