Начало Творчески отражения Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
4146
Творчески отражения

Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 13 Септември 2024, 15:50 ч.

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

Изложба „Цветята“ с 22 живописни платна от фонда на Художествена галерия - Добрич може да бъде разгледана от днес, съобщиха от културния институт. 

Темата за цветята винаги е вълнувала и вдъхновявала художниците. Съвсем естествено към нея се обръщаме по това време на годината, когато природата разкрива богатството от цветове на своята палитра, посочват още от галерията. 

Акцент в настоящата експозиция, която е подредена в Зала 1 на галерията, е камерната творба „Етюд – цветя“ на Владимир Димитров-Майстора. Заглавието подсказва, че този малък живописен ескиз е подготвителен за някоя от големите пантеистични композиции на автора, но неговата свежест и експресивност му придават висока естетическа стойност и го правят особено ценен в изучаването на процеса на създаване на завършена картина при Майстора. 

В селекцията са

Чрез фестивала "Сцена под звездите" в Русе, пред очите на хората, съвсем непосредствено показваме това, на което сме способни, което е нашата мисия. Това каза в интервю директорът на Русенската опера Пламен Бейков. 

По думите му фестивалът, който ще се състои на площада пред сградата на културната институция през лятото, се превръща за оперната трупа в жива реклама. 

"Защото не само зрителите, но и много случайни минувачи, виждат, че Русенската опера е дейна, активна", каза още Бейков.

Той обясни, че програмата на фестивала, организиран с подкрепата на Община Русе, съдържа богата палитра от жанрове - от танго през класическа опера и балет до джаз и оратория.

Русенската опера ще представи първия концерт спектакъл - "Танго с Пиацола", на 21 юни тази година.

"Посветен на"човека-танго - Астор Пиацола, чиито аранжименти изд

Художникът Кехиндe Уайли, откри изложба с портрети на африкански лидери, озаглавена „Лабиринтът на властта“, в Музея за модерно и съвременно изкуство „Мохамед VI“ в Рабат, Мароко, съобщи АП.

Серията от портрети в голям формат на политици от Черния континент преди това беше показана в Париж, Франция, и Дакар, Сенегал. Картините в нея надгражда вече известния портрет от 2018 г. на бившия президент на САЩ Барак Обама, седнал небрежно сред буйна каскада от листа и цветя.

Класическите портрети на Уайли представят африканските лидери в духа и позите, характерни за изображенията на европейски кралски семейства и аристокрация. „Исках да изобразя властта едновременно красиво и проблематично“, каза Уайли.

На един от портретите бившата президентка на Етиопия, Сахле-Ворк Зевде, стои пред прозорец, оживената столица Адис Абеба се вижда за

Ораторията „Месия“ на Хендел – втора и трета част, звучи на 15 април в зала „България“ в изпълнение на Симфониета – Видин.

Концертът със специалното участие на актрисата Йоана Буковска-Давидова е под патронажа на президента Румен Радев, съобщават организаторите.

Събитието е в памет на Янко Маринов (1975-2025).

Солисти са Евгения Ралчева – сопрано, Анна Янкова – алт, Андрея Мирчев – тенор, Валентин Ватев – бас. Диригент е  Петър Димитров. Диригент на хора „Кончерто антико“ е Йосиф Герджиков.

„Месия“ принадлежи към най-ценните обра

"Кралиците" по текстове на Уилям Шекспир е най-новото представление в репертоара на Общинския драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник.

Директорката на културната институция Екатерина Кънчева каза, че заглавието е част от концепцията за развитие на театъра в града.

"Проектът беше планиран от самото начало, но истината е, че идеята за творческата компилация се роди по-късно. В много от шекспировите монолози на жените видях комичност и интересни теми, абсолютно актуални към днешния ден", отбеляза тя.

Кънчева обясни, че върху цялостната концепция на представлението е работила заедно с гост-режисьорката Ангелина Черкезова, която в момента живее и твори в Италия. Преди години двете заедно са били част от трупата на пернишкия театър.

Черкезова коментира, че за нея също е било голямо удоволствие да участва в този проект, защото на сцената в миньорския

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала тя все пак намира сродна душа и заедно с него поемат към хоризонта. Той бе определен като модерен, силно въздействащ и много нежен.

