Начало Творчески отражения Изложба "Под закрилата на святото" беше открита в Националната библиотека
6227
Творчески отражения

Изложба "Под закрилата на святото" беше открита в Националната библиотека

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Юли 2024, 16:05 ч.

Изложбата "Под закрилата на святото" беше открита днес в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ).

"Мръсни танци" и "Ченгето от Бевърли Хилс" - две продукции от 80-те години на миналия век, променили културния пейзаж, са сред тазгодишните попълнения в Националния филмов регистър на САЩ, предаде Асошиейтед прес.

Библиотеката на Конгреса обяви, че сред 25-те филма избрани за съхранение в регистъра, са също "Нашественици от Марс" (1953), "Тексаското клане" (1974), "Стар Трек II: Гневът на Хан (1982), "Моят личен Айдахо" (1991), "Деца шпиони" (2001), "Няма място за старите кучета" (2007), "Социалната мрежа" (2010).

От Библиотеката на Конгреса отбелязват, че тазгодишната селекция обхваща период от 115 години. Най-старият сред избраните филми е Annabelle Serpentine Dance от 1895 г.

Всяка година Библиотеката на Конгреса избира 25 филма, които са значими от културна, историческа и естетична гледна точка. Програмата е създадена през 1989 г. С новите попълнения Национ

Поредна своя самостоятелна изложба подреди в Ямбол писателката Ваня Велева, която „не определя себе си художник“.

Експозицията с близо 40 живописни платна беше открита в арт-фоайето на областната администрация, където може да бъде разгледана до края на март.

С откриването на изложбата дни преди празника на жените – 8 март, Ваня Велева казва, че иска да покаже, както света през очите на една жена, така и многото диаметрални светове, които живеят във всяка жена – от цветни до черно-бели.

„Всяка жена има периоди, в които е много цветна, много щастлива, много отдаваща и съпреживяваща, но има и моменти, в които е затворила своята капсула, предпочита да остане в самотата си и да не натрапва на другите своята вероятно сивота“, каза авторката.

„Вселената, която представлява една жена, зависи от възпитанието, от образова

Австралийската полиция е върнала монета, открадната от полски музей, след като тя е попаднала в ръцете на колекционер в Пърт, съобщи ДПА.

Монетата от 1813 г., наречена „Пробит долар“ (Holey Dollar) е била открадната от музей в град Торун в Северна Полша между 2011 и 2018 г., след което полските власти предприемат глобално издирване, се казва в изявление на Австралийската федерална полиция от понеделник.

Монетата е била изнесена първо в Германия, където е била предложена за продажба на два търга. Оттам е стигнала до Мелбърн в Австралия, където е продадена на търг на колекционер в Пърт за 525 000 австралийски долара (329 400 щатски долара).

Монетата е била предадена на властите доброволно, заявиха от австралийската полиция, като добавиха, че всички местни страни не са знаели по това време, че тя е била открадната.

Ценната монета е била върната

До 25 януари е срокът за кандидатстване за 13-ото издание на националния конкурс „Път към славата“, съобщават организаторите от арт център „Кърнолски“.

Артисти между 3- и 35-годишна възраст могат да участват. Конкурсът е разделен в пет категории – танц, вокал, фолклор, инструменталисти и класическо пеене.

Най-изявените сред участниците ще получат специално изработени призове, покани за участие в международни фестивали в чужбина, парични награди, както и стипендии от Министерство на образованието и науката, подпомагащи творческия път на таланти, разказват организаторите.

От арт центъра отбелязват, че музикалните домакини на конкурса - вокална студия „Дъга“, тази година отбелязват 30 години от своето създаване. Те ще изберат един от всички участници, който да получи възможността да стъпи на сцената на международния фестив

Спектакълът „Моби Дик“ на режисьора Диана Добрева ще представи Народния театър „Иван Вазов“ на дванадесетото издание на международния театрален фестивал MITEM (Madách International Theatre Meeting) в Националния театър на Унгария през 2025 г., съобщават от Народния театър.

По думите им един от най-значимите театрални форуми в Централна и Източна Европа събира в Будапеща водещи театрални трупи и режисьори от целия свят.

Между 25 април и 25 май там ще присъстват творци като Римас Туминас, Силвиу Пуркарете и Теодорош Терзопулос.

„Интерпретацията на „Моби Дик“ по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философски въпроси като страха от времето, копнежа по вечността и търсенето на абсолю

Експозицията събира текстове и изображения, характерни за двете основни религии на Балканите – християнство и ислям. „В тази изложба решихме да покажем каква роля има сакралното словесно присъствие в живота на хората, без значение от техния произход или вярата им“, каза проф. Красимира Александрова, директор на НБКМ.

