Начало Тонът на времето Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София с празнична програма
4113
Тонът на времето

Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София с празнична програма

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 13 Септември 2024, 12:15 ч.

Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.

„Ателие 47“ –  новото място за култура, отваря врати на 6 май в центъра на Пловдив, съобщават домакините.

По думите им ателието ще служи на обществото с полезни курсове и социални събития за култура и себеразвитие.

Програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие, се казва още в съобщението.

„Вярваме в нашето ново „Ателие 47", защото то ще даде възможност на хора от различни възрасти да намерят поле за себеразвитие, култура и образование. Личните ни търсения в областта на изкуството, психологията, антропологията и образованието са гарант, че се стремим да предлагаме качество. Считаме, че дейността ни е важна за града, защото има за цел да предложи личностно израстване, както и възможн

Това е опит да направим актьорската игра възможно най-реалистична, казва в интервю режисьорът Тимофей Кулябин по повод премиерата на „Хеда Габлер“ по Ибсен в Народния театър.

По думите му концепцията на спектакъла е доста специфична: „Имаме актьори, които играят в представлението, но не се появяват на сцената. Има няколко актьори, които играят извън театъра. Имаме директно излъчване от различни локации, така че не всички сцени се играят на сцената, а част от тях са извън нея“.

Историята може да бъде разказана в театъра по много различни начини, а ние използваме колкото се може повече подходи, допълва режисьорът.

„Искахме да създадем усещането, че градът – София, също е герой. Не се преструваме, че сме в Норвегия или другаде. Ние сме в София, днес. А градът е жив като човек, к

Вечер на немската и австрийската музика организира Държавна опера - Бургас на 8 юни.

Тя ще постави началото на поредицата от камерни концерти в откритото пространство на Експозиционен център "Флора", съобщават от културната институция в морския град. 

Произведения на немски и австрийски композитори ще звучат в изпълнение на мецосопраното Мария Юрковская, пианистката Илиана Тодорова, цигуларката Наталья Султанова и пианиста Сергей Султанов. 

В програмата е песенният цикъл „Песни за мъртвите деца“ от австрийския композитор от чешки произход Густав Малер. Цикълът е написан по стихове на Фридрих Рюкерт (общо 428 на брой), които поетът създава в резултат на личната си трагедия – смъртта на двете му деца от скарлатина през 1833–1834 г. Петте песни пресъздават процеса на траур, като емоционалният път, през който преминава родител

Концерт с произведения на германския композитор Роберт Шуман в изпълнение на четирима известни български музиканти ще прозвучи в изцяло обновената зала “Зора” в Сливен. Това съобщи цигуларката Кремена Оксенкруг, която след отсъствието по повод раждането на сина , отново е организатор и участник в музикалното събитие.

Концертът ще се състои в петък, 6 юни, а в програмата му е включена внимателно подбрана селекция от емблематични произведения на Роберт Шуман.

"Той е един от най-влиятелните и дълбоко емоционални композитори на романтизма", посочи Оксенкруг. Неговата музика съчетава поезия, философия и музикален гений в едно неделимо цяло. Творчеството му е отражение на вътрешния му свят — пълен с контрасти, мечтания, страсти и меланхолия, допълни цигуларката.

Трите романса, оп. 94, са сред най-деликатните и поетични камерни произведения на Роберт

Международният филмов фестивал в Берлин ще проведе своето 76-о издание от 12 до 22 февруари 2026 г., съобщиха организаторите на официалния уебсайт на форума.

Тези дати ще позволят на представители на индустрията от Великобритания и от цял свят да присъстват както на фестивала, така и на церемонията по връчването на филмовите награди БАФТА на 22 февруари, която ще се състои в последния ден на „Берлинале“, коментира „Скрийн дейли“.

Това ще бъде първият път от 2020 г. насам, когато „Берлинале“ и БАФТА няма да припокриват пряко своите календари.

