Начало Авансцена Художниците Илирян Бекири и Агрон Абдули показват в изложба най-новите си творби
2796
Авансцена

Художниците Илирян Бекири и Агрон Абдули показват в изложба най-новите си творби

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 02 Октомври 2024, 16:48 ч.

Художниците Илирян Бекири и Агрон Абдули показват изложбата „Мотиви от полошкия край“ в галерията на Културно-информационния център на Република Северна Македония в София.

Балетната трупа на Русенската опера ще представи спектакъла "Козият рог" на 11 март тази година в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи директорът на културната институция Пламен Бейков. 

Музиката е на Красимир Кюркчийски, хореографията е на проф. Петър Луканов (1931 - 2024), а сценографията и костюмите са на Габриела Кърджилова.

Участват солисти и ансамбъл от балета на Държавната опера в Русе, както и танцьори от фолклорен ансамбъл "Русчуклийче" към Общинския детски център за култура и изкуство в Русе.

Припомняме, че балетът "Козият рог" бе представен на 3 и на 4 март тази година в Черна гора по повод на националния празник на България. Събитието се осъществи по покана на посланика на България в Черна гора Стефан Димитров. 

Дечко се отличава с изключителни пластика и артистизъм, каза проф. Чавдар Попов тази вечер на откриването на изложбата "Образни мотиви на български моми и невести" в художествената галерия "Дечко Узунов".

Изложбата бе официално открита от директора на Софийската градска художествена галерия - Аделина Филева и професор Чавдар Попов.

В нашата галерия представяме Дечко Узунов като художник, преподавател и творец, който е широко свързан с хората,  каза  Филева. 

Проф. Чавдар Попов представи своя нов поглед към всички пластични образи на моми и девойки и на българката през годините.

Той разтълкува смисъла зад мотото "Образни мотиви на български моми и невести". "Темата за жената, момата, невестата и майката е вкоренена дълбоко в духовната ни история", каза още Попов. Той направи препратки към други художници, като Иван Милев, от същото време,

Звукозаписи на изпълнения на Борис Христов, концерти с участието на талантливи млади музиканти и премиера на книга са включени в програмата на музея „Борис Христов“ в София през януари, съобщават от екипа. 

„Чрез фотографии и текст ще Ви разходим и сред част от реликвите, които съхраняваме в софийския дом на Борис Христов“, отбелязват те.

На 11 януари ще звучи звукозапис „Изкуството на Борис Христов“. Борис Христов в ролята на Мефистофел - арии из оперите „Фауст" от Шарл Гуно и „Мефистофел" от Ариго Бойто. 

На 15 януари ще бъде представена книгата на Яни Киров „Лицемерието на властта“.

На 16 януари ще има прожекция на концерта „Български баси за Борис Христов" от Държавната опера - Стара Загора с участието на Деян Вачков, Петър Бучков, Момчил Миланов, Делян Славов, Юлиан Констан

"По поръчка за Вас" е дрескодът на бала на музея "Метрополитън" през май в Ню Йорк - ежегоден пищен празник на модата, предаде Асошиейтед прес.

Това е препратка към съпътстващата изложба, посветена на костюмите и мъжкото облекло, първата с подобна насоченост от над 20 години. Експозицията ще се фокусира изключително върху мъжкото облекло и по-специално върху "черния стил" в него през вековете. 

Институтът за костюми на "Метрополитън" съобщи още, че ще възстанови дългогодишната традиция на "комитет на домакините" - по същество нов списък от знаменитости в допълнение към предварително обявените. Вече известните домакини на галата са Фарел Уилямс, Люис Хамилтън, Колман Доминго, Ейсап Роки и Леброн Джеймс и главната редакторка на американското издание на "Вог" Ана Уинтур, която ръководи светското събитие. 