Сокеров призна, че идеята за филма е дошла от дъщеря му София, с която впоследствие заедно правят и анимацията. Като дете тя беше различна от своите връстници, обичаше да чете, нямаше зависимост от мобилни устройства и аз си помислих, че е възможно да надделееш над болшинството, затова реших да направим опозиция на това, което започва да се случва в нашия свят, каза той.

Във филма на фокус е култа към чара на интровертността, решението на хората да си стоят вкъщи и да правят всичко там, губейки умение за комуникация, посочи режисьорът и отбеляза, че за разлика от филма „Матрицата“, където машините подчиняват хората с тирания и контрол, заблуждавайки ги с изкуствен свят, в тяхната история човечеството си причинява всичко само. „Това е хапка от живота, който ни заобикаля. Някак тихомълком стана нещо нечовешко и сякаш хората не го усещат. Това не е идея, а реалност и затова на листа се сглоби само като разпилян пъзел“, добави Сокеров. 

Клубът на дейците на културата в Смолян ще представи изложбата „Светове“ на художниците д-р Станка Денева и Цонка Дурева, съобщи председателят на клуба Светозар Казанджиев.

Той посочи, че за втори път д-р Денева и педагожката Цонка Дурева се представят със своя обща изложба живопис.

Експозицията ще бъде открита на 17 март от 18 часа в зала „Петър Стайков“. Колекцията съдържа 60 творби – пейзажи, портрети, натюрморти, композиции и акварели.

Казанджиев допълни, че Станка Денева и Цонка Дурева са сред най-търсените майсторки на четката в Клуба на дейците на културата, което е резултат на тяхната непосредственост, майсторство в зарисовката, на проникновеното им наблюдение и светоусещане.

Изложбата ще остане на вниманието на смолянчани и гостите на града до края на март.

Изложбата "Послания върху глина" по повод 110-ата годишнина от рождението на известния трънски майстор-грънчар Петър Гигов, ще бъде открита в Музея на бусинската керамика в родното му село.

За това съобщиха от Общинския исторически музей (ОИМ) в Трън, по чиято идея се осъществява инициативата.

В изложбата ще бъдат представени непоказвани до момента съдове от фонда на музея, сред които крондири, стомни, гюнки, чинии и др. Същите се възстановяват от Гигов като форми от старото бусинско грънчарство. Всеки от съдовете е старателно надписан на дъното от майстора с важни послания за поколенията. Документалната изложба припомня и за моменти от биографията на известния трънчанин.

Петър Гигов е роден на 11 юни 1915 г. във фамилия на потомствени грънчари. Завършва Държавното грънчарско училище в София през 1941 г. и работи известно време в софийските грънчарници. През 19

Спектакълът Apparatus е кинетично изследване на системите, които ни движат, разказват от екипа на представлението, чиято премиера е на 2 май в театър „Алма алтер“.

По думите им Apparatus е любовно писмо до човешката склонност към ред и до красотата на грешката. „Каня зрителите да се вслушат в собствените си телесни алгоритми и да усетят какво се случва, когато системата внезапно спре да ги води“, казва Бека Хобак, режисьор и хореограф.

В спектакъла участват Петя Йосифова-Хънкинс, Георги Арсов, Мариела Димитрова, Михаил Бонев, Адриана Славова, Орнела Цолканов и Натали Бонева. По време на репетиционния период актьорите изграждат „органичен механизъм“, в който движенията се превръщат в код за памет, съпротива и обновление, допълват от екипа. Визуалната идентичност е

Изложба с картини на Васил Стоилов (1904 – 1990) ще бъде подредена в столичната галерия „Лоранъ”.

Експозицията може да бъде разгледана от днес до 8 май, съобщават организаторите.

Изкуствоведът Анелия Николаева отбелязва, че творчеството на Васил Стоилов се вписва в онази широката полоса в българското изкуство от първата половина и средата на ХХ век, моделирана от родната тематика, която става лице на същностни проявления от неговия характер. Тя посочва, че широкият артистичен профил на художника го нарежда и сред най-даровитите ни портретисти.

