Начало Творчески отражения Арт кафе и нов посетителски център ще бъдат изградени в къщата музей на Майстора
4509
Творчески отражения

Арт кафе и нов посетителски център ще бъдат изградени в къщата музей на Майстора

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 12 Октомври 2024, 10:10 ч.

Ново арт кафе и модерен посетителски център, който обаче ще запази духа на времето в къщата музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци, създават в двора на музея от художествената галерия в Кюстендил, носеща името на големия български художник. Къщата музей в селото представя житейския и творчески път на художника, акцентирайки основно върху периода от близо 29-те години, в които Майстора е работил в селото.

Девет  художници ще вземат участие в 29-ия Международния пленер по живопис „Дружба“ Стара Загора. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация.

Форумът ще бъде открит на 9 юни и те ще творят в града една седмица. 

Творците, които ще участват в тазгодишния пленер, са Фелиция Жинка, Ваня Итинова, Галина Цветкова, Пламена Димитрова, проф. Валери Чакалов, Айхан Четин, Димо Генов, Иван Димитров и Бистра Бакалова.

„Стара Загора е град с дългогодишни традиции в областта на изобразителното изкуство, дал на българската култура едни от най-знаковите имена в тази област. Той ще заживее отново с културното събитие“, казват организаторите.

Форумът ще бъде закрит с изложба на произведенията, нарисувани по време на художествения пленер.

Тя ще бъде подредена в изложбена зала „Лубор Байер“ и ще може да бъде

Кураторът Слав Недев подрежда изложбата „Смущения/Изгубен свят“ с творби на 24 автори.

Експозицията ще бъде открита на 29 април в галерията на Съюза на българските художници (СБХ), съобщават организаторите.

Със свои творби в проекта участват Анжела Терзиева, Антон Терзиев, Викенти Комитски, Гълъб Гълъбов, Димитър Бочуков, Димитър Генчев, Дина Стоев, Динко Стоев, Думисани Карамански, Ели Жотева, Елица Баръмова, Иво Бистрички, Калина Димитрова, Калия Калъчева, Любослава Николаева, Мартиан Табаков, Мартин Пенев, Невена Екимова, Светлана Мирчева, Силвия Коева-Попова, Слав Недев, Станимир Генов, Станислав Памукчиев, Харита Асумани. 

Кураторът разказва, че темата е покана към авторите да разсъждават върху всякакъв вид нарушения в установения ред, във възприятията, логиката, мисленето, в „матрицата“.

„Изследването на тези фен

Тринадесет творби на именития художник Иван Вукадинов ще бъдат показани в изложбата „13 стъпки към безкрая“.

Експозицията ще бъде открита на 17 юни в столичната галерия Vejdi, съобщават домакините на събитието.

Иван Вукадинов е роден през 1932 г. в с. Ломница, Пернишки окръг. През 1961 г. завършва Националната художествена академия със специалност „Живопис“ при проф. Ненко Балкански. Участвал е в изложби във Франция, Великобритания, Русия и Латвия. Има самостоятелна изложба в София през 1975 г. и четири изложби в Рим, Арецо, Пиза и Гросето през 70-те години, които го правят известен и търсен сред италианските колекционери. През 2022 г. неговата картина “Чили” бе предадена в колекцията на Ватиканските музеи. Умира на 22 септември 2024 година.

/ВСР

"На хубавия син Дунав" полетя в космоса по повод 200-годишнината от рождението на австрийския композитор Йохан Щраус, предаде АФП.

Прочутият валс бе изпълнен в събота вечерта от Виенския симфоничен оркестър в Музея на приложните изкуства в австрийската столица.

Концертът се излъчваше по интернет, като беше предаван на живо и в парка "Брайънт" в Манхатън, Ню Йорк, както и на плажа, простиращ се покрай река Дунав във Виена, отбелязва АФП.

"Звукът се преобразува в цифров вид" и се "изпраща до голямата 35-метрова антена в Себрерос, Испания“, а оттам "се предава като електромагнитна вълна", обясни пред АФП Йозеф Ашбахер, генерален директор на Европейската космическа агенция (ЕКА). Той е астроном и е роден в Австрия.

За първи път изпълнението няма научна цел, отбелязва АФП. С него се се отбелязва и 50-годишнината на ЕКА, чиято централа е в Париж.

