Начало Авансцена Връщаме духа на стара София от преди 1944 г., казват създателите на фестивала „Квартал“
4249
Авансцена

Връщаме духа на стара София от преди 1944 г., казват създателите на фестивала „Квартал“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 30 Юли 2024, 13:15 ч.

Ние не правим нещо ново – напротив, ние връщаме духа на това, което е било в центъра на стара София преди 1944 година, но е забравено. Това каза Мартина Стефанова, която е сред организаторите на фестивала „Квартал“.

Румяна Коцева отбелязва 45 години сценична дейност и кръгла житейска годишнина с концерт на 4 декември в вала „България“. 

Певицата ще представи коледни класики в свой превод на български език и с оркестрации на Славил Димитров, като преди София, ще гостува на 2 декември в Шумен, разказват организаторите.

Специални участници в концертите са Васил Петров и Никола Попов, гост музиканти са Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. На сцената излиза и детския хор на Националното музикално училище „Любомир Пипков“.

Славил Димитров ще дирижира ръководената от него Симфониета Шумен в концертните изпълнения.

Прем

Актьорът винаги трябва да играе съвременно, каза Юлияна Чернева от Варненския драматичен театър.

Актрисата отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия „Арт Маркони“, в който направи театрален прочит на маса на пиесата „Жената отсреща“ от Яна Добрева. В изпълнението си включи още разказът „Разговор за смъртта“ от книгата „Детски етюди“ на Лудвик Ашкенази, както и поезия от Веселин Ханчев и Дамян Дамянов. 

Харесвам театъра във всичките му жанрове, стига да е талантливо направен, да има смисъл, да не е само празна форма. Дори формата да е непривична, тя трябва да бъде защитена и напълнена със съдържание. Актьорът трябва да знае защо режисьорът изисква от него да изпълни нещо по даден начин, за да може да го обясни на себе си, каза Чернева.

Тя смята за смешно определението модернистичен театър

Юлиан Станкулов подрежда нова изложба в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6. Вернисажът на експозицията е на 20 декември и ще продължи до 15 януари 2025, съобщават домакините на събитието.

„Втората изложба на Юлиан Станкулов от серията „Мечтите са нещо лично“ с подзаглавие Verso е вдъхновена от едноименния научнофантастичен разказ на Айзък Азимов. Действието се развива в неопределено бъдеще, в което хората нямат мечти и от необходимост ги купуват от големи компании. В една от тях работи професионален мечтател, който взема решение да се откаже да мечтае, „да бъде нормален човек и да живее в реалния свят“. Но мечтателят „докато е жив, ще мисли, а докато мисли, не може да не мечтае“…“, казват от СБХ.

Те посочват, че Юлиан Станкулов започва образованието си по живопис от Националното у

Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП.

Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар.

Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция. Дати вярва, че „Нотр Дам“ може да послужи като модел за усилията на страната за опазване на околната среда.

„В

Държавна опера – Стара Загора заедно с „Балкански алианс“ организира 8-о издание на Интернационална арт олимпиада за балетно и танцово изкуство, която ще се проведе на 8 декември в Стара Загора, съобщават от пресцентъра на културната институция.

Планирано е и провеждането на мастърклас в залата на балетна школа „Па де Кре", насрочен за 7 декември. В него ще участват хореографи и балетни педагози от България, Русия и Гърция.

В програмата на арт олимпиадата са включени класически и модерни дисциплини, а в международното жури участват световно признати имена в балетното изкуство - Сара-Нора Кръстева, Костас Кафантарис, Трифон Митев, Инна Парамонова, Мария Табакова, съобщават от пресцентъра.

