Начало Под прожектора Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже
6477
Под прожектора

Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 09 Август 2024, 19:56 ч.

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Изложбата True Colors, показана във виенския музей „Албертина модерн“ проследява развитието на цветната фотография от 1849 до 1955 година, излагайки изключителни творби от фотографската колекция на музея. 

Стремежът към цветни снимки винаги е присъствал в света на фотографията. Експозицията показва всички етапи на развитието на това изкуство - от експериментални техники  през XIX век до общоприложимата аналогова цветна фотография.

Изложени са образци от първите дни на фотографията - дагеротипи и отпечатъци върху хартия, оцветявани на ръка, за да се създадат цветни изображения. Голямото хроматично разнообразие на фотографиите от ХIХ век е подсилено и от монохромния цвят. Монохромните пигментни хартии също допринасят за голямото хроматично разнообразие на фотографиите, които се радват на голяма популярност до 90-те години на XIX век.

Първият

Древна реликва, която много християни почитат като трънения венец на Исус Христос, се завръща в парижката катедралата „Нотр Дам“, пет години след като беше спасен от пламъците на опустошителния пожар в храма през 2019 г., предаде Асошиейтед прес.

Венецът е изплетен от тръни и е бил положен на главата на Исус Христос преди разпъването му на кръста в Йерусалим, с цел пародиране на царска корона. Той ще бъде върнат в историческия му дом в петък, 13 декември. Церемонията ще бъде ръководена от архиепископа на Париж.

За първи път реликвата е спомената от поклонници от Йерусалим през V в., а през Х в. е пренесена в Константинопол. През 1239 г. тя е придобита от френския крал Луи IX, който я пренася в Париж и я съхранява в „Нотр Дам“, след което я премества в храма Сент-Шапел. По-късно тя е върната в „Нотр Дам“.

По време на пожара, к

На 11 март започва новият сезон на Trace Talents Europe – документална поредица, която ще проследи пътешествието на млади европейски артисти в света на музикалния бизнес, част от които са и двете родни изпълнителки Прея и Арика Адамс, съобщават от екипа на Sofia Live Festival. 

По думите им програмата е много повече от телевизионно шоу – тя е музикално предизвикателство, което поставя младите артисти в центъра на креативните индустрии.

В рамките на три епизода, снимани в Брюксел, Марсилия и София, те ще работят върху реални проекти, ще разработват маркетингови стратегии и ще организират събития, водени от утвърдени професионалисти.

В първия епизод участниците ще се съберат в Брюксел, за да поставят основите на своите идеи и да създадат концепции за европейско музикално турне. Т

Фотографът Петър Вълчев и арт терапевтът Елица Великова създават заедно изложбата „Семейна гравитация“ и интерактивната инсталация „Паметта на предметите“.

Експозицията ще бъде открита на 2 февруари в галерия „Топлоцентрала - Куб“ и ще бъде закрита на следващия ден, съобщават организаторите.

Проектът повдига въпросите „Знам ли достатъчно за семейството си?“, „Знам ли наистина кой играе ролите на майка, баща, брат, сестра, баба, дядо?“, „Познавам ли истинските хора в неговата архитектура?“, „Мога ли да удържа могъщата му притегателна сила, или мога да го видя и отстрани?“.

В тази спирала на времето и родовите връзки се спуска Петър Вълчев, за да създаде своята „Семейна гравитация“, казват от екипа. 

Те посочват, че изложбата е показана за първи път през 2

„Остава“ изпраща 2024 година с мини турне и нов клип към песента „Лондон? Париж? Берлин?“. Във видеото има архивни кадри от първото турне на групата в Западна Европа през 2005 г., разказват от екипа.

Турнето започва от Виена и преминава през Берлин, Карлсруе, Щутгарт и Мюнхен. В германската столица идват над 800 души, които викат групата на бис два пъти. Част от видеото включва кадри от акустичния концерт, изнесен пред българското посолство в Берлин. Пианистът Мишо Шишков, който е част от групата по това време, документира почти целия маршрут на групата, включително и специални синхронни снимки на Свилен Ноев в западната част на Берлин, използвани в новото видео. Кадрите носят духа на времето и са наситени с емоции и спомени, които феновете ще могат да изживеят отново,

Следва цялото интервю:

