Начало Под прожектора Химици установиха как Рембранд е комбинирал специални пигменти за златните детайли на „Нощна стража“
7037
Под прожектора

Химици установиха как Рембранд е комбинирал специални пигменти за златните детайли на „Нощна стража“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 26 Юли 2024, 22:00 ч.

Химици от Националния музей и Университета в Амстердам за първи път установиха как Рембранд е използвал специални пигменти от арсенов сулфид, за да създаде съвършена златна боя, съобщава електронното издание „Юрикалърт“.

Военен джаз-ансамбъл на Сухопътните сили на САЩ в Европа и Африка изненада русенци с изпълнения в центъра на града. Групата Rhine River Ramblers изпълни традиционен джаз от началото на 20-ти век от Ню Орлиънс в стил диксиленд. Минувачите по централния площад „Свобода“ в Русе чуха и импровизации върху популярни мелодии от по-близкото минало, като No Diggity и Eye of the Tiger.

Утре музикантите ще изнесат и концерт в Доходното здание.

Ефрейтор Тейлър Патак каза , че групата идва от база в Германия. Тя е предприела обиколка в Европа, за да популяризира посланието, свързано с предстоящото годишно учение DEFENDER - „По-силни заедно“. Освен в Германия Rhine River Ramblers“ има изяви в Албания, Испания, Литва, Румъния. Русе е третият град в България, в който гостуват след концерта си в културен център „Жул Паскин“ във Видин и в зала &bd

В Париж започва съдебен процес за въоръжния грабеж от 2016 г., на който стана на жертва американската риалити звезда Ким Кардашиян, предадоха осведомителните агенции. Заподозрените за престъплението са десет души, които ще седнат на подсъдимата скамейка.

Преди осем и половина година на Кардашиян бяха откраднати бижута на стойност над 10 милиона щатски долари.
 
Обвиненията срещу деветимата мъже и една жена варират от въоръжен грабеж, незаконно притежание на оръжие, фалшифициране на документи. 

Очаква се Ким Кардашиян да даде показания пред съда в Париж на 13 май.

Тя е ограбена в нощта на 3 октомври 2016 г. в луксозна резиденция в шикозния 8-ми район във френската столица, където е отседнала за посещението си на Седмицата на модата в Париж, припомня ДПА.

Обирджиите, които са въоръжени и с маски, нахлули в жилището. Те заплашили Кардашиян,

Изложба ,,145 години – корени от миналото, криле за бъдещето” беше представена в Регионален исторически музей (РИМ) – Благоевград. Тя е по повод честването на 145 години от основаването на Национална хуманитарна гимназия НХГ "Св. св Кирил и Методий" в град Солун и 105 години от установяването й в Благоевград.

Преди 145 години в град Солун е поставено началото на Солунската българска мъжка гимназия, каза д-р Биляна Карадакова, историк и уредник в РИМ. Тя подчерта, че чрез фотографии и снимки е представена една малка част от историята на гимназията.

Събитието продължи с викторина, посветена на историята на гимназията, с ученици от девети и десети  клас.

Празничен концерт по случай 145 години от основаването на гимназията предстои на 8 май в зала „Пейо Яворов“ в града.

     

Изложбата "Интерпортрети" на мултижанровия художник и артист Поло Оконе ще представят в Перник. За това съобщиха от Художествената галерия (ХГ) в областния град.

Експозицията ще бъде открита на 8 май от 17:30 ч. в галерия "Кракра" и ще продължи в серия от прояви.

Те ще започнат с музикален пърформанс. В течение на времето, през което творбите ще могат да бъдат разгледани, ще се включат и други автори, работещи в областта на съвременното изкуство. Куратор на изложбата е Вера Млечевска.

"Интерпортрети" представя поредица от пластики и инсталации, които извличат същността на личността, пречупвайки я през призмата на различни теории на познанието, включително теорията за космогонични архетипи. Артистът излиза извън себе си, а галерията се превръща в съдържателен съд на неговите артистични намеси.

Чрез пластики и инсталации, авторът превръща личната история

Хиляди културни ценности от бившето германско императорско семейство Хоенцолерн ще останат постоянно изложени в музеите в Берлин и Бранденбург, съобщи новият министър на културата на страната Волфрам Ваймер, предаде ДПА.

След спор, продължил почти 100 години, потомците на последния германски император са постигнали знаково споразумение с федералното правителство и с провинциите Берлин и Бранденбург, допълни той.

"Това споразумение е огромен успех за Германия като културно място и за публиката, която обича изкуството", заяви Ваймер в Берлин.