Отличените участници ще имат възможност да се включат в Европейската арт олимпиада, която ще се проведе през март 2025 г. в Любляна, Словения, както и в

Първото издание е през 2016 година в София и е организиран от фондация „Дома арт“, със съдействието на „Дом на киното“. Оттогава досега той се провежда винаги около Деня на София, който се отбелязва на 17 септември. Целта му е да покаже и припомни тази част от историята на София, която, според Мартина Стефанова, е считана за емблематична по отношение на културното, архитектурно и занаятчийско развитие в така наречения идеален център на града, обхващащ карето между четирите булеварда „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария-Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни. Мартина Стефанова разказа , че сградите, които са концентрирани в карето между четирите булеварда, са обект на вниманието на фестивала тази година. „Това е карето, на което дадохме модерното име „Квартал“, тъй като то е част от многото махали, които са широки и разтегливи в различни посоки“, посочи тя.

РАБОТИМ С ПАМЕТТА НА ГРАДА

Мартина Стефанова отбеляза, че целта на форума е да се обърне внимание на тази памет, на тези истории и на тези хора, които са създали културния живот на Третата българска държава в началото на миналия век. „Работим в насока социализирането на квартала чрез културни събития и мероприятия. Искаме да покажем, че и София има своя стар град. Старият център на София има много важно значение в културния живот на София и затова ние се опитваме да върнем този блясък на бохемска София, да съхраним тази памет и да разкажем историите, които са в тези къщи“, допълни тя.

По думите й „Квартал“ е арткаре квартал с много интересна история. От тук започва строежът на стара София, защото е между двореца и гарата, а това е бил основният път, който е свързвал живота на един град, в онези години. Затова тук са построени халите и банята.

Продължението на филма от 2019 година, донесъл "Оскар" на Хоакин Финикс - "Жокера: Лудост за двама", е най-гледаният филм у нас, сочат обобщените данни от киносалоните за изминалата седмица. Партньорството между Финикс и Лейди Гага са оценили вече 17 440 зрители, а приходите от билети са 261 326 лева.

На второ място е анимацията "Трансформърс: Първият", която е вече трета седмица в кината. Как братята по оръжие Орион Пакс и Д-16 се превръщат в заклети врагове са разбрали 14 786 зрители, а приходите от билети са 207 052 лева.

Втората премиера от миналия петък - германският "Училището на магическите животни 2", е на трето място по зрителски интерес. Как Ида и Йо се мотивират да участват в училищния мюзикъл с техните магически животни са гледали вече 2 967 зрители и приходите от билети са 34 831 лева.

Четвърта в топ 10 е третата премиера от уикенда - "Дивият робот

Новата зала на Регионалната организация на евреите във Варна вече носи името на Валери Петров.

Тържеството уважи внучката на големия писател и поет Анна Хаджимишева с дъщеря си София. Подаръкът от семейството за новата зала бе портрет на Валери Петров.

Анна Хаджимишева каза, че когато е била дете, дядо й е чел своите приказки, но по-често й е разказвал. Тя изрази съжаление, че твърде често той си е измислял приказки на момента, но така и не ги е записал, за да ги съхрани.

Пред събралите се Хаджимишева благодари, че организацията пази спомена за дядо й и подчерта, че той е обичал много Варна, защото като дете е изкарвал летата си край морето. По думите й творецът е успял да предаде тази любов към морската шир и на внуците си. Хаджимишева изрази надежда, че новата зала на Регионалната еврейска организация ще се превърне в културно пространство, което ще бъде дома

Концерт на група „Тангра“ навръх Коледа – 25 декември, е една от проявите, които община Кърджали е подготвила в тазгодишната си наситена празнична програма през целия декември, каза заместник-кметът Веселина Тихомирова.

В духа на Коледа, тя припомни, че само след дни се очаква да заработи коледният базар, на който местни производители и търговци ще представят собствена продукция и ще предлагат своя стока. Две от дървените къщички на базара отново ще бъдат на разположение на детските градини, училищата и социалните услуги. Там те ще излагат ръчно изработени изделия с благотворителна цел.

