Начало Творчески отражения Новата изложба на Военноморския музей разказва как моряците омилостивяват водната шир
7010
Творчески отражения

Новата изложба на Военноморския музей разказва как моряците омилостивяват водната шир

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 09 Август 2024, 13:19 ч.

Различни ритуали и суеверия от древността до наши дни за омилостивяване на океаните и моретата представя Военноморският музей във Варна в новата си изложба, която бе открита официално днес.

Актрисата Елена Атанасова е симпатична убийца, която разказва живота си в нов моноспектакъл на Сатирата.

Премиерата на „Случаят Лола“ е на 30 януари, съобщават от трупата.

Пиесата на Хосе Варлета е в превод на Мариана Манолова. Режисьор е Николай Младенов.

Лола току-що е убила съпруга си… „С такова начало всеки би си помислил, че тя е кръвожаден звяр, но с разказа за преживяното от нея мнението ви ще се промени. Животът е пълен със ситуации – и комични, и трагикомични“, разказва от Сатирата.

Историята на Лола е вдъхновена от разказите на много жени без личен живот, за които готвенето и грижата за съпрузите е основната част от ежедневието.

Жени, които винаги са били на второ място и никога преди приятелите, хобитата или дори п

Майки Мадисън спечели награда "Оскар" за най-добра актриса с ролята във филма "Анора", която я превърна в звезда, предадоха световните осведомителни агенции. 

Победата й беше част от триумфа на филма "Анора" на церемонията. Той спечели пет награди, включително за най-добър филм и най-добър режисьор за Шон Бейкър. 

"Това е толкова сурреалистично", каза Мадисън, след като прегърна Бейкър и други, преди да се качи на сцената. "Извинете ме, нервна съм", призна тя, и прочете списък с имена на хора, на които е благодарна.

Мадисън беше най-известна с ролята си на мрачна тийнейджърка в комедийния сериал "По-добри неща", който приключи през 2022 г. Тя също се появи в хитовите филми "Имало едно време... в Холивуд" и петата част от франчайза "Писък".

Тези нейни роли привличат вниманието на режисьора и сценарист Бейкър, който пише главната роля в "Анора"

Изложбата „Цветът в мен“ на Таня Василева бе открита в Регионална библиотека „Гео Милев“ в Монтана.

Показани са 24 картини на художничката, рисувани в последните 20 години с акрилни бои, а също и с техниката батик. Сред тях има пейзажи, натюрморти, портрети с етнически елементи, абстракции.

Вниманието привлича картината „Земя“, която е направена по произведението „Ние Врабчетата“ на Йордан Радичков.

Изложбата е първа на Таня Василева в Монтана. До сега тя много пъти е участвала със своите картини на общи експозиции.  

Василева каза: „Цветът в мен“ показва света в мен. Той е много пъстър, силен, интензивен и посетителите на изложбата ще могат да го усетят. Рисувам с акрил, тъй като той съхне много по-бързо от маслото и е много по-гъвкав като материал за експресивни техники. Техниката батик

Националният музикален театър отбелязва 80-годишния юбилей на композитора Стефан Диомов със спектакъла „Здравей! Как си, приятелю?” навръх рождения му ден – 16 февруари, съобщават от трупата.

„Този уникален музикален проект вплита затрогващата музика, сътворена от маестро Диомов, в една лична история за приятелство и любов. Песните, изпълнявани в годините от Тони Димитрова, Пламен Ставрев, „Тоника“, „Тоника СВ“, „Домино“ и „Фамилия Тоника“ оживяват на сцената на Музикалния театър по един различен начин“, припомнят от екипа. 

В сюжетната линия се включват героите Примерната, Самоувереният, Нетърпеливата, Суетната, Закъснелият, вечният бунтар – Клошарят, двама влюбени младежи и, разбира се, една вече пораснала „малка“ дъщ

Холивудски филми като "Злосторница", "Веществото", "Нито звук: Ден първи" и "Смелата Ваяна 2" не просто са доминирали в северноамериканския боксофис през 2024 г., но и са осигурили главни роли на жените в някои от най-големите премиери на годината, съобщи "Варайъти". 

За първи път в най-новата история процентът на най-касовите филми с главни героини жени е бил равен с този на продукциите с главни герои мъже, според годишния доклад на Центъра за изследване на жените в телевизията и киното към Университета на Сан Диего. 

