Начало Авансцена Връщаме духа на стара София от преди 1944 г., казват създателите на фестивала „Квартал“
4249
Авансцена

Връщаме духа на стара София от преди 1944 г., казват създателите на фестивала „Квартал“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 30 Юли 2024, 13:15 ч.

Ние не правим нещо ново – напротив, ние връщаме духа на това, което е било в центъра на стара София преди 1944 година, но е забравено. Това каза Мартина Стефанова, която е сред организаторите на фестивала „Квартал“.

Картината "Дойрански позиции" на Марин Устагенов (1872 - 1937) е експонирана в сградата на Минната дирекция в Перник.

Градът е първият в страната, в който творбата се представя официално пред публика. 

Произведението, създадено около 1918 година, е сред знаковите работи на художника, пресъздаваща изключително важен исторически момент от историята на България, каквато е Дойранската епопея.

Творбата има панорамен формат и е с дължина четири метра.

Картината гостува в Перник със съдействието на галерия "Лоранъ". Експонирането бе отбелязано със стилна церемония с участието на Духовия оркестър и представители от местния клон на Национално дружество "Традиция".

Сред присъстващите бяха областният управител Людмил Веселинов, кметът Станислав Владимиров, собственикът на галерия "Лоранъ" Лаврен Петров, ученици и представители на културни институции.<

Моноспектакълът на Валерия Димитрова – „Изповед“, е вдъхновен от преживявания в Близкия изток.

Премиерните представления са на 24 март в Русе и на 26 март в софийското пространство QP Space, съобщават от екипа на представлението.

По думите им „Изповед" идва без параван и без илюзии: „Сцената става арена за един личен, но и жестоко универсален разказ за това как омразата се вкоренява в съзнанието на хората. Моноспектакълът се опира на автентични интервюта и проникновената журналистическа методология на Ориана Фалачи. Спектакълът вдишва войната, поляризацията, личните избори и цената, която плащаме за тях“.

„Изповед“ е историята на една жена, която стои в епицентъра на религиозно и политически разкъсан свят и се опи

Изложбата „Светлини от жарава“ на художничката Радостина Колева ще бъде открита на 17 юни в галерия LP Art в Ямбол.

Експозицията включва най-новите творби, повлияни от теми, свързани с българската традиция, природата и мистиката на огъня.

„Огънят е стихия, която създава живот, но в същото време носи опасност. Поради това той винаги е бил свещен. В старите български къщи най-възрастната жена имала грижата да зарови жаравата с пепел вечер, за да може сутринта огънят отново да се възроди. Това е символ на грижа, непрекъснатост и трансформация,“ разказа в интервю Радостина Колева за вдъхновението зад заглавието на изложбата.

В работите си художничката комбинира ярки цветове, аерозолни бои и мотиви от традиционни български носии.

„Смесвам модерното със старинното – техниката със спрейове използвам в стилизации на автентичн

"Сотбис" отложи търг на скъпоценности, свързани с реликви на Буда, след възражение на  индийското правителство, което поиска продажбата да бъде спряна, съобщи АП.

Скъпоценностите, предназначени за търга, са открити през 1898 г. в Северна Индия и са били заровени в реликварии с останки на Буда. Те датират от около 240-200 г. пр.н.е., обяснява тръжната къща. 

Министерството на културата на Индия обяви в публикация във Фейсбук, че е изпратило правно уведомление до "Сотбис" Хонконг с искане за незабавно спиране на продажбата, обвинявайки търга в нарушаване на "индийските закони, международните норми и конвенциите на ООН".

В писмото си до "Сотбис" Хонконг от понеделник, публикувано във Фейсбук, министерството посочва, че търгът включва свещени будистки реликви, които представляват неотменимо религиозно и културно наследство на Индия и световната будистка о

Темата на тазгодишното издание на международно изложение за съвременно изкуство в България Sofia Art Fair е Imagine.

То ще се проведе от 2 до 5 октомври в Sofia Tech Park, съобщават организаторите.

„Изложението ще представи впечатляващ подбор от галерии с широко международно присъствие, изложбени кураторски проекти и специални събития, насочени към по-съществено ангажиране с пазара на съвременно изкуство“, казват от екипа.

