Начало Творчески отражения Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завръща за месец в Панагюрище
5819
Творчески отражения

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завръща за месец в Панагюрище

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 26 Юли 2024, 13:45 ч.

От 9 август до 10 септември всички жители и гости на град Панагюрище отново ще могат давидят оригинала на Панагюрското златно съкровище, съобщиха от Историческия музей в града. Последното му завръщане беше през ноември миналата година.

Анимационният филм „Ку-чо“ (Dog Man) на „Дриймуъркс Анимейшън“ запази първата си позиция в боксофис класацията на Северна Америка с постъпления в размер на 13,7 милиона щатски долара от продажба на билети през втория си уикенд по кината, предаде Асошиейтед прес.

В спокоен уикенд в киносалоните заради Супербоул, приходите на „Ку-чо“ на режисьора Питър Хейстингс паднаха рязко с 62 %. Въпреки това с бюджет от 40 млн. щатски долара анимационният филм вече е събрал 54,1 млн. щатски долара на вътрешния пазар в Северна Америка, което означава, че продукцията, адаптирана по комиксите на Дейв Пилки, лесно ще излезе на печалба. 

На второ място се класира Heart Eyes, който е едновременно хорър и романтична комедия. Смесването на тези два жанра донесе приходи от 8,5 млн. щатски долара от продажби на билети.

Над 150 държавнически подаръци от социализма могат да бъдат разгледани в Културно-информационния център "Безистен" в Ямбол. Изложбата е на Историческия музей в Правец и е озаглавена "Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения". В нея са показани подаръци от 70-те и 80-те години на ХХ век, дарявани на бившия държавен глава Тодор Живков след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина, съобщават организаторите.

Показани са картини, сувенири, статуетки, маски, произведения на изкуството и народните занаяти, макети на известни културни ценности, копия от антични предмети на народите от цял свят. Сред тях е картина, подарена на Тодор Живков от първата жена, летяла в космоса - Валентина Терешкова, както и седло за камила – дар от бившия либийски лидер Муамар Кадафи. Изложени са също автентичен самурайски шлем от японското императорско

Хилда Казасян и музикантите от Плевенска филхармония продължават и през тази година националното турне с концерт-спектакли на трите си програми: "Да послушаме кино", "Световното кино в музика" и "Да обичаш Гершуин", съобщиха от екипа на певицата.

Първите два концерта ще бъдат в Сливен и Ямбол - с програмата "Да послушаме кино", с която през 2019 г. започна проектът на Хилда Казасян, отличен през 2021 г. с приза "Кристална лира". В репертоара са подбрани най-любимите и популярни мелодии от български игрални филми като „Любимец 13“, „Козият рог“, „Адаптация“, „Вчера“ и др. На сцената до Хилда и Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцов ще бъдат отново едни от най-добрите и утвърдени джаз музиканти в България: Христо Йоцов - барабани, Живко Петров - пиано, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. Специални гос

Аз пътувам на много места и често това, което виждам, е просто работа. Срещам едни хора, които идват да работят, но тук (в Пазарджик - бел.авт.) не е така. Тук има едно много хубаво и топло отношение на хората.

Това коментира диригентът Джин Бек, под чиято палка симфоничният оркестър на Пазарджик и гост- солистът Десислава Чолакова (цигулка) изпълниха произведения от Арам Хачатурян и Феликс Менделсон във финалната вечер на юбилейното издание на фестивала "Зимни музикални вечери - проф. Иван Спасов".

Джин Бек посочи, че като цяло се чувства много добре в Пазарджик и за него е много важно отношението, което е срещнал.

В разговора маестро Джин Бек отбеляза още, че е "много щастлив с всеки един от музикантите, с които е работил, и като отделни личности, и като група хора, които работят заедно". Той даде висока оценка на оркестрантите от Пазарджик.

Джин

Близо 50 художници от страната подредиха над 130 платна в коледна изложба в ямболската арт-галерия „Стойчев“.

Експозицията е синтез от жанрово и стилово многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони. Ще остане в галерията до края на януари 2025 година.

Изложбата е под наслов „Подарете изкуство“. Това е една ексклузивна колекция от произведения на различни автори, много от творбите са съвсем нови.

Правим един реверанс към почитателите на изобразителното изкуство в навечерието на наближаващите най-светли празници, каза галеристът Красимир Стойчев.

Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в Панагюрище. Тя е изградена изцяло с дарителски средства на "Асарел - Медет" АД и проф. Лъчезар Цоцорков, меценат на културата, добавят още от музея, като припомнят, че целогодишно в залата трезор в музейния комплекс постоянно е експонирано копие на Панагюрското златно съкровище.

