Начало Тонът на времето Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"
6905
Тонът на времето

Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 09 Август 2024, 13:13 ч.

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Режисьорът Гинтс Зилбалодис спечели наградата „Оскар“ за пълнометражен анимационен филм с „Потоп“. Това е първият „Оскар“ за страната му.

Филмът на Зилбалодис печелеше симпатии и отлични отзиви, откакто дебютира през май 2024 г. на кинофестивала в Кан, в секцията „Особен поглед“. Той спечели Европейска филмова награда, награда „Златен глобус“, наградата "Независим дух" за най-добър международен филм и номинации от наградите „Изборът на критиците“, „Ани“ на холивудския клон на Международната асоциация за анимационно кино, БАФТА. Заради успеха му Зилбалодис получава почетно гражданство на Рига през 2024 г. 

„Потоп“ е съпродуциран от френска и белгийска компании. Сюжетът е за черна котка, куче, капибара, лемур и птица секретар, които се опитват да оцелеят след катастрофалн

Испанската фламенко сензация Chambao (Чамбао) и Ла Мари гостуват във Враца на 27 юни, съобщава Община Враца на официалната си фейсбук страница.  

Там допълват, че музиката им е сблъсък между фламенко китари и дълбоки бийтове, между минало и бъдеще.

С песни като Pokito a Poko, Ahí Estás Tú и Papeles Mojados, те се настаниха трайно в сърцата на публиката, оставяйки отпечатък, който не избледнява с времето, пише в страницата на Община Враца. Г

рупата ще бъдат гости на фестивала на испанската култура и музика Buenos Dias, Vratsa (Добро утро, Враца – бел. а.). 

Миналата година във Враца се проведоха тематични дни на Италия, Гърция, Германия. Тази година инициативата продължава, като освен Ден на Испания, администрацията предвижда такива на Франция и Сърбия.

Джаз фестивалът, който започва днес в Ню Орлиънс, събира на едно място  най-емблематичните местни артисти и международни звезди през следващите две седмици, съобщи Асошиейтед прес.

Фестивалът, който привлича стотици хиляди посетители, е учреден през 1970 г. като почит към джаза, който се е зародил в града, но включва и други жанрове с дълбоки регионални корени - блус, госпъл, фолк, каджун зидеко и др. 

Сега обхваща широк спектър от музика – сред хедлайнерите са гръндж групата "Пърл Джем", Лени Кравиц, както и местни звезди, като Лил Уейн. Фокусът му обаче остава върху местни изпълнители и култура.

"В началото искахме да популяризираме Ню Орлиънс пред света, но сега той е също толкова част от Ню Орлиънс, колкото и Марди гра", каза Куинт Дейвис, дългогодишен продуцент на фестивала.

Дейвис призова гостите да опитат и местната кухня, която е не

"Емилия Перес" спечели награди „Златен глобус“ за най-добър филм-комедия или мюзикъл, за най-добра поддържаща женска роля за Зоуи Салдана, най-добра песен (El Mal) и най-добър чуждоезичен филм, но не и за най-добър режисьор на Жак Одиар.

Филмът му триумфира с най-много награди на церемонията, но липсата на режисьорското признание направи вечерта контрастна за френския кинематографист. 

Наградата за най-добър режисьор получи Брейди Корбет за „Бруталистът“ – филмът с три награди „Златен глобус“. В тази категория бяха номинирани също Шон Бейкър за филма "Анора", Едуард Бергер за "Конклав", Корали Фаржа за "Веществото" и Паял Кападия за "Всичко, което си представяме като светлина".  

Жак Одиар посвети наградата „Златен глобус“ на филма „Емилия Перес“ на хората, които се тревожат за бъдещето

Изложбата „Съзерцания“, експонирана по случай 80-годишнината от рождението на българския художник Янаки Кавръков, ще бъде открита днес в западната зала на Художествената галерия в Стара Загора, съобщават от културната институция.