Новият комитет включва множество знаменитости от

Френският актьор Жерар Депардийо е разследван за данъчна измама и пране на пари по подозрение, че от 2013 г. е с фиктивно местожителство в Белгия, предаде АФП, позовавайки се на източници, близки до случая, потвърждавайки информация на сайта „Медиапарт“ (Mediapart).

В средата на февруари 2025 г. във Франция и Белгия се проведоха претърсвания и изслушвания в рамките на разследване, започнато от Националната финансова прокуратура и поверено на френската съдебна полиция.

(Очаквайте продължение)

Творбите им ще бъдат представени на 3 октомври, съобщават организаторите.

„Двамата художници от Тетово ще изложат около двадесет произведения от тяхното най-ново творчество. На изложбата могат да бъдат видяни картините на Илирян Бекири, изработени с  техниката маслени бои върху платно и картините на Агрон Абдули, изработени с техниката акрилни бои върху платно“, разказват от екипа.

На откриването на изложбата в КИЦ на РСМ в София ще присъстват двамата художници – педагози, които ще запознаят публиката с тяхното изкуство, творчество и дейност, уточняват организаторите.

Илирян Бекири е роден през 1968 година в Тетово. Дипломирал се е през 1998 година в Университета в Тетово, специалност Живопис, в класа на проф. Тахир Емра, където завършил и магистратура. Живее и работи в Тетово, като преподавател във Факултета за изящни изкуства на Университета в Тетово. Автор е на редица самостоятелни изложби и е излагал на много групови изложби в страната. От 2007 г. е член на и активен участник в изложбите на ДЛУМ (Дружеството на художниците на Македония). През 2008 година е имал учебен престой в Cite Internationale des arts в Париж. От 2019 година е председател на ЗЛУТ (Сдружение на художниците на град Тетово) - Тетово.

Агрон Абдули е роден през 1971 г. в Джепчище, Тетово, РСМ. Основното си образование е завършил в Джепчище, средното през 1993 г. в гимназията в Тетово. Дипломирал се е през 1999 година във Факултета за изящни изкуства на Университета в Тетово, специалност Живопис, в класа на познатия педагог проф. Тахир Емра. Магистратура, Живопис, е завършил през 2002 година при  същия преподавател във Факултета за изкуства в Прищина. Работи като преподавател във Факултета за изящни изкуства на Университета в Тетово. Зад гърба си има много самостоятелни изложби.

Вече десетилетия наред обичаят „Камилата” в Йоглав се представя, без да е прекъсван, и успешно се предава от възрастни на млади, каза в началото на днешния празничен ден Еленка Щерева, секретар на Народно читалище „Пробуда – 1926 г.” в ловешкото село.

Тя припомни, че през ноември 2024 г. ритуалът е бил номинацията на област Ловеч за участие в националната система „Живи човешки съкровища” на Министерството на културата, и изрази надежда, че в следващите години това ще се случи и „Камилата” ще е сред най-атрактивните обичаи в България.

„Бъдете съпричастни към традициите на селото, предавайте ги на децата, участвайте – така ние ще запазим обичаите и ще бъдем едно българско село с богата култура”, обърна се към йоглавчани Щерева, която също е участник в ритуала.

Кметът на селото Анелия Ангелова

Полша обяви, че е откупила ръкопис на балада от Фредерик Шопен. Ценният документ ще бъде показан публично през юни, съобщава АФП.

Досега ръкописът на Балада № 4 във фа минор е бил в частна колекция.

„Това е истинско съкровище“, заяви полският министър на културата Хана Врублевска пред репортери в Института „Шопен“ във Варшава, като добави, че оригиналните ръкописи на френско-полския композитор са „голяма рядкост“.

Покупката е осъществена с публични средства, но институтът не разкрива цената на ръкописа от четири страници заради клауза в договора.

„Ръкописът е в отлично състояние. Съхраняван е повече от 100 години при оптимални условия“, заяви Северин Кутер, куратор на Института „Шопен“.

