Начало Творчески отражения Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на джаз фестивала в Боровец тази вечер
4643
Творчески отражения

Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на джаз фестивала в Боровец тази вечер

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 05 Август 2024, 08:02 ч.

Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер, съобщават организаторите.

Копие на Варненското златно съкровище ще бъде показано в Попово.

Археологическата реликва ще бъде представена в Историческия музей в града през април, съобщават от ръководството на културната институция.

Смята се, че находките са част от най-старото обработено злато в Европа и света, причислявано към така наречената „Култура Варна“. Датирани са от петото хилядолетие преди Христа, посочват от музея в Попово.

Оригиналното съкровище представлява гробен инвентар, открит в югоизточния сектор на Варненския халколитен некропол – в гроб № 36, до който археолози достигат през 1972 г. в района на Варненското езеро.

В гробната яма липсват човешки останки, тъй като това е символично погребение (кенотаф). Открити са единствено гробни дарове, които впечатляват със своята ювелирна изработка, посочват от ИМ – Попово. Очаква се откриването на екс

Докъде ще стигнат конфликтите зависи от това какво направим ние, къде ще спрем, дали ще се смирим и ще се опитаме да се разберем с другите.

Това каза режисьорът Явор Гърдев, който представи за първи път на българска сцена във Варна своя спектакъл „Стълб от сол“, поставен в Кралския театър „Зетски дом“ в Цетине, Черна гора.

Представлението бе част от програмата на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“.

Гърдев не си прави илюзии, че човешкият инстинкт за унищожение може да бъде удържан или елиминиран и прогнозира, че избликването на насилие в различни точки на Земята няма да спре.

„Ние не преставаме да живеем в обстоятелства на трагедии и те не са само външни, а са и на нашите души, фундаментални ценностни спорове, които могат да доведат до много жестоко изостряне на взаимоотношенията и прекрачва

Трагикомедията "Анора" спечели награда "Оскар" за най-добър филм, а звездата й Майки Мадисън - "Оскар" за най-добра актриса, съобщиха световните осведомителни агенции. 

Филмът спечели общо пет награди. Той донесе също наградата за най-добър режисьор на Шон Бейкър и се наложи в категориите за най-добър оригинален сценарий и монтаж. 

В категорията за най-добър късометражен игрален филм "Човекът, който не можеше повече да мълчи", който е с българско участие, отстъпи наградата "Оскар" на "Не съм робот". 

Наградата "Оскар" за най-добър актьор за втори път спечели Ейдриън Броуди за "Бруталистът".

"Оскар" за най-добър международен филм за първи път получи бразилският "Все още съм тук".

Наградите за най-добър актьор и актриса в поддържаща роля спечелиха Кийрън Кълкин (Истинска болка) и Зоуи Салдана ("Емилия Перес". .

Наградата за

Драматургията не е въпрос на вдъхновение, а на упорита работа, каза режисьорът Константин Божанов.

Той гостува на фестивала „София филм фест“ във Варна, където бе показан последният му филм „Безсрамните“, и сподели на специална среща с публиката подробности за работата си като сценарист.

Водещ на разговора бе продуцентът Николай Мутафчиев. 

По думите на Божанов създаването на „Безсрамните“ е било първият му сериозен драматургичен опит. Установил, че сценарната работа означава 6-7 часа дневно писане и още толкова четене. Не вярва в инспирации, а в упорития труд. По думите му реалността влияе зле на драматургията, защото подвежда. „Онова, което в реалността провокира мисли и емоции, не функционира задължително по същия начин в драматургична структура. Трябва да знаеш за какво е историята, какво искаш да кажеш за чове

Двайсет и три концерта, 10 съпътстващи събития и среща с елитни артисти, ансамбли и оркестри от 16 страни от три континента предлага 64-ото издание на международния фестивал "Мартенски музикални дни".

Музикалният форум ще се състои от 14 до 30 март тази година в Русе, съобщи на пресконференция в пресклуб в крайдунавския град директорът на фестивала Ива Чавдарова.  

По думите й публиката ще се наслади на произведения от Ренесанса и Барока до съвременна музика и джаз. 

"Програмата предлага необикновени срещи с артисти от световния музикален елит, сред които изпълнители от класата на Гидон Кремер с неговото световноизвестно трио, феноменалният испански кларинетист Пабло Бараган, знаменитото трио на Александър Ситковецки и редица други", каза Чавдарова. 

По думите й нестандартни ще са и срещите на публиката с артистичните провокации на гостув

Четвъртата вечер на форума ще бъде открита от Ерсин Мустафов (вокали и китара), Ташо Колев (китари), Росен Вътев (барабани) и Красимир Тодоров (пиано, синтезатори) от Jeremy?. Групата е основана през 2013 г. и е първата българска банда, която печели златен медал на международния конкурс за композиция People’s Voice Award с песента Fake Fruits. Музикантите свирят като подгряващи изпълнители в рамките на турнето на Queen и Адам Ламбърт през 2016 г., като представят своя музика на концертите в Полша, Румъния и България.