Панагюрското съкровище е открито през 1949 г. и се състои се от 9 златни предмета с общо тегло малко над 6 кг - ритони, кани-ритони, амфора и една фиала. Счита се, че съкровището е от края на четвърти началото на трети век пр. Хр. Съдовете са с различни изображения на редица древногръцки божества и герои - Хера, Атина, Афродита, Аполон, Артемида, Дионис, Силен, Нике, Херакъл, Тезей, Парис. Има изображения на крилати сфинксове и амазонки. Фиалата от съкровището е с украса от африкански глави, припомнят от музея.

Изложба на преподаватели и служители в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" бе открита в Корпус две на висшето училище днес. 

Експозицията включва общо 33 творби на живописта, графиката и фотографията от 13 автори, каза при откриването доц. Светозар Чилингиров – преподавател в катедрата "Педагогика на обучението по изобразително изкуство и технологично образование" на Шуменския университет (ШУ). 

Откриваме този формат, наречен "АКАДЕМичен мАРТ" за втора поредна година. Разликата е, че в пилотното му издание, което премина доста успешно, участваха само преподаватели и служители в Педагогическия факултет на университета. Сега форматът се разшири и в изложбата имаха възможност да се включат всички преподаватели и служителите на висшето училище, отбеляза Чилингиров. 

На откриването на изложбата присъстваха и доц. Ирина Иванова

До 21 февруари продължава изложбата „Пътувания и мечтания“ на Антония Тоцева и Радка Георгиева.

Проектът в галерия „Икар“ събира два различни, но взаимно допълващи се свята, представя колекция от картини акрил върху хартия на Антония Тоцева и дългогодишния труд на нейната баба Радка Георгиева в сферата на текстилното изкуство, посочват организаторите. 

Антония Тоцева е художничка, чиeто вдъхновение идва изцяло от нейните сънища. Родена е в София, завършва Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в Русе, а след това международни отношения и право в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работи предимно с акрилни бои, които й позволяват бързо да прави корекции и да създава динамични композиции. Въпреки че започва с акварел и пробва м

Първият посетител на крепостта „Царевец“ във Велико Търново през новата година ще бъде официално посрещнат с подаръци в 12:00 ч. на 1 януари, съобщиха от пресцентъра на Регионалния исторически музей в старата столица.      

За шестнадесета поредна година първият турист за 2025 г. ще бъде приветстван пред входа на крепостта от директора на Регионалния исторически музей д-р Иван Църов, който ще му връчи подаръците, а при обиколката на историческата забележителност гостът ще бъде придружен от екскурзовод.

Крепостта „Царевец“ е единственият музеен обект в страната, който работи 365 дни в годината. От Регионалния исторически музей посочиха, че музеите „Затвор“, „Възраждане и Учредително събрание“ и „Сарафкина къща“ ще работят на 27, 28 и 29 декември, а няма да приемат посетители на 30, 31 декември и

Разнообразен репертоар ще представи през новия сезон Драматичният театър „Борис Луканов“ в Ловеч.

Първата премиера е на "Хладилникът" с автор и режисьор Кристиана Бояджиева. Сценограф е Надя Василева – Ковачовска, музиката е на Мáртин Костакиев. В представлението участват Диана Спасова, Богдан Казанджиев и Силвия Чобанова.

Режисьорът определя пиесата като съвременна битова комедия. Текстът е следствие от истинска история, случила се на Бояджиева през лятото на 2024 г.

„В най-големите жеги личният ми хладилник спря да работи и аз установих, че ние като общество вече в консуматорското време, в което живеем, имаме много голям проблем. Това е, че приемаме за даденост вещите, че до такава степен сме се свързали с тях, че не можем да допуснем даже какво правим, когато ги няма. По-лошото в цялата ситуация е, че в тази зависимост от вещит

Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село.

В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство Даниела и Владимир Овчарови, могат да бъдат разгледани много техни творби, произведения на художници от цял свят, старинни мебели, килими, дървени фигурки, кукли, месингови и бронзови съдове, красиви мебели и какво ли още не.

Достъпът е напълно безплатен, но желаещите да посетят музея е добре да се обадят предварително, за да са сигурни че ще има кой да ги посрещне.

Къщата няма как да бъде сбъркана, защото освен че се намира в центъра на селото, фасадата ú е изрисувана и впечатлява дори с външния си вид. Пространството вътре е не по-малко атрактивно с няколкото си нива и усещането за уют и скрити във всяко кътче вълшебства.

