Начало Тонът на времето Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей ще гостува на "Двореца" в Балчик
7347
Тонът на времето

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей ще гостува на "Двореца" в Балчик

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 01 Август 2024, 14:08 ч.

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Маестро Найден Тодоров ще застане на диригентския пулт в София за два концерта този месец, съобщават от Софийската  филхармония.

На 6 февруари в зала „България“ той ще поведе националния оркестър в концерт с програма, съчетала гения на един от най-блестящите композитори от втората половина на ХХ-ти век – София Губайдулина, и емблемата на италианската музика – Джоакино Росини, посочват ортанизаторите.

В този концерт световноизвестният цигулар Юлиан Рахлин ще представи Offertorium – Концерт за цигулка и оркестър от София Губайдулина, написана специално за Гидон Кремер и поставила основата за световната слава на композиторката.

Националният филхармоничен хор и солистите Мила Михова, Мария Радоева, Пиетро Адаини и Божидар Божкилов

Художниците Владко Балев и Елена Шемтова се събират в „Точка на кипене“. 

Откриването на изложбата е на 25 февруари, съобщават от галерия „Сердика“,  домакин на събитието.

По думите им това са двама автори много различни като стил и начин на изразяване, но обединени от емоционалната сила и експресия на цвета, и неговата подчертана обусловеност в композиционното пространство. 

„Точка на кипене” е своеобразна емфатична връзка и среща на авторите в полето на визуалното преживяване. Представянето им заедно в експозицията провокира интересна съпоставка и дълбоко хетерогенно внушение, постигнато чрез компонентите на една изцяло живописна система“, посочва кураторът Диана Драганова-Щир. 

По думите й картините на

„Двигателят на истината“ е най-новата рубрика в програмата на 29-ия „София филм фест“, съобщват от „Арт фест“.

Инициативата е в партньорство с Британския съвет и представя специална селекция от филми и дискусии, като основната тема е противодействие на дезинформацията и насърчаване на социалното сближаване в Централна и Източна Европа.

„Целта е да развива критично мислене и да изгражда сплотени общности, като предоставя на гражданите достъп до разнообразна информация и гледни точки. Създаваме възможност за изслушване и учене от различни перспективи, развиване на ключови умения като критично мислене, медийна грамотност и решаване на проблеми, както и за насърчаване на сътрудничеството за положителна промяна. Стремежът ни е да дадем възможност на участниците и ау

„Остава“ изпраща 2024 година с мини турне и нов клип към песента „Лондон? Париж? Берлин?“. Във видеото има архивни кадри от първото турне на групата в Западна Европа през 2005 г., разказват от екипа.

Турнето започва от Виена и преминава през Берлин, Карлсруе, Щутгарт и Мюнхен. В германската столица идват над 800 души, които викат групата на бис два пъти. Част от видеото включва кадри от акустичния концерт, изнесен пред българското посолство в Берлин. Пианистът Мишо Шишков, който е част от групата по това време, документира почти целия маршрут на групата, включително и специални синхронни снимки на Свилен Ноев в западната част на Берлин, използвани в новото видео. Кадрите носят духа на времето и са наситени с емоции и спомени, които феновете ще могат да изживеят отново,

Класическата приказка "Снежанка и седемте джуджета" ще бъде първата за година премиера в афиша на Държавния куклен театър в Бургас, която публиката ще може да гледа на 8 януари, съобщават от културната институция в морския град.

Режисьор и автор на драматизацията на спектакъла е Ирослав Петков, а в главните роли ще се превъплътят актьорите Александра и Ивайло Еневи. Двамата успяват да пресъздадат историята за Снежанка и всички замесени в нея герои, включително и седемте джуджета с помощта на сценографията и куклите на Мария Ибришимова. Музикалният съпровод е дело на композитора Мира Искърова. 

От театъра пишат, че представлението е подходящо за публика на възраст над 3 години и показва приказката точно, както всички я познаваме - с мащехата, ловеца, вълшебното огледало, шнурчето, гребена, ябълката и джуджетата. 