Експозицията включва 16 табла с ръкописи, архивни документи, старопечатни книги и оригинална графика, чийто акцент е ролята на словото в християнството и исляма. Колекциите са на Националната библиотека и имат хронологичен обхват от 13-и до 20-и век, каза д-р Бояна Минчева, ръководител направление „Опазване на ръкописно-документалното наследство“ в НБКМ. Според нея независимо от конфесионалните различия и разнообразните изразни форми на Божието присъствие, вярата е тази, която отваря вратата на чудото.

Оригинални документи са поставени в три витрини. Това са миниатюрни издания на Библията и Корана, молитвеници и други. Изложбата няма претенции за изчерпателност, посочи още д-р Бояна Минчева.

В рамките на събитието бе представена новата книга на проф. Христо Трендафилов „Парапетът. Топики и съответствия“.

Вдъхновението зад написването на „Парапетът. Топики и съответствия“ е ролята на книжовните кръжоци, посочи авторът проф. Христо Трендафилов. Той цитира проф. Елка Константинова, че за да се занимаваш с национална литература, трябва отлично да познаваш периодиката в най-елитните издания.

Групите W.A.S.P. и Doro ще свирят на Midalidare Rock през 2025 г., съобщават организаторите.

Американските хеви метъл музиканти от W.A.S.P. - Блеки Лоулес, Майк Дюда (бас), Дъг Блеър (китара) и Акилес Пристър (барабани), ще се качат на сцената на фестивала на 12 юли. 

Следващата вечер пред българската публика ще излязат Доро Пеш и групата . Това ще е второ участие на Doro  в Midalidare Rock. Групата бе част и от първото издание на фестивала през 2017 г. През 2023 г. Doro отпразнува 40-ата си годишнина на сцена с два юбилейни концерта, както и с нов студиен албум Conqueress – Forever Strong аnd Proud. Българската публика ще може да чуе песни от него за първи път на 13 юли.

Доро Пеш е носителка на награди като Metal Goddess Legend в Лас Вегас, Legend в Англия и Германия, статуетка Angel Of Rock в Англия и др. Избирана е за най-добра жена вокалист

Художникът Орхан Исмаил, който откри изложба в зала „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград, обяви, че я посвещава на своя баща Исмаил Хюдаим. „Той беше човекът, който заедно с брат ми Осман ни запозна с техниката на рисуване и света, с който сме заобиколени. Той ни показа пътя и посоката в изкуството, за да може да продължим и да се радваме сега на всичко, което правим“, каза творецът пред приятелите и почитателите си. Художникът отбеляза, че изложбата е дълго отлагана и сега е намерила своето време и място в това пространство в "храма на книгата". 

Експозицията е озаглавена „Лудогорски мигове – пластика и колорит”. Тя представя 20 живописни платна - флорални мотиви, които разгръщат красотата на лудогорската земя, портрети на млади дами, морски и зимни пейзажи. Показани са също картини, чрез

Американската актриса Рене Зелуегър се завърна на червения килим в Лондон в сряда за премиерата на филма „Бриджит Джоунс: Луда по него“, в който тя е в петдесетте си години, вдовица, готова да се влюби отново, предаде АФП.

В четвъртата част от поредицата „Бриджит Джоунс“ тя участва заедно с изгряващата звезда Лео Удол („Белият лотос“), Чуетел Еджиофор  („Наистина любов“) и Хю Грант.

Последният филм от поредицата излезе през 2016 година. В „Бриджит Джоунс: Бебе на хоризонта“ главната героиня се е разделила с Марк Дарси. В опит да продължи живота си, тя отива на музикален фестивал, където се запознава с милиардера Джак Куант. Малко след това, на кръщене, тя отново среща Дарси и те прекарват нощта заедно. Бриджит установява, че е бременна, но не знае кой от двамата е бащата на детето . Оказва се, че това е л

Приживе оперният режисьор Ото Шенк каза пред австрийската телевизия ORF, че текстът на „Лоенгрин“ ще продължи да звучи старомодно дори ако изпълнителят го изпее облечен в модерен костюм. „Ако залепите нещо съвременно върху старо произведение, това не прави цялата творба модерна“, поясни той в същото интервю през 2019 г.