„Точно око и дълбоко вживяване в характера на модела определят безкрайната портретна галерия, която създава. Без значение дали са моливна линеарна скица или репрезентативно решение в маслена техника, или акварел, работите му в портретния жанр респектират, а сред тях специална тежест имат внушителна

Росен Дончев показва авторския си проект изложба, озаглавен „Топло сиво“.

Куратор на експозицията е Наташа Ноева, а публиката ще може да разгледа творбите от 17 юни до 4 юли в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната ул. „Шипка“ 6, съобщават организаторите.

„Топло сиво“ и мислите, които ни вълнуваха и вдъхновяваха. За живописта и териториите между черното и бялото. За рисунката, която е несъвършена и незавършена. За метафорите и знаците. За изписаните на ръка думи като част от изображението. За естествената сила на минералните пигменти и свързвателите“, казва авторът на експозицията. 

Росен Дончев е роден през 1963 в Габрово. Завършва Националната гимназия по приложни изкуства в град Трявна, специалност „Вътрешна архитектура“ (1982) и българска филология в СУ „Св. Климент Ох

Проектът за „Свързани“ е от преди 4 години, чакал дълго финансиране заради неуредиците в държавата, каза режисьорът. Тогава София Сокерова е на 15 години, но рисува персонажите и според режисьора те са хубави, защото са аналогови, правени на ръка, различни от декорите, което подсилва посланието в лентата. Художничката призна, че е направила много варианти, от които са избрали най-подходящите образи. Над 70 процента от анимацията във филма също е нейно дело, а останалите са подчинени на вижданията й, обясни още Сокеров. Двамата бяха поздравени за успешното съавторство и за силната тема, която поставят. 

Положителни отзиви срещна и дипломната работа на Кристиян Захариев от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ „Чеснова супа“, определена като всепроникващо пародийна хрумка с висока енергия. В нея гладен вампир обикаля малко балканско селце, където попада на възрастна баба, чиито любящи грижи се оказват смъртоносни за него.

Причината за успеха на филма се дължи на хумора, който изчезна от нашето анимационно кино, обърнато днес повече към проблемите и сериозните теми, подчерта изкуствоведът Надежда Маринчевска. Тя изрази радостта си, че след няколкогодишна пауза без нито един филм от НАТФИЗ в програмата на анимационния фестивал във Варна отново се появяват постижения на студенти от висшето училище. Тя намира за чудесни образите на вампира, облегнат на иконографията в жанра като например „Носферату“, както и на бабата и нейния внук. Високо бяха оценени вплитането на натурни елементи в рисуваната анимация, геговете, иронията към готик стила, който владее младите хора.

Авторът обясни, че е искал да постигне естетиката на големите хорър заглавия в киното. За него най-интересен е контрастът между света на вампира и на бабата и това е илюстрирано ярко и в музиката.

„Възрастните се опитват да разберат младите, но го правят само донякъде“, каза той.

Според Захариев в историята му има и трагичен подтекст, посветен на самотата на възрастните хора. Филмът ще бъде показан отново в програмата на фестивала на 14 септември. 

„Дъщерята на артиста“ е базиран на разказ на Даниил Хармс, в който умират, а след това мистериозно се съживяват героите. Според автора смъртта е разгледана като детска игра, защото същинската тема на филма е спасението от сериозния свят, което се крие в измислянето. Той е приложил изкуствен интелект (ИИ) при подготовката на лентата чрез платформа, в която задава фрази, за да получи образи. По думите му този похват му позволил да види как машината съчетава несъизмерими неща и да открие, че ценно е човешкото и то ще остане, а рутината ще отпадне. Режисьорът бе поздравен за стилистиката, която пресъздава епохата на руския модернизъм от първите десетилетия на ХХ век. 

В своята кратка анимация „Бразда“ режисьорът Найден Николов създава притча за свободния дух, който се освобождава от тежките ежедневни грижи. Посланието е предадено чрез образа на щъркела, който може да се издигне до висотата на творческите възможности.

Темата за отвъдния живот и семейните ценности постави кратката лента „Сестри“ на творческия екип Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова. В нея възрастна жена разглежда детски снимки със своята близначка, която отдавна не е жива. Двете деца се събират отново в безкрая, където бабата е поведена за ръка от своята сестра.

