Начало Творчески отражения Обичам сътвореното от мен бижу да ме изненадва, каза Николай Сърдъмов
2850
Творчески отражения

Обичам сътвореното от мен бижу да ме изненадва, каза Николай Сърдъмов

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 16 Юли 2024, 12:55 ч.

Бижутата са много неща, не само декорация, каза Николай Сърдъмов, който твори в сферата на бижутерията, изящното изкуство и модния дизайн. 

Лили Иванова, Васил Найденов, Стоичков и Тони Димитрова са сред специалните гости на годишните музикални награди на „БГ радио“.

Събитието е на 25 май в зала „Арена 8888 София“, съобщават от организаторите.

Церемонията, посветена на българската музика, се завръща в столицата след шест години в Пловдив, а преди това – в Благоевград.

„Триумфалното завръщане в София става 13 години по-късно, за да може българската музика да тържествува на най-голямата сцена“, коментират от „БГ радио“. 

На рождения си – 3 март, медията ще обяви началото на първи етап от гласуването за наградите. За последната година в „БГ радио“ са представени над 350 нови български поп и рок песни, посочват от

Художествената галерия в Казанлък кани всички жители и гости на града да проследят виртуално форума Wide Art във филиала на институцията - къща музей „Ненко Балкански“, на 22 февруари.

Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница.

Макар и виртуално, казанлъчани ще имат възможност да се срещнат и да разговарят с едни от най-значимите фигури в съвременното българско изкуство като театралния режисьор Явор Гърдев, творческия тандем Мисирков/Богданов, писателката и психотерапевт Виргиния Захариева, визуалният артист RASSIM® (Красимир Кръстев), джаз експертът Таня Иванова, както и кураторите Теодора Константинова и Радослав Механджийски.

Wide Art форум е най-новият проект на образователната платформа Art & Culture Today, който разширява представите ни за понятието изкуство, посочват от галерията в Казанлък.

Събитието обеди

Мюзикълът „Чикаго“ идва от „Бродуей“ в София на 21 и 22 май, съобщават от Fest Team.

По думите им най-дълго играният американски мюзикъл в историята гостува у нас като част от своето европейско турне. Оригиналната продукция, която продължава да триумфира на Бродуей и „Уест енд“, ще бъде представена в зала 1 на НДК.

„Българската публика ще има изключителната възможност да се потопи в света на престъпление, страст и слава, представен с класическата хореография на Боб Фоси и изпълнен от елитни артисти, селектирани от сцените на Бродуей и „Уест енд“. Сред звездния състав са Надя Бул, Мишел Антробус, Мат Блейкър, Рейчъл Стенли и Тод Талбот, които ще пресъздадат легендарните роли на Рокси Харт, Велма Кели и Били Флин“, разказват от Fest Team.

<

Концерт, озаглавен „Маски и гримаси“, ще се състои в Ямбол на 12 март. Той ще отведе публиката в света на театралната музика на Дмитрий Шостакович, Игор Стравински, Дариус Мийо и Франсис Пуленк, съобщиха организаторите от Камерен оркестър „Дианополис“.

На сцената в зала „Съвременност“ на културно-информационния център „Безистен“ ще излязат Слава Славова (цигулка), Маркос Ивора (кларинет), Мария Славова (пиано), със специалното участие на концерт-майстора на „Дианополис“ Красимира Султанова (цигулка).

Концептуалният замисъл на „Маски и гримаси“ залага на театрална музика от четиримата автори, които принадлежат на една и съща историческа епоха. Техните творчески биографии, преплитайки се, следват всяка по своему новите пътища на музиката от 20-и век, посочват организаторите.

Ямболският камере

Изложба на Вихрони Попнеделев ще бъде подредена в арт галерия Vejdi.

Откриването е на 20 февруари, съобщават организаторите.

В експозицията ще бъдат показани 19 произведения живопис, характерни за творчеството на автора.

„Вихрони Попнеделев – име, извън обхвата на каквито и да е коментари. Художник категоричен, ясен със своя рисунък, с невероятното си чувство за цвят и онази мечта на мечтател, който след толкова години е запазил детето в себе си“, казва Вежди Рашидов.

По думите му Попнеделев е артист, на когото цял един живот не би стигнал да се наиграе – с мечтите, с темите, с персонажите, със силата на светлината и сянката. Вихрони Попнеделев е човек, който си позволява чудатите сънища, допълва Рашидов.

Вихрони Попнеделев е роден през 1953 г. в Пловдив. Завършил е Националната художествена академия. Рисува пейзажи, натю

Казва, че му е приятно, когато види някого с бижу, изработено от него. Творецът има и такива накити, които му липсват, след като ги продаде. 