По традиция светлините на коледното дърво ще запалят кметът Ерол Мюмюн и дядо Коледа, заедно с децата на Кърджали и техните родители на 6 декември. Празникът ще бъде съпътстван с концерт „Коледна приказка“, този път в залата на театъра. В него ще участват д

Аржентинските власти са задържали служител в хотела, от чийто балкон загина вокалистът на "Уан дайрекшън" Лиъм Пейн през октомври м.г., съобщи  британското издание "Мирър".

Есекиел Давид Перейра (21 г.), който е обвинен, че е снабдявал музиканта с наркотици преди смъртта му, се е предал на органите на реда. По-рано съд в Аржентина постанови младият мъж да бъде задържан в предварителния арест.

На 3 януари беше задържан сервитьорът Брайън Паис, който също е заподозрян, че е снабдявал Пейн с наркотици. 

По делото има общо петима обвиняеми. Трима от тях - двама служители на хотела и представител на певеца, са обвинени в непредумишлено убийство. Според разследването те не са предприели действия за спасяването на Пейн, като са знаели за състоянието му. Според съда те засега няма да бъдат арестувани. 

31-годишният Лиъм Пейн почина на 16 окт

Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България.

Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите.

Фотографиите са на Щерев, а куратор на изложбата е Милев.

Изложбата се организира от Посолството на Украйна в България, Ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Държавната агенция „Архиви“.  На откриването ще присъстват ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, директорът на ДА „Архиви“ проф. д-р Михаил Груев и посланикът на Украйна у нас Олеся Илашчук.

„Загу

Впоследствие се появяват сградите на търговци, лекари, занаятчии. Оттук тръгват и първите фотографи като Петър Папакочев. Тук е живял журналистът Йосиф Хербст, директор на новосъздадената , тук са четиримата книжари – символите на Лъвов мост, Стоян Недялков Табаков, Никола Стефанов-Чолака, Георги Стойцев и Киро Геошев Хранов-Селянина. Тук е родена княгиня Мария-Луиза - в къщата на царския гинеколог. На втория етаж на тази къща живее неговият наследник, който пази благодарствените писма от цар Борис III и царица Йоанна за раждането на Мария-Луиза.

По тази част на стара София е минавала улица „Търговска“ - улица с много дюкяни на първите шивачи, търговци и занаятчии. Според Мартина Стефанова това е била много чаровна улица, по която са се появили първите книжарници, първите заведения, първите модни ателиета и целият софийски бохем. На ул. „Търговска“ се появяват новите галерии, с които се появяват и първите колекционери и първите художници, които показват своите творби по европейски начин.

КВАРТАЛЪТ КАТО „СТРАШЕН" И „ОПАСЕН"

По думите на Мартина Стефанова паметта на града ни разкрива, че с идващата власт след 1944 година всичко бохемско се е превърнало в ненужно. Събаряли са се старите и са се построявали нови постройки, отбеляза тя. По думите екипът зад фестивала е започнал инициативата с въпроса за това как да привлекат хората отново в този квартал, който само допреди девет години е бил страшен и опасен, тъй като след идването на комунизма новите постройки са отрязали красивата бохема и пространството е започнало да опустява. „Всички красиви къщи са били национализирани и времето сякаш е спряло. До началото на 2000 година, когато са започнали да се появяват все повече търговци, които са рискували да бъдат в тази част на София“, посочи тя.

Стефанова добави, че една от целите на събитието е да се покаже чрез културен урбанизъм, че тази точка е чудесна и вече не е опасна. „Искаме да покажем едно друго лице на тази зона. В началото локациите, предвидени за фестивалните дни, бяха много малко. Хората не знаеха какво се случва, за тях това беше нещо много ново. Затова започнахме да каним съседи на квартала, които да се престрашат да запълват празните простраства със своя занаят. Така чрез една верижна реакция се случи една приятелска среда, а сградите вече не пустеят, добави организаторката“, посочи тя.

ПОСЛАНИЕТО НА ФЕСТИВАЛА

„Нашето послание е чрез организирането на събития да възвърнем паметта за това, което е било по време на бохемска стара София. Имаме отворена програма – поканили сме артисти от всякакви жанрове, които са в сферата на културата и архитектурата“, каза Мартина Стефанова.