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Николов секстет“, една легендарна група, в която свириха Радул Начков, също барабани, Веселин Койчев – китара, Дочо Панов – бас, самият Веселин Николов – саксофон, лидер на този проект, и Йълдъз Ибрахимова. След това сме свирили много с Борис като дуо. С Ивайло пък, с него се запознахме, бяхме поканени двамата на един рожден ден на наша обща позната в Швейцария, там за първи път свирихме. След това заедно с Борис и с един прекрасен цигулар и диригент, който живее също в Швейцария, Дружелюб Янакиев, направихме един проект, нашата група „Джаз комбо“ плюс симфоничен оркестър от Швейцария, с който свирихме освен в Швейцария на няколко места, в зала „България“ дори свирихме, в Русе, Силистра, Разград. С Херберт Крамис, той ми е нов приятел, той пък е близък на Ивайло Ковачев, и сега свирим за първи път. Той абсолютно се „вклини“ по най-добрият начин в нашата компания, прекрасен контрабасист. Вие тази вечер ще усетите колко истински контрабасист е той, защото в джаза има много контрабасисти, които свирят и на бас китари, третират този инструмент по малко по-различен начин, но той, освен че е класически контрабасист, той свири и е изявен джаз музикант. 

Какво ще чуе публиката на „Банско джаз фестивал“?

Теодосий Спасов: Има две пиеси, които са написани специално за джаз фестивала, те са на Ивайло Ковачев и на Борис Динев също. Пиесата на Херберт е много хубава балада и за първи път ще бъде изсвирена тук, на джаз фестивала. Аз съм приготвил една пиеса за начало, която се нарича „Четири котки и една луна“. Тази пиеса сме я свирили с Борис и с Ивайло в Швейцария, сега ще я изсвирим в тази формация. И още една моя пиеса, която се казва „Лутаница – лютеница“. Тя е първообразът на по-късно създадения от мен един концерт за кавал, кларинет и симфоничен оркестър, но в този вид никой не я е чувал. Дори и ние за първи път я свирим. 

Бижутата на звездите на церемонията за наградите "Оскар" тази година ще са дръзки - големи обици и огърлици, както и с редки естествени диаманти и по-креативно използване на скъпоценни камъни от мъжете, съобщи Ройтерс, позовавайки се на експерт на "Де Биърс"(De Beers).

Пътят на бижутата от шоурума до червения килим може да бъде сложен танц между бижутерски компании, стилисти и дизайнери, както и самите знаменитости.

"Контактуваме много със стилистите. Те ни казват точно какви неща търсят – форми, силуети, може би цветови палитри", каза Сали Морисън, която ръководи подразделението за естествени диаманти в САЩ на конгломерата "Де Биърс". "Много често не знаем, докато човекът действително не излезе на червения килим, какво е избрано. Така че това е изнервящо време от годината за нас, но също така е и много вълнуващо".

Очаква се характерните обици и огърлици

Разградският художник Орхан Исмаил показва в изложба живописни платна, вдъхновени от красотите на Лудогорието.

Експозицията, озаглавена „Лудогорски мигове – пластика и колорит”, ще бъде официално открита на 21 февруари в зала „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“.

Авторът обясни, че експозицията включва 20 живописни творби в неговия характерен стил, посветени на любимите му теми: пейзажи, натюрморти, абстрактна живопис. С изключение на две платна, нарисувани по време на участието му в пленерите в Стара Загора и Свиленград миналата година, всички останали са нови и не са показвани досега.

Творбите са подготвени през последните няколко години. 

Освен пейзажи, картини, вдъхновени от образа на жената като майка, любима и вдъхновение, в експозицията ще могат да се видят платна, изобразяващи ст

Нови творби на Сашо Виолетов ще бъдат изложени в столичната галерия Depoo.

Експозицията е озаглавена „Untitled/Нови работи" и ще бъде показана от 14 януари до 14 февруари, съобщават организаторите.

От екипа посочват, че изложбата съдържа творби, създадени през миналата година и началото на тази. Работите в изложбата съдържат характерните за творчеството на автора теми. Теми, които продължават да го вълнуват и през новата 2025 г.

„Изложбата няма обединителна идея, но всяка работа съдържа в себе си някакъв елемент от другите. Творбите са основно картини с фигурална живопис, които задават някакъв социален въпрос от сорта на „Що за животно е съвременният човек, хвърлен в едно абсурдно време?“, или съдържат в себе си някакъв мета коментар, като всичко това е замесено с необходимата доза ирония“, разказв

Солист в концерта на Симфониета Шумен „Струни на страстта“ ще бъде световноизвестният цигулар Марио Хосен, съобщиха от оркестъра.

В програмата на концерта в зала „Проф. Венета Вичева“ на 23 януари ще бъдат изпълнени Увертюра към операта „Отвличане от Сарая” от Моцарт и Симфония № 4 „Италианска“ от Менделсон.

Под диригентската палка на маестро Ганчо Ганчев музикантите ще представят още Концерт за цигулка и оркестър на Юлиус Конюс и „Кампанела“ от Втория концерт за цигулка и оркестър на Паганини, допълниха от Симфониета Шумен.