След Jeremy? на сцената в Боровец ще се качат шведските музиканти Якоб Карлзон (пиано) и Роберт Икиз (ударни), както и датският контрабасист Даниел Франк от „Якоб Карлзон трио“. Като отправна точка и движеща сила в своите импровизации Якоб Карлзон използва класически пиеси за пиано, разказват организаторите на фестивала. По думите им музикантът проявява интерес към метъла и налага елементи от електронната музика. Даниел Франк е изпълнител с познания и разбиране за историята на джаза и с голям музикален репертоар, което спомага за неговата ангажираност, разказват от екипа на фестивала. Допълват, че през 2017 г. Роберт Икиз става първият барабанист, печелил наградата „Музикант на годината“ на Шведското радио.

Финал на четвъртата фестивална вечер ще сложи канадската група „Шъфъл Диймънс“. Формацията осъществяват своя пробив на родната си сцена през 1984 година с наелектризираща музикална смес, която се състои от равни части индивидуални влияния – Сън Ра, Чарлз Мингъс, и изпълнители в група – „Рън-Ди Ем Си“ и „Бийсти Бойс“. В състава на „Шъфъл Диймънс“ са Ричард Ъндърхил (саксофон и вокали), Кели Джеферсън (саксофон и вокали), Мат Лаган (саксофон и вокали), Майк Даунс (бас и вокали) и Стич Уинстън (барабани и вокали).

Танго и латино музика звучаха в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в неделя вечерта, 4 август. 

Маестро Людмил Ангелов (пиано), Стоян Караиванов (бандонеон), Маргарита Калчева (контрабас) и Йован Богосавлевич (цигулка) от „Ансамбъл 5/4 танго“ изпълниха творби от Астор Пиацола. Цикълът „Четирите годишни времена на Буенос Айрес" е повлиян като идея от едно класическо произведение – „Четирите годишни времена“ на Антонио Вивалди, посочи Людмил Ангелов от сцената. По думите му една от причините за това вероятно е, че първоначално Астор Пиацола също е формиран като класически музикант.

„България отвисоко“ е наречена изложбата, която представя 20 кадъра, заснети с дрон в различни части на България. Представени са Националният дворец на културата и катедралата „Свети Александър Невски“ – както по време на залез, така и през нощта, разказва в интервю авторът Константин Кирилов.

От българското Черноморие са уловени емблематични локации като Тюленово и нос Калиакра. Останалите фотографии са посветени на българските планини – Пирин, Рила и Витоша, като всяка от тях разкрива уникалния характер на тези природни забележителности, допълва Кирилов.

По думите му в изложбата могат да се проследят и четирите сезона на годината, като всяка снимка улавя специфичната атмосфера на природата през различните периоди.

Работите ще бъдат показани от 1 до 14 апр

Художествена галерия "Кирил Петров" към Регионалния исторически музей (РИМ) в Монтана представя две събития - гостуваща изложба и музикални изпълнения, в Европейската нощ на музеите на 17 май, събота, съобщи директорът на музея проф. Ваня Иванова.

В  традиционната рубрика „Универсалният език на музиката сред уникални артефакти“ гостите на РИМ ще чуят изпълнения на Магдалена Александрова и Любомира Илиева. Маги е ученичка в езиковата гимназия „Петър Богдан“ в Монтана и полуфиналист в телевизионното шоу „България търси талант“. Любомира Илиева е на рояла и е възпитаничка на „Школа по изкуствата“ към Народно читалище „Разум“ в Монтана.

Главният уредник в ХГ "Кирил Петров" Никола Минчев ще представи новата, временно гостуваща изложба от Художествена галерия Плевен: "Илия Бешков - карикатури и рисунки".  

Работилница „Да потанцуваме полонеза заедно“  ще бъде отворена на 11 май в регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“, съобщават от Полския институт, които са организатори, заедно с посолството на Полша у нас.

„Полонезът е тържествен и радостен полски групов танц, изпълняван от двойки в шествие. Основните стъпки са лесни и достъпни за всеки, а танцът се отличава с умерено темпо и красиви фигури, при които партньорите често се движат под „мостове" от вдигнати ръце. Полонезът се свързва със значими моменти от живота – зрелостни балове, сватби, новогодишни и карнавални тържества – и символизира сътрудничество, равенство и общност“, разказват инициаторите на проекта.

По думите им събитието е подходящо за участници от всички възрасти

Най-новият филм от програмата „Гласовете им чуваме" ще бъде представен на 20 март в залата на „Дерида", съобщават от сдружение „Арт асоциация „Водолей“.