В нея ще бъдат представени маслени творби, акварели и рисунки на художника, оставил своя отпечатък в съвременното българско изкуство от втората половина на 20-и век.

„Заглавието насочва публиката преди всичко към стремежа да се разкрие вътрешният светоглед на автора. Понякога това може да означава да претвори в картина „един човешки жест“, да усети „цвета на творбата“ или да „заживее с видяното“. Всичко това е част от магичния свят – реален и приказен, който присъства в творчеството на Янаки Кавръков. Неговите творби носят разбирането за тайнството на човешката природа, за очарованиет

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

По думите и Open Buzludzha е място за съвременна култура и съвременно изкуство - визуално и музикално, а желанието на фондация „Проект Бузлуджа“ е това да се случва целогодишно, а не само в рамките на три дни. 

Опазването на паметника е кауза на сдружението от години. 

Всички ние имаме едни и същи родители отреди милиони години. Защо не можем да живеем свободни, без глад и без война. Тези думи каза и изпя Ейнджъл Екс от Enigma на концерта в сряда вечер, организиран от „София мюзик ентръпрайсис“.

„We all have the same parents/ Many million years ago/ Why can`t we live in freedom/ Without hunger; with no war?“ са оригиналните стихове от песента The Same Parents (2008).

Спектакълът, наречена Original Enigma Voices продължи около 90 минути, в които звучаха близо 20 от най-известните песни на формацията, която се завърна в София само година след предишното си гостуване у нас, отново в зала 1 на НДК.

На сцената, освен Ейнджъл Екс, се изяви Фокс Лима, заедно с още двама вокалисти и петима танцьори. Те предста

Какво е кентавър, грифон, Горгона Медуза и още ред загадъчни същества. Това ще научат децата в Националния археологически музей на 18 януари. Заниманието е част от поредицата „Археология за деца“ и е озаглавено „Фантастични същества“, съобщават от екипа на музея.

Образователната беседа е съчетана с игри за търсене на предмети като всеки участник получава пътеводител и материали за рисуване. Събитието е подходящо за изследователи на възраст 7-11 г, уточняват организаторите на събитието.

Местата са ограничени, уточняват от екипа.

/ВСР

В галерията в Българския културен институт (БКИ) в Прага беше открита постерната изложба „Древните съкровища на България“, преведена специално на чешки език.

Официални гости на откриването бяха Данчо Мичев, посланик на България в Чешката република, консулът на Турция в Прага г-н Вулкан, чешки гости и сънародници, съобщиха от екипа на Държавен културен институт (ДКИ) към Министъра на външните работи.

Експозицията е изготвена от екип на Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (ИБЦТ–БАН) като част от Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“.

Събитията се реализират в програмите на българските дипломатически мисии и културни институти в партньорство с Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България. 

Ди

Струнен квартет „Фрош“ представи произведения на Бах, Шостакович и Равел в третата вечер от Седмицата на камерната музика „Константин Илиев“ в концертна зала “Добрич”.

Музикантите Негина Стоянова - цигулка, Петя Димитрова – цигулка, Мария Вълчанова – виола и Теодора Атанасова – виолончело бяха включили в програмата си произведенията „Изкуство на фугата” – избрани контрапункти № 1, 10, 9 на Йохан Себастиан Бах, “Струнен квартет № 10” на Дмитрий Шостакович и “Струнен квартет” на Морис Равел.

Струнен квартет „Фрош“ е създаден през 2007 година в София. Той започва концертната си дейност с ежегодно участие в цикъла концерти на БНР „Солистите на радиото“. Има реализирани звукозаписи за фонда на Националното радио на произведения от Панчо Владигеров, Констан

Певицата Марая Кери спечели съдебно дело, в което се твърдеше, че незаконно е копирала елементи в своя празничен мегахит All I Want for Christmas Is You от кънтри песен със същото заглавие, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

В решението си окръжният съдия в Лос Анджелис Моника Рамирес Алмадани посочва, че авторите на All I Want for Christmas Is You на групата "Винс Ванс енд дъ Валиънтс" (Vince Vance and the Valiants) не са успели да докажат, че песента им обективно е достатъчно сходна с тази на Кери, за да подкрепят делото си за нарушаване на авторските права.

