Начало Авансцена Националният музей „Земята и хората“ показва четири изложби през август
7201
Авансцена

Националният музей „Земята и хората“ показва четири изложби през август

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 31 Юли 2024, 14:28 ч.

Четири временни изложби и едно събитие са предвидени в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през месец август, съобщават организаторите. 

С Виенска гала под диригентството на Деян Павлов ще бъде отбелязана 200-годишнината от рождението на композитора Йохан Щраус-син в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.

В събитието, което ще бъде на 7 февруари, ще участват сопраните Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова и Шмилена Султанова, тенорът Яни Николов, баритонът Йордан Христозов и Диман Панчев, бас. В музикалния проект ще се включат още хоровият и балетният състав на бургаската опера. Концертмайстор на оркестъра на държавната опера ще бъде Ваня Златева, а диригент на хора – Aлександър Чепанов. Репетитор на балетния състав е Марина Змеева-Маркова, която е автор и на хореографията.   

В програмата са включени увертюра, куплети и хор от „Прилепът“, ария и дует от „Виенска кръв“, увертюра, куплети, арии и дуети от

Сливенският драматичен театър „Стефан Киров“ получи отлична оценка от Министерството на културата, съобщиха от културния институт.      

Той се класира в неголемия, но представителен списък на театрите, получили оценка „Отличен“, от направената Комплексна оценка на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства за 2023 година. Това е първата комплексна оценка на държавните културни институти у нас след пандемията от КОВИД-19. Тя се счита за отлична при получаване на над 70 процента от максималния брой точки от картата за оценка, който е 150. Сливенският драматичен театър се нарежда в компанията на отличниците със 113 точки.

Критериите за комплексната оценка са много, не само за финансови резултати, но за театрална дейност и качествени репертоарни заглавия. Комплексни оценки за годините 2020, 2021 и 2022-ра не

Тържествено честване на Успението на св. Константин-Кирил Философ и четири временни изложби са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през февруари, съобщават от екипа на културната институция. 

Тържественото честване ще се проведе на 14 февруари със свободен вход. 

През февруари посетителите на Националния музей „Земята и хората“ ще могат да разгледат временните експозиции „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите" - колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“. 

/ВСР

Журналистът, писател и фотограф Антони Георгиев открива нова ретроспективна фотографска изложба, озаглавена "Passim/Навсякъде".

Официалното откриване ще бъде на 10 март в галерия-книжарница "София прес".

"Изложбата представя 50 години фотография и съдържа както черно-бели фотографии, изпълнени в класическата фотографска техника, така и дигитално обработени изображения от последните години.

Най-ранната снимка в изложбата е от 1979 г., а най-новата от януари 2025 г.", каза авторът .

"Далеч не съм ходил навсякъде по света, със заглавието искам да загатна няколкото теми, които присъстват в изложбата, които са навсякъде около нас. Сред тях са: любов, смърт, живот, вода, земя, жени, градове", разказа Георгиев.

"Освен моята работа като фотограф, аз съм преди всичко журналист и писател. Фотографията е нещо, което е било с мен от най-ранното ми осъзнато

В Сливен ще бъде открита изложба "За Сините камъни с любов", посветена на биоразнообразието на Природен парк „Сините камъни“, съобщиха организаторите от Българска фондация Биоразнообразие и приятели - природолюбители, учени, изследователи.

Експозицията ще бъде открита на 3 февруари от 17:30 часа в Информационно-културен център на Община Сливен и може да бъде видяна до 28 февруари.

Тя се състои от фотографии на Десислава Николова, гл. ас. д-р Николай Долапчиев, Здравко Колев, Стефан Аврамов, д-р Георги Герджиков, д-р Емилия Вачева и архив "Зелени Балкани", като графичното оформление е на д-р Маргарита Дончева.

Изложбата цели да привлече вниманието към значението на защитените територии като убежище на редки и застрашени видове, но и като символ на възможността за хармонично съществуване между човека и природата, посочват организаторите.

Тя по

Посетителите ще може да разгледат експозициите „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“ с вход с музейни билети. 

