Начало Калейдоскоп Биография: Тодор Динов
6708
Калейдоскоп

Биография: Тодор Динов

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 24 Юли 2024, 12:09 ч.

Напрежението отнема усмивката. И все пак, смехът ще спаси човечеството. Вярвам. Защото мъдростта прави смешното. Това казва големият български режисьор, художник и аниматор Тодор Динов, роден на днешния ден преди 105 години.

16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) ще представи артисти от 8 държави в Пловдив от 24 до 27 април 2025 г.

За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на общината.

6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието EFFE Label 2024-2025 на Европейската фестивална асоциация (EFA).

Етикетът EFFE се присъжда от международно жури и е европейският знак за качество на забележителни арт фестивали, които демонстрират ангажираност към изкуството, участие на местната общност и международна активност.

Уличният фестивал ще събере 40 артисти от 8 държави (България, Италия, Чехия, Румъния, Сърбия, Турция, Украйна и Финландия), представяйки разнообразие от жанрове като цирк, огън, куклен театър, живи статуи и музика.

За своето първо гостуване в Бургас и пространството на галерия "Неси" художничката Деля Чаушева избира да представи две свои лица като автор.

Това заяви авторката, чиято изложба "K.O.D." ще може да бъде видяна в морския град до 31 март. 

"Едната страна, която показвам, е цветната. В нея водещи са емоциите. Другата е черно-бялата, което е и моята голяма страст", коментира още Чаушева и допълни, че докато в малките си картини използва като изходна точка емоции и чувства, то зад големите стои винаги конкретна идея.

Що се отнася до заглавието на експозицията "K.O.D.", тя обясни, че в картините не може да се търси код.

"Ако има такъв, то всеки трябва да го открие сам за себе си. Онова, което е кодирано в тях, са моите човешки чувства и емоции като художник и моето присъствие", каза още художничката и допълни, че в картините няма изображения, защото са а

Георги Парцалев е един от актьорите, които оставят трайни следи с присъствието си в българското кино, българската телевизия и всички роли, които хората помнят, каза председателят на Съюза на българските артисти Христо Мутафчиев по повод изложбата „Георги Парцалев – Дон Кихот на своето време“.

Откриването бе днес, в галерията на открито, в градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" и е по повод 100-годишнината от рождението на един от най-обичаните български актьори.

Представени са архивни документи, снимки, рецензии и интервюта, които разкриват многообразието на ролите на Парцалев и неподражаемия му талант.

"Отправям призив към младите – да дойдат и да видят изложбата, за да знаят кои са онези големи личности, които са работили преди тях и заради, които днес младите ги има изобщо, включително и на сцената. Хубаво е да знаем откъ

Китайският художник Йе Юнчин бе осъден окончателно за това, че е плагиатствал произведения на белгийския си колега Кристиян Силвен, съобщи електронното издание на сп. „Артдепендънс”. 

Апелативен съд в Пекин е потвърдил присъдата на китайски съд от септември 2023 г. Съдът определи Йе да плати 650 000 евро обезщетение на Силвен и да публикува извинение до белгийския художник в най-големия вестник в Китай в рамките на десет дни. Неизпълнението на решението би довело до ефективна присъда от лишаване от свобода.

Силвен, който е на 74 години, изрази облекчение след огласяването на съдебното решение и го описа като „край на дълга битка”. Съдебната битка започва през 2019 г., когато белгийският вестник „Хет Нюзблат” изтъква сходството между произведенията на двамата автори. През септември 2023 г. китайски съд се произнася в полза на ище

Осем от най-добрите унгарски заглавия от миналогодишното издание на Международния фестивал на късометражното кино в Будапеща BuSho ще бъдат показани на 26 февруари в Унгарския културен институт, съобщават организаторите.

Селекцията включва три анимационни, един експериментален и четири игрални филма.