„Обикновено са последните неща, които правя. Те са ми любими още, още им се радвам“, разказва той. Но отбелязва, че се радва, когато бъдат носени бижутата му. „Виждам, че някои са толкова носени, че вече са се разкривили и смазали, което също е готино, защото човекът си ги носи“, отбелязва той.

ЕКСПЕРИМЕНТИ

Сърдъмов разказва, че обича да експериментира не само с формите, а и с материалите. 

„Имам една серия бижута от вътрешна гума на колелета.  Преди години спечелих награда от Съюза на българските художници за нови материали и технологии, където правихме бижута от захар и идеята беше за това консуматорско мислене – всичко да бъде изядено. Също така правя бижута от сребро, злато, благородни метали“, разказва майсторът на бижута.

Джон Ленън е почетен със специална колекция британски монети по случай 85-годишнината на легендата на „Бийтълс“, предаде Асошиейтед прес, цитиран от Кралския монетен двор.

Монетите, които ще бъдат пуснати в продажба в понеделник, 17 март, включват портрет на Ленън, базиран на известната негова снимка, направена на покрива на нюйоркското му жилище от фотографа Боб Грюн през 1974 г.

Ленън бе застрелян от Марк Дейвид Чапман в Ню Йорк на 8 декември 1980 г. на 40-годишна възраст.

Името на музиканта е изписано отляво на портрета, а думата Imagine е в дясната половина като препратка към сингъла и албума му, издадени през 1971-а, година след като популярната четворка – Ленън, Пол Маккартни, Джордж Харисън и Ринго Стар, се разделя и всеки тръгва по своя път, оставили н

Финландия е обявена за страната с най-щастливо население в света за осма поредна година, според публикувания днес Доклад за световното щастие по случай Международния ден на щастието, предадоха Асошиейтед прес и ДПА.

Авторите на доклада, изготвен в партньорство със социологическата агенция "Галъп" (Gallup), Оксфордския център за изследване на благосъстоянието и Мрежата на ООН за решения за устойчиво развитие, са анализирали периода между 2022 г. и 2024 г.

Както и миналата година, всички скандинавски страни са в Топ 10. Начело е Финландия, следвана от Дания, Исландия и Швеция. Норвегия е на седмо място.

Нидерландия се завърна в челната петица, докато Коста Рика (шесто място) и Мексико (десето) попадат в Топ 10 за първи път.

Германия се е изкачила от 24-то на 22-ро място, докато САЩ са отстъпили с една позиция до 24-то място - най-лошото им класиране досег

Дядо Коледа ще раздава подаръци в Кукления театър в Търговище утре, 21 декември, съобщиха от пресслужбата на културната институция.

След всяко от двете представления на най-новия спектакъл в репертоара на театъра „Снежнобяла приказка“, белобрадият старец ще слезе от сцената, за да бъде по-близо до децата. 

За да участват в тази вълшебна изненада, родителите трябва да донесат предварително опаковани и надписани подаръци. Така всеки малчуган ще си тръгне с усмивка на лицето и подарък от любимия Дядо Коледа, посочват от Кукления театър в Търговище.

Спектакълът „Снежнобяла приказка“ разказва историята на любознателната снежинка Белла, която решава да напусне облаците и да тръгне на приключение. Заедно със своя верен приятел Скръц, тя ще преживее незабравими моменти, изпълнени с радост, но и с опасности. „Снежнобяла приказка“

Премиера на пиесата „Приказка за калпаците“ от Панчо Панчев – Дядо Пънч, ще представи утре в Монтана Драматичен театър „Драгомир Асенов“ – Монтана, съобщи директорът му Стефан Милков.

Режисьор на спектакъла е Веселин Мезеклиев, сценограф е Никола Минчев, плакатът е на Светослава Михайлова. Участват актьорите Никол Митрофанова, Натали Николова, Александър Притуп, Иван Борисов и Васил Кацарски.

Режисьорът Веселин Мезеклиев сподели , че макар пиесата да е написана в далечната 1967 година, то в нея има неща, които са вечни, красиви и носталгични - отношението на младите хора помежду им, съзряването на младите и т.н.

Действието се развива в едно село, където има четирима младежи близнаци и една девойка. Всяко от момчетата иска да се ожени за момата и макар да се очаква, че те са еднакви, то в хода на пиесата се разбира, че не е та

Фотоизложбата „55 години курортен комплекс Албена“ ще бъде открита на 14 януари в галерия към столичния Art Hotel 158, съобщават организаторите.