Всяка година центърът анализира стоте продукции в челото на боксофиса, за да установи кои са протагонистите, т.е. персонажите, чрез които е описано случващото се в даден филм.

От стоте филма с най-големи приходи през 2024 г. 42 процента са били с главни героини жени, което се равнява на процента на филмите с главни герои мъже.  

За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика. Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева. Въпреки това поверие обаче, след 16-и век нерядко на носа на корабите са били поставяни фигури на полуголи дами. За тази специална украса, наречена галион, се е вярвало, че може да смути и укроти бурите и ураганите. Поради тази причина на носа са се поставяли фигури или на полуголи жени, или на божества и могъщи митични създания.

Суеверия има във всяко общество, но може би при моряците са повече, защото са по-уязвими, посочи Кръстева. И уточни, че това е и причината да я има поговорката, че който не е плавал по море, той не са знае как да се моли.

За ритуала при първо пресичане на Екватора, известен като Нептуновото кръщение, Кръстева разказа, че началото му се губи в отминалите две столетия. Известно е, че първоначално всъщност старите моряци са се възползвали да се гаврят с младите си колеги. С течение на годините обаче се е стигнало до ритуала, който днес е празник и за екипажа, и за пътниците. Свои суеверия имат и рибарите, каза още Кръстева. По думите й вярва се, че първото излизане за сезона трябва да е с нова мрежа. Може старата да е здрава, но тя е за после, защото с новата показваш уважение към силите, които ще ти донесат богат улов, обясни Кръстева. Тя припомни и това, че не се залавят и убиват морски птици. Причината е в поверието, че в тях се вселяват душите на загинали моряци.

За традиционното пожелание за попътен вятър и 7 фута под кила, Кръстева с усмивка посочи, че ветроходците например не са много радостни вятърът им да е попътен. В пожеланието обаче се влагат положителни послания за добър и успешен път, така че се е наложило с годините. Седемте фута под кила пък са за чисти и дълбоки води, та корабът да не заседне.

Моряците си имат собствена митология, тя ги е съпътствала в ежедневието им, допълни Кръстева. Като пример за това тя даде историите за страховити и непознати морски създания, способни да създадат сериозни проблеми в открити води. Такава е и историята за призрачния „Летящ холандец“, макар че той не е „засичан“ в Черно море, с усмивка посочи Кръстева.

Постановка на Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен ще гостува в Свищов.

Пиесата ще се играе на 11 февруари в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856“, съобщиха от културната институция.

В ролята на Робин Худ е актьорът Ники Илиев, а в образа на неговата любима Мериан ще влезе актрисата Елена Петрова.

В представлението участват още Кольо Стайков, Валентин Ченков, Катрин Лалова, Росен Караджов, Калин Пачеръзки, Виктория Стрильова, Валери Зарков, Светлин Иванов, Веселин Иванов, Стефан Мараджиев, Борислав Вълов, Мадлен Йорданова, Валери Зарков и Янислава Линкова.

Сюжетът разказва за принца на разбойниците Робин Худ, който се укрива с последователите си в Шеруудската гора, за да води война срещу несправедливите управници. Зрителите ще се пренесат в Средновековна Англия, където справедливост

„Реквием“ на Волфганг Амадеус Моцарт ще звучи в зала „България“ два пъти в рамките на един ден – 15 март, съобщава диригентът Йордан Камджалов. 

„Моление за мир и вечна светлина. Идва нещо, което никога, никога не ни оставя безразлични – последната, незавършена творба на загадката Моцарт“, коментира маестрото.

„Има вероятност това да се случва за първи път в концертната ни история. Излиза, че е възможно в „страната на чалгата“ класически артисти да правят по два „Реквием“-а за една вечер, поради големия интерес. Днес трудно се пълни и една зала. Това си е културно чудо, и то с „елитарна“ музика. Това е комплимент и за българската общественост и публика. Вярвам, че подобни новини могат да повдигнат духа и, както казва Вазов – „да в

Бившият президент на САЩ Джо Байдън е подписал договор с известната агенция за управление на таланти "Криейтив артистс ейджънси" (Creative Artists Agency, CAA), предаде АФП.

Подписвайки с агенцията, докато проучва каква ще бъде неговата постпрезидентска кариера, 82-годишният Байдън се присъедини към холивудски актьори и легенди на спорта. 