Те ще бъде представена от доц. д-р Иван Иванов, преподавател в катедра „Световна култура“, специалност „Филмова и телевизионна журналистика“ в НАТФИЗ.

В програмата са лентите „Децата на птиците“ (режисьор Юлия Тудиско), „Другият край на улицата“ (режисьор Калман Над), „Малки величия“ (режисьор Петер Карачон), „Веган Майонеза“ (режисьор Луца Тот), „Хасан“ (режисьор Шабааз Саяд Махаммад), „Твоят баща“ (режисьор Анита Кюнел Сабо), „Триптих на един човечец“ (режи

„Ако художникът не се намеси в закономерностите на движението или не следва вътрешните си пристрастия, филм трудно би се получил“, казва още той. 

Наричан е „бащата на българската анимация“. Рисувам, значи съществувам, е неговото верую. 

„Той бе голям артист, строг учител. Създаде поколение артисти – Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Пенчо Богданов, Радка Бъчварова, Зденка Дойчева“, посочва Анри Кулев.

Тодор Динов е роден на 24 юли 1919 г. в Дедеагач, днес Александруполис, Гърция. Завършва сценография през 1943 г. в Художествената академия в София при Иван Пенков. Негови учители са още Дечко Узунов, Илия Бешков, Кирил Цонев. През 1951 г.  завършва и режисура на рисувалния филм във Всесъюзния държавен институт по кинематография в Москва при Иван Иванов-Вано.

ПЪРВИЯТ ПРОФЕСИОНАЛЕН ФИЛМ НА БЪЛГАРСКАТА АНИМАЦИЯ

Номинираната за "Оскар" българска актриса Мария Бакалова ще бъде гост на откриването на "София филм фест на брега" в родния си град Бургас.

Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов "Триумф", в който тя изпълнява една от двете главни роли, ще постави начало на 23-тото издание на фестивала на 20 март в Културен дом НХК, съобщиха организаторите от "Арт фест".

Възпитаничката на НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” Мария Бакалова, която стана световноизвестна с ролята си в "Борат 2", донесла номинация за наградите на Американската киноакадемия през 2021 г., участва още във филмите "Бащата", “Като за последно”, “Жените наистина плачат”, “Стажантът”.

В рамките на фестивала публиката ще може да я гледа в още едно премиерно заглавие - късометражния "Това, което остава" с режисьор Димитрис Георгиев и оператор Дамян Димитров. Част от

Пианистите Хасан и Ибрахим Игнатови представиха два от шедьоврите на романтичната музика в Разград. Братята близнаци споделиха своите „Шопенови вдъхновения“ съвместно с Филхармония „Проф. Димитър Ненов“.

Под диригентската палка на маестро Борис Тодоров солистите и оркестърът изпълниха концертите за пиано №1 и №2 от Фредерик Шопен. Изпълненията предизвикаха бурни и продължителни аплодисменти.

Концертът бе уважен от кмета на община Разград Добрин Добрев и председателя на Общински съвет Галина Георгиева. Сред публиката бе и зам.-областният управител Назиф Зюлкяр. От тяхно име пианистите получиха кошници с цветя.

За Националния празник – Трети март, пианистите Хасан и Ибрахим Игнатови ще изнесат концерт в Народно читалище „Пробуда 1912 г.“ в Лозница.

На шести март ще имат рецитал отново в зала „Филхармония&ldq

Това съм аз, 100 процента аз, каза в интервю за изложбата си в Плевен художникът Емил Стойчев. Събитието е в арт центъра в града.

„Това са част от моите занимания като артист, човек и мислител. Харесвам своя занаят и той ме харесва, както разбирам. Това е едно взаимно ухажване. Трябва да има много силен контакт. Да направиш една картина значи да вземеш едно платно, на което няма нищо. То е бяло. За да създадеш един свят, се иска да бъдете в контакт със занаята“, добави художникът.