"В продължение на сто години съществуваше постоянна несигурност по отношение на предмети, които са от основно значение за историята на изкуството и колекциите на Прусия, а оттам и за историята на Германия като цяло."

Сред съкровищата са портрет на курфюрст Йоахим I Бранденбургски от художника Лукас Кранах Старши и се

С помощта на сложни спектроскопски техники те са успели да засекат наличие на пигменти от минерала парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево/червено) в детайли от известната му творба „Нощна стража“.

Подкрепени от подобни проучвания на свързани исторически източници, химиците стигнали до заключението, че Рембранд умишлено е комбинирал тези конкретни пигменти от арсенов сулфид с други багрила, за да пресъздаде точно златния блясък в дрехата на един от персонажите в картината.

Откритието е публикувано в научното списание „Херитидж сайънс“ с автори Фредерик Брурс и Нушка де Кайзер, докторанти в Института за молекулярни науки на Университета в Амстердам и изследователи в Националния музей. Те стигат до заключението, че Рембранд е използвал доста необичайна комбинация от пигменти, за да изобрази златните нишки в бродираната връхна дреха, носена от лейтенант Вилем ван Ройтенбурх. Той е дясната от двете централни фигури в предната част на стрелковата рота, водена от капитан Франс Банинк Кок (фигурата в черно).

Откриването на пигментите на арсеновия сулфид е станало в рамките на мащабния изследователски проект „Операция „Нощна стража“, който започна през 2019 г. и продължава да дава поразителни резултати. Пълното рентгеново флуоресцентно сканиране (MA-XRF) на картината вече беше разкрило наличието на арсен и сяра в части от облеклото на Ван Ройтенбурх. Това накара изследователите да предположат наличието на добре познатите арсенови сулфидни пигменти орпимент (жълто) и реалгар (червено). Подробно изследване на две малки проби от боята, взети от картината, обаче показва друго. Високотехнологичният анализ, съчетаващ светлинна микроскопия с микрораманова спектроскопия, електронна микроскопия и рентгенова прахова дифракция, разкрива наличието на по-необичайните компоненти на арсеновия сулфид - парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево-червено).

Наличието на парареалгар в исторически картини често се обяснява с остаряването на реалгара, който под въздействието на светлината с течението на времето се превръща в парареалгар. Учените обаче твърдят, че Рембранд умишлено е избрал да използва тези пигменти в стремежа си да имитира точно златните детайли на дрехите на Ван Ройтенбурх. Нагряването на жълтия пигмент парареалгар води до образуването на червеникав полуаморфен парареалгар. След това Рембранд го е комбинирал с оловно жълто и вермилион (червен живачен сулфид), за да се пресъздаде златният блясък.

Рокпевицата Роберта заедно със Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в зала „Проф. Венета Вичева“ в Шумен на 27 март.

В концерта „Нощни песни“ ще се съчетаят класическа музика и съвременно звучене, а участие ще вземат още младата певица Ника и пианистът и композитор Филип Александров. Специалната оркестрация на творбите е дело на маестро Славил Димитров, чиито аранжименти ще придадат ново измерение на познати и обичани мелодии, съобщиха от Симфониета - Шумен.

Концертът включва авторски песни, вдъхновени от музиката на Фредерик Шопен, както и специално подбрани преработки на популярни песни от репертоара на Роберта. Певицата цели с този концерт да докаже, че класическата музика не е само за елитарна публика, а може да бъде достъпна и обичана от хора с различни интереси и възраст, поясняват от оркестъра. Публиката я очаква една вечер, в която класи

Лекции, дискусии и специални прожекции предлага съпътстващата програма на „София филм фест“ във Варна, съобщават организаторите от „Артин вижън“. 

Открит урок за работата на режисьора с актьора ще изнесат Светослав Овчаров и Светла Цоцоркова на 22 март. Те ще присъстват и на премиерната прожекция във Варна на филма им „Залог“, с който ще се открие фестивала предната вечер.

Лекцията им се организира съвместно с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. 

Режисьорът на „Безсрамните“ Константин Божанов ще гостува във Варна на 24 март. Той ще разкаже за процеса по създаване на емоционално въздействащ сценарий и за тайните на силния филмов разказ. С него ще бъде и продуцентът Николай Мутафчиев. „Безсрамните” бе селектиран в конкурсната програма „Особен поглед” на фестивала

Близо 70 картини и почти 2000 човека ще участват в шествието на Карнавал 2025 с мотото „Да разлаем кучетата“, това съобщи Светослав Славчев, който е режисьор на събитието.