Ото Шенк почина на 9 януари на достолепните 94 години. Българската публика познава творчеството му най-вече от неговите 16 постановки за нюйоркската опера „Метрополитън“, голяма част от които са увековечени чрез видео записи, превърнали се в еталонни. Един от тях е „Дон Паскуале“ на Доницети с Анна Нетребко – последната постановка на Ото Шенк за „Метрополитън“, белязала през 2006 г. края на славното му сътрудничество с театъра, започнало през 1968 г. с „Тос

До 21 февруари продължава изложбата „Пътувания и мечтания“ на Антония Тоцева и Радка Георгиева.

Проектът в галерия „Икар“ събира два различни, но взаимно допълващи се свята, представя колекция от картини акрил върху хартия на Антония Тоцева и дългогодишния труд на нейната баба Радка Георгиева в сферата на текстилното изкуство, посочват организаторите. 

Антония Тоцева е художничка, чиeто вдъхновение идва изцяло от нейните сънища. Родена е в София, завършва Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в Русе, а след това международни отношения и право в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работи предимно с акрилни бои, които й позволяват бързо да прави корекции и да създава динамични композиции. Въпреки че започва с акварел и пробва м

„Научна група, от която съм взел нещо в творчеството си, е групата на Димитрий Сергеевич Лихачов в Санкт Петербург“, допълни проф. Христо Трендафилов.

Той каза още, че новите издания, върху които работи, са книгата „Векът на Средновековието“, която вече е готова, а едновременно с нея подготвя нов сборник със студии по темата за „провинциализма в науката“, чиито изражения според него са „стремежът към сензационност и стремежът към разностранност“.

Винаги написаното от Христо Трендафилов ме е впечатлявало със своята всеобхватност, с широкия полет, с нестандартното мислене и въображение, с умението към синтез и обобщение, със завидната библиографска и осведоменост и не на последно място – с изключително живия, емоционален и увлекателен език, каза проф. Татяна Славова по време на събитието. По думите всички тези специфики на неговия творчески натюрел много ярко се открояват и в настоящата книга.

Томът включва 30 статии и студии, писани в продължение на четвърт век и публикувани в различни български и чуждестранни списания, поредици, сборници. „Всички те, актуализирани и допълнени с оглед на днешната изследователска традиция, са свързани с общи концептуални, теоретични и методологически характеристики“, отбеляза проф. Славова. Тя разказа, че авторът разглежда въпроси като този за съществуването на оригинална старобългарска историография, а няколко от разработките му са свързани с темата за владетелите, за психологията на властта, за поведенческите модели. В книгата има етюди още за поезията на Ботев, повестта „Немили-недраги“ на Вазов, Бай Ганьо, „Записки по българските въстания“ на Захарий Стоянов, творчеството на Юлия Кръстева и Цветан Тодоров, „Беседа против богомилите“ от Презвитер Козма и др.

Според проф. Вася Велинова, която също участва в представянето на тома, е трудно да се определи еднозначно образът на изследователя и на писателя Христо Трендафилов. „Символично, първата статия е посветена на школите в средновековна България и последната завършва с школите в съвременна България. Тоест, той интуитивно споделя с нас убеждението и вярата си, че истинската наука се прави в колектив, прави се в движение, прави се в обсъждане, прави се в обмена на мисли“, отбеляза проф. Велинова.

Проф. Христо Трендафилов е роден в с. Антон. Научните му интереси са областта на българската литература и книжовните школи. В Санктпетербургския университет е чел лекции по българска филология. Автор е на монографии, учебници и справочници. Сред тях са „Етюди по поетика на историята“, „Младата поезия: 1975-1989“, „Христоматия по стара българска литература“, „Йоан Екзарх Български“ и други.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
За 17-и път ще бъде връчен призът за култура и изкуство „Николай Ганков“
За 17-и път в Троян ще бъде връчен призът „Николай Ганков“, съобщи председателят на инициативния комитет за връчване на наградата Христо Ганков. Наградата на името на ...
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти на SoFest Summer
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти в лятното издание на SoFest от 12 до 15 юни в кино „Кабана“ и парка на НДК, съобщават организаторите.  ...
Художничката Ралица Денчева представя нова изложба с живопис “СакралNo”
Художничката Ралица Денчева представя нова изложба с живопис, озаглавена “СакралNo”. Откриването е днес, 17 март, в музей "Борис Христов". Изложбата ще може да бъде в ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Евана Линч от филмовата поредица „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con в София. Ирландската актриса, позната с ролята си на Луна Лъвгуд, гостува на 5 юли в „ ...
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
На 10 април в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив Международен музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи пред почитателите на класическата музика концерта ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
Филмът "Новокаин" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Екшън комедията "Новокаин", чийто герой страда от рядък синдром на нечувствителност към болка, оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде АФП. Филмът, в който главната ...
Тикер в 19:00 ч.
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският ...
Начало Творчески отражения
6227
Творчески отражения

Изложба "Под закрилата на святото" беше открита в Националната библиотека

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 17 Юли 2024, 16:05 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Изложбата "Под закрилата на святото" беше открита днес в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ).

