Начало Калейдоскоп Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев
4533
Калейдоскоп

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 07 Септември 2024, 13:55 ч.

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.

Day by Day е новата песен на Борис Христов, посветена на родителството и на малкия му син Виктор. Видеото е заснето в Южна Африка, съобщават от екипа на артиста.

Режисьор е Крис Уилсън, с когото българинът има желание да работи още преди три години, когато снима видеото към първата си песен. Голяма част от кадрите са заснети във ферма, където се намира родната къща на съпругата на Борис.

В главните роли в клипа са те двамата, представяйки един най-обикновен и прекрасен ден, който могат да прекарат заедно баща и син. 

„С тази песен исках да припомня нещо, което ние, като деца на своите родители, често забравяме и омаловажаваме, а именно факта, че те са истинските ни приятели за цял живот и завинаги ни остават верни“, казва Борис Христов.

През юни Стара Загора ще бъде домакин на джаз фестивал, който за трети път ще бъде под името „Цветовете на джаза“ 2025. Това съобщи на пресконференция днес заместник-кметът Милена Желева.

Музикалният форум ще се проведе от 5 до 7 юни на специално изградена сцена в Античен форумен комплекс „Августа Траяна“.

Началото за първи път ще бъде дадено с три концерта в една вечер.

На 5 юни първи на сцената ще се качат Balkan spirit ensemble. След тях публиката ще се наслади на песните на Roger that project, Papa told me, a вечерта ще закрият Mike Sax and X-key.

Втората фестивална вечер ще поднесе на публиката концерти на „Български ритми“ и на Общинския духов оркестър.

В последната вечер Петър Салчев ще представи албума Life lines. Финал на тазгодишното издание на форума ще сложи концертът на Funkilicious.

Шведската хардрок група „Гоуст“ (Ghost) оглави за първи път класацията „Билборд 200“ с новия си студиен албум Skeleta, съобщи сайтът на изданието.

Skeleta е деветият албум на групата в класацията на „Билборд“. "Гоуст" влезе в списъка за първи път през 2013 г. с втория си албум Infestissumam, който отбеляза и първото класиране на изпълнителите в топ 40, достигайки до № 28. Най-доброто постижение на групата досега бе второто място с албума Impera през 2022г.

Skeleta е единственият дебютант в топ 10 на новата класация на „Билборд“. Всички заглавия от второ до седмо място са бивши №1. SOS на Сиза е на втора позиция, GNX на Кендрик Ламар е трети, четвърти е One Thing at a Time на Морган Уолън, а Сабрина Карпентър и Short n` Sweet слизат на пет

С ретроспективна изложба ще бъде отбелязана 70-годишнината от рождението на художника Руси Стоянов (1955 - 2004).

Тя ще бъде открита навръх рождения му ден на 12 юни в галерия музей "Георги Баев" към Културен център "Морско казино", съобщават от Дружеството на бургаските художници.

В експозицията ще бъдат представени както вече познати негови творби, така и непоказвани досега произведения на Стоянов, които публиката ще може да види за първи път.

Сред тях са дипломната работа на художника от художественото училище в Казанлък, както и ранни творби, създадени скоро след дипломирането му от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Сред експонатите ще бъдат и няколко пластики, сред които "Нощ", "Петел" и "Котка". 

Два от съвременните символи на Бургас - Грамофона на "Богориди" и кръстът в местността "Шилото", са негово творение.

П

Вече 25 години изживявам мечтата си да бъда диригент на Смесен хор „Априлов-Палаузов“, каза Елена Назърова. 

„Възможността да стана диригент на Смесен хор „Априлов-Палаузов“ ми се отдаде през 2000 година, приех това предизвикателство с огромно желание. Всъщност си давам сметка, че 25 години сме непрекъснато заедно, разделяме се след всяка репетиция с много топли чувства. Заедно ни е хубаво, а на мен много ми харесва да правя това. Обичам да увличам хората след себе си и да им показвам собствените си идеи как да ги претворят. Лично за себе си аз съм много щастлива, че четвърт век съм заедно със Смесения хор „Априлов-Палаузов“. Затова всички награди, всички изяви и концерти са ми много скъпи“, посочи Елена Назърова. 