По думите им Sofia Art Fair (SAF) има за цел да позиционира страната на световната културна карта, като предостави солидна платформа за изява, както на български, така и на международни съвременни художници.

„След внимателен анализ на всички кандидати, журито взима предвид критерии като художествена стойност, иновация и културна значимост, за да привлече галерии, които допринасят за формирането на стандартите в

Първото издание е през 2016 година в София и е организиран от фондация „Дома арт“, със съдействието на „Дом на киното“. Оттогава досега той се провежда винаги около Деня на София, който се отбелязва на 17 септември. Целта му е да покаже и припомни тази част от историята на София, която, според Мартина Стефанова, е считана за емблематична по отношение на културното, архитектурно и занаятчийско развитие в така наречения идеален център на града, обхващащ карето между четирите булеварда „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария-Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни. Мартина Стефанова разказа , че сградите, които са концентрирани в карето между четирите булеварда, са обект на вниманието на фестивала тази година. „Това е карето, на което дадохме модерното име „Квартал“, тъй като то е част от многото махали, които са широки и разтегливи в различни посоки“, посочи тя.

РАБОТИМ С ПАМЕТТА НА ГРАДА

Мартина Стефанова отбеляза, че целта на форума е да се обърне внимание на тази памет, на тези истории и на тези хора, които са създали културния живот на Третата българска държава в началото на миналия век. „Работим в насока социализирането на квартала чрез културни събития и мероприятия. Искаме да покажем, че и София има своя стар град. Старият център на София има много важно значение в културния живот на София и затова ние се опитваме да върнем този блясък на бохемска София, да съхраним тази памет и да разкажем историите, които са в тези къщи“, допълни тя.

По думите й „Квартал“ е арткаре квартал с много интересна история. От тук започва строежът на стара София, защото е между двореца и гарата, а това е бил основният път, който е свързвал живота на един град, в онези години. Затова тук са построени халите и банята.

„За Анета Дръгушану и Георги Петров може да се каже, че са класици“, каза в интервю проф. Чавдар Попов по време на посещението си във Видин по повод изложбата „Стъпки във времето“ на художника Чавдар Петров в Художествена галерия „Никола Петров“.

Художници от Видинския край

„В момента във фокуса на вниманието е Чавдар Петров и неговата изложба във Видинската галерия. Имаме отдавна ползотворни контакти и го ценя високо като художник. Той е един от изтъкнатите представители на видинската художествена сцена“, подчерта проф. Попов.

Той припомни, че малко преди кончината на Георги Петров е имал възможност да участва в създаването на каталог с избрани произведения от творчеството му. „Написах текст, който придружава репродукциите и в който се опитах да изведа най-същественото за неговото изкуство&

Младите хора между разрухата и надеждата показва фотоизложбата „Поколение в кадър“, която ще бъде показана от 7 до 13 април в Клуба на фоторепортерите в София. В 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които днешното поколение води, за разрухата – физическа и ценностна, в съвременния свят, но и за ентусиазма, мечтите и волята за промяна, каза организаторът Мариян Томов.

Авторите са от курса „Фотографията като изкуство и бизнес“, организиран от него по проект, реализиран с подкрепата на Министерството на младежта и спорта, в рамките на Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2024 г. (Договор 25-00-42/21.11.2024 г.).

Томов определя експозицията като зов за промяна. Обективите на младите фотографи улавят разрухата на емблематични обекти и проследяват как историята изчезва пред очите н

Международният филмов фестивал в Мюнхен ще удостои американската актриса Джилиан Андерсън с почетна награда за цялостно творчество, съобщи ДПА.

Престижното отличие CineMerit Award ще бъде връчено по време на гала вечер в рамките на фестивала, който ще се проведе от 27 юни до 6 юли.

По-възрастните зрители помнят Андерсън като агент Скъли от култовата научнофантастична поредица „Досиетата Х“, а по-младите я познават като откровената майка и терапевт от хитовия сериал „Секс образование“.

Фестивалът я отличава за „изявите на многостранност както на екрана, така и извън него“. Организаторите я определят като символ на женската сила, обмислените творчески избори и моралната почтеност, подчертавайки нейното вдъхновяващо присъствие като ролеви модел.