Всяка година програмата на фестивала „Квартал“ се простира на около 50 локации в арт-карето и по пешеходните зони. Тази година са обособени пет пешеходни зони. Част от програмата са шествие от ретро автомобили от тази епоха, музика от същата епоха, ще бъдат показани първите галерии, ще има и турове. Ще се състои и форум, който е посветен на архитектурното наследство. „По този повод сме поканили живущи и собственици на такива къщи, както и хора от държавните институции, да разкажат своите истории, свързани с техните къщи“, отбеляза тя.

„Имаме светлинни шоута, пърформънси по улиците, литературни куестове, чрез които да провокираме хората и да им дадем една информация, която е изчезнала във времето, и посетителите да усетят красотата на стара София“, каза Стефанова.

Един от акцентите в програмата ще бъде модно ревю, организирано от Нов български университет, заедно с ателието на Милена Начева. Студентите от курса на Милена Начева правят проучване за костюмите и шивачите на България от периода преди 1944 година. Ревюто ще се състои на улица „Веслец“, която се очаква да бъде превърната в пешеходна за събитието. Ще видим резултатите от работата на студентите, които разработват дрехи в съвременен и нов вариант, но стъпили върху базата на модата от онази епоха, допълни Мартина Стефанова. 

По думите в арткарето „Квартал“ ще бъдат заснети всички сгради, които разказват историята на стария софийски център, след което ще се подреди тематична изложба в Централните софийски хали. Според нея добър пример за социализиране на местността ще бъде предвиденият хендмейд базар пред Централната софийска баня, по време на който различни брандове ще имат възможността да представят свои произведения, накити, дрехи и други.

Мартина Стефанова е предприемач, продуцент, мениджър и журналист в сферата на културата, изкуството, културните политики и международни културни отношения. Съосновател и изпълнителен директор на фондация „Дома арт“. Живее 12 години в Москва, където завършва висше образование по графични изкуства в Московския държавен университет по печата. Специализира „Медиа и анимация“ една година в университета „Джунг-бу“ в Южна Корея. Главен инициатор е на проекта за творчески „Квартал“ на София и ежегодния фестивал „Квартал“.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В Планетариума в Смолян откриха космическа изложба "Цветовете на вселената"
Космическа изложба "Цветовете на вселената" бе открита днес в Планетариума в Смолян. Експозицията представя авторски фотографии на космически обекти, заснети от Михаил Мамчуров от ...
Родопски драматичен театър представя пиесата „Албена“ в памет на актрисата Емилия Ованесян
Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“ ще представи пиесата „Албена“ в памет на актрисата Емилия Ованесян, съобщи Катя Петров – експерт &bd ...
Мюзикъл-пародия на филма „Титаник“ бе представен на лондонския Уест Енд
Мюзикъл-пародия на филма „Титаник“ от 1997 година, наречен Titanique, бе игран премиерно на лондонския Уест Енд, предаде Ройтерс. Сюжетът му представя певицата Селин Д ...
Музеят „Вила Гети“ с изложените български артефакти в Лос Анджелис остава затворен до 13 януари
Музеят „Вила Гети“ в Лос Анджелис, домакин на изложбата „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“, остава затворен поне до 1 ...
Юбилейно десето издание на Националния конкурс за млади пианисти "Димитър Ненов"
Юбилейното десето издание на Националния конкурс за млади пианисти "Димитър Ненов" в Разград ще се проведе на 29 и 30 март. Организатор на културната проява, която се провежда вся ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своята дълга кариера се чувства призната като актриса. Това каза тя, докато произнасяше реч по повод пър ...
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Община Смолян организира представянето на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“, съобщи Виолета Филипова – експерт &bdquo ...
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Конкурс за рисунка, посветен на местния традиционен празник "Сурова", организира Общинският исторически музей (ОИМ) в Брезник. Това съобщиха от екипа на институцията. Целта на орг ...
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув ...
Юбилейна изложба на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев"
Изложба, посветена на 75-годишнината на художничката Катя Савова, ще представи Регионална библиотека "Николай Вранчев" в Смолян. Това съобщи Антоанета Николова - главен експерт "П ...
Тикер в 04:00 ч.
Деми Мур, която е на 62 години, сподели пред целия свят, че за първи път за своя ...
Начало Авансцена
4249
Авансцена