Новото заглавие в репертоара на театъра

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част от експозицията е посветена на Варненския некропол и предметите, открити в Гроб 43. Чрез този некропол НИМ показва, че именно тук е възникнала първата европейска цивилизация – най-древната в света, зародила се векове преди другите антични цивилизации на Земята – египетската, шумерската и др, посочват още от културния институт.

В изложбата ще може да се види и гробната находка от района на село Рупите, Петричко. Експонатите говорят за наличието на производствено ювелирно ателие в района, съществуващо в последните векове на III хилядолетие пр. н. е. и вероятно осъществяващо връзката между Северно-егейските и Банатските и Трансилвански производствени центрове по онова време.

Присъстват и предмети от богатото наследство от културата на траките. Представено е прочутото съкровище на тракийската принцеса/жрица от могилата при Синеморец. Може да видите оригинала на най-впечатляващата златна плочка от диадема с надпис на гръцки език “Деметриус направи за Кортодзунтос”. Подобна е позната единствено от гроба на Филип Македонски във Вергина.

Най-новият игрален филм на режисьора и сценарист Светослав Овчаров “Залог” ще бъде показан в рамките на предстоящото 23-то издание на фестивала "София филм фест на брега" в Бургас, съобщават организаторите от "Арт фест".

Историческата драма е копродукция между България и Румъния и разказва факти от българското минало от периода на Възраждането и освободителните войни.

Според режисьора "Залог" е филм за любовта между двама мъже и една жена, и България. В главните роли са актьорите Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков, Иван Савов и румънката Офелия Попии. Техните герои нямат конкретни имена. Казват се Майора, Министър-председателя, Княза, Жената.  

Оператор е Веселин Христов, художник - Мира Каланова, а звукорежисьор е Валерия Попова. Продуцентските отговорности и монтажът са в ръцете на Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров. 

Видео на ютюбъра Мистър Бийст (MrBeast) за Големите пирамиди в Гиза събра над 75 милиона гледания за три дни. 

Най-популярният в момента ютюбър получи безпрецедентен достъп до тайни коридори и камери в пирамидите, които не са отворени за широката публика. Сред водачите му бяха директорът на археологическия обект Ашраф Мохей ел Дин и световно известният египтолог Захи Хауас, а Министерството на туризма и на паметниците на културата на Египет сътрудничи с издаването на специални разрешения, логистична подкрепа и мерки за сигурност. 

Резултатът е 21-минутното видео, проследяващо най-интересните моменти от стоте часа, с които екипът е разполагал, за да изследва последното останало от Седемте чудеса на античния свят. 

Мистър Бийст е известен с динамичните си, стигащи до крайности клипове, които събират стотици милиони гледания. Сред най-популярните са

Пианистката и органист Мария Славова изнесе Рождествен органов концерт в зала “Добрич” тази вечер.

Почитателите на органовата музика имаха възможност да чуят програма, обединяваща жанрове и стилове от Барока и съвременността.

На концерта бяха изпълнени няколко пиеси, като "Концерт за цигулка" от Йохан Ернст IV фон Саксония - Ваймар, преработен за орган от Йохан Себастиан Бах, "Прелюдия и фуга" на Йохан Себастиан Бах, а също и "Прелюдия в сол мажор" на Николаус Брунс, който е един от големите майстори и новатори на зрелия Барок.

Мария Славова е носител на индивидуалната Годишна награда „Добрич“, 2024 за принос в областта на културата. Родена е в град Добрич и първите си уроци по пиано започва в ранна детска възраст при Надежда Анкова. Завършила е СМУ „Добри Христов” в гр. Варна и АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ в

Повече от три хиляди участници в традиционните за Петрич станчинарски игри "Сурва" 2025 показаха красотата на българските традиции и силата на несломимия българския дух.

Общо 13 групи от различни квартали на града се включиха във фестивала.

Групата на квартал "Център" с ръководител Манчо Трайков е класирана на първо място.

На второ място е групата на квартал "Казарми" с ръководител Алеко Трайков, а третото място е присъдено на групите от "Виздол" и "Дълбошница" с ръководители Димитрина Чиликова и Иван Яръмов.

Това каза Кирил Стойков - секретар на Общинската администрация в Петрич и отговорник за организирането на традиционния за града карнавален празник.