За изложбата „Зелената приказка на камъка“ екипът на музея разказва, че от известните над 6000 минерални вида, 900 имат зелен цвят или нюанс. „В този лабиринт от красота, шест витрини в експозиционната зала на музея разкриват тайните на някои от най-великолепните минерали. Всяка витрина разказва уникална история на цвета, блясъка и магията, която природата е създала преди милиони години. Всички минерални образци са от фондовете на музея. Експонирани са някои от най-впечатляващите със своя блясък, рисунък и разнообразие на зелени цветове минерали. Групирани са в зависимост от химичния елемент - хромофор, който се съдържа в тях и е носител на зеления цвят: мед, желязо, хром, ванадий, титан, никел, кобалт и други“, разказват те.

Изложбата „В чудния свят на конкрециите“ представя колекция на Ванюша Иванов. Тя включва полирани срезове от сулфидно карбонатни (сидеритови, калцитни и пиритни) конкреции от палеозойски и юрски скали от района на гр. Своге. От екипа на музея отбелязват, че конкрециите са минерални агрегати с концентрично-слоест строеж, формирани при локалното натрупване на вещества в седиментни скали и почви. „Конкрециите се отличават с разнообразен състав, строеж, морфология и възраст на вместващите ги скали, а също и с различни физикохимични свойства на включващите ги почви. Много често минералите в конкрециите са подредени в прекрасни природни картини, скрити зад привидно еднообразна външна обвивка“, посочват от НМ „Земята и хората“.

Изложбата „Умни минерали за умни телефони“ ще запознае посетителите с десетте най-използвани материала в смартфона. Експозицията ще отговори и на въпроси като „Какви са наличните запаси от суровини?“, „За колко време ще стигнат?“ и „Защо е важно рециклирането на стари телефони?“

По данни на музея всяка година се произвеждат 1,4 милиарда броя телефони. „През 2022 г. хората със смартфони са 7,26 млрд. Бързият напредък на софтуера кара модерните потребители да ги сменят с нов модел на всеки две години и дори по-често. Последни проучвания показват, че в световен мащаб количеството отпадьци от електронни устройства, сред които са и мобилните телефони, вече е три пъти по-голямо от това на битовите отпадъци. По-малко от 20 % от тях се събират и рециклират“, разказват от НМ „Земята и хората“. По думите им това е особено тревожно, тъй като някои от редките елементи в тях могат да се изчерпят още този век. „При сегашното ниво на консумация на метали, медни запаси ще има за 40 години, на олово и цинк - за 20 години, на индий - само за 15 години“, уточняват от екипа.

До 13 март е срокът за участие в тазгодишното двадесет и трето издание на Националния фестивал на любителските камерни и кафе-театри, който ежегодно се провежда в Свищов. Това съобщиха организаторите от Първо българско народно читалище (ПБНЧ) „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856”.

Тази година фестивалът ще се състои на 21 и 22 март. Театралният форум се провежда под патронажа на кмета на община Свищов д-р Генчо Генчев.

Заявки за участие на театралните състави се приемат на място в свищовското читалище, както и по електронен път на имейл chitalishte.svishtov@gmail.com до 13 март включително.

Съгласно статута на фестивала, с право на участие в него са всички любителските камерни и кафе-театри без жанрово ограничение. Театралните групи представят по един спектакъл с времетраене до 60 минути пред съставено от професионалисти жури. В рамките на прояв

Откриване на изложби, факелно шествие, концерт и спортни прояви са част от събитията, които Община Разград организира за празника на града - 28 януари.

Общо 17 са проявите, насочени към жителите и гостите на града с различни интереси в сферата на културата, спорта и обществения живот, съобщи днес на пресконференция кметът Добрин Добрев.

Празничните изяви, посветени на Деня на Разград, започват още на 18 януари с туристически поход, с инициатор Туристическото дружество „Буйна кръв“. Участниците в похода ще преминат през Просторно, Топчии и Побит камък, като ще положат венци пред паметниците в селата и ще преклонят глави в знак на почит към загиналите за свободата.

Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ ще посвети две изложби на 147-ата годишнина от Освобождението на Разград. Едната от експозициите ще е в централното фоайе на културнат

Изложба „Цветята“ с 22 живописни платна от фонда на Художествена галерия - Добрич може да бъде разгледана от днес, съобщиха от културния институт. 

Темата за цветята винаги е вълнувала и вдъхновявала художниците. Съвсем естествено към нея се обръщаме по това време на годината, когато природата разкрива богатството от цветове на своята палитра, посочват още от галерията. 

