Начало Тонът на времето Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“
3804
Тонът на времето

Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Юли 2024, 11:21 ч.

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.

Боряна Пандова представя изложбата „Мръсно“ в столичната галерия „Синтезис“.

Експозицията, чийто куратор е Надежда Павлова, ще бъде открита на 11 март и ще продължи до 6 май, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че това е последният проект от цикъла „Обекти на невниманието“, над който авторката работи повече от двадесет години.

„В „Мръсно“ Боряна картографира случаино образуваните композиции от обекти, търкалящи се по улиците на София. Тя, в ролята на криминалист без престъпление, взема отпечатъци върху лепкаво фолио от улиците на града, по траекторията на ежедневните маршрути. Боклуци, костилка от череша, хвърлен фас, паднало от разсеяна птица перо, клечка, натрошени есенни листа… веществените доказателства за присъствието на вездесъщата случайност, която пуши наргилето си с насмешка зад гъ

„Много израснах с ролята на Хате във филма Сватба“, сподели актрисата Ралица Стоянова, малко след като спечели наградата за най-добра женска роля по време на дванадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ в Стара Загора.

„Много съм щастлива – това е огромно признание за целия труд, който вложихме с екипа. Ролята беше изключително трудна и многопластова. Получи се наистина добре и съм много благодарна за признанието“, каза Стоянова.

Тя подчерта, че досега не е изпълнявала по-сложна роля: „Тя ми даде много – със сигурност има и неща, които все още не осъзнавам. Но всяка роля те променя – това се случва естествено. Аз самата се усещам по-пораснала.“

Актрисата допълни, че това е първата наистина отговорна роля: „Още когато прочетох първите редове

Австрия спечели 69-ото издание на песенния конкурс "Евровизия" в швейцарския град Базел, съобщиха световните агенции. Оперният певец JJ с емоционалната песен Wasted Love е първият представител на Австрия, който триумфира на "Евровизия", откакто Кончита Вурст победи през 2014 година. 

Най-голямото музикално състезание в света тази година бе проследено от над 160 милиона души по целия свят.

Второто място на "Евровизия" отиде при израелската певица Ювал Рафаел и песента New Day Will Rise.

24-годишният изпълнител JJ съчета елементи от опера и техно в песента си Wasted Love, печелейки сърцата на журито и публиката.

"Това е отвъд най-смелите ми мечти", каза певецът, чието истинско име е Йоханес Пич.

Успехът му беше аплодиран от австрийския канцлер Кристиан Щокер, който каза, че JJ пише музикална история.

"Скъпи JJ, ти раздвижи Европа с гл

В навечерието на 95-ия си рожден ден холивудската легенда Клинт Истууд призова колегите си режисьори да създават нови идеи, съобщи Ройтерс.

В интервю за австрийския вестник „Курир“, публикувано в петък, Истууд отбелязва, че филмовата индустрия в момента е залята от римейки и франчайзи. Оскаровият режисьор заяви, че планира да продължи да работи, като подчертава, че все още е в добра физическа форма и се надява това да продължи още дълго време.

Последният му филм – юридическата драма „Съдебен заседател №2“ (Juror#2), излезе в САЩ миналата година, а според вестника, в момента той е в предпродукция на нов проект.

Когато бе попитан за състоянието на киноиндустрията, звездата от класики като „Добрият, лошият и злият“ и „Мръсния Хари“, както и режисьор на филми като „Непростимо“ и „Момиче за мили

Американският медиен гигант „Комкаст“ възнамерява да изгради първия в Европа тематичен парк и курорт на световноизвестното киностудио „Юнивърсъл“, съобщи Ройтерс.

Съоръжението ще бъде разположено в графство Бедфордшър, северно от Лондон, и се очаква да отвори врати през 2031 г., съобщиха от британското правителство.

Проектът ще създаде приблизително 20 000 работни места по време на строителството и още 8000 в сферата на хотелиерството и творческите индустрии след официалното откриване, подчертаха властите.

Очаква се новият парк да привлече близо 8,5 милиона посетители още през първата година - стойност, надмината в Европа единствено от „Дисниленд“ край Париж.

В момента „Юнивърсъл Студиос“ има пет комплекса в Калифорния, Флорида, Сингапур, Япония и Китай, всеки от които предлага впечатляващи атракции, вдъхн

Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

„Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите.

Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни. По думите на екипа изложбата включва нова творба на Масиас - нов брой на издателския му проект Tiempo Muerto, списание за свободна преса, отпечатано в 1000 екземпляра. Изданието ще бъде публикувано до края на изложбата „Живеем заедно“ като съвместна продукция на Института за съвременно изкуство – София и Fondazione Shapdiz. „В основата й е стихотворение, което художникът пише през 2018 г. след кратко проучване, което свързва тракийското божество Сабазий с българския/македонския анархизъм от XX век. Стихотворението, като резултат от свързването на анархисткото движение на Балканите с фригийско-тракийското божество Сабазий (гърците са представяли това божество като Зевс и Дионисий), е начин „да се позовем на понятието изобилие като природно условие, като обещание на природата и да дадем знак как ритуалите и борбите, които исторически са били изградени около това понятие, са се обособили от каноничната рамка на религиозните, философските и политическите хегемонии. Едно „призоваване на пълното „друго“, на съвършеното „не-не“, което съответства на реалността“, твърди Масиас в редакционната бележка на изданието“, разказват от екипа.

По думите им инсталацията на Камен Стоянов разгръща резултатите от изследванията му върху българския анархист Георги Константинов. „През 1953 г. той взривява паметника на Сталин в Борисовата градина в София и впоследствие е хвърлен в затвора за десет години. От 70-те години на ХХ век до днес Константинов разработва концепцията за „роботронната революция“ (от роботи и електроника), която предполага „радикална промяна в икономиката вследствие на масовото разпространение на нови технологии, които заместват човешкия труд с компютри и роботи, разпространяващи се бързо във всички сфери на човешката дейност“. Теориите му са силно повлияни от Норберт Винер (1894-1964 г.), американски компютърен учен, математик и философ“, отбелязват организаторите.

Камен Стоянов е роден през 1977 в Русе. Живее във Виена и София. Завършил е визуални изкуства в Академията за изящни изкуства във Виена и кино в Нов български университет в София. Практиката му включва кино, видео, пърформанс, инсталация, живопис и рисунка. Наскоро заснема и е в процес на завършване на първия си пълнометражен филм „Звезда“, финансиран от Българския национален филмов център. Късометражният му експериментален филм „Up and Through“ е отличен като „Най-добър експериментален“ на Dumbo Film Festival 2020 и е номиниран за най-добър експериментален филм на Международния филмов фестивал Long Story Shorts 2020 в Букурещ. Негови творби са представяни на изложби, фестивали и биеналета по целия свят.

Украинската режисьорка Жана Озирна и филмът „Меден месец“ спечелиха голямата награда на „София филм фест“ (СФФ).

Церемонията по раздаването на призовете се състоя тази вечер в зала 1 на НДК.

Отличието съдържа парична премия от 7000 евро, които се разпределят между режисьора и продуцента на победилия филм. „Меден месец“ разказва за 35-годишния Тарас и 32-годишната Оля, които на 23 февруари 2022 г. прекарват първата си нощ в новия си апартамент в малък град близо до Киев. На разсъмване двойката се събужда от звука на експлозии. Не успяват да напуснат града навреме, а междувременно руските войски установяват щаб в тяхната сграда.

Освен голямата награда, филмът получи още приза, който за поредна година младежко жури присъжда за най-добър филм от конкурсната прогр

Търговище посреща XXVII издание на театралните празници „Дни на големия театър в малкия град“ с богата програма.

От 21 май до 8 юли жителите и гостите на града ще имат възможността да се насладят на палитра от висококачествени театрални постановки и музикални събития, представени от водещи трупи и талантливи артисти, съобщиха организаторите. 

По време на тазгодишния театрален форум на сцената на търговищкия театър ще гостуват едни от най-интересните имена от българската театрална сцена. Сред тях е и Сатиричен театър „Алеко Константинов“ – София, който ще представи своята комедия „Шаферки завинаги“.

Дните на големия театър в малкия град ще бъдат закрити на 8 юли с концерт на група „Фондацията“ и Симфониета – Шумен.

Театралните празници „Дни на големия театър в малкия град“ за по

„Една от основните причини за създаването на тази изложба е стремежът да се поддържа жива културната и духовната памет на тези български художници“, заяви проф. Чавдар Попов, куратор на изложбата „Енергията на откривателството“.