Експозицията събира текстове и изображения, характерни за двете основни религии на Балканите – християнство и ислям. „В тази изложба решихме да покажем каква роля има сакралното словесно присъствие в живота на хората, без значение от техния произход или вярата им“, каза проф. Красимира Александрова, директор на НБКМ.

Експозицията включва 16 табла с ръкописи, архивни документи, старопечатни книги и оригинална графика, чийто акцент е ролята на словото в християнството и исляма. Колекциите са на Националната библиотека и имат хронологичен обхват от 13-и до 20-и век, каза д-р Бояна Минчева, ръководител направление „Опазване на ръкописно-документалното наследство“ в НБКМ. Според нея независимо от конфесионалните различия и разнообразните изразни форми на Божието присъствие, вярата е тази, която отваря вратата на чудото.

Оригинални документи са поставени в три витрини. Това са миниатюрни издания на Библията и Корана, молитвеници и други. Изложбата няма претенции за изчерпателност, посочи още д-р Бояна Минчева.

В рамките на събитието бе представена новата книга на проф. Христо Трендафилов „Парапетът. Топики и съответствия“.

Вдъхновението зад написването на „Парапетът. Топики и съответствия“ е ролята на книжовните кръжоци, посочи авторът проф. Христо Трендафилов. Той цитира проф. Елка Константинова, че за да се занимаваш с национална литература, трябва отлично да познаваш периодиката в най-елитните издания.

„Научна група, от която съм взел нещо в творчеството си, е групата на Димитрий Сергеевич Лихачов в Санкт Петербург“, допълни проф. Христо Трендафилов.

Той каза още, че новите издания, върху които работи, са книгата „Векът на Средновековието“, която вече е готова, а едновременно с нея подготвя нов сборник със студии по темата за „провинциализма в науката“, чиито изражения според него са „стремежът към сензационност и стремежът към разностранност“.

Винаги написаното от Христо Трендафилов ме е впечатлявало със своята всеобхватност, с широкия полет, с нестандартното мислене и въображение, с умението към синтез и обобщение, със завидната библиографска и осведоменост и не на последно място – с изключително живия, емоционален и увлекателен език, каза проф. Татяна Славова по време на събитието. По думите всички тези специфики на неговия творчески натюрел много ярко се открояват и в настоящата книга.

Томът включва 30 статии и студии, писани в продължение на четвърт век и публикувани в различни български и чуждестранни списания, поредици, сборници. „Всички те, актуализирани и допълнени с оглед на днешната изследователска традиция, са свързани с общи концептуални, теоретични и методологически характеристики“, отбеляза проф. Славова. Тя разказа, че авторът разглежда въпроси като този за съществуването на оригинална старобългарска историография, а няколко от разработките му са свързани с темата за владетелите, за психологията на властта, за поведенческите модели. В книгата има етюди още за поезията на Ботев, повестта „Немили-недраги“ на Вазов, Бай Ганьо, „Записки по българските въстания“ на Захарий Стоянов, творчеството на Юлия Кръстева и Цветан Тодоров, „Беседа против богомилите“ от Презвитер Козма и др.

Според проф. Вася Велинова, която също участва в представянето на тома, е трудно да се определи еднозначно образът на изследователя и на писателя Христо Трендафилов. „Символично, първата статия е посветена на школите в средновековна България и последната завършва с школите в съвременна България. Тоест, той интуитивно споделя с нас убеждението и вярата си, че истинската наука се прави в колектив, прави се в движение, прави се в обсъждане, прави се в обмена на мисли“, отбеляза проф. Велинова.

Проф. Христо Трендафилов е роден в с. Антон. Научните му интереси са областта на българската литература и книжовните школи. В Санктпетербургския университет е чел лекции по българска филология. Автор е на монографии, учебници и справочници. Сред тях са „Етюди по поетика на историята“, „Младата поезия: 1975-1989“, „Христоматия по стара българска литература“, „Йоан Екзарх Български“ и други.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
За 17-и път ще бъде връчен призът за култура и изкуство „Николай Ганков“
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти на SoFest Summer
Художничката Ралица Денчева представя нова изложба с живопис “СакралNo”
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Тонът на времето
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Под прожектора
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.