В публикация в Инстаграм CAA посочва, че вече е представлявала Джо Байдън от 2017 г. до 2020 г. От агенцията допълват, че за тях е чест отново да работят с него. 

"Криейтив артистс ейджънси" е една най-известните агенции за управление на таланти в света. В списъка й са звезди на Холивуд като Мерил Стрийп, бизнесдамата, писателка и телевизионна знаменитост Марта Стюарт, японската бейзболна легенда Шохей Отани. 
       
Агенцията представлява и продуцентската компания "Хайър граунд" (Hi

Софийската филхармония представя легендарни български произведения в София и Букурещ по повод националния празник на България, информират от филхармонията.

На 2 март в зала „България” Националният оркестър и маестро Найден Тодоров представят "Нестинарски танц" от Марин Големинов, Третият концерт за пиано от Панчо Владигеров със солист Георги Черкин и Симфония №1 от Веселин Стоянов.

Същата програма ще звучи на националния ни празник в зала „Атенеум” в Букурещ. Концертът в Румъния е по покана на Радко Влайков – посланик на България в северната ни съседка. Поканата дойде след представянето на филхармонията в същата зала през март 2024 г. 

Програмата съчетава трима от най-големите ни композитори и представя българската уникалност, историческите връзк

Киномани, творци и жители на Юта обединяват усилия в опит фестивалът за независими филми "Сънданс" да продължи да се провежда в щата, тъй като организаторите обмислят преместването му, предаде Асошиейтед прес.

Хиляди посетители на форума залепиха яркожълти стикери на зимните си палта с надпис "Запазете "Сънданс" в Юта" в последен опит да убедят ръководството и щатските власти да остане в Парк Сити, където се провежда от 41 години.

Губернаторът на щата Спенсър Кокс вече заяви, че Юта няма да даде толкова пари за кинофестивала, колкото други щати, които се надяват да го привлекат. От офиса му настояват законодателният орган да отдели три милиона щатски долара за "Сънданс" в бюджета си, седмици преди независимият филмов фестивал да избере дом за следващото десетилетие. 

Форумът може да остане в живописния Парк Сити и да се насочи към близкия Солт Лейк Сити, н

В новата експозиция на музея могат да бъдат разгледани и артефакти от емблематични моменти от родното корабоплаване. Сред тях са свидетелства за Нептуново кръщение, автентичен реквизит, използван на борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ при извършването на този ритуал след прекосяването на най-големия паралел, монетата от залагането на кила на първия от многофункционалните модулни патрулни кораба за Военноморските сили. Представени са и доказателства, че действително на борда капитанът е пръв след Бога и има право да бракосъчетава, да кръщава и да погребва.

Изложбата е реализирана със съдействието на Националния военноисторически музей и на командира и екипажа на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Конан О`Брайън ще се завърне като водещ на церемонията по връчването на наградите „Оскар“ през 2026 г.
Комикът и домакин на вечерни телевизионни предавания Конан О`Брайън ще бъде водещ на 98-ата церемония по връчването на наградите „Оскар“, която ще се състои на 15 март ...
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
За 17-и път ще бъде връчен призът за култура и изкуство „Николай Ганков“
За 17-и път в Троян ще бъде връчен призът „Николай Ганков“, съобщи председателят на инициативния комитет за връчване на наградата Христо Ганков. Наградата на името на ...
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти на SoFest Summer
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти в лятното издание на SoFest от 12 до 15 юни в кино „Кабана“ и парка на НДК, съобщават организаторите.  ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Холивудски режисьор арестуван, защото измамил Нетфликс с 11 млн. долара
Холивудски сценарист и режисьор беше арестуван по обвинение, че е измъкнал 11 млн. долара от Нетфликс за научнофантастичен сериал, който така и не е излъчен, като вместо това е нас ...
Песни на Джеймс Тейлър ще бъдат използвани в нов мюзикъл
Следващата музикална икона, която ще превърне своите песни в мюзикъл, е Джеймс Тейлър, пише Асошиейтед прес.  Песните на Тейлър ще бъдат използвани в обявения нов мюзикъл Fir ...
Изложбата „Посоки 2“ бе открита с минута мълчание заради трагичните събития в Република Северна Македония
С едноминутно мълчание бе открита изложбата „Посоки 2“ в галерия „Мисията“ на Държавния културен институт към министъра на външните работи днес. Поводът за ...
Осъдиха крадците на златната тоалетна от Маурицио Кателан
Британци бяха осъдени за кражбата на тоалетната от 18-каратово злато, изложена като произведение на изкуството в родния дом на Уинстън Чърчил, съобщи Ройтерс.  Напълно функци ...
„Куин“, Хърби Хенкок и Барбара Ханиган са новите носители на наградата „Полар“
Легендарната британска рок група „Куин“, американският джаз пианист Хърби Хенкок и канадското сопрано и диригент Барбара Ханиган са тазгодишните носители на престижната ...
Тикер в 18:00 ч.
Холивудски сценарист и режисьор беше арестуван по обвинение, че е измъкнал 11 мл ...
Начало Творчески отражения
7010
Творчески отражения