Ганчо Ганчев каза, че с Марио Хосен са свирили и преди, като има приятни емоционални спомени от техните предишни концерти. Той добави, че са приятели извън професионалните отношения и се надява да създадат една чудесна атмосфера, която да се хареса на публиката.

Шумен е гра

Трета самостоятелна изложба, посветена на женската красота и страст, представи във Велико Търново художничката Нина Ковачева.

Експозицията, озаглавена "Тя", бе открита днес, в навечерието на празника на жената 8 март, в Изложбените зали „Рафаел Михайлов“.

Нина Ковачева е родена в Русе, завършила е Факултета по изобразително изкуство към Великотърновския университет в класа на Николай Иванов. Години наред е творила в областта на уличното изкуство, но винаги темата за жената е водеща нишка в творческата й вселена.

Жената е възхита, тя е природата и майката, дава любов и ражда живот, каза Нина Ковачева и подчерта, че нейният поглед към женската образност не е феминистки.

В изложбата е включен цикъл от картини, които интерпретират образа на Фрида Кало по различен начин.

Чрез символите в платната разказвам за живота и таланта на тази силн

Този квартет е още едно доказателство, че музиката няма граници, а Вие сте олицетворение – Антарктида, Хималаите… Има ли място, на което мечтаете да свирите или нещата се случват от само себе си?

Теодосий Спасов: Точно така, те се случват вече на моята възраст от само себе си. И предпочитам по този начин да се случват, без аз да си мечтая и да напирам. Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш. Затова просто оставяш времето, обстоятелствата, те да те движат в тоя живот. 

Във вашата музика се съчетават и драматизмът, и спокойствието, и тъгата, по много интересен начин, обаче душата се чувства спокойна, как го постигате, Вие самият ли чувствате тази хармония?

Теодосий Спасов: Музиката е моят свят на свобода, където се чувствам независим. Работя от дете на тази планета Музика и съм свикнал да се чувствам в свои води и спокоен. Когато съм в обятията на музиката, тя ме води, аз също летя чрез нейните криле и няма нужда от притеснение, защото от годни сме близки. 

Когато създавате музика, замисляте ли се как искате да въздействате с нея или тя е израз на това, което в момента чувствате? 

Теодосий Спасов: Разбира се, когато създавам дадена композиция, произведения, мисля какво въздействие то ще окаже, какво внушение има вътре, съдържанието, като отвориш една кутия и видиш изненадата вътре. „Киндер сюрприз“, купуваш си от магазина, отваряш и детето вижда играчка, за която дори не си е мечтало, точно така му се случва да я получи. И при мен пиесите са конструирани вътре така, че публиката, като отвори този „Киндер Сюрприз“, да се очарова и изненада от тази музикална играчка, която се намира вътре.

Винаги да има момент на изненада?

Теодосий Спасов: Винаги, да.

И на наслада?

Теодосий Спасов: Най-вече, да.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
На 10 април в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив Международен музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи пред почитателите на класическата музика концерта ...
Празник на кукленото изкуство предстои в Пловдив
За поредна година Държавният куклен театър в Пловдив ще се включи в инициативата на Асоциацията на куклените театри в България (АКТ-УНИМА), по повод Световния ден на кукления театъ ...
Съвременни български художници ще представят изложбата „Майстори“
Художничката Елена Стоева поднася своята почит към съвременните български художници с изложбата „Майстори“. Експозицията ще бъде открита на 21 март във Велико Търново ...
Марин Маринов показва „Тяло и мощ“ в нова експозиция
Новата изложба на Марин Маринов, озаглавена „Тяло и мощ“, ще бъде представена в столичната галерия Depoo. Експозицията може да бъде разгледана от днес, 17 март, до 31 ...
Започна реставрация на кула и шпил на базиликата "Сен Дени" в Париж
Положен беше първият камък за възстановяването на западната кула и шпила на базиликата "Сен Дени", некропол на френските крале в Парижки район, съобщи АФП. Шпилът е разрушен от 18 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският център на международния съюз на куклените дейци) празнува Световния ден на кукления театър – ...
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Евана Линч от филмовата поредица „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con в София. Ирландската актриса, позната с ролята си на Луна Лъвгуд, гостува на 5 юли в „ ...
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
На 10 април в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив Международен музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи пред почитателите на класическата музика концерта ...
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева показва нейните „Родини“
Изложба на Дивна Шалич Лафчиева (1928 – 2019) ще бъде подредена в галерия-книжарница „София прес“. Експозицията е озаглавена „Родини“ и може да бъде ...
Филмът "Новокаин" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Екшън комедията "Новокаин", чийто герой страда от рядък синдром на нечувствителност към болка, оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде АФП. Филмът, в който главната ...
Тикер в 20:00 ч.
Асоциацията на куклените театри в България („Акт-УНИМА“, българският ...
Начало Под прожектора
6477
Под прожектора

Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 09 Август 2024, 19:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Следва цялото интервю:

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Николов секстет“, една легендарна група, в която свириха Радул Начков, също барабани, Веселин Койчев – китара, Дочо Панов – бас, самият Веселин Николов – саксофон, лидер на този проект, и Йълдъз Ибрахимова. След това сме свирили много с Борис като дуо. С Ивайло пък, с него се запознахме, бяхме поканени двамата на един рожден ден на наша обща позната в Швейцария, там за първи път свирихме. След това заедно с Борис и с един прекрасен цигулар и диригент, който живее също в Швейцария, Дружелюб Янакиев, направихме един проект, нашата група „Джаз комбо“ плюс симфоничен оркестър от Швейцария, с който свирихме освен в Швейцария на няколко места, в зала „България“ дори свирихме, в Русе, Силистра, Разград. С Херберт Крамис, той ми е нов приятел, той пък е близък на Ивайло Ковачев, и сега свирим за първи път. Той абсолютно се „вклини“ по най-добрият начин в нашата компания, прекрасен контрабасист. Вие тази вечер ще усетите колко истински контрабасист е той, защото в джаза има много контрабасисти, които свирят и на бас китари, третират този инструмент по малко по-различен начин, но той, освен че е класически контрабасист, той свири и е изявен джаз музикант. 

Какво ще чуе публиката на „Банско джаз фестивал“?

Теодосий Спасов: Има две пиеси, които са написани специално за джаз фестивала, те са на Ивайло Ковачев и на Борис Динев също. Пиесата на Херберт е много хубава балада и за първи път ще бъде изсвирена тук, на джаз фестивала. Аз съм приготвил една пиеса за начало, която се нарича „Четири котки и една луна“. Тази пиеса сме я свирили с Борис и с Ивайло в Швейцария, сега ще я изсвирим в тази формация. И още една моя пиеса, която се казва „Лутаница – лютеница“. Тя е първообразът на по-късно създадения от мен един концерт за кавал, кларинет и симфоничен оркестър, но в този вид никой не я е чувал. Дори и ние за първи път я свирим. 

Този квартет е още едно доказателство, че музиката няма граници, а Вие сте олицетворение – Антарктида, Хималаите… Има ли място, на което мечтаете да свирите или нещата се случват от само себе си?

Теодосий Спасов: Точно така, те се случват вече на моята възраст от само себе си. И предпочитам по този начин да се случват, без аз да си мечтая и да напирам. Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш. Затова просто оставяш времето, обстоятелствата, те да те движат в тоя живот. 

Във вашата музика се съчетават и драматизмът, и спокойствието, и тъгата, по много интересен начин, обаче душата се чувства спокойна, как го постигате, Вие самият ли чувствате тази хармония?

Теодосий Спасов: Музиката е моят свят на свобода, където се чувствам независим. Работя от дете на тази планета Музика и съм свикнал да се чувствам в свои води и спокоен. Когато съм в обятията на музиката, тя ме води, аз също летя чрез нейните криле и няма нужда от притеснение, защото от годни сме близки. 

Когато създавате музика, замисляте ли се как искате да въздействате с нея или тя е израз на това, което в момента чувствате? 

Теодосий Спасов: Разбира се, когато създавам дадена композиция, произведения, мисля какво въздействие то ще окаже, какво внушение има вътре, съдържанието, като отвориш една кутия и видиш изненадата вътре. „Киндер сюрприз“, купуваш си от магазина, отваряш и детето вижда играчка, за която дори не си е мечтало, точно така му се случва да я получи. И при мен пиесите са конструирани вътре така, че публиката, като отвори този „Киндер Сюрприз“, да се очарова и изненада от тази музикална играчка, която се намира вътре.

Винаги да има момент на изненада?

Теодосий Спасов: Винаги, да.

И на наслада?

Теодосий Спасов: Най-вече, да.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
Празник на кукленото изкуство предстои в Пловдив
Съвременни български художници ще представят изложбата „Майстори“
Марин Маринов показва „Тяло и мощ“ в нова експозиция
Започна реставрация на кула и шпил на базиликата "Сен Дени" в Париж
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Световният ден на кукления театър ще бъде отпразнуван с първата по рода си „Седмица на кукленото изкуство“
Тонът на времето
Евана Линч от „Хари Потър“ идва на Aniventure Comic Con у нас
Под прожектора
Международният музикален фестивал „Тримонтиада“ ще представи великденски концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.