Начало Авансцена Изложба на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ представя родопски будители
2831
Авансцена

Изложба на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ представя родопски будители

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 30 Октомври 2024, 19:13 ч.

Изложба за будителите на Родопите през Възраждането бе открита днес в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ – филиал „Стар център“ в Смолян.

За да бъдем цивилизовано общество, не трябва да допускаме никой да бъде забравен. Това каза президентът Румен Радев на откриването на изложбата „На тяхно място“ на Владимир Карамазов днес в „Двореца“ в София.

„За мен най-важното на един обществен проект, на една изложба е да не оставя никого безразличен. И затова мога ясно да заявя, че изложбата „На тяхно място“, един дълбоко личен проект, е и ще бъде безспорен успех“, отбеляза още той.

По думите на държавния глава експозицията показва много важни теми, които вълнуват нашето общество. Той поздрави автора за неговия избор за обекта на творческото му търсене, „за гражданската му смелост да ни поведе по една нелека пътека. По една наистина проблематична чувствителна, противоречива тема, за която много от нас избягваме да говорим и която се е превърнала в тема табу в на

Изложба "Пролетен салон" бе открита на първия етаж в Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен. Петьо Дамянов, председател на Дружеството на шуменските художници, каза пред присъстващите, че в традиционната експозиция този път са включени 39 автори, които представят живопис, фотоколажи и малка пластика.

"За първа година като че ли залата на галерията вече става много тясна, желанията за изява са все повече и повече. Това също е последствие от характера на самата изложба, която е с конкурсен характер. Община Шумен осигурява наградния фонд", каза още Дамянов.

Дамянов връчи три равностойни първи награди за най-добро представяне в изложбата на Калоян Тодоров, Бранимир Боянов и Таня Атанасова. Той връчи грамоти и на Борислава Борисова, Александър Величков и Ралица Цонева. 

Изложбата се организира от Дружеството на шуменските художници и Представителств

Балетна школа „Марина“ при читалище „Христо Ботев 1897“ в Пазарджик е новият носител на Голямата награда на името на проф. д-р Желязко Христов на двадесет и втория Международен детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“, който се състоя в курорта Минерални бани, съобщиха на сайта си домакините от общината.

Възпитаниците на школата спечелиха и най-много награди в отделните категории, следвани от балетно студио „Мирабел“ - София. Наградата за най-малък участник отиде при Марина Ганчева от балетна школа „Мирабел“. Йосра Юсеин от харманлийското село Иваново завоюва две награди.

Както съобщихме, над 2200 деца и гости от България, Босна и Херцеговина, Косово, Молдова, Северна Македония, Сърбия, Украйна и Черна гора взеха участие във фестивала. Форумът се организира от КНСБ и Благотворител

Стилияна Узунова подрежда нова самостоятелна изложба живопис.

Експозицията, озаглавена „Епизоди“, съдържа над 20 произведения, които може да бъдат разгледани в периода 3 - 20 юни в галерия „Астри“, съобщават организаторите.

„В кадър си“ е една реплика, която преди 25 години много често чувах, когато попаднах на снимачната площадка. Киното, телевизията, театърът, сцената, всичко свързано с обективи, композиции, светлина, разкази и истории интуитивно ми беше близко. Това се отразява и в платната ми“, казва авторката.

Тя отбелязва, че често картините й имат наратив, свързват различни истории. В сегашната изложба в кадър влизат настроения зад кадър, привлекли вниманието й, вдъхновени от сцените и хората, свързани с този процес.

„Не беше възможно да прекарам толкова време в студията, гримьорните, между декорите

Мобилната изложба „Разградските законодатели“ (1879-1991 година) бе открита в Съдебната палата в града от председателя на Окръжния съд Лазар Мичев и директора на Регионалния исторически музей Таня Тодорова, съобщиха от пресслужбата на съда.

Експозицията акцентира върху ролята на разградските конституционалисти в седемте Велики народни събрания. Те са представени със снимки, професионални и житейски биографии и документи, по които са работили като законотворци. 

Изложбата представя хронологично историята на парламентаризма в България – от Учредителното събрание през 1879 г., което изработва и приема Търновската конституция на Княжество България, до Седмото велико народно събрание, което през 1991 година приема действащата в момента Конституция на Република България, отбелязаха от пресслужбата на Окръжния съд в Разград. 

Като депутати

Експозицията възкресява образите на родопските просветители, духовници, учители йеромонах Григорий (Поп Глигорко), Рада Казалийска, Христо Попконстантинов, Стою Шишков и други.

Гости на откриването на изложбата бяха ученици от СОУ „Св. св. Кирил и Методий“.

Освен с националните будители, трябва да се гордеем и с талантливите хора на Родопите, които са ни оставили много богата писменост и култура, каза при откриването Светлана Хаджиева, библиотекар.

Тя допълни, че в изложбата са представени основоположниците на просветното дело в Средните Родопи. Йеромонах Григорий е пръв родопски книжовник и борец за национална българска църква, основоположник на школа в Родопите, която успява да създаде талантливи последователи – учители, свещеници, общественици, посочи Хаджиева. 