Адвокатите на авторите на песента, адвокатите на Кери и говорителите на нейния лейбъл "Сони Мюзик" (Sony Music) не са отговорили веднага на молбите за коментар на решението.

Песента All I Want for Christmas Is You на "Винс Ванс енд дъ Валиънтс" е издадена през 1989 г. и достига до кънтри класациите на "

„До този момент изготвихме план за опазване и управление на сградата, като проучихме какво е нейното състояние и как трябва да се действа занапред с устойчиви стъпки, за да може да бъде опазвана и реставрирана“, обясни арх. Дора Иванова. 

По думите й от екипа на фондацията в рамките на три години са успели да извършат поредица от дейности за стабилизирането на мозайките на сградата и за нейното почистване, за да може да бъде отворена за посещения. Към момента обаче мозайките вече не са извън риск, а сградата не е отворена. 

Според арх. Иванова причината е административна – липсва модел на управление на сградата, който да позволи нейното отваряне и поддръжка. 

„В момента сградата не се поддържа и трудът на толкова много реставратори от различни държави, дарители и доброволци, е застрашен  заради липсата на достъп“, каза тя. 

Арх. Дора Иванова изрази мнение, че отварянето на сградата е физически възможно, но трябва да бъде решено как да се развие. Сградата е държавна собственост, така че това са решения, които зависят от държавата, коментира тя и допълни, че „един възможен сценарий, който би разплел този възел, е сградата да е под юрисдикцията на Община Казанлък“. Идеята е да има референдум по тази тема и това би придвижило тази невъзможност да се стопанисва и развива обектът, така че това е една от възможностите за управление на сградата, напомни тя. 

По думите на основателя фондация „Проект Бузлуджа“ има конкретни изчисления какво би струвала всяка една от стъпките за опазването на сградата и за превръщането както в център за съвременна култура и изкуство, така и в място за история и туризъм, но предвид влошаването на състоянието на сградата и повишаващата се инфлация, от екипа не се ангажират да дефинират конкретна сума. 

Според арх. Иванова историята както на мястото, така и на самия монумент, е важна изходна точка при формирането на бъдещата концепция. 

„Трябва да я познаваме, да я критикуваме, да я използваме за демократични цели, да разбираме какво и как е функционирало преди, за да взимаме по-добри решения. Със сигурност трябва да започнем от историческата перспектива, но смятам, че тя не е единствена, защото сградата сама по себе си е едно уникално творение, което има много потенциал за нови функции, за развитие и привличане на туристи и за развитието на региона“, каза тя и допълни, че според изчисления на организацията монументът привлича около 50 хиляди туристи годишно.

Тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha започна вчера в подножието на монумента.

Начало на музикалната програма на основната сцена постави групата “Юпитер 7“, след което на сцената се качиха Cool Den и “Уикеда“. Тази година в програмата сме се постарали да има за всекиго по нещо, каза арх. Иванова. Музикалната програма е изключително богата и ще бъде на три музикални сцени. На основната сцена ще се качат любими български банди, а акцентът при монументална сцена е самият паметник, който ще бъде озарен от светлинното шоу на MP студио, обясни тя. 

“Тази година то се нарича “Сигнал”, защото паметникът, известен като “чинията”, е прихванал сигнал от бъдещето, а посетителите ще трябва да го разшифроват на място”, каза арх. Дора Иванова и изрази мнение, че за всички ще бъде много любопитно.

Музикалната програма не е всичко, коментира още тя.

“Тази година новото е, че има фестивална игра, която се състои от десет “Бузлуджа изживявания”, а целта е гостите да научат повече за каузата на фестивала, за мястото, за историята и визията напред във времето, както и да провокираме дискусия за бъдещето на паметника Бузлуджа”, разказа арх. Иванова. Предвидени са още импротеатър, турове, детска програма, работилници, за всеки по нещо.

