Начало Под прожектора България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г.
5435
Под прожектора

България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г.

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 31 Юли 2024, 08:36 ч.

България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Предложението бе гласувано тази сутрин, в 7:30 ч. наше време, в рамките на  настоящата 46-а сесия на ЮНЕСКО в Делхи, Индия

Пиесата „12 разгневени мъже“ е изключително ценна за всеки театър, който я има в репертоара си - тя се води за един от 100-те шедьоври на американската култура, каза режисьорът Петринел Гочев.

Репетициите на пиесата в Драматично-куклен театър – Враца продължават, а премиерата ще е на 10 и 11 април.

Разказва се за 12 съдебни заседатели, заключени в една малка зала, които трябва да намерят решение.

„Пиесата се занимава с въпроса за справедливостта и правосъдието - те идентични ли са, има ли някакви съществени разлики, има ли някаква уловка в тази структура“, обясни режисьорът, допълвайки, че иска да въздейства върху публиката и като дилема, и през актьорската игра.

Режисьорът обясни, че още в началото на репетициите е поставил условие до самия край на процеса да не се спира разговорът по така наречения „действен анализ&

Шотландският актьор Юън Макгрегър се завърна на лондонската театрална сцена в пиесата My Master Builder, която е съвременен прочит на класическата „Майстор Солнес“ от норвежкия драматург Хенрик Ибсен, съобщава Ройтерс.

„Новата пиеса разглежда съвременната динамика в личните отношения“, каза Макгрегър на официалната премиера.

Това е първото му участие в театрална постановка на Уест Енд от 17 години насам. Носителят на награда „Еми“, познат на зрителите с ролята си на джедая Оби-Уан Кеноби в „Междузвездни войни“, призна, че обожава театъра. „Публиката ти показва кое работи и кое не“, отбеляза Макгрегър и добави, че връзката между актьорите на сцената е нещо, което „не можеш да откриеш във филмовия свят“.

Действието в My Master Builder се развива в наши дни, в Хамптън, щата Ню Йорк. Пиесата пр

Група „Ахат“ ще бъде специален гост на турнето на Б.Т.Р. в страната през 2025 година.

Двете банди ще застанат рамо до рамо на сцената за 10 концерта в 10 града , съобщават организаторите на събитието.

„Нещо повече, „Ахат“ ще бъде в своя оригинален състав – Звездомир Керемидчиев, Антоан Хадад, Антоний Георгиев-Тонто и Денис Ризов, а на барабаните ще седне Илиян Диков от Б.Т.Р., който ще свири и с двете групи. 

Тази колаборация е сбъдната мечта и за двете банди – дългоочаквана среща, която ще премине от сцената към феновете.

Турнето ще бъде в някои от най-големите летни театри в страната, а финалът ще е в зала 1 на НДК в София“, разказват от екипа.

Турнето ще започне в Русе (Летен театър) на 26 юни, след това ще се срещнат с публиката в Пловдив (Античен театър) на 7 август, на 11 август ще свиря

Симфониета Видин ще представи пред своята публика световната премиера на произведението „Зима: три песни за природата на Армагедон“ на композитора Денис Батори Китц, каза директорът на културния институт Мирослав Кръстев.

Денис Батори Китц  е американски автор и композитор с унгарски произход. Той има много композиции и електронни произведения за всякакъв вид вокални и инструментални комбинации. Неговите композиции включват солова, камерна и електронна музика, сценични представления, оркестрови пиеси, интерактивна мултимедия, звукови инсталации и артистични събития, обясни Кръстев. На сцената, под диригентската палка на маестро Свилен Симеонов, заедно с музикантите на Симфониета Видин ще излезе и солистката Лин Чън – мецосопран. В програмата е включена още Симфония №40 на Моцарт, уточни Мирослав Кръстев.

Концертът е на 21 март от 18:00 часа във в

Изложбата „Розата на приятелството“, която беше открита днес в Музея на розата в Казанлък, разказва за международните отношения на Града на розите с побратимените му градове по целия свят.

Експозицията е реализирана от Общинската библиотека (ОБ) „Искра“, съвместно с Община Казанлък и с екипите на Исторически музей (ИМ) „Искра“ и Музей на фотографията. 

Изложбата представи зам.-директорът на ИМ „Искра“ Радослав Петков, който отбеляза, че за поредна година розата привлича хора от цял свят със своята история и аромат. Затова и мотото на изложбата  е „Розата на приятелството“, с което искаме да придадем една нотка топлина, посочи той. 