На изложбата, която е и по повод неговата 90-годишнина, Емил Стойчев представя живопис, графика и рисунка. Живописните платна са 32. Те са рисувани през годините. Авторът каза, че няма значение кога едно нещо е направено. Важното е да е направено добре, а той смята, че показаните творби са направени добре.

„Вдъхновението е чиста литература. Човек носи нещо в себе си,

Музеят на Ван Гог събира в обща изложба неговите прочути портрети на семейство Рулен, съобщава сайтът на културната институция.

Изложбата ще бъде представена първо в Музея за изящни изкуства в Бостън - от 30 март до 7 септември т. г., а след това ще пътува до Музея на Ван Гог в Амстердам, където може да бъде разгледана от 3 октомври т. г. до 11 януари 2026 г.

За по-малко от две години Винсент ван Гог прави 26 портрета на членове на едно семейство. Между Ван Гог и пощальона Жозеф Рулен, съпругата му Августина и трите им деца в Арл, Южна Франция, се развиват специални отношения, които водят до една от най-впечатляващите портретни серии в историята на изкуството.

Голям брой портрети от тази уникална серия, които днес се намират в музеи и частни колекции по целия свят, се събират за първи път в изложбата „Ван Гог и семейство Рулен - най-накрая отново заедно&l

Столичната галерия "Нюанс" представя изложбата "Следобедът на един фавн" на художника Бисер Лазаров, съобщиха от галерията. Вернисажът е днес, 15 април, изложбата може да бъде разгледана до 11 май.

"Следобедът на един фавн" е плод на около десетгодишен труд, като голяма част от произведенията от тази колекция не са показвани досега пред публика. Други пък са участвали спорадично, макар и рядко в общи изложби, една от картините с най-малък формат е печелила награда на международен конкурс за абстрактна живопис, посочват организаторите.

"Животът е безкрайно широкоспектърен, не бих се ограничавал в тематичност и не съм търсил сюжетна последователност, макар че между произведенията от тази експозиция би могла да бъде прозряна логическа връзка. В повечето от картините тук са използвани чисто абстрактни живописни изразни средства, само в няколко от тях има препратка към изве

Дипломният му филм „Юнак Марко“ от 1955 г. е първият професионален филм на българската анимация. Темата е фолклорна, а анимацията – в традиционен стил Дисни.

От 1947 до 1949 г. е щатен карикатурист във вестник „Стършел“. В началото на 50-те години на ХХ век създава анимационна студия към Студията за научнопопулярни филми – София, която през 60-те години става самостоятелна и се нарича Студия за анимационни филми – София. От 1952 до 1971 г. е главен редактор на списание „Картинна галерия“. През 1978 г. създава катедра за анимационно изкуство към кинофакултета на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Той е създател и първи главен редактор на алманах „Апропо“ за хумор и сатира (1980-1984). През 1991-1993 г. преподава анимация в Тракийския университет „Демокрит“, Гърция.

От 1967 до 1970 г. е председател на Съюза на филмовите дейци. Член е на административния съвет на Международната асоциация на анимационното кино (АСИФА) от 1968 до 1973 г. В периода 1989-1992 г. е член на изпълнителното бюро на Международната организация на професионалните художници (АИАП). През 1977 г. става първият кинематографист, член-кореспондент на БАН. Година по-късно, Германската академия на изкуствата също го избира за свой член. 

Тодор Динов е народен представител в Шестото народно събрание (1971-1976).

СТО ФИЛМА С МЕЖДУНАРОДНИ НАГРАДИ, ПЕТ ХИЛЯДИ КАРИКАТУРИ

Определян е като баща на българската анимация. Автор е на анимационни, рисувани, изрезкови, комбинирани филми. Има над 100 филма с международни награди. Разчупва рамките на приказните детски сюжети и се насочва към обществено значими проблеми, като в някои от произведенията си достига до философски обобщения. Характерни за творческия му почерк са лаконичния израз, точността на условния език и движение, постигнати със средствата на метафората, хипербулата и алегорията.