Връщаме духа на стара София от преди 1944 г., казват създателите на фестивала „Квартал“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 30 Юли 2024, 13:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Ние не правим нещо ново – напротив, ние връщаме духа на това, което е било в центъра на стара София преди 1944 година, но е забравено. Това каза Мартина Стефанова, която е сред организаторите на фестивала „Квартал“.

Първото издание е през 2016 година в София и е организиран от фондация „Дома арт“, със съдействието на „Дом на киното“. Оттогава досега той се провежда винаги около Деня на София, който се отбелязва на 17 септември. Целта му е да покаже и припомни тази част от историята на София, която, според Мартина Стефанова, е считана за емблематична по отношение на културното, архитектурно и занаятчийско развитие в така наречения идеален център на града, обхващащ карето между четирите булеварда „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария-Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни. Мартина Стефанова разказа , че сградите, които са концентрирани в карето между четирите булеварда, са обект на вниманието на фестивала тази година. „Това е карето, на което дадохме модерното име „Квартал“, тъй като то е част от многото махали, които са широки и разтегливи в различни посоки“, посочи тя.

РАБОТИМ С ПАМЕТТА НА ГРАДА

Мартина Стефанова отбеляза, че целта на форума е да се обърне внимание на тази памет, на тези истории и на тези хора, които са създали културния живот на Третата българска държава в началото на миналия век. „Работим в насока социализирането на квартала чрез културни събития и мероприятия. Искаме да покажем, че и София има своя стар град. Старият център на София има много важно значение в културния живот на София и затова ние се опитваме да върнем този блясък на бохемска София, да съхраним тази памет и да разкажем историите, които са в тези къщи“, допълни тя.

По думите й „Квартал“ е арткаре квартал с много интересна история. От тук започва строежът на стара София, защото е между двореца и гарата, а това е бил основният път, който е свързвал живота на един град, в онези години. Затова тук са построени халите и банята.

Впоследствие се появяват сградите на търговци, лекари, занаятчии. Оттук тръгват и първите фотографи като Петър Папакочев. Тук е живял журналистът Йосиф Хербст, директор на новосъздадената , тук са четиримата книжари – символите на Лъвов мост, Стоян Недялков Табаков, Никола Стефанов-Чолака, Георги Стойцев и Киро Геошев Хранов-Селянина. Тук е родена княгиня Мария-Луиза - в къщата на царския гинеколог. На втория етаж на тази къща живее неговият наследник, който пази благодарствените писма от цар Борис III и царица Йоанна за раждането на Мария-Луиза.

По тази част на стара София е минавала улица „Търговска“ - улица с много дюкяни на първите шивачи, търговци и занаятчии. Според Мартина Стефанова това е била много чаровна улица, по която са се появили първите книжарници, първите заведения, първите модни ателиета и целият софийски бохем. На ул. „Търговска“ се появяват новите галерии, с които се появяват и първите колекционери и първите художници, които показват своите творби по европейски начин.

КВАРТАЛЪТ КАТО „СТРАШЕН" И „ОПАСЕН"

По думите на Мартина Стефанова паметта на града ни разкрива, че с идващата власт след 1944 година всичко бохемско се е превърнало в ненужно. Събаряли са се старите и са се построявали нови постройки, отбеляза тя. По думите екипът зад фестивала е започнал инициативата с въпроса за това как да привлекат хората отново в този квартал, който само допреди девет години е бил страшен и опасен, тъй като след идването на комунизма новите постройки са отрязали красивата бохема и пространството е започнало да опустява. „Всички красиви къщи са били национализирани и времето сякаш е спряло. До началото на 2000 година, когато са започнали да се появяват все повече търговци, които са рискували да бъдат в тази част на София“, посочи тя.