Експозицията беше открита днес в галерия „Мисията“ в София и е реализирана по съвместна инициатива на Държавния културен институт към министъра на външните работи и Фондация „Св. св. Кирил и Методий“.

Представени са избрани творби от колекцията на фондацията – произведения на български автори, създадени в периода от 70-те години на XX век до началото на XXI век.

„Някои от тези творби никога не са били излагани публично и са практически непознати. Това е добра възможност да бъдат видени и възприети от по-широка аудитория“, посочи проф. Попов.

Той подчерта, че незав

Уестърнът „Ръжда“ (Rust) с Алек Болдуин в главната роля, чието заснемане бе помрачено от фатален инцидент, представи първия си трейлър на 26 март, съобщи АФП.

Кадри показват Болдуин в ролята на разбойник, който организира бягството на внука си, осъден на обесване заради случайното убийство на местен собственик на ранчо.

„Има някои неща, които просто не можеш да върнеш назад в този живот“, казва героят на Болдуин.

Реплика, която за съжаление резонира с трагедията, случила се на снимачната площадка на филма в Ню Мексико през октомври 2021 г. Тогава по време на снимките Алек Болдуин произведе изстрел с пистолет, зареден с истински вместо халосни патрони, уби операторката Халина Хъчинс и рани режисьора Джоел Соуза.

Световната премиера на филма вече се състоя на фестивала Еnerga Camerimage в Полша през ноември. 

Там режис

Артисти и учени се отправят на мисия в търсене на извънземен живот в спектакъла „Космосът на чудесата“.

Премиерата е на 10 април в „Топлоцентрала“, съобщават от екипа.

В него са режисьорът и сценарист Димитър Узунов, хореографът Стефания Георгиева, композиторът Никола Груев-Котарашки, сценографът Никола Налбантов, както и учените проф. Милена Георгиева и д-р Владимир Божилов.

Узунов създава постановката, заедно с италианския режисьор и сценарист Андреа Брунело, като освен това ще го видим и в една от главните роли, заедно с актрисата Християна Стоименова.

„Предстои фантастично пътешествие в близкото бъдеще, когато човечеството се е насочило към звездите. Първото дете, родено в космоса,

Хуан Пабло Масиас е роден през 1974 година в Пуебла, Мексико. Живее в Ливорно, Италия. В издателски проекти, поезия, инсталации, пърформанси, видео, текст и фотографии Хуан Пабло Масиас изследва системите на репрезентация и афективност. Неговата работа на художник-изследовател често разглежда специфичната история на анархизма като критика на репрезентацията, противопоставяйки авторитарното, доминиращо знание на често скритото или потиснато алтернативно знание, препредавано между маргинализирани общности и активистки мрежи. Той е главен редактор на списанията Tiempo Muerto (от 2012г.) и Word+Moist Press (от 2014г.) - два издателски проекта, посветени на анархизма и либертарианската мисъл. 

/ВСР

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Французите от Pareidolia ще имат три концерта у нас, съобщават организаторите. Младата алтернативна рок група ще гостува в София на 6 юли – във „Фабрика Автономия&ldqu ...
Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност
Българската поп певица Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност. Събитието е на 12 юли, на летния театър в Пловдив, съобщиха организаторите. По ...
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Платформата за популяризация на съвременна драматургия и нови театрални практики „ПроТекст“ представя пърформанс-четения на непоказвани досега български пиеси. Те са с ...
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
С бурни аплодисменти препълнената галерия “България” в центъра на Рим посрещна Вежди Рашидов, който откри тук представителна изложба от 28 рисунки и 8 скулптури, съобща ...
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
На четвъртото издание на младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" в Хасково ще се играят 10 постановки на две сцени. Форумът ще продължи една седмица от 23 до 29 юни. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Французите от Pareidolia ще имат три концерта у нас, съобщават организаторите. Младата алтернативна рок група ще гостува в София на 6 юли – във „Фабрика Автономия&ldqu ...
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Българската инди рок/пост пънк група Scarlet издава на 24 юни песента си „Слънчоглед“, с която спечели второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ в ...
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
17-ти международен конкурс „Млади виртуози“
На 26 юни се открива 17-ият международен конкурс „Млади виртуози“ с клавирен концерт „Един пианист. Пет композиторски свята“, съобщават организаторите.  ...
Тикер в 23:00 ч.
Французите от Pareidolia ще имат три концерта у нас, съобщават организаторите. ...
Начало Тонът на времето
3804
Тонът на времето

Институтът за съвременно изкуство - София организира среща разговор с Камен Стоянов за изложбата „Машини, текстове, гласове“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Юли 2024, 11:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Разговор с Камен Стоянов ще се проведе в рамките на изложбата „Машини, текстове, гласове“.