Диригентът смята, че отбелязването на 75 години от създаването на хора е едно от най-големите пост

До края на месеца ще бъдат показани живопис, рисунки, графики и скулптури, които разкриват дълбоката духовна и художествена визия на Цанев.

„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения. Неговото изкуство е пропито с вечни теми, които сливат времето и пространството, оставяйки само духовния път, по който човечеството преминава. Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията“, казва кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

По думите й изложбата „Евридика, къде си?...“ е метафора на дълбоко духовно преживяване на любовта – любов, която се усеща, но никога не се преживява напълно. Женските образи в изложбата – богини, нимфи, менади, жрици и светици – сякаш идват от паралелни светове, въплъщавайки универсални и вечни ценности. Те прераждат и трансформират една в друга с енергийно безсмъртие, като се превръщат в символични носители на поетично, митологично, въображаемо или реално съдържание.

Творчеството на Явор Цанев, започнало през 80-те години на миналия век, е свързано с легендарната варненска графична школа, като художникът остава верен на своя уникален стил и естетически принципи. В последните години от живота си, като част от групата „Вар(т)на“, Цанев създава произведения, свързани с постмодернизма – видеофилми, инсталации и пластики, в които използва природни материали като морски камъни, съчетавайки пластика с рисунка и текстил.

„Явор Цанев ни оставя наследство, което не е подвластно на времето. Далеч от социалните теми и ревизионизма на нашето време, неговото изкуство съдържа дълбоко историческо познание, което натрупва мъдрост и вдъхновение. С тази изложба отдаваме почит на един художник, чиято работа ще остане вечно актуална и значима на глобално ниво“, казва още Пламена Димитрова-Рачева.

Две премиери ще представи през март Драматично-куклният театър във Враца, съобщиха от културната институция.

Първата „Малка нощна приказка“ ще е по случай Световния ден на кукления театър – 21 март.

Пиесата е вдъхновена от приказките на Ханс Кристиан Андерсен, режисьор е Дарко Ковачовски, а текстът е създаден съвместно с Надя Василева-Ковачовска, която е автор на сценографията и костюмите. 

Втората премиера ще е на 25 март и ще е посветена на Световния ден на театъра, а зрителите ще могат да видят пиесата „Слугините “ от Жан Жьоне, под режисурата на Крис Шарков. 

В момента врачанската трупа репетира общо три нови пиеси, казаха от ДКТ-Враца. Третата – „12 разгневени мъже“, се очаква да бъде представена пред публика в края на април.

От началото на театралния сезон от септември до сега новит

Шотландският актьор Юън Макгрегър се завърна на лондонската театрална сцена в пиесата My Master Builder, която е съвременен прочит на класическата „Майстор Солнес“ от норвежкия драматург Хенрик Ибсен, съобщава Ройтерс.

„Новата пиеса разглежда съвременната динамика в личните отношения“, каза Макгрегър на официалната премиера.

Това е първото му участие в театрална постановка на Уест Енд от 17 години насам. Носителят на награда „Еми“, познат на зрителите с ролята си на джедая Оби-Уан Кеноби в „Междузвездни войни“, призна, че обожава театъра. „Публиката ти показва кое работи и кое не“, отбеляза Макгрегър и добави, че връзката между актьорите на сцената е нещо, което „не можеш да откриеш във филмовия свят“.

Действието в My Master Builder се развива в наши дни, в Хамптън, щата Ню Йорк. Пиесата пр

Историческа драма от Италия „Вермилио” на италианската режисьорка Маура Делперо ще открие 12-ото издание на Международния фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ утре, 31 май, в Стара Загора.

Това съобщават от пресцентъра на кинофорума. Лентата е копродукция от Италия, Франция и Белгия и беше представена през 2024 година.