Владимир и Даниела са живели в САЩ в продължен

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Маестро Григор Паликаров: Има завръщане на интереса към музикалните професии
Има завръщане на интереса към музикалните професии, но ще ни е нужно още време, за да достигнем високото ниво, което България винаги е имала. Изпуснати са поне две поколения в годи ...
Бургаската актриса Станислава Каменова-Зафирова е новият носител на наградата "Сивина" за куклено изкуство
Актрисата Станислава Каменова-Зафирова спечели наградата "Сивина" за дебютно постижение на млад актьор. Призът бе връчен тази вечер от актрисата Балена Ланджева, дъщерята на Сивина ...
Trigaida представя новия си албум „Полет“
Trigaida представя новия си албум „Полет“ в клуб Mixtape 5 на 24 април, съобщават от екипа.  Проектът излиза четири години след дебюта с Elate (Etheraudio Re ...
Нови филми от „Мисията невъзможна“, „Супермен“ и „Аватар“ ще са сред водещите в боксофиса на 2025 година
Нови филми от франчайзите „Мисията невъзможна“ с участието на Том Круз, „Супермен“ и фантастичната поредица на „Аватар“ ще се завърнат като бокс ...
Всички, които разказваме историята на "Риголето", сме се потопили изцяло в този проект, каза световната звезда Хосе Кура в Стара Загора
„На 28 и 29 март ще видите два спектакъла, които ще бъдат много натоварени с емоция. Не емоционални, защото историята на „Риголето“ е емоционална, а защото всички ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Цъфналите в лилаво минзухари привличат масово фотографи на Роженските поляни
Цъфналите през ранната пролет в лилаво планински минзухари на Роженските поляни са любим обект за заснимане от фотографи и видео оператори от цялата страна. За да уловят с обектив ...
Бургаската опера ще представи "Тоска" по повод 125 години от премиерата на творбата на Пучини
Под диригентската палка на Иван Кожухаров на 24 март бургаската опера ще представи операта "Тоска" на Джакомо Пучини, съобщават от културната институция в морския град. От там доп ...
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден. Цветната инициатива е на групата „С любов за Стара Загора“ и се организира з ...
Ремонтът на Центъра „Жорж Помпиду“ в Париж ще направи сградата по-екологична и достъпна
Националният център за изкуство и култура „Жорж Помпиду“ в Париж ще бъде затворен за посетители до 2030 г. за мащабен ремонт, чиято цел е да обнови сградата по съвремен ...
Маестро Григор Паликаров: Има завръщане на интереса към музикалните професии
Има завръщане на интереса към музикалните професии, но ще ни е нужно още време, за да достигнем високото ниво, което България винаги е имала. Изпуснати са поне две поколения в годи ...
Тикер в 19:00 ч.
Цъфналите през ранната пролет в лилаво планински минзухари на Роженските поляни ...
Начало Творчески отражения
5819
Творчески отражения

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завръща за месец в Панагюрище

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 26 Юли 2024, 13:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

От 9 август до 10 септември всички жители и гости на град Панагюрище отново ще могат давидят оригинала на Панагюрското златно съкровище, съобщиха от Историческия музей в града. Последното му завръщане беше през ноември миналата година.

Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в Панагюрище. Тя е изградена изцяло с дарителски средства на "Асарел - Медет" АД и проф. Лъчезар Цоцорков, меценат на културата, добавят още от музея, като припомнят, че целогодишно в залата трезор в музейния комплекс постоянно е експонирано копие на Панагюрското златно съкровище.

Панагюрското съкровище е открито през 1949 г. и се състои се от 9 златни предмета с общо тегло малко над 6 кг - ритони, кани-ритони, амфора и една фиала. Счита се, че съкровището е от края на четвърти началото на трети век пр. Хр. Съдовете са с различни изображения на редица древногръцки божества и герои - Хера, Атина, Афродита, Аполон, Артемида, Дионис, Силен, Нике, Херакъл, Тезей, Парис. Има изображения на крилати сфинксове и амазонки. Фиалата от съкровището е с украса от африкански глави, припомнят от музея.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Маестро Григор Паликаров: Има завръщане на интереса към музикалните професии
Бургаската актриса Станислава Каменова-Зафирова е новият носител на наградата "Сивина" за куклено изкуство
Trigaida представя новия си албум „Полет“
Нови филми от „Мисията невъзможна“, „Супермен“ и „Аватар“ ще са сред водещите в боксофиса на 2025 година
Всички, които разказваме историята на "Риголето", сме се потопили изцяло в този проект, каза световната звезда Хосе Кура в Стара Загора
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Цъфналите в лилаво минзухари привличат масово фотографи на Роженските поляни
Тонът на времето
Бургаската опера ще представи "Тоска" по повод 125 години от премиерата на творбата на Пучини
Авансцена
Уличен карнавал в Стара Загора създаде настроение за малки и големи в първия пролетен ден
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.