Начало Цветни аспекти Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“
2985
Цветни аспекти

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 02 Декември 2024, 14:27 ч.

Изложбата „Вечният конферанс“ с рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия (НХА) ще бъде представена в галерия „Академия“.

Пет изложби и Европейска нощ на музеите са част от програмата на Националния музей „Земята и хората“ през месец май, съобщават от екипа.

На 9 май ще бъде открита експозицията „Високи гласове“, съвместно с галерия „Куб“ – „Топлоцентрала“. Тя е по повод 20 години Държавен културен институт към Министъра на външните работи с участието на: Александър Лазарков, Алла Георгиева, Валентина Шара, Дина Стоев, Иво Бистрички, Камен Стоянов, Красимира Буцева, Снежанка Михайлова, Стоян Дечев и Оливия Михалтиану, Юлиян Табаков. Куратор на проекта е Владия Михайлова. Експозицията може да бъде разгледана до 31 май.

На 17 май музеят ще се включи в Европейската нощ на музеите с вход свободен. 

През целия месец май посетителите на НМ „Земята и хората“ може да разгледат временните експозиции „Минерали и цв

Том Круз ще бъде удостоен с почетна награда „Оскар“ по време на 16-ата церемония по връчване на Наградите на управителния съвет на Академията за кинематографично изкуство и наука, която ще се състои на 16 ноември, съобщават световните осведомителни агнции.

Круз е сред четиримата отличени тази година, заедно с кинодейците Деби Алън и Уин Томас и с певицата и актриса Доли Партън.

Хореографката и продуцент Деби Алън добива световна известност с работата си по филми и сериали като „Слава“ (Fame), „Амистад“ и „Анатомията на Грей“. Сред най-значимите проекти на дизайнера на продукции Уин Томас са „Красив ум“ и „Малкълм Екс“.

Доли Партън ще бъде удостоена с хуманитарната награда „Жан Хершолт“, която също представлява статуетка „Оскар“. Отличието се присъжда на личности

Българските  вокалисти пеят с такава сила и яснота, с такава дълбока вибрация и резонанс в цялата сила на гласа, че пеенето им не само звучи като камбана – то се чува като камбанен звън, каза проф. Дона Бюканън, американски етномузиколог от Университета на Илинойс.

Лекцията , озаглавена „Звънтящ глас: музикалните светове на българското минало“, се състоя в Клуба на пътешественика и беше част от 17-ия международен фестивал „Столица/Литература“. В нея проф. Бюканън анализира културния и духовен смисъл на идеята „глас-камбана“ – специфичен вокален идеал в народното пеене, свързан с женската роля в традицията, природата и ритуала.

„Звукът, който излиза от гърлото на изпълнителя, е треперещ, ярък, но също и вибриращ. Жените вярват, че трябва да пеят по този начин, за да бъдат чути от една планина до друга. Това е те

Финландия е обявена за страната с най-щастливо население в света за осма поредна година, според публикувания днес Доклад за световното щастие по случай Международния ден на щастието, предадоха Асошиейтед прес и ДПА.

Авторите на доклада, изготвен в партньорство със социологическата агенция "Галъп" (Gallup), Оксфордския център за изследване на благосъстоянието и Мрежата на ООН за решения за устойчиво развитие, са анализирали периода между 2022 г. и 2024 г.

Както и миналата година, всички скандинавски страни са в Топ 10. Начело е Финландия, следвана от Дания, Исландия и Швеция. Норвегия е на седмо място.

Нидерландия се завърна в челната петица, докато Коста Рика (шесто място) и Мексико (десето) попадат в Топ 10 за първи път.

Германия се е изкачила от 24-то на 22-ро място, докато САЩ са отстъпили с една позиция до 24-то място - най-лошото им класиране досег

Изложба на смолянския фотограф и пътешественик Александър Караджов от неговата велообиколка на България по четирите граници беше открита тази вечер в Клуба на дейците на културата в Смолян.

Фотоизложбата е наречена „2245 км“ като препратка за дължината на българската граница. Близо 100 снимки, представящи природни феномени, пейзажи, репортажна и художествена фотография от пределите на България са подредени в експозицията, определена от доайена на фотографите в Смолян Сашо Сарандалиев като уникална и оригинална. 