На 24 август 1969 г. официално е открит курортният комплекс „Албена“ от  първия председател на Комитета по туризъм арх. Петко Тодоров.

Курортът е разположен в залив на 30 км от Варна, в близост до резервата „Балтата“ – лонгозна гора край р. Батова.

Плажната ивица на курорта е с дължина 3 км и ширина 50-60 м. През 1966 г. главният проектант на курорта арх. Николай Ненов избира залива, където да бъде построен.

Строителството на курорта започва през 1968 г., като ръководител на проектантския колектив е арх. Николай Ненов. Курортът

„Албена“ е първият курортен комплекс в България, изграден по индустриален начин, като хотелите, ресторантите и магазини

Последната изложба, която представи в София преди месец, бе озаглавена Lapidarium и съдържаше бижута с морски дарове. „Като едни спомени от лятото, от приятни преживявания, които човек си колекционира и събира през този период, независимо къде по морето се намира. Исках тези неща да бъдат събрани и запазени, но и да бъдат носени. Т.е. не само човек да си ги сложи на конче, а исках да ги отлея в бронз, метал и после с различни покрития. Било то цинково или пък позлатени, или с тази прахова боя, с която са покрити. И просто да ги върна отново на морето, но в един по-непреходен метал“, разказа Сърдъмов. 

ПО СВЕТА

Негови работи са излагани в големи галерии в различни точки на света. Казва, че още в началото мечтаел да показва творбите си в чужбина. „И това се случваше постепенно и беше много приятно. Да, приятно е, когато видя мои бижута едно до друго в изложби по света с много известни бижутери, световни имена“, казва той.

Николай Сърдъмов подчертава, че харесва добре направените бижута - да има зад тях технология, знания за метала или за материалите, които се използват. Да не се разпадат. Следи много свои колеги какво правят по света. „Едно време много харесвах италианците, защото имаха едно много интересно отношение към златото и с голям размах го третираха. А тогава за мен, като млад бижутер, беше притеснително да работя с толкова скъп метал. И ми харесваше тази тяхна свобода“, отбелязва творецът.

Според него е важно как публиката приема творбите му на изложби, но повече го ласкаят комплименти от  професионалисти. Особено от такива с галерии в чужбина, с които той работи. „Примерно, „Изабела Хунд“ в Мюнхен или галеристът Мишел от Америка, като кажат: „Ау, това бижу е много хубаво!“ - Това са галеристи с 40-годишен стаж в галериите. Виждали са немалко бижута. И продължават да се изненадват – което мен също ме изненадва. Да могат да се изненадат. И съм ги питал как поддържат този пламък за изненада. Те отговарят, че го имат и се изненадват, и това им носи щастие. Което е невероятно“, разказва Сърдъмов.

ИЗНЕНАДИ

Той самият също се изненадва от себе си. „Понякога имаш някаква идея за нещо, тя не тръгва там, където си измислил. Тръгва в друга посока и те изненадва. С опита нямаш толкова много изненади – процесът е по-контролируем, което ми липсва. Преди имах повече изненади“, казва той.

По думите му, когато има идея за някакъв обем с определени камъни, докато не видиш нещото готово, ти мислиш, че ще стане хубаво, но я има и изненадата. „Има го този процес, който те изненадва готово нещо. По някой път то е много чуждо. То е ново, по-скоро. Аз трябва да свикна с него“, казва творецът. Той отбелязва, че на публиката също й е трудно да свиква с новостите и с изненадите. „Отнема време те да поседят в тая галерия и се случва например, след две години, когато аз имам нова изложба, те  да търсят от старите неща. Защото е имало време да ги видят, да ги осмислят“, разказва творецът.

Казва, че не се влияе от трендове. „Нещата, които аз правя, са изкуство. Не мога да кажа, че има трендове, а по-скоро какво мен лично ме вълнува и по каква тема работя“, отбелязва той. През есента предстои участие в обща изложба в Чехия. „Ще участвам в едно биенале с две мои бижута“, каза той. Там ще се представи с две колиета със сребро. 