Най-малкият участник в празника е само на 30 дни, а най-възрастният на 90 години.

Служители на Районно управление – Петрич, Жандармерия и общинска охрана бяха ангажирани с осигуряв

Галерия „Мостове“ отваря врати в Ловеч тази вечер.

Инициативата за новото културно пространство, разположено между два моста – покрития на Кольо Фичето и транспортния, в Бароковите къщи в града, е на Павлин Иванов.

Идеята се ражда още преди години, вдъхновен със съпругата му от атмосферата на крайморски град Сопол в дните на Празниците на изкуствата "Аполония“.

„В хубавия Созопол има много интересни, красиви, приятелски галерии. Оттам се зароди желание и ние да създадем такова културно пространство. Вече сме на такава възраст, в която мечтите и желанията трябва да се реализират, за да може и ние да им се радваме, да зарадваме и хората в града“, каза Павлин Иванов.

По думите му името на галерията не е избрано случайно, тъй като целта е да се превърне в средище, което създава връзка, мостове между творците и хората, кои

Някои предмети, изработени от сребро с позлата, имат своите утилитарни функции и са символи на богатство и престиж. Принадлежали са на хазната на владетелите и са можели да служат като финансов резерв в моменти на нужда.

Комплектът украси за конска сбруя и ярем са част от впряга на погребална четириколка, открита в периферията на надгробна могила край с. Свирачи, близо до вила Армира, Ивайловградско. Майсторски изработените от сребро с позлата апликации представят митологични сцени.

Съкровище от Над Сент Миклош. Представлява сбор от златни съдове изработени в различни ателиета и се датират в VII-IX век. На съкровището се приписва хунска, аварска или печенежка принадлежност, но по-голямата част от научната общност го свързва с българите. Представлява сбор от златни съдове, изработени в различни ателиета по онези земи.

В залата ще бъде експонирано и случайно откритото Малко преславско съкровище, което по своя характер и богатство е несравнимо. То е било поставено в добре обработено варовиково блокче, като в него, сред сива пепел, са открити сребърни гривни, златни обици, златни и сребърна монета.

След средата на XIII век татарите от Златната орда играят значителна роля в политическата и военната история на Балканския полуостров. С тяхното присъствие на юг от река Дунав може да се свърже една от представените в настоящата изложба чаши-тасове. Има и тасове, произведения на византийско-балканското златарство от XVII век. Това е една от най-широко разпространените форми съдове от благородни метали на Балканския полуостров през XVI – XVII век. В изключително разнообразната им украса, освен балканската традиция, се откриват и декоративни орнаменти в ориенталски стил, както и западноевропейски готически елементи. В някои случаи са изобразени и човешки изображения – на светци и апостоли, което подсказва за религиозната употреба на част от съдовете.

Изложбата те въвлича в свят, реален, но непознат на мнозина от нас, част от живота по тези земи, като чрез археологията дава реална представа за истинската ни история, завършват от „Двореца“.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Евана Линч от филмовата поредица „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con в София. Ирландската актриса, позната с ролята си на Луна Лъвгуд, гостува на 5 юли в „ ...
Магделена Илиева за дебютния си филм „Пакет „Вечност“: Обичам да задълбочавам неловките паузи
Дали действието се развива в погребално бюро, на семейна вечеря в дисфункционално семейство или в разпадащ се провинциален град, аз обичам да задълбочавам неловките паузи, сблъсъци ...
Късометражни филми от България, Норвегия, Канада и САЩ ще бъдат представени в Художествената галерия в Добрич
Късометражни филми от България, Норвегия, Канада и САЩ на тема “Тънки намеци: късо кино с подтекст” ще бъдат представени в Художествената галерия в Добрич на 24 април. ...
Художествена галерия – Казанлък представя колекция от автентични български носии
Художествената галерия в Казанлък подготвя изложбата „Наследството“, която ще представи автентични български носии от колекциите на Лилия Гетова, Даниела Димитрова и Ан ...
В театъра на Армията започнаха репетициите на „Истината или се осмеляваш“ от Щефан Лак
В театъра на Армията започнаха репетициите на „Истината или се осмеляваш“ от австрийския драматург Щефан Лак, съобщават от трупата на театъра. Режисьор е Васил Дуев - ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Евана Линч от филмовата поредица „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con в София. Ирландската актриса, позната с ролята си на Луна Лъвгуд, гостува на 5 юли в „ ...
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
На 10 април в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив Международен музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи пред почитателите на класическата музика концерта ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
Филмът "Новокаин" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Екшън комедията "Новокаин", чийто герой страда от рядък синдром на нечувствителност към болка, оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде АФП. Филмът, в който главната ...
Тикер в 19:00 ч.
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският ...
Начало Тонът на времето
7347
Тонът на времето