<

Звездите на френското и световното кино Фани Ардан и Венсан Перес са подкрепили Жерар Депардийо на започналия срещу актьора процес за предполагаеми сексуални посегателства срещу две жени на снимачната площадка, съобщиха световните осведомителни агенции и сп. "Пари мач".

Да подкрепи 76-годишния си баща в първия ден на двудневния процес срещу него е била и най-малката му дъщеря Роксана.

Пристигайки в съда, видимо спокоен, Жерар Депардийо е казал пред репортерите по време на една от паузите, че "всичко е наред". Процесът срещу него трябваше да започне през октомври миналата година, но беше отложен с пет месеца заради влошеното му здравословно състояние.

Актьорът постоянно отрича да е извършил каквото и да било нарушение и въпреки многобройните обвинения срещу него, това е първият случай, когато той се изправя пред  съда.

"Истината е на наша страна", к

Новата реконструкция в двора на музея цели пространството изцяло да отговори на съвременните представи за културен туризъм.

Към къщата музей има изключително голям интерес и това ни мотивира да работим още по-добре. Сега опитваме да върнем нещата във вида, в който са съществували, когато Майстора е пребивавал тук, каза директорът на галерията в Кюстендил, под чиято „шапка“ е и музеят в Шишковци, проф. Валентин Господинов.

Стопанският навес в двора, т.нар. сайван, ще бъде съхранен, но преобразуван в място за приемане на посетители. В двора на къщата ще има и арт кафе, което ще бъде издържано в духа на 30-те години, и което ще предлага малко стоки – кафе в джезве, кафе леблебия, ябълков щрудел по селски, прословутия местен зелник. „Така посетителите ще могат да се потопят още по-дълбоко в атмосферата на Шишковци от това време“, обясни Господинов.

Целта е мястото за беседи да бъде използваемо във всички сезони и затова ще бъде покрито, но затворено със стъклена витрина. „Видът няма да се промени, но няма да пречат атмосферните условия. Ще има експозиция, места за сядане, монитор, екран“, посочи директорът на галерията.

„Бабите и дядовците от селото ще продължат да се събират на това място и да почитат рождените си дни, както го правят и днес. Така ще се запази и социалната функция, която дава живот на къщата“, каза още Валентин Господинов.

В Драматичен театър „Сава Огнянов“ започнаха репетициите на спектакъла с работно заглавие „Лир“ по "Крал Лир" на Уилям Шекспир, като режисьор е Думитру Акриш. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.

Той припомни, че един от най-награждаваните театрални режисьори от младото поколение в Румъния поставя за втори път на русенската сцена. През март 2023 година Акриш представи пиесата на Елизе Вилк „Изчезващи“, която в края на същата година спечели четири награди и три номинации от международен конкурс в Египет.

С новата си пиеса Думитру Акриш отговаря на въпросите: „Какво е времето?“, „В какво време живеем?“ и „Как осмисляме това време?“. Тя е за философията на властта, за това какво прави тя с човека и как насилието се заражда в младия човек и прониква във всяка негова клетка, каза Илиев.<

Шотландският актьор Юън Макгрегър се завърна на лондонската театрална сцена в пиесата My Master Builder, която е съвременен прочит на класическата „Майстор Солнес“ от норвежкия драматург Хенрик Ибсен, съобщава Ройтерс.

„Новата пиеса разглежда съвременната динамика в личните отношения“, каза Макгрегър на официалната премиера.

Това е първото му участие в театрална постановка на Уест Енд от 17 години насам. Носителят на награда „Еми“, познат на зрителите с ролята си на джедая Оби-Уан Кеноби в „Междузвездни войни“, призна, че обожава театъра. „Публиката ти показва кое работи и кое не“, отбеляза Макгрегър и добави, че връзката между актьорите на сцената е нещо, което „не можеш да откриеш във филмовия свят“.

Действието в My Master Builder се развива в наши дни, в Хамптън, щата Ню Йорк. Пиесата пр

Двадесет и осмият Международен конкурс за класическа китара – Кюстендил 2025, ще бъде открит на 10 април, в залата на читалище "Братство 1869".

Международният музикален форум ще даде поле за изява на стотици китаристи от различни възрасти от България, Дания, Италия, Словения, Сърбия, Северна Македония, Румъния, Украйна, Косово и други, каза в интервю художественият му директор Иван Андонов, който е и председател на читалището-организатор.

