Начало Тонът на времето Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“
5710
Тонът на времето

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 18 Юли 2024, 11:51 ч.

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“. Това каза сценографът и визуален артист Петко Танчев, който работи по спектакъла на Варненската опера, който снощи имаше премиера в препълнения с публика Летен театър в града. 

Cabarella – Secret Tribute Cabaret е трибют спектакъл, който надгражда познатото кабаре изживяване и го изстрелва в нова орбита – между сцената и киното, между реалността и фантазията, между изкуството и удоволствието.

Първите представления са днес 22 май, и на 23 май, съобщават организаторите.

По думите им въпреки дълбоките си европейски корени, кабарето в България дълго време е отсъствало от културната сцена. Не защото липсват артисти – напротив. Български кабаре изпълнители се изявяват по сцените на Берлин, Барселона и Амстердам, но рядко намират пространство у нас.

В Cabarella – Secret Tribute Cabaret участват 26 български артисти - танцьори, акробати, певци, дресьори и конферансие. Те сменят над 100 сценични костюма.

„Събитието ще се проведе в уникално затворено простр

До 20 март е срокът за подаване на заявки за участие в Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Звездици за Лора", който ще се състои на 4, 5 и 6 април в Свищов.

Това съобщиха организаторите на конкурса.

Тазгодишното осемнадесето издание на конкурса, посветен на 12-те български деца, загинали трагично в река Лим през 2004 г., сред които е талантливата изпълнителка на поп песни Лора, отново ще събере талантливи деца от цялата страна на сцената на Първо българско народно читалище (ПБНЧ) „Еленка и Кирил Д. Аврамови-1856“ в Свищов.

В надпреварата могат да участват индивидуални изпълнители от 7 до 19 години, разделени в пет възрастови групи. Регистрацията за участие се извършва с попълване на заявка, която се изпраща заедно с музикалния съпровод по електронен път на e-mail: ilian.nikolov@abv.bg

В първите два дни от програмата

Изключително важно е за цялото човечество да знаем какво се случва в Украйна. За България е важно тези снимки да бъдат показани, каза актьорът Владимир Карамазов по време на откриването на изложбата „Украйна: любов + война“ пред Народния театър „Иван Вазов“ в София.

Той разказа, че всичко започнало от един неформален разговор по време на международен фестивал, далеч от България. Там се срещнал със куратора на изложбата Светлана Бахчеванова. „Тя ми сподели, че тази експозиция е била представена в над 40 страни с много голям успех, но не може да я осъществи в България. Казах , че това задължително трябва да се случи тук“, обясни Карамазов.

„Казах си, че е изключително важно за цялото човечество да знаем какво се случва там – и никой да не ни лъже. Защото така или иначе има страшна пропаганда, много невярна информация. Тези сн

„Великден“ е първата пиеса от триптих на младия драматург Румен Троев. Второто премиерно представление е на 23 април в кино-театър „Освобождение”, съобщават от театралното дружество „Конфликт“. 

Действието се развива в дните около големия християнски празник. По този повод се събира група от деветима приятели, която ще прекара това време в дълго веселие. Логично, намирайки се далеч от дома, младите хора няма да отпразнуват Великден според традициите и каноничните порядки, а ще намерят свой начин, по който да го направят.

Участват актьорите Александра Костова, Велина Георгиева, Георги Алексиев, Добромир Цветков, Марин Рангелов, Цветан Апостолов, както и авторът Румен Троев.

„Във „Великден“ се появява постоянната опо

Младежки дом - Враца ще се превърне във фестивален комплекс от 13 до 18 юни, когато се провежда двадесет и първото издание на Международния младежки театрален фестивал „Време“.

Това каза Георги Врабчев, директор на Младежки дом – Враца и основен създател и организатор на събитието.

Осем театрални постановки гостуват от Литва, Латвия, Грузия, Полша, Румъния, Украйна и др. 

От България участват състави от София, Перник и Асеновград.

Театрална група ТЕМП към Младежки дом – Враца ще представи постановката "Малкият принц", добави Врабчев. Той е ръководител на групата, в която участват около двадесет и пет младежи. 