След церемонията ще се съ

„Съкровищата на България“ е арт проект за възраждане на националните ценности през погледа на младите грации, информират от Националния исторически музей (НИМ).

По думите им проектът се ражда с една цел – да  илюстрира  красивата симбиоза между материалните и нематериалните богатства на народа ни: „Визуалното му послание е красиво напомняне за традициите в нашата родна култура, безценните исторически артефакти по земите ни, както и могъществото и красотата на българския дух“. 

Антония Костадинова, Биляна Шкретова, Стефи Чикова, Ивета Димова, Габриела Георгиева, Кристин Трошанова и Никол Думчева правят опит да възродят историята, като я поставят в съвременен контекст по начин, който да бъде вдъхновяващ за всички поколения.

Около реализацията на идеята, на доброво

Първа премиера за тази година представя трупата на Музикалния театър към читалище „Наука – 1870 г.“ в Ловеч. Заглавието е “Куче с цвят на море“. Режисьор и автор на текста е Дарко Ковачовски. Музиката е на Камен Николов, а сценографията на Тихомир Витков.

Представлението  е забавно, но и поучително, каза актьорът Мирослав Йонков. 

„Кучето ни е с цвят на море. Такова се е родило – различно от другите. То е протагонистът в тази пиеса. Отхвърлено от всички, тръгва да търси своя път, своето място в живота, да отстоява себе си. Среща приятели, а в мое лице антагониста, който го възпрепятства“, разказа Йонков.

По думите му основното послание, което искат да предадат на децата, е, че дори когато са различни, трябва да отстояват себе си и своите позиции. „Дори, когато се налага, бъдете жертвоготовни да пом

Впоследствие се появяват сградите на търговци, лекари, занаятчии. Оттук тръгват и първите фотографи като Петър Папакочев. Тук е живял журналистът Йосиф Хербст, директор на новосъздадената , тук са четиримата книжари – символите на Лъвов мост, Стоян Недялков Табаков, Никола Стефанов-Чолака, Георги Стойцев и Киро Геошев Хранов-Селянина. Тук е родена княгиня Мария-Луиза - в къщата на царския гинеколог. На втория етаж на тази къща живее неговият наследник, който пази благодарствените писма от цар Борис III и царица Йоанна за раждането на Мария-Луиза.

По тази част на стара София е минавала улица „Търговска“ - улица с много дюкяни на първите шивачи, търговци и занаятчии. Според Мартина Стефанова това е била много чаровна улица, по която са се появили първите книжарници, първите заведения, първите модни ателиета и целият софийски бохем. На ул. „Търговска“ се появяват новите галерии, с които се появяват и първите колекционери и първите художници, които показват своите творби по европейски начин.

КВАРТАЛЪТ КАТО „СТРАШЕН" И „ОПАСЕН"

По думите на Мартина Стефанова паметта на града ни разкрива, че с идващата власт след 1944 година всичко бохемско се е превърнало в ненужно. Събаряли са се старите и са се построявали нови постройки, отбеляза тя. По думите екипът зад фестивала е започнал инициативата с въпроса за това как да привлекат хората отново в този квартал, който само допреди девет години е бил страшен и опасен, тъй като след идването на комунизма новите постройки са отрязали красивата бохема и пространството е започнало да опустява. „Всички красиви къщи са били национализирани и времето сякаш е спряло. До началото на 2000 година, когато са започнали да се появяват все повече търговци, които са рискували да бъдат в тази част на София“, посочи тя.

Стефанова добави, че една от целите на събитието е да се покаже чрез културен урбанизъм, че тази точка е чудесна и вече не е опасна. „Искаме да покажем едно друго лице на тази зона. В началото локациите, предвидени за фестивалните дни, бяха много малко. Хората не знаеха какво се случва, за тях това беше нещо много ново. Затова започнахме да каним съседи на квартала, които да се престрашат да запълват празните простраства със своя занаят. Така чрез една верижна реакция се случи една приятелска среда, а сградите вече не пустеят, добави организаторката“, посочи тя.