В 20 пана е събрана една изложба, която проследява побратимяванията на Казанлък с градове от всички краища на света, посочи директорът на ОБ „Искра&ldqu

Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се  установи положителна нагласа и желание да подкрепят България, припомнят от Министерството на културата (МК). Българската кандидатура получи и безрезервна подкрепа от парламентарно представените партии у нас. 

„Културното наследство е онази част от историята ни, която ни дефинира като цивилизация. Веднъж в годината ЮНЕСКО събира Комитета за световно наследство, всяка година - в различна страна. През 2025 година, за първи път в историята, за домакин на сесията на Комитета е избрана България. Какво означава това за всички нас? Занимаващите се с култура и наука ще видят възможности за срещи и обмяна на опит с колеги от всички краища на света. Бизнесмените ще видят възможности за големи обороти и печалби. Младите хора ще видят възможности за нови вълнуващи запознанства и бъдещи приятелства. А България? България ще се заяви там, където е мястото - във фокуса на всички по света, за които културата и науката не са изпразнени от съдържание думи. И последно - кандидатурата на България направи нещо, считано от мнозина за „невъзможно” - обедини около една кауза всички парламентарно представени партии. А не е ли това и смисълът на културата - да обединява? Благодаря на всички, които повярваха в тази кауза“, коментира министър Найден Тодоров.

Вчера, 30 юли, излезе и решението на Министерския съвет за одобряване депозирането на кандидатурата на проф. д-р Николай Ненов за председател на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. и провеждането на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в София през юни/юли 2025 г.

Кандидатурата на проф. д-р Николай Ненов е издигната в личното му качество като учен. Той е професор по музеология и етнология, директор на Регионалния исторически музей в Русе. Научните му интереси са в областта на културното наследство и музеологията, проблемите на градската етнология и културния туризъм. Експерт по нематериално културно наследство. Преподавател е в Русенския университет. Член е на националния съвет за нематериално културно наследство към МК. Представител на България е за европейските културни маршрути „Пътят на римските императори и дунавския път на виното“ и „Дунавски път на Желязната епоха“.

„Домакинството на толкова престижно събитие подчертава ангажимента на държавата към опазване на световното наследство и насърчава глобалното сътрудничество в тази област. То носи и значителни предимства за България, като увеличаване на международния ни престиж, засилен интерес към културните и природни обекти, което стимулира туристическия поток и икономиката; поява на нови възможности за укрепване на дипломатическите връзки и сътрудничеството с други страни“, посочват от МК.

Британци бяха осъдени за кражбата на тоалетната от 18-каратово злато, изложена като произведение на изкуството в родния дом на Уинстън Чърчил, съобщи Ройтерс. 

Напълно функциониращата тоалетна, озаглавена "Америка", от италианския скулптор Маурицио Кателан, беше открадната от дома на семейство Чърчил в двореца Бленъм в Южна Англия, който е туристическа атракция и обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

Прокурорът Джулиан Кристофър обясни на съдебните заседатели в началото на процеса миналия месец, че група от петима мъже са вкарали два откраднати автомобила през заключената дървена входна врата на двореца преди зазоряване на 14 септември 2019 г. Те проникнали в него през прозорец, разбили дървена врата, изтръгнали тоалетната от стената и след пет минути напуснали сградата.

Тоалетната с тегло 98 килограма е застрахована за 6 милиона долара. Според прокуро

Над 140 произведения, оценени на близо 350 хиляди евро, ще бъдат показани в изложба в столичната галерия Artmark до 25 март, а на следващия ден ще бъдат предложени на търг, съобщават организаторите.

Картината „Лов на сърни край София“ на Ярослав Вешин, определяна като „забележителното платно, създадено по време на Софийския период, най-високо оценен период от кариерата на Вешин“, се появява за първи път на българския артпазар, след като е част от американска колекция, а по-късно продадено на британски аукцион през 2007 г. От екипа отбелязват, че „Лов на сърни край София“ пресъздава ловната тематика в зимни условия от началото на XX век, улавяйки суровата красота на природата и динамиката на лова. 

Публиката ще може да види и „Пред хана“ – „впечатляваща рисунка на Вешин, изпълнена с акварел, гваш и молив вър

Да си актьор в Народния театър е преди всичко отговорност – никога да не си въобразяваш, че изкуството започва от теб, да не си позволяваш несериозност на сцената, защото нашата публика винаги е влизала в този театър като в храм на голямото изкуство.

Думите са на Виолета Бахчеванова. Днес се навършват 90 години от рождението на голямата българска актриса.

„Винаги се стремя към победа на сцената. Стремя се честно и всеотдайно“, казва Бахчеванова. Тя държи своеобразен рекорд за най-дълго играната главна женска роля в историята на Народния театър.