В лентата са включени текстове от книгата на издателство „Захари Стоянов" - „Жажда за живот" на Бойко Илиев.

Младият екип с ръководител Симона Попава, режисьор Калина Липовска и операторите Антон Дражев и Мартин Ромеов, с участието на 30 млади артистични таланти от школите на „Арт асоциация "Водолей", представят художествено-публицистичен филм за тетралогията на Димитър Талев.

Разказват факти от неговия живот, откровения на автора за историята за създаване на романния епос и пресъздават съществени моменти от взаимоотношенията между водещите герои

Над 20 известни графици от Турция ще покажат свои литографии в столичната галерия „Графикарт“.

Експозицията Edition of Sofia ще бъде открита на 8 април и ще продължи до 28 април, съобщават организаторите.

От екипа посочват, че изложбата идва в България след САЩ, Япония и Казахстан и вече е видяна от над 20 хиляди души.

„Специално за българската публика изложбата Edition of Sofia ще покаже едни от най-известните имена на турската графика“, отбелязват те.

Специално за откриването на експозицията у нас ще пристигнат президентът на Асоциацията на графиците в Турция - проф. Мелихат Тузун, мениджърът на галерия "Пинело" – Джан Юстунер, и графиците Нуртен Ердоган и Нурай Юлидиз.  

Организатори на Edition of Sofia са университетът "Текирдаг Намик Кемал" в Истанбул, Асоциацията на графиците в Турция и галерия "Пине

„Независимо, че идеята вероятно е от Антонио Вивалди, тези пиеси са съвсем различни като звучене. Разбира се, в стила на новото танго, на нуево танго, което всъщност Астор Пиацола създава. То включва много от нещата, които и традиционното класическо танго има. Но също включва елементи от класическата музика на 20-и век и преди всичко – елементи от джаза“, допълни маестро Ангелов. С останалите музиканти от „Ансамбъл 5/4 танго“ посветиха концерта си на китариста Цветан Недялков, който традиционно също е част от формацията, но не присъства в Боровец по здравословни причини. 

„Изключително сме щастливи, че сме заедно тук, на това прекрасно, уникално място. Планината Рила е до нас, в нас, в сърцата си“, каза Калин Вельов, който заедно с кубинската певица и пианистка Ире Вазкес и групата „Лос папис“ също свириха на фестивала в неделя вечерта. „И латино проектът ни с Нина Николина, и латино проектът ни „Тумбаито“ стартираха покрай познанството ни и сцената, която ни предостави доктор Емил Илиев. Щастливи сме, пазим го в сърцата си и благодарим отново за тази възможност да ви представим днес този нов латино проект за България, който стартирахме миналата година“, каза Вельов.

Той разказа, че групата е основана на базата на любовта на всички музиканти в нея към латино музиката. В състава на „Лос папис“ са Вельов, Димитър Стоев, Мартин Велев, Георги Попов, Дилян Давидков и Льони Хернандес, а с тях пее Ире Вазкес.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Галерия „Люнион“ отбелязва 90-годишнината от рождението на Георги Божилов-Слона
Изложба, посветена на 90-годишнината от рождението на известния български художник Георги Божилов-Слона, ще бъде открита на 26 юни в галерия „Люнион“, в Пловдив, съобщи ...
Морган Уолън запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Кънтри певецът Морган Уолън отново е на челна позиция в класацията на "Билборд" за албуми, отбелязвайки пета поредна седмица на върха й, съобщи сайтът на изданието. Уолън запазва ...
Групата „Цар Плъх“ спечели голямата награда в конкурса за нова българска поп и рок музика „Пролет“
Групата „Цар Плъх“ спечели голямата награда в 56-ото издание на конкурса за нова българска поп и рок музика „Пролет“. Те заслужиха отличието с песента &bdq ...
Изложбата „Грижа и изцеление“ събира шест художнички в столичната галерия „Васка Емануилова“
„Грижа и изцеление“ е заглавието на последната част от трилогията, курирана от Галина Димитрова („Страх и любов“, 2023, и „Срам и вина“, 2024 г. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Българската инди рок/пост пънк група Scarlet издава на 24 юни песента си „Слънчоглед“, с която спечели второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ в ...
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
17-ти международен конкурс „Млади виртуози“
На 26 юни се открива 17-ият международен конкурс „Млади виртуози“ с клавирен концерт „Един пианист. Пет композиторски свята“, съобщават организаторите.  ...
Галерия „Люнион“ отбелязва 90-годишнината от рождението на Георги Божилов-Слона
Изложба, посветена на 90-годишнината от рождението на известния български художник Георги Божилов-Слона, ще бъде открита на 26 юни в галерия „Люнион“, в Пловдив, съобщи ...
Тикер в 23:00 ч.
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България&l ...
Начало Творчески отражения
4643
Творчески отражения

Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на джаз фестивала в Боровец тази вечер

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 05 Август 2024, 08:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер, съобщават организаторите.