Тя разказа на учениците за просветителите Келеш Саващо /Сава Стратев/, инициатор за построяването на църквата „Св. Богородица“ в кв. Устово, за Киряк Белковски, един от създателите на родопската дамаскинска школа.

Спектакълът „Балерината, която запали оперетата“ ще има премиера на 2 април в Шумен, съобщи на пресконференция в Драматично-кукления театър (ДКТ) „Васил Друмев" Катерина Симеонова, експерт връзки с обществеността в шуменския театър.

Тя добави, че спектакълът ще се играе пред публика и на 4 април.

Автор на пиесата и режисьор на „Балерината, която запали оперетата“ е Венцислав Кулев. Участват актрисите Албена Колева и Ванеса Пеянкова. Хореограф е Анна Пампулова, сценограф и автор на костюми е Елена Иванова. Музикалното оформление е дело на Васил Димитров. Изработка на куклата е направена от Надя и Дарко Ковачевски, бе обявено на пресконференцията.

Венцислав Кулев отбеляза, че Елена Иванова не е просто сценограф, а по думите му е дала много идеи за представлението. Той уточни, че Иванова е дала идеята за куклата в спектакъла.

Четиридесет и пет филма влизат в извънконкурсната програма на тазгодишното издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. Това съобщават от пресцентъра на кинофорума.

Зрителите ще могат да се насладят на игрални, документални и анимационни филми, произведени през последните години. Сред десетките любопитни заглавия се открояват няколко интересни блокбастъра, представящи живота на световноизвестни музиканти и изпълнители.

Такъв е филмът „Мария“ (2024) за голямата оперна певица Мария Калас на чилийския режисьор Пабло Лараин - копродукция между Франция и САЩ. В главната роля на вълнуващата биографична драма се превъплъщава Аджелина Джоли. Филмът „Мария“ проследява последните години от живота на Мария Калас в Париж, разкривайки интимния свят на голямата оперна звезда - свят изпълнен с блясък, страст към изкуството и&he

Росен Рашев – Рошпака представя нови 21 произведения малък формат.

Експозицията , озаглавена „Светът на птицочовеците“, ще бъде открита на 5 март в столичната галерия „Париж“ и ще продължи до 22 март, съобщават организаторите.

Росен Рашев – Рошпака е роден през 1970 г. в гр. Враца, а през 1989 г. завършва Художествената гимназия в гр. София. Живее и работи в родния си град. В творбите си с усмивка разказва за семейство и любовта, за животните и хората, за „Дядо Боже“ и библейските събития.

Музеят за наивистично и маргинално изкуство в град Ягодина, Сърбия, притежава колекция с над 80 картини от Росен Рашев, който е и носител на множество престижни отличия през годините.

Именно, чрез колекцията на сръбския музей, авторът е представен с голяма изложба в Софийска градска художествена галерия през 2011 година

Кукла Лабубу с човешки ръст беше продадена тази седмица за рекордните 1,08 милиона юана (150 324 долара) според китайска аукционна къща, предаде Би Би Си.

Високата 131 см фигурка  беше продадена на международния търг Yongle в Пекин. Организаторът на търга заяви, че сега това е най-скъпата играчка от този вид в света.

Куклите Лабубу са странни чудовищни герои, създадени преди десетилетие от хонконгския художник Касинг Лунг, които набират популярност през последните години след редица реклами от известни личности.

Куклите Лабубу, продавани от китайската компания за играчки Pop Mart, обикновено струват около 50 юана (6,95 долара).

Търгът тази седмица беше изцяло посветен на Лабубу. Четиридесет и осем артикула бяха пуснати в продажба, присъстваха около 200 души.

Аукционната къща заяви, че е събрала общо 3,37 милиона юана.

Фигурките предизвика

В поредица от концерти Симфониета - Видин ще представи шедьоври от различни жанрове и епохи, каза диригентът Петър Димитров.

В новия цикъл на проекта „Музика на всички времена“ публиката ще се наслади на инструментални творби от Моцарт, Брамс и Малер.

Специално за концертите от Лондон пристигат солистите Лора Димитрова и Дорина Маркова, уточни маестрото.

Пианистката Лора Димитрова учи в напредналия клас по пиано в Guildhall School of Music and Drama в Лондон и е удостоена с наградата Sherrifs за изпълнение и дипломата Premier Prix. Тя реализира редица концерти във Великобритания и Европа.

Димитрова изпълнява третия концерт за пиано на Барток с диригента Георг Солти и Лондонския симфоничен оркестър и спечели одобрението на критиката на фестивали в Дрезден и Залцбург.

Цигуларката Дорина Маркова започва кариерата си като концертмайстор

В изложбата са включени разкази за първата среднородопска учителка  Рада Казалийска, за Стою Шишков, учител, етнограф и фолклорист, автор на статии и книги, за съратника на Левски Илия Белковски и др. 