ПОСЛАНИЕТО НА ФЕСТИВАЛА

„Нашето послание е чрез организирането на събития да възвърнем паметта за това, което е било по време на бохемска стара София. Имаме отворена програма – поканили сме артисти от всякакви жанрове, които са в сферата на културата и архитектурата“, каза Мартина Стефанова.

Всяка година програмата на фестивала „Квартал“ се простира на около 50 локации в арт-карето и по пешеходните зони. Тази година са обособени пет пешеходни зони. Част от програмата са шествие от ретро автомобили от тази епоха, музика от същата епоха, ще бъдат показани първите галерии, ще има и турове. Ще се състои и форум, който е посветен на архитектурното наследство. „По този повод сме поканили живущи и собственици на такива къщи, както и хора от държавните институции, да разкажат своите истории, свързани с техните къщи“, отбеляза тя.

„Имаме светлинни шоута, пърформънси по улиците, литературни куестове, чрез които да провокираме хората и да им дадем една информация, която е изчезнала във времето, и посетителите да усетят красотата на стара София“, каза Стефанова.

Един от акцентите в програмата ще бъде модно ревю, организирано от Нов български университет, заедно с ателието на Милена Начева. Студентите от курса на Милена Начева правят проучване за костюмите и шивачите на България от периода преди 1944 година. Ревюто ще се състои на улица „Веслец“, която се очаква да бъде превърната в пешеходна за събитието. Ще видим резултатите от работата на студентите, които разработват дрехи в съвременен и нов вариант, но стъпили върху базата на модата от онази епоха, допълни Мартина Стефанова. 

По думите в арткарето „Квартал“ ще бъдат заснети всички сгради, които разказват историята на стария софийски център, след което ще се подреди тематична изложба в Централните софийски хали. Според нея добър пример за социализиране на местността ще бъде предвиденият хендмейд базар пред Централната софийска баня, по време на който различни брандове ще имат възможността да представят свои произведения, накити, дрехи и други.

Мартина Стефанова е предприемач, продуцент, мениджър и журналист в сферата на културата, изкуството, културните политики и международни културни отношения. Съосновател и изпълнителен директор на фондация „Дома арт“. Живее 12 години в Москва, където завършва висше образование по графични изкуства в Московския държавен университет по печата. Специализира „Медиа и анимация“ една година в университета „Джунг-бу“ в Южна Корея. Главен инициатор е на проекта за творчески „Квартал“ на София и ежегодния фестивал „Квартал“.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизпълнявани песни на Любомир Пипков оживяват в концерт
Неизпълнявани песни на Любомир Пипков оживяват в концерт на трио „Маестозо“ и мецосопраното Анна Янкова на 22 юни в камерната зала „България“, в рамките на ...
„Жар театър“ отбелязва началото на лятото с „В ритъм: Пулсът на огъня“
„Жар театър“ отбелязва началото на лятото с „В ритъм: Пулсът на огъня“. Събитието е на 22 юни в парк „Хиподрума“, на гърба на дома на културата ...
Регионален исторически музей „Стою Шишков“ ще отбележи 90 години музейно дело
Регионален исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще отбележи 90 години музейно дело в Средните Родопи, каза директорът на музея Валентина Василева. Тя допълни ...
Фотоизложба на Дончо Дончев ще бъде представена по време на фестивала на лавандулата в Чирпан
Фотографът Дончо Дончев ще представи новата си самостоятелна фотоизложба „Живите цветове“ в рамките на на Международния фестивал на лавандулата в Чирпан, който започва ...
Явора Петрова ще представи живопис в галерия "Петко Чурчулиев"
Художничката Явора Петрова ще представи свои живописни творби в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград. Вернисажът на изложбата "За светлината" е на 24 юни, съобщих ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Нидерландия реституира 119 бенински бронзови скулптури на Нигерия
Нидерландия върна на Нигерия 119 артефакта, откраднати от страната, включително фигури на хора и животни, плакети, кралски регалии и камбана, съобщи АП. Артефактите, известни като ...
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Платформата за популяризация на съвременна драматургия и нови театрални практики „ПроТекст“ представя пърформанс-четения на непоказвани досега български пиеси. Те са с ...
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Трима артисти от българската независима сцена представят своите експериментални музикални проекти в рамките на втория сезон на Lampa Sessions, съобщават инициаторите от Lampa Colle ...
Вежди Рашидов откри изложба в Рим
С бурни аплодисменти препълнената галерия “България” в центъра на Рим посрещна Вежди Рашидов, който откри тук представителна изложба от 28 рисунки и 8 скулптури, съобща ...
На младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" ще се играят 10 постановки на две сцени
На четвъртото издание на младежкия театрален фестивал "Сцена на края на града" в Хасково ще се играят 10 постановки на две сцени. Форумът ще продължи една седмица от 23 до 29 юни. ...
Тикер в 07:00 ч.
Нидерландия върна на Нигерия 119 артефакта, откраднати от страната, включително ...
Начало Авансцена
4249
Авансцена