Половинчасовата анимация на Пенко Гелев „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ е приказка с поука, разказана от трубадур. В нея селският ковач Желязко решава да стане рицар. Изковава си броня и тръгва да победи дракон. Основната тема е дали не е по-полезно всеки да прави това, което обича и умее най-добре. 

Бе показан и филмът „Да намериш дома“ на Мария Станишева. Действието се развива в Бразилия и е облегнато на личната история на Антония Жардения да Силва, която е климатична бежанка.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Феновете на Би Ти Ес се събират, за да отпразнуват 12-ия рожден ден на кей-поп групата
Хиляди фенове на кей-поп групата Би Ти Ес се събират в Сеул и предградията днес, за да отпразнуват рождения ден на музикалната формация, след като шестима от седмината членове отби ...
Дуа Липа потвърди, че е сгодена за актьора Калъм Търнър
29-годишната певица Дуа Липа потвърди пред британското издание на "Вог", че е сгодена за актьора Калъм Търнър. Дуа Липа е с 35-годишния лондончанин Търнър от почти година и половин ...
Кукла Лабубу продадена за 150 хил. долара в Пекин
Кукла Лабубу с човешки ръст беше продадена тази седмица за рекордните 1,08 милиона юана (150 324 долара) според китайска аукционна къща, предаде Би Би Си. Високата 131 см фигурка & ...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп беше освиркан, но и аплодиран в Центъра "Кенеди", където гледа "Клетниците"
Президентът на САЩ Доналд Тръмп, облечен в смокинг, беше освиркан, но също и аплодиран, когато зае мястото си на премиерата на "Клетниците" в Центъра за сценични изкуства" Джон Ф. ...
Камерен оркестър „Дианополис“ закрива творческия сезон с музиката на Астор Пиацола
Камерен оркестър „Дианополис“ – Ямбол ще закрие творческия сезон с концерт с музиката на Астор Пиацола на 15 юни (неделя) в зала „Съвременност“ на кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" във Велико Търново ще отбележи 40 години от своето създаване с три програми на три сцени, съобщиха организаторите на форума. Програмата ...
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник, съобщиха от културната институция. Постановката, която ще се играе ...
Театърът в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма заради намален бюджет
Драматично-кукленият театър в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма, както и планираните нови творчески проекти. Това съобщи директорът на културната институция ...
Изложба на Руси Стоянов по повод 70-годишнината от рождението му
"Руси Стоянов. Този мечтател с грандиозни планове ни напусна твърде рано - едва на 48 години. Мащабната му дейност обаче оставя в наследство емблематични творби, превърнали се в гр ...
Даниела Димова: „Опера в Летния театър“ вече е бранд на Варна
„Опера в Летния театър“ се превърна в бранд на Варна, България и света. Тя поставя града на картата като българската черноморска оперна столица за три месеца. Това каз ...
Тикер в 20:00 ч.
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" във Велико Търново ще отбележи 40 го ...
Начало Творчески отражения
4146
Творчески отражения

Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 13 Септември 2024, 15:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала тя все пак намира сродна душа и заедно с него поемат към хоризонта. Той бе определен като модерен, силно въздействащ и много нежен.

Сокеров призна, че идеята за филма е дошла от дъщеря му София, с която впоследствие заедно правят и анимацията. Като дете тя беше различна от своите връстници, обичаше да чете, нямаше зависимост от мобилни устройства и аз си помислих, че е възможно да надделееш над болшинството, затова реших да направим опозиция на това, което започва да се случва в нашия свят, каза той.

Във филма на фокус е култа към чара на интровертността, решението на хората да си стоят вкъщи и да правят всичко там, губейки умение за комуникация, посочи режисьорът и отбеляза, че за разлика от филма „Матрицата“, където машините подчиняват хората с тирания и контрол, заблуждавайки ги с изкуствен свят, в тяхната история човечеството си причинява всичко само. „Това е хапка от живота, който ни заобикаля. Някак тихомълком стана нещо нечовешко и сякаш хората не го усещат. Това не е идея, а реалност и затова на листа се сглоби само като разпилян пъзел“, добави Сокеров. 