Светлана Хаджиева представи пред учениците биографията на патрона на Регионалната библиотека Николай Вранчев. 

Придобил много високо за времето си образование, Вранчев е превел литература на световни писатели. Благодарение на него е създадена библиотека „Ралица“, която е била достъпна за ученици от Родопите, допълни Хаджиева. 

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник, съобщиха от културната институция. Постановката, която ще се играе ...
Изложба на Руси Стоянов по повод 70-годишнината от рождението му
"Руси Стоянов. Този мечтател с грандиозни планове ни напусна твърде рано - едва на 48 години. Мащабната му дейност обаче оставя в наследство емблематични творби, превърнали се в гр ...
Над 40 творби на Даниела Зекина и Петър Бояджиев ще бъдат показани в нова изложба
Над 40 творби на Даниела Зекина и Петър Бояджиев с различни техники ще бъдат показани в изложба графика и живопис в столичната галерия „Икар“. Експозицията ще бъд ...
Матео Бочели: За първи път съм тук… но не и за последен!
Тази вечер пред пълен Античен театър в Пловдив Матео Бочели изпълни специална селекция от авторски песни и интерпретации на вечни класики. „За първи път съм в Пловдив и съм ...
Изложбата „Съветът“ на художника Андрей Янев бе открита в Националния археологически институт с музей - БАН
Изложбата „Съветът“ на художника Андрей Янев бе открита в Националния археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН). С експозицията авторът отбелязва своя 60-и рожде ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Пето издание на фестивала „Един джаз ден“
На 22 юни еднодневният фестивал „Един джаз ден“ се завръща с юбилейното си пето издание, което ще превърне Лятната естрада в Борисовата градина в сцена за световно джаз ...
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Майк Лав от групата "Бийч бойс" беше въведен в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г. само ден, след като беше обявено, че колегата му Брайън Уилсън е починал, предаде А ...
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" във Велико Търново ще отбележи 40 години от своето създаване с три програми на три сцени, съобщиха организаторите на форума. Програмата ...
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър (ОДТ) "Боян Дановски" в Перник, съобщиха от културната институция. Постановката, която ще се играе ...
Театърът в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма заради намален бюджет
Драматично-кукленият театър в Силистра е принуден да преустанови игралната си програма, както и планираните нови творчески проекти. Това съобщи директорът на културната институция ...
Тикер в 21:00 ч.
На 22 юни еднодневният фестивал „Един джаз ден“ се завръща с юбилейн ...
Начало Авансцена
2831
Авансцена

Изложба на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ представя родопски будители

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 30 Октомври 2024, 19:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Изложба за будителите на Родопите през Възраждането бе открита днес в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ – филиал „Стар център“ в Смолян.

Експозицията възкресява образите на родопските просветители, духовници, учители йеромонах Григорий (Поп Глигорко), Рада Казалийска, Христо Попконстантинов, Стою Шишков и други.

Гости на откриването на изложбата бяха ученици от СОУ „Св. св. Кирил и Методий“.

Освен с националните будители, трябва да се гордеем и с талантливите хора на Родопите, които са ни оставили много богата писменост и култура, каза при откриването Светлана Хаджиева, библиотекар.

Тя допълни, че в изложбата са представени основоположниците на просветното дело в Средните Родопи. Йеромонах Григорий е пръв родопски книжовник и борец за национална българска църква, основоположник на школа в Родопите, която успява да създаде талантливи последователи – учители, свещеници, общественици, посочи Хаджиева. 

Тя разказа на учениците за просветителите Келеш Саващо /Сава Стратев/, инициатор за построяването на църквата „Св. Богородица“ в кв. Устово, за Киряк Белковски, един от създателите на родопската дамаскинска школа.

В изложбата са включени разкази за първата среднородопска учителка  Рада Казалийска, за Стою Шишков, учител, етнограф и фолклорист, автор на статии и книги, за съратника на Левски Илия Белковски и др. 

Светлана Хаджиева представи пред учениците биографията на патрона на Регионалната библиотека Николай Вранчев. 

Придобил много високо за времето си образование, Вранчев е превел литература на световни писатели. Благодарение на него е създадена библиотека „Ралица“, която е била достъпна за ученици от Родопите, допълни Хаджиева. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралния спектакъл "Тютюн" ще гостува на сцената на Общински драматичен театър "Боян Дановски"
Изложба на Руси Стоянов по повод 70-годишнината от рождението му
Над 40 творби на Даниела Зекина и Петър Бояджиев ще бъдат показани в нова изложба
Матео Бочели: За първи път съм тук… но не и за последен!
Изложбата „Съветът“ на художника Андрей Янев бе открита в Националния археологически институт с музей - БАН
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Пето издание на фестивала „Един джаз ден“
Тонът на времето
Майк Лав от "Бийч бойс", Джордж Клинтън и "Дуби брадърс" са сред въведените в Залата на славата на авторите на песни за 2025 г.
Тонът на времето
Летният оперен фестивал "Сцена на вековете" отбелязва своята 40-та годишнина
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.