Композиторът пише общо четири балади в периода 1831-1842 година. То

Ромил Калинов представя днес проекта си „Зелен лук – пинизи“. Експозицията ще бъде показана до 19 март в столичната галерия „Аросита“, съобщават организаторите.

Авторът разказва, че заглавието „Зелен лук – пинизи“ не дава конкретен отговор или описание на изложената идея, но по-скоро заблуждава, от друга страна хармонира с идеята за абсурда, като му се надсмива. „Намирам, обмислям, разделям и свързвам продукти на човешката дейност и създавам определени обекти или картини. Експериментът е водещ мотив за създаване на нови прототипи. Мисловно предизвикателство е създаването или провокирането на различен смисъл от първоначалния, в който обектите сублимират и придобиват друг смисъл и значение. Материалният предмет се превръща в незначима или значима същност“, отбелязва той.

В конференцията, която ще се състои на 30 и 31 октомври 2025 г., могат да се включат експерти и специалисти, работещи в научни, образователни и културни институции, както и всеки, който проявява интерес.

Тематичната област на научния форум обхваща въпроси, свързани със съхранението и опазването на културното наследство, безвъзмездния акт на дарителството, местата на памет и ролята на културните институции в образованието и възпитанието.

Тематичните направления са "Възникване на първите сбирки и развитие на музейното дело в България", "Деятели и осново

Оригиналните първообрази - илюстрации и проекти на книги, стенописи и авторска живопис на световнопризнатия български илюстратор Венелин Вълканов (1942-2024) ще бъдат представени в изложба на 21 март в Ямбол.

Повечето от тях публиката ще види изложени за първи път. Експозицията включва над 150 творби на „Принцът на приказното”, както е наричан авторът, съобщи инициаторът на изложбата и собственик на Галерия „Безистен” в Ямбол Панайот Балахуров.

Непоказваните до момента авторски проекти на отишлия си през август 2024 г. творец ще бъдат наредени в експозиция в централната ямболска Художествена галерия „Жорж Папазов”.

Произведенията на Венелин Вълканов са селектирани от фондовете на частната Галерия „Безистен”, на семейство Вълканови и други частни колекционери.

Големите бисери в творчеството на Венелин Вълка

/ВСР

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба на изследователя и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика
Изложба от 24 снимки на изследователя от Българския антарктически институт и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика и работата на бълга ...
Изпълнителите Ерик Босграф, Сабина Йорданова и Явор Генов представят барокова музика на "Мартенски музикални дни"
Блокфлейтистът Ерик Босграф, Сабина Йорданова (бароков фагот) и Явор Генов (теорба) ще представят концерт с барокова музика утре вечер в Русе. Събитието е част от 64-ото издание на ...
Статуя, била в неизвестност над 30 години, е поставена в парка на Историческия музей в Плевен
В парка на Регионалния исторически музей в Плевен е поставена мраморна статуя от типа „Голяма Херкуланка“. Представлява женска фигура, запазена от шията до коленете, об ...
Художникът Георги Петров представя изложбата „Пътят“
Изложбата „Пътят“ на Георги Петров ще бъде подредена в Художествена галерия – Добрич. Това съобщават от културния институт. Експозицията ще бъде официално предст ...
Хoсе Кура ще представи "Риголето" в среща с публиката "Преди премиерата"
Световноизвестният оперен изпълнител и диригент Хoсе Кура ще представи пред публика първата премиера в юбилейната 2025 г. за старозагорската опера “Риголето” от Джузепе ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложба на изследователя и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика
Изложба от 24 снимки на изследователя от Българския антарктически институт и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика и работата на бълга ...
Изпълнителите Ерик Босграф, Сабина Йорданова и Явор Генов представят барокова музика на "Мартенски музикални дни"
Блокфлейтистът Ерик Босграф, Сабина Йорданова (бароков фагот) и Явор Генов (теорба) ще представят концерт с барокова музика утре вечер в Русе. Събитието е част от 64-ото издание на ...
Статуя, била в неизвестност над 30 години, е поставена в парка на Историческия музей в Плевен
В парка на Регионалния исторически музей в Плевен е поставена мраморна статуя от типа „Голяма Херкуланка“. Представлява женска фигура, запазена от шията до коленете, об ...
Савина представя новата си песен „Мило мое“, написана в специален момент
Савина представя новата си песен „Мило мое“, написана в момента, когато разбира, че е бременна. „Искаше ми се нещо съвсем различно. След като разбрах, че в мен ра ...
Нова постановка на "Отело" постави рекорд по приходи на "Бродуей"
Нова театрална постановка на пиесата "Отело" от Уилям Шекспир, с участието на актьорите  Дензъл Уошингтън и Джейк Джиленхол, подобри рекорда за седмичен боксофис на "Бродуей", ...
Тикер в 18:00 ч.
Изложба от 24 снимки на изследователя от Българския антарктически институт и фот ...
Начало Авансцена
2796
Авансцена