Проектът за „Свързани“ е от преди 4 години, чакал дълго финансиране заради неуредиците в държавата, каза режисьорът. Тогава София Сокерова е на 15 години, но рисува персонажите и според режисьора те са хубави, защото са аналогови, правени на ръка, различни от декорите, което подсилва посланието в лентата. Художничката призна, че е направила много варианти, от които са избрали най-подходящите образи. Над 70 процента от анимацията във филма също е нейно дело, а останалите са подчинени на вижданията й, обясни още Сокеров. Двамата бяха поздравени за успешното съавторство и за силната тема, която поставят. 

Положителни отзиви срещна и дипломната работа на Кристиян Захариев от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ „Чеснова супа“, определена като всепроникващо пародийна хрумка с висока енергия. В нея гладен вампир обикаля малко балканско селце, където попада на възрастна баба, чиито любящи грижи се оказват смъртоносни за него.

Причината за успеха на филма се дължи на хумора, който изчезна от нашето анимационно кино, обърнато днес повече към проблемите и сериозните теми, подчерта изкуствоведът Надежда Маринчевска. Тя изрази радостта си, че след няколкогодишна пауза без нито един филм от НАТФИЗ в програмата на анимационния фестивал във Варна отново се появяват постижения на студенти от висшето училище. Тя намира за чудесни образите на вампира, облегнат на иконографията в жанра като например „Носферату“, както и на бабата и нейния внук. Високо бяха оценени вплитането на натурни елементи в рисуваната анимация, геговете, иронията към готик стила, който владее младите хора.

Авторът обясни, че е искал да постигне естетиката на големите хорър заглавия в киното. За него най-интересен е контрастът между света на вампира и на бабата и това е илюстрирано ярко и в музиката.

„Възрастните се опитват да разберат младите, но го правят само донякъде“, каза той.

Според Захариев в историята му има и трагичен подтекст, посветен на самотата на възрастните хора. Филмът ще бъде показан отново в програмата на фестивала на 14 септември. 

„Дъщерята на артиста“ е базиран на разказ на Даниил Хармс, в който умират, а след това мистериозно се съживяват героите. Според автора смъртта е разгледана като детска игра, защото същинската тема на филма е спасението от сериозния свят, което се крие в измислянето. Той е приложил изкуствен интелект (ИИ) при подготовката на лентата чрез платформа, в която задава фрази, за да получи образи. По думите му този похват му позволил да види как машината съчетава несъизмерими неща и да открие, че ценно е човешкото и то ще остане, а рутината ще отпадне. Режисьорът бе поздравен за стилистиката, която пресъздава епохата на руския модернизъм от първите десетилетия на ХХ век. 

В своята кратка анимация „Бразда“ режисьорът Найден Николов създава притча за свободния дух, който се освобождава от тежките ежедневни грижи. Посланието е предадено чрез образа на щъркела, който може да се издигне до висотата на творческите възможности.

Темата за отвъдния живот и семейните ценности постави кратката лента „Сестри“ на творческия екип Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова. В нея възрастна жена разглежда детски снимки със своята близначка, която отдавна не е жива. Двете деца се събират отново в безкрая, където бабата е поведена за ръка от своята сестра.

Половинчасовата анимация на Пенко Гелев „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ е приказка с поука, разказана от трубадур. В нея селският ковач Желязко решава да стане рицар. Изковава си броня и тръгва да победи дракон. Основната тема е дали не е по-полезно всеки да прави това, което обича и умее най-добре. 

Бе показан и филмът „Да намериш дома“ на Мария Станишева. Действието се развива в Бразилия и е облегнато на личната история на Антония Жардения да Силва, която е климатична бежанка.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Феновете на Би Ти Ес се събират, за да отпразнуват 12-ия рожден ден на кей-поп групата
Дуа Липа потвърди, че е сгодена за актьора Калъм Търнър
Кукла Лабубу продадена за 150 хил. долара в Пекин
Президентът на САЩ Доналд Тръмп беше освиркан, но и аплодиран в Центъра "Кенеди", където гледа "Клетниците"
Камерен оркестър „Дианополис“ закрива творческия сезон с музиката на Астор Пиацола
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Авансцена
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Цветни аспекти
Театърът в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма заради намален бюджет
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.