„Рачо Ковача ще води шествието, а той самият ще бъде гражданин, защото Габрово е град от 165 години. Всяка година се стараем да надграждаме Карнавала и се надяваме той да е още по-пищен и още по зрелищен“, посочи Славчев. 

Макетите в работилницата за карнавални макети са почти готови, доизпипват се последните щрихи. Сглабят се всички детайли, макетите са 22 на брой, отразяват както местната и националната политика, така и световната и някои привички от живота ни, които ни заобикалят.

Посетителите ще видят Тръмп, Путин, Мъск, световни лидери ще „ни гостуват“. Славчев смята, че добре е отразена политиката въпреки, че е много динамична през изминалата год

Сюлейман Сеферов–Сули с творбата „Пилигрини“ получи наградата на кмета на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев тази година.

Изложбата е отворена за посещения в „Интерпред“ СТЦ до 10 юни, съобщават организаторите на конкурса.

Те посочват, че тази година в ХХХ-та юбилейна изложба на художниците, живеещи и работещи в район „Изгрев“ в София, са участвали рекорден брой участници, почти 50.

Мотото на събитието е „Мостът на традицията“ и събира утвърдени творци и млади таланти.

„Културата, нейните хора и духът на район “Изгрев” отново триумфираха, припомняйки ни, че живеем в най-прекрасния и уникален софийски район, че изкуството е вечно, а традицията ни ще пребъде“, казва кметът на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев.

Изложбата на художниците от район &bdq

Франция върна на Хондурас 133 предколумбови археологически артефакта, които са част от културното наследство на централноамериканска страна и от 80-те години на миналия век са били притежание на музея "Ке Бранли" в Париж, предаде АФП.

Сред артефактите има предмети, изработени от обсидиан (тъмен вулканичен камък) и керамика, както и фигурки, издълбани в камък. 

Връщането им се състоя на церемония в столицата на Хондурас Тегусигалпа в присъствието на френския посланик Седрик Прието и хондураския външен министър Енрике Рейна.        "Бихме искали да благодарим на френския народ за тази важна стъпка към подобряване и задълбочаване на отношенията, които са не само търговски и политически, но и културни", каза Рейна.        Артефактите произхождат от археологически обекти в няколко департамента в Хондурас.   &n

Това химическо обяснение е подкрепено от обстоен преглед на историческите източници, съобщаващи за използването на арсенови сулфидни пигменти. Изглежда, че в Амстердам през XVII в. е имало по-широка гама арсенови пигменти, отколкото се е смятало досега. Те вероятно са пристигали по известните търговски пътища от Германия/Австрия и Венеция до Амстердам. Това се потвърждава и от сведенията за използването на много подобна смес от пигменти от Вилем Калф, съвременник на Рембранд в Амстердам. Затова изследователите заключават, че Рембранд умишлено е използвал парареалгар и полуаморфен парареалгар заедно с оловно жълто и вермилион, за да създаде специалната оранжево-златиста боя.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кристо и Жан-Клод - вълшебниците, които превръщаха дори невъзможните мечти в реалност
Днес се навършват 90 години от рождението в България на авангардния и иновативен творец Кристо. Днес се навършват и 90 години от рождението на житейската спътница и неизменен партн ...
Нека забавим забързаното си ежедневие и се замислим какво се случва на няколко часа от нас, заяви продуцентът Александър Алексиев
Нека всички забавим темпото на забързаното си ежедневие и се замислим какво се случва само на няколко часа от нас и как можем да бъдем още по-полезни, каза продуцентът Александър А ...
Актьорът Владимир Карамазов: За България е важно тези снимки да бъдат показани
Изключително важно е за цялото човечество да знаем какво се случва в Украйна. За България е важно тези снимки да бъдат показани, каза актьорът Владимир Карамазов по време на открив ...
Художникът Любомир Йотов представя 44 живописни творби
Художникът Любомир Йотов подреди изложба в Арт център 2 – Къща на художниците в Плевен. В нея той представя 44 живописни творби акварел и маслени бои върху платно. Използвана ...
Румен Атанасов: В картините се стремя да уловя моментното състояние и светлината
Тези картини са от последните години и са в стил, който открих за себе си - рисуване на живо. Всяко произведение е различно, като съм се стремил да уловя състоянието на момента, св ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Пето издание на фестивала „Един джаз ден“
На 22 юни еднодневният фестивал „Един джаз ден“ се завръща с юбилейното си пето издание, което ще превърне Лятната естрада в Борисовата градина в сцена за световно джаз ...
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Майк Лав от групата "Бийч бойс" беше въведен в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г. само ден, след като беше обявено, че колегата му Брайън Уилсън е починал, предаде А ...
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" във Велико Търново ще отбележи 40 години от своето създаване с три програми на три сцени, съобщиха организаторите на форума. Програмата ...
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник, съобщиха от културната институция. Постановката, която ще се играе ...
Театърът в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма заради намален бюджет
Драматично-кукленият театър в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма, както и планираните нови творчески проекти. Това съобщи директорът на културната институция ...
Тикер в 21:00 ч.
На 22 юни еднодневният фестивал „Един джаз ден“ се завръща с юбилейн ...
Начало Под прожектора
7037
Под прожектора