"Фестивалът е най-старият в България – съществува от 38 години, провежда се през година и благодарение на организацията, която създаваме с редица доброволци сме спечелили доверието на десетки спонсор

Историята на влюбените Сам и Моли от едноименния филм от 1990 г. е силно кинематографична, с много скокове в пространството, което беше предизвикателство при поставянето на сцена, обясни Танчев. Заедно с режисьорката Сребрина Соколова те залагат на модерна визия и решават честите смени на пространството с прожекции, които са основна част от действието и декора, допълват го и му придават конкретика. В картините има както реалистични, така и фантастични, търсен е и цветовият синхрон с костюмите на Ася Стоименова, сподели още сценографът и добави, че се е опитал да изобрази чрез мапинга концепцията на режисьорката за баланс между дух и материя. 

„Не сме търсили епоха, визията е много съвременна, а това е и посоката, в която обичам да работя, търсейки връзка с технологиите на нашето време, които се развиват и ще бъдат част от нашето бъдеще“, каза Танчев, като допълни, че за решението в „Дух“ възгледите им със Сребрина Соколова са съвпаднали точно и за него е било много интересно да работи в тази посока. „Нарочно не гледах филма, докато се подготвям, за да няма директни препратки, да работя само върху либретото и да използвам есенцията на постановъчното ни решение без да се повлиявам от екранната творба“, обясни още той. 

Петко Танчев е сценограф и на мюзикъла „Семейство Адамс“ на Пловдивската опера, чийто декор е направен изцяло с прожекция, генерирана с изкуствен интелект. В „Дух“ той прилага принципа на колажа, смесвайки различни елементи, които да казват на публиката къде се развива сцената. Сред тях също няма рисувани на ръка. Направени са с различни компютърни програми, като с режисьорката е обсъждано преминаването между отделните сцени. Някъде има и смесване на различни пространства в една сцена. 

В отговор на въпроса мапингът ли е бъдещето на сценографията, Танчев изрази мнение, че това е средство, което вече не е толкова ново, но се развива с технологиите от години и сега, с новата изчислителна мощ на компютрите, могат да се правят по-бързи и сложни виртуални образи, които да бъдат многопластови. „Мапингът е едно средство, което кореспондира с нашето съвремие, работи със светлина, движение, форми. Ние сме заобиколени от визуални образи непрекъснато, така че това е нашата култура и тя се вкарва и на сцената“, каза той.

В своята работа обаче сценографът не счита мапинга за нещо непременно необходимо и не одобрява проекти, в които прожекциите са самоцел, просто защото са модерни. „Моята цел е всеки път да разбера от режисьора дали наистина е нужно, което най-често се случва когато трябва да се изобрази фантастично пространство“, допълни Танчев.

Марин Янев и Ивайло Христов получават двете големи награди „Аскеер“ тази година, съобщава фондация „Академия Аскеер“. Янев ще бъде удостоен с почетната статуетка, а неговият колега и режисьор Христов– с приза за цялостен принос към театралното изкуство.

По традиция, церемонията ще се състои за 34-ти път на 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, в театър „Българска армия“.

Наградите са единствени по рода си у нас, тъй като се дават от артисти – за артисти, и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър, припомнят учредителите. 

Единадесетте категории включват представленията и техните творци с премиера между 1 април 2024 г. и 31 март т.г. 

Комисията по номинации в категория &bd

Финландия е обявена за страната с най-щастливо население в света за осма поредна година, според публикувания днес Доклад за световното щастие по случай Международния ден на щастието, предадоха Асошиейтед прес и ДПА.

Авторите на доклада, изготвен в партньорство със социологическата агенция "Галъп" (Gallup), Оксфордския център за изследване на благосъстоянието и Мрежата на ООН за решения за устойчиво развитие, са анализирали периода между 2022 г. и 2024 г.

Както и миналата година, всички скандинавски страни са в Топ 10. Начело е Финландия, следвана от Дания, Исландия и Швеция. Норвегия е на седмо място.