Действието на филма се развива през 1944 година в планинското село на Италия – Вермилио. Там войната изглежда далече, пристигането на Пиетро, войник, който бяга от фронта, ще промени хода на живота на всички в голямото семейство на местния учител. Любовта между Пиетро и Лусия, най-голямата дъщеря, води до техния брак и неочаквана съдба.

Кинофестивалът „Златната липа“ тази година ще се проведе от 31 май до 4 юни.

През петте дни зрителите ще могат да се насладят на 54 ленти, които ще се

Изложба "Вяра и слово" представя Регионалният исторически музей (РИМ) в Перник.

Експозицията се откри в навечерието на "Европейска нощ на музеите", която ще бъде отбелязана утре. Тя е посветена на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука.

Уредникът в отдел "История на България (XV - XIX век)" в РИМ - Перник Милена Карамфилова каза, че в изложбата са представени както икони от фонда на музея, така и старопечатни книги и други ценни артефакти. Тя поясни, че повечето от тях са предимно от храмове и манастири от района на Пернишко. За част от тях е установено местоположението им, а за други няма информация. 

"Имаме автори, които са установени впоследствие от проучване на специалисти в тази област, но сме включили и експонати от средновековната епоха. Сред тях са няколко кръста намерени на Пернишката кр

Българският джаз изпълнител Васил Петров ще отпразнува Международния ден на джаза и своя рожден ден с два специални концерта в Силистра на 29 април и в Шумен на 30 април, съобщават организаторите.

На сцената заедно с Васил Петров ще излязат Симфониета Шумен под диригентството на маестро Славил Димитров и джаз трио в състав: Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Младен Димитров (барабани). Специален гост ще бъде Анна Ставрева – звезда от "Гласът на България 2024", която ще свири на саксофон и ще изпълни дуети с джаз звездата.

Всяка година Васил Петров отбелязва своя рожден ден и Деня на джаза в различни градове.

Концертната програма носи заглавието Happy birthday, Vasil Petrov and... All that Jazz! („Честит рожден ден, Васил Петров, и... Ах, този джаз!“).

Решението за учредяван

Явор Цанев е роден на 13 октомври 1956 г. в София. През 1982 г. завършва Националната  художествена академия, специалност „Графика“, при проф. Петър Чуклев. От 1985 г. е член на  Съюза на българските художници. Живее и твори във Варна от 1982 г. Работи в областта на живописта, графиката, видеоарта и инсталацията. От 2000 г. е доцент във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, а от  2009 г. преподава в Техническия университет, Варна. 

Участва в клуб „Вар/т/на“ – група за концептуално изкуство, от 2000 г. до разпадането му, и в „Групата на 11-те“ – наследник на Вар/т/на. Член е на обществения експертен съвет по естетизация на градската среда към дирекция „Култура и духовно развитие“ на община Варна. Участва в множество самостоятелни и колективни изложби. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба „Трилогия на едно приятелство“ ще бъде открита в галерия "Мисията"
Изложба „Трилогия на едно приятелство“ с куратор Надя Розева ще бъде открита на 16  юни 2025 г. в 18:30 ч. в галерия „Мисията“ в София. Това съобщиха ...
Акордеонистката Ксения Сидорова ще дебютира в зала „България“ със Софийската филхармония
Ксения Сидорова ще дебютира в зала „България“ със Софийската филхармония на 19 юни. Под диригентството на Михал Нестерович тя ще представи премиерата за България на Ко ...
Йордан Камджалов: Ако повече хора работим тотално отдадено, мощно и подготвено, предстои нещо велико за българския народ
Ако повече хора работим тотално отдадено, мощно и подготвено, предстои нещо велико за българския народ, каза в интервю диригентът Йордан Камджалов. Той коментира състоянието на ку ...
Театър 199 „Валентин Стойчев“ отбелязва своята 60-годишнина
Театър 199 „Валентин Стойчев“ отбелязва своята 60-годишнина днес, 12 юни. В рамките на настоящия 60-и юбилеен сезон се реализираха постановките „Тортила Флет&ldq ...
Концерт с двама диригенти и три премиерни произведения ще представи Симфониета-Враца
Концерт „Мистичност от ХХ век“ с две световни премиери на произведения и една премиера за Враца, и с двама диригенти ще представи на 13 юни Симфониета-Враца, съобщи еди ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Майк Лав от групата "Бийч бойс" беше въведен в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г. само ден, след като беше обявено, че колегата му Брайън Уилсън е починал, предаде А ...
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" във Велико Търново ще отбележи 40 години от своето създаване с три програми на три сцени, съобщиха организаторите на форума. Програмата ...
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник, съобщиха от културната институция. Постановката, която ще се играе ...
Театърът в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма заради намален бюджет
Драматично-кукленият театър в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма, както и планираните нови творчески проекти. Това съобщи директорът на културната институция ...
Изложба на Руси Стоянов по повод 70-годишнината от рождението му
"Руси Стоянов. Този мечтател с грандиозни планове ни напусна твърде рано - едва на 48 години. Мащабната му дейност обаче оставя в наследство емблематични творби, превърнали се в гр ...
Тикер в 21:00 ч.
Майк Лав от групата "Бийч бойс" беше въведен в Залата на славата на авторите на ...
Начало Калейдоскоп
4533
Калейдоскоп

