Начало Творчески отражения Оригинали на румънски художници, творили в Белия град, представя изложба в "Двореца" - Балчик
4798
Творчески отражения

Оригинали на румънски художници, творили в Белия град, представя изложба в "Двореца" - Балчик

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Юли 2024, 13:00 ч.

Изложбата "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" на румънските галерии „Ротенберг – Узунов“ и „Александру Ръдулеску“  е подредена в Държавен културен институт „Културен център “Двореца“ в Балчик.

С концерта "Песни край елхата" на централния площад "Свобода" в Хасково завърши Националният фестивал на коледната и новогодишна песен. Това бе девето издание на тематичния форум за хорови формации и бе под мотото "Младите пеят". На импровизираната сцена се качиха част от участниците във фестивала.

Той бе открит в петък с шествие на хористите от сградата на Бизнесцентъра до "Младежки център", където се проведоха изявите. Във фестивала своя талант показаха 11 хорови състава с над 200 изпълнители от цялата страна. Форумът е част от културния календар на община Хасково.

Две песни завоюваха наградата на хоровите диригенти с еднакъв броя точки - "Сняг, сняг, сняг" по музика на проф. Атанас Атанасов и „Коледни джуджета“ по музика на Петър Койчев и текст на хасковлията Янко Митев. "Сняг, сняг, сняг" взе и наградата на публиката. Следващата седмица тя ще бъде запис

„Третият ми поред майсторски клас в оперното студио към Държавната опера в Хамбург премина великолепно. Аз съм много ентусиазирана, защото през изминалата седмица чух седем изключителни млади певци, много талантливи, високо интелигентни, които имат голямо желание да експериментират, да се развиват и да успеят в една много трудна професия, каквато е оперното пеене. И искрено се надявам, че те ще успеят,“ каза световноизвестното българско сопрано Красимира Стоянова след края на обучителния й курс, в който взеха участие млади таланти от различни континенти.

Както и в предишните си два майсторски класа в хамбургското оперно студио през 2023 и 2024 г., Красимира Стоянова за трети път предава своите знания и опит в областта на вокалната техника на нова група млади колеги и им помага да усъвършенстват уменията си в музикалната интерпретация на избрани от тях арии.

Графика и скулптура на Иван Газдов ще бъдат показани в изложба в столичната галерия „Арте“.

Експозицията ще бъде открита на 7 януари 2025 г. - Ивановден, съобщават организаторите.

Иван Газдов е роден в Ямбол 1945 г. Завършва Художествена гимназия София през 1964 и Националната художествена академия през 1970. Специализирал е в Gerrit Rietveld Academie, Амстердам, Нидерландия, през 1978 г. Провел е творчески специализации в Краков и Варшава, 1980 г. 

В периода 1970-1976 работи в Центъра по дизайн като художник в първото професионално ателие в България по графичен дизайн, с консултант Стефан Кънчев. Автор е на над 150 рецензии в периода 1980-95 на преподаватели и студенти в НХА.

В годините 1999-2003 е ректор на Националната художествена академия. През 2023 година проф. Газдов отбелязва 50 години преподавателска дейност в Академията. Работ

Тръненият венец, най-ценната католическа реликва в "Нотр Дам", беше върнат в катедралата днес по време на церемония, на която присъстваха свещеници и миряни, предаде АФП.

Венецът,  спасен при пожара през април 2019 г.,  беше донесен в храма с процесия, съставена основно от представители на Ордена на рицари на Божи гроб.

Защитена от стъкло и върху пурпурна кадифена възглавница, короната от тръни беше поставена на олтара на катедралата, където архиепископът на Париж Лоран Улрих отслужи литургия пред около 2000 вярващи.

След това тръненият венец беше поставен зад нова решетка, проектирана от Силвен Дюбюисон. Този съвременен "стенен реликварий" е под формата на голям олтар (3,60 x 2,60 м), изработен от кедрово дърво и стъклени части.

Реликвата е изложена в тъмносиня полусфера.

Тръненият венец е бил поставен на главата на Христос преди разп

Рапърът и продуцент Пи Диди пледира невинен по новите обвинения в Ню Йорк, няколко седмици преди съдебния процес, в който ще бъде съден за ръководене на огромна мрежа за трафик на хора с цел сексуална експлоатация, съобщиха световните осведомителни агенции. 

Според новия обвинителен акт хип-хоп магнатът е принуждавал служителите си да работят извънредно и да мълчат за сексуалните посегателства, на които са били свидетели, под заплахата от физическо и психическо насилие.

Тези обвинения ще бъдат добавени към процеса, който трябва да започне на 5 май и по време на който влиятелният продуцент ще бъде съден за трафик на хора с цел сексуална експлоатация, изнудване и транспортиране на хора с цел проституция - обвинения, по които той вече не се призна за виновен. 