Новата изложба на Военноморския музей разказва как моряците омилостивяват водната шир

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 09 Август 2024, 13:19 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Различни ритуали и суеверия от древността до наши дни за омилостивяване на океаните и моретата представя Военноморският музей във Варна в новата си изложба, която бе открита официално днес.

За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика. Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева. Въпреки това поверие обаче, след 16-и век нерядко на носа на корабите са били поставяни фигури на полуголи дами. За тази специална украса, наречена галион, се е вярвало, че може да смути и укроти бурите и ураганите. Поради тази причина на носа са се поставяли фигури или на полуголи жени, или на божества и могъщи митични създания.

Суеверия има във всяко общество, но може би при моряците са повече, защото са по-уязвими, посочи Кръстева. И уточни, че това е и причината да я има поговорката, че който не е плавал по море, той не са знае как да се моли.

За ритуала при първо пресичане на Екватора, известен като Нептуновото кръщение, Кръстева разказа, че началото му се губи в отминалите две столетия. Известно е, че първоначално всъщност старите моряци са се възползвали да се гаврят с младите си колеги. С течение на годините обаче се е стигнало до ритуала, който днес е празник и за екипажа, и за пътниците. Свои суеверия имат и рибарите, каза още Кръстева. По думите й вярва се, че първото излизане за сезона трябва да е с нова мрежа. Може старата да е здрава, но тя е за после, защото с новата показваш уважение към силите, които ще ти донесат богат улов, обясни Кръстева. Тя припомни и това, че не се залавят и убиват морски птици. Причината е в поверието, че в тях се вселяват душите на загинали моряци.

За традиционното пожелание за попътен вятър и 7 фута под кила, Кръстева с усмивка посочи, че ветроходците например не са много радостни вятърът им да е попътен. В пожеланието обаче се влагат положителни послания за добър и успешен път, така че се е наложило с годините. Седемте фута под кила пък са за чисти и дълбоки води, та корабът да не заседне.

Моряците си имат собствена митология, тя ги е съпътствала в ежедневието им, допълни Кръстева. Като пример за това тя даде историите за страховити и непознати морски създания, способни да създадат сериозни проблеми в открити води. Такава е и историята за призрачния „Летящ холандец“, макар че той не е „засичан“ в Черно море, с усмивка посочи Кръстева.

В новата експозиция на музея могат да бъдат разгледани и артефакти от емблематични моменти от родното корабоплаване. Сред тях са свидетелства за Нептуново кръщение, автентичен реквизит, използван на борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ при извършването на този ритуал след прекосяването на най-големия паралел, монетата от залагането на кила на първия от многофункционалните модулни патрулни кораба за Военноморските сили. Представени са и доказателства, че действително на борда капитанът е пръв след Бога и има право да бракосъчетава, да кръщава и да погребва.

Изложбата е реализирана със съдействието на Националния военноисторически музей и на командира и екипажа на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Конан О`Брайън ще се завърне като водещ на церемонията по връчването на наградите „Оскар“ през 2026 г.
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
За 17-и път ще бъде връчен призът за култура и изкуство „Николай Ганков“
Милица Гладнишка, Дара, Тино и Cool Den ще имат концерти на SoFest Summer
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Холивудски режисьор арестуван, защото измамил Нетфликс с 11 млн. долара
Цветни аспекти
Песни на Джеймс Тейлър ще бъдат използвани в нов мюзикъл
Под прожектора
Изложбата „Посоки 2“ бе открита с минута мълчание заради трагичните събития в Република Северна Македония
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.