Връщаме духа на стара София от преди 1944 г., казват създателите на фестивала „Квартал“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 30 Юли 2024, 13:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Ние не правим нещо ново – напротив, ние връщаме духа на това, което е било в центъра на стара София преди 1944 година, но е забравено. Това каза Мартина Стефанова, която е сред организаторите на фестивала „Квартал“.

Първото издание е през 2016 година в София и е организиран от фондация „Дома арт“, със съдействието на „Дом на киното“. Оттогава досега той се провежда винаги около Деня на София, който се отбелязва на 17 септември. Целта му е да покаже и припомни тази част от историята на София, която, според Мартина Стефанова, е считана за емблематична по отношение на културното, архитектурно и занаятчийско развитие в така наречения идеален център на града, обхващащ карето между четирите булеварда „Княз Александър Дондуков“, „Княгиня Мария-Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни. Мартина Стефанова разказа , че сградите, които са концентрирани в карето между четирите булеварда, са обект на вниманието на фестивала тази година. „Това е карето, на което дадохме модерното име „Квартал“, тъй като то е част от многото махали, които са широки и разтегливи в различни посоки“, посочи тя.

РАБОТИМ С ПАМЕТТА НА ГРАДА

Мартина Стефанова отбеляза, че целта на форума е да се обърне внимание на тази памет, на тези истории и на тези хора, които са създали културния живот на Третата българска държава в началото на миналия век. „Работим в насока социализирането на квартала чрез културни събития и мероприятия. Искаме да покажем, че и София има своя стар град. Старият център на София има много важно значение в културния живот на София и затова ние се опитваме да върнем този блясък на бохемска София, да съхраним тази памет и да разкажем историите, които са в тези къщи“, допълни тя.

По думите й „Квартал“ е арткаре квартал с много интересна история. От тук започва строежът на стара София, защото е между двореца и гарата, а това е бил основният път, който е свързвал живота на един град, в онези години. Затова тук са построени халите и банята.

Впоследствие се появяват сградите на търговци, лекари, занаятчии. Оттук тръгват и първите фотографи като Петър Папакочев. Тук е живял журналистът Йосиф Хербст, директор на новосъздадената , тук са четиримата книжари – символите на Лъвов мост, Стоян Недялков Табаков, Никола Стефанов-Чолака, Георги Стойцев и Киро Геошев Хранов-Селянина. Тук е родена княгиня Мария-Луиза - в къщата на царския гинеколог. На втория етаж на тази къща живее неговият наследник, който пази благодарствените писма от цар Борис III и царица Йоанна за раждането на Мария-Луиза.

По тази част на стара София е минавала улица „Търговска“ - улица с много дюкяни на първите шивачи, търговци и занаятчии. Според Мартина Стефанова това е била много чаровна улица, по която са се появили първите книжарници, първите заведения, първите модни ателиета и целият софийски бохем. На ул. „Търговска“ се появяват новите галерии, с които се появяват и първите колекционери и първите художници, които показват своите творби по европейски начин.