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей ще гостува на "Двореца" в Балчик

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 01 Август 2024, 14:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част от експозицията е посветена на Варненския некропол и предметите, открити в Гроб 43. Чрез този некропол НИМ показва, че именно тук е възникнала първата европейска цивилизация – най-древната в света, зародила се векове преди другите антични цивилизации на Земята – египетската, шумерската и др, посочват още от културния институт.

В изложбата ще може да се види и гробната находка от района на село Рупите, Петричко. Експонатите говорят за наличието на производствено ювелирно ателие в района, съществуващо в последните векове на III хилядолетие пр. н. е. и вероятно осъществяващо връзката между Северно-егейските и Банатските и Трансилвански производствени центрове по онова време.

Присъстват и предмети от богатото наследство от културата на траките. Представено е прочутото съкровище на тракийската принцеса/жрица от могилата при Синеморец. Може да видите оригинала на най-впечатляващата златна плочка от диадема с надпис на гръцки език “Деметриус направи за Кортодзунтос”. Подобна е позната единствено от гроба на Филип Македонски във Вергина.

Някои предмети, изработени от сребро с позлата, имат своите утилитарни функции и са символи на богатство и престиж. Принадлежали са на хазната на владетелите и са можели да служат като финансов резерв в моменти на нужда.

Комплектът украси за конска сбруя и ярем са част от впряга на погребална четириколка, открита в периферията на надгробна могила край с. Свирачи, близо до вила Армира, Ивайловградско. Майсторски изработените от сребро с позлата апликации представят митологични сцени.

Съкровище от Над Сент Миклош. Представлява сбор от златни съдове изработени в различни ателиета и се датират в VII-IX век. На съкровището се приписва хунска, аварска или печенежка принадлежност, но по-голямата част от научната общност го свързва с българите. Представлява сбор от златни съдове, изработени в различни ателиета по онези земи.

В залата ще бъде експонирано и случайно откритото Малко преславско съкровище, което по своя характер и богатство е несравнимо. То е било поставено в добре обработено варовиково блокче, като в него, сред сива пепел, са открити сребърни гривни, златни обици, златни и сребърна монета.

След средата на XIII век татарите от Златната орда играят значителна роля в политическата и военната история на Балканския полуостров. С тяхното присъствие на юг от река Дунав може да се свърже една от представените в настоящата изложба чаши-тасове. Има и тасове, произведения на византийско-балканското златарство от XVII век. Това е една от най-широко разпространените форми съдове от благородни метали на Балканския полуостров през XVI – XVII век. В изключително разнообразната им украса, освен балканската традиция, се откриват и декоративни орнаменти в ориенталски стил, както и западноевропейски готически елементи. В някои случаи са изобразени и човешки изображения – на светци и апостоли, което подсказва за религиозната употреба на част от съдовете.

Изложбата те въвлича в свят, реален, но непознат на мнозина от нас, част от живота по тези земи, като чрез археологията дава реална представа за истинската ни история, завършват от „Двореца“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Магделена Илиева за дебютния си филм „Пакет „Вечност“: Обичам да задълбочавам неловките паузи
Късометражни филми от България, Норвегия, Канада и САЩ ще бъдат представени в Художествената галерия в Добрич
Художествена галерия – Казанлък представя колекция от автентични български носии
В театъра на Армията започнаха репетициите на „Истината или се осмеляваш“ от Щефан Лак
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Тонът на времето
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Под прожектора
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.