Химици установиха как Рембранд е комбинирал специални пигменти за златните детайли на „Нощна стража“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 26 Юли 2024, 22:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Химици от Националния музей и Университета в Амстердам за първи път установиха как Рембранд е използвал специални пигменти от арсенов сулфид, за да създаде съвършена златна боя, съобщава електронното издание „Юрикалърт“.

С помощта на сложни спектроскопски техники те са успели да засекат наличие на пигменти от минерала парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево/червено) в детайли от известната му творба „Нощна стража“.

Подкрепени от подобни проучвания на свързани исторически източници, химиците стигнали до заключението, че Рембранд умишлено е комбинирал тези конкретни пигменти от арсенов сулфид с други багрила, за да пресъздаде точно златния блясък в дрехата на един от персонажите в картината.

Откритието е публикувано в научното списание „Херитидж сайънс“ с автори Фредерик Брурс и Нушка де Кайзер, докторанти в Института за молекулярни науки на Университета в Амстердам и изследователи в Националния музей. Те стигат до заключението, че Рембранд е използвал доста необичайна комбинация от пигменти, за да изобрази златните нишки в бродираната връхна дреха, носена от лейтенант Вилем ван Ройтенбурх. Той е дясната от двете централни фигури в предната част на стрелковата рота, водена от капитан Франс Банинк Кок (фигурата в черно).

Откриването на пигментите на арсеновия сулфид е станало в рамките на мащабния изследователски проект „Операция „Нощна стража“, който започна през 2019 г. и продължава да дава поразителни резултати. Пълното рентгеново флуоресцентно сканиране (MA-XRF) на картината вече беше разкрило наличието на арсен и сяра в части от облеклото на Ван Ройтенбурх. Това накара изследователите да предположат наличието на добре познатите арсенови сулфидни пигменти орпимент (жълто) и реалгар (червено). Подробно изследване на две малки проби от боята, взети от картината, обаче показва друго. Високотехнологичният анализ, съчетаващ светлинна микроскопия с микрораманова спектроскопия, електронна микроскопия и рентгенова прахова дифракция, разкрива наличието на по-необичайните компоненти на арсеновия сулфид - парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево-червено).

Наличието на парареалгар в исторически картини често се обяснява с остаряването на реалгара, който под въздействието на светлината с течението на времето се превръща в парареалгар. Учените обаче твърдят, че Рембранд умишлено е избрал да използва тези пигменти в стремежа си да имитира точно златните детайли на дрехите на Ван Ройтенбурх. Нагряването на жълтия пигмент парареалгар води до образуването на червеникав полуаморфен парареалгар. След това Рембранд го е комбинирал с оловно жълто и вермилион (червен живачен сулфид), за да се пресъздаде златният блясък.

Това химическо обяснение е подкрепено от обстоен преглед на историческите източници, съобщаващи за използването на арсенови сулфидни пигменти. Изглежда, че в Амстердам през XVII в. е имало по-широка гама арсенови пигменти, отколкото се е смятало досега. Те вероятно са пристигали по известните търговски пътища от Германия/Австрия и Венеция до Амстердам. Това се потвърждава и от сведенията за използването на много подобна смес от пигменти от Вилем Калф, съвременник на Рембранд в Амстердам. Затова изследователите заключават, че Рембранд умишлено е използвал парареалгар и полуаморфен парареалгар заедно с оловно жълто и вермилион, за да създаде специалната оранжево-златиста боя.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кристо и Жан-Клод - вълшебниците, които превръщаха дори невъзможните мечти в реалност
Нека забавим забързаното си ежедневие и се замислим какво се случва на няколко часа от нас, заяви продуцентът Александър Алексиев
Актьорът Владимир Карамазов: За България е важно тези снимки да бъдат показани
Художникът Любомир Йотов представя 44 живописни творби
Румен Атанасов: В картините се стремя да уловя моментното състояние и светлината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Пето издание на фестивала „Един джаз ден“
Тонът на времето
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Тонът на времето
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.