Четвъртата вечер на форума ще бъде открита от Ерсин Мустафов (вокали и китара), Ташо Колев (китари), Росен Вътев (барабани) и Красимир Тодоров (пиано, синтезатори) от Jeremy?. Групата е основана през 2013 г. и е първата българска банда, която печели златен медал на международния конкурс за композиция People’s Voice Award с песента Fake Fruits. Музикантите свирят като подгряващи изпълнители в рамките на турнето на Queen и Адам Ламбърт през 2016 г., като представят своя музика на концертите в Полша, Румъния и България.

След Jeremy? на сцената в Боровец ще се качат шведските музиканти Якоб Карлзон (пиано) и Роберт Икиз (ударни), както и датският контрабасист Даниел Франк от „Якоб Карлзон трио“. Като отправна точка и движеща сила в своите импровизации Якоб Карлзон използва класически пиеси за пиано, разказват организаторите на фестивала. По думите им музикантът проявява интерес към метъла и налага елементи от електронната музика. Даниел Франк е изпълнител с познания и разбиране за историята на джаза и с голям музикален репертоар, което спомага за неговата ангажираност, разказват от екипа на фестивала. Допълват, че през 2017 г. Роберт Икиз става първият барабанист, печелил наградата „Музикант на годината“ на Шведското радио.

Финал на четвъртата фестивална вечер ще сложи канадската група „Шъфъл Диймънс“. Формацията осъществяват своя пробив на родната си сцена през 1984 година с наелектризираща музикална смес, която се състои от равни части индивидуални влияния – Сън Ра, Чарлз Мингъс, и изпълнители в група – „Рън-Ди Ем Си“ и „Бийсти Бойс“. В състава на „Шъфъл Диймънс“ са Ричард Ъндърхил (саксофон и вокали), Кели Джеферсън (саксофон и вокали), Мат Лаган (саксофон и вокали), Майк Даунс (бас и вокали) и Стич Уинстън (барабани и вокали).

Танго и латино музика звучаха в рамките на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в неделя вечерта, 4 август. 

Маестро Людмил Ангелов (пиано), Стоян Караиванов (бандонеон), Маргарита Калчева (контрабас) и Йован Богосавлевич (цигулка) от „Ансамбъл 5/4 танго“ изпълниха творби от Астор Пиацола. Цикълът „Четирите годишни времена на Буенос Айрес" е повлиян като идея от едно класическо произведение – „Четирите годишни времена“ на Антонио Вивалди, посочи Людмил Ангелов от сцената. По думите му една от причините за това вероятно е, че първоначално Астор Пиацола също е формиран като класически музикант.

„Независимо, че идеята вероятно е от Антонио Вивалди, тези пиеси са съвсем различни като звучене. Разбира се, в стила на новото танго, на нуево танго, което всъщност Астор Пиацола създава. То включва много от нещата, които и традиционното класическо танго има. Но също включва елементи от класическата музика на 20-и век и преди всичко – елементи от джаза“, допълни маестро Ангелов. С останалите музиканти от „Ансамбъл 5/4 танго“ посветиха концерта си на китариста Цветан Недялков, който традиционно също е част от формацията, но не присъства в Боровец по здравословни причини. 

„Изключително сме щастливи, че сме заедно тук, на това прекрасно, уникално място. Планината Рила е до нас, в нас, в сърцата си“, каза Калин Вельов, който заедно с кубинската певица и пианистка Ире Вазкес и групата „Лос папис“ също свириха на фестивала в неделя вечерта. „И латино проектът ни с Нина Николина, и латино проектът ни „Тумбаито“ стартираха покрай познанството ни и сцената, която ни предостави доктор Емил Илиев. Щастливи сме, пазим го в сърцата си и благодарим отново за тази възможност да ви представим днес този нов латино проект за България, който стартирахме миналата година“, каза Вельов.

Той разказа, че групата е основана на базата на любовта на всички музиканти в нея към латино музиката. В състава на „Лос папис“ са Вельов, Димитър Стоев, Мартин Велев, Георги Попов, Дилян Давидков и Льони Хернандес, а с тях пее Ире Вазкес.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Галерия „Люнион“ отбелязва 90-годишнината от рождението на Георги Божилов-Слона
Морган Уолън запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Групата „Цар Плъх“ спечели голямата награда в конкурса за нова българска поп и рок музика „Пролет“
Изложбата „Грижа и изцеление“ събира шест художнички в столичната галерия „Васка Емануилова“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Авансцена
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Цветни аспекти
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.