Нидерландия се завърна в челната петица, докато Коста Рика (шесто място) и Мексико (десето) попадат в Топ 10 за първи път.

Германия се е изкачила от 24-то на 22-ро място, докато САЩ са отстъпили с една позиция до 24-то място - най-лошото им класиране досег

Георги Парцалев е един от актьорите, които оставят трайни следи с присъствието си в българското кино, българската телевизия и всички роли, които хората помнят, каза председателят на Съюза на българските артисти Христо Мутафчиев по повод изложбата „Георги Парцалев – Дон Кихот на своето време“.

Откриването бе днес, в галерията на открито, в градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" и е по повод 100-годишнината от рождението на един от най-обичаните български актьори.

Представени са архивни документи, снимки, рецензии и интервюта, които разкриват многообразието на ролите на Парцалев и неподражаемия му талант.

"Отправям призив към младите – да дойдат и да видят изложбата, за да знаят кои са онези големи личности, които са работили преди тях и заради, които днес младите ги има изобщо, включително и на сцената. Хубаво е да знаем откъ

Режисьорът Жак Одиар триумфира на наградите „Сизар“ за френско кино в петък вечерта, като спечели седем отличия за мюзикъла си „Емилия Перес“, включително за най-добър филм и режисура, съобщиха АФП и сайтът Sortiraparis.

Филмът „Човекът, който не можеше повече да мълчи“ на режисьора Небойша Слиепчиевич спечели "Сезар" за най-добър късометражен филм. Той е копродукция между Хърватия, Франция, България и Словения и е реализиран с подкрепата на българския Национален филмов център. Продуцент от българска страна е Contrast Films - Катя Тричкова. Конкуренти в тази категория му бяха късометражните филми Queen Size на Алис Бесон, Boucan на Саломе да Суза, Ce qui appartient a Cesar на Виолет Житон.

„Емилия Перес“ спечели въпреки противоречията около него и сега ще се насочи към „Оскар“-ите в неделя, за които има 13 ном

Обичаят на 1 април да се изричат забавни лъжи или да се направи някоя пакост съществува от стотици години и е трудно да се определи точното му раждане, пише Асошиейтед прес. 

В наши дни, в зависимост от държавата, той може да бъде отбелязан с хартиена риба, тайно прикрепена към гърба на някого, с възглавница, издаваща смешен звук, или дори с новинарски съобщения за летящи пингвини. 

Съществуват няколко теории за това откъде идва този ден на шегите и закачките. Една от тях сочи Франция и 1564 година, когато крал Шарл IX премества празнуването на Нова година от 25 март за 1 януари. Тези, които са забравили за промяната или никога не са били информирани за нея, са били обект на подигравки. 

Друга теория свързва шегите на първи април с промяната от Юлианския към Григорианския календар през 1582 г., за к

Мюзикълът „Дух“ има още едно представление на форума Опера в Летния театър на 28 август.  

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Майк Лав от групата "Бийч бойс" беше въведен в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г. само ден, след като беше обявено, че колегата му Брайън Уилсън е починал, предаде А ...
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" във Велико Търново ще отбележи 40 години от своето създаване с три програми на три сцени, съобщиха организаторите на форума. Програмата ...
Даниела Димова: „Опера в Летния театър“ вече е бранд на Варна
„Опера в Летния театър“ се превърна в бранд на Варна, България и света. Тя поставя града на картата като българската черноморска оперна столица за три месеца. Това каз ...
Концерт, посветен на 175 години от създаването на първия български оркестър
Концерт, посветен на 175 години от създаването на първия български оркестър, организират Народно читалище (НЧ) „Добри Войников – 1856“ и  Симфониета Шумен. ...
Писмо на Джон Ленън до първата му съпруга ще бъде продадено на търг в Лондон
"Обичам те, моля те, чакай ме": любовно писмо, написано от Джон Ленън до първата му съпруга Синтия Пауъл, ще бъде предложено за продажба през юли от "Кристис", предаде АФП, като ци ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Майк Лав от групата "Бийч бойс" беше въведен в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г. само ден, след като беше обявено, че колегата му Брайън Уилсън е починал, предаде А ...
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" във Велико Търново ще отбележи 40 години от своето създаване с три програми на три сцени, съобщиха организаторите на форума. Програмата ...
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник, съобщиха от културната институция. Постановката, която ще се играе ...
Театърът в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма заради намален бюджет
Драматично-кукленият театър в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма, както и планираните нови творчески проекти. Това съобщи директорът на културната институция ...
Изложба на Руси Стоянов по повод 70-годишнината от рождението му
"Руси Стоянов. Този мечтател с грандиозни планове ни напусна твърде рано - едва на 48 години. Мащабната му дейност обаче оставя в наследство емблематични творби, превърнали се в гр ...
Тикер в 21:00 ч.
Майк Лав от групата "Бийч бойс" беше въведен в Залата на славата на авторите на ...
Начало Тонът на времето
5710
Тонът на времето