Александър Караджов е известен в Смолян с фотографии от пътешествията си сред природата, улавяйки с обектива интересни места от Родопите и България. В неговите снимки откриваме диви мигове от природата, кадри от недостъпни кътчета в планината. 

На 3 март Александър Караджов ни поднася и празник на фотографията в Смолян с прекраснат

Експозицията ще бъде открита на 11 декември и ще продължи до 2 януари, съобщават от НХА.

От екипа отбелязват, че експозицията „Вечният конферанс“ е част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който Академията слага началото през 2019 г. Целта й е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Организаторите на изложбата отбелязват, че музейната сбирка на НХА е една от най-старите колекции на българско изкуство.

„Нейното формиране започва със създаването на Държавно рисувално училище през 1896 г. Уникална по своя характер, тя включва в своите колекции живопис, графика, оригинални произведения на дърворезбата, шевици, съдове, накити, оръжия и др. Съхраняваните в нея учебни етюди по рисуване днес са основно свидетелство за развитието и методологията на художественото образование у нас и продължават да впечатляват с голямата си вещина, майсторство на изпълнението и високите академични резултати“, разказват те.

По думите на екипа изложбата проследява тенденциите в развитието на учебната рисунка и нейното творческо осмисляне в процеса на обучение от първите години на Държавното рисувално училище до 80-те години на миналия век. Включените творби разкриват някои основни аспекти на темата за Рисуването и академията: рисуването на голо тяло от натура като една от задължителните учебни задачи в образователната програма в периода от края на XIX и целия ХХ век; преходът от прякото и точно следване на анатомичната форма и копирането на класически модели в рамките на учебната постановка от първите години на Държавното рисувално училище към постепенното преодоляване на академичните канони на класицизма – процес, особено осезаем в периода на 30-те и първата половина на 40-те години на миналия век; прилагането на свободната рисунка при декоративните акварелни проекти от периода между двете световни войни; проблемът за формата на листа, тоналните съотношения, мащаба, детайлите, светлосенъчните и пространствените съотношения в учебния етюд по рисуване през втората половина на ХХ век. 

Над 20 известни графици от Турция ще покажат свои литографии в столичната галерия „Графикарт“.

Експозицията Edition of Sofia ще бъде открита на 8 април и ще продължи до 28 април, съобщават организаторите.

От екипа посочват, че изложбата идва в България след САЩ, Япония и Казахстан и вече е видяна от над 20 хиляди души.

„Специално за българската публика изложбата Edition of Sofia ще покаже едни от най-известните имена на турската графика“, отбелязват те.

Специално за откриването на експозицията у нас ще пристигнат президентът на Асоциацията на графиците в Турция - проф. Мелихат Тузун, мениджърът на галерия "Пинело" – Джан Юстунер, и графиците Нуртен Ердоган и Нурай Юлидиз.  

Организатори на Edition of Sofia са университетът "Текирдаг Намик Кемал" в Истанбул, Асоциацията на графиците в Турция и галерия "Пине

Сто години от рождението на големия български актьор Енчо Багаров се навършват днес. Той е роден в Сопот. Учи в Държавното висше театрално училище при Стефан Сърчаджиев и Боян Дановски. 

Преди да стане актьор, работи като говорител в радио „София“. Избран е заради хубавия си плътен глас и чудесна дикция. През 1947 г. се запознава с Георги Парцалев. По това време Багаров отговаря за репертоара на самодейния състав на фабрика „България“. По-късно, през 1951 г., той е част от ръководството на театъра на трудовите войски, където става и главен художествен ръководител на трупата.

ТАНДЕМЪТ БАГАРОВ-ПАРЦАЛЕВ

Срещата на Багаров с Парцалев се оказва изключително щастлив момент в творческата биография и на двамата актьори. Двамата създават скечов репертоар, който играят из цялата страна. Енчо

Седмица на камерната музика “Константин Илиев” ще започне на 22 април и ще продължи до 25 април в Добрич, съобщават от общинската администрация.

В рамките на четири вечери различни участници ще представят програми с класически произведения от познати композитори в концертна зала “Добрич”. 

Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на Български камерен оркестър – Добрич, с диригент Арто Чифчиян на 22 април.

За солист е поканена цигуларката Божидара Кузманова, а друг участник е Линка Стоянова – сопран. В програмата ще звучи произведението „Годишните времена“ на композитора Антонио Вивалди и интермецо из операта „Приятелят Фриц“ от Пиетро Маскани.

Във втория фестивален ден, 23 април, добричката публика ще може да чуе клавирен рецитал на пианиста Пиетро Масса от Италия, който е с

Франция върна на Хондурас 133 предколумбови археологически артефакта, които са част от културното наследство на централноамериканска страна и от 80-те години на миналия век са били притежание на музея "Ке Бранли" в Париж, предаде АФП.

Сред артефактите има предмети, изработени от обсидиан (тъмен вулканичен камък) и керамика, както и фигурки, издълбани в камък. 

Връщането им се състоя на церемония в столицата на Хондурас Тегусигалпа в присъствието на френския посланик Седрик Прието и хондураския външен министър Енрике Рейна.        "Бихме искали да благодарим на френския народ за тази важна стъпка към подобряване и задълбочаване на отношенията, които са не само търговски и политически, но и културни", каза Рейна.        Артефактите произхождат от археологически обекти в няколко департамента в Хондурас.   &n

Тази пролет светът на изкуството насочва погледа си към Лондон, където един от най-значимите шедьоври на ориенталско изкуство, преоткрит наскоро, ще бъде предложен на търг в аукционната къща „Сотбис“ (Sotheby’s),  предаде Анадолската агенция (АА) съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.

На 29 април като част от дългоочаквания търг на ориенталско изкуство аукционната къща ще представи „Приготвяне на кафе“, отдавна изгубена картина на Осман Хамди Бей, вероятно най-почитаната фигура в канона на османската живопис.

Оценявана на 1-1,5 милиона паунда (около 1,3-2 милиона долара), композицията „Приготвяне на кафе“ от 1881 г. се появява отново след повече от век в частни европейски колекции, известна доскоро само от черно-бяла снимка, направена през годината на създаването от известните фотографи Паскал С

В експозицията са включени над петдесет графични и цветни етюда, като сред представените автори са имената на едни от най-известните български художници – възпитаници на Художествената академия от различни поколения: Борис Михайлов, Андрей Николов, Иван Милев, Александър Божинов, Илия Бешков, Д. Топлийски, Илия Петров, Дечко Узунов, Генко Генков, Любен Зидаров, Никола Гюзелев, Светлин Русев, Христо Явашев, Кеазим Исинов, Атанас Яранов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. Естествено място в изложбата намират и великолепните студентски етюди на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия, които дълги години са еталон за обучаващите се в Художествената академия, посочват още от НХА.

Те уточняват, че изложбата се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия за 2024 година. 

/ВСР

Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
Турското уейв дуо Ductape ще има концерт у нас
Турското даркуейв постпънк дуо Ductape ще има концерт в София на 7 ноември, съобщават организаторите. Създадена през 2019 г., групата изниква от вибриращата ъндърграунд сцена на И ...
„Грижа и изцеление“ събира шест художнички в столичната галерия „Васка Емануилова“
Боряна Венциславова представя видео с ритуали за освобождаване от патриархалните и културни ограничения, форми на сегрегация, дискриминация и хомофобия. Творбата е част от изложба ...
Турист повреди картина в галерия „Уфици“, докато си прави селфи
Посетител на галерия „Уфици“ във Флоренция повреди безценна маслена картина, докато се опитвал да си направи селфи, съобщава ДПА. Неназованият турист се облегнал на ба ...
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Трима артисти от българската независима сцена представят своите експериментални музикални проекти в рамките на втория сезон на Lampa Sessions, съобщават инициаторите от Lampa Colle ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложба на художника Илия Йончев се открива в галерия „Димитър Георгиев“
Живописна изложба на художника Илия Йончев ще бъде открина на 26 юни в Пловдив, съобщават от галерия „Димитър Георгиев“, домакин на събитието. По думите им изложбите н ...
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Французите от Pareidolia ще имат три концерта у нас, съобщават организаторите. Младата алтернативна рок група ще гостува в София на 6 юли – във „Фабрика Автономия&ldqu ...
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон на 3 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра. Под диригентството на Петко Димитров и с участието на виолончелиста ...
Българската група Scarlet издава „Слънчоглед“, спечелила Младежкия конкурс за нова песен
Българската инди рок/пост пънк група Scarlet издава на 24 юни песента си „Слънчоглед“, с която спечели второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ в ...
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Първият албум „Кукла” на група „Атлас“ излиза за първи път на плоча и компактдиск. Представянето е на 5 юли в София, съобщават организаторите. По думите им ...
Тикер в 00:00 ч.
Живописна изложба на художника Илия Йончев ще бъде открина на 26 юни в Пловдив, ...
Начало Цветни аспекти
2985
Цветни аспекти