Диди, който е на 55 години, очаква процеса зад решетките и е заплашен от доживотен затвор. По в

Тя представя 48 произведения на румънски художници, творили в Белия град. Сред представените творци са Дан Яломицеану, Еустациу Стоенеску, Жан Леон Космовичи, Иполит Стръмбу, Йосиф Изер, Николае Дъръску, Сесилиа Куцеску-Щорк, Теодор Палади, Лучиан Григореску, румънската кралица Мария, Георге Дору Йонеску, Жан Александру Стериади, Константин Пилиуцъ. Към тях се присъединяват антични снимки и покана за кръщенето на Мария Александра Виктория (бъдещата кралица Мария Румънска) с неоценима историческа стойност, както и снимка с паспарту, рисувано от Нейно Величество. Представено е и самото кръщелно свидетелство на кралица Мария Единбургска.

Любопитен момент от експозицията са картини от художничката Сесилия Куцеску-Щорк, която заедно със съпруга си скулптора Фредерик Щорк живее във вила "Елена", от лявата страна на Кралския дворец, където се помещава ателието на художниците. 

Сред експонатите е и портрет на един от най-известните кметове на Балчик – Октавиан Мошеску. 

Директорът на ДКИ КЦ „Двореца“ Жени Михайлова каза, че това е една уникална изложба, която може да се види веднъж на 100 години. „Убедена съм, че хиляди румънски туристи ще се възползват от възможността да я видят тук, защото няма как да го направят в Румъния“, каза още Михайлова. Повечето картини са рисувани именно в Белия град и представляват пейзажи от него. 

Експозицията обединява важни оригинални творби, принадлежащи на галерии "Ротенберг-Узунов", "Александру Ръдулеску", Историческата аукционна къща и селекция от частни колекционери. 

Байройтският фестивал се отказва от четири постановки през юбилейния си сезон през 2026 г. поради бюджетни съкращения, предаде Асошиейтед прес.

Германският фестивал, посветен на композитора Рихард Вагнер, обясни решението с трудовите договори на служителите си в обществения сектор и с невъзможността да увеличи приходите си. Организаторите на форума съобщиха, че самофинансирането е 55%.

Байройтският фестивал е създаден по искане на композитора. Той се управлява и до днес от неговата правнучка Катарина Вагнер.

Организаторите бяха планирали да представят 10 музикални произведения на германския композитор по случай 150-годишнината на фестивала през 2026 г., а операта „Риенци“ ще дебютира на сцената на театър „Фестшпилхаус“. Това е третата завършена опера на Вагнер. Разказва за живота на италианския политик от 14-и век Кола ди Риенцо. 

Пейзажи и натюрморти на Тигран Аветян (Армения) и Баяман Омуркулов (Киргизстан) ще бъдат представени в столичната галерия „Контраст“.

Експозицията ще бъде открита днес, 6 март, съобщават организаторите.

От екипа описват авторите като художници, които рисуват с дебели пластове маслена боя, създавайки текстура, цвят и дълбочина, невъзможни за дигитално копиране.

Тигран Аветян е роден през 1988 г. в живописното арменско село Акори. Художникът живее и работи в Ереван. Неговото изкуство е вдъхновено от самия процес на рисуване – всяка картина е експлозия от цвят, релеф и светлина, създадена с дебели пластове маслена боя върху платно. Неговите пейзажи и натюрморти носят топлината и силата на ръчното майсторство, отбелязват от КупиИзкуство.БГ.

Баяман Омуркулов е роден през 2000 г. в Бишкек, Киргизстан, син на известния местен художник Базарку

Постановката „И верният отговор е…“ ще бъде представена в Свищов на 10 март в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови-1856“, съобщиха от културната институция.

В ролите на главните герои влизат Луиза Григорова-Макариев, Христо Пъдев и Боряна Братоева. 

Комедията представя живота на 33-годишната фенка на „Стани богат” Деси от Перник. Тя е щастливо омъжена за Оги - бивша млада надежда на „Миньор Перник“. Деси е главен готвач на наи-посещаваното заведение в центъра на града, любознателна и с огромна страст към науките. В контраст на това стои съпругът . Сблъсъкът на интереси между тях е основа за множество комични ситуации. Третият персонаж в постановката е Славка, която е сестрата на Деси. Тя има своите тайни и неочаквани намерения, които ще хвърлят светлина върху някои от загадките в сюжета

„Пейзажите от Родопите в картините на Петър Стайков са монументални, с любов към нашата природа. Петър Стайков е един от най-изявените художници в Смолян и неговият принос за развитието на културата в града е много важен и широкообхватен.“

Това посочи изкуствоведът д-р Сузана Николова, представяйки творчеството на Петър Стайков (1933 г. – 1990 г.) днес в музея-галерия „Петър Пиронков“ в Смолян като част от поредицата лекции „Родопските художници“.