Събитието ще се проведе на 20 юли в Института за съвременно изкуство - София (ИСИ-София), съобщават организаторите.

„Художникът Камен Стоянов ще говори за проекта си и за анархистичните разходки на Илия Троянов, писател и създател на документалния филм „Оазиси на свободата”, в който авторът посещава различни самоуправляващи се общности като малко испанско селце, където времето тече по различен начин, хората се противопоставят на капитализма от десетилетия, остров, където хората организират живота си по различен начин“, разказват организаторите.

Те отбелязват, че изложбата „Машини, текстове, гласове“ събира творбите на Хуан Пабло Масиас и Камен Стоянов, които се интересуват от анархистката философия и наследство й в наши дни. По думите на екипа изложбата включва нова творба на Масиас - нов брой на издателския му проект Tiempo Muerto, списание за свободна преса, отпечатано в 1000 екземпляра. Изданието ще бъде публикувано до края на изложбата „Живеем заедно“ като съвместна продукция на Института за съвременно изкуство – София и Fondazione Shapdiz. „В основата й е стихотворение, което художникът пише през 2018 г. след кратко проучване, което свързва тракийското божество Сабазий с българския/македонския анархизъм от XX век. Стихотворението, като резултат от свързването на анархисткото движение на Балканите с фригийско-тракийското божество Сабазий (гърците са представяли това божество като Зевс и Дионисий), е начин „да се позовем на понятието изобилие като природно условие, като обещание на природата и да дадем знак как ритуалите и борбите, които исторически са били изградени около това понятие, са се обособили от каноничната рамка на религиозните, философските и политическите хегемонии. Едно „призоваване на пълното „друго“, на съвършеното „не-не“, което съответства на реалността“, твърди Масиас в редакционната бележка на изданието“, разказват от екипа.

По думите им инсталацията на Камен Стоянов разгръща резултатите от изследванията му върху българския анархист Георги Константинов. „През 1953 г. той взривява паметника на Сталин в Борисовата градина в София и впоследствие е хвърлен в затвора за десет години. От 70-те години на ХХ век до днес Константинов разработва концепцията за „роботронната революция“ (от роботи и електроника), която предполага „радикална промяна в икономиката вследствие на масовото разпространение на нови технологии, които заместват човешкия труд с компютри и роботи, разпространяващи се бързо във всички сфери на човешката дейност“. Теориите му са силно повлияни от Норберт Винер (1894-1964 г.), американски компютърен учен, математик и философ“, отбелязват организаторите.

Камен Стоянов е роден през 1977 в Русе. Живее във Виена и София. Завършил е визуални изкуства в Академията за изящни изкуства във Виена и кино в Нов български университет в София. Практиката му включва кино, видео, пърформанс, инсталация, живопис и рисунка. Наскоро заснема и е в процес на завършване на първия си пълнометражен филм „Звезда“, финансиран от Българския национален филмов център. Късометражният му експериментален филм „Up and Through“ е отличен като „Най-добър експериментален“ на Dumbo Film Festival 2020 и е номиниран за най-добър експериментален филм на Международния филмов фестивал Long Story Shorts 2020 в Букурещ. Негови творби са представяни на изложби, фестивали и биеналета по целия свят.

Хуан Пабло Масиас е роден през 1974 година в Пуебла, Мексико. Живее в Ливорно, Италия. В издателски проекти, поезия, инсталации, пърформанси, видео, текст и фотографии Хуан Пабло Масиас изследва системите на репрезентация и афективност. Неговата работа на художник-изследовател често разглежда специфичната история на анархизма като критика на репрезентацията, противопоставяйки авторитарното, доминиращо знание на често скритото или потиснато алтернативно знание, препредавано между маргинализирани общности и активистки мрежи. Той е главен редактор на списанията Tiempo Muerto (от 2012г.) и Word+Moist Press (от 2014г.) - два издателски проекта, посветени на анархизма и либертарианската мисъл. 

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Мими Иванова ще изнесе юбилеен концерт по повод 55 години творческа дейност
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Творчески отражения
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Авансцена
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.