В ДЕСЕТИ КЛАС ИЗИГРАВА ПЪРВАТА СИ РОЛЯ

Виолета Бахчеванова е родена на 22 март 1935 г. в София. Завършва средно образование в 21-о единно девическо училище, в столицата. Солистка е в Хора на софийските девойки. В 10-и клас изиграва квартеронката Луиза в „Ч

Събитие, посветено на Густав Климт, ще се състои в Икономовата къща в Дряново на 8 март.

Това съобщи Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново. 

Събитието ще потопи публиката в света на един изключителен художник. В Деня на жената - 8 март, то ще отведе гостите назад във времето, за да се срещнат с майстора, превърнал златото в своя запазена марка, посочват от Исторически музей – Дряново. 

Планирани са три части. В първата - лекция  ще потопи гостите в живота и творчеството на Климт, те ще научат за влиянието на италианските мозайки върху неговия стил, за еротичната природа на изкуството му и за революцията, която създава във Виенския сецесион.

Във втората -  свободно рисуване, гостите ще бъдат предизвикани да изразят себе си чрез изкуството, вдъхновени от стила на Климт, а в третата - Арт терапевтична сесия,

Изложба с избрани произведения от Международното биенале на стъклото ще бъде открита днес, 10 март, в галерия „УниАрт“, Нов български университет, съобщават от НБУ.

Създадено през 2017 г., биеналето е утвърдено като международна платформа за творчески обмен, обединяваща артисти, изследователи и специалисти в областта на стъклото под мотото „Заедно“. Със своите над 250 произведения, колекцията на биеналето представя развитието на стъклото като художествена медия в България и по света“, отбелязват от екипа. 

Те посочват, че избраните творби, които ще бъдат представени в изложбата, впечатляват с разнообразие и иновативност – от абстракция до реализъм, от класически техники до експериментални подходи.

/ВСР

„Очаква се домакинството ни да увеличи шансовете за получаване на финансова и техническа помощ от ЮНЕСКО за опазване и развитие на българските обекти на световното наследство. А също и да поощри образованието и осведомеността сред хората относно значението на културното и природното наследство. Сред очакваните ползи е също повишеното внимание и инвестиции в културни и природни обекти, които ще подпомогнат развитието на местната инфраструктура и икономика“, допълват от МК.

От името на България и МК ръководителят на българската делегация, началникът на кабинета на министъра на културата Найден Тодоров – Перса-Анна Накова, изрази дълбока благодарност за предоставената чест да бъдем домакини на следващата сесия на Комитета за световно наследство, казват още от МК. 

В 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО се очаква да се включат делегации от 150 държави или около 1500 души. Според процедурните правила сесията се провежда в рамките на 10 дни през месеците юни и юли. Паралелно към основната сесия се организират и специализирани форуми, както и събития от различни държави.

България е приета за член на организацията на обединените нации за образование, наука и култура – ЮНЕСКО, на 17 май 1956 г. За последен път страната ни е била домакин на подобен форум на организацията през далечната 1985 г., когато е организирана сесията на генералната конференция на организацията. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
17-ти международен конкурс „Млади виртуози“
На 26 юни се открива 17-ият международен конкурс „Млади виртуози“ с клавирен концерт „Един пианист. Пет композиторски свята“, съобщават организаторите.  ...
Второ издание на Международния театрален фестивал „Школа“
Плевен е домакин за втора поредна година на Международния театрален фестивал „Школа“. От 23 до 30 юни градът ще се превърне в сцена на събитие, което не просто представ ...
Филмът на Ники Илиев "Чужденецът" ще бъде представен на Седмицата на франкофонското кино в Скопие
Филмът "Чужденецът" на Ники Илиев ще бъде представен във втората вечер от Седмицата на франкофонското кино, която тази вечер започва в Скопие. Организирана от Френския културен ин ...
Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова правят изложба „Между два свята”
Изложбата на Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова предлага едно пътуване - съзерцание с възможности за дълбок размисъл и интерпретация. Експозицията „Между два свята“ ще ...
Десето юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал
Британският документален филм "Да станеш Мадона" на режисьора Майкъл Огдън ще открие десетото юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Българската инди рок/пост пънк група Scarlet издава на 24 юни песента си „Слънчоглед“, с която спечели второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ в ...
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
17-ти международен конкурс „Млади виртуози“
На 26 юни се открива 17-ият международен конкурс „Млади виртуози“ с клавирен концерт „Един пианист. Пет композиторски свята“, съобщават организаторите.  ...
Галерия „Люнион“ отбелязва 90-годишнината от рождението на Георги Божилов-Слона
Изложба, посветена на 90-годишнината от рождението на известния български художник Георги Божилов-Слона, ще бъде открита на 26 юни в галерия „Люнион“, в Пловдив, съобщи ...
Тикер в 23:00 ч.
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България&l ...
Начало Под прожектора
5435
Под прожектора

България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г.