Очаква се в концертната програма да се включат около 1500 изпълнители. Във фестивалните дни, които продължават до 12 април, са предвидени множество лекции, беседи, майсторски класове и концерти на гостите от страната и чужбина, допълни Андонов.

Журито на конкурса е съставено от едни от най-утвърдените имена в България и чужбина, като Фин Елиас Свит - Дания, Нино Д’Амико – Италия, проф. д-р Стела Митева-Динков

Популярната Кей-поп група "Тумороу Екс Тугедър" (Tomorrow X Together), известна още като Ти Екс Ти (TXT), дебютира в Европа с турне, което започна от Барселона, Испания, пише Ройтерс. 

Турнето предизвиква голям интерес и заради това, че бе предшествано от двумесечно отсъствие на групата от светлината на прожекторите. Това се случи, след като лидерът на групата Субин каза, че си взима почивка по здравословни причини. 

„За първи път си взехме толкова дълга почивка. Това ни даде време да помислим върху много неща“, каза членът на групата Хюнингкай в интервю малко преди да излезе на сцената на лондонската O2 Arena за първото представяне на групата във Великобритания във вторник.

„Мисля, че това всъщност ни сближи и ни позволи да помислим повече за себе си като екип и артисти“, допълни Хюнингкай.

„Квартет за края на времето“ е заглавието на изложбата, която Николай Константинов представя.

Експозицията ще бъде открита на 16 юни и ще продължи до 30-и в столичната One Gallery, информират организаторите.

„Квартет за края на времето“ на Николай Константинов черпи вдъхновение от едноименната композиция на Оливие Месиан – създадена в плен, но устремена към безвремие. Видео инсталации и скулптури от контейнери, облечени с мотиви от българското везмо, се вплитат в съвременна визуална партитура за идентичност, граници и памет“, разказват от екипа.

По думите им в изложбата видео произведения и скулптури, изградени от транспортни контейнери, изграждат един съвременен визуален квартет – композиция, която поставя под въпрос нашето разбиране за движение, принадлежност и историческа памет.

По думите на организ

По отношение на финансирането на ремонта, директорът уточни, че се осъществява със средства на галерията и се прави по начина, по който преди години е създадена и обновената експозиция в самата къща музей. „Стремим се галерията да генерира собствени средства, да не сме в тежест на Общината и разчитаме на хора, които искат да помагат. Макар, че досега не сме разчитали на спонсори. Кандидатстваме по програми и обикновено печелим проектите и нещата се случват. Оптимист съм, защото и самият музей има добри приходи, с които покрива изцяло режийните си и има допълнителни приходи. Така можем да осигурим и поддръжката, която, за съжаление, в България често се пренебрегва - правим нещо добро, красиво, но забравяме, че направеното трябва да се поддържа", коментира Господинов.

„Когато човек разчита само на постигнатото и направеното, той е обречен на забрава. Затова с колегите непрекъснато мислим за бъдещо развитие. Едното от тях е грандиозен културен проект за село Шишковци, което смятам, че абсолютно ще промени населеното място. В проекта влиза железопътната спирка в селото, построена от Андон Виячев, близък приятел и спомоществувател на Майстора. От Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) бяха бракували гарата и тя трябваше да бъде съборена. В селото обаче върви инициатива постройката да бъде прехвърлена на местното сдружение "Възход за село Шишковци", а желанието на местните хора е гарата да бъде предадена на общината в Кюстендил, след което сдружението да я ремонтира и превърне в място за културни изяви в знак на памет към Виячев и Майстора", добави той. 

„Получих приятната новина, че гарата е пред деактуване. Тя би могла да бъде част от голям проект, който да възроди селото", посочи директорът на галерията и добави, че е подал докладна до Общинския съвет в Кюстендил за купуването на къщата на фамилия Яглеви в селото. В нея Майстора е живял осем години преди да се премести в къщата, която сега е негов музей. „Тя е исторически ценна за историята на Майстора, която се опитваме да развием. В едно факсимиле в галерията в Кюстендил, при разговор със сестрата на Майстора и дългогодишния директор на галерията в Кюстендил Недко Каблешков, сестра му споменава, че Майстора приживе е искал, ако някога се прави посветен на него музей, той да бъде в  Яглевата къща“, разказа Господинов.

По думите му, ако не може да се закупи къщата от Общината, би могло да бъде обявена дарителска сметка. „Това ще бъде едно поредно стъпало, което ще надгради историята за Майстора и част от големия проект“, допълни директорът на галерията.