Акцент в настоящата експозиция, която е подредена в Зала 1 на галерията, е камерната творба „Етюд – цветя“ на Владимир Димитров-Майстора. Заглавието подсказва, че този малък живописен ескиз е подготвителен за някоя от големите пантеистични композиции на автора, но неговата свежест и експресивност му придават висока естетическа стойност и го правят особено ценен в изучаването на процеса на създаване на завършена картина при Майстора. 

В селекцията са

Юбилейното десето издание на Националния конкурс за млади пианисти "Димитър Ненов" в Разград ще се проведе на 29 и 30 март.

Организатор на културната проява, която се провежда всяка нечетна година, е Музикалната школа „Илия Бърнев“ в партньорство с Регионалния исторически музей, а домакин е Народно читалище „Развитие 1869“, съобщи секретарят на културната институция Виолета Антонова.

Музикалният форум се провежда с финансовата подкрепа на Община Разград. В това утвърдено събитие от националния и местния културен календар, има и международно участие, посочи Антонова.

Конкурсът е адресиран към деца и младежи, изучаващи пиано в музикални школи, школи по изкуствата, музикални паралелки, при частни педагози.

Стратегическата му цел е да открива и популяризира млади и талантливи изпълнители.

Националният конкурс „Димитър Н

Спектакълът „Магинариум: Асовете на магията“ ще се състои на 19 и 20 март в зала 1 на НДК.

„Днес разкриваме дълго пазена тайна – Дани Белев ще се изправи пред най-опасното предизвикателство в кариерата си, наречено „Челюстите на смъртта“, информират организаторите.

По думите им това не е просто трик: „Това е двубой със съдбата – изпитание, което изисква абсолютен контрол, нечовешка концентрация и безстрашен дух“. Дани Белев ще бъде закопчан в усмирителна риза, а над него ще висят 250-килограмови метални челюсти, държани само от въжета, напоени с гориво. Огънят ще ги погълне и за 60 секунди въжетата ще изгорят напълно. Само една минута – това е времето, което той има, за да се освободи и избегне смъртоносната хватка.

„Зрителите ще станат свидетели

Във временната експозиция „Нови постъпления“ от последната една година могат да се видят най-интересните екземпляри. „Ще ви покажем някои от новите минерали, които са във витрините, но поради малките си размери се виждат единствено под лупа“, казват от музея.

Както информирахме, на 6 август в НМ „Земята и хората“ ще има Ден на Милосърдието – Концерт от ХХ Юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“. Събитието е посветено на състраданието към жертвите на атомните бомбардировки през Втората световна война. Всички желаещи могат да поднесат цветя пред „Камъка за мир“ и да напишат лични послания за мир, съобщават домакините на събитието. Тогава се навършват 79 години от атомната бомбардировка на Хирошима, Япония.

/ВСР

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Дискусия посочва заплахите от изкуствения интелект във филмовата индустрия
Дискусия на тема „Изкуствен интелект и кино: Навигиране на възможностите и заплахите във филмовата индустрия“ ще се състои на 22 март в София, съобщават от бюрото на &b ...
Михаела Филева ще има втори самостоятелен концерт
Михаела Филева ще има втори самостоятелен концерт в зала 1 на НДК – на 22 октомври, съобщават от екипа на изпълнителката. „Този концерт е много повече от среща с хорат ...
Пловдивската опера ще гостува в Стара Загора с премиерния си балетен спектакъл „Ромео и Жулиета“
Балетната трупа на Опера -Пловдив ще гостува на 19 март на сцената на Държавна опера-Стара Загора с премиерния си балетен спектакъл „Ромео и Жулиета“ от Прокофиев. Тов ...
Цигуларят Гидон Кремер, пианистът Георгис Осокинс и виолончелистът Гиедре Дирванаускайте ще изнесат концерт на "Мартенски музикални дни"
Концерт на Гидон Кремер трио ще се състои тази вечер в Доходното здание в Русе. Събитието е част от програмата на 64-рото издание на международния фестивал "Мартенски музикални дни ...
Лейди Гага оглави британската класация за албуми за пети път с Mayhem
Лейди Гага оглави британската класация за албуми за пети път с Mayhem, съобщи Пи Ей медиа/ДПА, позовавайки се на компанията, която изготвя фициалните класации.  Певицата, чие ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Евана Линч от филмовата поредица „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con в София. Ирландската актриса, позната с ролята си на Луна Лъвгуд, гостува на 5 юли в „ ...
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
На 10 април в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив Международен музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи пред почитателите на класическата музика концерта ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
Филмът "Новокаин" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Екшън комедията "Новокаин", чийто герой страда от рядък синдром на нечувствителност към болка, оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде АФП. Филмът, в който главната ...
Тикер в 20:00 ч.
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският ...
Начало Авансцена
7201
Авансцена

Националният музей „Земята и хората“ показва четири изложби през август

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 31 Юли 2024, 14:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Четири временни изложби и едно събитие са предвидени в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през месец август, съобщават организаторите. 