Както информирахме, към момента достъпът до вътрешността на сградата на Дом паметника на БКП на връх Бузлуджа е ограничен със заповед на Областна администрация с мотива, че тя е опасна за посетители. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Операта в Дубай обмисля разширено сътрудничество с китайски изпълнители
Дубайската опера обмисля музикално и артистично сътрудничество с китайски изпълнители, за да укрепи културните връзки и да привлече повече туристи от Китай, предаде Синхуа. Открита ...
Андреа Петкова се завърна с отличие от международен конкурс в Италия
Младата цигуларка Андреа Петкова от Русе се завърна с втора награда от международен конкурс за изпълнителни-инструменталисти, състоял се по-рано този месец в Тревизо, Италия. Пътув ...
Сабя на Наполеон ще бъде предложена на търг в Париж
Сабя, принадлежала на Наполеон, „поръчана за негова лична употреба“ през 1802 г., ще бъде предложена на търг в Париж на 22 май, съобщи АФП.  Оценката на сабята, п ...
Фокусничка, която се е представяла за мъж, бе официално призната от „Магическия кръг“ във Великобритания
Фокусничката Софи Лойд бе официално призната за член на британската организация „Магическия кръг“ в Лондон, тридесет години след като е изключена, тъй като се е предста ...
Марин-Мичо Вардолов: Нямаме право да забравим великите си актьори
Нямаме право да забравим великите си актьори. Това каза в интервю художникът Марин-Мичо Вардолов по повод поп арт изложбата „Моите стъпки стоят по пясъка“ с образи на б ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Седмицата на китайското кино ни запознава с богатството на древната цивилизация чрез киното.
Започна Седмицата на китайското кино в Търговище. Организатори на инициативата и тази година са Институт "Конфуций"  - Велико Търговище, Сдружение "Приятели на Китай" от Търго ...
Балет „Арабеск” обявява 12-ия конкурс за съвременна хореография на името на Маргарита Арнаудова
Балет „Арабеск” обявява 12-ия конкурс за съвременна хореография върху българска музика за наградата на името на Маргарита Арнаудова.  Могат да участват хореографи ...
„Моите места“ е четвъртият сингъл от предстоящия нов албум на Mary Boys Band
„Моите места“ е четвъртият сингъл от предстоящия нов албум на Mary Boys Band, съобщават от групата. Албумът е посветен на 30-ата годишнина на Mary Boys Band се очаква д ...
Фестивалът „Берлинале“ обяви датите за 2026 г., избягвайки припокриване с наградите БАФТА за първи път от шест години
Международният филмов фестивал в Берлин ще проведе своето 76-о издание от 12 до 22 февруари 2026 г., съобщиха организаторите на официалния уебсайт на форума. Тези дати ще позволят ...
Операта в Дубай обмисля разширено сътрудничество с китайски изпълнители
Дубайската опера обмисля музикално и артистично сътрудничество с китайски изпълнители, за да укрепи културните връзки и да привлече повече туристи от Китай, предаде Синхуа. Открита ...
Тикер в 03:00 ч.
Започна Седмицата на китайското кино в Търговище. Организатори на инициативата и ...
Начало Тонът на времето
6905
Тонът на времето

Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 09 Август 2024, 13:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

По думите и Open Buzludzha е място за съвременна култура и съвременно изкуство - визуално и музикално, а желанието на фондация „Проект Бузлуджа“ е това да се случва целогодишно, а не само в рамките на три дни. 

Опазването на паметника е кауза на сдружението от години. 

„До този момент изготвихме план за опазване и управление на сградата, като проучихме какво е нейното състояние и как трябва да се действа занапред с устойчиви стъпки, за да може да бъде опазвана и реставрирана“, обясни арх. Дора Иванова. 

По думите й от екипа на фондацията в рамките на три години са успели да извършат поредица от дейности за стабилизирането на мозайките на сградата и за нейното почистване, за да може да бъде отворена за посещения. Към момента обаче мозайките вече не са извън риск, а сградата не е отворена. 