Творческият екип е замислил голям туристически маршрут, който да започва от железницата, да преминава през Земенското дефиле до гара Шишковци. Там гостите да бъдат посрещнати в гарата, която е била "врата към света", с експозиция, посветена на селото и плодородието на кюстендилското поле, а след това маршрутът да преминава през къщата музей и Яглевата къща, където да бъде създаден етноцентър. Крайната точка в маршрута е художествената галерия в Кюстендил, която предстои скоро да бъде изцяло обновена и ремонтирана. 

„Целта ни не е да превръщаме Яглевата къща във втора галерия. Къщата музей днес представя историята на Майстора с хората от село Шишковци и престоят му тук. Къщата на Яглев ще бъде нещо, което надгражда и допълва представата на посетителите“, каза още Господинов. Така, по думите му, в цялостния маршрут ще бъде акцентирано върху Майстора и село Шишковци, което за "Рисувача", както го наричат местните в Шишковци, е "столицата на рая". Идеята е посетителите могат да почувстват атмосферата, в която художникът, влюбен в земята и хората на България, е създал най-значимите си творби.

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Галерия „Люнион“ отбелязва 90-годишнината от рождението на Георги Божилов-Слона
Изложба, посветена на 90-годишнината от рождението на известния български художник Георги Божилов-Слона, ще бъде открита на 26 юни в галерия „Люнион“, в Пловдив, съобщи ...
Морган Уолън запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Кънтри певецът Морган Уолън отново е на челна позиция в класацията на "Билборд" за албуми, отбелязвайки пета поредна седмица на върха й, съобщи сайтът на изданието. Уолън запазва ...
Групата „Цар Плъх“ спечели голямата награда в конкурса за нова българска поп и рок музика „Пролет“
Групата „Цар Плъх“ спечели голямата награда в 56-ото издание на конкурса за нова българска поп и рок музика „Пролет“. Те заслужиха отличието с песента &bdq ...
Изложбата „Грижа и изцеление“ събира шест художнички в столичната галерия „Васка Емануилова“
„Грижа и изцеление“ е заглавието на последната част от трилогията, курирана от Галина Димитрова („Страх и любов“, 2023, и „Срам и вина“, 2024 г. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Българската инди рок/пост пънк група Scarlet издава на 24 юни песента си „Слънчоглед“, с която спечели второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ в ...
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
17-ти международен конкурс „Млади виртуози“
На 26 юни се открива 17-ият международен конкурс „Млади виртуози“ с клавирен концерт „Един пианист. Пет композиторски свята“, съобщават организаторите.  ...
Галерия „Люнион“ отбелязва 90-годишнината от рождението на Георги Божилов-Слона
Изложба, посветена на 90-годишнината от рождението на известния български художник Георги Божилов-Слона, ще бъде открита на 26 юни в галерия „Люнион“, в Пловдив, съобщи ...
Тикер в 23:00 ч.
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България&l ...
Начало Творчески отражения
4509
Творчески отражения

Арт кафе и нов посетителски център ще бъдат изградени в къщата музей на Майстора

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 12 Октомври 2024, 10:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Ново арт кафе и модерен посетителски център, който обаче ще запази духа на времето в къщата музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци, създават в двора на музея от художествената галерия в Кюстендил, носеща името на големия български художник. Къщата музей в селото представя житейския и творчески път на художника, акцентирайки основно върху периода от близо 29-те години, в които Майстора е работил в селото.

Новата реконструкция в двора на музея цели пространството изцяло да отговори на съвременните представи за културен туризъм.

Към къщата музей има изключително голям интерес и това ни мотивира да работим още по-добре. Сега опитваме да върнем нещата във вида, в който са съществували, когато Майстора е пребивавал тук, каза директорът на галерията в Кюстендил, под чиято „шапка“ е и музеят в Шишковци, проф. Валентин Господинов.

Стопанският навес в двора, т.нар. сайван, ще бъде съхранен, но преобразуван в място за приемане на посетители. В двора на къщата ще има и арт кафе, което ще бъде издържано в духа на 30-те години, и което ще предлага малко стоки – кафе в джезве, кафе леблебия, ябълков щрудел по селски, прословутия местен зелник. „Така посетителите ще могат да се потопят още по-дълбоко в атмосферата на Шишковци от това време“, обясни Господинов.