Автор е на анимационните филми „Гръмоотвод“ (1962), „Ябълката“ (1963), „Ревност“ (1963), „Маргаритката“ (1965), „Изгонен от рая“ (1967), „Прометей ХХ“ (1968), „Перпетуум мобиле“ (1975). Режисьор е на игралните филми „Иконостасът“ (1969, съвместно с Христо Христов), „Ламята“ (1974), „Барутен буквар“ (1977).

Публикува около 5000 карикатури в ежедневния и периодичния печат в България и чужбина – „Керемпух“ (бивша Югославия), „Фоерверц“ (Нидерландия), „Спорт“ (Виена), „Крокодил“ (Москва), „Манхуа“ и „Светът на карикатурата“ (Китай), „Остен“ (Албания), „Перспективи“ (Полша).

СТРАХЪТ ДА СЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРА ЗАТВАРЯ ВСИЧКИ ВРАТИЧКИ

Тодор Динов пише публикации по естетическите проблеми на анимацията, карикатурата, илюстрацията, живописта –  „Анимацията – особено изкуство“ (1969), „Стоян Венев“ (1959, монография), „Типажът в рисувания филм“ (1964), „Още веднъж за типажа в рисувания филм“ (1979), „Горизонти мультипликации“(1970, Москва), „Страхът да се експериментира затваря всички вратички“ (1960), „Малкото Анче“ (сборник от рисувани истории без думи, 1964-1994), „Българската карикатура – състояние и задачи“ (1954), „Антология на анимационната мисъл“ (1982), „Анимация и куклен театър“ (1982).

Динов умира на 17 юни 2004 г.

ПРИЗНАНИЕ

Тодор Динов е носител на орден „Народна република България“ (първа степен) по случай 50-годишнината му и за неговите заслуги към българското киноизкуство и изобразително изкуство (1969), на наградата „Васил Гендов“ (1994) за цялостен принос в развитието на българското кино.

Получава пет пъти „Златна роза“ за свои анимационни филми на кинофестивала във Варна, „Златен гълъб“ и „Сребърен гълъб“ на кинофестивала в Лайпциг (Германия), сребърна купа „Аджис“ на кинофестивала в Римини (Италия), първа награда на фестивалите в Единбург, Лондон, Корк, Виена, Буенос Айрес, сребърен сертификат в Чикаго, първа награда в Панама.

Носител е на орден „Стара планина“ (първа степен, 1999). През 2003 г. получава почетния приз на Съюза на филмовите дейци за цялостния му принос към българската култура.

/МВ/отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 24 юни 2004 г.; Голяма енциклопедия на България, София, КК Труд, 2012, с. 1778; Кой е в българската култура, Варна, 1998, с. 167.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Шон „Диди“ Кумс иска двумесечно отлагане на съдебния процес, който трябва да се състои на 5 май
Адвокатите на американския рапър и продуцент Шон „Диди“ Кумс поискаха от федерален съдия в Ню Йорк да отложи с два месеца делото му за трафик на хора с цел сексуална ек ...
Не излъчиха номинация за Голямата награда „Варна“ в областта на културата за 2024 г.
Номинациите за награда „Варна“ в областта на културата бяха одобрени от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към Общинския съвет (ОбС). Комисия ...
Хорът на Ваня Монева изнесе два концерта в Атина
Хорът на диригентката Ваня Монева, който носи нейното име, изнесе два концерта в Атина. „На Велика сряда Ваня Монева и момичетата от нейния хор плениха гръцката публика с кра ...
„Не затваряй очи“ се завръща в кината
„Не затваряй очи“ се завръща в кината в цялата страна на 18 април, съобщават от екипа на филма. По думите им решението идва в отговор на стотиците съобщения от зрители ...
„По пътя“ е темата на предстоящия 30-и „София филм фест“
„По пътя“ е темата на предстоящия 30-и „София филм фест“ (СФФ), чиято подготовка вече започва, съобщават организаторите от „Арт фест“. Фестивал ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели, почти месец преди самостоятелния му концерт в София. Любимецът на няколко поколения меломани идва със своята група ...
Белгийското дуо Ultra Sunn идва в София през декември
Белгийското дуо Ultra Sunn ще има своя първи концерт у нас – на 5 декември в София, съобщават организаторите. Домакин е клуб Singles. „Сам Хюдж (вокал) и Гаел Суфле (кл ...
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум, който е продължение на микстейпа Kush + Orange Juice от 2010 г., предаде Асошиейтед прес.  Kush + Orange Juice 2 ще излезе на музика ...
Изложба „Живопис-пастел" на художника доц. Валентин Кулев беше открита
Изложба „Живопис-пастел" на художника доц. Валентин Кулев беше открита на втория етаж на Радио Шумен. С нея авторът отбеляза своята 75-годишнина. Пред публиката акварелните ...
Шон „Диди“ Кумс иска двумесечно отлагане на съдебния процес, който трябва да се състои на 5 май
Адвокатите на американския рапър и продуцент Шон „Диди“ Кумс поискаха от федерален съдия в Ню Йорк да отложи с два месеца делото му за трафик на хора с цел сексуална ек ...
Тикер в 12:00 ч.
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели, почти месец пре ...
Начало Калейдоскоп
6708
Калейдоскоп