Стефанова добави, че една от целите на събитието е да се покаже чрез културен урбанизъм, че тази точка е чудесна и вече не е опасна. „Искаме да покажем едно друго лице на тази зона. В началото локациите, предвидени за фестивалните дни, бяха много малко. Хората не знаеха какво се случва, за тях това беше нещо много ново. Затова започнахме да каним съседи на квартала, които да се престрашат да запълват празните простраства със своя занаят. Така чрез една верижна реакция се случи една приятелска среда, а сградите вече не пустеят, добави организаторката“, посочи тя.

ПОСЛАНИЕТО НА ФЕСТИВАЛА

„Нашето послание е чрез организирането на събития да възвърнем паметта за това, което е било по време на бохемска стара София. Имаме отворена програма – поканили сме артисти от всякакви жанрове, които са в сферата на културата и архитектурата“, каза Мартина Стефанова.

Всяка година програмата на фестивала „Квартал“ се простира на около 50 локации в арт-карето и по пешеходните зони. Тази година са обособени пет пешеходни зони. Част от програмата са шествие от ретро автомобили от тази епоха, музика от същата епоха, ще бъдат показани първите галерии, ще има и турове. Ще се състои и форум, който е посветен на архитектурното наследство. „По този повод сме поканили живущи и собственици на такива къщи, както и хора от държавните институции, да разкажат своите истории, свързани с техните къщи“, отбеляза тя.

„Имаме светлинни шоута, пърформънси по улиците, литературни куестове, чрез които да провокираме хората и да им дадем една информация, която е изчезнала във времето, и посетителите да усетят красотата на стара София“, каза Стефанова.

Един от акцентите в програмата ще бъде модно ревю, организирано от Нов български университет, заедно с ателието на Милена Начева. Студентите от курса на Милена Начева правят проучване за костюмите и шивачите на България от периода преди 1944 година. Ревюто ще се състои на улица „Веслец“, която се очаква да бъде превърната в пешеходна за събитието. Ще видим резултатите от работата на студентите, които разработват дрехи в съвременен и нов вариант, но стъпили върху базата на модата от онази епоха, допълни Мартина Стефанова. 

По думите в арткарето „Квартал“ ще бъдат заснети всички сгради, които разказват историята на стария софийски център, след което ще се подреди тематична изложба в Централните софийски хали. Според нея добър пример за социализиране на местността ще бъде предвиденият хендмейд базар пред Централната софийска баня, по време на който различни брандове ще имат възможността да представят свои произведения, накити, дрехи и други.

Мартина Стефанова е предприемач, продуцент, мениджър и журналист в сферата на културата, изкуството, културните политики и международни културни отношения. Съосновател и изпълнителен директор на фондация „Дома арт“. Живее 12 години в Москва, където завършва висше образование по графични изкуства в Московския държавен университет по печата. Специализира „Медиа и анимация“ една година в университета „Джунг-бу“ в Южна Корея. Главен инициатор е на проекта за творчески „Квартал“ на София и ежегодния фестивал „Квартал“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В Планетариума в Смолян откриха космическа изложба "Цветовете на вселената"
Родопски драматичен театър представя пиесата „Албена“ в памет на актрисата Емилия Ованесян
Мюзикъл-пародия на филма „Титаник“ бе представен на лондонския Уест Енд
Музеят „Вила Гети“ с изложените български артефакти в Лос Анджелис остава затворен до 13 януари
Юбилейно десето издание на Националния конкурс за млади пианисти "Димитър Ненов"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Актрисата Деми Мур се завърна в Холивуд победоносно
Калейдоскоп
Представяне на филма „Сватба“ в Родопски драматичен театър
Тонът на времето
Конкурс за рисунка, посветен на традиционния празник "Сурова", организира Общинският исторически музей в Брезник
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.