КВАРТАЛЪТ КАТО „СТРАШЕН" И „ОПАСЕН"

По думите на Мартина Стефанова паметта на града ни разкрива, че с идващата власт след 1944 година всичко бохемско се е превърнало в ненужно. Събаряли са се старите и са се построявали нови постройки, отбеляза тя. По думите екипът зад фестивала е започнал инициативата с въпроса за това как да привлекат хората отново в този квартал, който само допреди девет години е бил страшен и опасен, тъй като след идването на комунизма новите постройки са отрязали красивата бохема и пространството е започнало да опустява. „Всички красиви къщи са били национализирани и времето сякаш е спряло. До началото на 2000 година, когато са започнали да се появяват все повече търговци, които са рискували да бъдат в тази част на София“, посочи тя.

Стефанова добави, че една от целите на събитието е да се покаже чрез културен урбанизъм, че тази точка е чудесна и вече не е опасна. „Искаме да покажем едно друго лице на тази зона. В началото локациите, предвидени за фестивалните дни, бяха много малко. Хората не знаеха какво се случва, за тях това беше нещо много ново. Затова започнахме да каним съседи на квартала, които да се престрашат да запълват празните простраства със своя занаят. Така чрез една верижна реакция се случи една приятелска среда, а сградите вече не пустеят, добави организаторката“, посочи тя.

ПОСЛАНИЕТО НА ФЕСТИВАЛА

„Нашето послание е чрез организирането на събития да възвърнем паметта за това, което е било по време на бохемска стара София. Имаме отворена програма – поканили сме артисти от всякакви жанрове, които са в сферата на културата и архитектурата“, каза Мартина Стефанова.

Всяка година програмата на фестивала „Квартал“ се простира на около 50 локации в арт-карето и по пешеходните зони. Тази година са обособени пет пешеходни зони. Част от програмата са шествие от ретро автомобили от тази епоха, музика от същата епоха, ще бъдат показани първите галерии, ще има и турове. Ще се състои и форум, който е посветен на архитектурното наследство. „По този повод сме поканили живущи и собственици на такива къщи, както и хора от държавните институции, да разкажат своите истории, свързани с техните къщи“, отбеляза тя.

„Имаме светлинни шоута, пърформънси по улиците, литературни куестове, чрез които да провокираме хората и да им дадем една информация, която е изчезнала във времето, и посетителите да усетят красотата на стара София“, каза Стефанова.

Един от акцентите в програмата ще бъде модно ревю, организирано от Нов български университет, заедно с ателието на Милена Начева. Студентите от курса на Милена Начева правят проучване за костюмите и шивачите на България от периода преди 1944 година. Ревюто ще се състои на улица „Веслец“, която се очаква да бъде превърната в пешеходна за събитието. Ще видим резултатите от работата на студентите, които разработват дрехи в съвременен и нов вариант, но стъпили върху базата на модата от онази епоха, допълни Мартина Стефанова. 

По думите в арткарето „Квартал“ ще бъдат заснети всички сгради, които разказват историята на стария софийски център, след което ще се подреди тематична изложба в Централните софийски хали. Според нея добър пример за социализиране на местността ще бъде предвиденият хендмейд базар пред Централната софийска баня, по време на който различни брандове ще имат възможността да представят свои произведения, накити, дрехи и други.

Мартина Стефанова е предприемач, продуцент, мениджър и журналист в сферата на културата, изкуството, културните политики и международни културни отношения. Съосновател и изпълнителен директор на фондация „Дома арт“. Живее 12 години в Москва, където завършва висше образование по графични изкуства в Московския държавен университет по печата. Специализира „Медиа и анимация“ една година в университета „Джунг-бу“ в Южна Корея. Главен инициатор е на проекта за творчески „Квартал“ на София и ежегодния фестивал „Квартал“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизпълнявани песни на Любомир Пипков оживяват в концерт
„Жар театър“ отбелязва началото на лятото с „В ритъм: Пулсът на огъня“
Регионален исторически музей „Стою Шишков“ ще отбележи 90 години музейно дело
Фотоизложба на Дончо Дончев ще бъде представена по време на фестивала на лавандулата в Чирпан
Явора Петрова ще представи живопис в галерия "Петко Чурчулиев"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Нидерландия реституира 119 бенински бронзови скулптури на Нигерия
Тонът на времето
Платформата за съвременна драматургия „ПроТекст“ представя пиеси от Румъния, Сърбия и Италия
Цветни аспекти
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.