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия ще бъдат показани в галерия „Академия“

Публкацията е част от архивът на NRD2 Култура
| 02 Декември 2024, 14:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА

Изложбата „Вечният конферанс“ с рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия (НХА) ще бъде представена в галерия „Академия“.

Експозицията ще бъде открита на 11 декември и ще продължи до 2 януари, съобщават от НХА.

От екипа отбелязват, че експозицията „Вечният конферанс“ е част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който Академията слага началото през 2019 г. Целта й е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Организаторите на изложбата отбелязват, че музейната сбирка на НХА е една от най-старите колекции на българско изкуство.

„Нейното формиране започва със създаването на Държавно рисувално училище през 1896 г. Уникална по своя характер, тя включва в своите колекции живопис, графика, оригинални произведения на дърворезбата, шевици, съдове, накити, оръжия и др. Съхраняваните в нея учебни етюди по рисуване днес са основно свидетелство за развитието и методологията на художественото образование у нас и продължават да впечатляват с голямата си вещина, майсторство на изпълнението и високите академични резултати“, разказват те.

По думите на екипа изложбата проследява тенденциите в развитието на учебната рисунка и нейното творческо осмисляне в процеса на обучение от първите години на Държавното рисувално училище до 80-те години на миналия век. Включените творби разкриват някои основни аспекти на темата за Рисуването и академията: рисуването на голо тяло от натура като една от задължителните учебни задачи в образователната програма в периода от края на XIX и целия ХХ век; преходът от прякото и точно следване на анатомичната форма и копирането на класически модели в рамките на учебната постановка от първите години на Държавното рисувално училище към постепенното преодоляване на академичните канони на класицизма – процес, особено осезаем в периода на 30-те и първата половина на 40-те години на миналия век; прилагането на свободната рисунка при декоративните акварелни проекти от периода между двете световни войни; проблемът за формата на листа, тоналните съотношения, мащаба, детайлите, светлосенъчните и пространствените съотношения в учебния етюд по рисуване през втората половина на ХХ век. 

В експозицията са включени над петдесет графични и цветни етюда, като сред представените автори са имената на едни от най-известните български художници – възпитаници на Художествената академия от различни поколения: Борис Михайлов, Андрей Николов, Иван Милев, Александър Божинов, Илия Бешков, Д. Топлийски, Илия Петров, Дечко Узунов, Генко Генков, Любен Зидаров, Никола Гюзелев, Светлин Русев, Христо Явашев, Кеазим Исинов, Атанас Яранов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. Естествено място в изложбата намират и великолепните студентски етюди на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия, които дълги години са еталон за обучаващите се в Художествената академия, посочват още от НХА.

Те уточняват, че изложбата се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия за 2024 година. 

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Кукла” на „Атлас“ излиза на плоча и компактдиск
Турското уейв дуо Ductape ще има концерт у нас
„Грижа и изцеление“ събира шест художнички в столичната галерия „Васка Емануилова“
Турист повреди картина в галерия „Уфици“, докато си прави селфи
Lampa Sessions популяризира български експериментални музикални проекти
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложба на художника Илия Йончев се открива в галерия „Димитър Георгиев“
Тонът на времето
Френската група Pareidolia ще има концерти у нас
Творчески отражения
Нов симфоничен оркестър закрива 34-ия си сезон в зала „България“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.