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 07 Септември 2024, 13:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.

До края на месеца ще бъдат показани живопис, рисунки, графики и скулптури, които разкриват дълбоката духовна и художествена визия на Цанев.

„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения. Неговото изкуство е пропито с вечни теми, които сливат времето и пространството, оставяйки само духовния път, по който човечеството преминава. Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията“, казва кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

По думите й изложбата „Евридика, къде си?...“ е метафора на дълбоко духовно преживяване на любовта – любов, която се усеща, но никога не се преживява напълно. Женските образи в изложбата – богини, нимфи, менади, жрици и светици – сякаш идват от паралелни светове, въплъщавайки универсални и вечни ценности. Те прераждат и трансформират една в друга с енергийно безсмъртие, като се превръщат в символични носители на поетично, митологично, въображаемо или реално съдържание.

Творчеството на Явор Цанев, започнало през 80-те години на миналия век, е свързано с легендарната варненска графична школа, като художникът остава верен на своя уникален стил и естетически принципи. В последните години от живота си, като част от групата „Вар(т)на“, Цанев създава произведения, свързани с постмодернизма – видеофилми, инсталации и пластики, в които използва природни материали като морски камъни, съчетавайки пластика с рисунка и текстил.

„Явор Цанев ни оставя наследство, което не е подвластно на времето. Далеч от социалните теми и ревизионизма на нашето време, неговото изкуство съдържа дълбоко историческо познание, което натрупва мъдрост и вдъхновение. С тази изложба отдаваме почит на един художник, чиято работа ще остане вечно актуална и значима на глобално ниво“, казва още Пламена Димитрова-Рачева.

Явор Цанев е роден на 13 октомври 1956 г. в София. През 1982 г. завършва Националната  художествена академия, специалност „Графика“, при проф. Петър Чуклев. От 1985 г. е член на  Съюза на българските художници. Живее и твори във Варна от 1982 г. Работи в областта на живописта, графиката, видеоарта и инсталацията. От 2000 г. е доцент във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, а от  2009 г. преподава в Техническия университет, Варна. 

Участва в клуб „Вар/т/на“ – група за концептуално изкуство, от 2000 г. до разпадането му, и в „Групата на 11-те“ – наследник на Вар/т/на. Член е на обществения експертен съвет по естетизация на градската среда към дирекция „Култура и духовно развитие“ на община Варна. Участва в множество самостоятелни и колективни изложби. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба „Трилогия на едно приятелство“ ще бъде открита в галерия "Мисията"
Акордеонистката Ксения Сидорова ще дебютира в зала „България“ със Софийската филхармония
Йордан Камджалов: Ако повече хора работим тотално отдадено, мощно и подготвено, предстои нещо велико за българския народ
Театър 199 „Валентин Стойчев“ отбелязва своята 60-годишнина
Концерт с двама диригенти и три премиерни произведения ще представи Симфониета-Враца
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Тонът на времето
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Авансцена
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.