Николай Сърдъмов е роден на 17 септември 1975 г. в Севлиево, но живее и работи в София. Завършва средното си образование в художествено училище по приложни изкуства, София. Има магистратура по бижутерия и метал в Националната художествена академия, София и бакалавърска степен по педагогика на изящните изкуства в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Няколко години се формира в Международната лятна академия за изящни изкуства и майсторски класове в секция бижута в Залцбург, Австрия. През 2000 г. получава „Голямата награда на СБХ“ в конкурса за нови технологии, София. Работи в сферата на бижутерията, изящното изкуство и модния дизайн. Негови работи са излагани в галерия Електрум, Лондон, Bluecoat Display Centre, Ливърпул – за Англия; Roger Billcliffe Gallery, Глазгоу – за Шотландия; шоурум Lila Pix, V&V Gallery, Виена – за Австрия; Galеrie Feinform, Франкфурт, Galerie Isabella Hund, Мюнхен, Хилде Лайс, Хамбург, Трайкорн, Берлин – за Германия, РA, Амстердам; Лус Мартин, Делфт; Гутшмидт, Хага – за Холандия и галерия Юнгблут – за Люксембург.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
С вдъхновение от природата Стоян Добрев представя първа самостоятелна изложба
Стоян Добрев представя първа самостоятелна изложба в галерия „Форум“ в Хасково, която ще бъде открита тази вечер и ще остане на вниманието на публиката в следващата сед ...
Александър Шинков и Веселин Киров показват подводни фотографии в изложбата „Малките обитатели на голямото море“
Подводни фотографии на Александър Шинков и Веселин Киров ще бъдат показани в изложбата „Малките обитатели на голямото море“, която ще бъде открита днес в Националния му ...
Деклан Донелан: Радина Кърджилова беше нашето вдъхновение за „Медея“
Радина Кърджилова беше нашето вдъхновение за „Медея“. Това казва Деклан Донелан в интервю, специално предоставено от Народния театър, където световноизвестният британск ...
Проф. Лилия Райчева: Телевизията е част от мен
Телевизията е част от мен. Това каза проф. Лилия Райчева - сценарист, режисьор, телевизионен продуцент, медиен изследовател и дългогодишен преподавател във Факултета по журналистик ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян Дончев представиха в зала „Иван Милев“ в Казанлък в изложбата „Приятели“. Експ ...
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април, съобщават от културния център. Акцентът е на 24 април с гостуването на белгийския ...
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Премиера на бродуейския мюзикъл „Продуцентите“ от Мел Брукс и Томас Мийхън ще има на 28 март в Дом на културата „Борис Христов“, съобщават от пловдивската о ...
Триото Don Antonio Trinidad представя алтернативен блус
Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блус и джаз сцена, пристига с триото си за два концерта – на 26 март в софийския  клуб &bdqu ...
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби в пролетна изложба
Художници от Монтана и региона ще представят свои творби на пролетна изложба в областния град, съобщиха от Дружеството на художниците „Тенец“. Експозицията, озаглавена ...
Тикер в 17:00 ч.
Избрани творби на художника карикатурист Теню Пиндарев от колекцията на Илиян До ...
Начало Творчески отражения
2850
Творчески отражения

Обичам сътвореното от мен бижу да ме изненадва, каза Николай Сърдъмов

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 16 Юли 2024, 12:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Бижутата са много неща, не само декорация, каза Николай Сърдъмов, който твори в сферата на бижутерията, изящното изкуство и модния дизайн. 

Казва, че му е приятно, когато види някого с бижу, изработено от него. Творецът има и такива накити, които му липсват, след като ги продаде. 

„Обикновено са последните неща, които правя. Те са ми любими още, още им се радвам“, разказва той. Но отбелязва, че се радва, когато бъдат носени бижутата му. „Виждам, че някои са толкова носени, че вече са се разкривили и смазали, което също е готино, защото човекът си ги носи“, отбелязва той.

ЕКСПЕРИМЕНТИ

Сърдъмов разказва, че обича да експериментира не само с формите, а и с материалите. 

„Имам една серия бижута от вътрешна гума на колелета.  Преди години спечелих награда от Съюза на българските художници за нови материали и технологии, където правихме бижута от захар и идеята беше за това консуматорско мислене – всичко да бъде изядено. Също така правя бижута от сребро, злато, благородни метали“, разказва майсторът на бижута.

Последната изложба, която представи в София преди месец, бе озаглавена Lapidarium и съдържаше бижута с морски дарове. „Като едни спомени от лятото, от приятни преживявания, които човек си колекционира и събира през този период, независимо къде по морето се намира. Исках тези неща да бъдат събрани и запазени, но и да бъдат носени. Т.е. не само човек да си ги сложи на конче, а исках да ги отлея в бронз, метал и после с различни покрития. Било то цинково или пък позлатени, или с тази прахова боя, с която са покрити. И просто да ги върна отново на морето, но в един по-непреходен метал“, разказа Сърдъмов. 