Художниците Илирян Бекири и Агрон Абдули показват в изложба най-новите си творби

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 02 Октомври 2024, 16:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Художниците Илирян Бекири и Агрон Абдули показват изложбата „Мотиви от полошкия край“ в галерията на Културно-информационния център на Република Северна Македония в София.

Творбите им ще бъдат представени на 3 октомври, съобщават организаторите.

„Двамата художници от Тетово ще изложат около двадесет произведения от тяхното най-ново творчество. На изложбата могат да бъдат видяни картините на Илирян Бекири, изработени с  техниката маслени бои върху платно и картините на Агрон Абдули, изработени с техниката акрилни бои върху платно“, разказват от екипа.

На откриването на изложбата в КИЦ на РСМ в София ще присъстват двамата художници – педагози, които ще запознаят публиката с тяхното изкуство, творчество и дейност, уточняват организаторите.

Илирян Бекири е роден през 1968 година в Тетово. Дипломирал се е през 1998 година в Университета в Тетово, специалност Живопис, в класа на проф. Тахир Емра, където завършил и магистратура. Живее и работи в Тетово, като преподавател във Факултета за изящни изкуства на Университета в Тетово. Автор е на редица самостоятелни изложби и е излагал на много групови изложби в страната. От 2007 г. е член на и активен участник в изложбите на ДЛУМ (Дружеството на художниците на Македония). През 2008 година е имал учебен престой в Cite Internationale des arts в Париж. От 2019 година е председател на ЗЛУТ (Сдружение на художниците на град Тетово) - Тетово.

Агрон Абдули е роден през 1971 г. в Джепчище, Тетово, РСМ. Основното си образование е завършил в Джепчище, средното през 1993 г. в гимназията в Тетово. Дипломирал се е през 1999 година във Факултета за изящни изкуства на Университета в Тетово, специалност Живопис, в класа на познатия педагог проф. Тахир Емра. Магистратура, Живопис, е завършил през 2002 година при  същия преподавател във Факултета за изкуства в Прищина. Работи като преподавател във Факултета за изящни изкуства на Университета в Тетово. Зад гърба си има много самостоятелни изложби.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Изложба на изследователя и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика
Изпълнителите Ерик Босграф, Сабина Йорданова и Явор Генов представят барокова музика на "Мартенски музикални дни"
Статуя, била в неизвестност над 30 години, е поставена в парка на Историческия музей в Плевен
Художникът Георги Петров представя изложбата „Пътят“
Хoсе Кура ще представи "Риголето" в среща с публиката "Преди премиерата"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложба на изследователя и фотограф Олег Василев показва в Бургас част от недостъпните територии на Антарктика
Авансцена
Изпълнителите Ерик Босграф, Сабина Йорданова и Явор Генов представят барокова музика на "Мартенски музикални дни"
Авансцена
Статуя, била в неизвестност над 30 години, е поставена в парка на Историческия музей в Плевен
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.