Посетителите ще може да разгледат експозициите „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“ с вход с музейни билети. 

За изложбата „Зелената приказка на камъка“ екипът на музея разказва, че от известните над 6000 минерални вида, 900 имат зелен цвят или нюанс. „В този лабиринт от красота, шест витрини в експозиционната зала на музея разкриват тайните на някои от най-великолепните минерали. Всяка витрина разказва уникална история на цвета, блясъка и магията, която природата е създала преди милиони години. Всички минерални образци са от фондовете на музея. Експонирани са някои от най-впечатляващите със своя блясък, рисунък и разнообразие на зелени цветове минерали. Групирани са в зависимост от химичния елемент - хромофор, който се съдържа в тях и е носител на зеления цвят: мед, желязо, хром, ванадий, титан, никел, кобалт и други“, разказват те.

Изложбата „В чудния свят на конкрециите“ представя колекция на Ванюша Иванов. Тя включва полирани срезове от сулфидно карбонатни (сидеритови, калцитни и пиритни) конкреции от палеозойски и юрски скали от района на гр. Своге. От екипа на музея отбелязват, че конкрециите са минерални агрегати с концентрично-слоест строеж, формирани при локалното натрупване на вещества в седиментни скали и почви. „Конкрециите се отличават с разнообразен състав, строеж, морфология и възраст на вместващите ги скали, а също и с различни физикохимични свойства на включващите ги почви. Много често минералите в конкрециите са подредени в прекрасни природни картини, скрити зад привидно еднообразна външна обвивка“, посочват от НМ „Земята и хората“.

Изложбата „Умни минерали за умни телефони“ ще запознае посетителите с десетте най-използвани материала в смартфона. Експозицията ще отговори и на въпроси като „Какви са наличните запаси от суровини?“, „За колко време ще стигнат?“ и „Защо е важно рециклирането на стари телефони?“

По данни на музея всяка година се произвеждат 1,4 милиарда броя телефони. „През 2022 г. хората със смартфони са 7,26 млрд. Бързият напредък на софтуера кара модерните потребители да ги сменят с нов модел на всеки две години и дори по-често. Последни проучвания показват, че в световен мащаб количеството отпадьци от електронни устройства, сред които са и мобилните телефони, вече е три пъти по-голямо от това на битовите отпадъци. По-малко от 20 % от тях се събират и рециклират“, разказват от НМ „Земята и хората“. По думите им това е особено тревожно, тъй като някои от редките елементи в тях могат да се изчерпят още този век. „При сегашното ниво на консумация на метали, медни запаси ще има за 40 години, на олово и цинк - за 20 години, на индий - само за 15 години“, уточняват от екипа.

Във временната експозиция „Нови постъпления“ от последната една година могат да се видят най-интересните екземпляри. „Ще ви покажем някои от новите минерали, които са във витрините, но поради малките си размери се виждат единствено под лупа“, казват от музея.

Както информирахме, на 6 август в НМ „Земята и хората“ ще има Ден на Милосърдието – Концерт от ХХ Юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“. Събитието е посветено на състраданието към жертвите на атомните бомбардировки през Втората световна война. Всички желаещи могат да поднесат цветя пред „Камъка за мир“ и да напишат лични послания за мир, съобщават домакините на събитието. Тогава се навършват 79 години от атомната бомбардировка на Хирошима, Япония.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Дискусия посочва заплахите от изкуствения интелект във филмовата индустрия
Михаела Филева ще има втори самостоятелен концерт
Пловдивската опера ще гостува в Стара Загора с премиерния си балетен спектакъл „Ромео и Жулиета“
Цигуларят Гидон Кремер, пианистът Георгис Осокинс и виолончелистът Гиедре Дирванаускайте ще изнесат концерт на "Мартенски музикални дни"
Лейди Гага оглави британската класация за албуми за пети път с Mayhem
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Тонът на времето
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Под прожектора
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.