Петър Стайков е син на знаменития художник на Родопите Анастас Стайков.  Роден е през 1933 г. в Пловдив в семейна среда, която създава в художника една висока култура и естествен стремеж към изкуството и красивото, допълни Николова.

Петър Стайков пристига в Смолян през 1957 г. и в следващите десетилетия, според изкуствоведа, отдава целия си живот и творческа енергия на См

Би било хубаво да получа признание чрез номинациите за „Грами“, особено като жена в бранша, каза Дуа Липа пред британското издание Billboard, цитирано от Пи Ей медиа/ДПА.

Британската певица е носителка на три награди „Грами“, но не получи нито една номинация за предстоящата церемония по връчване на престижните музикални награди на 2 февруари 2025 г.

Дуа Липа определи 2024 г. като „най-добрата година в живота си“, след като бе хедлайнер на фестивала в Гластънбъри, издаде третия си студиен албум Radical Optimism и засне концерта си в лондонската „Роял Албърт Хол“ с участието на сър Елтън Джон.

„Толкова се гордея с Radical Optimism и с това, докъде ме доведе“, каза Липа пред британското издание Billboard.

„Обичам този албум и се забавлявам, изпълнявайки го на живо. През тази година успях да

Изложбата може да бъде разгледана до 25 юли в галерия "Тихото гнездо". 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
За 17-и път ще бъде връчен призът за култура и изкуство „Николай Ганков“
За 17-и път в Троян ще бъде връчен призът „Николай Ганков“, съобщи председателят на инициативния комитет за връчване на наградата Христо Ганков. Наградата на името на ...
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти на SoFest Summer
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти в лятното издание на SoFest от 12 до 15 юни в кино „Кабана“ и парка на НДК, съобщават организаторите.  ...
Художничката Ралица Денчева представя нова изложба с живопис “СакралNo”
Художничката Ралица Денчева представя нова изложба с живопис, озаглавена “СакралNo”. Откриването е днес, 17 март, в музей "Борис Христов". Изложбата ще може да бъде в ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Евана Линч от филмовата поредица „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con в София. Ирландската актриса, позната с ролята си на Луна Лъвгуд, гостува на 5 юли в „ ...
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
На 10 април в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив Международен музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи пред почитателите на класическата музика концерта ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
Филмът "Новокаин" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Екшън комедията "Новокаин", чийто герой страда от рядък синдром на нечувствителност към болка, оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде АФП. Филмът, в който главната ...
Тикер в 21:00 ч.
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският ...
Начало Творчески отражения
4798
Творчески отражения

Оригинали на румънски художници, творили в Белия град, представя изложба в "Двореца" - Балчик

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Юли 2024, 13:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Изложбата "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" на румънските галерии „Ротенберг – Узунов“ и „Александру Ръдулеску“  е подредена в Държавен културен институт „Културен център “Двореца“ в Балчик.

Тя представя 48 произведения на румънски художници, творили в Белия град. Сред представените творци са Дан Яломицеану, Еустациу Стоенеску, Жан Леон Космовичи, Иполит Стръмбу, Йосиф Изер, Николае Дъръску, Сесилиа Куцеску-Щорк, Теодор Палади, Лучиан Григореску, румънската кралица Мария, Георге Дору Йонеску, Жан Александру Стериади, Константин Пилиуцъ. Към тях се присъединяват антични снимки и покана за кръщенето на Мария Александра Виктория (бъдещата кралица Мария Румънска) с неоценима историческа стойност, както и снимка с паспарту, рисувано от Нейно Величество. Представено е и самото кръщелно свидетелство на кралица Мария Единбургска.

Любопитен момент от експозицията са картини от художничката Сесилия Куцеску-Щорк, която заедно със съпруга си скулптора Фредерик Щорк живее във вила "Елена", от лявата страна на Кралския дворец, където се помещава ателието на художниците. 

Сред експонатите е и портрет на един от най-известните кметове на Балчик – Октавиан Мошеску. 

Директорът на ДКИ КЦ „Двореца“ Жени Михайлова каза, че това е една уникална изложба, която може да се види веднъж на 100 години. „Убедена съм, че хиляди румънски туристи ще се възползват от възможността да я видят тук, защото няма как да го направят в Румъния“, каза още Михайлова. Повечето картини са рисувани именно в Белия град и представляват пейзажи от него. 

Експозицията обединява важни оригинални творби, принадлежащи на галерии "Ротенберг-Узунов", "Александру Ръдулеску", Историческата аукционна къща и селекция от частни колекционери. 

Изложбата може да бъде разгледана до 25 юли в галерия "Тихото гнездо". 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
За 17-и път ще бъде връчен призът за култура и изкуство „Николай Ганков“
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти на SoFest Summer
Художничката Ралица Денчева представя нова изложба с живопис “СакралNo”
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Тонът на времето
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Под прожектора
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.