Биография: Тодор Динов

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 24 Юли 2024, 12:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Напрежението отнема усмивката. И все пак, смехът ще спаси човечеството. Вярвам. Защото мъдростта прави смешното. Това казва големият български режисьор, художник и аниматор Тодор Динов, роден на днешния ден преди 105 години.

„Ако художникът не се намеси в закономерностите на движението или не следва вътрешните си пристрастия, филм трудно би се получил“, казва още той. 

Наричан е „бащата на българската анимация“. Рисувам, значи съществувам, е неговото верую. 

„Той бе голям артист, строг учител. Създаде поколение артисти – Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Пенчо Богданов, Радка Бъчварова, Зденка Дойчева“, посочва Анри Кулев.

Тодор Динов е роден на 24 юли 1919 г. в Дедеагач, днес Александруполис, Гърция. Завършва сценография през 1943 г. в Художествената академия в София при Иван Пенков. Негови учители са още Дечко Узунов, Илия Бешков, Кирил Цонев. През 1951 г.  завършва и режисура на рисувалния филм във Всесъюзния държавен институт по кинематография в Москва при Иван Иванов-Вано.

ПЪРВИЯТ ПРОФЕСИОНАЛЕН ФИЛМ НА БЪЛГАРСКАТА АНИМАЦИЯ

Дипломният му филм „Юнак Марко“ от 1955 г. е първият професионален филм на българската анимация. Темата е фолклорна, а анимацията – в традиционен стил Дисни.

От 1947 до 1949 г. е щатен карикатурист във вестник „Стършел“. В началото на 50-те години на ХХ век създава анимационна студия към Студията за научнопопулярни филми – София, която през 60-те години става самостоятелна и се нарича Студия за анимационни филми – София. От 1952 до 1971 г. е главен редактор на списание „Картинна галерия“. През 1978 г. създава катедра за анимационно изкуство към кинофакултета на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Той е създател и първи главен редактор на алманах „Апропо“ за хумор и сатира (1980-1984). През 1991-1993 г. преподава анимация в Тракийския университет „Демокрит“, Гърция.

От 1967 до 1970 г. е председател на Съюза на филмовите дейци. Член е на административния съвет на Международната асоциация на анимационното кино (АСИФА) от 1968 до 1973 г. В периода 1989-1992 г. е член на изпълнителното бюро на Международната организация на професионалните художници (АИАП). През 1977 г. става първият кинематографист, член-кореспондент на БАН. Година по-късно, Германската академия на изкуствата също го избира за свой член. 