Според арх. Иванова причината е административна – липсва модел на управление на сградата, който да позволи нейното отваряне и поддръжка. 

„В момента сградата не се поддържа и трудът на толкова много реставратори от различни държави, дарители и доброволци, е застрашен  заради липсата на достъп“, каза тя. 

Арх. Дора Иванова изрази мнение, че отварянето на сградата е физически възможно, но трябва да бъде решено как да се развие. Сградата е държавна собственост, така че това са решения, които зависят от държавата, коментира тя и допълни, че „един възможен сценарий, който би разплел този възел, е сградата да е под юрисдикцията на Община Казанлък“. Идеята е да има референдум по тази тема и това би придвижило тази невъзможност да се стопанисва и развива обектът, така че това е една от възможностите за управление на сградата, напомни тя. 

По думите на основателя фондация „Проект Бузлуджа“ има конкретни изчисления какво би струвала всяка една от стъпките за опазването на сградата и за превръщането както в център за съвременна култура и изкуство, така и в място за история и туризъм, но предвид влошаването на състоянието на сградата и повишаващата се инфлация, от екипа не се ангажират да дефинират конкретна сума. 

Според арх. Иванова историята както на мястото, така и на самия монумент, е важна изходна точка при формирането на бъдещата концепция. 

„Трябва да я познаваме, да я критикуваме, да я използваме за демократични цели, да разбираме какво и как е функционирало преди, за да взимаме по-добри решения. Със сигурност трябва да започнем от историческата перспектива, но смятам, че тя не е единствена, защото сградата сама по себе си е едно уникално творение, което има много потенциал за нови функции, за развитие и привличане на туристи и за развитието на региона“, каза тя и допълни, че според изчисления на организацията монументът привлича около 50 хиляди туристи годишно.

Тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha започна вчера в подножието на монумента.

Начало на музикалната програма на основната сцена постави групата “Юпитер 7“, след което на сцената се качиха Cool Den и “Уикеда“. Тази година в програмата сме се постарали да има за всекиго по нещо, каза арх. Иванова. Музикалната програма е изключително богата и ще бъде на три музикални сцени. На основната сцена ще се качат любими български банди, а акцентът при монументална сцена е самият паметник, който ще бъде озарен от светлинното шоу на MP студио, обясни тя. 

“Тази година то се нарича “Сигнал”, защото паметникът, известен като “чинията”, е прихванал сигнал от бъдещето, а посетителите ще трябва да го разшифроват на място”, каза арх. Дора Иванова и изрази мнение, че за всички ще бъде много любопитно.

Музикалната програма не е всичко, коментира още тя.

“Тази година новото е, че има фестивална игра, която се състои от десет “Бузлуджа изживявания”, а целта е гостите да научат повече за каузата на фестивала, за мястото, за историята и визията напред във времето, както и да провокираме дискусия за бъдещето на паметника Бузлуджа”, разказа арх. Иванова. Предвидени са още импротеатър, турове, детска програма, работилници, за всеки по нещо.

Както информирахме, към момента достъпът до вътрешността на сградата на Дом паметника на БКП на връх Бузлуджа е ограничен със заповед на Областна администрация с мотива, че тя е опасна за посетители. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Операта в Дубай обмисля разширено сътрудничество с китайски изпълнители
Андреа Петкова се завърна с отличие от международен конкурс в Италия
Сабя на Наполеон ще бъде предложена на търг в Париж
Фокусничка, която се е представяла за мъж, бе официално призната от „Магическия кръг“ във Великобритания
Марин-Мичо Вардолов: Нямаме право да забравим великите си актьори
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Седмицата на китайското кино ни запознава с богатството на древната цивилизация чрез киното.
Цветни аспекти
Балет „Арабеск” обявява 12-ия конкурс за съвременна хореография на името на Маргарита Арнаудова
Под прожектора
„Моите места“ е четвъртият сингъл от предстоящия нов албум на Mary Boys Band
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.