Целта е мястото за беседи да бъде използваемо във всички сезони и затова ще бъде покрито, но затворено със стъклена витрина. „Видът няма да се промени, но няма да пречат атмосферните условия. Ще има експозиция, места за сядане, монитор, екран“, посочи директорът на галерията.

„Бабите и дядовците от селото ще продължат да се събират на това място и да почитат рождените си дни, както го правят и днес. Така ще се запази и социалната функция, която дава живот на къщата“, каза още Валентин Господинов.

По отношение на финансирането на ремонта, директорът уточни, че се осъществява със средства на галерията и се прави по начина, по който преди години е създадена и обновената експозиция в самата къща музей. „Стремим се галерията да генерира собствени средства, да не сме в тежест на Общината и разчитаме на хора, които искат да помагат. Макар, че досега не сме разчитали на спонсори. Кандидатстваме по програми и обикновено печелим проектите и нещата се случват. Оптимист съм, защото и самият музей има добри приходи, с които покрива изцяло режийните си и има допълнителни приходи. Така можем да осигурим и поддръжката, която, за съжаление, в България често се пренебрегва - правим нещо добро, красиво, но забравяме, че направеното трябва да се поддържа", коментира Господинов.

„Когато човек разчита само на постигнатото и направеното, той е обречен на забрава. Затова с колегите непрекъснато мислим за бъдещо развитие. Едното от тях е грандиозен културен проект за село Шишковци, което смятам, че абсолютно ще промени населеното място. В проекта влиза железопътната спирка в селото, построена от Андон Виячев, близък приятел и спомоществувател на Майстора. От Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) бяха бракували гарата и тя трябваше да бъде съборена. В селото обаче върви инициатива постройката да бъде прехвърлена на местното сдружение "Възход за село Шишковци", а желанието на местните хора е гарата да бъде предадена на общината в Кюстендил, след което сдружението да я ремонтира и превърне в място за културни изяви в знак на памет към Виячев и Майстора", добави той. 

„Получих приятната новина, че гарата е пред деактуване. Тя би могла да бъде част от голям проект, който да възроди селото", посочи директорът на галерията и добави, че е подал докладна до Общинския съвет в Кюстендил за купуването на къщата на фамилия Яглеви в селото. В нея Майстора е живял осем години преди да се премести в къщата, която сега е негов музей. „Тя е исторически ценна за историята на Майстора, която се опитваме да развием. В едно факсимиле в галерията в Кюстендил, при разговор със сестрата на Майстора и дългогодишния директор на галерията в Кюстендил Недко Каблешков, сестра му споменава, че Майстора приживе е искал, ако някога се прави посветен на него музей, той да бъде в  Яглевата къща“, разказа Господинов.

По думите му, ако не може да се закупи къщата от Общината, би могло да бъде обявена дарителска сметка. „Това ще бъде едно поредно стъпало, което ще надгради историята за Майстора и част от големия проект“, допълни директорът на галерията.

Творческият екип е замислил голям туристически маршрут, който да започва от железницата, да преминава през Земенското дефиле до гара Шишковци. Там гостите да бъдат посрещнати в гарата, която е била "врата към света", с експозиция, посветена на селото и плодородието на кюстендилското поле, а след това маршрутът да преминава през къщата музей и Яглевата къща, където да бъде създаден етноцентър. Крайната точка в маршрута е художествената галерия в Кюстендил, която предстои скоро да бъде изцяло обновена и ремонтирана. 

„Целта ни не е да превръщаме Яглевата къща във втора галерия. Къщата музей днес представя историята на Майстора с хората от село Шишковци и престоят му тук. Къщата на Яглев ще бъде нещо, което надгражда и допълва представата на посетителите“, каза още Господинов. Така, по думите му, в цялостния маршрут ще бъде акцентирано върху Майстора и село Шишковци, което за "Рисувача", както го наричат местните в Шишковци, е "столицата на рая". Идеята е посетителите могат да почувстват атмосферата, в която художникът, влюбен в земята и хората на България, е създал най-значимите си творби.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Галерия „Люнион“ отбелязва 90-годишнината от рождението на Георги Божилов-Слона
Морган Уолън запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Групата „Цар Плъх“ спечели голямата награда в конкурса за нова българска поп и рок музика „Пролет“
Изложбата „Грижа и изцеление“ събира шест художнички в столичната галерия „Васка Емануилова“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Авансцена
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Цветни аспекти
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.