Тодор Динов е народен представител в Шестото народно събрание (1971-1976).

СТО ФИЛМА С МЕЖДУНАРОДНИ НАГРАДИ, ПЕТ ХИЛЯДИ КАРИКАТУРИ

Определян е като баща на българската анимация. Автор е на анимационни, рисувани, изрезкови, комбинирани филми. Има над 100 филма с международни награди. Разчупва рамките на приказните детски сюжети и се насочва към обществено значими проблеми, като в някои от произведенията си достига до философски обобщения. Характерни за творческия му почерк са лаконичния израз, точността на условния език и движение, постигнати със средствата на метафората, хипербулата и алегорията.

Автор е на анимационните филми „Гръмоотвод“ (1962), „Ябълката“ (1963), „Ревност“ (1963), „Маргаритката“ (1965), „Изгонен от рая“ (1967), „Прометей ХХ“ (1968), „Перпетуум мобиле“ (1975). Режисьор е на игралните филми „Иконостасът“ (1969, съвместно с Христо Христов), „Ламята“ (1974), „Барутен буквар“ (1977).

Публикува около 5000 карикатури в ежедневния и периодичния печат в България и чужбина – „Керемпух“ (бивша Югославия), „Фоерверц“ (Нидерландия), „Спорт“ (Виена), „Крокодил“ (Москва), „Манхуа“ и „Светът на карикатурата“ (Китай), „Остен“ (Албания), „Перспективи“ (Полша).

СТРАХЪТ ДА СЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРА ЗАТВАРЯ ВСИЧКИ ВРАТИЧКИ

Тодор Динов пише публикации по естетическите проблеми на анимацията, карикатурата, илюстрацията, живописта –  „Анимацията – особено изкуство“ (1969), „Стоян Венев“ (1959, монография), „Типажът в рисувания филм“ (1964), „Още веднъж за типажа в рисувания филм“ (1979), „Горизонти мультипликации“(1970, Москва), „Страхът да се експериментира затваря всички вратички“ (1960), „Малкото Анче“ (сборник от рисувани истории без думи, 1964-1994), „Българската карикатура – състояние и задачи“ (1954), „Антология на анимационната мисъл“ (1982), „Анимация и куклен театър“ (1982).

Динов умира на 17 юни 2004 г.

ПРИЗНАНИЕ

Тодор Динов е носител на орден „Народна република България“ (първа степен) по случай 50-годишнината му и за неговите заслуги към българското киноизкуство и изобразително изкуство (1969), на наградата „Васил Гендов“ (1994) за цялостен принос в развитието на българското кино.

Получава пет пъти „Златна роза“ за свои анимационни филми на кинофестивала във Варна, „Златен гълъб“ и „Сребърен гълъб“ на кинофестивала в Лайпциг (Германия), сребърна купа „Аджис“ на кинофестивала в Римини (Италия), първа награда на фестивалите в Единбург, Лондон, Корк, Виена, Буенос Айрес, сребърен сертификат в Чикаго, първа награда в Панама.

Носител е на орден „Стара планина“ (първа степен, 1999). През 2003 г. получава почетния приз на Съюза на филмовите дейци за цялостния му принос към българската култура.

/МВ/отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 24 юни 2004 г.; Голяма енциклопедия на България, София, КК Труд, 2012, с. 1778; Кой е в българската култура, Варна, 1998, с. 167.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Шон „Диди“ Кумс иска двумесечно отлагане на съдебния процес, който трябва да се състои на 5 май
Не излъчиха номинация за Голямата награда „Варна“ в областта на културата за 2024 г.
Хорът на Ваня Монева изнесе два концерта в Атина
„Не затваряй очи“ се завръща в кината
„По пътя“ е темата на предстоящия 30-и „София филм фест“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Ал Бано изпрати специално послание до българските си почитатели
Под прожектора
Белгийското дуо Ultra Sunn идва в София през декември
Под прожектора
Рапърът Уиз Калифа се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.