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 31 Юли 2024, 08:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

България ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Предложението бе гласувано тази сутрин, в 7:30 ч. наше време, в рамките на  настоящата 46-а сесия на ЮНЕСКО в Делхи, Индия

Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се  установи положителна нагласа и желание да подкрепят България, припомнят от Министерството на културата (МК). Българската кандидатура получи и безрезервна подкрепа от парламентарно представените партии у нас. 

„Културното наследство е онази част от историята ни, която ни дефинира като цивилизация. Веднъж в годината ЮНЕСКО събира Комитета за световно наследство, всяка година - в различна страна. През 2025 година, за първи път в историята, за домакин на сесията на Комитета е избрана България. Какво означава това за всички нас? Занимаващите се с култура и наука ще видят възможности за срещи и обмяна на опит с колеги от всички краища на света. Бизнесмените ще видят възможности за големи обороти и печалби. Младите хора ще видят възможности за нови вълнуващи запознанства и бъдещи приятелства. А България? България ще се заяви там, където е мястото - във фокуса на всички по света, за които културата и науката не са изпразнени от съдържание думи. И последно - кандидатурата на България направи нещо, считано от мнозина за „невъзможно” - обедини около една кауза всички парламентарно представени партии. А не е ли това и смисълът на културата - да обединява? Благодаря на всички, които повярваха в тази кауза“, коментира министър Найден Тодоров.

Вчера, 30 юли, излезе и решението на Министерския съвет за одобряване депозирането на кандидатурата на проф. д-р Николай Ненов за председател на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. и провеждането на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в София през юни/юли 2025 г.

Кандидатурата на проф. д-р Николай Ненов е издигната в личното му качество като учен. Той е професор по музеология и етнология, директор на Регионалния исторически музей в Русе. Научните му интереси са в областта на културното наследство и музеологията, проблемите на градската етнология и културния туризъм. Експерт по нематериално културно наследство. Преподавател е в Русенския университет. Член е на националния съвет за нематериално културно наследство към МК. Представител на България е за европейските културни маршрути „Пътят на римските императори и дунавския път на виното“ и „Дунавски път на Желязната епоха“.

„Домакинството на толкова престижно събитие подчертава ангажимента на държавата към опазване на световното наследство и насърчава глобалното сътрудничество в тази област. То носи и значителни предимства за България, като увеличаване на международния ни престиж, засилен интерес към културните и природни обекти, което стимулира туристическия поток и икономиката; поява на нови възможности за укрепване на дипломатическите връзки и сътрудничеството с други страни“, посочват от МК.

„Очаква се домакинството ни да увеличи шансовете за получаване на финансова и техническа помощ от ЮНЕСКО за опазване и развитие на българските обекти на световното наследство. А също и да поощри образованието и осведомеността сред хората относно значението на културното и природното наследство. Сред очакваните ползи е също повишеното внимание и инвестиции в културни и природни обекти, които ще подпомогнат развитието на местната инфраструктура и икономика“, допълват от МК.

От името на България и МК ръководителят на българската делегация, началникът на кабинета на министъра на културата Найден Тодоров – Перса-Анна Накова, изрази дълбока благодарност за предоставената чест да бъдем домакини на следващата сесия на Комитета за световно наследство, казват още от МК. 

В 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО се очаква да се включат делегации от 150 държави или около 1500 души. Според процедурните правила сесията се провежда в рамките на 10 дни през месеците юни и юли. Паралелно към основната сесия се организират и специализирани форуми, както и събития от различни държави.

България е приета за член на организацията на обединените нации за образование, наука и култура – ЮНЕСКО, на 17 май 1956 г. За последен път страната ни е била домакин на подобен форум на организацията през далечната 1985 г., когато е организирана сесията на генералната конференция на организацията. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
17-ти международен конкурс „Млади виртуози“
Второ издание на Международния театрален фестивал „Школа“
Филмът на Ники Илиев "Чужденецът" ще бъде представен на Седмицата на франкофонското кино в Скопие
Мая Мечева и Елиза Ковачева-Цокова правят изложба „Между два свята”
Десето юбилейно издание на Бургаския международен филмов фестивал
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Авансцена
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Цветни аспекти
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.