ПО СВЕТА

Негови работи са излагани в големи галерии в различни точки на света. Казва, че още в началото мечтаел да показва творбите си в чужбина. „И това се случваше постепенно и беше много приятно. Да, приятно е, когато видя мои бижута едно до друго в изложби по света с много известни бижутери, световни имена“, казва той.

Николай Сърдъмов подчертава, че харесва добре направените бижута - да има зад тях технология, знания за метала или за материалите, които се използват. Да не се разпадат. Следи много свои колеги какво правят по света. „Едно време много харесвах италианците, защото имаха едно много интересно отношение към златото и с голям размах го третираха. А тогава за мен, като млад бижутер, беше притеснително да работя с толкова скъп метал. И ми харесваше тази тяхна свобода“, отбелязва творецът.

Според него е важно как публиката приема творбите му на изложби, но повече го ласкаят комплименти от  професионалисти. Особено от такива с галерии в чужбина, с които той работи. „Примерно, „Изабела Хунд“ в Мюнхен или галеристът Мишел от Америка, като кажат: „Ау, това бижу е много хубаво!“ - Това са галеристи с 40-годишен стаж в галериите. Виждали са немалко бижута. И продължават да се изненадват – което мен също ме изненадва. Да могат да се изненадат. И съм ги питал как поддържат този пламък за изненада. Те отговарят, че го имат и се изненадват, и това им носи щастие. Което е невероятно“, разказва Сърдъмов.

ИЗНЕНАДИ

Той самият също се изненадва от себе си. „Понякога имаш някаква идея за нещо, тя не тръгва там, където си измислил. Тръгва в друга посока и те изненадва. С опита нямаш толкова много изненади – процесът е по-контролируем, което ми липсва. Преди имах повече изненади“, казва той.

По думите му, когато има идея за някакъв обем с определени камъни, докато не видиш нещото готово, ти мислиш, че ще стане хубаво, но я има и изненадата. „Има го този процес, който те изненадва готово нещо. По някой път то е много чуждо. То е ново, по-скоро. Аз трябва да свикна с него“, казва творецът. Той отбелязва, че на публиката също й е трудно да свиква с новостите и с изненадите. „Отнема време те да поседят в тая галерия и се случва например, след две години, когато аз имам нова изложба, те  да търсят от старите неща. Защото е имало време да ги видят, да ги осмислят“, разказва творецът.

Казва, че не се влияе от трендове. „Нещата, които аз правя, са изкуство. Не мога да кажа, че има трендове, а по-скоро какво мен лично ме вълнува и по каква тема работя“, отбелязва той. През есента предстои участие в обща изложба в Чехия. „Ще участвам в едно биенале с две мои бижута“, каза той. Там ще се представи с две колиета със сребро. 

Николай Сърдъмов е роден на 17 септември 1975 г. в Севлиево, но живее и работи в София. Завършва средното си образование в художествено училище по приложни изкуства, София. Има магистратура по бижутерия и метал в Националната художествена академия, София и бакалавърска степен по педагогика на изящните изкуства в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Няколко години се формира в Международната лятна академия за изящни изкуства и майсторски класове в секция бижута в Залцбург, Австрия. През 2000 г. получава „Голямата награда на СБХ“ в конкурса за нови технологии, София. Работи в сферата на бижутерията, изящното изкуство и модния дизайн. Негови работи са излагани в галерия Електрум, Лондон, Bluecoat Display Centre, Ливърпул – за Англия; Roger Billcliffe Gallery, Глазгоу – за Шотландия; шоурум Lila Pix, V&V Gallery, Виена – за Австрия; Galеrie Feinform, Франкфурт, Galerie Isabella Hund, Мюнхен, Хилде Лайс, Хамбург, Трайкорн, Берлин – за Германия, РA, Амстердам; Лус Мартин, Делфт; Гутшмидт, Хага – за Холандия и галерия Юнгблут – за Люксембург.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
С вдъхновение от природата Стоян Добрев представя първа самостоятелна изложба
Александър Шинков и Веселин Киров показват подводни фотографии в изложбата „Малките обитатели на голямото море“
Деклан Донелан: Радина Кърджилова беше нашето вдъхновение за „Медея“
Проф. Лилия Райчева: Телевизията е част от мен
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
50 творби творби на Теню Пиндарев бяха показани в изложбата „Приятели“
Цветни аспекти
Отличени български спектакли и световни премиери ще има в „Топлоцентрала“ през април
Калейдоскоп
Мюзикълът „Продуцентите“ ще има премиера в Дом на културата „Борис Христов“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.