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 18 Юли 2024, 11:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“. Това каза сценографът и визуален артист Петко Танчев, който работи по спектакъла на Варненската опера, който снощи имаше премиера в препълнения с публика Летен театър в града. 

Историята на влюбените Сам и Моли от едноименния филм от 1990 г. е силно кинематографична, с много скокове в пространството, което беше предизвикателство при поставянето на сцена, обясни Танчев. Заедно с режисьорката Сребрина Соколова те залагат на модерна визия и решават честите смени на пространството с прожекции, които са основна част от действието и декора, допълват го и му придават конкретика. В картините има както реалистични, така и фантастични, търсен е и цветовият синхрон с костюмите на Ася Стоименова, сподели още сценографът и добави, че се е опитал да изобрази чрез мапинга концепцията на режисьорката за баланс между дух и материя. 

„Не сме търсили епоха, визията е много съвременна, а това е и посоката, в която обичам да работя, търсейки връзка с технологиите на нашето време, които се развиват и ще бъдат част от нашето бъдеще“, каза Танчев, като допълни, че за решението в „Дух“ възгледите им със Сребрина Соколова са съвпаднали точно и за него е било много интересно да работи в тази посока. „Нарочно не гледах филма, докато се подготвям, за да няма директни препратки, да работя само върху либретото и да използвам есенцията на постановъчното ни решение без да се повлиявам от екранната творба“, обясни още той. 

Петко Танчев е сценограф и на мюзикъла „Семейство Адамс“ на Пловдивската опера, чийто декор е направен изцяло с прожекция, генерирана с изкуствен интелект. В „Дух“ той прилага принципа на колажа, смесвайки различни елементи, които да казват на публиката къде се развива сцената. Сред тях също няма рисувани на ръка. Направени са с различни компютърни програми, като с режисьорката е обсъждано преминаването между отделните сцени. Някъде има и смесване на различни пространства в една сцена. 

В отговор на въпроса мапингът ли е бъдещето на сценографията, Танчев изрази мнение, че това е средство, което вече не е толкова ново, но се развива с технологиите от години и сега, с новата изчислителна мощ на компютрите, могат да се правят по-бързи и сложни виртуални образи, които да бъдат многопластови. „Мапингът е едно средство, което кореспондира с нашето съвремие, работи със светлина, движение, форми. Ние сме заобиколени от визуални образи непрекъснато, така че това е нашата култура и тя се вкарва и на сцената“, каза той.

В своята работа обаче сценографът не счита мапинга за нещо непременно необходимо и не одобрява проекти, в които прожекциите са самоцел, просто защото са модерни. „Моята цел е всеки път да разбера от режисьора дали наистина е нужно, което най-често се случва когато трябва да се изобрази фантастично пространство“, допълни Танчев.

Мюзикълът „Дух“ има още едно представление на форума Опера в Летния театър на 28 август.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Даниела Димова: „Опера в Летния театър“ вече е бранд на Варна
Концерт, посветен на 175 години от създаването на първия български оркестър
Писмо на Джон Ленън до първата му съпруга ще бъде продадено на търг в Лондон
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Тонът на времето
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Авансцена
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.