Паралелно с конкурсната програма в Берлин се провеждат и два пазара за филмови продукти. Европейският филмов пазар (European Film Market) ще бъде от 11 до 18 февруари, а пазарът за копродукции (Berlinale Co-Production Market) ще се проведе от 14 до 17 февруа

Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа. 

„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.

Предвидена е и обиколка с екскурзовод, която започва от археологическото ниво на базиликата „Света София“. Беседата продължава в църквата „Света София“, палатата „Света София“, Къщата с часовника, улица „Малко Търново“. 

В този ден Регионалният исторически музей – София си партнира с Централните хали в две инициативи. Първообразът на герба на столицата, притежание на Музея, се излага в експозиционното пространство на Халите. Освен това Халите са домакин на събитие, представящо изложбата „Истории зад фасадите“ и дискусия с екипа, отбелязват още организаторите.

„Археологическият парк „Западна порта на Сердика“ се превръща в сцена на визуалния танцов пърформанс „Граници на реалността“ на Derida Dance Center“, посочват още от екипа.

Френската певица Заз ще бъде отново в България това лято.

Тя е първото име, което обявяват организаторите на международния франкофонски фестивал „Франкофоли“ (20 и 21 юни в Пловдив).

Тя ще изнесе концерт на открито, на специално изградена сцена, на гребната база в града, съобщават организаторите на форума. 

Истинското име на Заз е Изабел Жефроа. Още от ранна възраст тя проявява интерес към музиката и учи солфеж, цигулка, пиано, китара и хорово пеене.

През 2010 г. издава дебютен албум и става популярна и на международната сцена. С над 5 милиона продадени албума, Заз е една от най-успешните съвременни френски изпълнителки, допълват организаторите.

През годините „Франкофоли" е представил на българската сцена артисти като Патрисия Каас, Боб Синклер, Ел Пи, Имани и други. Тазгодишното 11-то издание ще предложи богата селекция и

Художникът Иван Кънев е сред четиридесетте творци, които министърът на културата Мариан Бачев награди със „Златен век“ по повод 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, съобщават от Националния дарителски фонд „13 века България“ (НДФ „13 века България“).

Инициативата за награждаване на Иван Кънев беше на Национален дарителски фонд „13 века България“, който в началото на 2025 година направи предложение до Министерство на културата.

Изтъкнат бе приносът на Иван Кънев като живописец и график, както и значението на цялостното му творчество, неговите безспорни заслуги към българската култура, също и помощта му като дарител на Фонда, уточняват от НДФ „13 века България“.

„Иван Кънев е автор, който принадлежи на поколението худ

Изложба “Годишнини” е подредена в Художествената галерия (ХГ) в Добрич. Тя представя живописни платна на художниците Филип Филипов, Тодор Балев и Ангел Иванов, които имат принос в културния живот на Добрич, съобщават от институцията.

Посетителите имат възможност да видят портрети и пролетни и зимни пейзажи от Добруджа, морския град Балчик.

Изложените живописни платна са от фонда на галерията и насочват вниманието към творчеството на тримата автори. На двама от тях - Филип Филипов и Ангел Иванов през 2025 година се чества 100 годишен юбилей, а през месец февруари художникът Тодор Балев отпразнува своя 90-и рожден ден, допълват от ХГ-Добрич. 

Тримата автори имат съществена роля за учредяване на Дружеството на художниците – Добрич и на градската художествена галерия. 

Филип Филипов е роден на 18 февруари 1925 г. в добричкото сел

Stop the Schizo се завръща с нов сингъл наречен Bottled Babies, съобщават от групата. По думите им песента е вдъхновен от издадения през 1932 година роман „Прекрасният нов свят“ на английския писател и философ Олдъс Хъксли (1894-1963).

„Сингълът е първият от поредица нови песни, които маркират началото на нова ера за групата – с обновена естетика и още по-концентриран арт-удар върху съвременното общество. В Bottled Babies няма утеха, няма изход – само осъзнаване, че воланът отдавна не е в нашите ръце“, разказват от групата.

Допълват, че видеото към песента е отражение на стерилната утопия, където човешкото е програмирано, а свободата е илюзия.